lliruuir JjriJisrfje t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. INDISCHE TENTOONSTELLING HARAU KLOOF N.V. HOUTHANDEL V.H.J, VAN SCHIINDEL CD ABONNEMENT: Fer kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wekelijk- sche zonding6. Bij dagelijksche zending7 Alles bij vooruitbetalinb Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3675 ZATERDAG 4 JUNI 1932 ADV3RTENT1EN Van 1 lot 5 regels f t.tri Elke regel meer 0.22V- Ir.gez Mer|e<leelingeD van 1—5 regels a 2.30 Elke regel meer0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Git nurnmei bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad EERSTE BLAD. DE LANDBOUWCRISIS IV (Slot) Omtrent het wezen, en de grootte van de crisis zullen we ons niet nader behoeven uit te laten. De bladen bevatten vele berichten, die over het overgroote deel van de "boeren en tuinders is gekomen. Men kan gerust zeggen, dat hier en daar bittere armoede geleden wordt. Veler kapitaal slinkt onrustbarend in, omdat met verlies gewerkt wordt, met groote verliezen. Velen zijn al aan da negatieve zijde van „bezit" gekomen en meerdere indroeve verhalen bereikten ons in de laatste maanden. Er is vaak geen geld meer om het noodige voor het bedrijf te koopen. Crediet, zelfs tot in gewone tijden belachelijk laag ge noemde bedragen, wordt niet meer ver strekt en daar we weten, dat bij den boer vooral de tering naar de nering gezet wordt en men in de normale tijden reeds over 't algemeen zeer sober leeft, daar kunnen we ons voorstellen, dat thans aan het noodigste menigmaal te kort wordt gekomen. Tijdelijke opleving in de prijs van een of ander artikel, doet ander en daarop volgend leed slechts te feller schrijnen. De toestand is penibel geworden. Onder de tegenwoordige omstandig heden hebben de gronden, zelfs de bes te en de best beheerde in Nederland geen pachtwaarde meer Praeadvies uitgebracht door Prof. Frijda op de vergadering van Staathuishoudkunde en Statistiek 1931, pag. 174) en waar een gedeelte der pachters nog huur aan hun grond hebben en dus in feite ver plicht zijn de overeengekomen pacht te betalen, zouden deze het bedrijf moeten opgeven, als het aanhangige pachtwets- ontwerp-Ebels geen uitkomst voor hen brengt, wat dan natuurlijk voor den verhuurder een min of meer belang rijke achteruitgang van inkomen betee- kent. De hypotheekschuld, die vele z.g.n. eigen boeren hebben, beloopt in menig geval beduidend meer dan de waarde van het land. Dat nog slechts weinig gedwongen verkoopingen plaats vinden, is voornamelijk een gevolg van het feit, dat de daling zoo snel geschiedde, dat de hypohteekgevers er totaal door ver rast zijn geworden en ze thans uit vrees voor een groot verlies niet tot executie willen overgaan op hoop van betere tjj- den. Maar desnettemin is de toestand zoo geworden, dat algeheele verarming van het platteland nog zal doorgaan. Van loonsverlaging is wel nog niet veel ge komen, ook al, omdat de loonen zoo laag reeds zijn. Meerdere werkgevers in het landbouwbedrijf zullen de te ver richten arbeid inkrimpen en waarschijn lijk is het,' dat de oppervlakte culuur- grond zelfs belangrijk zal verminderen, vooral daar waar voor korte jaren met noeste vlijt en vaak groote opoffering woeste grond in cultuur werd gebracht. Onze boterexport een der voornaam ste steunpilaren van onze veehouderij, die meer dan de helft van onze cul tuurgrond in gebruik heeft, dreigt ge heel ten onder te gaan, door de drasti sche en ten opzichte van Nederland ge heel onbillijke maatregelen van onze Oostelijke naburen. Deze jijden zelf wel bittere armoede en het is dus begrij- i pelijk, dat ze maatregelen nemen, doch i dat ze een goede klant (Nederland koopt beduidend meer in Duitschland, 1 dan dat het er heen voert) in zijn le- vensbestaan aantasten en andere lan den, zooals de Baltische randstaten, die geen, of onbeduidende afnemers van Duitschland zijn, gelegenheid geeft om meer boter in te voeren, is een onbil lijkheid, waar tegen tot dusver nog geen vertoogen noch diplomatieke be sprekingen baten. Onze boter, die voor 75% a 80% naar Duitschland gaat, dat is dus onge veer 35 millioen K.G. per jaar. vindt thans geen afname, wat wel blijkt uit het feit, dat van Januari tot en met April van dit jaar slechts ongeveer 2% millioen K.G. naar Duitschland geëx porteerd werd of maar 25% van de normale hoeveelheid. Te verwonderen is het dan ook niet, dat de boternoteeringen met sprongen naar beneden gaan. Twee weken geleden III stond in ons blad van 3 Juni. was de Leeuwarder Commissie notee-1 doeling geve, dat uit dit tijdelijk kwade ring 74 cent een week daar voor nog j het geestelijk goede geboren moge wor- 82 cent) en de veilingprijs zelfs tot 52 den voor de menschen, opdat dezen cent ingezakt. Prijzen, waarvan men wederga in de laatste honderd jaar te vergeefs zal zoeken. Alleen in de laatste helft der 18e eeuw, dus anderhalve eeuw geleden, bracht de boter ongeveer denzelfden prijs als thans op. Maar toen was het algemeen prijsniveau veel en veel lager als in den tegenwoordigen tijd. De melkprijzen waren nog geen 2 cent per liter, maar zijn thans waar schijnlijk door den invloed van het wets ontwerp tot steun aan de melkveehou ders gelukkig weer iets opgeloopen, ter wijl ook de boter vrij snel opliep en gis teren te Leeuwarden tot zelfs boven de gulden kwam, wat echter nog beneden de productieprijs is. De Friesclie zuivelfabrieken zetten de kaasfabricage voor 50% stop. De varkens zijn zoo goed als onver koopbaar, zoodat duizenden dieren, die in iets betere tijden al lang afgeleverd zouden ziin, thans op het hok blijven en dagelij ksch den boer geld kosten wat niet terug te krijgen is. De eieren, mede een der bronnen van inkomsten op de zandgronden, zijn bijna waardeloos. De akkerbouwproducten (met uitzon dering van de door de regeering ge steunde tarwe en de consumptieaardap pelen) brengen amper of geheel niet de kostprijs op. En deze ellende komt over een groot deel der Nederlandsche bevolking. Tot de plattelandsbevolking van Ne derland (zonder industrie, visscherij, handel e.d.) behooren ruim 2.500.000 zielen. Tel hier nog bij de plattelands steden, die het voornamelijk van de landbouwende bevolking moet hebben en ge beseft, hoe met recht gesproken kan worden, dat in breede lagen der bevolking benauwde tijden zijn aange broken. Hoe hier verandering te brengen? Daarover peinzen zij, die leiding heb ben te geven in het Staatsbestuur. Daarover peinzen en beraadslagen te samen, die leiding hebben te geven in land- en tuinbouworganisaties. Daarover peinzen economisten en die het wanen te zjjn. Daarover peinzen en schrijven, die ge roepen zijn door woord en geschrift richting te geven aan het denken van de breede volkslagen. Daarover peinst ieder, die al of niet bü de landbouwcrisis is betrokken. Het opmerkelijke is echter, dat zij waarvan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan verondersteld worden er het minst van te weten, het spoedigst gereed zijn met middelen aan te wijzen. Waar echter een zoo belangrijk volks deel, meer dan eenderde deel van de Nederlandsche bevolking getroffen is, daar mag wel overheidssteun als tijde lijke maatregel en als middel om de straks, gelouterd door het lijden, meer dan thans hun God mogen kennen en erkennen. „RIJP VOOR DE ZENDING" Dr. Kramer heeft het eiland Bali „rijp voor de zending" verklaard. „Het Handelsblad" verwondert zich daar over terecht. Immers is er sedert dertig ja ren metterdaad weinig veranderd. Als Bali n u rijp is voor de zending, dan was het dat al eenige tientallen jaren geleden even zeer en nochtans zijn zending noch missie tot nu toe daar toegelaten. Op wellte gronden heeft deze „rijp-verkla- ring" plaats gevonden? Welke kenmerken moet een bevolking daartoe vertoonen? Is het niet zóó, dat 411e menschen, Christus niet keiinen, rijp zijn voor de Evan gelieprediking? Mag voor één volk, één stam één streek, een uitzondering gemaakt wor den, waar Christus zelf zegt: Gaat dan henen, onderwijst alle volken? Dit Koninklijk Woord is een bevel, dat alle landen, alle volken, alle tongen, ajle talen rijp verklaart voor de zending. En het is dwaze hoogmoed op volkenkundige, psy chologische of andere gronden te willen de- creteeren: dat volk is niet rijp voor de prediking. DE ARBEIDERS ZIJN WEINIG Heel de heidenwereld, heel de ontkersten de cultuurwereld is „rijp voor de zending' Wie ernst maakt met de waarheid van de eeuwige verdoemenis voor degenen, die bui ten Jezus leven en sterven, kan daaraan geen oogenblik twijfelen. Helaas echter: de arbeiders zijn weinig. Voor de taak, de wereld te brengen aan Christus voeten, faalt het 'i Christendom ten eenenmale aan krachten. Daarom is bet plicht, de krachten, beschikbaar zijn, niet te versnipperen, niet planloos te werk te stellen, niet nu eens hi''" dan daar te experimenteeren. Zoo kunnen er motieven zijn, een bepaalde streek voorloopig onbearbeid te laten liggen, indien bijv. daarvoor zendelingen van elders hun werk aldaar zouden moeten afbreken, waardoor waarschijnlijk het gewönneno weer zou verloren gaan. De zendingsterreinen moeten worden ge kozen en verdeeld met wijs beleid en kennis van zaken zóó, dat naar de mensch ge sproken, de meeste vrucht zal worden go- oogst. Doch het feit, datbij gebrek aan krach ten, deze streek wél en die niet in bearbei ding wordt genomen houdt In geen geval in, dat de kerk daarmee afstand doet van haar recht noch ontslagen wordt van haar plicht, allen creaturen de Boodschap des Heils te brengen. Wij verwerpen dus het motief,, dat het „Handelsblad" naar voren brengt als argu ment tegen het openstellen van Bali: „Bali is een gesloten eenheid van nog zeldzame gaafheid en hooge beschaving. Het behoeft zwaarst getroffenen zooveel mogelijk j waarlijk niet door een vreemd element, cul- staande te houden, aanbevolen worden, tureel te worden opgeheven; men late het Men vergete hierbij echter niet, dat (gerust aan zijn eigen ontwikkeling over. die steun zóó moet zijn, dat niet an-jEn men verbastere niet, door het splijten dere lagen der bevolking, die toch ook bijna zonder uitzondering door de we reldcrisis lijden, te hooge lasten, opge legd worden. Daarom juist is het treffen van steunmaatregelen zoo buitengewoon moeilijk en ziet men bij elke maatregel, die genomen wordt of zal worden een tegenactie ontstaan. Onze landbouw is op export aangewe zen, zijn bestaan rust op het al of niet overwinnen in een concurrentiestrijd met anderen. Waar Nederland op land bouwgebied wel een eerste plaats in neemt, volgens Dr. Frost zelfs: „Ein Muster moderner Rationalisierung" is, en de concurentie van die landen, die hun landbouw slechts met zware offers op de been kunnen houden verzwakken móet, daar zal naar ons vast vertrou wen, binnen korter of langer tijd voor den Nederlandschen landbomo weer een betere tijd aanbreken. Tot zoo lang moet onze landbouw staande gehouden worden. De landbou wende bevolking, die nog altijd den Duitschen schrijver Settegast, de hechtste steun voor troon en altaar is, heeft daar recht op. Dat zal niet gaan zonder dat hooge eischen worden gesteld aan de schal- kist enmen moge ons dan van zekere zijde voor een conservertief ver dwaasde houden, maar wij zien het niet anderszonder dat het levensniveau der overige bevolking op lager peil komt te liggen. De wereld verkeert in moeite, de menschheid in zorg, de oude tijd in ba rensweeën, die zwaar zijn. De nieuwe tijd die geboren wordt, zal een Ben-oni, een zoon der smarte ziin. Maar God die ook deze tijden be stuurt en ze ons zend met zijn v.ijze be- der volkseensheid, het unicum, dat, in Indië, Bali ook op religiues gebied is: een zuiver,stuk Hindoeïsme". Vooral in dit „splijten der volkseenheid" proeven wij een zeer verdachte, maar al te goed bekende, bijsmaak! ONTWERP HAVENSCHAP VOOR DE RIJN- EN MAASMONDEN Verschenen is het Rapport van de Com missie, ingesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in/ake een Havenschap van de Rijn- en Maasmonden met voor-ontwerp van wet tot instelling van een Havenschap. We komen op dit belangrijke geschrift der Commissie, van welke ir. A. Plate en mr. J. Bierens de Haan rapporteur was, zoo spoedig mogelijk terug. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN TEGEMOETKOMING INZAKE HET BOTER-CONFLICT? Naar aanleiding van het door de Tweede Kamer aanvaarde clearing-ontwerp wijdde de Berliner Börsencourier een artikel aan de economische betrekkingen tusschen Ne derland en Duitschland, waarin oju gezegd Bij een binnenlanrische beoordeeiing van de positie van Duitschland zullen ook de Nederlanders inzien, dat het voor Duitsch land penvoudig onmogelijk is het principe van gelijke en algemecne toewijzing van deviezen prijs te geven en het door Neder land verlangde deviezenfonds te vormen, alleen omdat dit land tot onze beste klan ten behoort Door het begunstigen van het een of an dere land zou Duitschland het met.moeite gehandhaafde evenwicht in zijn handels balans in gevaar brengen. Talrijke conflic ten van handelspolitieken aard zouden kun nen worden verwacht en de rente en aflos sing van de Duitsche buitenlandsche schul den zouden dan niet meer kunnen plaats vinden. Ook daaraan moet Nederland den- Waar echter voor Duitschland de prakti sche mogelijkheid bestaat onze naburen in Nederland tegemoet te komen, moet dit zoo snel mogelijk geschieden. Deze mogelijk heid best:iat op het gebied van het boter conflict. Van de nieuwe re.geering moet worden verlangd, dat zij de kwestie van 't botertarief onmiddellijk onderzoekt en be sprekingen met do belanghebbende mo gendheden inleidt, tenein 'e dit conflict ein delijk uit de wereld te helden. De regeeriue moet inzien, .dat een nieuwe regeling van de botertarieven en van de boterconting<*n- ten in het geheel geen nadeel voor den Duitschen landbouw zal opleveren, daar men hier met een vereenvoudiging, niet echter met een verlaging van tarieven te doen heeft Kerknieuws. WESTBROEKPARK 'S GRAVENHAGE Vanaf heden is het groote openlucht Diorama, voorstellende de opengesteld (entree 0.30) OP HET TERREIN: Prins Hussein Moham med's Exotische Show IN DE BIOSCOOP: Speciale attracties Entree Tentoonstelling: dagelijks 0.60, Kinderen half geld, na 6 uur 's avonds 0.30 NED. HERV. KERK Drietal: Te Dedemsvaart (vac. W. A. Zeydner), cand Th. E. van der Burg te Wolvega, cand. G. P. Post te Den Haag uil cand -hulppred. G. Bos te Eindhoven. Beroepen: Te Kampen (vac.-A. van der KooijA. M den Oudsten te rilburg.— Te Burgwerd. M. Niemeijer te Werkhoven. Te Randwijk, J. Ronge te Hoog-Blakland Bedankt: Voor Scherpenisse: J. Bak ker te Bleiswijk- Voor Losdorp, P. Sieine- link te Gasselternijveen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Meliskerke, J. D. Barih te Borssele, CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Men verzoekt on? plaats voor de publicatie van de candidatenlijst der Theologische School te Kampen, bevattende de namen van hen, die bïi de Geref. Kerken wèl en niet beroepbaar zijn. De volgende eandidaten zijn in de Gcref. Kerken beroepbaar verklaard, en zullen een eventueel beroep terstond in overweging ne men: P. D. van Dijk, Wons (Fr.); Dr. F. L. Bos, Sloterweg 878, Hoofddorp; G. S. Oege- ma, Bov. Nieuwstraat 52, Kampen; K. Bokma, Bolsward; H. Muijs, Wagnerlaan 24, Biltho- ven; W. Wiersma, Prinsegracht 1, Sneek; D. Veenhu'zen, Piet Heinstraat 4Sa Groningen; J. Kapteijn, v. d. Heimstraat 66, Den Haag; P. H. Wolfert, N.-N. Polder, Terneuzen; H. Veenstra, Jonkersbrug, Smilde; F. J. Jonk- hoff, Heerenbinnesingel 5a, Groningen; J. W. Dragt, Harmeien; en J. F. van Hulstejjn, Middelstum. Van de eandidaten aan de Theoh School te Kampen nemen geen beroep in overweging, doch zullen gaarne des Zondags voor een Ge meente optreden de heeren K. G. Idema. Geref pastorie. Winsum (Gr.); I. M. de Graaf, Villa „Hogerhêide*' Zeist; W. H. van Zuylen, Spui straat, Kampen; J v. d. Linden, Nieuwstad 61, Leeuwarden; J. L. Koole, Law. v. Pabststr. 24, Arnhem; en H. N. Ridderbos, Vloeddijk 61, Kampen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. J. H in dribs, van Klazienaveen,. die door de Classis Almlkerk peremptoir geëxa mineerd is en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten, hoopt Zondag 19 Juni a-s. intrede te doen als predikant der Geref. Kerk van Dussen en Meeuwen (N.-Br.), na bevestiging door Ds. M. Zjjlema, van t'ngwierum (Fr.). JUBILEA D s. H. S i e r t s e m a, em.-pred. der Geref. Kerk te Drachten, hoopt morgen niet zjjn 25-jarig doch zjjn 45-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ds N. KLAASSEN Naar Aneta meldt, is Ds N. Klaaseen, vroeger predikant bij de Ned Herv Kerk te j Meeuwen, te Dussen. te Hoogmade en te Hoenderloo, thans bij de Prot Kerk te Soe- kaboemi (Java) benoemd bij drie van Ban doeng, die hij ook van 192-2-1928gediend heeft Ds. L. J. C. KREIJT. - Daar Ds. L. -J. C. Kreijt, pred. der Geref Kerk te Dieren, noch door rust, noch dooi Röntgenbestraling genoegzaam herstel van zijn ziekte kan vinden, zal hij, naar aan de ..Stand" gemeld wordt, einde Juni in het Roode Kruis-Ziekenhuis te Den Haag opge nomen worden, om daar een operatie te ondergaan. Dr. S. O. LOS. Dr. S. O. Los, predikant der Geref. Kerk van Den Haag-Oost, die in verband met de Synode der Chr. Geref. Kerk in Nonrd- Amerika, thans in dat werelddeel verblijft en die Zondag j.l. te New-Jersey preekte, hoopt ook op andere plaatsen voor te gaan m de bediening des Woords en wel morgen 5 Juni te Grond Rapids, 12 Juni te Kalamazoo, 19 Juni te Hohand en 26 Juni te Chicago. Berin Juli hoopt hij weer naar ons land af te reizen. Ds. J. C. H. SCHOLTEN. Naar wij vernemen, is Ds. J. C. H. Schol ten, em.-predikant der Ned. Hervormde Ge meente van Rotterdam, thans te Soestdijk wonenide en die zeer ernstig ongesteld is, al gei-uimen tijd ziek. De laatste paar wc ken is hij volkomen bedlegerig. Hoewel eer gisteren een lichte verbetering ingetreden is, blijft de patiënt uitermate zwak en is er weinig hoop op hei-stel. GEEN PREEKHEHHALING Te Middelburg besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk, naar de „Ned." meldt, de proef met het herhalen van een gehouden preek (genomen, om het naloopen van predi- kanten te voorkomen en om de predikanten wat i te ontlasten) met ingang van 1 Juni niet te be- stendigen, maar inplaats daarvan de predikan- ten vüf vrije Zondagen per jaar te geven. RECHTS EN LINKS In Drente en elders. Naar aanleiding van wat we dezer dagen publiceerden uit een verslag omtrent de standen in de Ned. Hervormde Kerk in Dren te, uitgebracht ter vergadering van de Vereen, van Vrijzinnig-Hervormden aldaar zendt de heer M. Vellekoop te Wateringen ons schrijven, waarin hij opmerkt, dat in het daar uitgebrachte verslag tamelijk veel onjuist heden schuilen. Na nauwkeurige berekening, zoo schrijft hij, is het hem gelukt het volgen de vast te stellen; De Classis Assen telt 24 predikantsplaatsen waarvan 15 vrijzinnig. Op de a.s. Classicale Vergaderingen kunnen zjj 29, de rechtzinnigen 16 stemmen uitbrengen. Alzoo een flinke vrijzinnige meerderheid, die voorloopig wel bestendigd zal blijven. De Classis Emmen telt 20 predikantsplaat- sen, waarvan 11 vrijzinnig zijn. Zooals heden de toestand is, kunnen de vrij zinnigen aldaar op de a.s. Classicale Vergade ring 19, de rechtzinnigen 17 stemmen uit brengen. Een kleine vrijzinnige meerderheid alzoo, die in den loop der tijden wel danig zal slinken, gezien de voorbereidingen tot stich ting, institueering van eenige rechtzinnige Gemeenten. Nu de classis Meppel met 20 predikants plaatsen, waarvan 8 vrijzinnig! Op de Classicale Vergadering kunnen hier de vrij zinnigen 14, de rechtzinnigen 23 stemmen uitbrengen. Een flinke rechtzinnige meerder heid dus. Zal deze bestendigd blijven M.i. ja, ook al zou Pesse „omgaan", wat heeleruaal nog geen feit is. Hetzelfde geldt van £uid- wolde. Het z.g. „doode punt" is nog lang niet bereikt in deze Classis. Nu ik hel toch over de Classicale Vergade ringen'heb. neem ik de vrijheid even op Fries land te wijzen. Wat in langen tijd niet gebeurd is staat te geschieden, n.l. dat in de Classis Franeker vrijzinnigen en rechtzinnigen evenveel stem men zullen uitbrengen, beide partijen nl. 45. Zonder „handigheidjes" zal dit ook zoo nog zjjn op 29 Juni. De stemming zal hier belang rijk ziin, daar e*n nieuw lid voor het Provin cial Kerkbestuur moet worden gekozen. Zou het ditmaal een rechtzinnige zijn, dan zou daarmee niet alleen het Provinciaal Kerkbe stuur „omgaan", maar ook de afvaardiging naar de Synode (nu twee vrijzinnigen). Edam, sinds lang vrijzinnig, heeft heden een rechtzinnige meerderheid. Over het algemeen wijzigt zich de toestand in onze Hen-. Kerk ongunstig voor de vrij zinnigen. In Noord-Brabant zijn de vrijzinnigen hee- lemaal teruggedrongen. Drente en Friesland en Noord-Holland beginnen voor hen zee» zwak te staan. Ook de Classis Groningen baart den vrQ- zimr'gen zeer veel zorg. Met „kunst- en vliegwerk" weten zy zich nog te handhaven. Groote plaatsen als Zaandam (O.Z.), Naar- den Sneek, en kleinere als Midwolde, Greven- bicht, Kantens. Boskoop, Solwerd, De Wilp, Vierlingsbeek, Colmschate, Morza en Lioes- sens, Hempens en üpendam beriepen of zullen zoodra zich de mogelijkheid voordoet, rechtzinnig predikant beroepen. Ja, zelfs meerdere. En dit is maar een greep! EVANGELISATIE L ingelisatiedag. De Gerefor meerde Kerken te Rotterdam hopen de Jaarlijksche Evangelisatiedag te houden op Donderdag 14 .Tuli a.s. op Plaats Lommerrijk Hillegersberg. In de ochtendvergadering zul len spreken: Ds. R. Zijlstra, van Delfshaven; Ds. Jac. Andree, van Poortugaal; en Ds. J. Hoekstra, van Schoonhoven. In de middagsamenkomst hopen op te tre den: Dr. C. Bouma, van Den Haag; Ds. .T, Versteegt, van Nieuwerkerk a.d. IJsel; Ds, R. J. van der Weerd, van Leimuiden; en Ds. D. P. Kalkman, van Moordrecht. De samenkomsten hebben plaats in de open lucht, bij ongeschikt weder in de groote zaal. ZENDING. Zendingsteesten. Vanwege de Classicale Commissie voor de Kerkelijke Zonding (Classis Rotterdam dor Ned. Herv. Kerk) zal Woensdag 15 Juni in „Lommerrijk" te Hillegersberg een Zendingsfeest worden gehouden. In de morgensamenkomst hppen te spre ken: Ds. A. R. Rutgers, van Rotterdam: „Openingsrede"; Ds. C W. G. Willigen vnn der Veen, van Rlioon, over: „Goede moed": Ds. H. Stolk, van Charlois, over: „Jpzus Christus. Zijn manifest en bevel." In de middagsamenkomst zullen het woord voeren: Ds. J. J. Kloots, van Maas sluis, over: „Gelijk de regen en de sneeuw": Zendeling I. S. Kijne, van Miei (N. Nieuw- C.uinea), over: „Jong Papoea": Dr. A H. F.delknort. van Feijenoord: Slotrede De Chr. Harmonie-verecniging „Crescendo" (directeur A. Jordaans) zal wederom mede- Voornaamsïe Nieuws. (Blz. 1) De Landbouwcrisis IV. (Slot.) Hoofdartikel (Blz. 2) Heden wordt de Duitsche Rijksdag ontbon den. Nieuwe verkiezingen vermoedelijk in Juli. Regeeringsverklaring verwacht over pers en radio. Herriot heeft de opdracht tot kabinetsfor matie aanvaard en zijn ministerie reeds ge vormd. De Pruisische Landdag uiteengegaan. (Blz. 5) Verschenen is de Memorie van Antwoord der Tweede Kamer tot regeling van de in voer van boter. (Blz 8) Hevige onweders boven de Hoeksche Waard en Zeeland. Ons ZONDAGSBLAD bevat o.m.: Overdenking: Toegeworpen. Ik ber. een zeiler, vers van A. Wapenaar m Sohrijvens, door P. J. Stervensnood, een verhaal door H. Enema. Zóó zijn hondenmanieren (geïll.) Herin-leringen van een predikant, door Ds. C-. B. Westenburg. Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. Jaconijnlje II, door W. G. van de Hulst* Te Hillegersberg wordt Donder dagavond 30 Juni een 1ste Jeugd-Zcndings- avond gehouden. Er zal dien avond gesproken worden door: Ds. G. IJ. Wagenaar, van Rotterdam, Ope ningswoord: Mevr. de Wed. E. Woensdregt- Hoornweg (de vrouw van wijion Zendeling Woensdregt, die 1e Bomha, Posso, Midden- Celebes heeft gearbeid), van Den Haag; den heer L. Bodaan, Oud-Zcndeling-Leeraar en Ds. J. W. Tonsbeek van Schiedam, Slot woord. De Chr. Hahnonie-Vereeniging „Crescen do" (directeur A Jordaans) zal gehpel vol tallig aanwezig zijn en voor muzikale mede werking zorgen, terwijl het Dameskoor „Ca- pella" van de Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak (directeur M. Guittart) eveneens haar medewerking zal verleenen. GIFTEN EN LEGATEN Te Zeist is door wjjlen mej. H. J. Thee- sing, gelegateerd, vrij van successierechten, aan: de Ned. Herv Diaconesseninrichting to Rotterdam, uitsluitend ter bestemming van lectuurverspreiding des Zondags in die in richting f 10.000 in geld; de Samenwerkende Zendingscorporaties, gevestigd te Oegst- geest f 4000 in geld; de Wee .«inrichting te bosch f 1000 in geld; de Marthastichting te Alhpen aan den Ryn f 1000 in geld; het Kinderhuis Van Speykstraat 149 Rotterdam, f 1000 in geld; het gesticht Bethesda, Zieken- inrichting van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam f 1000 in geld; het gesticht Eudokia tc Rotterdam f 1000 in geld. OOSTZEEDIJK No. 228. R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1