Jüetiarr (üburiuti ïnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. INDISCHE TENTOONSTELLING HARAU KLOOF ABONNEMENT] per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wekelijk- sche zending6.— Bij dagelij ksche zending7—- Alles bij vooruitbetalinb Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3674 VRIJDAG 3 JUNI 1932 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regels^NH^M*. 1 tXTVi 022'' van 1—5 regels 2-3C Elke regel meer 0.i.r Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit DflIE bladen DE LANDBOUWCRISIS III De landbouwcrisis staat niet alleen. Ze wordt beïnvloed door de algeraeene wereldcrisis van 19291930 en wel in zeer hevige mate. Juist de economische crisis is voor velen, zoo niet voor allen, een onbegrij pelijkheid geweest. Men meende, dat men er volkomen in geslaagd was de gang der conjunctuur te beheerschen, al stemde men dan ook toe, dat er tijdelijk eenige verstoring in het economisch evenwicht mogelijk zou zijn, doch deze zou, zoo meende men, niet veel invloed kunnen uitoefe nen, omdat men in de gedachte leefde, zoo'n verstoring tijrlig te voren te kun nen voorspellen, zoodat men zijn maat regelen kon treffen. Hierin heeft men echter misgerekend, zooals men nu, maar helaas, achteraf heeft moeten inzien. Men rekende, naar het ons voorkomt, niet met wat wij zooeven over den landbouw hebben zegd, nl. dat door de sterk voortschrij dende mechanisatie, door de, op grond van wetenschap en practijk verkregen resultaten, meest effciente organisatie van het bedrijf een productievermogen is bereikt, dat doet spreken van een jndustrieele revolutie. De electrificatie wordt tot in de meeste perfectie doorgevoerd, en menschelijke arbeidskracht door de machine vervan gen. De nog noodige menschelijke ar beidskracht wordt gekristaliseerd tot een éénhéid. Een éénheid, die zich niet anders meer uit dan in een duizend maal herhaalde gelijksoortige handeling op een dag en waarvoor niet meer ge vraagd wordt, dan een zich toeleggen om het niet meer duizendmaal, doch 1050, daarna 1100 enz.maal te doen in dezelfde tijdseenheid, om zoo de „loo- pende band" nog sneller te kunnen doen afloopen. De stijging van het productievermo gen per eenheid menschelijken arbeid, die het resultaat van de „industrieele revolutie" is geweest, blijkt duidelijk uit de toename van de hoeveelheid pri maire kracht, waarmee de arbeider is toegerust. In het tijdvak na 1919 is de productie per jaar ongeveer even sterk toegenomen als tusschen 1899 en 1919; maar terwijl toen de primaire kracht per arbeider jaarlijks met 2.35% steeg, bedroeg de toename na 1919 7% per jaar; terwijl de productiviteit van den arbeid tusschen 18991909 jaarlijks met 6.4% vooruitging, steeg zij na 1919 met 6.69%. 't Gevolg hiervan was, dat de in- dustieele productie volgens de United States Labor Statistics steeg tusschen 23/25 en '29 van 100 tot 118 en de bedrijfsbezetting slechts van 100 tot 101. In Duitschland viel waar te nemen een ongezonde, op zeer zwakke grond slagen rustende conjunctuur, daar niet voldoende kapitaal gevormd werd, zoo dat met buitenlandsche credieten ge werkt moest worden, wat wel kan blij ken uit 't feit, dat de investeering (ge reed gekomen gebouwen, werken, ma chine's enz.) bedroeg 12 milliard mark en het gevormde kapitaal in dat jaar slechts 7.6 milliard. Dit ontbrekende kapitaal (in 1927 dus ongeveer 50% van het beschikbare) kon wel uit het buitenland n.l. uit Amerika verkregen worden, doch in 1928 veranderde dit. Amerika kreeg door veranderde con junctuur zelf geldgebrek en zoo daal de de Duitsche conjunctuur en vermin derde de bedrijvigheid onrustbarend. Engeland heeft sedert den oorlog geen sterke bedrijvigheid gekend en ook in Nederland viel na den oorlog geen hooge conjunctuur waar te nemen, wat wel blijkt uit het feit, dat in 1928, toen de sterkste opleving geconstateerd kon worden, het Maandblad voor het Cen traal Bureau voor de Statistiek de toe stand van de nijverheid beschrijft als liggend „tusschen matig, bevredigend en gunstig". Als oorzaak van de wereldcrisis wordt mede genoemdgoudschaarschte en hooge rentestand. 't Is ons onmogelijk nader hier op in te gaan, daar dit een studie op zichzelf vordert Wel kunnen wij er dit Van zeggen, dat volgens opvatting der economen bij een gezonde ontwikkeling van samenleving het een eisch is, dat de goudvoorraad in dezelfde mate moet stijgen als de productie, daar anders de geld voorziening onvoldoende zal zijn en een daling van het prij zenniveau zou ontstaan. En waar een tekort aan goud schijnt te bestaan, daar is dit niet meer dan schijn. Niet de goudvoorraad, doch de verdeeling van het goud heeft invloed op de crisis. Een deel van de goudvoor raad is „gesteriliseerd" door afvloeiing na den oorlog naar Amerika en Argen tinië en sedert 1928 naar Frankrijk en dient dus niet voor de credietverleening en de geldsomloop. Volgens de klassieke theorie beweegt zich het goud, als elke andere waar, daarheen waar zijn waarde tegenover de andere goederen het grootst is. Als daarvan in de afgeloopen jaren geen sprake is geweest en het goud, integen deel, bergopwaarts is gestroomd, was dit het gevolg van zekere verstoringen in de internationale verhoudingen, die met meer grond dan de goudtoestand als de eigenlijke oorzaak van de cri sis moeten worden beschouwd. Wat de rentestand aangaat, kan me degedeeld worden, wat de bekende eco nomist Prof. Dr. J. M. Keynes zegt, nl. dat de rentestand verantwoordelijk is voor de daling der prijzen. Een lagere rentestand zou reden geweest zijn om minder te sparen, terwijl de productie beter loonend zou zijn voor de onderne mers. De vraag naar verbruiksgoederer. zoowel als naar productiemiddelen nam door de te hooge rente af, zoodat bij blijvend aanbod, bij blijvende productie de prijzen daalden. Begrijpelijkerwijze heeft dit vooral invloed gehad op den landbouw, daar dit een bedrijf is dat zich van de an dere onderscheid door het feit, dat stopzetting 't zij geheel, 't zij ten deele niet wel mogelijk is; ook niet tijdelijk. Hoogstens kan men bedrijfswijziging toepassen, wat dan ook in vele geval len is gedaan, zoodat de landbouw zich toelegde meest op grove en soms ook op fijne groentecultuur doch dit had natuurlijk averechtsche uitwerking, waarvoor anderen en ook wij van het begin af uit den treure in ons blad en elders gewaarschuwd hebben, doch in den regel zonder resultaat. De bedrijfswijziging had geen andere gevolgen, dan uitbreiding van de over productie en verdere prijsdaling. Het kwam ons voor, dat de land- en tuinbouw met zulke experimenten voor zichtig moesten zijn, en de uitkomst heeft ons in het gelijk gesteld. I II stond in ons blad van t Juni. Nog een factor, die ook op landbouw gebied, en niet het minst daar, zijn in vloed heeft laten gelden, is de sociale politiek. Verhooging van loon, vermindering van den arbeidstijd, verzorging van ouden en invaliden, zij mogen eisch van den tijd, eisch van medegevoel voor den medemensch zijn, en op grond daarvan ook door ons warm verdedigd worden, toch heeft een en ander, zooals we reeds terloops opmerkten, een groote invloed gehad op het feit, dat de landbouw niet meer rendeerend is. De bedrijfsorganisatie der industrie arbeiders, die allerlei voordeelen voor zich hebben weten te verkrijgen, ver oorzaakt, dat de landbouwers duur moeten koopen, wat ze voor hun bedrijf noodig hebben, maar deze onkosten zijn niet in gelijke waardeverhouding terug te krijgen voor den boer en drukt dus zijn inkomsten. De dezer dagen plotseling overleden Directeur van het Internationaal ar beidsbureau te Genève, de heer Thomas, beweerde wel op het te Amsterdam ver leden jaar Augustus gehouden Sociaal economisch congres, dat het instituut der Sociale verzekering moet gehand haafd blijven, omdat anders de crisis onbelemmerd zou doorgaan om te eindi gen in een catastrophe, vergeten werd dat de landbouw, die op dit congres nauwelijks gehoord werd, in geheel an dere positie verkeert als handel en nij verheid, daar hij de kosten der sociale verzekering niet kan vercalculeeren in de prijzen der producten. Bovendien heeft de, vooral door so cialisten gevoerde propaganda voor de sociale actie een mentaliteit bij de ar beiders gewekt, die funeste gevolgen heeft gehad. Prof. Bolland, de groote Leidsche wijsgeer heeft daarvoor reeds gewaar schuwd in zjjn opzienbarende „acade mische les" van 28 September 1921 over „de teekenen des tijds", welke les wel niet van eenzijdigheid is vrij te pleiten doch, waarin hij reeds zeer juist heeft geprofeteerd, dat de sociale actie zou gaan ten koste van de plattelands bevolking. De diepe denker zei toen o.im: „Wij zijn met onze vermolmd opper vlakkige en verkankerde beschaving se dert 1918 vooruitgegaan naar beneden, naar ontwrichting en ontbinding, naar ontreddering en staatsbankroet, natuur lijk tengevolge van het zoogenoemd volksgezinde, in werkelijkheid geweten- looze drijven der communisten, socia listen en overige democratenten be lieve van het volk, het souvereine volk. Volk echter heet in onze dagen bij voor keur de groote hoop der stedelingen, de menigte allereerst der stedelijke ar beiders. Dit volk is arm aan echten volkszin, en zorgeloos teert het, zonder eigen vlijt, van den arbeid der anderen, allereerst van het landvolk". Wij nemen deze uitspraak niet voor onze rekening, maar niemand zal dur ven ontkennen, dat hierin een stuk waarheid schuilt. ONBILLIJK VERWIJT In een hoofdartikel kritiseert Het Va derland de houding van drie antirev. Haag- sche raadsleden, die inzake een kwestie, opkomend uit de Lager Onderwijswet een ander standpunt innamen dan B. en W. en de groote meerderheid van den raad. Het betrof het verzoek van ouders, die op grond van art. 13 der L. O.-wet vergoeding vroegen voor het vervoer an hun kinderen naar een school van de Geref. gemeente (richting-Kersten), welke op meer dan 4 K.M. afstand van hun woning is gelegen. De kwestie is niet nieuw. We schreven er eenige weken geleden reeds over en stelden toen vast, dat we deze scheiding op school gebied betreuren en dat verschil van in zicht over de rechtmatigheid der vergoeding mogelijk is. Dit geldt te meer, nu de sdhool staat in dezelfde gemeente en heel veel kinderen van de tram gebruik maken om de school hun ner keuze te bezoeken. Echter, men proeft direct, dat er toch iets anders en iets meer in zit: het gaat hier om een rich tin g school. En nu moge er wat te zeggen zijn voor het standpunt om door weigering een hooge re beslissing uit te lak ken ;er pleit minstens evenveel voor de rede neering, dat hier wezenlijk verschil van riohting en dus recht op vergoeding is. Had de hoofdredactie van het Vader land zóó de kwestie besproken, we zou den er geen enkel bezwaar tegen hebben; doch zij ging een politiek vuurtje stoken. Zij herinnert aan de interruptie van anti-rev. wethouder Mr. de Vries, waarmee deze verklaarde, dat hij het tot zijn leed wezen niet met zijn partijgenoot Smitskamp eens was en voegt daaraan toe: Dat woord is ons goud waard, omdat het uit anti-revolutionairen mond komt; hier werd de taal van Colijn gesproken, die zich altijd tegen onnoodige verbrok keling verzette. De voorstelling van zaken is (we weten geen zachter woord) eenigszins valsoh. Want hier was dewenschelijkheid der split sing niet in 't geding; deze wordt door al- wen sterk betreurd; het ging alleen om de verplichting der gemeente. Daarom maakte het Vad. hier een juiste tegenstelling; terwijl het blad boven dien in een toon verviel, welke wij van die zijde niet verwacht hadden. Immers bezigt schrijver eenige keeren het scheldwoord z e 1 o t e -ï en zegt b.v.: „de Raad ging slechts op drie leden na, de anti-revolutionaire zelo ten >Smitskamp, Duymaer van Twist en Van der Loo, met B. en en W. mee". Doch erger is nog, wat hierop volgt: Het zijn de mensóhen als Smitskamp c.s., die een blijvend gevaar voor de Bevredi ging blijven Hun leus: halen wat r te halen Is, be last hen met weinig aantrekkelijke ver antwoordelijkheid. Dit is even grof als dom. Men begrijpt niet, hoe de schrijver tot hei laatste verwijt koimt. Halen wat er te halen is, doet men in de regel voor eigen zaak; maar terwijl hier door genoemde raadsleden de stichting der nieu we scholen ernstig betreurd wordt, lieten zij hun rechtsgevoel spreken, dat an dere gunt, wat wij zelf hebben of kunnen missen. Heeft het Vad. daar niets van begrepen? nu werd schervengericht gehouden. Het veroordeelde drietal eerbiedigt he'. verbanningsbesluit; maar in de ontslag aanvrage aan den Raad vonnist het met een vlijmend scherp oordeel, zoowel het scher vengericht als de roode wethouders en raadsleden, die rustig op hun zetel blijven zitten. Want, zij schreven, dat zij ontslag nemen, omdat voor hen is komen vast te staan, dat zij hun raadslidmaatschap niei kunnen blijven vervullen, zonder in conflict te zijn, hetzij eenerzijds met de opvattin; van de Amsterdamsche federatie van hun partij, hetzij anderzijds met geweten en be lofte". Dat is zoo principieel mogelijk. Duidelijk verklaren ze niet alleen, dat zij geen marionetten willen zijn, doch ook, oat de roode Federatie van de raadsleden vergt om tegen geweten en belofte, dat zeggen: tegen overtuiging en stadsbelang te handelen. En daar Dassen 7ij voor. Zij willen man- Pen zijn, beginselvast en met karakter, die staan vóór o vallen met hun overtuiging. De S.D.A.P, moest trotsch zijn op zulke karakters; maar zo werpt ze uit: het scher vengericht spreekt: de eikeboomen vallen, maar de roode meidoorns zwiepen met de wind mee en blijven hun plaats in de vette baantjes-aarde beslaan. Er toch gelooven wij, dat na het scher vengericht over Hyperbolus en zijn vrienden het ostracisme niet meer toegepast zal worden; want de hyper-democratie eet zich zelf de dood aan wat zij meent, dat haar sterken kan. BINNENLAND. AMSTERDAMSCH OSTRACISME In het oude Athene had men het scher vengericht; in het Grieksch ostrakismos, (ostracisme) genoemd. Clisthenes voerde het in en bijna jaarlijks werd een vergadering van minstens 6000 personen bijeengeroepen, om uit te maken, wie er verbannen zou wor den. Ieder stemhebbend burger schreef een naam op een potscherf en wie de meeste stemmen had, moest voor tien jaar Attica erlaten. Het schervengerecht diende om de demo cratie tegen aanslagen van eerzuchtigen te beschermen. Na Hyperbolus (417 v. C.) werd het schervengericht niet meer toege past. Wel tc verstaan: in Athene niet. In Amsterdam is het pas opnieuw ingevoerd. De raadsleden Dr. v. d. Bergh, Ossendorp en Dr. Polak (niet de wethouder E. Polak) zijn door de Federatie verbannen en hebben hun ontslag ingediend. Zij hadden, volgens de Federatie, de democratie verloochend. Want de „democratie" in de S.D.A.P. had ich tegen loonsverlaging van het gemeen- tepersoneel verklaard; deze drie hadden tenslotte, noodgedrongen, vóór gestemd en OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau A. A. Oornen, pastoor te Woensel (gem. Eindhoven) BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Koedijk W. C. Ninaber is aan C. G. Reymers, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Millir>gen met dankbetuiging voor de bewezen diensten. DE TOESTAND VAN MR. TH. HEEMSKERK Men meldt ons vanmorgen uit Utrecht De toestand van oud-minister Mr. 1 Heemskerk was hedenmorgen iets beter. De patiënt heeftt een rustige nacht gehad. H. M. de Koningin deed van'haar be langstelling blijken door telegrafisch naar de toestand .van Mr. Heemskerk te infor- meeren. DE ZUIDERZEEWERKEN DE NOORD-OOSTELIJKE POLDER Het werk aan de afsluitdijk maakt goede voortgang Naar wij vernemen, zijn de plannen voor de drooglegging van den Noord-Oostelijken polder in het IJselmeer, de thans afgeslo ten Zuiderzee, door den dienst der Zuider zeewerken gereed gemaakt en bij de Regee ring ingediend. Wanneer op de eerstvol gende begrooting de benoodigde gelden wor den beschikbaar gesteld, zal het volgende jaar met de werkzaamheden voor de droog legging yan dezen polder weiden aange hangen. Het werk aan den afsluitdijk. Men meldt ons uit Den Oever: Gedurende de eerste week na de afslui ting van de Zuiderzee zijn de werkzaamhe den aan den afsluitdijk, welke krachtig worden voox*tgezet, zeer goed gevorderd Naar de heer ir. J. C. M. Ringeling ons he denmorgen mededeelde, gaat alles uitste kend. De keileemdam is reeds flink opge hoogd en aan de Noordzijde over de geheele lengte reeds met kraagstukken voorzien. Aan het aanbrengen van de steenglooiïng wordt krachtig gewerkt, en binnen zeer korten tijd zal deze eveneens over de ge- heele lengte, zij het dan nog niet tot de volle hoogte, zijn voltooid. In tegenstelling met andere sluitgaten is bij dit sluitgat sinds het historische mo ment op Zaterdag j.l. geen druppel water ^eer over den dijk gekomen. Aan de afwerking van den dijk wordt in- tusschen eveneens krachtig gewerkt en groote hoeveelheden zand, die boven water het dijklichaam zullen vormen, worden op gespoten. Deze week is een tot nu toe onge kende capaciteit van ongeveer 200.000 M3. zand bereikt. Voor zoover thans reeds kon worden na gegaan komen de nieuwe waterstanden aan de Noordzijde van den dijk volkomen vereen met de berekeningen welke de com- lissie Lorentz vóór de afsluiting heeft ge maakt VRAGEN VAN KAMERLEDEN HET BEZUINIGINGSRAPPORT. De heer Van Rappard heeft aan den Minister van Binnenl. Zaken gevraagd, of de regeering reeds een beslissing heeft ge nomen, of het rapport van de bozuinigings- commissie-Weiter, waarvan inmiddels ook het tweede en laatste deel is verschenen, al dan niet zal worden gepubliceerd. WESTBROEKPARK 'S GRAVENHAGE MORGEN (ZATERDAG) 10 uur v.m. openstelling van het GROOTE OPENLUCHT-DIORAMA, voorstellende de (entree 0.30) OP HET TERREIN: Prins Hussein Moham med's Exotische Show IN DE BIOSCOOP: Speciale attracties Entree Tentoonstelling: dagelijks 0.60, Kinderen half geld, na 6 uur 's avonds 0.30 CARICATUUR DER DEMOCRATIE GEDWONGEN HEENGAAN VAN ROODE RAADSLEDEN WIE ZULLEN NOG VOLGEN? Men meldt ons uit Amsterdam: Bij den burgemeester, den heer W. d e Vlugt, is gistermiddag een schrijven bin nengekomen, waarin de heeren mr. G. v a n den Bergh, dr. W. Polak en F. L. Os sendorp hun ontslag als lid .van den raad nemen. Hiermede hebben zij aan de uitnoodiging van de S.D.A.P.-federatie voldaan. Naar wij vernemen zullen de drie aftre dende sociaal-democratische raadsleden wor den opgevolgd door: mej. A. de J o n g, het Tweede Kamerlid; C de Dood, journalist, en P. van Eek, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den Metaalbewerkersbond. Zoo heeft de Federatie het dan toch aan gedurfd, aan een drietal Raadsleden, die naar hun inzicht hebben gestemd, te ver zoeken heen te gaan. Want dat is de scha duwzijde van ons kiesstelsel dat men niet een beroep op de kiezers kan doen. Een pijnlijke geschiedenis voor de betrok kenen die alle drie een positie in den Raad hadden en gemist zullen worden. Maar even pijnlijk voor hen die blijven mogen en die opvolgers zullen worden, wijl zij om een ge ijkte term te gebruiken, „kruiers van de Federatie" willen zijn. Het pijnlijkst wel voor de drie wethouders die nooit sterker dan nu hun gebrek aan regeerkracht hebben gedemonstreerd. Zooals wij reeds eerder schreven, is de kans groot dat het bij dit drietal niet blijft Er zijn er onder de leden van de fractie nog wel enkelen, die zich dit niet kunnen laten doen. Die zeker in kwesties van tak- tiek een eigen oordeel willen hebben. Die voelen dat een praktijk als de Federatie voorstaat in flagranten strijd is met den eisch der gemeentewet, en een karikatuur van echte democratie. Het is dus niet onmogelijk dat er meer dan drie sociaal-democraten zich zullen vrij maken van dezen dwang. Dat beteeken t een zeer belangrijke verzwakking van de positie der sociaal-democraten, qualitatief. En buitendien valt te verwachten dat dit optreden ook invloed moet hebben op samenwerking met de andere partijen. Men kan toch moeilijk met de zetbazen der Federatie een dag. bestuur vormen of met hen een program uitvoeren? Zeker zijn de verhoudingen er niet naar om een crisis uit te lokken. Maar wel zou men dienen te overwegen of men naast de sociaal-demo craten nog verantwoordelijkheid dragen kan. Voor onze Anti-rev. fractie is de zaak vrij gemakkelijk. Zij staat buiten elke combina tie. Overwogen zal wel moeten worden of men wat op die combinatie nog lijkt, niet moet wegnemen. Voornaamste Nieuws. DE POSITIE DER ZUIVEL INDUSTRIE INTERN. BESPREKINGEN TE LONDEN. In de vorige week vergaderde te Londen het hoofdbestuur van den Intern. Zuivel- bond. Aanwezig waren de vertegenwoordigers an de nationale comité's in Engeland, Frankrijk. Duitschland, Italië, Zwitserland. Noorwegen, Zweden, België, Nederland, Fin land, Denemarken. Australië, Nieuw-Zee- land. Letland en Estland. Nederland was vertegenwoordigd door de heeren Dr. F. E. Posthuma, G. J. Blin k. Dr. A. J. Swaving, J. M. Wagenaar H u m m e 1 ink en ir. B. Gerritsen. Het resultaat van de besprekingen was, dat liet dagelijksch bestuur eenige commis- zou benoemen om den mogelijken uit- voor de verschil!eroie landen te zoeken De bedoeling is voor Duitschland. Engelauó. Frankrijk en België aan de Nationale Co mité's van de landen, die in belangrijke mate naar een dezer landen exporteeren, te vragen, personen te willen aanwijzen, die met de belanghebbenden in zoon land de zaken nader zullen bespreken. Ook in deze bijeenkomst was men over tuigd. dat als terzake deskundigen de juis te verhoudingen bespraken, het mogelijk moet zijn wegen te vinden, die bevredigen 1 zouden kunnen zijn zoowel voor belangheb benden in export-landen als in importlan- den. Waren deze belanghebbenden het pens geworden, dan zou het voor de betreffen de Regeeringen veel gemakkelijker zijn el kander ook te vinden. (Blz. 1) De plannen voor de Noord-oostelijke Pol der ingediend. De toestand van Mr. Heemskerk. De drie soc.-dem. gemeenteraadsleden in Amsterdam zenden hun bedankbrief aan de Het C.N.V. bereikt de 110.000 leden. (Blz. 2) Het kaïbinet-Von Papen tot stand gekomen. Verklaring van den nieuwen Rijkskanselier aan de pers. Een dankbetuiging van Hinden burg aan Brüning. Een verklaring van den Japanschen pre mier over de verhouding jegens Rusland en Mandsjoerije. de conferentie te De economische wereldconferentie zal een verlengstuk zijn van de herstelconferentie te Lausanne. (Blz. 5) De Financieele Wereldoorlog II. (Blz. De Eerste Kamer heeft de Indische be grooting goedgekeurd. UIT HET SOCIALE LEVEN HET LEDENTAL VAN HET C, N. V. Reeds meer dan 110.000. Blijkens den kwartaalstaat van het C. N. V. op 1 April steeg het ledental van 103.246 op 107.541, dus met 4.293 leden of 4.16 Vo. Van de 23 organisaties gingen 19 in ledental vooruit, n.l.: Ambtenaren 56, Belasting-ambte naren 18, Bouwarbeiders 336, Fabrieks- en Transportarbeiders 1041, Grafische arbeiders 14, Houtbewerkers 107, Kantoor- en Handels bedienden 372, Kleermakers 37, Landarbeiders 1474, Metaalbewerkers 399, Mijnwerkers 05, Personeel in Publieken Dienst 66, Politie ambtenaren 27, Sigarenmakers 13, Spoor- en Tramwegpersoneel 29, Technici 60, Verzeke ringsagenten 13, Voedings- en Genotmiddelen- arbeiders 139 en Werkmeesters 61, totaal 4327, Twee organisaties bleven in ledental gelijk1, nJ. die der diamantbewerkers en van het Ma rinepersoneel, terwyl twee organisaties in ledental terugliepen, n.l. die van het Postper- soneel en die der Textielarbeiders, die resp. met 9 en 25 leden teruggingen. Samen gingen deze bonden dus met 34 leden terug. Het resultaat is dus, dat twee organisaties n ledental gelijk bleven; 19 organisaties met ,.327 leden vooruitgingen en twee organisaties en verlies hadden te boeken van 34 leden. De ooruitgang bedraagt dus 4.327 34 4.293 leden of 4.16 e/o. „De Gids", het orgaan van het C. N. V, besluit deze mededeelingen als volgt: Aangenomen kan worden, dat wy thans reeds de 110.000 leden hebben overschreden. Want de landarbeiders, die op 1 April geno teerd staan met 18.344 leden, zyn thans reeds gestegen tot over de 20.000. Een dreigend conflict by de Ned. Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam is afgewend. Het ultimatum, dat door de werknemersbon den aan de directie was gesteld tot intrek king van de loonsverlagingen zou hedenoch tend eindigen en dan zouden de werklieden in staking gaan. Naar aanleiding van dit ulti matum is intusschen nieuw contact gekregen tusschen de partijey. De directie is met nieuwe voorstellen gekomen, waarin belangrijke wij zigingen waren aangebracht. Naar aanleiding daarvan hebben de organi saties der werklieden vergaderd. Een kleine meerderheid verklaarde zich tegen de nieuwe voorstellen van de directie. Aangezien men algemeen aanneemt, dat voor een staking noo dig is een meerderheid van 70 a 75 Vc, heb ben de organisaties gemeend dat doorzetten van de staking niet verantwoord zou zijn en is het ultimatum ingetrokken. Het werk wordt vandaag dus gewoon voort gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1