lliruuir gTriJisrJjr (tournat NIETS ONBEPROEFD LATEN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken tot 1 Juli gratis EERSTE BLAD. ABONNEMENT; per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15.), per week 0.25 Voor het Buitenland bij Wekelijk- sche zending6.— pij dagelijksche zending7— Alles bij vooruitbetalinb Losse nummers 5 cent met Zondagsblad lx/z cent 1 niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3672 WOENSDAG 1 JUNI 1932 ADVEBTENT1EN Van 1 tot 5 regels.UVA j Elke regel meerm 0A2VS Ingez. Mededeellngen Van 1—5 regels 130 Elke regel meer 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang dat is het parool, waarmee wij de campagne voor de NIEUWE LEIDSCHE COURANT hebben ingezet. Eerst de prijs verlaging, en nu, ter aanmoediging van nieuwe abonné's het aanbod om te lezen. Abonneert U zich vandaag, dan ontvangt U vanaf heden tot het nieuwe kwartaal Uw dagblad, zonder kosten dagelijks in Uw woning. Leest Uw proefnummers eens aandachtig, dan zult U tot de conclusie moeten komen, dat dit dagblad ook het Uwe zal moeten zijn, het Christelijk dagblad in elk Christelijk gezin in Leiden en omstreken Dit nummer bestaat uit TWEE bladen DE LANDBOUWCRISIS I ii. Naast deze koopprijzen moet natuur lijk ook op de pachtprijzen gelet wor den. Om niet te dor te worden door al dit cijfermateriaal deelen we mede, dat de pachtprijzen in de meeste streken Van ons land nog sterker stegen dan de koopprijzen, wat de Regeering noopte om in 1919 een Staatscommissie (de comm. Diepenhorst) te benoemen, die een algemeene studie van het pacht- yraagstuk moest maken. De Commissie kwam in haar rapport D. a. tot deze conclusie: „Ongetwijfeld is de stijging der „pachtprijzen gedurende de oorlogs jaren zeer belangrijk geweest, doch, „hoe belangrijk ook, niet is gebleken, ,;dat als regel de pachtprijzen te hoog „waren in verband met de resultaten Van het bedrijf." Maar ook de loonen van de arbeiders Stegen, en dat wel in nog veel sterker mate, dan de koop- en pachtprijzen der landerijen. Ze stegen zelfs tot een peil, dat bijna 21/2 maal zoo hoog was als vóór den Oorlog. Al moet dadelijk toegestemd worden, 'dat de loonen der landarbeiders in 1913 Veel te laag waren in verhouding tot andere arbeidsloonen, toch moet ook in deze stijging der loonen een oorzaak ge docht worden, dat in den landbouw de uitgaven niet in goede evenredigheid Staan tot de inkomsten. Door den wereldoorlog zijn abnor- Imale verhoudingen ontstaan inzake 'de Vraag naar bepaalde produkten en daarop is ook door den landbouw ge reageerd. Dat was mogelijk doordat de land bouwwetenschap en de landbouwtech niek in de laatste kwarteeuw reuzen- Vorderingen hebben gemaakt, zoodat de productie per eenheid (bij den akker bouw per H.A. b.v.) zeer is opgevoerd. Wanneer we dit willen illustreeren, moeten we al weer de toevlucht nemen tót cijfers. De opbrengst per H.A. van tarwe was in de jaren 19061910 gemiddeld 30.9 H.L. en in 1929 bedroeg dit 43.1, gen vooruitgang alzoo van ruim 12 H.L. of ongeveer 40%. Voor rogge was het een stijging in die zelfde jaren van 24.6 tot 33.2 dus 8.6 H.L. of 30%, bij suiker bieten viel een stijging waar te nemen Van 30.000 tot 37.000 K.G. of bijna 20% en bij aardappels van 200 tot 300 H.L. Df 50%. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat ook de Nederlandsche cul tuurgrond zich vergrootte door het ont ginnen van woeste gronden, zoodat de oppervlakte bouwgrond met 26000 H.A. of 3%, grasland met ruim 73000 H.A. of 6% en de tuinderij met 29000 H.A. of 40% zich uitbreidde, dan zal men inzien, dat de bodemproductie in de laat ste jaren zóó sterk vermeerderde dat de afzet ervan, waar de consumenten niet in gelijke mate toenamen, met moeilijkheden gepaard ging. Want niet alleen in Nederland, al staat dit op landbouwkundig gebied veel hooger dan welk ander land ook, valt productievergrooting te constateeren, ook in andere landen valt hetzelfde waar te nemen, en juist omdat deze op landbouwkundig gebied bij ons ten ach ter staan, soms in nog grooter mate, zoodat waar de bevolking door den oor log was achteruitgegaan in het z.g. „be- I stond ln ons blad van SI M«L schaafd deel" der wereld, er van over productie gesproken kon worden. Vooral toen in Amerika en Canada groote oogsten ontstonden, door ver grooting van het beteelde oppervlakte, een vergrooting, die op zijn Ameri- kaansch, dus in abnormale proporties geschiedde, toen Amerika en Canada groote hoeveelheden graan op de we reldmarkt wierpen, vertoonde die graanmarkt een geweldige debacle, zoo als nog nimmer gezien werd. De prijzen daalden met sprongen tot een angst wekkende laagte en de tarweverbouw kon niet meer loonend uitgevoerd wor den, daar de productiekosten, die in den vorm van zaaizaad en kunstmest wel belangrijk daalden, doch anderszins, b.v. ce pacht, arbeidsloon enz. niet, tenmin ste lang niet in die mate, als voor een loonend bedrijf noodzakelijk zou zijn. Men moet n.l. weten, dat in de akker bouwbedrijven de onkosten aan zaai- en pootgoed en aan bemesting in totaal nog geen 20% van de geheele produc tiekosten uitmaken en dat arbeidsloon ongeveer 40% en de pacht of pacht waarde ongeveer 30% van de onkosten bedraagt. Als deze 70% niet meegaan in de algemeene prijsdaling zal er een ongezonde toestand moeten ontstaan, die funeste gevolgen vóór het bedrijf heeft, als tenminste niet op een of an dere wijze hierin verholpen wordt. Niet alleen, dat de productie zich uit breidde, ook de afzet naar het buiten land werd en wordt in vaak vrij ern stige mate belemmerd. Alle landen trek ken hun tariefmuren zeer hoog op en tasten daardoor ook onze landbouw, die zich voornamelijk op export heeft ge oriënteerd, in zijn levensvoorwaarden aan. Men heeft in den laatsten tijd een nationaal egoïsme gepropageerd, die tot exclusivisme moet leiden en die niet past in een eeuw van internationale saamhoorigheid op handelsgebied, zoo als we tot voor kort beleefden. Heel de handel, heel de productie der mensch- heid, ook heel de wetenschap, die zich met name in de laatste decennien vooral wierp op economische wereldproblemen, was gericht op internationalisme en kende bijna geen afzonderlijke naties, noch grenzen. Waar nu de wereldcrisis alle landen aantastte en alle regeeringen hun eigen onderdanen wilden beschermen tegen de malaise, is oppervlakkig beschouwd het heffen van invoerrechten om eigen bedrijven te helpen, wel te verklaren. Bij nader inzien echter zal toegege ven moeten worden, dat ook vaak het middel niet de gewenschte uitwerking zal hebben. Doch hierop in te gaan zou ons te ver voeren en op het gebied van de internationale handelspolitiek bren gen, waarover we thans niet hebben te handelen. Overproductie eenerzjjds, bescher mende maatregelen anderzijds brachten ons de landbouwcrisis, en deze werd nog verscherpt door verminderde koop kracht der menschen. Door den oorlog is een algemeene verwarring ontstaan. Al zjjn er dan ook wel OW-ers geweest en rijke „Schie- bers" gekomen, toch kan niet ontkend worden dat over het algemeen genomen, de menschen in vele landen armer ge worden zijn. De belastingen stegen soms tot ondragelijke hoogte. De menschen moesten zuiniger leven en beperkten dus hun uitgaven. Zoo kwam er minder vraag; b.v. minder vraag naar boter en ias. In den oorlogstijd hebben de men schen margarine leeren eten en waar ze vroeger vies van waren, werd thans een heel gewoon gebruiksmiddel, 't zij in de keuken alleen, 't zij in de keuken en op het brood. n als de boter dan ook nog extra belast wordt bij vervoer over de grens en dus op een zoo hooge prijs komt, dat de gewone beurs het niet betalen kan, dan blijven de producenten met hun waar zitten, en daalt de prijs onrust barend. Zoo gaat het met boter, zóó gaat het met kaas, die door goedkoope vleesch- waren, door vruchtenjams enz. van de boterham verdrongen wordt. Alzoo: verminderde vraag, grooter aanbod, minder export en de crisis staat voor ons. Om de productievermeerdering te illustreeren willen we u nog even op het volgende wijzen: Tusschen 1913 en 1928 steeg de totale bevolking der wereld met 10%, terwijl de productie van voedingsmiddelen met 16%, die van grondstoffen met 40% is gestegen; vergeleken met 1926 was de wereldproductie van voedingsmiddelen in 1929 met 6%, die van grondstoffen met 17% toegenomen. Vooral in Europa was deze toename belangrijk; tusschen 1926 en 1928 toch steeg de productie van voedingsmiddelen met 15%, die van grondstoffen met 25%. Dit moest wel op een debacle uitloo- pen, waar de vrije afvoer uit landen met overschotten verhinderd werd. 8 DE DAAD Het nummer van Zaterdag 28 Mei jl. van het Weekblad van het Recht bevat een ■oerige bijdrage, waarin nogeens wordt te ruggekomen op het geval van schoolstich ting in den Wieringermeerpolder, dat den heer Oud stof verleende tot een lichtelijk op geblazen interpellatie in de Tweede Kamer waarvan hij nu niet zoo heel veel plezier beleefde. Hoewel ervoor ons geen aanleiding beslaat om op deze kwestie terug te komen, die ook in ons blad uitvoerig is behandeld, willen we toch evesn met een enkel woord het ar tikel in het Weekblad signaleeren. De schrijver is H. N. (Mr. H. Nauta van. de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten?), van wien de redactie in een onder schrift verklaart, dat wegens „bijzondere omstandigheden" zijn artikel slechts met ini tialen wordt onderteekend. Waar de tegenstelling in de Tweede Ka mer voornamelijk liep over de mindere of meerdere fonneele opvatting van art. 195 der Grondwet en de schrijver zich ten gun- i'an het formeele standpunt uitspreekt, waarvoor hij inderdaad verschillende argu menten herhaalt of voor het eerst aan voert, die op zichzelf der overweging alles- waard zijn, is het jammer dat hij de objectiviteit die hij voor zijn artikel opeischt zelf aantast. Schrijver opent zijn bijdrage met de op merking, dat „de scholen kwestie in de Wie ringermeerpolder onttrokken dient té den uit de min of meer troebele sfeer der politiek, waarin zij tot nu toe verkeerd heeft om gesteld te worden in het scherpe licht eeoier nuchtere juridische beschouwing". En in een daarop .volgende noot zegt stel ler het volgende: „Deze interpellatie werd gehouden op 3 Mei 1932. Aan den heer Oud alle eer voor deze daad, welke overigens bij de huidige constellatie der Kamer op een mislukking moest uitloopen. Om ons priori te vrijwaren voor de insinuatie, dat dit stuk niet objectief is, omdat het wel geschreven „zal zijn" door een voorstander van het openbaar onder wijs, zij medegedeeld dat ondergeteeken- de een voorstander is van het bijzonder onderwijs (omdat het openbaar onderwijs in de laatste jaren een richting heeft in geslagen en in deze verkeerde richting doorholt die haar berooft van haar oorspronkelijk politiek neutraal karakter) Deze „vrijwaring" voor „politieke" insi nuaties, die feitelijk overbodig moest zijn is in ons land tegenwoordig heiaas nood zakelijk geworden". De schrijver is dus niet principieel van oordeel, dat het onderwijs niet van den staat dient uit te gaan, maar verklaart zich enkel op grond van negatieve ervarin gen, de laatste jaren met het openbaar on derwijs opgedaan, voor de bijzondere school Handhaafde de openbare school nog haar „oorspronkelijk politiek neutraal karakter", dat naar ons oordeel slechts in theorie kan bestaan, dan was hij nog haar aanhanger. Het zü zoo. LOONSVERLAGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN HET GEWIJZIGDE DIRECTIE VOORSTEL DIT JAAR 5 PCT. VERLAGING. De aangekondigde bespreking van de di rectie der N-ederl. Spoorwegen met den Personeelraad inzake de loonsverlaging heeft gisteren plaats gehad. Het voorstel der directie hield in: 5 pet. loonsverlaging met 1 Juli a.s. en opnieuw 5 pet met 1 Oct Na langdurige beraadslagingen heeft de directie zich bereid verklaard haar voorstel aan den minister tot loonsverlaging in tc trekken, het reglement dienstvoorwaarden ongewijzigd te laten, doch met 1 Juli een loonkorting van 5 procent in te voeren en dan aan het einde van het jaar den toe stand opnieuw onder de oogen te zien. Zij meende daarbij evenwel te moeten verkla ren, dat, zooals zij den toestand nu ziet, zij de overtuiging heeft opnieuw met een voor stel tot 5 pet loonsverlaging te moeten ko- De Personeelraad heeft medegedeeld, dit voorstel aan de personeelorganisaties ter be slissing over te dragen. Voor de afd. Utrecht van 'den Bond Ambtenaren in Dienst hij de Ned. Spoor wegen (B. A N- S.) hebben de bondssecre- taris en een der afgevaardigden van den Personeelraad van de besprekingen met de Directie der Ned. Spoorwegen uitvoerig ver- De Directie meende haar Voorstel tot loonsverlaging o.a. te kunnen verdedigen met het oog op de prijsdaling, waartegen werd ingevoerd, dat de Spoorwegen in feite een staatsbedrijf vormen en dat het spoor wegpersoneel geen hooge re loonsverlaging dan het rijkspersoneel behoeft te onder gaan. Tenslotte heeft de Personeelraad, na be raadslaging, aan de Directie meegedeeld, dat men bereid was aan het personeel voor te stellen, accoord te gaan met 5 pet loon- korting voor dit en het volgerilde jaar. De directie zeide aan haar voorstel te moeten houden, doch zij was wel bereid voor dit jaar te volstaan met 5 pet, doch de 10 pet loonsverlaging wilde zij in het Alge meen Reglement Dienstvoorwaarden doen opnemen, om idan de tweede 5 pet loons verlaging eerst 1 Januari 1933 af te kon digen. Met dit voorstel verklaarde de Personeel raad geen genoegen te kunnen nemen. De directie heeft zich daarop bereid ver klaard, haar voorstel aan den minister tol loonsverlaging in te trekken, het reglement dienstvoorwaarden ongewijzigd te laten, doch met 1 Juli aa. in te voeren een loon korting van 5 pet., om aan het einde van het jaar den toestand opnieuw onder de oogen te zien, De directie verzocht daarbij uitdrukkelijk aan het personeel mee te dee len, dat, zooals zij den toestand nu ziet, zij naar haar overtuiging dan opnieuw met een voorstel tot 5 pet. loonsverlaging zal moeten komen. DE LAATSTE VOLKSTELLING Door 't Centraal Bureau voor de Statistiek zullen, evenals na vorige volkstellingen ver schillende publicaties in het licht worden ge geven, waarin de uitkomsten der laatstgehou den volkstelling zullen worden opgenomen. Waar dit een kostbaar werk is. wordt de verschillende uitgaven geen groot aantal gedrukt. Daarom is het gewenseht. hoewel de verschijning nog eenige tijd op zich zal laten wachten, thans reeds bestellingen te doen De publicaties zullen handelen over Plaat selijke indeehng en woningen; leeftijd, burger lqke staat en samenwoning; kerkelijke ge zindte; sterfte tafels; bedrijf sindee ling; be roeps indeeling; huwelijksstatistiek, enz. Wie er belang in stelt, vrage een uitvoerig procpectus met prijsopgave aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, den Haag. Hoezeer intussohen des schrijvers sympa thieën nog- uitgaan, naar de kringen waar de openbare school in eere is, blijkt uit zijn eigen aangehaalde woorden. Dat hij al dadelijk de aantijging veron- stelt, dat dit stuk wel geschreven zal zijn door een voorstander van openbaar onder wijs, doet den auteur bij anderen niet die objectiviteit vermoeden waarop hij voor zichzelf aanspraak maakt, maar geeft ook overigens te denken. Dait de heer H. N. zich bepaald thuisvoelt onder de vrienden van het hijzonder onderwijs, zou men er niet uit opmaken. Niet minder merkwaardig is de wijze, waarop de beoordeeling plaats heeft van de interpellatie-Oud. Dezen vrijzinnig democraat komt „alle eer" toe voor zijn „daad" die natuurlijk boven elke verdenking staat Maar deze „daad" moest „bij de huidige constellatie der Kamer wel op een misluk king uitloopen". Natuurlijk, want zij, die de interpellatie deden mislukken, behoorden tot de rechter zijde. Het is het oude liedje: bij de vrijzinnigheid monopolisme van dege zakelijkheid en die nen van Ihet landsbelang, bij rechts „poli tiek" en partijzucht Voelt die schrijver niet, die voor zich ob jectiviteit opeisohte, dat hij met zijn wrange stukje zichzelf bij voorbaat diskwalificeerde en weinig uitlokte tot een z a k e 1 ij k e ge- daohtenwisseling? .Nuchtere juridische beschouwing", zooals de inzender zich ten doel stelde, is althans aan de aangehaalde woorden vreemd. j ONGEREGELDHEDEN TE VLAARDINGEN S.D.A.P. baande den weg voor communistische relletjes MILITAIRE POLITIE TE HULP GEROEPEN Gisteravond is het in het centrum van de stad Vlaardingen tot vrij ernstige ongere geldheden gekomen bij een demonstratia van werkloozen, waarbij ongeveer 2000 man op de been waren. Reeds vorige week Vrijdag was het na de beëindiging van de Raadszitting in de stad zeer rumoerig geweest In deze vergadering van de vroedschap zou in behandeling komen een voorstel tot het brengen van een wijziging in de steunregeling, die o. a hierop neerklam, dat de werkloozen, die duurdere woningen betrokken, hiervoor geen toeslag meer zouden ontvangen. Tegen dit voorstel van B. en W had de s.d.a.p. op Donderdagavond een protestver gadering gehouden, waarin o.m. het raads lid v. d. Berg de werkloozen opwekte om naar de Markt te trekken en daar voor het stadhuis te demonstreeren, ten einde daar door pressie op den Raad uit te oefenen. Aan dien oproep hadden de aanwezigen gevolg gegeven en zoo stond de markt dan ook zwart van menschen, terwijl ook de publieke tribune overvol was- Op de agenda kwamen echter eerst een aantal andere punten voor.w.o. het verhoogen van de me- terhuur voor gas, electriciteit en waterlei ding en de behandeling daarvan duurde zoo lang, dat de voorzitter te 11 uur de ver gadering schorste tot gisteravond. Nauwelijks hadden de niet-socialisti- sche raadsleden het stadhuis verlaten, of zij werden gevolgd door een joelende en dreigende menigte. De politie zorgde, dat het niet tot daden kwam en hield de joelende revolutionairen op een afstand. Tegen gisteravond was men echter op alles voorbereid, omdat gebleken was, dat de communistische elementen uit de stad partij zouden trekken van de socialistische ophitsing. Het geheele politiepersoneel, be staande uit 33 man werd in dienst gehou den om de orde te bewaren. Tegen 7 uur kwamen van alle kanten de demonstran ten opzetten, in totaal weer meer dan 2000 man. De raadsleden werden afwisselend met geschreeuw en hoerageroep „verwel komd" en men begon van alle kanten op te dringen. Het bleek, dat de stemming ge laden was en de commissaris van politie, de heer v. d. Hout zag in, dat hij met het be schikbare politiepersoneel tegen deze me nigte niet opgewassen zou zijn. In overleg met den burgemeester werd dan ook beslo ten assistentie in te roepen. Deze werd ver kregen van de zijde van de militaire politie te Rotterdam en van de Rijksveldwacht. Door bemiddeling van den hoofdcommissa ris van politie te Rotterdam werd een auto ter beschikking van de brigade der mili taire politie gesteld en 10 man onder lei ding van majoor v. d. Horst spoedden zich naar Vlaardingen. Ook van de rivierbri gade der Rijksveldwacht werden 10 mannen gerequireerd. De Groote Markt werd nu ontruimd, waar bij nog geen klappen vielen, omdat de politie eerst met lankmoedigheid wilde trachten de orde te bewaren. Dit was ech ter den communistischen elementen niet naar den zin. De Vlaardingsche communis ten hadden versterking gekregen van par- tijgenooten uit Schiedam, onder leiding van het beruchte raadslid Frenay en zelfs uit Amsterdam iwias een vooraanstaande com munist overgekomen om de menigte op te Onder leiding van deze heeren werden d- menschen opgehitst en op ide West Haven plaats begon men weer op te dingen en te joelen. Toen bleek, dat een kaïnie aanma ning tot doorloopen geen succes meer had heeft de politie krachtdadig ingegrepen: gummistok en sabel werden getrokken en rake klappen werden uitgedeeld. Hierbij zijn verscheidene personen bloedend 'ver wond, die in 't ziekenhuis zijn verbonden. I Zooals steeds bleken de communistische leiders toen het op klappen aankwam, hel eerst op de vlucht te slaan en holderdebol der fietste de stootbrigade van de G P. H. uit Schiedam over den Vaardingschen Dijk huiswaarts. Den geheelen avond is het verder ii stad zeer onrustig gebleven. De Havenbrug werd geheel door de politie afgezet en nie mand mocht passeeren, zoodat zeer velen zich een langen omweg moesten getroos ten. De straten in de omgeving van dc Markt werden door de militaire politie be waakt en een snelle auto doorkruiste tel kens de aangrenzende straten om het oog te houden op die relletjesmakers. Dit bleek niet overbodig te zijn, want telkens opnieuw kwamen meldingen van ongeregeldheden op het stadhuis binnen. Op de Hoogstraat, Westhavenplaats, Oost- havenkade, Hoflaan en Kuiperstraat was men begonnen de straat open te breken en een winkelruit van het magazijn der fa. De Ravem sneuvelde, in de Kraansteeg en in de Eenldrachtstraat hoopten zich ook ongure elementen samen kennelijk met het doel om de huizen van daar woonachtige raadsleden te bekogelen. Als een schicht schoot echter de politieauto door de stad en telkens opnieuw werd het verzet den kop ingedrukt Herhaaldelijk moesten charges worden ge maakt. Evenals in andere steden zag men ook te Vlaardingen weer dat menschen, die niets met de relletjes te maken hadden en die volgens hun eigen getuigenis „niks deeën" bij wijze van vermakelijkheid het „slagveld" gingen bezoeken. Werden er dan charges uitgevoerd, dan was men tevreden, wanneer men zelf nog net buiten schot kon blijven, maar toch de griezelige sensatie had doorgemaakt, maar werd men opge jaagd, vielen er klappen, dan was men boosZal men dan nooit leeren, dat de slachtoffers bij dergelijke relletjes bijna al tijd onder de nieuwsgierigen vallen? Terwijl het in de stad zeer onrustig was, kon de Raad haar werkzaamheden rustig voortzetten tot ook daar, nadat een socia listische spreker tot tweemaal toe tot de orde was geroepen, op de publieke tribune een weinig werd gejoold. De burgemeester gaf daarna onmiddellijk last de tribune tl ontruim"'!. De vergadering werd daarna •oortgezi i en het voorstel van B. en W.. ne» alleen de s»emm«n van de socialisten er"n aur-vnon< n. De politie had nog Voornaamste Nieuws* (Blz. 1) De Landbouwcrisis II. (Hoofdartikel)', *Mr. Th. Heemskerk geopereerd. Communistische relletjes te Vlaardingen. (Blz. 2) Von Papen door Von Hindenburg met de kabinetsformatie belast. Een verklaring van Herriot. Amerika zal deelnemen aan een door Enge land uit te schrijven economische wereld conferentie. De Tweede Kamer zet de behandeling van het Godslasteringsontwerp voort. Vergadering der Eerste Kamer. (Blz. 8) Het drama te Putbroek voor de rechtbank; te Roermond, Mr. Th. Heemskerk PLOTSELING ONGESTELD GEWORDEN De Minister van Staat Mr. Th. Heems kerk, begaf zich Zaterdag naar Zwitser land, waar hij te Bazel, met 't oog op zijn gezondheid een kuur wilde onder gaan. In den trein werd de hoogbejaarde Staatsman echter onwel, waarom de reis niet verder dan tot Utrecht kon wor den voortgezet. Daar heeft hij in het Diaconessenhuis een operatie ondergaan, welke verricht werd door Prof. Lameris. De patiënt, die in genoemde ziekeninrich- ting wordt verpleegd, maakte het heden morgen naar wij bij telefonische infor matie vernamen naar omstandigheden redelijk wel. BROEDERSCHAP VAN DIAKONEN OP ..MEER EN BOSCH" Op het gastvrije „Meer en Bosch" heeft Zaterdag en Zondag een Broederdag plaats gehad onder leiding van den voorzitter der Broederschap Ds. J. A. van Leeuwen. Nadat Zaterdag gezamenlijk het Heilig Avondmaal was gebruikt, en de avond was besloten met een samenzijn in intiemen kring, heeft des Zondagsochtends in „Irene" een kerkdienst plaats gehad waarbij niet alleen de bewoners van „Meer en Bosah", doch tevens een groot deel van het dage- lijksch bestuur van de Chr. Ver. voor de Verpleging van Lijders aan Vallende Ziekte, en ook dg beide geneesheeren, aanwezig wa ren. Nadat de kerkdienst was geleid door Ds. C. J. Pa a s s e n van Haarlem, dio sprak naar aanleiding van II Cor. 13 13, heeft vervolgens de inzegening \an een twaalftal broeders plaats gehad door Ds. J. A. van Leeuwen. 's Zondagsmiddags vergaderden de candï- daatleden ondër presidium van den heer H o e k e n d ij k. en des avonds werd de „Valkenheide-film" vertoond, waarbij de heer Nicolai de noodige toelichting gaf. Maandagochtend werd de huishoudelijke vergadering gehouden, en luisterde men naar het referaat van dr. B. Ch. Lede- boer, over: „De epilepsie en haar behan deling", terwijl in de middaguren de heer Van Geelen, uit Utrecht, het woord voer de over: „Het vraagstuk der werkloosheid Het waren mooie, en welgevulde dagen! GED. STATEN VAN Z.-HOLLAND DE VACATURE-SCHAPER Naar de Voorwaarts verneemt heeft "de S.D.A.P.-fractie in de Staten van Zuid-Hol land besloten, den heer P. de Bruin, wet houder van Schiedam, candidaat te stellen zoor lid van Gedep. Staten in de .vacature- Schaper. maatregelen willen treffen om de Raadsle den per auto naar huis te brengen, maar de Rechtsche leden achtten dit niet noodig. Men wandelde dan ook naar huis en alleen hield de politie scherp het oog op de de monstranten. die trouwens reeds veel ver spreid waren. Nabij de Eendrachtstraar. waar 't Raadslid Bagchus woont, werd nog wat gejoeld, doch daar bleef het bij en als de militaire politie door de straat raasde, was er bijna niemand meer te zien. Na middernacht keerde de rust eerst te rug. Het was voor Vlaai-dingen een onge- oue en zeer onaangename avond geweest. De militaire politie zal nog eenige daaen ter versterking van de Vlaardingsche poli- tie aanwezig blijven, totdat de met geheel zal zijn weergekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1