VRIJDAG 27 MEI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE PROBLEMEN DE OLIE-SITUATIE EEN NABETRACHTING (Ingezonden) Wat it ga schrijven heeft betrokking op een beschouwing, die eenigen tijd geleden verschenen is naar aanleiding van de ver lating door de Engelsche Regeering van den gouden standaard en vooral op de twee recente stukken over „De Olie-Situatie". Als ik mij goed herinner dan was het eerste stuk een verheerlijking van de En gelsche Regeering om haar daad van wijs beleid, die tot een voorbeeld voor de wereld werd gesteld. Hoe iemand, zelf een Nederlander, zoo iets kan schrijven is me totaal onbegrijpelijk. 1. Op zijn zachtst uitgedrukt is het eco nomisch nog lang niet zeker, dat het in zicht van de Engelsche Regcering het juiste is en haar daad het gewenschtc gevolg zal hebben. 2e. Van uit zedelijk standpunt beoordeeld is die daad van de Engelsche Regeering zuiver diefstal. Ze leent en belooft terug te geven ponden met een bepaald goudgehalte In werkelijkheid betaalt ze nu papier met een onzekere waarde. Dezelfde onzakelijke en anti-nationale tendenzen komen nog sterker tot uiting in de beide beschouwingen omtrent de olie situatie. Vooral 't tweede stuk is een staal tje van onwaardige sensatie reportage. Wat te denken van de „headline"? „De olie-conferentie nu al mislukt" met vette letters. „Het Kessler-plan komt niet in behande ling". Dit stuk verscheen in de krant van 14 Mei. Dus 13 Mei op zijn laatst moet Uw profetische correspondent dit geschreven hebben, toen er nog absoluut niets bekend was. Naar ik meen waren de leden nog niet eens allen aanwezig en op het oogenblik (18 Mei) verschijnen pas de eerste berich ten in de bladen. Als men de pretentie aanneemt om over economische problemen te schrijven, moet men op zijn minst genomen bij de feiten blijven en zich niet door gevoelens laten leiden. Is uw medewerker misschien een teleurgestelde aandeelhouder of eimployé? Beide stukjes ademen een onberedeneerde afkeer tegen de „Koninklijke". „Deze Maatschappij zou zich een agres sieve penetratie in de Vereenigde Staten veroorloofd hebben en zich daardoor gehaat gemaakt hebben bij het Amerikaansche pu bliek". Hier blijkt hij absoluut niet op de hoogte te zijn met de feiten. Een feit is het dat de afzet in de Vereenigde Staten een succes is geworden, maar niet op de manier zooals Uw medewerker meent Indertijd is de Amerikaansche pers ook opgehitst door een zelfde beschuldiging, welke toen op af doende wijze is weerlegd. Een feit is ook, dat de Amerikanen hevig verontwaardigd waren over die penetratie van de Koninklij ke. Een ieder, die op de hoogte is met de mentaliteit van de Amerikanen in 't alge meen en hun manier van zaken doen, weet dat zulk een verontwaardiging kunstmatig en huichelachtig is, en zich meei keert tegen 't resultaat zelf. dan tegen de manier waarop het verkregen werd. M.i. behoeft Uw Hollandsche medewerker zich niet op Amerikaansch standpunt te plaatsen. Heeft Uw medewerker zich wel op de hoogte gesteld van de Ameiikaansche pene tratie in Nederlandsch-lndië, die vooraf ging? Hieronder vindt U nog een sterk staaltje van Uw problemist „Men mag niet vergeten.dat de Koninklij ke een gedeelte van haar populariteit heeft ingeboet; dit Ls begonnen, tocu zij zich reus achtig in Amerika ging nestelen en daar door de vijandschap van de Amerikanen op haar hals haalde. Er is nu eenmaal een punt in elke bijzondere expansie eenernaar de wereldmacht strevende maatschappij, waarboven niet kan worden uitgekomen en het schijnt, dat de Koninklijke dit punt heeft bereikt Elke verdere groei, boven dit punt uit. verhaast den ondergang, hetzij wegens te ver willen reiken, hetzij wegens het opwekken van de ontbindende jalouzie. Men kan nu eenmaal niet ongestraft de groote concurrenten tegen zich in 't harnas jagen". Ofschoon niet met ronde woorden, vestigt de schrijver hier den indruk, dat de Ko ninklijke volgens hem haar ondergang tegemoet snelt, omdat zij te ver wil reiken. Iedereen zal me moeten toegeven, dat de schrijver dat niet kan meenen en zijn schrij ven dus niet zakelijk maar onwaarachtig is. Mocht hij het onverhoopt wel meenen, dan mag hij wel met een lantaarntje naar naieve geestverwanten „if any" op zoek gaan. Hoe jong hij ook moge zijn, lang na dat hij zal afgedaan hebben als problemist zal de Koninklijke zich nog doen gelden. Dit is de meening niet alleen van mij, maar van velen, die het weten kunnen. Geachte Redactie, U zult het verkeerd in gelichte publiek cn mij een grooten dienst bewijzen door het bovenstaande in Uw blad op te nemen. Uw trouwe abonné en lezer, K. DIJK. ANTWOORD AAN DEN HEER K. DIJK Wij hebben bovenstaand schrijven ge lezen. De inhoud bestaat uit twee deelen. nl. een serie insinuaties, die wij buiten beschou wing laten, omdat wij ons niet kunnen be grijpen, waarom menschen, die elkander niet kennen, elkander beleedigende woorden moeten toevoegen. Ten tweede enkele ge formuleerde zakelijke bezwaren tegen onze opvattingen. Om a.Lle misverstand te mijden, deefl ik mede, dat ik geen enkel effect bezit, noch bezeten heb. Ik heb geen aandeelen Ko ninklijke, heb niet geprofiteerd van de de preciatie van het Engelsche Pond, heb geen zaken-belangen. Ik bestudeer alleen van dag tot dag, van uur tot uur de finan- cieel-politiek-economische wereldproblemen en ik tracht de lezers de noodige 6tof tot overdenking te geven, waaruit ze hun eigen conclusies kunnen trekken. Ik geef daarbij een subjectieve meening-, deze mee ninig kan er volkomen naa6t zijn, maar zij heeft de pretentie, onbaatzuchtig, eerlijk gemeend en bestudeerd te zijn, ai geven wij gaarne toe, dat wij, menöchelijk, ons kunnen vergissen. Sohrljver verwijt mij onzakelijk en anti nationaal te zijn. Ik ben dit niet. Op het anti-nationale wil ik niet verder in gaan; genoeg zij het te zeggen, dat ik op tal van wijzen bezig ben in het waarachtig belang van Nederland constructieven ar beid te verrichten en dat de welvaart van ons Volk mij nauw ter harte gaat, uiettegen staande ik theorieën aanihang, die andere Nederlanders nog niet huldigen. Later zal dit wel eens uitkomen. Het verwijt van onzakelijkheid schrij ver noemt het zelfs ,,een staaltje van on waardige sensatie-reportage", een aaneen schakeling van vriendelijke woorden geldt o.a. het feit, dat in de headlines (weet inzender niet, dat rubriek verzorgers aan een blad de „headlines" niet zelf ma ken. maar dat een bepaaldelijk aangewezen redacteur deze belangrijke taak voor eigen verantwoordelijkheid neemt, alhoewel ik in bovengenoemd geval die headlines kan on derschrijven) vermeld stond: „De oiie-con- ferentie nu el misluktHet Kessler- plan komt niet in behandeling". Dit ge schiedde naar aanleiding van uit Amerika ontvangen telegrammen.ik zoog dit heusoh niet uit mijn duim.. Er is immers een vóór-conferentie gevoerd van belang hebbenden: deze belanghebbenden hebben een resumé gegeven en verklaard, dat het Kessler-plan niet in behandeling zou ko men, omdat het praematuur genoemd moest worden. De prognose, dat de olie-conferen tie nu al „mislukt zou zijn" volgt m.i. lo gisch uit de houding van dc Sovjets, die vóór de conferentie al duidelijk verklaard hadden, dat zij weliswaar naar New-York giingen, maar dat zij dit méér uit „toehoor ders-neigingen" deden dan om daadwerke- lijk constructief te willen optreden. Inzender moet nu eenmaal een onder scheid maken tueschen „dagbladwerk" en „serieuze economische studie". De laatste geschiedt op geheel andere wijze dan de eerste; serieuze economische studie kan geschieden nadat de feiten plaats gehad hebben, dus nadat men in het bezit is van volledig materiaal; het werken voor dog bladen eischt een praematuur oordeel en een prognose, voordat men in alle opzich ten voldoende ge-outilleerd as Ongetwijfeld kan ik waardeering hebben voor de daad der Engelsche Regeering op 21 September 1931, namelijk het verlaten van den gouden standaard. En die waar deering uit ik judst als goed Nederlander, omdat, onze natie zich verbeugen mag. dat aan een eenzijdige economische agressie weerstand is geboden. Engeland heeft het goud niet verlaten om zich te verrijken. In normale tijden bijv. noemen wij het doo- den van zijn medemenschen een grove mis daad; in den oorlog daarentegen is dit he laas andere. Zoo ook economisch. Had En geland zijn daad gedaan in vollen econo- misohen vredestijd, dan hadden ook wij de Engelsche handelwijze afgekeurd. Er heerecht echter een verwoede economische oorlog en daardoor was de houding van Engeland te legrijpen. Had Londen niet ge handeld zoonis het deed, dan was Enge land ongetwijfeld overwonnen. Voor Neder land waren dan de gevolgen niet te over zien geweest. Nu iets omtrent de Koninklijke. Ik heb niets tegen den heer Deterding, noch tegen de K jninklijke op zichzelf. Evenmin koes ter ik wrok. Mijn beschouwingen waren zuiver economisch, waarmede men het eens kan zijn, ja dan neen. In een dogblad artikel publiceert men conclusies en men tracht deze zooveel mogelijk te documen- teeren. De daarin neergelegde meening is echter gekristalliseerd door jarenla.ng wer ken in deze richting. Wij hebben in onze practijk een berg olie-lectuur doorgewor steld en wij weten, dat vooral olie-concerns vau beteekenie, aan de spats staan van de politiek. Een olie-maatschappij is voor 50% buitenlandsohe politiek en internationale politiek kan men niet steeds waardeeren. In den strijd der naties op oliegebied is er veel misdreven, waarop wij iu dit verband niet behoeven iu te gaain. De Amerikaan sche penetratie is dan ook grootendeel6 een gevolg van politieke overwegingen, evenals de strijd van Sir Deterding tegen de Sovjets. Het mengen van politiek in de commer- cieele geste is niet 6teeds aanbevelens waardig en kan op den duur leiden tot groote decepties. Het beleggen van bijna een milliard gulden in Amerika vinden wij een riskant avontuur en vele tot oor- deelen bevoegde, vooraanstaande Neder landers zijn het daarin met ons eens. Dat in Amerika een hetze hiertegen is gevoerd, is ons bekend, trouwens de berg lectuur, waar wij ons in den loop der tijden ten op zichte van olie door hebben moeten werken bevat ook vele Amerikaansche geschriften. De oliekwestie in Indië is ons eveneens be kend cn mag ook hoofdzakelijk tot politieke motieven worden teruggebracht. Wij blijven dan ook bij onze opinie, dat »r nu eenmaal een punt is in elke bijzon dere expansie eener naar de wereldmacht strevende maatschappij waarboven niet kan worden uitgekomen en het schijnt, dat de Koninklijke dit punt heeft bereikt. Wij wor den daarin versterkt door het feit, dat het oliebedrijf, dat door de hooge boor-kosten vroeger een beschut bedrijf was nu door de veranderde techniek en ook door de ge wijzigde omstandigheden veel kwetsbaarder geworden is. De kwetsbaarheid wordt niet. alleen benut door haar Russische rivalen afgezien van het. oordeel dat men omtrent de Bolsjewisten moge koesteren maai-, BINNENLAND. ARNHEM EN DE GELDERSCHE TRAMWEG-MIJ GEEN BELANGENGEMEENSCHAP. De gemeenteraad van Arnhem heeft het voorstel betreffende de belangengemeen schap met d/ï G(eldersche) T(ramweg) M(aatschappJjf. waarover in de vorige zit ting de stemmen staakten, nu verworpen met IS tegen 17 stemmen. VEERDIENST GORCUM-SLEEUWIJK NIEUWE STOOMPONT. Daar door de algemeene toename van het autoverkeer en tevens door den bouw der nieuwe brug aan het Keizersveer*de drukte aan het veer GorinchemSleeuwijk enorm is toegenomen, heeft het gemeentebestuur van Gorinchem besloten om voor dien dienst over de Merwede 'n groote moderne stoom- pont te laten bouwen. ALG. NEDERL. DROGISTENBOND REQUEST AAN DE TWEEDE KAMER Maandag j.l. vergaderden de besturen van den Alg. Ned., R.K. en Ned. Chr. Drogisten- bond ter bespreking der te voeren actie in zake het ontwerp-Geneesmiddeleniwet Besloten werd dat een request aan de Tweede Kamer gezonden zal worden waarin verzocht zal worden het gewijzigde ontwerp- Geneesmiddelenwet niet aan te nemen daar, indien art. 2 van bedoeld ontwerp ongewij zigd zal worden aangenomen, dit ten gevol ge zal hebben dat de drogist vrijwel geheel uitgeschakeld zal worden van den verkoop van geneesmiddelen. ook door haar Amerikaansche ooncurren ten, die op een gegeven moment revanche zullen nemen. Hierop slaat onze tirade, dat de weg naar den ondergang verhaast wordt hetzij door te ver willen reiken, hetzij wegens het opwekken van de ontbindende jalouzie. Het is nog steeds in de wereldge schiedenis bewaarheid, dat een t e groote uitbouw door onvoorziene omstandigheden in elkander stort. Wij kunnen daarvoor tal- Iooze voorbeelden aanhalen, zooals bijv. de Oost-Indische Compagnie, die eveneens op een gegeven moment politiek, agressie en business door elkander heeft gehaald. Wij zouden te ver uitweiden, wanneer wij nog dieper op het anders zoo interessante onderwerp zouden ingaan. In speciale arti kelen zullen wij gelegenheid hebben hierop terug te komen. IN DE NEUTRALE VAKBEWEGING MAAR BESTRIJDER VAN DE BIJZONDERE SCHOOL Men schrijft ons van hooggeachte zijde: De Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, een zoogenaamde neutrale vakorganisatie van ambtenaren, werkzaam bij de gemeente secretariün, waarin tal van Christelijke ambtenaren georganiseerd zijn, houdt er zonderlinge manieren op nu. Een der personen, die aan het bureau van dien bond verbonden is. gaat in gemeen ten, waar een aanvrage voor het oprichten van een bijzondere school is ingediend, waarvan hij blijkbaar kennis krijgt, do onderteekenaars van de aanvrage bezoeken, en dringt cr op aan, dat deze zullen ver klaren hun kinderen niet naar de op to richten school te zullen zenden. Deze bezoldigde bestuurder van den Ned, Bond van Gemeenteambtenaren zal waar schijnlijk deze zonderlinge handelwijze doen! om te trachten geld te sparen om het voor de secretarie-ambtenaren beschikbaar te houden. Een salaris-verlaging wordt dan im mers voorkomen! Dat noemt men in den „neutralen" Ned. Bond van Gemeenteambtenaren het beharti gen der belangen van de ambtenaren!!! Na het „groot bal" na afloop van de ver gadering van de Friesche afdeeling van dien bond. en na de bestrijding van het stelsel der kindertoelagen, en het verdedi gen van het in dienst lrouden der gehuwde ambtenares, gaat de Ned. Bond van Gemeen teambfenaren da schoolstrijd weren, cn dia bijzondere school bekampen. De leden van dien bond, die overigens eert vooraanstaande plaats in ons Christelijk volksleven innemen, weten nu waarvoor hun contributie wordt gebruikt, terwijl da eereleden, die een nog hooger plaats inne men, begrijpen, dat hun naam in dit gevat niet als deksel mag worden benut B. V. L. VAANDELUITREIKING OP 11 JUNI Op Zaterdag 11 Juni zal te Ede de uitrei king plaats vinden van veertien vaandels aart de navolgende Landstormcorpsen van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm: Fnesch Verband; Groningsch Verband; Drentscli Verband; Twentsch Verband; De IJssel en Vollenhove; Veluwsch Verhand; Veluwzoom De Meijerij: West-Brabantsch Verl>and; Zeeuwsch Verband; Verband Monden der Maas; Verband Dordrecht; KennemerlandJ Verhand Alkmaar. Deze vaandels zijn bij Koninklijk Besluit erkend en gelijkgesteld met de officieels vaandels en standaarden van het leeer. De uitreiking zal geschieden door mmistef Deckers. De brug te Spijkenisse wordt veranderd en hiervoor zijn nieuwe pijlers noodig. Als een pijler gereed is, wordt de heimachine en alles wat daarbij behoort door een bok opgenomen en verplaatst. Deze 7 cylinder Dieselmotor is de grootste, tot nu toe in Nederland ver vaardigd. Hij werd bij Stork Hengelo gebouwd en is bestemd voor een nieuw schip, dat bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam in aanbouw is. 't Oude stadje Vecre wordt wel „onder handen genomen". Behalve het Stadhuis wordt ook het historische kerk gebouw gerestaureerd. Herriot neemt afscheid van Tardieu na een conferentie over het te vormen nieuwe kabinet. Zooals men ziet liet dit afscheid aan vriendelijkheid niets te loenschen over Dezer dagen is de overspanning, die de verbinding zal vormen tusschen de twee 70 meter hooge pijlers van de nieuive hefbrug te Barendrecht in twee gedeelten, elk 70.000 K.G., op den boog geplaatst, waarna het door een hulpconstructie ver bonden en dan omhoog geheschen zal worden. Links bovenNog een aardige foto van het bezoek van Prinses Juliana aan de Wieringermeer. Het gezelschap op de wandeling door Slootdorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5