Een mooie Verrassing IM!Ü> EN M SAMBO EN JOCKO WOENSDAG 25 MEI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 7 BINNENLAND. nat. crisiscomite De vereeniging van onderofficieren Ons Belang te Amersfoort heeft aan het Nat. Cri gis comité een gift van 500 doen toekomen het margarine-menggebod Bezwaren van de Unilever. De Unilever N.V. gevestigd te Rotterdam, heeft in verband met de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag over het ontwerp tot steun aan de Melkveehouderij aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin 7ij nogmaals d? e-nstig? practische bedenkingen uiteenzet, dij het wetsontwerp ook in zijn gewijzigden V3~rr. bij haar ont moet. Wegens den korten tijd, die de open bare behandeling van de verschijning in de Memorie van Antwoordt scheidt, bepautt adressante zich tot de ontwikkeling van haar grieven tegen het voorgestelde maxi mum percentage, van de verplichte bijmen ging van natuurboter in margarine, al wil adressante allerminst geacht worden met het wetsontwerp overigens in te stemmen. Adres sante zegt: Blijkens de Memorie van Ant woord beaamt de Minister de technische he rwaren, in bepaalde seizoenen verbonden aan het mengen van groote hoeveelheden boter in margarine: de slechte consistentie, de sterk verminderde houdbaarheid, de on bevredigende smaak, de ernstige moeilijk heden bij de verpakking. De Minister erkent die bezwaren in die mate, dat hij 'Jit dien hoofde als zijn voornemen te kennen geeft het mengpercentage voorloopig te beperken tot 25%. De Memorie van Antwoord echter geeft te verstaan, dat dit percentage zal worden ver- j hoogd, indien in verband met den overgang van kaasproductie op boterproductie de noodzakelijkheid mocht blijken, meer boter Via de margarine af te voeren, dan bij een menging van 25% door de margarine zou worden geabsorbeerd. En het gewijzigde Ontwerp handhaaft mitsdien in artikel 6 sub II een maximum percentage van 60% Het behoeft uiteraard geen betoog, aldus ndressante, dat de hiervoor aangevoerde en door den Minister erkende bezwaren tegen een mengpercentage hooger dan 25 niets van hun kracht verliezen, indien de kaas producenten zich op de productie van boter sullen gaan toeleggen. Van de margarine- ndustrie kan niet worden verlangd wat prac isch niet uitvoerbaar is. En mocht de Wet ;ever daartoe niettemin trachten te dwin^i n, lan zal verdere aanzienlijke teruggang van bet margarineverbruik het onvermijdelijke gevolg zijn. Met het resultaat dat niet meer, naar integendeel minder boter door de mar jarine zal worden geabsorbeerd, dan bij een nengpercentage van 25 het geval zou zijn jeweest. Adressante wijst er voorts op, dat eeii ge- juctueerd mengpercentage, dat wisselt me' Ie boterproductie, in haar bedrijfvoeri-rg ©in ilement van onzekerheid brengt, dat i'd'.re ialculatie op losse schroeven zet. Zij toch moet haar behoefte aan grondstoffen meer- lere miim-den vooruit op de wereldmarkt lekken. En zij kan dit niet doen, indien de ettelijk geoorloofde samenstelling vm rargarine niet vooraf ten tijde wa?.rop zij aar grondstoffen inkcopt, vast staat Dit ixment an onzekerheid zal evz.ucns dij IBJ rganiöoi rend verkei: op de oliefabrieken, nm Hl? ii ie de i rondstoi'cii >oor de margarine be eiken, en wier con'inuiteit door een fluc- leeren! percentage 1 c-ter, waardoor le cndsto'fen ten deelc zouden moeten wor- {ten verbannen, ernstig zou worden bedreigd, ertuigd als zij is, du een mengpercentage Öoger dan 25 niet alleen funeste ge- Igen zal hehben voor de rnargarine- iidustrie, maar tevens het doel hetwelk het ntwerp beoogt illusoir zal maken, veroor- xift zich adressante de Kamer met de mees- aandrang te verzoeken, het daarheen te rillen leiden, dat het maximum-percentage rordt bepaald op 25 per 100. 1 39 een kranige kraan ie financien der gemeente naaldwijk rul- Verhoogen van belastingen. B. en W. doen den raad een uitgebreid thrijven toekomen, omtrent de financieele «stand onzer gemeente. merken eerst op, dat aanvankelijk de eening bestond dat het voorstel tot herstel in het evenwicht in de gemeentebegrooting 20 (932 nog zou kunnen worden uitgesteld tot het (Sdstip waarop meer betrouwbare gegevens ekend nu de inspecteur der Belastingen »eft medegedeeld dat de opbrengst van de aneentelyke inkomstenbelasting over vroege- jaren, die was geraamd op f8000, zal ver ieren in een uitkeering aan het Rijk van 4000, waardoor dus een verschil ontstaat van «nen ÏB. en W. het treffen van wrzieningen niet langer te mogen uitstellen. Behalve de crisisuitgaven, moet ook de geld lening 1932 nog in de begrooting worden rwerkt, en bovendien moeten nog enkele j idere posten worden aangevuld of ingesteld. Totaal zal er gevonden moeten worden een drag, van f47.90. Nu dit tekort voor een 4900 el is ontstaan tengevolge van uitgaven en gere opbrengst van belastingen, die wan- KW er zü eerder waren bekend geweest door ver- »gen van belasting waren gevonden, mee- W. dat een deel van het tekort moet irden gevonden door verhoogen van belas- ig en putten uit de reserve. Als gevolg van abnormale omstandigheden irdt de dienst zoo zwaar, dat het thans niet mogelijk is het aantal oncenten langer te aden beneden het aantal dat volgens vroe- Ane opzetten noodig is om de begroeting slui- id te maken. De reserve zou in dat geval, lar B. en W. meeren niet toereikend zijn om schoken op te vangen. Daarom stellen B. en W. voor het aantal op- iten op de Gem. fondsbelasting te verhoo- 20 op 60 voor het jaar 193233; een voordeel zal brengen van f21.200. Het resteerend bedrag ad. f 26.700 moet op dere wijze worden gevonden. On de nost i" is nog f 225.000 beschikbaar. Hoe W. in het algemeen voorstanders n die post te handhaven als reserve gewone •nen zij dat in deze bijzondere om- andigheden de post met de helft mag wor- n verminderd, zoodat f 12.600 wordt 1 ge- mden. Tenslotte stellen B. en W. voor het restee- nde bedrag van f 14.100 te onttrekken aan reserve. B. en W. vestigen er de aandacht op. dat na voorziening volgens globale schatting Iden voor steunverleering beschikbaar zijn t omstreeks Seotember a.s. en dus tegen "a tijd als de weridosiheid onder de tuinar- •aarschün'ijk zal toenemen, onnieuw hop ai spa-u nu na -ul)7 Tnz Stvoou Stnysn >V Co"'Ve, nu van het verder verloop niets valt te zeggen, ongewenscht. Korting wedden Burgemeester, enz. W. doen den Raad toekomen een schril' est waarin de meening van den raad wordt Van de werf Gusto te Schiedam vertrok dezer dagen een der grootste drijvende kra nen, welke tot op heden gebouwd zijn. Deze kraan, voor buitcnlandsche rekening gebouwd, heeft een hefvermogen van 540.000 K.G. en is hierdoor de kraan met de grootste hefcapaciteit, die tot op heden over de geheele wereld is uitgevoerd. Het is wel een verblijdend verschijnsel, dat de Hollandsche industrie, wat dit soort werktuigen betreft, wederom de blauwe vlag kan voeren en zal, hoe klein ons land ook is, het zich dit niet laten ontnemen. Het moet een aansporing zijn voor de Ne deriandsche industrie,, hoezeer zij in haar pxpansie belemmerd wordt, om niet bij de pakken neer te zitten, doch al haar krachten in te spannen om de plaats, die zij op de wereldmarkt veroverd heeft, te handhaven. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat nog een dergelijke kraan, waarvan de afme tingen nog grooter zijn, bij dezelfde werf in aanbouw is. Het transport zal geschieden door L. Smit Co's Internationale Sleepdienst. Wij zullen met trots dit konvooi van Hollandsche in dustrie begroeten, wanneer het onze wateren verlaten zal, met onze driekleur in top. gevraagd over het invoeren van salaris-verla ging voor Burgemeester, secretaris, wethou ders enz. Het College vestigt er de aandacht op, dat volgens mededeeling van Gedep. St., waar noodig een grooter verlaging dan 3 pet. mag worden toegepast. Voorts wijst het Col lege erop, dat het werschelijk is zoo mogelijk hij de verlaging eenzelfde lijn te trekken als bij de salarisverlaging voor de ambtenaren der gemeente. de schoonheid van ons eigen land PROPAGANDATOCHT VAN DE K.N.A.C Morgenochtend om 8 uur begint te Amster dam een door de Kon. Ned. Automohielclub georganiseerde tocht door Nederland welke bedoeld is als een propaganda voor de schoonheid van ons eigen land. D ongeveer 100 deelnemers komen met hun naar schat ting 40 wagens tesamen aan het Stadionplein te Amsterdam. De tocht duurt 4 dagen en gaat door allr provincies van ons land. Tot besluit vereenigen de deelnemers zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in het Jaarbeursrestaurant te UtrechL BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD bezinning noodig In de laatste weken is onze goede stad niet onbesproken gebleven. Het besluit van den Raad om de loonen niet te verlagen, de daarop gevolgde schorsing en vernietiging en ten slotte de aanneming van het kortings- voorstel door de medewerking van een drie tal sociaal-democraten, wat al beschouwin gen zijn er aan gewijd, wat al commentaren Daar is in de houding van enkele politieke groepen dan ook wel iets dat tot critiek aan leiding geeft, dat vragen doet oprijzen, dat verwondering wekt. Meer bijzonder moet de politiek der Middenstandsgroep, (die echter met den middenstand niets te maken heeft) word engegispt, die gespeend was aan allen politieken ernst en die der sociaal-democra ten, wijl deze boven eigen inzicht en over tuiging de besluiten der Federatie meenden te moeten volgen. Wat in een stelletje politieke avonturiers nog te dragen is, omdat ze nimmer van be hoorlijk politiek inzicht blijk gaven, is niet te tolereeren in een groep die de verantwoor delijkheid wil dragen, en die zelfs door den eisch voor een drietal wethouders, een on evenredig groot deel van die verantwoorde lijkheid wenschte te dragen Maar daar is toch ook in de laatste dagen reden geweest om eens te denken over de positie van een instituut, dat in Amsterdam groote invloed en beteekenis heeft gekregen, en dat herhaaldelijk teleurstelde, n.l. het instituut van het Georganiseerd Overleg. Wij bedoelen niet ons te verdiepen in de vraag of het Amsterdamsehe Instituut strikt genomen niet een positie heeft gekregen die in strijd was met de bepalingen der Ge meentewet. Dat is wel een belangrijke vraag, maar die ten slotte toch in de praktijk van veel geringer beteekenis is gevyeest dan men wel eens aanneemt Wij gaan dus ook voorbij de vraag, of de nieuwe gemeentewet niet volkomen toelaat een praktijk te volgen, als in de Hoofdstad sedert een 10-tal jaren gevolgd is. Dat is ook van beteekenis, tenminste wanneer de ge volgde praktijk heeft bewezen vrucht op te leveren. Maar wij willen de kwestie van een geheel anderen kant benaderen en de vraag stellen, of is gebleken dat de arbeiders en ambtenaren, of de besturen van de organi saties, de leiders dus, getoond hebben in de achterliggende jaren, dat zij voor het mede beslissingsrecht rijp zijn. Wij weten dat de vorm een ding van be teekenis is, dat ze zelfs niet omgaat buiten het beginse', maar dit, de mentaliteit of beter de geestelijke rijpheid is toch meer. Kunnen onze menschcn reeds dragen de verantwoor delijkheid die het georganiseerd overleg nu eenmaal met zich brengt? Het antwoord op deze vraag is niet gemak kelijk te geven. Want het valt niet te ont kennen dat meermalen bij toch niet onbe langrijke kwesties de organisaties getoond hebhon te bezitten een breedheid van opvat ting die tot verheuging stemde. Dat bestuur ders tegenover hunne leden een positie in namen, die ontsproten aan hunne overtui ging slechts respect afdwingen kan En daarnaast staat het vast, dat er orga nisaties zijn, die de medeverantwoordelijk hcid aandurven en aan kunnen. Men kan in de jongste geschiedenis nagaan de positie door onze eigen chr. vakorgcanisaties inge nomen, een positie die men tot het laatst heeft volgehouden en die men ook uitne mend heeft kunnen motiveeren. Maar als geheel gezien bevredigt het niet Kan men wellicht den goeden tiid aan. zeker ook de kleinere dingen, maar niet de groote. niet den kwaden tijd.. Daar zijn naar ons oordeel twee aanwijsbare oorzaken voor dit 1 euvel. De eerste is. dat tot het georganiseerd over leg worden toegelaten, organisaties die er niet in hooren. Men moge deze organisaties moeilijk kunnen buitensluiten omdat ze, wat den formeelen kant der zaak betreft vol doen aan de gestelde voorwaarden, maar in wezen bedoelen ze niet te komen tot overleg en samenstemming. Wij bedoelen de Federatie die onder het Gemeentspersoneel e?n grooten aanhang heeft en die het de goede organisaties in en buiten het overleg moeilijk maakt. Soms weten de organisaties zich aan dien invloed te ontworstelen, maar niet altijd gelukt dit en het spreekt vanzelf dat de z.g. neutrale en de moderne organisaties van deze revolutionaire actie den meesten hinder hebben. Tot een goed overleg komt men niet indien men de vijanden van het overleg bin nen haalt en binnen houdt. Niet altoos wordt ook door de autoriteiten tegenover deze groep stevig genoeg positie genomen. Men scheen voor don grooten mond wel eens bang. En men vergat dat nog nooit door vrees een zaak goed \oor elkander ge komen is Alleen de andere organisaties kre gen met hunne leden last, omdat zij een betere methode volgden. Een tweede oorzaak ligt in den politieken invloed die door de partijen op de onder scheidene groepen worden uitgeoefend. Men richt zich dikwijls niet naar eigen inzicht, maar verdiept zich in een kansberekening wat de politieke groepen in den Raad zouden toelaten. In de geschiedenis die nu achter den mg ligt is dat wel sterk naar voren gekomen, hoewel de suggestie om niet te komen tot overeenstemming meer uitgegaan is van het hoofdorgaan der snc.-deni. arbeiderspartij Idan van de soc.-dem. raadsfractie. Wie de campagne van Het Volk heeft ge- volgd, die verwondert er zich toch niet over dat de socialistische arbeiders een star stand- I punt innamen, al was hekend dat de leiding Izelf daar niet zoo machtig veel voor voelde De opvatting van het Handelsblad, dat het j groepsbelang ging boven het algemeen he- i lang lijkt ons onjuist. Het ging veeleer om j het belang van de S.D.A.P., om de vrees dat I men de linkerzijde zou afstooten en verlie zen lijden aan de nieuwe partij en de syn dicalisten. Het lijkt ons duidelijk dat men niet mag toelaten, dat een politieke partij het georga niseerd overleg op deze wijze misbruikt en maakt tot een paskwil. Dat is niet in het belang van de gemeente, niet in het belang van die organisaties die voor de medezeg genschap rijp zijn en evenmin wanneer men (Ie zaak maar broed durft te zien, in het [belang der gemeentearbeiders en ambtenaren Een oplossing te vinden is niet zoo ge makkelijk. Doch dat er iets moet veranderen AREND VAN AMSTEL. Indische TENTOONSTELLING IVE STB ROEK PARK 'sGRAVENHAGE CINEMA Interessante FILMS OVER INDIë particuliere huizen De schade voor pnr'i culieren zou naar schatting zestigduizend gulden bedragen. DE VULCANEN THANS RUSTIG. BANDOENG, 24 Mei (Aneta). De Vulca- nologische Dienst heeft bericht ontvangen uit Endeh. dat na de eerste uitstooting van een aschkolom van 5 K.M. hoogte geen asch meer gevallen is, en dat alle vulkanen in de Minahassa en op de Sangi-eilnnden thans rustig zijn en dat er geen sprake Is. van vulcanische werking. RESIDENTSBENOEMINGEN. BUITENZORG. 24 Mei (Aneta). Benoemd tot Resident van Semarang de heer J. R ij- levclt. Benoemd tot Resident ter beschik king van den Gouverneur van Midden-Ja va de heer A. M. van der Eist. Kunst en Letteren. Uit Oost-lndie NIEUWE AARDBEVINGEN. Schade op Ternate en Tidore. Aneta-Holland meldt: Blijkens mededeeling van het Departe ment van Koloniën ontving de Gouverneur- Generaal op 23 dezerd van den Resident van Timor het volgend telegram: Hedenochtend zes uur uitbarsting Lewo- tobi Lelaki ten Zuiden van Larantoeka en aardbeving half zes te Nobo. Daarna asch regen te Dobo, geen steenen. Boomen bran den bij top vulkaan. Controleur heden der waarts nader onderzoek". Naar de Gouverneur der Molukken nog mededeelde, is. tengevolge van dezelfde aardbeving, welke de Minahassa trof, ook op Ternate en Tidore belangrijke schade aangericht aan gouvernementsgebouwen cn De Hongaarsche oceaanvlieger A. Magyar, die met zijn collega Endresz neer Aortic en om 't leven kwam HILARION THANS. de bekenide letterkundige in het klooster te Rekheim (Limburg) is doodelijk ziek Pater Thans werd reeds van de laatste Sakramenten bediend. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE De Nederlandsche tooneelspeler Louis de Vries heeft te Rome een stuk gespeeld van Luigi Pirandello: Hendrik IV. Na afloop der voorstelling, welke een schitterend sue ces was. werdi'ii de Vries en zijn me le spelers door het Nedorlandsch gezantschap kransen aangeboden. Pirandello z.egd° even eens dank. De volgende dag werd Louis de Vries ontvangen door Mussolini, die zijn verwondering uitsprak voor de prestaties van de Vries en zijn gezelschap. „HET LAM GODS" Ter gelegenheid van de 500e verjaring van ,.De Aanbidding van het Lam Gods" door Jan en Hubert van Eyck werden 8 Mei te Gent feesten gev'erd. In de academische zitting spraken Kan. van den Gheyn, Prof Vogelsang (te Utrecht)', M E. Theodora conservator te Rijssel. Mgr. Copnieters, bis schop van Gent en M. van der Steger, bur gemeester van Gent BIBLIOGRAFIE De uitgeverij Stcenlandt te Kortrijk be- frint uit te geven een reeks Kritische Bi bliografieën van Vlaamsehe Schrijvers' Als eerstp nummer verschijnt daarin een hihliografie van en over Cyriel Buysse door Dr Rob Roemans. NEDERLAND—FRANKRIJK Tn D. G. W. polemisecren Gresshoff en S. Elte te Haarlem over het optreden van Fransche dichters in Nederland Nederland —Frankrijk stelt zich tei. doel de betrek kingen, vooral ook de ctiltureele en üte raire betrekkingen tusschen heide landen te verstevigen. Eén der middelen daartoe is het uitnoodigen van Fransche sprek»ts. Naar aanleiding daarvan schreef Grns- hoff: „Het eenige waar men aan twijfelt is asn de intelligentie van sommige leiders of leidsters, die het Nederlandsrhe publick slag op slag verpasten op het woord van onbelangrijken. terwijl Gide ons tot nu toe zorcrvuldig onthouden bleef'. Elte deelt nu mee, dat Gi'de herhaa'de malen door Nederland—Frankrijk uitce- noodigd is, maar zonder succes en voegt er aan toe: Ik zou U voor meerdere „belang rijken" eenzelfdcn loop van zaken kunnen meedeelen". Men zou verwachten, dat Gresshoff zijn gehpel misplaatste tirade, na deze mede deeling zou hebben teruggenomen. Maar Greshoff blijft Greshoff en onbekwaam tot een serieuze discussie. „Men kén niet van alle vereenigingen de inwendige moeilijkheden kennen", zegt hij Natuurlijk niet. maar bpgin dan mot min der groote mond open te zetten en niet A nriori te twijfelen aan de „Intelligentie van haar leiders of leidsters". MEDEDEF* 'NCm RT.D. HOOFD BIBLIOTHEEK Nr. 1 van de vijfde Jaargang bevat een verslag van de Ruusbrnee-herdenking te Antwerpen, en een hihliografie van deze mysticus. Verder een opgave der aanwin sten der Stedelijke Hoofdbibliotheek te Ant werpen over 1931. VLAAMSCHE LETTERKUNDIGEN De Vereeniging van Vlaamsehe Letter kundigen zal volgende maand haar 25-jarig bestaan vieren. Tn de Kon. Bibliotheek te Brussel zal een tentoonstelling worden inge richt. gewijd aan de Vlaamsehe letterkunde van 1830 tot heden, welke vermoedelijk tot September duren zal. Rechtzaken. haagsche rechtbank DIEFSTAL IN BADINRICHTING EN INBRAAK De 29-Jarige meubelmaker L. J. T.. thans ge detineerd, stond terecht wegen!? diefstal. ge- plee«d In der. nacnt van 3 op 4-Januari jl tn de Badinrichting aan de Torenstraat, alwaar «en bedrag van t 26, bonevens een aantal ko- Voorts beeft T. op 22 Februari Ingebroken tantore van de Cycle Impoi rtlksche' den Rtf" htl behalve een bedrag vai fletslanlaren, eenige kleine voorwer ter In aanraking kwam, legde een volledige be kentenis af. Het O.M. kon *t*h vercenlgen met het rapport van hot Leger des Hells, dat T voor een voor waardelijke straf aanbeval,. Elsch 8 maanden voorw. met 8 Jaar proeftUd. Mr. Droaa&art Bontfort sloot zich bb' dit re quisitoir aan. Vonnla 7 Juni a.s. reld teneinde daarmede eenige stukken ta kun- icn bemachtigen welke stukken er toe zouden kunnen lelden dat haar man een lichte straf sou krügen. h(1 terug zou komen om af te rekenen. Verdachte bekende, doch beweerde ln dronken schap te hebben gehandeld. 3P 31 Mai •est-llns trant een ha leemd De getuige elgenai harmonica uit de ulst werd gohaald. De deui waarder kweet zich als gewoonlijk van zl1 taak. doch hield blUkbaur geen rekening nu uldor voorstelling alsjebliel dérvraglng van K.. die l togen hem éón jaar ge haper deed een goed w. p Af weield ttaunde Jor ntie. Uitspraak 7 Juni a rechtbank te rotterdam DOOD DOOR SCHULD De n!e>t-verschonen A. E. J A., 29 jaar, bamkwerker-smid, heeft terechtgestaan ter zake het veroorzaken va.n dood door schuld In den nacht van 6 op 7 Augustus had venl op den Binnenweg hoogst roekeloos en on achtzaam gereden met de door hem be stuurde motorfiets, door een voor hem uit rijdende auto te willen passeeren op het oogenbliik, dat er van tegenovergestelden kant een andere auto naderde. Met deze auto was verdachte in botsing gekomen, met het gevolg, dat hij en zijn duo-passa gier C. Broere, tegen den grond werden ge slagen. Broere had dientengevolge een schedelbreuk bekomen, waaraan hij over leden was. In zijn verklaring in het vooronderzoek afgelegd had verdachte gezegd, dat de tege moetkomende auto in snelle vaart reed en verblindende lampen voeirde. Bij het getuigenverhoor bleek het tegen deel. Beide auto's reden zeer kalm en de tegemoet komende auto had de stadslara- pen aan. Met O.M., waargenomen door Mr J. F. Hoeffelman. achtte verd.% ©huid bewezen en het eischte 1 maand hechtenis. MEINEED Voorts behandelde de rechtbank een zaak tegen den 2fi-jarigon lossen werkman P. G. v. d. B. en len 26-jarigen loodgieter A. v J K„ die beiden als getuigen a décharge ge hoord waren in een zaak van H. P. S. voor den politierechter en toen onder eedc ver klaard haddon. dat zij S. bij zijn overt om ging naar het poi'tiebu'-eau itte de With •si ra at voortdurend Ln het oog gehouden holler, en zeker wisten dat S. den agent ven politie I), van II. niet geschopt 'nao. Ook nu bleven zij bij Jie verklaring. De beide agenten van politie. D. v d L en J. M., verklaarden dat het op den in nen weg op 5 Januari rumoerig was ge weest. Daarom werd aan een viertal per sonen gelast om door 'te loopen. Een van hen had daaraan eren gevolg gegeven en .vas daarom naa** bet pol;ti?hure*iu over gebracht Dat was S. Er was veel publiek hij die overbrenging en in de Hartmann- etra&t was een der agenten genoodzaakt geweest met zijn gummistok ruim baan te maken. Hij had toen den arrestant een oogonblik losgelaten, waarvan deze gebruik maakte om den agent v. d. Laan een trap regen het rechterbeen te geven. Den volgen den dag had S. hiervoor zijn verjiitschul- diging aan den agen' aangeboden. Er werd nog e>en getuige h décharge ge ^oord, die verklaarde, niet gezien to heb-, ben. dat S r<en agent schopte Met O.M. meende, dat vas'sraal dat S. den agent gsschopt haeft en dat twens be vezen is. dat de ver Kch'en ••(.zetro'ljk on waarheid hebben gesproken. Relletie*. door opgeschoten jongens komen tegenwoordig herhaaldelijk voor, en andere opgeschoten longens meenen maar wat voor de recht bank te kunnen verklaren om hun vriend jes vrij van straf te laten. Hier pa6t een vTPfti-ire straf en het O.M. eischt S maan den gevanaonisstraf tegen ieder. De verdediger, Mr. L. J. R. Kühn, wilde aannemen dat S. den agent getrapt heeft, maar daarmee is nog niet bewezen, dat de verdachten opzettelijk onwaarheid gespro ken hebben. Daartoe zouden getuigen moe ten worden voorgebracht, die zouden kun nen verklaren, dat de verdachten hei had den moeten zien. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraken 7 JunL DE SCHERPSCHUTTER VAN DE LOEVEN- HOUTSCHE DIJK. De 47-jarige werkman C. v. d. W. te Utrecht verscheen voor de rechtbank te Utrecht, ver dacht van poging tot doodslag op den Loeven- houtschen dyk. Hy had met een geweer ge schoten op G. R. of M. A. Verdachte zelf ver klaarde echter nadrukkelijk dat het enkel zijn bedoeling was geweest om deze twee menschen eens flink aan het schrikken te maken. De president vroeg waarom h(j het geweer 'lan in de Vecht had gegooid. Verdachte antwoordde dat hij zoo geschrok ken was van het kabaal van de glasscherven dat hij het geweer maar weer gauw weggewor pen had. Op de vraag hoe hij er toe kwam om zijn vijanden aan het schrikken te maken, ver klaarde hij dat men hem steeds lastig viel met scheldnamen als: „de communist van Rusland". Ook spijkerde men steeds papieren op zijn deur met lasteringen. Als eerste getuige kwam voor een deskun dige. Er naar gevraagd, zei deze dat het schot ongeveer op 15 M. afstands gelost moest zijn. Echter waren de hagelkorrels maar 2 a 3 mili- meter in het hout gedrongen. Zy hebben dus niet de normale kracht gehad, want bij normale geweren gaat de kogel 8 m.M. de muur in. Verdachte beweerde dat hij bij het geweer de vetprop er af had gehaald, om het schot totaal ongevaarlijk te maken. De deskundige verklaarde dit mogelijk in verband met de ge ringe indringings-kracht van de korrels. Ook de agent verklaarde dat de man wel niet op menschen zal hebben willen schieten, want anders had hij vast raakgeschoten. Im mers stond verdachte bekend als uitstekend schutter, die bij strooppartijen met 20 schoten zeker 20 konijnen schoot. Nu kwam voor G. R., die te bed lag toen het schot gelost werd. Zijn vrouw had voor die tijd al onraad gehoord en had haar man gewaar schuwd. Het huis van verdachte is tegenover het hunne. Zoodra het schot gelost was, rende R. uit bed en zag nog de verdachte met het geweer staan. Ook zegt de getuige R. dat hij een hagel korrel in de hand heeft gekregen, maar by na der onderzoek bleek dat dat niet waar kon zyn, en dat de pijn in getuige's hand wellicht door een scherf van vallend glas is veroorzaakt. Ook M. D., de vrouw van de vorige getuige, vertelde omstandig hoe alles voorgevallen was. Zij z.ag de verdachte uit zijn woning komen en z.ij bukte zich toen ijlings onder dc venster bank, waarop zij het schot hoorde vallen en de glasscherven rinkelen. Haar man heeft toen aanstonds de wacht gewaarschuwd. De Officier achtte na het onderzoek po ging tot doodslag niet overtuigend bewezen. In ieder geval het feit dat het schot gelost is, geeft wel aan dat het een zeer ernstige bedrei ging is geweest en daarom moet verdachte schuldig verklaard aan zware mishandeling. Er is allerminst aanleiding tot eenige clemen tie, daar midden in de nacht het schot is ge lost. Ook staat verdachte zeer ongunstig be kend. Geëischt werd dus een gevangenisstraf van vijftien maanden. Verdachte's pleiter wenschte dit geval te zien in het licht van. waar er twee kijven, heb ben er twee schuld. Men moet dit schot niet zien als een losstaand geval, maar als een hoogtepunt van een reeks gebeurtenissen. Men ziet hier een serie kijverijen, waar de bewoners van de Loevenhoutschediik zich van bedienen. Uitspraak over 14 dagen. voor de Jeugd is een Premieboekje Ora aan de vele aanvragen te voldoen, hebben we besloten om het Kinderverhaal van den Leeuw en den Aap, dat in ons blad verscheen onder den titel DOOR G. TH. ROTMAN en zooveel opgang maakte, in boekvorm uit te geven. Wanneer men bovenstaand premieboekje bestelt, zal men de jeugd hiermee een gro< t genoegen doen. Het kan afgehaald worden aan ons Bureau, zoo mede worden toegezonden na ontvangst van 50 cent per ex. in postzegels ol storting op ons gironummer. Men gelieve op de enveloppe te vermelden: ,,Sambo". Spoed gewenscht. Ook de Agenten en Bezorgers nemen bestellingen aan. Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar (en) Premieboekje „SAMBO EN JOCKO", waarvan bedrag bygaat: in postzegels per giro is verzonden NAAM: WOONPLAATS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7