WOENSDAG 25 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 GENEVE, LAUSANNE, OTTAWA Terecht betoogt de „Times" in een aitikel over „Genète, Lausanne en Ottawa", dat de Ontwapeningsconferentie te Genéve voor het herstel van het vertrouwen tusschen de staten onderling even belangrijk is als de binnenkort bijeenkomende herstelconfcren- tie te Lausanne en dat dus met name Düitschland wat het bezit van wapenen be treft uit zijn toestand van onderwerping ge haald moet worden, wil de werkelijke vrede terugkeeren. Dat deze stelling niet alleen door Frank rijk wordrt aangevochten, maar ook door som mige Engelschen, hebben we enkele dagen geleden vernomen, toen we lazen, dat de con servatieve nogal individualistisch oordee- letnde staatsman Winston Churchill in het Lagerhuis als zijn overtuiging had uitgespro ken, dat Frankrijks bewapening sterker dan die van Düitschland moet blijven, niet zoo zeer met het oog op het ten onder houden van Düitschland als wel om een betrouw baar bolwerk van verdediging tegen het bolsjewisme in Europa te behouden. Ons komt voor, dat er heel wat meer te zeggen is voor de beschouwing, die de „Ti mes" geeft Al erkennen wij, dat een ont blooting van West-Europa het fanatieke, half-Oostersche communisme al te gemak kelijk spel zou geven, we zouden niet gaarne Frankrijk alleen in staat verklaren om, met zijn Oost- en Midden-Europeesohe va zallen, dat gevaar te keeren. De sterke anti communistische beweging in Düitschland is wel waarborg, dat wanneer aan slechts dien staat recht gedaan werd, hij juist een nog veel doeltreffender tegenweer dan Frank rijk zóu kunnen ontwikkelen tegen eventu- eele Russische plannen om ook aan West- Europa de „zegeningen" van het bolsjewis me toe te deelen. Mislukking van Genève en Lausanne, schrijft de „Times" verder eveneens terecht, zal de wereld terugwerpen in den toestand van stagnatie en daarom moet alles wor den gedaan om succes te boeken en de han delsraderen weer in werking te brengen. En in dit verband noemt het Engelsche blad dan de taak van de Britsche economische Rijksconferentie, die in Juli in de Canadee- sche hoofdstad Ottowa zal gehouden wor den. Schijnen voor Genève en Lausanne de voor uitzichten allesbehalve rooskleurig, voor de conferentie te Ottawa bestaat eveneens maar weinig verwachting. Het ideaal van sommigen in Engeland is dat daar zal worden overeengekomen „het gesloten Rijk", waarbinnen men vrij zou koopen en verkoopen. Maar dit ideaal ligt buiten elke practische mogelijkheid. Men zou te Londen al tevreden moeten zijn wan neer het lukte den handel tusschen de ver schillende deelen van het Empire wat te bevorderen. Van het omverhalen van de Tariefmuren binnen het Britsche Rijk zal miets kunnen komen. Men bedenke alleen maar, dat de Dominions uiterst gevoelig zijn voor hun eigen jonge industrie, die ze niet zullen willen laten beconcurreeren door de Engelsche. Ottawa zal zeer waarschijnlijk hoogstens kunnen brengen een voorzichtige verande ring van economische politiek, waarbij men meer dan tevoren bewust in het oog houdt de belangen van het geheele Rijk. Wanneer deze verwachting inderdaad ver- vuld wordt dan behoeven de staten der Kleine Entente en Midden-Europa ook niet zoo bevreesd meer te zijn voor den moge lijken invloed van de conferentie van Otta wa op het neg vrije handelsverkeer in Europa. Roemenië, Zuid Slavië, Bulgarije en Po len zijn bang voor de economisohe eenheid van het Britsche rijk omdat zij verwachten, dat wanneer Australië en Canada hun graan tegen loonende prijzen op de Engelsche markt kunnen afzetten, zij het overblijven de tegen dumping-prijzen op de Europeesche markten zullen werpen en den Europeeschen landbouwstaten daardoor concurrentie on mogelijk zullen maken. Wij zullen er mu maar niet op-ingaan, dat de betrokken landen in Midden-Europa het in dit verband onderling weer niet eens zijn kunnen worden. Dat zou ons te ver voeren buiten de grenzen van dit overzicht Dit is echter zeker, dat de drie belang rijke conferenties, die dit voorjaar en de zen zomer voor een groot deel in beslag ne men, elk op zichzelf, njaar ook in onderling verband, een groot vraagteeken vormetn en dat van hun resultaten buiten gewoon veel afhangt BUITENLAND wordt gehouden en haar het bezit van wa penen verboden wordt, die anderen wel er op na mogen houden. De mogelijkheid moet bestaan plannen te ontwerpen, die het in Düitschland heerschen de gevoel van een onrechtvaardige behan deling doen verdwijnen zonder dat de vei ligheid van Frankrijk -en zijn bondgenoo- ten in gevaar wordt gebracht. Ook moet de mogelijkheid bestaan een plan uit to werken tot regeling der her stelbetalingen, bijvoorbeeld door de storting van een bedrag ineens tot aflos sing van alle herstelverplichtingen aan te bieden en te aanvaarden. Een dergelijk plan moet ook den Franschen eisch van schade- I vergoeding bevredigen en Düitschland de verlichting brengen, die het noodig heeft. Aangezien de mislukking te Genève en te Lausanne de wereld zal terugwerpen in den toestand van stagnatie, waarin zij thans verkeert, moeten alle opgingen worden ge daan om althans eenig succes te boeken en de raderen van den internationalen handel weer in beweging te zetten. Ottawa zal in dit geval de taak hebben het aandeel van het Engelsche Wereldrijk te verzekeren. De „Times" voegt er aan toe, dat men zich echter tegelijkertijd ook op een mislukking moet voorbereiden en met de ge volgen van een bankroet der huidige staat kunde rekening moet houden. In het laatste geval moet Ottowa overeenkomsten treffen tusschen de leden van het Britsche wereld rijk, ter bevelging van hun huidig aandeel in den wereldhandel, terwijl zoo mogelijk ondanks de ineenstorting van de wereldecol nomie de Britsche handel in stand gehouden moet worden. DE ..TIMES" OVER DE HERSTEL EN SCHULDENKWESTIE Hervatting der Engelsche betalingen aangekondigd. In een hoofdartikel „Genève, Lausanne en Ottawa" sdhrijft de „Tunes", dat de Engel sche regeeri/ng bezig is met het treffen van voorbereidingen tot heer vatting van de be taling der oorlogissohulden, cn wel niet slechts over het loopende jaar, doch boven dien een supple tor-bed rag tot dekkig van de als gevolg van het Hoover-moratorium uit- geslolde laatste jaarbetaling. Het blad vestigt de aandadht er op. dat de Ontwapeningsconferentie te Genève voor het herstel van het vertrouwen even belang rijk is als de conferentie te Lausanne. Men is hot er ovcer eens dat een belangrijke vooruitgang op het gebied der ontwapening noodzakelijk voorwaarde is voor een bevre digende regeling der schulden tusschen de regeeringen onderling, welke schulden op hun beurt een belemmering vormen voor den internationalen handel. Werkelijke vrede en een terugkeer van de welvaart zijn echter onmogelijk zoolang een natie ia een toestand van onderwerping J DE PRUISISCHE LANDDAG HET SENIORENCONVENT GEKOZEN Heden verkiezing van het presidium. Voor de openingszitting, gisternamiddag an den nieuwen Pruisischen Landdag be- ;tond. zooals te verwachten was, buitenge- voon groote belangstelling. In verband hier mede werden de toegangskaarten scherp ge controleerd. Niettemin waren de publieke tri buncs ongeveer half drie stampvol. Terwijl de afgevaardigden der overige par tijen geleidelijk de zaal betraden, kwamen de 162 afgevaardigden dier N.S.D.A.P. eerst bij het luiden van de derde bel onder leiding van un voorzitter Kube „in gesloten gelid" binnen. De Regeeringsbank blijft onbezet. Om kwart over drie komt de president van het seniorenconvent, generaal Litzmann, steunende op een stok de zaal binnen, luide toegejuicht door de nazi's. Hij wordt door de coinmufnisten met gejoel ontvangen. Generaal Karl Litzmann. Generaal Litzmann opent de zitting en neemt de leiding der vergadering, als blijkt dat hij het oudste lid van het huis is. Na de slachtoffers van het mijnongeluk te Darst- feld te hebben herdacht, deelde Litzmann mede dat het ministerie is afgetreden. De Duitsch-nationalen en de communisten dienden hierna, moties vap wantrouwen in tegen de thans de zaken afwikkelende minis ters. De sociaal-democraten protesteerden te gen den eisch der Duitsch-nationalem, de door hen ingediende motie van wantrouwen 's in de zitting van Woensdag te behan delen. Nadat het seniorenconvent was samenge steld, werd het huis, overeenkomstig het 'oorstel van generaal Litzmann, verdaagd tot Woensdagmiddag één uur, teneinde dan de eerste plaats over te gaan tot verkie zing van het presidium. De zitting duurde alles bij elkaar ongeveer een half uur. Gemeld wordt nog, dat het gekozen senio renconvent bestaat uit 21 stemgerechtigde leden en de 4 leden van het presidium, die echter slechts adviseerende stem hebben. Van de 21 stemgerechtigde leden behooren 8 tot de nationaal-socialisten, 5 tot de so ciaal-democraten, 3 tot het cent nam, 3 tot de communisten en 2 tot de Duitsoh-nationalen. Wat de verkiezing van het presidium van den landdag betreft, verkeert men nog in het onzekere, wat geschieden zal. De nationaal- socialisten hebben hun voorstel om de verkie zing van den voorzitter van den landdag bij eenvoudige meerderheid te doen geschieden, zonder eenige nadere toelichting ingetrokken Misschien is hierin een aanwijzing te zien, dat de nationaal-socialisten zich aan het be staande parlementaire gebruik bij de ver kiezing van het presidium zullen houden. In dit geval zullen zij voor een sociaal-demo- cratischen vice-president stemmen, indien de sociaal-democraten van hun kant op den na- tionaal-socialistischen candidaat voor het voorzitterschap stemmen. Naar verluidt zijn hierover onderhande lingen gaande. Het centrum zal geen be- ir maken om volgens de parlementaire usance te stemmen, dus op een ration aal- socialistischen candidaat als voorzitter, om dat de nationaal socialisten de sterkste frac tie vormen. Voorwaarde is ook hier, dat de nationaal-socialisten niet afwijken van het parlementaire gebruik. In dit geval zou het presidium waarschijn lijk als volgt worden samengesteld: Voorzit ter de nat ionaal-socialist Kerrol, eeTste vice- voorzitter de sociaal-democraat Wittmaack, tweede vice-president de centrumsafgevaar- digdc Baumhoff. Aangezien de communisten ook in den ouden landdag niet in het bestuür vertegen woordigd waren, zou als derde vice-voorzitter Duitsch-nationaal Dr. Kries in king komen. De nieuwe financieele XJit Genève wordt aan de Msb. gemeld: Gister is de samenstelling bekend gewor den van de nieuwe financieele commissie, die aan den volkenbondsraad voorstellen zal hebben te doen over de hulpverleening aan Oostenrijk, Burgarije, Griekenland en Honga rije. Voorzitter dezer commissie zal zijn de Zwit sersche minister van financiën, Musy. Leden Ier commissie zullen zijn zes gedelegeerden ran het financieele volkenbondscomité en zes deskundigen van regeeringen, die door haar waarborging van de Oostenrijksche vol- kenbondsleening van 1922 bijzonder belang hebben bij den financieelen toestand van Oostenrijk. De gedelegeerden van het financieele vol ken bondscomité zijn de Italiaansehe voorzit ter en de leden uit Amerika, Düitschland, Engeland, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. De reegeerincsdeskundigen komen uit Bel gië, Düitschland, Engeland, Frankrijk, Italië Nederland. Als Nederlandsch deskundige is aangewe- •n dr. L. J. A. Trip, president van de Ne derlandsche Bank. HERRIOT BIJ PRESIDENT LEBRUN Ingelicht door Tardieu en Flandin In het officieele communiqué omtrent de samenkomst op het Elysée van gisternamid- dag wordt medegedeeld, dat de president der republiek den minister-president Tardieu, den minister van financiën Flandin en den partijleider Herriot heeft ontvangen. De aftredende ministers hebben den presi dent der republiek en Herriot op de hoogte gesteld van dein stand der belangrijkste in ternationale en financieele vraagstukken, die op het oogenblik aan de orde zijn. Zij hebben Herriot meegedeeld, dat zij hem heden de acten ter hand zullen stellen, die op de besprekingen van gistermiddag be trekking hebben en zich verder te zijner be schikking stellen voor alle aanvullende inlich tingen. De samenkomst duurde van 3 uur tot kort na 6. Herriot kwam reeds een half uur voor de ministers op het Elysée aan. Uit het officieele communiqué maakt men in politieke kringen de gevolgtrekking, dat president Lebrun Herriot begin Juni met de opdracht tot vorming van een kabinet zal be lasten, aangezien anders de ministerieele stukken niet ter beschikking van Herriot ge steld zouden zijn. PRINS OTTO VAN HABSBURG. In Hongaarsche legitimistische kringen verluidt met stelligheid, dat de verloving van Otto van Habsburg met prinses Maria van Beieren, een dochter van een broer van den gewezen kroonprins Ruprecht, bin nenkort kan worden tegemoet gezien. De prinses is 18 jaar oud en spreekt, dank zij een langdurig verblijf op het slot Sarvar, in Hongarije, het Hongaarsch als haar twe°- de moedertaal. Uit East SL Louis wordt gemeld: Eenige honderden oud-strijders maakten zich mees ter van een goederentrein om naar Washing ton te reizen en daar hun eischen om onmid dellijke uitbetaling hunner verzekering voor te leggen. Zij verlieten het station, nadat het verkeer gedurende twaalf uur was gestremd geweest toen driehonderd man van de nationale gar de uit Springfield arriveerden. MINDER WERKLOOZEN IN DÜITSCHLAND Het aantal werkloozen in Düitschland be droeg volgens officieele gegevens per 15 Mei 5.675.000 d.i. 64.000 minder dan per uit. April PROCES TEGEN 700 KOERDEN In Adana (Turkije) hebben 700 Koerden terecht gestaan wegens deelneming aan den opstand in Araratgebied van twee jaar geleden. Wegens het groote aantal beklaagden wordt het proces groepsgewijze gevoerd. Daar geen zaal groot genoeg was, is een moskee tot gerechtszaal ingericht. Het eerste vonnis betrof 200 personen, van wie er 44 ter dood veroordeeld, terwijl de overigen vrijgesproken zijn. Van de veroordeelden hebben er 3 de vlucht genomen terwijl er tien minderjarig of grijzaards zijn, zoodat het vonnis slechts tegenover 31 veroordeelden ten uitvoer kan worden gelegd. DE „HERROEPING" VAN CURTIS Zijn verklaring zon zijn afgeperst Naar de correspondent van de Daily Te legraph" uit New York meldt, gaf John Cur- 'n de gevangenis van Flemmington een motiveering van zijn verklaring, dat de politie hem zijn opzienbarende bekentenis in de vorige week heeft afgeperst De politie, zeide Curtis, was wanhopig, wijl zij beschuldigd werd van nalatigheid bij de opsporing der ontvoerders van den baby- en perste mij daarom een bekentenis af om zich zelf uit de impasse te redden. Hot feit, dat kolonel Lindbergh een week met hem doorbracht aan boord van een jacht, om een rendez-vous met de ontvoer der-s te zoeken, is volgens Curtis het beste bewijs, dat zijn onderzoek ook kolonel Lind bergh bevredigde, die zelf zijn opsporingen controleerde. DE RAMP VAN DE PHILIPPAR. Drie en vijftig dooden. De Messageries Maritimes pubüceeren ;n lijst van de na den brand aan boord in de Georges Philippar vermiste passa giers. In het geheel worden 53 menschen vermist, onder wie zich de bekende journa list Albert Londres bevindt. Van de 53 ver misten waren 14 Chineezen, die de reis tus- schendeks meemaakten. NAZI-DEMONSTRATIES TE WEENEN Vijftien nieuwe nationaal-socialistische le den deden gisteren onder veel lawaai hun in trede in den Weenschen gemeenteraad, die tevens landdag is. Tweeduizend nazi's, die zich op het raad huisplein verzameld hadden, probeerden het raadhuis te bestormen, wat door de politie verhinderd werd Later trachtten zij koffie huizen binnen te dringen en een tram tegen te houden. Er zijn vijf belhamels opgesloten. ROODE GODSDIENSTHAAT. Dinsdagmorgen ontdekte men aan den top van den 76 meter hoogen toren der An- dreaskerk te Leipzig een groote roode vlag met het opschrift: „En toch weg uit de Kerk". De brandnvecr was niet in staat de te verwijderen en pas na geruimen tijd zag een leidekker kans de vlag weg te nikken. De vlaggestok bevindt zich nog op den toren. Dc daders zijn onbekend. Vol gens deskundigen moeten zij langs den bliksemafleider naar boven geklommen zijn. De huidige minister van financiën Tako- haski heeft zich bereid verklaard zijn functie ook in het nieuwe kabinet te blijven waar nemen. Hij deelde mede zijn financieele po litiek ongewijzigd te willen voortzetten. De Japansche opperbevelhebber in Korea, gene raal Hayasji, is naar Tokio ontboden. Men vermoedt, dat hem het ministerie van oorlog zal worden aangeboden. De leiders der beide parlementaire, partijen, nl. Wakatsuki van de liberale partij, en Soesoeki van de conser vatieve partij, hebben admiraal Saito den steun en medewerking van hun partij toe gezegd, doch zijn niet bereid persoonlijk in het nieuwe kabinet zitting te nemen. ONTPLOFFING TE LYON PARIJS, 25 Mei. In een chemische fabriek te Lyon., die in hoofdzaak films en ander lichtgevoelig fotomateriaal vervaardigd, ont stond gistermiddag een hevige ontploffing, waardoor het gebouw geheel werd ver nield. Twee arbeiders werden gedood en vijf zwaar gewond. HET CONGRES VAN OCEAANVLIEGERS Geregelde Oceaan-postroutes? ROME, 25 Mei. Het eerste congres van Oceaanvliegers te Rome heeft gisteren een commissie ingesteld teneinde de verschillen de voorstellen te onderzoeken en de moge lijkheden te l>estudeeren van de instelling van geregelde luchtpostdiensten op de Trans-Atlantische route, zoowel tusschen Europa als Amerika, als over den Stillen Oceaan. ONLUSTEN IN BRAZILIË RIO DE JANEIRO, 25 Mei. Naar aanlei ding van de staking in de particuliere be drijven te San Panlo, als protest tegen de tot nog toe mislukte pogingen tot regee- ringsvorming, ontstonden gistermiddag in de binnenstad van San Paulo ernstige on lusten. Stakers bestormden en beschadigden de redactiegebouwen van verschillende dagbla den en deden een aanval op de centrales van het revolutionaire legioen, dat zijn hoofdkwartier echter met machinegeAveren verdedigde. Er ontstond een verbitterd ge vecht, AA'aaraan echter een groote politie macht een einde kon maken. Verscheidene personen werden gedood en gewond. CHINEESCHE AANVAL OP CHARBIN CHARBIN, 25 Mei. Een groote troepen macht Chincesche vrij scharen is er in ge slaagd tot dicht in dc nabijheid van Char bin voorwaarts te dringen. Japansche troe pen, versterkt door artillerie, tanks en vlieg tuigen, gingen tot een aanval over op de Chineezen, die zioh ten Westen van de Soengari rivier verschansen. Het spoonvogverlceer in Westelijke rich ting moest worden gestaakt, aangezien de Chineezen de rails tot op een afstand van 5 K.M. van hun stellingen hadden vernield. Rivierschejren waren gedwongen onder hevig artillerievuur naar Charbin terug te keeren. Ten Oosten van Charbin is de sj>oor weg-tunnel van den Oost-Chineesclien spoorweg nabij de Taipenlijn door de Chi- neesche vrijscharcn geblokkeerd, zoodat ook de spoorwegverbinding met Wladi- wostock is verbroken. Luchtvaart DE DO X TE BERLIJN De DO X is gisternamiddag om 18.27 (M. E T.) in de nabijheid van het restaurant Rübezahl op de Müggelsee neergestreken, begroet door de juichkreten van honderd duizenden, die zich ondanks het slechte weer derwaarts hadden begeven, om van de aan komst getuige te zijn. Tal van autoriteiten en hooggeplaatste personen waren aanwezig, zoo bijv. de directie van de Duitsche Luft hansa, rijksminister Treviranus, Rijksdag president Loebc. de minister van handel, Schreiber met Ministerialdirektor Schulze en de president van politie te Berlijn, Grze- sinski. Na de officieele ontvangst aan boord begaf de bemanning der DO X zich per auto naar Hotel Kaiserhof, waar zij hun intrek hebben genomen als gasten der Rijksregeering voor den tijd van het oponthoud van het vlieg- schip te Berlijn. Om de bij de Derbyrennen, volgende week, te verwachten groote drukte op de toegangs wegen naar de Epsom-Downs van uit een hoogen uitkijkpost te regelen, zal men een autogiro-vliegtuig gebruiken, dat in de lucht vrijwel stil kan staan. Van ongeveer 600 Meter boven de menigte zullen dan draadlooze aanwijzingen gegeven worden aan de politie-auto's omtrent de dichtheid van het verkeer op de verschillende wegen. AMELIA EARHART GEDECOREERD. President Hoover heeft aan Amelia Ear- hart Putnam het Kruis voor luchtvaartver diensten toegekend wegens haar Oceaan- vluoht. De Senaat heeft deze onderscheiding goedgekeurd. De vliegster heeft Dinsdag een bezoek ge bracht aan den prins van Wales, die haar hartelijk gelukgewenscht heeft. Gemengd Nieuws. TELEGRAMMEN HET NIEUWE JAPANSCHE KABINET Matsoedeira minister van buitenlandsche zaken? TOKIO, 25 Mei. De nieuwe Japansche mi nister-president, admiraal Saito, heeft den Japanschen ambassadeur te Londen, Matsu- deira, telegrafisch de portefeuille van bui tenlandsche zaken in het nieuwe Japansche kabinet aangeboden. Het antwoord van Mat- sudeira is nog niet te Tokio an ^eKomen, JACHT OP NEDERLANDSCHE SMOKKELAUTO Zaterdag in den vroegen morgen reed een vrachtauto afkomstig uit Nederland, in haastig tempo door Düsseldorf. Duitsche douanebe ambten, die ongeoorloofden invoer van smok kelwaar veronderstelden, zetten den vracht wagen per luxe auto achterna, 't Scheen echter, dat de inzittenden vair den Holland- schen wagen onraad bespeurden, \vant ondanks het feit, dat zij midden in het centrum van Düsseldorf reden, versnelden zij hun vaart en begonnen plotseling een heftige beschieting op den hen volgenden douané-auto. Gelukkig werd geen der beambten door de kogels ge raakt, ofschoon de carosserie van de luxe wagen door verscheidene kogels doorboord By de algemeene consternatie, die tengevol- dezer schietpartij ontstond, wist de smok- kel-auto te ontkomen. De Duitsche douane-beambten stelden zich joedig in verbinding met de Nederlandsche grensautoriteiten, met wier hulp zij er in mochten slagen, de herkomst van de vracht auto vast te stellen. De auto moet het eigen dom z\jn van iemand uit Beugen (N.-Br.). Naar wij nader vernamen is de eigenaar in gezelschap van den bekenden groot-smokke laar D. uit Goch, Zondagmorgen in het ont spanningsoord Meeresbusch bij Düsseldorf GOEDE VANGST DOOR DE POLITIE Men meldt ons uit Vlaardingen: Zaterdagmiddag deed een rijwielhandelaar alhier bij de politie aangifte, dat hij een fiets gekocht had \ran zekeren V. Bij onderzoek bleek, dat het rijwiel Vrijdagavond in de Paulus Potterstraat te Schiedam was ont vreemd. In verband hiermede' zijn Zondagmorgen hier aangehouden J. V., T. O. en C. O., waarmede de politie een goede vangst heeft gedaan. Niet alleen dat zij bekenden het rijwiel te hebben ontvreemd, maar nadat proces-verbaal was opgemaakt en zij ter beschikking gesteld waren van de commissaris van politie te Schiedam, bleek dat zij nog meer op hun kerfstok hadden. Nauwelijks toch waren ze weg of er werd op het politiebureau alhier aangifte gedaan, dat was ingebroken in een woning aan de Lijnstraat alhier. Het drietal werd weer naar Vlaardingen gebracht en daar bleek, dat T. O. en J. V. zich aan deze inbraak hadden schuldig ge maakt, terwijl A'erder kwam vast te staan, dat genoemde drie met zekeren F. V. op Hemelvaartsdag zich door middel \'an een vaïschen sleutel toegang hadden verschaft in dezelfde woning en toen een bankbiljet \ran f 10 hadden ontvreemd, waarmee ze dien dag waren uitgeweest en het geld verteerd hadden. Voorts heeft T. O. zich eenigen tijd geleden schuldig gemaakt aan oplichting van enkele gouden ringen ten nadeele van den goudsmid v d. B. alhier, aan verduistering van \rier broeken ten nadeele van een winkelier alhier, Avaarvan hy er twee verkocht aan een opkoo- per alhier, en aan diefstal van eenig gereed schap en een bankbiljet van f 10 ten nadeele van zijn werkgever. T. O. en J. V. zijn heden overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. C. O. is na opgemaakt proces-verbaal op vrije voeten gesteld. ERNSTIGE MOTORBOTSING DRIE ERNSTIG GEWONDEN. Gisternamiddag had in de Vaarselstraat te Someren nabij Helmond een ernstige aanrij ding plaats tusschen twee motorrijders. In een bocht van den a\reg zijn de motor rijder Damen bouwkundige uit Heeze, en de a ertegenwoordiger der N.S.U.-motoren, C. van Veen, Avonende te Eindhoven, in volle vaart op elkaar gereden. De botsing was zoo hevig, dat beide motorrijders en de echtgenoote van v. V., die op de duo zat, werden weggeslingerd. Alie drie werden zeer ernstig gewond. De heer Damen had een gevaarlijke hoofdwonde, doch kon, na door Dr Nijnatten uit Someren ver bonden te zijn, naar huis Avorden vervoerd. De bc-ide andere personen, de heer van Veen en echtgenoote, moesten nog denzelfden avond naar het ziekenhuis te Eindhoven worden overgebracht. Hun t-oestand is hoogst ernstig. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan het harde rijden van den heer van Veen, die daardoor de bocht niet kon nemen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Weerbericht. DRIE PERSONEN VERMIST. Men meldt ons uit Ouderkerk a. d. IJssel: Sedert Zondag worden te Ouderkerk a. d. IJssel vermist: Jacob Bos. Cornelia Bos en Steven Trouwborst, drie neefs, allen schip perszoons. Zij zijn Zondagavond laat voor het laatst te Gouda gezien. De leeftijd van elk van hen is omstreeks twintig jaar. EEN MEEVALLER Men meldt ons uit Lage ZwaJuwe: Bij het schoonmak em op de boerderij Bouw lust al hier vond de werkvrouw m het bed van een overleden zuster een pakje, inhoudende eeniige duizenden gul diens aan bankpapier. EEN HONDERDJARIGE Mej. de Wed. E. M. Peters—'Went te Sant poort hoopt op 3 Juni haar 100ste verjaar dag te vieren. EEN VURIGE ORANJEKLANT. Men meldt ons uit Katwijk aan den Ryn: Een communistisch gezind persoon te Val kenburg had een bord in zijn tuin geplaatst, beschreven met minder vleiende uitdrukkin- het adres van de Nederlandsche geering en H. M. de Koningin. Een Katwijkseh burger een vurige Oranjeklant die per rywiel daar passeerde, kon die beleediging niet dulden. Moedig be trad hy het vyandelyke erf, rukte het bord uit den grond en voerde het als een ovei ningsteeken mee naar huis De vervaardigers hadden echter onraad bemerkt en begonnen de achtervolging. Een gevecht ontstond, waarbij het bord groo- «an/Wic. J moest worden prys is te .groot. Hoogste stand te Reykjavik 771.6. Laagste stand te Breslau 752JS. Stand vanmorgen halftwaalf 756.4. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) ZAvakke tot matige, meest N. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opkla ring, nog kans op enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) In het N. van het Avaarnemingsgehied is de barometer sinds gisteren sterk gestegen. De depressie-kern, die over Z.-Scandinavië lag is geheel verdwenen. Het depressie- systeem over onze omgeving heeft zich O.- Avaarts verplaatst en naar het Z.-O. uitge breid. In Z.-Frankrijk ontstond in de Golf van Lyon een nieuwe depressie-kern. In het N. van de Britsche Eilanden Avaait het flink uit het N., overigens is het vrij rustig. Met uitzondering van IJsland en N-Scandinavië is overal de temperatuur gedaald. Zij is in heel W.-Europa beneden haar normale Avaar- de. In onze omgeving is het guur en ibuiig. Het is te verwachten dat dit nog zal aan- houden. De lichte daling van de barometer op IJsland duidt een nieuAve depressie aan. De vraag is echter of de a'eranderingen vol doende snel zullen plaats vinden, om spoe^ dig eenige verandering in het weer te brengen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.2 C. 26 MEI Zonsopgang 3.52 u.; Zonsondergang 8.03 u. Maansopgang 1.01 u.; Maansonderg. 10.16 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomert yd: Van 's avonds 9.33 u. tot 's morgens 4.21 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walahut 3.42 3.38 Basel 1.51 1.47 Huningen 2.12 2.10 Rheinweiier -0.24 -0.3^ Kehl 4 3.43 3.40 Maxau 6.20 6.18 Wiedesbeim 1.46 1.49 Mannheim 4.16 4.12 Lohr 1.41 1.42 Mainz 1.56 1.52 Hingen 2.48 2.44 Coblenz Trier Keulen Ltuhrort Wesèl Emmerik Uuaaeldorr Maastricht Venlo Heden Vorig 2.82 2.76 1.19 1.17 2.76 2.67 1.35 1.42 2.62 2.70 2.16 2.22 3.05 1.97 10.82 10.92 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd) Delfzijl 3.51 15.56 Helievoetai Terschelling 0.58 13.08 Harlingen 1.44 13.56 LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL SERIEWEDSTRIJDEN „C.S.V.'—ZWOLLE De uitslagen van de Maandag en gister gehouden wedstrijden in de eerste ronde luiden: Eerste Afdeeling Sparta I—Be Quick I 1—3 Tiveede Afdeeling: D.W.S. I—Be Quick II 3—5 Het programma voor Zaterdag a.s. Avordt dus: Demi-finale TAveede Afdeeling: D.O.S. IIGo Ahead II Demi-finale Eerste Afdeeling: Zwaluwen I—Be Quick I. Finale Tweede Afdeeling: Be Quick II tegen Avinnaar D.O.S. II Go Ahead II Finale Eerste Afdeeling: Go Ahead I tegen winnaar Zwalu wen—Be Quick. ZWEMMEN AMSTERDAMSCHE SPORTWEEK Programma voor Donderdag Morgenavond acht uur biedt de Amster damsche SportAveek in het Sportfondsenbad (Linnaeusstraat) aan haar bezoekers een welverzorgd programma. Allereerst de steeds zeer aantrekkelijke zwemwedstrijden van leerlingen van Middelbare en U.L.O.-scho- len en daarenboven ZAvem-, spring- en duik- demonstraties door de beste Amsterdam sche krachten; een polowedstrijd tusschen een Nederlandsch en een Amsterdamsch zevental en daarrta een demonstratie van de Amsterdamsche Reddingbrigade Teneinde het volgen van de diverse num mers te veraangenamen Avorden de zitplaat sen genummerd, terwijl voor scholieren plaatsen van 10 cent beschikbaar worden gesteld. Al met al, een avond, die tot bereiking van het ideaal: „Ieder Nederlander Zwem- ^ïer" moge bijdragen! Helder Idem 2e 2i.ib IImuiden. 7.42 20.17 ELv Holland 6.52 19.28 Schevening. 6.02 19.38 Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldlnge VI if sin gen Terneazen Hansweert S 20.07 1 21.01 i 19.19 19.39 4 20.08 5 18.20 1 18.55 2 19.29 ONTSPANNING SCHIETEN Op de banen van de Koninklijke Scherp schutters van de Veluwe te Apeldoorn zijn gister intergewesteiijke schietwedstrijden begonnen, Avaaraan wordt deelgenomen door de landstormcorpsen Twentsch Verband, De IJssel en Vollenhoven, VeruAvsch a'erband, VeluAvezoom en Nieuwe Hollandsche Water linie. Bij de opening Avaren vele autoritêiten aanwezig, w.o. S. baron van Heemstra, com missaris der Koningin, dr. I. A. van Royen, burgemeester van ZAvolle en luitenant-ge neraal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcommissie.' De burgemeester van Apeldoorn, mr. W. Roos* male Nepveu en lt.-gen. Duymaer van Twist hebben het woord gevoerd, waarna de wed strijden aanvingen. Hieraan wordt deelge nomen in totaal door 2000 personen. Op den eersten dag, die ondanks den re gen een geanimeerd verloop had, werd al leen geschoten door het Landstormverband De IJssel en Vollenhoven. Deelgenomen heb ben 6 schutters voor den generaal-Insinger wisselbeker, 18 officieren, 65 koningsschut- ters, 58 scherpschutters, afd. A., 111 scherp schutters, afd. B., 55 schutters le klasse, afd, A., 55 schutters lé klasse, afd. B., 45 schut ters 2e klasse, afd. A., 47 schutters 2e klas- i afd. B., totaal 460 schutters. Uitslag: scherpschutters, geoefend op scherp, inax. 50 punten: 1. M. Tenneke», Kampen, 48; 2. H. v. d. Belt, Zwartsluis, 46; 3 S. v. d. Sloot, Zwartsluis, 46. Scherpschutters, geoefend op K.S.O., max. 50 punten: 1. G. J. Prinsen, Epe, 50; J. Smit, Holten, 46. Schutters le klasse, geoefend op scherp, ax. 50 punten: 1. J. v. d. Kamp, Uddel, 49; 2. P. Koskamp, Lochem, 48. Schutters 1e klasse, geoefend op K.S.O., max. 50 pt: 1. W. Bolderink, Bathmen, 47. Schutters 2e klasse, geoefend op scherp, max. 50 punten: 1. G, J. Moenhorst, ZavoI- lerkerspel; 2. W. Hulleman, Eerbeek, beiden 47; loting besliste. Schuttere 2e klasse, geoefend op K.S.O., max. 50 punten: 1. G. Beumer, Dalfsen, 45. Het hoogste maximum personeel in den Wissel bekerwedstrijd, max. 150 punten, werd behaald door C. Hulleman uit Apeldoorn met 144 punten. Bij het pistoolschieten werd den eersten dag een gemiddelde gehaald van 55.5; het is 70

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2