DINSDAG 24 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND DUITSCHLAND EN LAUSANNE Een van tweeën kan maar gelijk hebben Brüning of Hitier, wanneer zij spreken over de naaste toekomst van Duitschland. Wanneer waar zal worden wat ITitler voorspelt, nl. dat de nat ionaal-socialistische beweging over korter of langer tijd alle Duitschers onder haar vaan zal brengen dan is uitgesloten de meening, die Dr. Brii- ning kortgeleden in den Rijksdag poneerde volgens welke hij nog maar een figuurlijke honderd meter van het einddoel, het her stel van Duitschlands rechtsgelijkheid, zou zijn, reden waarom hij erop aandrong hem niet te storen en niet de noodige zelfbeheer- eching te verliezen. Wij zullen moeten afwachten wie de beste profeet is en uitteraard zal reeds heel spoedig blijken of Brüning's kijk op de za ken "de juiste is. Op half Juni immers is het begin der groote herstelconferentie van Lausanne ge steld en het verloop daarvan zal ons leeren of Duitschland (en met Duitschland de ge- heele wereld) een nieuwe en betere periode zal intreden of dat nog verder zal worden gegaan op den weg, die met groote zekerheid naar de algemeene chaos leidt, waarvan de eerste verschijnselen reeds onmiskenbaar aanwezig zijn. Wanneer wij letten op de afkeerigheid van Frankrijk om met den feitelijken toestand te rekenen en zijn nationale aanspraken op te geven, ook nu Herriot de leiding weer krijgt; wanneer wij zien hoe Amerika, om binnenlandsch-politieke redenen, ontoegeef lijk blijft op het stuk van de annuleering der oorlogsschulden en zich om die reden ook niet op de conferentie van Lausanne wil doen zien, schijnt het, dat Brüning's kijk op den afstand van het einddoel wel wat al te optimistisch is. Beteekent dit reeds, dat Hitier gelijk heeft en over korter of langer tijd Duitschland .volkomen nationaal-socialistisch zal zijn? Wij zouden dit nog niet durven beweren, omdat wij mét Brüning toch gelooven, dat wanneer Lausanne de ontknooping niet mocht brengen, de economische wereldfeiten sterker zullen blijken te zijn dan alle klein- politieke tegenstribbelaars tegen gezonde samenwerking en dat het tijdstip van alge meene bezinning in elk geval eerder zal aan breken dan dat waarop de Hitlerianen, groeiend als zij nog altijd doen, de macht langs wettigen weg in handen zullen heb ben gekregen. Langs wettigen weg, zeggen we opzettelijk, omdat zij er zich op laten voorstaan, dat ze dien weg alleen wemschen te bewandelen. Een staatsgrep zou natuurlijk dadelijk een volkomen andere situatie geven. Hoe moeilijk het voor de nazi's is om hun ideaal te bereiken bewijst de toestand van het oogenblik in Pruisen, waar zij wel de sterkste partij geworden zijn, doch waar het hun toch niet gegeven zal zijn de leiding te nemen, omdat de communisten besloten hebben hen niet te helpen aan de absolute meerderheid voor de reglementswijziging, welke hen in staat zou stellen bij betrekke lijke meerderheid den minister-president aan te wijzen. Daar de nationaal-socialisten zeggen niet yan zins te zijn te marchandeeren over een coalitie met het Centrum, ziet het er voor de kabinetsformatie in Pruisen niet zeer fleurig uit. Terwijl de toestand nog ingewik kelder wordt doordat de afgetreden minister president Braun schijnt te zullen weigeren leen zakenkabinet te vormen in afwachting .van het politieke kabinet, dat toch weeT te eenigen tijd komen moet, In elk geval is te verwachten, dat men in Pruisen en het Rijk zal aansturen op vermij ding van een nieuw© crisis tot na de confe rentie van Lausanne. Hoe zij ook uitvalt, die conferentie schijnt van ingrijpende beteekenis te zullen wor den. ul BELGIE'S NIEUWE KABINET DE MINISTERLIJST Uit Brussel woirdt ons gemeld: Hot nieu- p Belgische Kabinet is als volgt samen- I gesteld: Premier en minister van Finan j ciën: Renkin (Kath. Conservatieven! 1 Binnenl. Zaken: Carton (Kath. Cons.); I Landsverdediging: Crockacrt (Kath. Cons.); Industrie, Arbeid en Sociale Yoor- i zorg: Heyman (VI. vert, Chr. Vakveree- 1 nigingen)Koloniën. Tschoffen (Waalsch vertegenwoordiger der Chr. Vak- ver.); Landbouw: Van Die voet (VI. Kath.); Openbare Werken: Sap (VI Kath.): Buitenlandscbe Zaken/ Hymans (libe raal); Justitie: Cocq (liberaal); Onder wijs: P e t i t j e a n (liberaalTelegrafie: Bovesse (liberaal)Verkeerswezen: F o r t h o m m e (liberaal). De nieuwe leden in het Kabinet zijn der halve Tschoffen, Forthomme en Saip. De nieuwe minister van Koloniën, Tschoffen. die reeds vroeger deze functie heeft bezet, komt in de plaats van Crockaert, die de portefeuille van Landsverdediging op zich neemt. Crockacrt -wordt beschouwd als aan hanger van het Fransch-Beigische militaire verdrag. Sap, hoogleeraar te Leuven in po litieke economie, is directeur van het Vlaamsche dagblad „De StandaartT en was leider van dè campagne tegen het vorig kabinet-Renkin. Morgen zal het nieuwe KaJbinet voor het parlement verschijnen. Hoewel in dit nieuwe Kabinet drie Vlaam sche ministers zitten (vorig kabinet vijf) en slechts vier van de twaalf ministers be hoorlijk Nederlandsch kennen, verwachten de Vlamingen van den invloed van Prof. Sap te mogen verwachten, dat de regee- ringsverklaring ditmaal voor het eerst zal worden voorgelezen in het Nederlandsch, de taal van de meerderheid der bevolking en eerst daama in het Fransch. De nieuwe regeering zal een bezuini- glngspolitiek voeren en zou op het gebied van het Vlaamsche vraagstuk de beloofde oplossing willen brengen. Al de z.g. min-- derheidsscholen bij het lager onderwijs zullen, volgens een correspondentie aan 't Vad., in transmutatieklassen worden om gezet Het middelbaar onderwijs zal geheel Nederlandsch zijn in Vlaanderen en geheel Fransch in het Walenland'. Ten einde in Vlaanderen de concurrentie tusschen het officieele middelbare onderwijs en de vrije, hetzij katholieke middelbare scholen, welke laatste vaak geheel op Fran- sche leest geschoeid zijn, zooveel mogelijk te beperken, zullen de diploma's, afgegeven door vrije onderwijsgestichten alleen dan worden gehomologeerd, en dus officieel waarde hebben, wanneer deze scholen de taairegeling, die voor het officieele onder wijs geldt, werkelijk eerbiedigen en toe passen. Te Brussel] zullen de Vlaamsche kinderen weer Nederlandsch onderwijs krijgen, wat. sedert lang niet meer het geval is. Met het aanleeren der Fransche taal zal in de Brus- selsohe agglomeratie echter vroeger dan el ders mogen worden begonnen, In de mid delbare scholen zal de tweede taal, indien deze het Nederlandsch of het Fransch is, grondig worden onderricht Valt de keuze van het gezinshoofd echter op het Engelsch of het Duitsch. dan zal met een gewoon taalonderricht, dit is 4 uur per week, wor den volstaan. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND NIEUWE OPDRACHT AAN VENIZELOS. De militairen dreigen met dictatuur. Staatspresident Zaimis heeft Venizelos andermaal die vorming van een Kabinet op gedragen, onder voorwaarde, dat daarin ook de royalisten zouden zijn opgenomen. Veni zelos heeft bedenktijd gevraagd. De staking in Griekenland- neemt nog steeds een scherper karakter aan. Thans is ook het spoorwegpersoneel in Macedonië in staking gegaan en de Sini- plon-express is niet verder gekomen dan de Servisch-Grieksche grens. Het spoorwegpersoneel heeft de meeste treinen midden op het traject verlaten. Met behulp van militairen trachtten de autoriteiten de treinen althans naar de sta tions of de depots te krijgen. Te Saloniki zijn het trampersoneel en te Volo de tabaksbewerkers in solidariteitssta king gegaan. Hoewel geruchten de ronde doen, dat de voormalige dictator Pangalos plannen zou hebben, om in te grijpen, is d® regeering den toestand meester en heeft zij alle voor zorgsmaatregelen genomen om de rust in ge heel Griekenland te bewaren. De staking aan de posterijen zou, naar Reuter seint, gisterochtend zijn geëindigd. Volgens een United Press-telegram uit Athene aan de Frankfurter Ztg., zou aan den President der Republiek door de hoo- ppre officieren zijn medegedeeld, dat zij be sloten zijn een dictatuur uit te roepen, voor bet geval er geen coalitiekabinet onder een der leiders van de republikeinsche partijen gevormd wordt. EEN AANSLAG TE NANKING Volgens berichten uit Sjanghai is op den Engelschen vice-consul te Nanking een aan slag gepleegd, waarbij de vice-consul ern stig is gekwetst. Een Chinees, die uit den militairen dienst was ontslagen, heeft op den vice-consul ge- echoten. Dc aanslag geschiedde buiten Nan king op een plaats, waar de vice-consul po gingen deed om de vrijlating van een door Chineesche communisten gevangen gehou den Engelschen missionaris te bewerkstel ligen, EENS DAAGT DE DAG HITLER EN STRASSER ALS PROFETEN Op het vliegveld Ohmstede te Oldenburg heeft Hitier Zondag voor ongeveer 30 a 40.000 personen het woord gevoerd Vóór hem sprak afg. Strasser, die o.m. ver klaarde: Bruening heeft gezegd, dat hy 100 M. van het doel is en dat doel is de conferentie van Lausanne. Het is evenwel weinig waar schijnlijk, dat daar een beslissing zal vallen, te meer indien men bedenkt, dat de regeering niet meer het vertrouwen bezit van het Duitsche volk. Vrijheid, zelfbewustzijn, nationale eer en oplossing van het sociale vraagstuk zijn de grondslagen van het nationaal-socialisme. Het voornaamste probleem is dat der werk verschaffing voor 6 millioen menschen. Dit vraagstuk is niet op te lossen zonder oplossing van het probleem der leiding. De regeering heeft het vertrouwen verloren en moet af treden. De NSDAP, aldus Strasser, heeft bewezen, dat zij op den juisten weg is. De leuze moet niet luiden: kapitaal verschaft werk, maar werk verschaft kapitaal. Eerst wanneer het gelukt, de werkloozen weer in het productie proces op tg nemen, zal het probleem der poli tieke leiding en dat van het vertrouwen zijn opgelost. Versailles is gebaseerd op 1918. Op het oogenblik, dat de basis van het nieuwe Duitschland verandert, zal ook het verdrag van Versailles veranderen. Hitier verklaarde o.m., dat thans twee ideeën tegenover elkander staan: de idee van het socialisme en de idee van het nationaal- socialisme. Beide kunnen niet bij één volk naast elkander voortbestaan. Het is dus zaak, zich uit te spreken voor een van beide, of deze met elkander te versmelten. Dit laatste is de taak geweest, welke spre ker zich gesteld heeft bij de stichting der partij en welke geleid heeft tot zoo groot succes. Na de revolutie heeft hy het beslht genomen, de weerbare krachten van het volk op te roepen en het volk beide gedachten in te geven, om het van den afgrond weg te sleuren. Dat deze gedachten juist zijn, bewijst' de ontzaglijke ontwikkeling der beweging. Niet de vele mandaten zijn het belangrijk ste, maar het feit, dat millioenen Duitschers een nieuwe levensopvatting hebben gekregen. Menschen uit alle standen zijn vereenigd ii deze groote beweging. De beweging zal de kracht hebben door te zetten tot de overwinning. De nationaal-s cialisten strijden niet voor mandaten of rr nisterzetels. Daarom\hebben zij zich ook niet direct na de verkiezingen in een coalitie ge worpen. Want zij hebben niet den strijd ge voerd om een ministerzetel, doch in het belang van Duitschland. Eens zal de dag komen, dat iedereen zich zal uitspreken voor het nationaal-socialisme. De tijd zal vergaan, maar de beweging zal blijv< De voormalige Landeshauptmann van Burgen land, Schreiner, is tijdens een hevigen twist met een arbeider in zyn leisteengroeve door den arbeider doodgeschoten. DE AFBRAAK VAN DEN ENGELSCHEN ZONDAG Gisteravond is te Londen de tekst van het wetsontwerp inzake publieke vermakelijkheden op Zondag gepubliceerd. Het ontwerp wordt gesteund door den waarnemend premier Bald win en den attorney general en staat den plaatselijken autoriteiten toe vergunningen te verleenen voor filmvoorstellingen op Zondag, PROF. EINSTEIN EN DE ONTWAPENING Beveelt dienstweigering aan Prof. Einstein en Lord Ponsonby zijn te Genèv© aangekomen. Tegenover vertegenwoordigers van de in ternationale pers verklaarden zij, dat men ter Ontwapeningsconferentie geen hopcloo- zcr weg had kunnen kieken dan dlien dei- kwalitatieve ontwapening. De te Genêve toe- PROF. EINSTEIN gepaste methodes kunnen belachelijk wor den genoemd, indien zij niet tegelijkertijd zoo tragisch zouiden zijn. Belachelijk is, aldus werd verklaard', te meenen, dat men het begrip oorlog uit de wereld zou kunnen helpen, indien men be paalt hoe oorlog moet worden gevoerd. Een der Zangrijkste kwesties is hierbij die mo- reele ontwapening. Einstein legde in het bijzonder den nadmk op de ontwapening an alle landen volgens de voorwaarden velke Duitschland bij het Verdrag van Ver sailles werden opgelegd. Dit noemde hij een goede stap. Bovendien zou de volkomen ontwapening in den loop van vijf jaren moeten worden geëischt. Er is orde te krij gen in de internationale verhoudingen, in- diien iedere staat en iedere burger bereid is in zooverre af te zien van de souvereiniteit van zijn lanid, dat hij zich onderwerpt aan iedere beslissing van een door hem in het leven geroepen internationale instantie. Als beste miiirldel ter voorkoming van. oorlog, beval Einstein in liet bijzonder aan de mannen op te zetten tot onvoorwaardelijke dienstweigering. In het bijzonder zou dit 't werk kunnen zijn der vrouwen. DE OOSTENRIJKSCHE REGEERING BEREIDT EEN MORATORIUM VOOR Na terugkeer van den president van den Nationalen Raad Kienboeck en van den re ferendaris van financien, Rizzi, heeft Maan dag onder voorzitterschap van Bondskanse lier dr. Bollfuss een ministerbijeenkomst plaats gehad. In een officieel comunique ordt hieromtrent verklaard: Aangezien de verwachte overeenstemming der mogendheden te Genève voor een actie ten behoeve van Oostenrijk zoo mogelijk langer zou duren dan voor Oostenrijk draag lijk zou zijn, bereidt de bondsregcering thans een verordening voor om voor het ge- ral eener „deviezensperre"' voor buitenland- sche schulden de noodige maatregelen te treffen voor een schellingen-rentedienst. De uitdrukking moratorium wordt in dit communique zorgvuldig vermeden. Volgens het Neue Wiener Extrablatt, dat in nauwe relatie staat tot dx vice-kanselier, zou de maatregel zoo gedacht zijn, dat de ervallende betalingen uit de schellingen- rentedienst voor de buitenlandsche schuld icn rekening bij de nationale bank ge stort worden waarvan dan de ontvangers van rente bedragen kunnen opnemen voor betalingen in het binnenland van Oostenrijk LORD INCHCAPE t Lord Inchcape, de voorzitter van den raad van beheer der Peninsular and Oriental Steam ship Cy., is in den ouderdom van 79 jaar aan boord van zyn yacht te Monte Carlo overleden. Tijdens den oorlog was lord Inchcape één der meest bekende Engelsche reeders, lid van de ryksverdedigingscommissie en van den raad voor de havens en het transitoverkeer. Na het einde van den oorlog werd hij door i regeering belast met den verkoop van de schepen, die aan Engeland door het verdrag van Versailles toegekend werden, GORGOELOF EEN TSJEKA-BEUL7 Hij zou 200 gevang^en hebben neergeschoten De „Matin" publiceert een aantal verklarin gen, welke de vroegere kozak Lazareff in de Pyreneeën tegenover den bijzonderen corres pondent van genoemd blad heeft afgelegd. Lazareff beweert, dat Gorgoelof eind 1920 onder den naam Alexander Mangol leider het door de Tsjeka ingerichte gevangenkamp in Rostow geweest is, waar hij, Lazareff, zich •toentertijd bevonden heeft. Lazareff heeft den byzonderen correspon dent van de „Matin" uitvoerig geschilderd, welke kwellingen en martelingen Alexander Mangol, die met Gorgoelof identiek zou zyn, de gevangenen liet ondergaan. Zoo heeft hy niet minder dan tweehonderd gevangenen neergeschoten. Lazareff is er, na een gevangenschap van 8 maanden, tijdens welke hy reeds ter dood veroordeeld was, in geslaagd te ontvluchten. HET STANDBEELD VAN CLEMENCEAU Bezwaren tegen de onthulling Zondag zou in aanwezigheid van de nabe staanden van den Franschen staatsman Georges Clemenceau te Parijs een standbeeld van den „Tijger" worden onthuld. Bij de familie van Clemenceau schenen echter ernstige bezwaren tegen het stand beeld te bestaan. Op het laatste oogenblik althans ontving het comité een brief van madame Jacquemaire, de dochter van Cle menceau, die meedeelde, dat zij weigerde de onthulling van een dergelijk bespottelijk standbeeld bij te wonen. Ook de vereeniging van oud-strijders wei gerde bij de onthulling aanwezig te zijn, zoodat de plechtigheid tot nadere aankondi ging is uitgesteld. „DE MAN, DIE KITCHENER DOODDE"? Na 13 jaren heeft de politie van New-York op Broadway kapitein Joubert Duquesnay aan gehouden, die, naar beweerd wordt, tijdens den oorlog als spion in Duitschen dienst stond. Duquesnay werd vroeger wegens brandstich ting veroordeeld, maar wist, door krankzinnig heid te simuleeren, uit de gevangenis te ontko men. De schrijver Ch. Wood heeft indertijd een boek gepubliceerd: „De man, die Kitche ner doodde", waarin hij kapitein Joubert Du quesnay verantwoordelijk stelt voor de torpe deering van het Engelsche oorlogsschip „Hampshire", aan boord waarvan lord Kitche ner zich bevond. SHIRAKAWA GESTORVEN Reuter seint uit Tokio, dat generaal Shira kawa. die bij den aanslag te Shanghai, 29 April jl. zwaar gewond werd, aan de ge volgen van zijn kwetsuren is overleden. MOTOR RIJDT TUSSCHEN VOETGANGERS Zondagavond laat is op den weg bij Reu- len-Delbrück een motorrijwiel met duo-pas sagier in volle vaart op een groepje voet gangers ingereden. De beide berijders werden in een boog op den weg geslingerd. De motorrijder was op slag dood, terwijl de duo-rijder een dub bele schedelbreuk opliep. Van de voetgangers liep een jongeman een beenbreuk en een meisje een schedelbreuk op. De zwaar gewonden werden naar bet ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van het ongeval is onbekend. HET GEHEIM VAN DE OUDE APOTHEEK Dnze Duitsche correspondent schrijft ons: Het gefluister en geklets hield in de buurt niet op. Telkens weer hoorde men allerlei grie zeligheden beweren over de oude apotheek, die weliswaar in andere handen was overgegaan en tot drogerie was gedegradeerd. Men wist iets van een geheim vertrek en daar zouden allerlei gevaarlijke artsenijen verborgen zijn. Tenslotte drongen deze geruchten door tot den Alex, waar de politie en de recherche zetelt Van hieruit werd een grondig onderzoek inge steld. Aanvankelijk kon men niets verdachts vinden. De deuren, vensters en muren werden br-klopt, men klauterde naar beneden in den kelder, maar men ontdekte niets bijzonders. De drogist vertelde, dat zijn voorganger wel iswaar had gesproken over een erfenis, een „Geheimvermachtnis" maar hy had van die geheimzinnigheid zelf geen notitie genomen en ook nooit iets gevonden. Op het laatste nippertje opende men een kleerenkast, klopte tegen den achtergrond en plotseling ging een deur open, die in een duis tere ruimte voerde. De drogist deed hoogst verrast. Hier vond de politie een groote hoe veelheid verboden verdovingsmiddelen, mor- phium, cocaine en velerlei vergif. Dat gaf den stoot tot een verhoor in Moabit. De dro gist werd aangeklaagd wegens het verkoopen van streng verboden artsenijen, wegens het schenden van de Opium-wet. Voor de recht bank herhaalde hij de verzekering, dat hij van al deze dingen hoegenaamd niets had gewe ten. Medische deskundigen verklaarden, dat al deze verboden genotmiddelen reeds in een sta dium van waardeloosheid gekomen waren, dus hoogstwaarschijnlijk vele jaren onaangeraakt hebben gelegen. Dat was de redding van den beschuldigden drogist. Hij werd vrijgesproken en hiermede was dus ook het geheim van de oude apotheek opgelost. Berlijn is een grieze lig romantisch verhaal armer geworden. TELEGRAMMEN MIJN-ONGELUK IN ENGELAND Acht dooden LONDEN, 24 Mei. Tengevolge van een hevige ontploffing in den Wamestonloodmijn te Youlgeaev by Bakewell in Derbyshire wer den gisteren acht personen, w.o. de directeur van de mijn, gedood. De ontploffing ge schiedde terwijl zes mijnwerkers 75 meter onder den grond in een gang aan bet werk waren. Kort na de ontploffing daalde 'n reddings brigade in de mijn af, onder leiding van den directeur van het bedrijf, die echter zoodra hij beneden kwam door de in de mijngang hangende gassen werd bedwelmd evenals eenige andere leden van de reddingsbrigade. Drie hunner, w.o. de directeur konden niet r tot bewustzijn worden gebracht, zoo dat met de vijf in de mijn werkzame arbei ders de ontploffing in totaal acht slacht offers eischte. DE LINDBERGH-ZAAK NEW-YORK, 24 Med. De Senaat van den staat New Yersey heeft een bedrag van 25.000 dollar uitgetrokken, als belooning voor de arrestatie van de ontvoerders van baby Lindbergh. POSTSTAKING TE SHANGHAI NANKING, 24 Mei. De Chimeesdhe regee- ring heeft gistera vond een verklaring gepu bliceerd, waarin zij oa mededeelt krachtig te zullen optreden tegen de poststaking te Shanghai. Het sdhjjnt, dat de staking ook naar andere Ghin#esohe steden dreigt te slaan. HET CONGRES DER OCEAANVLIEGERS ROME, 24 Mei. Gaster is te Rome onder leiding van den Engelschman Sir Arthur Brown het congres van Oceaan vliegers ge opend. Tot voorzitter van het congres werd gekozen de Italiaansohe minister van Lucht vaart, Balbo. DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND LONDEN, 24 Mei. Tengevolge van den voortdurenden regenval zijn verscheidene rivieren blijven wassen en hebben nieuwe overstroomingen gister op tal van plaatsen groote schade aangericht. Te Derby wordt de aangerichte schade ge schat op 500.000 Pond Sterling, en te Nu- neakon op 100.000 Pond Sterling. Te Derby is reeds een fonds gevormd voor steun ver- leening aan do getroffenen. Tengevolge van een gasontploffing te Der by werden tien personen gewond, terwijl drie kinderen en een volwassene in het water te schijnen zijn omgekomen. BESPREKING OP HET ELYSEE PARIJS, 24 Mei. In welingelichte kringen wordt verklaard dat het initiatief voor de bespreking, die hedenmiddag in het Elysee tusschen Herriot, Tardiieu en Flaudin zal worden gehouden, is genomen door Presi dent Lebrun. Gezien de huidige verhoudin gen van de binnenlandsche zoowel als in de buitenlandsche politiek, heeft hij er bijzon dere waarde aan gehecht, dat de opvolger van Tardicu voorzien van de beste infor maties de leiding overneemt. In parlementaire kringen doen allerlei ge ruchtcn in veihand met het te verwachten onderhoud de ronde. Van sommige kanten wordt beweert, dat President Lebrun een beroep op Herriot zal doen om de vorming van het nieuwe kabi net zoo spoedig mogelijk gereed te hebben, terwijl van andere zijde wordt beweerd, dat niing Tardiou en Flandin Herriot er toe wil len bewegen twee bevriende staten van Frankrijk nieuwe financieele ondersteuning te verleenen. Al deze geruchten schijnen echter slechts op vermoedens te berusten, die door de be trokken personen weer spoedig gedemen teerd worden. Het onderhoud zal waarschijnlijk wel in hoofdzaak ten doel hebben Herriot zoo goed mogelijk op de hoogte te stellen van de po litieke onderhandelingen die met buiten landsche staatslieden zijn gevoerd, alsmede van den financieelen en economischen toe stand. Niettemin blijft de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de President der Republiek een poging zal doen in het belang van een uitbreiding van den grondslag der nieuwe regeering de drie staatslieden tot overeen stemming te brengen. DE PRINS UIT HET MORGENLAND EMIR FEISAL TE BERLIJN DE FEESTELIJKE ONTVANGST (Van onzen Duitschen correspondent). Via de Deutsche Luft-Hansa liet de K. L. M. mij bijtijds weten, dat zij voornemens was, met het luxueus ingerichte, viiiegtuig, dat onder de leiding van "den bekwamen piloot Tepqs aanstaajiden Donderdag de reis naar Bafavia begint, Emiir Feisal, den tweeden zoon van koning Kbn Saoed, die over Hedzjas e.n Nedzd, van de Roode Zee tot aan de Perzische Golf regeert, van Am sterdam zonder tusschenlanding naar Bel lijn te transporteeren. De prins, die in zijn aderland de hooge positie \an minister oor 'buitenlandsche zaken bekleedt, kwam in opdracht van zijn vader naar Europa, om contact met de regeerihgen der voor naamste staten ten krijgen op politiële, maar meen- nog op commercieel gebied, een streven, dat on'der de tegenwoordige tijds- mstandigheden algemeene waardeering erdient. Daar de jongste Duitsche republiek bij de officieele ontvangst van hooge buitenland sche gasten minder aangename ervaringen heeft opgedaan ik herinner slechts aan de pompeuse begroeting van den voorma- iigen koning van Afghanistan is men bij zulke gelegenheden uiterst voorzichtig ge; worden, wat te begrijpen valt. Het viel mij daarom des te meer op, dat voor den in gang van het Tempelhofer Veld een cordon bereden politie gereed stond, terwijl op het terrein voor de landing een aantal heeren uit de Wilhelmstrasse voor buitenlandsche zaken en Stadtbaurat Dr. Wagner in op dracht van den eersten burgemeester Dr. Salun waren verschenen. Ook de Arabische kolonie te Berlijn was vertegenwoordigd door heeren, die hun hoofd en schouders met den ikal en de kaffye getooid hadden. Daar ik nog een half uurtje den tijd had, ondernam ik een rondwandeling over liet enorme vliegveld en ontdekte in een hoekje het vliegtuig der S.A.B.E.N.A. der Belgische Luchtvaart-Maatschappij, die juist de vori ge week de luchtlijn tusschen Brussel en Berlijn heeft geopend. Ik stapte liet fraaie toestel binnen en stelde vast, dat de piloot met een tweetal monteurs een dutje zaten te doen. Wij onderhielden ons een kwar tiertje. deels in de Fransche taal, deels in het Vlaamsch en ik liet mij vertellen, dat de Belgische gasten met groote opmerkzaam heid door de directie van de Deutsche Lu.'i- Hansa werden begro'et. Tegen twee uur wordt te Berlijn gestart en omstreeks zeven uur bevindt men zich te Brussel. Inmiddels naderde het fraaie vliegtuig der K.L.M. en ik spoedde mij naar het ter rein der ontvangst, waar tallooze filmope ra teuren en fotografen op hun laddertjes en auto's gereed stonden. Even tevoren werd de fraai groene vlag van Hedzjas met Ara bische teiekeningen geheschen. Dat had al lerlei moeilijkheden gekost, want niemand1 laatste nippertje bij gehaald en door zijn toedoen klapte alles. Nu had echter Hoiel Adlon, waar de hooge gasten op kosten van den staat hun intrek namen, weer zulk een vlag niet en dus moest een boy onmiddel lijk na de aankomst met zijn motorfiets naar Unter den Linden, om dezelfde ylag op het dok van het hotel te hijschen! Toen de hooge gasten in de gereed staan de auto's hadden plaats genomen en de kijklustigheid van het Berlijnsche puibliek was bevredigd, spoedde ik mij naar hel vliegveld, waar juist Hans Martin met een geïmproviseerde voordracht was begonnen. Hij vertelde een en ander omtrent dó route AmsterdamBatavia en beschreef do reis over Halle-Leipzig, Budapest, Athene, Cairo Bagdad, Karachi, Calcutta, Bangkok, Me dan, Palembang, op een wijze, die ons deed watertanden van verlangen, zulk een lucht reis persoonlijk te beleven. Onder de luiste raars zag ik Dr. Orlovius van de Hansa- Luftfahrt en den heer Laponder, die uit Hamburg naar Berlijn gekomen was, om de K. L. M. bij de ontvangst van den hoo gen gast te vertegenwoordigen. Tenslotte weidl ik uitgenoodigd in het. fraaie toestel plaats te nemen en een rond vlucht boven Gross-Berlijn te maken. Ho?- wel zulk een breedgebouwd toestel mins tens 15 passagiers kan bevatten, had men slechts acht stoelen, welke tot ligstoel of bed uitgeklapt kunnen worden. Ik maakte van de gedegenheid gebruik in dien vorm de vlucht te beginnen en kreeg zoodoende een indruk, hoe gemakkelijk 't den verwen den luchtpassagier, die met liet meest mo derne verkeersmiddel van Batavia naar Ne derland wil reizen, wordt gemaakt. Men gunde mij zelfs een blik in het geheim van de keuken, en nu begreep ik volkomen, dar ook Emir Feisal en zijn gevolg hun groote tevredenheid over het transport van Neder land naar Berlijn, dat slechts ruim drie uur had geduurd, hebben uitgesproken! Wetenschap. P1CCARD WEER NAAR DE STRATOSFEER Professor Piccard heeft thans medege deeld, dat hij den aanstaanden stratosfeer tocht zelf zijn leerling Max Cosyns als be stuurder van den ballon zal vergezellen. De opstijging zal vermoedelijk thans niet te Augsburg maar te München plaats heb ben en kan tegen einde Juni worden ver wacht. Hij hoopt nu hooger te komen dan 15.781 meter doch zijn hoofddoel is de be studeering van de kosmische stralen in dc hoogste luchtlagen onder betere wetenschap pelijke omstandigheden dan de vorige maal, Gemengd Nieuws. BRUG BIJ ZWEMBAD INGESTORT. Zaterdagmiddag ia by een drukke toeloop van jrersonen een toegangsbrug tot de Gorin- chemsehe bad- en zweminrichting ingestort, toen het publiek naar binnen trachtte te stor men.. Zeventien personen geraakten te water, voor het meerendeel kleine meisjes en ook enkele dames. Een geweldige paniek ontstond. Men greep zich aan elkander vast, aan een paal, staaldraad of ketting, want hoewel men slechts enkele meters van den kant was, stond daar op dat moment toch 3 4 meter water. Doordat verschillende personen direct te water sprongen, mócht het, hoewel vaak met heel veel moeite, gelukken allen te redden. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. Maandagochtend is ingebroken in het hulp postkantoor te Poeldijk. Men heeft zich toe gang verschaft door verbreken van een ruit aan de achterzijde van het kantoor, waarna een raam is opengeschoven. De kantoorhouder werd echter wakker door 't gestommel, waar op de inbrekers zijn gevlucht. Het bleek dat de brandkast reeds was verplaatst. De pontic Weerbericht. Pö'tjo Beeft den vorlgen sUfld aai* Hoogste stand te Akureyri 769.6. Laagste stand te Den Helder 752.5, Stand vanmorgen halftwaalf 753.2. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Nee". Meteorologj§c]} Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige -wanden uit Westelijkt richtingen, zwaar bewolkt met. tijdelijk op klarend, waarschijnlijk nog regenbuien, a.e~ ankelijk iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In het groote depressiegebied nam de kern bij Noorwegen af, terwijl zich een nieuwe over de Noordzee vormde en een derde over Polen. De hooge drukking op den Oceaan breidde zich tot IJsland uit, en begint zich nu Oostwaarts te bewegen. Het buiige weer houdt nog bijna overal aan. In Ierland waaien gure Noordelijke winden, over Noord- Scandinavië koude N.O. en voor de e.v. da gen is nog geen stijging van temperatuur ta wachten. In Hemrtsand in Zweden viel 27 m.M. neerslag, gedeeltelijk sneeuw. Ook in het Noorden v>an ons land en in Zuid-Frank rijk is zware regen gevallen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.2 C. 25 MEI 3.53 u.; Zonsondergang 8.01 u 0.43 Maansonderg. 8.54 u VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Zomerty d Van 's avonds 9.31 u. tot 's morgens 4.22 u WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wal shut 3.38 3.41 Canp i 2.76 2XJ Basel 1.47 1.44 Ems 1.17 1.2! Huningen 2.10 2.16 Coblenz 2.67 2.73 Kbeinweiler -0.38 -0.31 Trier 0.73 0.® Kehl 3.40 3.38 Keulen 2.72 2.78 Maxau 5.18 5.12 Ruhrort 1.54 J.& Wiedesheim 1.49 1.49 »Wesel 1.42 1.5! Mannheim 4.12 4.U4 Emmerik 2.70 2.83 Lohr 1.42 1.48 Dusseldorf 2.22 2.28 Xlalnz 1.62 1.53 Maastricht 1.97 1.98 Hingen 2.44 2.45 Venlo 10.93 11.0! HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 25 Mei (Oude Amsterdamsche tUd) Delfzijl 3.02 15.09 Heilevoetsl.6.43 19.1i Terschelling 0.10 12.20 Willemstad 7.36 20X8 Harllngen 0.58 13.09 Brouwersb. 5.55 18.81 llelder le 7.39 10.47 Zterikzee 6.2t Idem 2e 20.14 Wemeldlnge 6.52 19.1! I-lmuiden 6.45 19.16 Vllesingen 5.00 17.24 H.v. Holland 5.55 18.33 Terneazen 5.35 18.03 .Schevening. 6.05 18.43 Hansweert 6.19 18.40 Botterdam 8.08 20.27 NOG BIJTIJDS GERED. Men meldt ons uit Langerak: Zaterdagavond was de 12-jarige A. van Z aan het zwemmen in een zandkuil nabij eer krib in de rivier de Lek. Plotseling kreeg hi een zoodanige kramp in beide armen, dat het hem niet meer mogelijk was de handen uit te slaan, tengevolge waarvan hij in de diept* verdween. Gelukkig werd dit opgemerkt dool zijn neef C. V., die met een roeiboot don drenkeling van een anders wissen dood wist te redden. VECHTERSBAZEN. Men meldt ons uit Alblasserdam: Alhier geraakten in de banketbakkerswin kei van den heer A. v. H. een tweetal, n.l. zoon van den kastelein H. en B. S. aan het vechten met het gevolg, dat een glazei met inhoud van de toonbank werd getrokken De bakker, die juist bezig was om zich te scheren en tevens byna ontkleed was, mengde zich er direct tusschen met het gevolg, dat hem de kleercn van het lichaam werden ge scheurd en tevens bekwam hy eenige schram men. Door de politie is inmiddels proces baal opgemaakt tegen deze twee brutale vech tersbazen, zoodat het loon voor hun arbeii wel volgen zal. EEN CACTUS MET 70 BLOEMEN. Als een bijzonderheid kan gemeld wordes dat by de heer v. d. Reep te Hillegora e« bloeiende cactus ten toon staat met niet min der dan 70 bloemen. Voorzeker een zeldzaam heid! UIT DE CABINE GEVALLEN. Een koopman, afkomstig uit den Haag, di door de Voorstraat te Poeldijk reed, had zip 4-jarig zoontje naast zich in de cabine zittel Zonder dat de vader het bemerkte, had he kind ty'dens het rijden de deur van de cabifl geopend, waardoor het kind uit de auto viel Bij onderzoek door een geneesheer bleek he kind een hersenschudding te hébben bekomen DIEFSTALLEN IN AMSTERDAM. Uit een fabriek op de Oudeschans te Am sterdam zyn door verbreken en binnenbra» i een aantal rollen heerenstof ter gezamenlijk - s waarde van f 2180 ontvreemd. In het Sportfondsenbad is een gouden rint met vier brillantjes ontvreemd. Uit een keet op het zandterrein bij de matf hallen is een bedrag van f 89S.98 ontvreemi -

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2