Jliftttti? Utsd^* (ütmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (BP9chikklngsko3ten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending m 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3665 DINSDAG 24 MEI 1932 ADVCRTENT1EN Van 1 tot 5 regels Van 1—5 regels Elke regel meer...»» 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Het geloof aan Gods bestuur in dezen tijd 11. Ten opzichte van het onderwerp, waarover wij hier handelen, zijn vier soorten van menschen (vooral jonge jnenschen) te onderscheiden. Allereerst degenen, die deze vragen aangaande het Godsbestuur en dezen tijd theoretisch willen overwegen. Niet, dat het hun persoonlijk raakt, maar zij stellen er belang in te weten, wat het Christendom te zeggen heeft ten op zichte van dezen tijd; ze zijn nieuws gierig of 't Christendom daarover in het algemeen iets te zeggen heeft. Voorts een tweede-groepmenschen, die den twijfel reeds voelen wroeten in de eigen ziel. Die moeite hebben bij den gang van hun leven vast te houden het vertrouwen in den God en Vader van Jezus Christus. En die dat vreeselijk zouden vinden, als zij te eeniger tijd dat vertrouwen zouden verliezen. En die er toch 0 zoo bang voor zyn, dat zij daar toe zullen komen. Dat zijn zü, die niet twijfelen om den twijfel, maar die smachten naar zekerheid, omdat zij het zoo niet kunnen uithouden. Dan is er ook nog een derde soort van menschen. Ik bedoel zulken, die al dooi den twijfel heen zijn, niet omdat zij tot de blijde zekerheid des geloofs gekomen zijn, maar omdat zij het geloof verloren hebben; omdat zij den moed niet meer hebben te aanvaarden, dat ook hun teleurstellende leven door God geleid wordt. En is er dan ook nog geen vierde soort? Menschen, die bij alle ervaring ,van persoonlijken levensnood en bij al len aanblik van wereldnood toch God blijven vasthouden, en dat niet, omdat zij de vragen niet zouden zien, en dat niet, omdat zij luchthartig voort zouden dansen, maar hierom, dat zij instem men met het lied van Asaf Bezwijkt, dan ooit in. bittere smart Of hangen rood mijn vleesch en hart, Zoo zult Gij zijn voor mijn gemoed Mijr rots, mijn deel, mijn eeuwig goed! Maar ook zij zullen dankbaar aan vaarden alles wat hen tegen den twijfel kan wapenen en hen in hun geloof ver sterken. Want dat willen wü toch allen: ons geloof öf herwinnen öf bewaren. Immers, als we het geloof kwijt zouden zijn, dat ons leven en dat de wereld ge regeerd werd door een almachtig en wijs God, dan zouden we het niet kun nen uithouden. Als we dat geloof missen, dan zijn we redeloos, want dan kunnen we de wereld en ons leven erbij niet anders beschouwen dan als een domme worp dobbel steenen, als een knarsend rad van avontuur, als een loterij met een massa nieten; dat is: dan zit er geen lijn en geen stuur en geen doel in. En ik be grijp niet, hoe redelijke menschen het hij zulk een redeloosheid een dag kun nen uithouden. Ik moet weten, dat de wereld een doel heeft; ik moet kunnen gelooven, dat mijn leven een zin heeft; anders kan ik het niet dragen. Als we dat geloof missen, dan zijn wij radeloos, als we er tenminste ernst mee maken wat duizenden in het geheel niet doen. Niet anders dan radeloos. Dan kan ik met mijn vragen en met mijn teleurstellingen en met mijn ver driet en met mijn twijfelingen nergens heen. Dan gaat het mij, als wanneer ik sta te praten boven een echoput: ik krijg mijn eigen woorden terug. Dat is om er waanzinnig van te worden! En ik kan mij niet begrijpen, hoe menschen zonder het geloof, dat er een machtig God is, tot wien zij gaan kunnen, een dag vreugde kunnen hebben. Als we dat geloof missen, dan zijn ■wij reddeloos. Want als er geen God is, op wien wij vertrouwen kunnen, dan zullen wij onszelf moeten redden en dan zal de wereld zichzelf moeten redden. Maar dat is toch loutere dwaasheid, even groote dwaasheid, als dat een ge- bondene zichzelf zou moeten bevrijden en eer. zieke zichzelf zou moeten ope- reeren en een onreine zichzelf zou moe ten reinigen. Laat ons eerlijk erkennen: als er geen God is, op wien men bou wen kan, dan is de wereld reddeloos en dan zijn wii reddeloos; dan zinkt deze wereld en dan zinken onze zielen langs een angstig hellend vlak met een on stuitbare vaart in de tijdelijke en eeuwige ellende weg. En ik kan mij niet indenken, hoe men bij zulk een vooruit zicht nog moed houden kan. Daarom willen wij ons inspannen, dat we tegen den twijfel gewapend zijn, opdat we het geloof aan Gods bestuur niet verliezen; daarom willen we elk middel te baat nemen om dat geloof te hervinden, als we het verloren mochten hebben. Dan is allereerst noodig, dat wij ons klaar bezinnen op den oorsprong van den twijfel aan Gods bestuur in dezen tijd. Hoe komt het, dat men moeite heeft om dat geloof te behouden? Daar zijn twee oorzaken voor. De eerste oorzaak is, dat men meent, dat als God de wereld zou besturen, er noodwendig geluk zou moeten zijn. Hoe kunnen wij gelooven, als er zooveel mis lukking is in ons eigen levenals er zoo veel ellende is in de wereld? Als God deze wereld en ons leven leidde, dan moest er immers welvaart zijn en voor spoed en succes? Ik zou willen vragen, dat men van alle levensmislukking en van alle we reldleed wilde aftrekken alles wat de menschen veroorzaakt hebben. Men kan toch God niet aanrekenen, dat de men schen door hun domheid en door hun lichtzinnigheid en door hun zondelust en door hun zelfzucht deze wereld en menigmaal ook hun eigen leven zoo in den grond bederven? En ik heb zoo de overtuiging, dat als van alle ellende van deze aarde eerst eens werd afgetrok ken, wat de menschen door eigen schuld bewerkt hebben, dat er dan al veel min der zou overschieten, ja, dat waar schijnlijk het kleinste deel overbleef. Het gaat toch niet aan te beweren: wij, menschen, moeten het recht hebben van naar hartelust te zondigen en deson danks heeft God de taak ervoor te zor gen, dat wij van de gevolgen dier zon den niets ondervinden, noch in ons per soonlijk leven, noch in de wereld? Dat ware belachelijk, als het niet Godslas terlijk ware Wellicht zal men hier tegen willen op merken, dat het leed en de smart, die er overblijft, voldoende is om stof te over te bieden voor het raadsel van het Gods bestuur. Waarom is dat er dan? Waar om is er mijn levensmislukking, waar aan ik geen schuld heb en waarom is er zooveel wereldmisère, die menschen niet bewerkt hebben? Ik zou willen vragenheeft de wereld het dan zooveel beter verdiend? Hebt gij zelf het dan verdiend, dat God u enkel geluk zou schenken? Als God deze wereld behandelde en als God ons eens behandelde naar verdienste, zou Hij ons dan niet moeten onthouden wat Hij ons nu nog schenkt? Als Hij in het recht wilde treden en onze ongerechtigheden gadeslaan, dan bestonden wy niet eens dan waren wij weg, restloos weg, voor eeuwig weg! Als wij dat beseffen, dan verbazen wij er ons niet meer over, dat er op deze wereld en dat er in ons leven zoo veel leed is; dan verbazen wij er ons met een zeer groote verbazing over, dat er in deze wereld en dat er in ons leven nog zooveel goeds is en dat er nog zoo veel zonneschijn is en zooveel zegening. Dat is alles het bewijs, dat God noch deze wereld noch onszelf doet naar onze zonden, maar wel naar den rijkdom van Zijn erbarming. Dan is het woord van Jeremia ons uit de ziel gegrepen: Wat klaagt een levend mensch? een ieder klage vanwege zijne zonden! Dan zingt er in ons hart dat lied Schoon wij de starren tellen konden, Uw gunstbewijzen telt niet één; Wij, wij vermeerderen onze zonden, Maar Gij Uw goedertierenheêu. Dr. A. H. EDELKOORT. v ZONDAGSHEILIGING Het is treffend in herinnering te brengen, welke gezonde opvattingen mevrouw Groen over Zondagsrust en Zondagsheiliging had. In eenig uiterste verviel zij niet. En zonder aanzien dee persoons spreekt zij over deze dingen. Met de beslistheid, haar karakter en haar geloof eigen, schrijft zij op 28 Augustus 1831 aan de Koning: „Men verneemt, dat Uw Majesteit voor nemens is wederom op een Zondag Uw reis naar diet leger te beginnen. Zou het niet wenschelijk zijn, dat dit vertrek op de vol gende dag werd bepaald, teneinde niet aan velen de gelegenheid te benemen om die dag op een Christelijke wijze te vieren, noch ook een voorbeeld te geven, hetwelk een scha delijke invloed hebben moet?" Dat is een openhartigheid en een moed, welke helaas al te weinig gevonden worden; een gedurfdheid bijna, welke in haai* tijd wel zeer ongewoon was. Maar mevrouw Groen bezondigt zich niet aan het „gebod op gebod en regel op regel". Ze kent de les van Christus, dat het dier, dat op de Sabbath in de put valt, gered moet worden en dat de zieke, op de Sabbath tot den Heiland gebracht, niet wordt wegge zonden. En daarom: „Als in de zomer van 1832 de cholera op Scheveningen uitbreekt, ver zuimt zij niets om het leed te verzachten en zij prijst den Haagschen Ds. Molenaar, die in Zeeland vertoevend, op Zondag naar Den Haag is vertrokken bij het hooren der tijdingen van Scheveningen, dat hij „een Sabbatschender geworden" is. De afwijkende beschouwingen over Zon dagsrust bestaan ook nu nog: de een werpt heel het vierde gebod over boord en de an der zoekt het in werkheiligheid; mevrouw Groen leert ons, hoe het woord van Jezus is te verstaan: de Sabbath is er om den mensch, niet de mensch om de Sabbath. Is het wonder, dat de voorstanders van ware, Christelijke politiek gaarne ter schole gaan bij een man, wiens geestelijke omme keer, onder Gods voorzienig .bestel, mede te danken is aan de invloed van een vrouw, die zulk een teeder en tevens krachtig geloof kende en in heel haar leven hiervan getui genis gaf? VRAGEN VAN KAMERLEDEN INVOER VAN BROOD De heer Hellenherg Hubar heeft aan den minister van Economische zaken o.m. gevraagd, wat het resultaat is van het onderzoek inzake de wenschelijkheid van een compenseerend invoerrecht op brood. DUITSCH INVOERRECHT OP, BOTER MOGELIJKE VERLAGING Naar de Berliner Börsen Courier meldt, zou de Rijksregeering ernstig overwegen het invoerrecht op boter weder te verlagen, daar zij zou inzien, dat de hooge botertarie- ven niet alleen geen hulp voor den Duit- schen landbouw beteekenen. maar boven dien zeer belemmerend voor den Duitschen uitvoerhandel zijn. In kringen van de rijksregeering zou het, aldus de B. B. C., een zekere bevreemding hebben verwekt, dat rijksminister Schiele. die van deze ontwikkeling op de hoogte was, zich. desondanks in het openbaar voor het behoud van de hooge botertarieven heeft uitgesproken. WERING COLORADO-KEVER VOORLOOPIG VERSLAG Volgens het voorloopig verslag dier Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wering van den Coloradokever bij invoer en doorvoer van aardappelen en vensche groenten, be tuigden vele leden hun groote instemming met diit ontwerp en juichten zij het toe, dat de regeering ten deze niet voor de bedrei gingen van Frankrijk is gezwicht. Gaarne zou men worden ingelicht hoe het 6taat met de onderhandelingen met Frank rijk, om haar „mesure de réciprocité" op te heffen. Ken de regeering, zoo vroeg men, mede- deelen. hoe het met onzen invoer van ver- sohe groenten en consumptieaardappelen waarsohijmlijk zal gaan. De invoer van die twee artikelen uit ons land in Frankrijk zou hoogst belangrijk kunnen zijn en men zou het daarom op hoogen prij6 stellen, in dien de regeering door haar vertoogen de Fransche regeering ervan overtuigde, dat deze zedelijk verplicht is ook het overgeble ven, zeer gewichtige en belangrijke gedeelte van haar „meeure de réciprocité" in te trekken. Enkele leden vroegen, welk standpunt de Belgische regeering had ingenomen ten op zichte van den Coloradokever. COMMISSIE VOOR ONDERHANDE LINGEN MET DUITSCHLAND ONTBONDEN Naar de Stand, verneemt, is de ten vori- gen jare onder presidium van Dr. Colijn in gestelde commissie voor onderhandelingen met Duitschland ter verkrijging van betere invoer voorwaarden in dat land, thans, we gens de onmogelijkheid iets te bereiken, op voorstel van haar voorzitter, door den mi nister van buitenlandsche zaken als ontbon den beschouwd. PRINSES JULIANA NAAR DEN WIERINGERMEER Zooals wij reeds vermeldden zal Prinses Juliana bij haar bezoek aan den YVieringermeer een gedenksteen onthullen in de Ned. Herv. Kerk. Bij deze plechtigheid hopen aanwezig te zijn de voorzitter van het Zuidcrzeefonds der Ned. Herv. Gemeen te, prof. dr. J. R. Slotemaker a e B ruïne, de directeur-generaal der Zui derzeewerken Ir. V. J. P. de Blocq van K u f f e 1 e r, de directie van den Wieringer- n eerpolder, en andere autoriteiten. De prinses zal ook de Geref. Kerk bezich tigen, de R. K. Kerk, het gebouw voor Maat schappelijk Verk. en het Waterleidingbe drijf. Mogelijk zal zij ten slotte nog een bezoek brengen aan den afsluitdijk. ALBLASSERDAM GAAT LEENEN Men meldt ons uit Alblasserdam: In een spoedeischeride Raadszitting deel de de voorzitter mede, dat hem meegedeeld was te Den Haag, dat de gemeente Alblas serdam niet noodlijdend zal worden ver klaard. De gelden, noodig tot dekking voor de bestrijding der crisiskosten zal men put ten uit de O. W. belasting, waarmede des tijds Alblasserdam dingen betaald heeft waarvoor een leening liad kunnen gesloten worden, zoodat nu op de bestaande eigendommen leeningen zullen worden ge sloten. Het geld uit de O.W. belasting is besteed aan gronden voor uitbreiding der gemeente scholen enz. Verder moet een kasgeldleening plaats hebben, daar er geen gelden meer zijn tot uitkeering aan steun voor werkloozen. voor welk bedrag de Regeering zich garant ge steld heeft De bedoeling is deze kasgeldleening om te zetten in een vaste leening. Na een uitgebreide discussie wordt met 8 tegen 2 stemmen besloten een kasgeldlee ning te sluiten groot f 30.000 tegen een rene van 4% pCt bij de bank van Ned. Gemeenten. Tegen stemden de heeren P. G. Jonker en J. de Jager. DE A.S. EERSTE KAMERVERKIE ZINGEN DE KATHOLIEKE CANDIDATEN. Zaterdagmiddag is te Utrecht in het Jaar beursgebouw onder voorzitterschap van Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst (Ubbergen) een vergadering gehouden van de kiesvereeniging voor de Eerste Kamer. R.-K. Statenclubs in Nederland, ter bespre king en vaststelling van het advies voor de a.s. Eerste Kamerverkiezingen. Omtrent deze besprekingen vernam de Volkskrant, dat wat Zuid-Holland (groep IV) betreft, de dit jaar aftredende Eerste Kamerleden, de heeren Prof. A. M. A. A. S t e g e r en F. I. D. Nivard, opnieuw als eersten op het politiek advies zijn geplaatst. Voor de provincies van groep II: Gronin gen, Drente, Overijsel en Gelderland, die samen met één lijst uitkomen, bracht de vaststelling van het advies een resultaat, heel wat verschillend van de thans geldende situatie. Is het blad wel ingelicht, dan zijn de af tredende Eerste Kamerleden de heeren P. Th. H. M. D o b b e 1 m a n (Nijmegen) cn J. F. C. Arntz (Nijmegen) niet meer op het politiek advies gebracht; daarentegen de heer J. C. L. van der Lande (Ubber gen, voorheen Deventer) wel Het blad vernam voorts, dat als nieuwe candidaten op deze lijst zijn geplaatst de heeren H. J. Schoemaker Jr. (Devpn- ter) en H. Ruijter (Arnhem) en als plaatsvervanger Dr. Takkenberg (Gro ningen), A. J. An'dri essen (Utrecht) en Mr. J. R. H. van Schaik (Den Haag). Pogingen van den laatsten tijd om den heer G. van Koe ver den, te Buren, te bewe gen een candidatuur te aanvaarden, had den geen succes. In de betreffende afzon'dierlijke Staten fracties wordt hierover gestemd en de can- didatenlijst definitief vastgesteld. HET CLEARING-ONTWERP Naar het Ned. cor reep on d-e n ti ebu reeu ver neemt, gaat de memorie varn antwoord in zake het Zjg. clearing-ontwerp, welke dec.er dagen verschijnt, vergezeld van een nota van wijziging, welke niet zonder beteeke- LEKKERE KOFFIE VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE SPECIAAL AANBEVOLEN GROEN MERK 40 Ct. per halfpondspakje BLAUW MERK 35 Cf. per halfpondspakje CIRKELKOFFIE 32 Cl. per halfpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 C». per halfpondspakje FAKKELKOFFIE 24 Ct. per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER Thans kent het ontwerp aan de regeering de bevoegdheid toe, inzake clearing van schulden van en aan het buitenland ver dragen te sluiten. Blijkens de ervaring, wel ke in verschillende landen verkregen is, vol doen dergedijke overeenkomsten 6lechts matig. De gedachte is thans naar voren gekomen om voor de regeering da bevoegdheid te vra gen, ook zonder verdrag, dus door nationale wettelijke bepalingen, een regeling van het deviezenverkeer tot stand te brengen. In de bij nota van wijziging voorgestelde aanvulling van het ontwerp is een bepaling, welke deze bevoegdheid verleent, opgeno men. VISSCHERSB00TJE OMGESLAGEN DE BEIDE OPVARENDEN VERDRONKEN. Gistermiddag om half vijf is bij Zandvoort op de Noordzee bij de vijfde paal on Zuid, een garnalenbootje door tot nu toe onbekende oorzaak, omgeslagen. De beide opvarende visschers, de 53-jarige Jan Paap en de 42-jarige Frans van der Ploeg, beiden afkomstig uit Zandvoort, en ervaren zeelui, zijn verdronken. Een pleizierbootje heeft nog moeite gedaan om assistentie te verleenen, doch de beide mannen werden niet gevon den. Van der Ploeg was gehuwd en vader van acht nog jeugdige kinderen, terwijl het andere slachtoffer eveneens gehuwd was er vader van drie oudere kinderen. Het vermoeden bestaat, dat het garnalen- bootje, een open scheepje zonder zeil, door het uitstaande net is omgetrokken, In de loop van de avond is de boot aan het strand gebracht. De mast bleek door de bodem van het scheepje heengeslagen te zijn. Nader meldt men ons uit Zandvoort: Hedennacht zijn tusschen palen 71 en 72 alhier, aan het strand de lijken aange spoeld van de verongelukte visschers. De Zandvoortsche Reddingbrigade heeft de lij ken geborgen. Daarna is het stoffelijk over- schot der beide slachtoffers naar de respec tieve woningen overgebracht. HET DICHTMAKEN VAN ..DE VLIETER" KEILEEMDAM WEGGESLAGEN. De krachtige Noord-Westen wind heeft een niet onbelangrijke schade toegebracht aan den Keileemdam bij de „Vlieter" welke Zaterdag reeds tot op een afstand van 3é0 M. het laatste „open" gedeelte der Zuider zee afsloot. Deze dam is over een aanzienlijke lengte weggeslagen. Daar door de M. U. Z. het herstelwerk met kracht is aangevat, zal deze tegenslag wel geen invloed uitoefenen op de datum der totale afsluiting. 'T HEELE MINISTERIE OP STAP. Neen, gelukkig is er in ons land geen kabi netscrisis. Maar toch zijn gisteren al de mi nisters op stap geweest, en wel naar de Zuiderzeewerken, om het laatste sluitgat bij de Vlieter te bezichtigen. We zien hier de v olgende excellenties aan den wandel: Bcelaerts van Bloklandi VerschuurDormer, Rugs de Beerenbrouck en de Rcymer, Voornaamste Nieuws. (bit 11 Bij Zandvoort is een viaschersbootje omge- Tegenslag bij de dichting van de Vlieten. Het conflict in de venen te Vroomshoop. (blz. 2) Duitschland en de conferentie van Lau- Het Belgische kabinet is gevormd en schijnt verschillende Vlaamsche wenschen te zullen vervullen. De ernstige crisis in Griekenland. Is Gorgoelof beul van de Tsjeka geweest? Oostenrijk bereidt, ondanks de vermaningen van den Volkenbondsraad, een moratorium voor. Prof. Piccard gaat opnieuw naar de stra tosfeer. Prof. Einstein over de Ontwapening, (blz. S) De Holl. Mij voor Landbouw vraagt een richtprijs van 6 ets. voor de melk. (blz. 5) De bouw van de nieuwe kruiser is aan da firma Wilton opgedragen. Instelling van een rijkszuivelcommissie. (Blz. 7) Ds. J. L. Pierson overleden. Jaarverslag Amsterd. Mij voor Levensver zekering. Verzekerd kapitaal gestegen tot 166 millioen. Onweer boven Amsterdam. (blz. 9) De stervende Zuiderzee. Beneden nul nister Verschuur om de grofheid van toon gediskwalificeerd werd. Is in do° heer° rosthunfa vraagt? wat de Minister nu speciaal grof vinac in de toon. Er was besloten, dae aan de regeering zoo grof mogelijk zal worden voorgehouden, dat de vertegenwoordigers van den ge- organiseerden landbouw zich niet ■■ÉM 1 welgevallen te wor- Dat je tegen een Minister Altijd heel beleefd moet zijn, Dat het Hollandsch van je brieven Excellent moet zijn en fijn Ale je tegen Excellenties Meer- of enkelvoudig spreekt, Dat kan ieder weten, die het Niet aan opvoeding ontbreekt. Nee! zegt de ex-Excellentie Oud-Minister Posthuma, Dat zeg ik in èlk geval, je Zonder meer zoomaar niet na: Als ons Comité besluit om Zoo grof mogelijk te doen, Ligt dat slechts aan de Regeering; Op dié knobbel wringt de hoen Neem mij kwalijk, dat 'k in brieven Niet met flauwe fratsen vu Uw activiteit, Minister, Is meer dan beneden nul! En ik snap niet dat U kwaad wordt Op de toon van 't telegram Dat uw wanbeleid solide Onder bloote handen nam Niettemin, 't is mij een voorrecht, Excellentie, U hierbij De verzekering te geven Van r.iijn achting (sta me bij!!) Hcasch. ik weet als ambtloos burger, Best op welke plaats ik sta, Dus verblijf ik, Excellentie, Graag, Uw dienaar, POSTHUMA. Voor afschrift conform, LEO LENS, (Nadruk verboden) UIT HET SOCIALE LEVEN Bindend advies van den Rijksbemiddelaar. De RijksbemiddHnar, de heer J- B. Wes- terdijk heeft als hijzonder bemiddelaar een bindend advies uitgebracht in het looneon- flict tusschen partijen in het vorncnersbc- drijf te Vrootnshoop. In zijn uitvoerig gemotiveerde uitspraak komt de lieer Westerdijk tot de conclusie, dat een loonsverlaging mui tien procent in dit bedrijf noodzakelijk is en dat zelfs deze loonsverlaging niet tot een sluitende reke ning in 1932 zal leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1