DONDERDAG 19 MEI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin is hedenmorgen, gaan- He naar Het Loo, per auto onze stad gepas seerd. WONINGBOUWVEREENIGING ..ONS BELANG" DE JAARVERGADERING. Gisteravond .hield Ovengenoemde Veree niging in Prediker" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, open de de vegadering met een toepasselijk woord en deed eeni greep uit hetgeen in het afge- •loopen jaar had plaats gehad, w.o. het in gebruik nemen der nieuwe woningen en hel bouwen van schuren aan het 4de bouw plan aan het Haagwegkwartier. Hierna volg ■déli enkele medodeelingen en het verslag der kascoanmissie, welke alles in goede ord*. iwd bevonden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden na enkele kleine op merkingen goedgekeurd. Hierna kwam het verkiezen van een secretaris aan de orde, wegen bedanken van den tegenwoordige, den heer J. J. B. Faure. Den vooi-zitter speet het dat de secretaris heenging en hij bedankte hem in sympathieke woorden voor zijn accuraat werk. Zelfs werden er uit de vergadering nog pogingen gedaan hem te behouden, doch ook dit had geen resultaat. De secre taris dankte in een kort woord allen die het hem hadden mogelijk gemaakt, dat hij zijn taak met liefde kon vervullen. Als secretaris weid daarop gekozen de heer P. J. Schouten, Alexanderstraat 30. Deze nam de benoeming aan, evenals zijn voor ganger zich in aller welwillendheid aanbe velend. De voorzitter en penningmeester, resp. de heeren J. Gerritsen en H. Oudshoorn, wer den o]i vooi-stel uit de vergadering bij accla matie herkozen. De periodiek aftredende doch herkies bare bestuursleden, de hoeren Joh. v. <1. Bosch, J. Hansen en H. v. d. Wijngaard, werden allen herkozen, terwijl als nieuw bestuurder werd benoemd de heer C. Paauw In de kascommissie werd gekozen de heer H. Fakkel. Enkele nieuwe leden werden aangenomen en één lid geroyeerde Na oen drukke rondvraag kon de voor •zi»>r deze zeer matig bezochte vergadering ..DE BLIJDE BOODSCHAP" EVANGELISATIE-SAMENKOMSTEN. Van Zaterdag 21 Mei tot en mot Zondag 29 Mei a.s. zal op het. Schuttersveld alhier oen groote tent opgesteld staan, waarin ei ken dag Evangelisatie-samenkomsten zul len worden gehouden, uitgaande van de tenüzenlcling „De Blijde Boodschap". Als sprekers zullen daar o.a. optreden Ds. W Bouwman, Geref. predikant, Ds. M. J. Pun- selie, Ned. Hen-, predikant, on Ds. J. J. v Es, allen alhier, die evenals alle andere sprekers zullen vertellen van de Blijde Bood schap, het heil dat in Christus aan zonda ren geschonken wordt. Op Zaterdag, 21 en 28 Mei en op Woensdag 25 Mei, des nam. te 3 uur, zullen speciale kindersamenkom sten gehouden rworden. Iedereen is welkom. De toegang is vrij. De samenkomsten wor den met muziek en zang opgeluisterd. Ook in andere plaatsen in de omgeving zal de tent worden opgericht. Voor verdere bijzonderheden zie men/ de advertentie in dit blad. Van harte gaarne wekken wij tot een be zoek aan deze samenkomsten op. LLT.E.H.-EXAMENS. De examens Handelscorrespondentie intö'a moderne talen van L.I.T.E.H., Vereeniging van Leeraren In Talen En Handelscorres pondentie, worden in verschillende plaatsen van ons, land gehouden op 21 en 22 Juni a.s. Prospectus met inschrijvingsformuliei gratis verkrijgbaar bij den Administrateur B. van Westen, Henrick ide Keyserplcin 16 Amsterdam-Z. VERBINDING HAAGWEG-MORSCHWEG. De Directeur van het Postkantoor vestigt de aandacht van de bewoners van d-en Haag- weg en omgeving op het Postagentschap annex telegraaf en telefoonstation aan den Morschweg, gelegen vlak tegenover de nieu we brug, waar nagenoeg alle postzaken worden behandeld, als zegelveritoop. aan neming en uitbetaling van postwissels, aan neming van girostortingen, uitbetaling van postcheques, aanneming van binnenland sche en voor enkele lanlden bestemde bui tenlandsche postpakketten, aanneming van belastingbetalingen, spaarbankinlagen en terugbetalingen. VERKEERSVERBETERINGEN VERZOCHT Op den Hoogen Morschweg te Leiden ligt oner de Spoortiaven, vlak voor den over weg in de lijn LeidenWoerden, een brug, waarvan de breedte tusschen de leuningen 4.50 M. bedraagt. De trottoirs hebben een breedte van 0.65 M., zoodat voor het rijver- keer een breedte van 3,20 M. beschikbaar is. Deze geringe breedte is oorzaak dat slechts verkeer in één richting mogelijk is, met het gevolg, dat op dezen zeer druk bereden weg elk oogenblik stagnatie in het .verkeer op treedt. Aangezien het in vebbanld' met het druk ke plaatselijke verkeer in hooge mate ge- wenscht is, dat deze brug vervangen word' door een brug, geschikt voor verkeer m beide richtingen, heeft de B.B.'N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, zich tot Gemeentewerken van Leiklen gewend om te vernemen of reeds plannen tot vervanging van deze brug in voorl«reiding zijn. Op de Utrechtsche brug over den Singel tusschen de Hooge Woerd en de Hooge Rijn dijk te Leiden bevindt zich een halte van Uc tram voor heide richtingen. De breedte van het rijvlak bedraagt 4.30 M., waarop zich het dubbel spoor van de trambaan be vindt, dat de geheele breedte van het rij vlak in beslag neemt. Zoodra een tram op de brug stilstaat, is zulks evenzeer noodig voor het geheele verkeer. Aangezien er over de brug een zeer tdfuk Verkeer plaats heeft, is het zeer gewenscht de tramhalte te verplaatsen, b.v. naar den Hoogen Rijndijk, zoodat het verkeer over de Utrechtsche brug regelmatig kan door gaan. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederlanid, verzocht het Leidsche Ge meentebestuur tot de verplaatsing van de ze tramhalte wel zijn medewerking te wil len vorleenen. WATERPOLO Gisteravond heeft in do Zweminrichting aan dn Mauritskade te den Haag De Zijl II een waterpolowedstrijd gespeeld tegen „De Residentie". De Zijl had vier invallers. Ze .verloor met 31. Stand bij de rust 2—0. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting De Zijl: 0 uur 18 gr. C,. 12'uur 18V^ gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 19yz gr. C. VEREEN. ZUIGELINGENZORG JAARVERSLAG. Aan het jaarverslag van bovengenoemde vereeniging over 1931 is het volgende ont leend: In hét vereenigingsjaar 1931 werden op de drie consultatie-bureaux ingeschreven 602 nieu we kinderen en nog 302 kinderen, die reeds in het vorige jaar voor het eerst op het spreek uur gekomen waren, dus een totaal van 904 kinderen over de drie bureaux als volgt ver deeld: (Borst Flesch Gemengd Boerhaavestr. 226 171 82 23 Prinsenstraat 209 148 46 15 Heerenstraat 167 116 27 24 Welke voeding zy hadden by hun eerste bezoek wordt daarachter aangegeven De leef tijd der zuigelingen bij het eerste bezoek was: 228 kinderen 7 dagen1 mnd. oud 197 kinderen 12 maanden. 72 kinderen 23 34 kinderen 3—4 23 kinderen 45 29 kinderen 57 9 kinderen 79 10 kinderen 912 Dank zij de practische hulp van de huisbe- zoekster mej. A. van Ditzhuyzen, is in 55 ge vallen de borstvoeding toegenomen. Overigens was de voeding in de eerste 3 levensmaanden 331 maal borstvoeding, 190 maal gemengd, 32 maal fleschvoeding, 49 maal onbekend. Het aantal bezoeken Op de bureaux bedroeg: Onder leiding van dr. J. Munk, Boerhaave- straat 1583;; Prinsenstraat 1435; onder lei ding van mej. dr. F. A. van Brero, Heeren straat 1998, totaal 5016. Het aantal kleuters dat de spreekuren be zocht was 385. De melkkeuken stond onder leiding van mej. Hagen en verstrekte gemiddeld voor zeven tot acht kinderen geregeld voeding, in het meeren- deel van een bepaalde noodzakelijke samenstel ling. Ook werd wederom melk verstrekt aan behoeftige moeders om hen by het volhouden der borstvoeding te steunen; hiervoor was 1512 Liter volle melk noodig. Van de zuigelingen die op de consultatie- bureaux werden ingeschreven zijn er 11 over leden of 1,83 pCt. Dit jaar werden enkele consultatie-bu reaux eenige maanden bezocht door verpleeg sters om er hun praktijk op te doen voor een zuigeling-verzorgstersexamen. Een moedercursus, gegeven door mej. A. van Ditzhuyzen in het Volkshuis werd matig be- BEEN GEBROKEN. Gistermiddag is de 52-jarige J F M. op een bouwwerk m de Sumatra straat met het rechterbeen onder een be- tonnen p«at terwht gektmten Met een ge broken been is M. door den E. H. D. naar het Sint-Elisabeth-Ziekenhuis overgebracht. K. VAN K. RIJNLAND Wijziging: 18 Mei. Coöperatieve Boeren leenbank, Noordwijk, Wilhelminastraat 27. Uittr. Voorz. Raad v. Tom.: P de Groot, Noordwijk. d,d. Nov. 1931. N. Lid Raad v. Toez J. Th. J. de Groot, Noordwijk. Wijziging: 18 Mei. „Wienerhaus Lelden, Breestraat 32, handel in parfumerieën, toilet artikelen, byouterieën. Vest, fib: Leiden, Haarlemmerstraat 64, d.d. 13 Met 1932. Wijziging: 18 Mei, Pianohandel van 1793, fa Peltenburg. Leiden, Breestraat 109, piano's, vleugels, orgels, radio, muziek. Bijv. uitgeoef. bedr.: Aid. tijnmeubelen en kamer- biljarts. Nieuwe inschrijving. 18 Mei. W. te Kolste. Alphen a. d. Rijn, Julianastraat 29, handel in rijwielen enz., meubelen en aanv. artike len. E.: W. te Kolste, Alphen a. d. Rijn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan Willem z v C Lamain en A e-Marijke d v E G van Heusden en ..„.i Skrlnus z v F J C B Beltooü Mastrlgt Nlcolaas Maria d v N de J Verhaar Jannetje Hendrl^a d v G Kromhout en A_ de MootJ M H Blanken OVERLEDEN: C van der Plas, man 68 J. Th G de Jong zn., 2 mnd. GEHUWD: W van Zalingen en M A MooU C W Snoeker en E M Oudshoorn P J van der Ham en M van Tongeren D S Lefeber on L Hogewoning: J Lens Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHEN 18000 INWONERS Ter gemeente-secretarie is Zaterdag j.l. de 18000ste inwoner ingeschreven. Het bleek te zijn de op 13 Mei geboren Adriana Huber- tina, dochter van het echtpaar De Blanken Russcheberg, wonende in wijk Hoorn. Zooals te doen blijkbaar gebruikelijk is werderi aan de ouders door winkeliers ver rassingen gezonden. ONTVREEMDING Ten nadeele van den veehouder v. D., wo nende aan den Kortsteekterweg, zijn een aantal palingfuiken ontvreemd, welke hij in de Ziende had uitgezet. GESLAAGD De heer A. van Berkum alhier slaagde te Utrecht voor het examen leeraar Steno grafie „Groote", Nederlandsche Taal. CHR. ZIEKENVERPLEGING Verschenen is het twaalMe jaarverslag van de Vereen, voor Chr. Ziekenverpleging alhier, in de omgangstaal „De Chr. Wijk verpleging". Dankbaar wordt herdacht het werk voor de Vereen, van wijlen den heer A. Verduijn. In 1931 werden door de zustere afgelegd 7581 bezoeken en voor het consultatie-bureau 307 bezoeken. Het nadeelig saldo, dat per 1 Jan. 1931 bedroeg 458.99, was aan het eind van het boekjaar gedaald tot 265.53. Per jaar heeft de Vereeniging ongeveer noodig 4500— en 't is zeker niet te veel dat deze Vereeniging voor dit schoone en heerlijke werk, dat waardeering heeft in alle kringen der bevolking vriendelijk ver zoekt haar te steunen. Het bestuur bestaat uit ds. Johs. Stöhou- wer, voorzitter; ds. J. H. A. Bosch, secr.; de lieer W. J. Spreij, penningm.; de heer J. B. Samson, alg. adj.; de heer D. van der Bijl. De Zustercomraissie bestaat uit: mevr. wed. G. Doruiter; mej. J. G. Jongenburger en mevr. J. Spreij—Gezel. Zustere: E. J. de Jonge, Hoorn 5 en J. Jon ker, Julianastraat 59. KATWIJK AAN DEN RIJN MUZIEK Begunstigd door prachtig weer en onder groote belangstelling gaf de Harmonie Kat wijk, onder leiding van den heer S. Theelen te Leiden, gisteravond haar eerste zomer- concert in dg muziektent aan de Comman deurslaan. KATWIJK AAN ZEE ARBEIDSBEMIDDELING |Bij het correspondentschap voor Arbeidsbe middeling alhier staan als werkzoekenden in geschreven 619 personen, zijnde: losse arbei ders 145, visschers 144, landarbeiders 80, grondwerkers 77, timmerlieden 30, opperlieden 22, metselaars 21, kuipers 36, varensgezellen 10, schilders 5, stokers 13, binnenschippers 8, fabrieksarbeiderss 7, bloemisten 2, chauffeurs 4, Scheepmakers 4, tuinlieden 1, boekhouders 1. mandenmakers 2, boerenarbeidersl, expedi tieknechten 1, broodbakkers 1, pottenbakkers 1, kistenmakers 1, autogeen-lasschers 1, yzer- werkers 1 Beneden 18 jaar: 1 metselaar, 1 losse arbeider, 1 dienstbode. JAARVERGADERING CHR. MEISJESVER. „DE VlERBOET" Op feestelijke wyze werd in de Kleine Zaal v. Prot. Belangen het eenjarig bestaan herdacht van „De Vierboet". Nadat door mevr. Pras met gebed geopend was, leidde deze een liturgische dienst, waarna het officieele ge deelte werd behandeld Het verdere van den avond werd gevuld met samenspraken, mu ziek en zang, waarvan inzonderheid het ta bleau vorstellende „het Angeles" allen be koorde. Als aangename verrassing werd, na mens de Chr Jongemannenvereen. een groote taart aangeboden, als blijk van erkentelijk heid voor de hulp, door de „Vierboet" verleend. Door mej. C. Lens werd aan de Vereen, een door haar geborduurde vlag met stok aange boden, geschenk van de predikanten Ds. Kutgesrs en Ds. Pras. Medegedeeld werd nog, dat de ringvergadering dit jaar alhier zal ge houden worden. Door mevr. TomSpaander man werd het samenzyn met dankgebed ge sloten. MISHANDELING Door A. V., wonende Sluisweg is aangifte gedaan dat hy op de Voorstraat door A. M. én ,T. v. B. is mishandeld en zyn kleeding werd beschadigd. AANGEHOUDEN Door de politie zijn eenige minderjarige Haagsche kinderen aangehouden en naar de ouderlyke woning teruggebracht. gem. werkverschaffing By de gemeentelijke werkverschaffing zyn 14 personen tewerkgesteld AANRIJDING Op de Havenstraat had een aanrijding plaats tusschen een geladen zandtrein en een met tonnen beladen; vrachtauto van .T. S. uit de Hessenstraat. De auto werd dientengevalge beschadigd Verzekering dekt de schade. KOUDEKERK GEMEENTERAAD. Woensdag 18 Mei 1932, 's avonds 7.30 uur, vergaderde de Raad dezer gemeente. Aflwezig met kennisgeving Ida heer D. Dor- repaal. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met geheid. Notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stuikken: Goedgekeurde Raads besluiten door heeren Gcd. Staten. Meae- deeling van den heer Corts, dat hij de be noeming als correspondent der Arbeidsbe middeling onder dank aanvaardt. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat de electrificatie in de Lagewaard wellicht af springt wegens tegenwerking van enkele bewoners, welke te hooge eischen stellen voor het plaatsen van palen. De zaak is evenwel nog aanhangig. Voorts hebben en kele hoofden der gemeenten, idie gas en electriciteit van Leiden betrekken, een sar menepreking gehad om gemeenschappelijk te overleggen en op deze wijze samen te werken en. invloed uit te oefenen op den kostprijs der leverantie aan de buitenge meenten. B. en W. hebben echter geoordeeld aan diezc beweging niet mee te doen, waar on zerzijds geen reden zijn tot klachten en al tijd de meest mogelijke coulante medewer king verleend wordt van de zijde van Lei- den. Vaststelling vindt plaats van ide verorde ning heffing en vergunningsrecht verkoop "an steiiken drank. Voor eenigen tijd is alhier de heffing ver laagd. met het oog op het geringe gebruik van sterken drank, vandaar dat B. en w noodgedwongen tot deze verhooging van f 27.50 tot f 40 overgaan. Voorlezing wordt gedaan Van de venorde ning heffing en invordering van leges tor secretarie. Enkele aanvullingen vipden plaats betreffende bouwvergunningen enz. en de prijs van de Kiezerslijst vastgesteld op f 2.50 inplaats van f 1.50. Na enkele be sprekingen wordt aldus besloten. Tenslotte komt aan de orde bespreking steunverleening en werkverschaffing. B. en W. betreuren dat de regeling van wege den Minister belangrijk lager is dan welke nu nog in werking is. Pogingen zijn reeds aangewend het tot een kleiner veria ging te beperken. Antwoord is nog niet in gekomen. ,x Na onderlinge bespreking wordt t voor stel van B. en W. aangenomen de uitkee- ring nog te handhaven tot 1 Juni a,s. en het antwoord van den Minister af te wach ten. Met het oog op Eventueel e moeilijk heden -als uitbreiding der werkloosheid is het niet te wagen, van de Rijksregeling af te wijken, daar bij uitbreidii-ng de gemeente deze steun, zonder hulp van 's Rijkswege niet kan blijven uitkeeren. Verschillende heeren prijzen de houding van B. en W. en achten dit voorstel in elk opzicht te aanvaarden. Aldus wordt be sloten. Wat Werkverschaffing betreft, die kan wellicht weer worden voortgezet, doch enkele gegevens en mededeelingen van den Regeeringsvertegenwoordiger moeten nog inkomen, en waaraan men in de toekomst gebonden is. De heer v. Egmond informeert nog naar het werk aan den Boezem, wat de lengte van "de kade betreft, waarop de Voorzitter antwoordt van 200 meter. Bij de gebruikelijke rondvraag verlangt geen der heeren hot woord, waarna de Voorzitter de vergadering sloot. LISSE GEMEENTERAAD. De Raad onzer Gemeente kwam Woens dagavond in openbare zitting bijeen. Voor zitter: de Burgemeester; Secretaris: J. C. de Haan. De Voorzitter opende de zitting en las al lereerst de gebedsformule. De notulen wer den vastgesteld. Hierna werd een aanvang gemaakt met dc behandeling der agenda. Punt 1. van de agenda n.l. gemeenschap pelijke regeling bij brand, gaf aanleiding tot eenige diiscussie. Tenslotte werd de voorgestelde regeling door B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Volgens deze regeling geldt deze overeenkomst voor de gemeenten Hille- gom,Noordwijkerhout. Noordwijk, Voorhout, Sassenheim, Warmond en Lisse. Ingeval van brand heeft de burgemeester en de op- peibrandmeester het recht brandweer en personeel uit een der genoemde gemeenten ter assistentie op te roepen. De opgeroepen brandweer staat onder de opperleiding van de burgemeester of com mandant der gemeente waar de hulp wordt verleend. Voor deze hulpverleening worden geen kosten vergood in rekening gebracht. Aanvragen om hulp moeten gericht worden tot den burgemeester of bij afwezigheid van dezen tot den commandant of opperbrand- meetster. Gemeentebesturen verplichten zich elkander op de hoogte te houden van de betrokken telefoonnummers. Elk gemeentebestuur verpl-icht zich zijn brandweermateriaal met een onderechei- dingsteeken te merken. Punt. 2. Later sluitingsuur voor winkels wordt aangenomen 'volgens advies van B. en W. in overeenstemming met een schrijven van Gedeputeerde Staten. Punt 3. Zondagssluitings geeft zooals te begrijpen is nogal eenige wrijving. B. en W. stellen voor in verband met het drukke toe ristenbezoek eenige afwijkingen toe te staan op de bepalingen der winkelsluitingswet en wel in het tijdvak van 21 Mrt. tot en met 31 Mei De heer C. Schram a (R.K.) vindt het bezwaarlijk dat de verschillende winkeliers het recht hebben zelf te bepalen, wanneer hun winkel open zal zijn. Hij vreest dat er op deze wijze feitelijk den geheelen Zondag verkoop zal zijn, wat niet bevorderlijk is voor de beoogde zondagsrust. De heer No or land (A.R.) is het met deze opmerking volkomen eens en herin nert er den Raad nog eens aan dat indertijd deze regeling aangenomen is met de stem men van 5 prot. raadsleden tegen. Hoewel hij wel begrijpt dat de uitslag nu ook wiet andere zal zijn wil hij toch even dit feit releveeren. Nadat de Voorz. gevraagd had of de Raad over deze voorstellen opnieuw zou stemmen zooals de vorige keer, wordt d>it voorstel van B. en W. zonder h.sL aan genomen. Punt 4 betreft een verzoek van het R.K. Kerkbestuur om medewerking ingevolge art. 8-1 der L.O. wet 1920 tot het aanbrengen van een sanitaire inrichting in de R.K. Meisjes school en het inrichten van drie voormalige bewaarechoollokaJen tot lokalen voor het ge ven \an lager onderwijs. De kostenraming is in totaal f 7315.—. Hoewel door een paar leden gevraagd wordt naar hat al of niet noodzakelijke van een dergelijke voorzie ning, wordt het voorstel van B. en W. vol gens advies van den Inspecteur aangeno men. Punt 5. Als lid van den Raad van Com. nrissarissen der N.V. Electririteitsbedrijf Hillegom, Lisse,, Sassenheim, wordt herko zen bij acclamatie de heer J. Pijnacker, wel ke herbenoeming wordt aangenomen. Punt 6. Verzoek van de afd. Lisse van de Ned. R.K. Volksbond om er bij "dé Regee ring op aan te dringen de bouwvakarbeiders onder de erisiswerkloozen te rangschikken. Dit schrijven wordt door den heer C. Schra- ma (R.K.) nader toegelicht, waarbij hij er vooral op aandringt aan dit verzoek te vol doen teneinde de rust onder de werklooze bouwvakarbeiders te bevorderen. De Voorzitter zegt echter dat deze aangelegenheid -het geheele land betreft en de aandacht der Regeering heeft. Het be hoort niet tot de taak van de gemeenteraad, wiens bestuursbeleid tot de eipen gemeente beperkt is, in deze actief te zijn. Wel ppent de Voorz. een eenigszins gun- ig verschiet door te wijzen op een schrij ven van den Minister waarin de mogelijk heid wordt geopend om ook meerdere be drijven onder de steunregeling te doen val len. Besloten wordt het schrijven der bouw vakarbeiders voor kennisgeviing aan te ne men en alsnog den Minister te verzoeken, ook het bouwbedrijf onder "de steunregeling op te nemen. Punt 7. Vaststelling van een verordening op de Inning van openbare bewaarschool- gelden. Aangezien de inning door een a-nder dan den Gem. Ontvanger geschiedt, is de vaststelling van een besluit noodzakelijk, (art. 122 Gemeentewet). Voorgesteld wordt de door de «n-derwijze re s te storten waarborgsom te bepalen op f 10.Dienovereenkomstig besloten. Punt 8 en 9. Volgens de verordeningen in de nieuwe drankwet is een regeling noodig voor vergunnings- en verlofrecht Voorgesteld wordt f 12.50 voor elke f50.— huurwaarde. Conform liesloten. Punt 10. Comptabiliteit. Dit betreft enke le overschrijvingen. Zonder h.st. aangeno men. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Electririteitsbedrijf, wat nog eenige discussie uitlokte. Het betrof het event, gebruik maken van de mast en der electr. tram, ten behoeve van de straatver lichting. Adviezen zullen worden ingewonnen en rapporten uitgebracht op de volgende ver gadering. De rondvraag gaf geen aanleidin-g tot bijzondere opmerkingen. Hierna ging de Raad over in geheime zitting. LEIDSCHENDAM AUTOTOCHT VOOB OUDEN VAN DAGEN Op Donderdag 16 Juni a.s. organiseert het Comité wederom een aütotocht voor de ouden van dagen. Zij, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt óf zy, die jonger zijn, doch ziekelijk óf hulpbehoevend, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven. Autobezitters, die zich met hun auto dien dag beschikaar willen stellen, worden eveneens verzocht dit zoodra mogelijk kenbaar te ma ken. Giften voor dit doel worden dankbaar aan vaard, terwyl eenige leden een dezer dagen een geldinzameling zullen houden. De tocht zal vermoedelijk zijn door Wasse naarScheveningenWestland naar Hoek van Holland. Aanmeldingen alsook toezending van giften te Veur; Perquin, Ten Hoopen en De Langen te LeidschenaamJ. van den Bosch en C. Havik te Stompwyk. NOORDWIJK LAATSTE BEKRONINOEN FLORAPARK De groote gouden medaille van H.M. de Koningin is toegekend aan den heer J. C. van de Meer voor zijn inzendingen Narcis- >n. De groote zilveren medaille van H.M. Ko ningin Moeder werd toegekend aan de N.V. Voreenigde Bloembollenculturen voor haar Inzendingen tulpen. De groote zilveren medaille van Z.K.H. de Prins der Nederlanden werd toegekend aan P. van der Meer Czn. voor dc inzendingen tulpen en narcissen. De groote zilveren medaille van H.K.H. de "Prinses werd toegekend aan de firma Groeneveld en Lindhout voor haar inzen dingen hyacinthen. De bij vorige bekroningen toegekende groote gouden medailles zijn thans als volgt verdeeld: de gr. gouden medaille van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur aan de N.V. Ver- eenigde Bloembollenculturen; idom van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden aan J. C. van de Meer; idem van den Burgemeester van Noord wijk aan de Firma Groeneveld en Lindhout idem van L. Graaf van Limburg Stirum Noordwijk aan C. Alkemade Azn.; idem van J. J. Grullemans en Zoon te Lisse aan J. C. v. d. Meer; idem van de Leidsche Courant aan P. v. d. Meer Czn.; idem van de Vereeniging de „Narcis" aan de N.V. Vereenigde Bloembollenculturen; idem van de Afd. Lisse van de Vereen, voor Bloembollencultuur aan D. Lindhout en Zonen; idem van de Coöp. Veilingsvereen. „Hille gom aan P. v. d. Meer Czn.; idem van het Koelhuis „IJsvries" te IJmui den aan J. C. v. d. Meer. De Beker van de Afd. Sassenbeim van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, spe ciaal geschonken voor de beste inzending Narcisssen is toegewezen aan J. C. van der Meer; de beker van de Onderlinge Bedrijfsver- eeniging „Land- en tuinbouwbelang" te Utrecht is toegekend aan J. C. van der Meer Aan de N.V. Vereenigde Bloembollencul turen zijn toegekend de geschonken bekers door de Coöp. Veilingsver. Holl. Bloembollen genootschap te Lisse en die door den heer A. B. Batenburg, Directeur van Zoraerzorg te Leiden. Alsnog is de kleine gouden medaille ge schonken door de gemeente Lisse toegekend aan de N.V. Vereenigde Bloembollencultu ren voor een perk Bréeder-tulpen: Tantalus. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de tentoonstellingscommissie om het Florapark a.s. Vrijdagavond te sluiten. Wie derhalve nog een kijkje op het park wil nemen moet zich haasten. HOOG BEZOEK AAN HET FLORAPARK Woensdagmiddag bracht Emir Feisal, de 2e zoon van den Koning van Hedjaz met gevolg een bezoek aan het Florapark. De hooge bezoekers arriveerden te kwart voor vijf aan het Florapark, alwaar zij werden opgewacht door den Burgemeester van Noordwijk. De Prins was vergezeld van den Minister van Buitenlandsche Zaken van het land, zijn secretaris, een adjudant en een kamerheer. De heer van der Meulen, oud consul van Djaddah fungeerde als tolk. De Burgemeester leidde de bezoekers het park rond. Na de rondwandeling werd door hen in het gedenkboek de handteekeningen ge zet. Na bezichtiging van het Florapark brach ten de bezoekers een bezoek aan het Huis ter Duin. alwaar de thee werd gebruikt. SASSENHEIM CHR. LAND ARBEIDERSBOND Gisteravond luield de afd. Sassenheim van de Chr. Larudarbeiderebond in het Ver- eenigingsgebouw een matig bezochte leden vergadering in verband met den aanleg van een nieuw sportterrein door de gemeente. Hierin werd een mogelijkheid gezien tot werkverschaffing, die, gezien het getal werk loozen, dat er op heden nog is, ook thans nog gewensoht en noodzakelijk is, ook al ie het gunstiger sei-zoen ingetreden. Medege deeld werd,, dat het plan bestaat, dit werk voorlóopiig uit te stallen. Na uitvoerige dis cussie werd' besloten een request aan den Gemeenteraad te zenden, waarin gevraagd zal worden het werk door te laten gaan en niet uit te etalilen tot de wintermaanden. Men zal trachten voor de indiening va-n dit request de medewerking te verkrijgen van de R.K. vakvereeniging. Enkele personen worden met opstelling van het verzoek schrift belast, terwijl verder twee leden wor den aangewezen, die vooraf de belangen bij de Prot. raadsfracties zullen verdedigen. Bij de rondvraag word-t nog gesproken over ie loonregeling van de losse arbeiders, waarin tha-ns weinig stabiliteit is. Er zal overleg worden gepleegd met de afd. Lisse, die, naar vernomen ie, een regeling ontworpen heeft. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag 24 Mei des namiddags 8 uur. CONCERT BENVENUTO Vrijdagavond geeft het Hanmonie-gezel- schap haar eerste concert, ditmaal op de Voorstraat. In tegenstelling met andere jaren ontvan gen de Donateurs een gedrukt programma, terwijl dit voor anderen voor de luttele prijs van drie cent verkrijgbaar is gesteld. Zoo lang de voorraad strekt. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Aart van Egmond, 29 j en Geertje Dompeling, 27- j. Getrouwd: Cornelis Zonneveld, 22 j. en Hendrika den Haan, 25 j. WARMOND EEN SUCCES. De Chr. Gem. Zangvereen. „Excelsior" al hier (dir. de heer G. de Wolf te Leiden) behaalde 2e Pinksterdag op het aangcon- cours te do Bilt een le prijs in de le afd. met 316 punten. Rechtzaken. MOTORFIETS CONTRA AUTO Voorde Haagsche Rechtbank heeft heden in hooger beroep terecht gestaan de 27- jarige H. J. J., teohniker, alhier, die door den Haagsohen kantonrechter was veroor deeld tot f 50 boete subs. 10 dagen hech tenis. Verdachte had in October van het vorig jaar op de Rijksstraatweg te Wasse naar de veiligheid van het verkeer in ge vaar gebracht toen hij daar met zijn motor flets met een snelheid van ongeveer 70 k.m reed zonder daarbij acht te slaan op de richtingaanwijzer van een auto waaimede de bestuurster te kennen gaf van richting te willen veranderen en waardoor hij met deze auto in botsing is gekomen. Nadat enkele getuigen waren gehoord vroeg de officier van Justitie mr. Hoekstra vernieti ging van liet vonnis van den kantonrechter en vrijspraak. Verdachte's raadsman mr L. Weyl. uit Leiden, sloot zich hierbij aan en zette daarbij uiteen, dat de schuld uitslui tend bij de bestuurster van de auto heeft gelegen. ,Vonnis over 14 "dagen. AGENDA Donderdag 19 Mei. Kerkconcert Con Amo« re. Hooglandsche Kerk, 8 uur nam. Donderdag 19 Mei. Vereeniging „De Veree. nigyle Staten van Europa in den Burcht, 8 uur nam. De avond> nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 17 tot en met Zondag 22 Mei a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele foon 552. Lichamelijke Oefening. IETS NIEUWS ONDER DE ZON? De pilaar van Diagoras. Het speelgoed van Theagenes Dc ploegschaar van Glausius, De handjes van Sostratus. Wij lezen het navolgende aarddge arti keltje in het maandblad der Utr. Chr. Var. voor Lichamelijke Oefening „Fratemitas": Alles is relatief. De sport brengt regelmatig tal vaai merk waardige figuren naar voren. Mannen als b.v. de Finsche athleet Nurmi, de Ameri- kaansdhe lawn tennisspeler Tilden en zijn boksende landgenoot Tunny, onze wielren ner Moeskops, can slechts enkele uitblinkers en udteenloopend'e takken van sport te noe men, staken op het toppunt van hun vorm stukken uit boven anderen. Daar men geen gegevens heeft uit oude tijden, weet men niet of er vroeger geen hard-loopere, boksers of worstelaars zijn ge weest, die de prestaties van tegenwoordig hebben evenaard of overtroffen. Tegenwoordig kan men vele sportpresta ties met cijfers vast leggen, waardoor men altijd een prachtmiddel tot vergelijking in handen heeft. Aangaande sportbeoefening uit vroeger tijd is ons weinig bewaard gebleven. Alleen uit den bloeitijd van Griekenland, honder den jaren voor Christus, kent men eenige leidende sportfiguren, d:ie bij de oude Griek- sche-, Olympische-, Pytische-, Nemesischfc- en Isthmische spelen hebben uitgeblonken. De aartsvader van een sport geslacht uit die oude tijden was Diagoras, die een be wonderenswaardig athleet was. Hij won tweemaal de Olympische, tweemaal de Ne- mesisc'he en viermaal de Isthmische spelen, Die spelen waren een soort veelkamp, zoo dat slechts een all-round athleet de eind overwinning kon behalen. In Megara, zijn waarschijnlijke woonplaats, had men een pilaar opgericht, waarop de na-men van de overwinnaars in belangrijke wedstrijden wér den ingebeiteki De overwinningen van Dia goras waren zoo talrijk, en hij gaf anderen zoo weinig kans, dat na eenigen tijd de ge heele pilaar volgebeitekl was met zijn naam, zonder dat er de naam van een dei andere Grieksche athleten op voorkwam. Zoons en kleinzoons van Diagoras hebben overwinningen bij Olympische- en andere spelen behaald. Zelfs zijn doch tere brachten hun deel tot de roem de-r familie bij. Van ©en and-er sportman uit die dagen vertelt de geschiedenis eenige bijzonderhe den, waaruit blijkt, dat hij in staat was om aan het tegenwoordige geslacht nog een lesje te geven. Dat was een zekere Theagenes, die zoon van Tomosthenes, eén priester van Hercules. Van dien Hercules had hij waarschijnlijk kracht gekregen. Op negenjarigen leeftijd tilde hij in zijn woon plaats een levenegroot beeld van het voet stuk en droeg het van een der pleinen naai- huis op zijn schouders, omdat 't beeld hem een geschikt speelgoed leek. Het be richt van de geweldige bracht van dezen jongen athleet ging als een loopend vuurtje door Griekenland Tegenwoordig zou het zeker d-oor de radio worden omgeroepen. Zijn ouders wilden dat hun zoon ook pries ter zou worden, maai' de stadgenooten voel den daar niets voor, zoo'n jongen zou later zijn geboortestad met roem en eer over laden door overwinningen bij verschillende spelen te behalen. Dat behalen van overwinningen was niet alleen een eer voor den athleet zelf, maar ook voor zijn familie en zijn geboortestad- Hem vielen de "hoogste onderscheidingen ten deel. Men brak desnoods een stuk van de stadsmuur af om een intocht mogelijk te maken. Het geld speelde toen ook al een rol. Zoo kreeg een inwoner van Athene uit de gemeentekas een bedrag van 100 drach men. Daar dergelijke feesten zelden voor kwamen, was het tie begrijpen, dat de stad genooten van Theagenes niets van het plan van zijn ouders moesten hebben. Er werden I protestvergaderingen gehouden en tenslotte I zwichtten zijn ouders voor den drang hun ner stadgenooten. Hij werd een gewelde naar; meer dan veertienhonderd overwin ningen behaalde hij, wellicht gevolgd door evenveel feesten. Na zijn dood werd er een standbeeld voor hem opgericht Niet minder sterk was een zekere Glau sius, een boerenknecht. Op zekeren dag was dit jongmensch aan het ploegen, toen de ploegschaar los raakte», waarop tot niet geringe verwondering van zijn vader zoon lief eenvoudig zijn vuisten gebruikte als hamer om het ijzer weer vast te zetten. Hij werd later een gevreesd bokser. Een maal echter dreigde het mis te loopen. Toen zijn vader zag, dat zijn zoon dreigde te ver liezen, riep 'hij plotseling: „Glausius, mijn zoon, denk aan de ploegschaar". Glausius verzamelde toen al zijn krachten en over weldigde zijn tegenstander. Hij zou eeen tweede Garnera geweest zijn, of liever Car- nera een tweede Glausius. Een geweldig tijdgenoot van hem is ge weest Sostratus, bijgenaamd de breker. Hij is een van de geduchte worstelaars ge weest. Zijn lichaamskracht moet enorm ge weest zijn. Zijn tegenstanders vielen soms flauw van de pijn. Door zijn landgenootcn werd hij natuurlijk vereerd. Ook voor hem is natuurlijk een standbeeld opgericht. DE RAMP VAN DE GEORGES PHILIPPART Aneta-Holland heeft zich gewend tot da Directie van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" om te vragen wat de Neder landsche stoomvaartmaatschappijen zouden kunnen doen om de op Aden gestrande Nederlandsche schipbreukelingen van da „Georges Philippar" van dienst te kunnen zijn. In antwoord hierop verneemt Aneta dat de Mij. „Nederland" zich in overleg met do Roltordamsche Lloyd tot den Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gewend met de bereidverklaring om het m.s. „Marnix van St. Aldegondo", dat zich op de thuisreis bevindt en op 23 dezer tc Aden kan zijn, daar te doen aanloopen teneinde de schip breukelingen op te nemen en naar Holland •orug te brengen. In verband met deze bereidverklaring hoeft de Minister van Buitenlandsche Zaken zich telegrafisch gewend tot den Nederland- srhen Consul tc Aden met dc vraag of'dezfli diensten gewenscht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6