OENSDAG 18 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 3' Kerknieuws. NED. HERV. KERK gedankt: Voor Oolligensplaat, Albert ins te Neerlangbroek. Voor 's-Grevel- lin-Capelle, W. Wesseldijk te Den Ham Voor Nigtevecht, P. N. van Schou wburg te Drogeham. GERFE. KERKEN p e n Te Schiedam (3de pred.pl.), Attema te Wolvega. Te Oudewater, A. a der Weg te Qttolandw Bedankt: Voor Burum, G. W. van (Ute te Nijfeveen. Voor Stadskanaal, G. Hajer te Schoonebeek. CHR. GEREF. KERK 3 e d a n k tVoor Apeldoorn, J. Jonge- n te Groningen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heer P. H. W o 1 f e r t, Heereng-racht 15 Temeu^en, candidaat aan de Theol. School Kanapen, is door de Classis Axel der Geref. rken praeparatoir geëxamineerd en beroep- verklaard. Gaarne zal hy de Kerken des idags dienen en een eventueel beroep in rweging nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. H. W. E n g e lk e s nam Tweeden iksterdagavond afscheid van de Geref. •k van Wilnis. Zijn tekst was Hand 41b en 47b. Aan het einde zijner predi- ie werd de naar Meppol vertrekkende •aar toegesproken door ouderling J. van Bt, namens den Ivcrkeraad; en door Ds. 7 Sybesma, van Vinkevecn, namens de ssis Breukelen. Onder de aanwezigen ond cnzich Burgemeester en Wethou- i, afgevaardigden van de Kerken van ireclit, Uithoorn, Kamerik en Vinkeveen. gezongen werd Psalm 1214 en 1. Ds. P. D ij k s t r a, gekomen van Lut- a. d. Dedemsvaart, werd Pinkster-Zon door Ds. A. Gruppen, van Zwaagwest- le, als predikant bevestigd bij de Chr. ef. Kerk te Broek onder Akkerwoude. De es tiger had als tekst Hand. 1 8 (middel gedeelte), sprekende over he>t thema: dienaar des Woords een getuige van is Christus". Ds. Dijkstra deed intrede aanleiding van Hand. 2 22—37 en had thema: „rijkgezegende Pinksterpredi- en handelde over: 1. den inhoud die prediking, en 2. de vrucht van die liking. De nieuwe predikant werd toe- roken door ouderling P. J. Monsma; zijn bevestiger als consulent; door Ds. lokhorst, van Murmervvoude, namens de sis Leeuwarden en door Ds. D. Henstra, Dokkum. Toegezongen werd op verzoek ouderling Monsma Ps. 163 1 en op ver van Ds. Gruppen Ps. 119:9 (gew.). Er zeer groote belangstelling. De gemeente zeven jaar vacant. JUBILEA. Vijfhuizen (Haarlemmermeer) zal Chr. School D.V. 1 Juli a-s. een dubbel -ieren. Op dezen datum zal het 25 geleden zyn, dat de school in gebruik genomen en tevens, dat de heer O. ft:eij als hoofd der School in functie trad. jubileum zal op sobere wijze herdacht DE RH1JNZICHTBRUG TE LEIDEN EMERITAAT A. G. F. Smit, predikant bij de Ned. 'omiile Gemeente te Medemblik, heeft n 1 September a.s. eervol emeritaat aan- jiagcl, om gezondheidsredenen. Smit he eft" ongeveer 37 ambtsjaren, van de laatste 22 jaren te Medemblik. RESERVE-VELDPREDIKER. Kon. besluit van 10 Mei is aan Ds. H. vijk, predikant der Geref. Kerk te Uit- op zyn verzoek, eervol ontslag verleend reserve-veldpredilker voor den tijd van bij het leger te velde. PREDIKANTSTRACTEMENTEN Classis Grootegast der Geref. n, heeft een Commissie benoemd, welke logelijkheid van een herziening van der predikantstractementen in is onder de oogen te zien. OUDERLINGENCONFERENTIES. n Bosch in het kerkgebouw Jan itraat zal Woensdag 25 Mei a.s. de rlingenconferentie voor de Geref. Kerken lord-Brabant en Limburg gehouden Na het openingswoord van den heer H. te Fijnaart en afdoening der huishou- zaken, zal Ds. L. Oranje Czn., (N.-H.), spreken over: „De Scylla 'bdis van den tegenwoordigen ouder- m.a.w. „de twee uitersten waarvoor ouderling zich heeft te wachten bij zijn lijken arlbeid" Des middags hoopt Mr. van Eindhoven, te refereeren over: ofsverzekerdheid". HR. GEREF. PREDIKANTEN- VEREENIGING en, Woensdag, werd in de aula van de ogische School der Qhr. Geref. Kerk, te Apeldoorn, de jaarlijksohe ver ing gehouden van de predikanten der elijke Gereformeerde Kerk. vaam. Voorzitter. Prof. J. J. vaa der t, van Apeldoorn, opende de druk ite bijeenkomst en herdacht vooraf in en waardeering den ontslapen Voor- Prof. F. Lengkeek, welk herdenkings- staande aangehoord werd. Herinnerd er aan hoe wijlen de voorzitter altijd hoe zal Ghristus ener mij oordeelen Zijn Woord breng? Juist daarom was iem te sterven en met Christus te zijn erre het beste. Wanneer anderen en van ons, dan is aan ons de roeping té arbeiden zoo lang het dag is. In crisistijd is meer dan ooit het „wat u van den Christus?" het criterium enken en strijden. Tegenover den nbergerbund, die in zuiver Nietzche- len stijl den Ghristus onttroont, tegen- Oostersche bespiegelingen (Tagore, unurti) en Westersche filosofie (Kant, Barth) besloot voor ons de Christus "hriften supra en infra historisch als rzoener onzer zonden, als de Voor bij den Vader, als de hoop onzer Christus der Schriften zegt niet: „toets chrift aan Mij (ethisch), maar toets in de Schriften". Het „sola scriptura" naast het „sola fide" der Reformatie kerninhoud onzer gereformeerde gie, grondslag van alle eenheidslbewe- levenselement van alle bediening des De Eenheidsbeweging. der kerk in -de pluraliteit der kerken te zoe ken en te bevorderen. Na deze definitie van de Eenheidsbeweging te hebben gegeven, ging spreker de historie der beweging na. Uit die historie blijkt dat het streven aller lijden is „Ut unum sint" en dat hierbij vier derlei valt te onderscheiden. 1 pogingen om de eenheid te bewaren; 2 pogingen om de eenheid te verkrijgen op confessioneelen grondslag, zoowel op inter nationaal als op nationaal terrein; 3 pogin gen om de eenheid te verkrijgen nationaal of internationaal op inter- of supra-confes- sioneelen grondslag; 4 pogingen om de een heid te verkrijgen op federatieven basis. Na dit historisch overzicht der beweging schetste spreker de motieven die geleid heb ben tot de beweging en die ontleend zijn aan het. begrip kerk en ontstaan zijn onder in vloed van het hedendaagsch denken, terwijl hij verder naging hoe er ook motieven zijn, die ontleend zijn aan de praktijk en wel aan den oorlog, de na-oorlogsche mentaliteit, do begeerte naar invloed bij de kerk, de vraag der jongeren en de moeilijkheden op het Zendingsterrein. Na deze uiteenzetting ging spreker over tot het beoordeelen der Eenheidsbeweging. Allereerst gaf hij te kennen, dat in dit streven naar eenheid is te waardeeren de warmte, waarmee wordt gearbeid voor een aan de Heilige Schrift ontleend ideaal en dat geconstateerd ka nworden. dat de ge dachte der pluriformiteit geen rust geeft in het vraagstuk van de verdeeldheid der kerk. Te vreezen is echter, dat hier meer huma nistische eenheidszucht dan werking des Heiligen Geestes aanwezig is. Gezien wordt, dat het objectieve wordt ingeruild voor het subjectieve. Daarom is het noodig te waar schuwen voor de relativiteitsgedachte, die veelal gehuldigd wordt en die een gevaar is voor de absoluutheid van het Christendom. Eveneens is 't noodig te letten op evolutio nistische trekken, die aanwezig zijn. Ook kunnen lijnen worden aangewezen, die.wij zen in de richting van een carricatuurkerk. Over de irieest nrincipieele vragen bestaat geen eenheid. Tevens is het niet te ontken nen, dat buiten de kerk wordt gedaan, wat in de kerk niet geoorloofd is. Wat de steun der beweging aangaat, is het niet juist haar te steunen met een beroep op de onderschei ding: Kerk en Koninkrijk Gods. Al wie deze beweging zou willen steunen, zou het eigen kerkelijk standpunt ja zelfs de kerk. prijs uirislus aau ,„IUUCUK]1 w geven. Bovendien is de Eenheidsbeweging EvanRelie des Kruises om zóó doende, óók in de praktijk met door te voeren. Ze is zui- - ver theoretisch. Omdat ze een valsche een heid najaagt, is hier voor de kerken van Ge reformeerd belijden niets te winnen, maar integendeel veel te verliezen. Wie de een heid zoekt, moet dat vinden overeenkomstig het aangegevene in Joh. 17 20—22. De daar beschrevene eenheid der kerk is de ware, waarnaar met alle kracht gestreefd moet worden. Dat is geen theoretische eenheid, maar één, die werkelijk bestaat en die dan ook daadwerkelijk moet worden gezocht, want omdat ze bestaat, zal ze ook in ver wezenlijking kunnen gaan. In de middagvergadering sprak Ds. H. V e 1 e m a, van Drachten, over: In zijn inleiding wees spreker op de zeer ernstige tijden, die we heieven. waarom het noodig is, dat allen, die een leidende positie innemen, daarmede terdege rekening hou den. En wel in het bijzonder hebben dit te doen de Dienaren des Woords, die als wach ters op Sions muren het Woord hebben te bedienen. Want het is omvedersprekelijk, dat de bediening des Woords en de tijd waar in dit Woord gebracht wordt, niet los naast elkander staan. Immers zoowel het Oude als het Nieuwe Testament geven duidelijk aan, dat er tusschen beide een innig ver band is. De vraag is gewettigd hoe onze tijd staat tegenover de bediening des Woords. Als antwoord op die vraag kan geconstateerd worden, dat die houding is hier vijandig daar weifelachtig, elders weer critiseerend. Daarom is het van groot belang te weten hoe de houding moet zijn van de' bediening des Woords tegenover den tijd. En dan valt allereerst op te merken, dat ze moet inwer ken op onzen tijd; verder dat het Woord moet bediend worden en ten derde dat het moet bediend worden. EVANGELISATIE De Jaarvergadering van het Verband van Evangelisatie-commissies der Geref. Kerken werd heden, Woensdag, te Utrecht gehouden. Zij werd geopend door den Voorzitter van het Verband, D s. T. J. Hagen, van Delft, die liet zingen Psalm 119 7, een gedeelte van Hand. 3 las en: voorging in gebed. Hy sprak daarna een openingswoord over: ,,Wat ik heb, dat geef ik U". Goud en zilver heeft de Kerk niet, zei Spr. Daarmee mag ze ook niet lokken in den arbeid der Zenriinj en Evangelisatie. Ze weet zelfs, dat wie haar prediking aanneemt, het uit vaagsel van de wereld kan worden, en in al lerlei druk en vervolging kan komen. Wy mo gen geen hemel op aarde en geen'wereldschen heilstaat beloven. En toch moet er op gewezen worden, dat de godzaligheid ook een groot gewin voor dit levên' heeft. De belofte dat ons ker begon met de opmerking, dat in brood en ons water gewis zyn, is van den nheidsbeweging schuilt de spanning Heere Zelf gegeven. Niet- in de aardsche be mens, die zich in onzen tijd in betrek- teekenis en niet zooals de wereld het opvat, tot de Kerk en Kerken openbaart en maar in den waren zin van het woord geldt verder is de poging om de eenheid I het: „Wie God bezit, heeft alles". Petrus voegde dan ook er aan toe: „Maar wat ik heb, :'at geef ik U: in den naam van Jezus den »Nazarener, sta op en wandel". De kreupele werd gezond en kon nu zyn brood gaan ver dienen. Hetgeen Petrus hem gaf was meer fwaard dan een aalmoes voor een kleinen tijd. Zullen we die schatten uitdeelen, dan moe ten we ze zelf kennen. Dan moeten we zelf door Gods Geest innig en diep overtuigd zijn van de alles overtreffende waarde ervan. Hoe vaster geloof 'n Evangelisatie-arbeider heeft, hoe meer hij zelf inleeft in den rijkdom van Gods beloften, des te warmer zal zyn evan gelisatie zyn. We hebben zooveel ontvangen. Geef dat al lereerst aan uw kind en1 aan allen, die rondom u zyn. Onze kinderen vragen wel eens: Wat hebben ze nu? Dat is een aanklacht tegen de opvoeders, dat ze niet genoeg den grooten rijkdom van de 'vreeze des Heeren in hun ge zin en omgeving toonen. Ze geven niet al wat ze ontvangen hebben. Wijs hun op de schatten van hun Doop, van den Bijbel, van hun Jezus. Maar geef het ook door aan hen die buiten zyn, niet schriel enl schraal, niet koud en lauw, maar met vreugde in uw stem, met blijdschap op uw gelaat. Zóó, dat de wereld gevoelt dat ge rijk zyt en haar dat gaarne wilt meedeelen. Geef alles wat ge hebt ontvangen. De jaarverslagen van secretaris eri pen ningmeester werden goedgekeurd. Tijdens de morgenvergadering werden twee sectievergaderingen gehouden. De eene stand onder leiding van Ds. W. A. Wiens inga van Weesp en behandelde de vraag of het niet gewenseht is een vaste leidraad te heibben voor leidsters van meis jesclubs. De tweede sectievergadering stond onder leiding van Ds. R. E. v. Arkel. van Utrecht, en besprak hetgeen gemeenschappelijk kan worden gedaan inzake Evangelisatie-arbeid onder studeerenden aan openbare universi teiten enz. Uitgangspunt voor deze. bespre king was het rapport over déze materie, dat op de vorige jaarvergadering werd aange nomen. Dit rapport houdt o.m. het volgende in: Evangelisatie onder Studenten. I Doel. De Evangelisatie onder Studenten bedoelt in gehoorzaamheid aan het bevel van Christus aan „studenten" te brengen studenten te leiden tot Ghristus en Zijn Kerk. Hieruit vloeit voort, dat, al zal de aard van het abject dezer Evangelisatie er telkens toe leiden, dat ons getuigenis een apologetisch karakter krijgt, de inzet van den arbeid moet zijn het getuigen van „Ghristus en het heil in Hem." II. Onder „studenten" zijn te verstaan: leerlingen aan inrichtingen voor hooger on derwijs. die bezien vanuit het standpunt van bovengenoemde doelstelling, voor Evangeli satie in aanmerking komen. In dezen arbeid ligt alzoo een taak voor de Kerkeraden in de steden, waar een inrichting van hooger on derwijs wordt gevonden, maar ook van die plaatsen, waar, door de nabijheid van zulke steden, een beteokenend aantal „spoorstu denten" wonen. III Middelen. Wat als Evangelisatie middel het eerst in aanmerking komt is: „persoonlijk contact" met het voorwerp der bearbeiding. Dit contact kan worden geoe fend door onwillekeurig gesprek, door op zettelijk huisbezoek, door briefwisseling of dergelijke. Aan dit persoonlijk contact ver bindt zich vanzelf het geven van geschikte (voor elk geval zooveel mogelijk doelbewust te kiezen) lectuur. Indien mogelijk vereenige men voorts hen, met wie men in contact is gekomen, en brenge men hen in een goed, vertrouwd Gereformeerd milieu. Het ver dient aanbeveling zidh tegelijk te bedienen van het hulpmiddel, dat wij hebben in het houden van wetenschappelijke lezingen. Wat betreft cursussen, conferenties, het aanstel len van een lector deze dingen mogen in de toekomst niet geheel en al onmogelijk zijn, voorshands liggen ze nog zoover bui ten ons bereik, dat het nog niet noodig is over de 'beteekenis daarvan te handelen, of over de beste wijze van uitvoering daarvan advies te geven. IV. Subject. Vooral bij dezen arbeid zal het uitermate gewenseht zijn. dat de lei ding opgedragen wordt aan een predikant of een ander lid der Gemeente, dat daarvoor, bijzonder geschikt is. Onder zijn voorzit terschap wordt een sub-commissie gevormd (in verband met de plaatselijke centrale evangelisatiecommissie), waarin, naast enke le studenten (ook meisjes-studenten), die ge acht kunnen worden door voorbeeld en ont wikkeling een gunstigen invloed op hun mede-studonten te kunnen oefenen, ook an dere leden der gemeente benoemd worden die voor dezen arbeid geschikt zijn. Ook hier bij moeten de zusters niet vergeten worden (voor den arbeid onder de meisjes-studen ten). De studenten zullen in deze commissie gewichtig werk kunnen doen voor de orien teering in den arbeid het leggen van con tact. de lectuurverspreiding, enz., terwijl de andere broeders en zusters meer hun taak zullen ontvangen in huisbezoek, het bezoek aan zieken enz. V. In verband met de eigenaardige moei lijkheden. die Evangelisatie-arbeid onder studenten meebrengt, en de gemeenschap pelijke belangen, die de commissies in de onderscheidene plaatsen hebben, zal het wensohelijk zijn, dat deze commissies gere geld voeling met elkaar houden, hetzij door het hebben van een algemeen correspondent, of door een van tijd tot tijd te houden ver gadering. waar afgevaardigden van de ver- Geref. Evangelisatieprediking De referent heeft de volgende stellingen daarbij toegelicht: 1. Ook de Evangelisatieprediking moet zyn een prediken van Gods Wo en van den vollen Raad Gods. prediker mag zich niet laten verleiden om terwille van zyn gehoor de Waarheid te valschen of te verzwakken. JVIet name mag hij nooit zóó het aanbod van genade brengen, alsof de zaligheid zou afhangen: van den vry- en wil des menschen. 2. De Evangelisatieprediking is te onder scheiden van de prediking tot de heidenen; immers zij richt zich tot zij het dan ook in meerdere of mindere mate afgedwaalde bondelingen, tot wie God blyft komen met Zijn uitnoodiging tot bekeering, gelyk o.a. blykt uit de roepstem tot de reeds weggevoerde Israëlie ten (Jeremia 3 14). 3. De Evangelieprediking moet uitgaan een zuivere diagnose van de afdwalende me nigte. Zij moet met name den geest des tijds en den nood der tijden verstaan. 4. Zy moet de armoede van de wereld van den zondaar aantoonen, en de hoogheid van den mensch breken. En ze moet daarte genover lokkend en noodigend den rijkdom van Christus en van Zyn kinderen in het licht stel len. Ook voor het tegenwoordige leven. 5. De eisch tot waarachtige bekeering moet daarbij duidelijk naar voren komen. 6. Deze prediking onthoude zich zooveel mo gelijk van polemiek en debat. 7. Deze prediking moet zijn een getuigen van Jezus (Hand. 8 35). Met het getuigenis geven van eigen bekeering en ervaring zij zeer sober; men beware dit meer voor „nage- sp rekken". ZENDING. Christel yk Nationaal Zendings fee s t. Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest, dat Woensdag 6 Juli op Soestdyk wordt gehouden, zal de openingsrede worden uitge sproken door Ds. W. van Limburgh, Herv. predikant, en de slotrede door Ds. A. Klin kenberg, Luth. predikant, beiden te Amster- GIFTEN EN LEGATEN Te Bergum (Fr.) ontving de Geref. Kerk van wijlen Sj. Andringa een legaat van f 550, Schoolnieuws. BEGRAFENIS Prof. F. LENGKEEK Men meldt ons nog, dat bij de begrafenis van Prof. T. Lengkeek tc Apeldoorn, be halve de reeds gemelde personen ook wezig waren de drie predikanten der Geref. Kerk van Apeldoorn; Ds. J. R. Goris; Ds. P. C. de Bruijn en Ds. E. I. F.. Nawijn; voorts Ds. J. F. Berkel predikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar; de heer K. A. van Beek, voorganger der Baptisten Gemeente ldaar; en deputaties uit de Chr. Geref. Gem. van Deventer, Amsterdam en Den Haag. Het woord werd nog gevoerd door Ds. L. H. van der Meiden, van Den Haag, namens de Ghr. Geref. predikanten-vereeniging; en door den heer J. van der Waals, van Nij- kerfc namens Geref. .Schoolverband, waar van Me- overledene gedelegeerde was. REÜNSTEN F. Q. L Naar de „N. P. G. CL" verneemt, zal de jaarlijksche vergadering van reünisten van het Studentencorps „Fides Quaerit Intellec- tum" aan de Theol School te Kampen, Woensdagmiddag 22 Juni a.s. in de Theol. School te Kampen, Woensdagmiddag 22 Juni as. in de Theol. School te Kampen on der presidium van Prof. T. Hoekstra, van Kampen, worden gehouden. Naast het lezen van „Monitor" vermeldt het agendum een referaat van Ds. J. G. FeenstTa, Geref. pre dikant te Scheveningen, over: „De plurifor miteit van de Kerk". De vergadering draagt als steeds een besloten karakter. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Heemstede (U.L.O.-School, hoofd D. J. van der Stam), F. Oldenhuis te Bedum. Aang. Hoogeveen (Geref. M.U.L.O.-School, hoofd F. Kaman), K. de Raad te Amsterdam. Voor afd. U.L.O. N ieu w-Lekkerland, Th. A. Schmal te Enschedé. Eestrum, F. Hoekstra, thans tijdelijk al daar werkzaam. BOND VAN CHRISTELIJK BEWAARSCHOOL- ONDERWIJS Gister hield bovengenoemde bond te Utrecht zijn algemeene vergadering. De heer Janse uit Biggekerke sprak over het onderwerp: Vertellen uit den Bijbel aan kleuters". Spr. wees erop, dat de akker des harten alleen dan vruohten der religie voort brengt, als er zaad gestrooid werd. Alle godsdiensten zaaien hun woord. Wij zaaien ihet woord van Apostelen en Profeten, van den Bijbel. De Israëlieten moesten bij aller lei gelegenheden van Gods Woord spreken tot ih>un kinderen. Wij doen dat óók op de Bewaarschool, door te vertellen uit den Bij bel aan de kleuters. Spr. wees op het heerlijke, dat we door vertellen kunnen terugdenken aan de oude geschiedenissen in het verre land, waarvan de Bijbel spreekt, aan de feiten, die van al- lesbeheerschende beteekenis zijn voor ons leven: schepping, zondeval, Noaoh. Abra ham, Christus. Kinderen staan vaak het dichtst bij het feitelijk gebeuren en komen door de vertelling heal echt in kennis met Abraham en Jezus. Als zij straks Jezus zien, in het hiernamaals, en den Heere, dan zullen dezen bekenden voor hen zijn, om dat wij op de Bewaarsohool al van hen ver telden. Grondleggende kennis geeft deze kennis making door 't eenvoudig vertellen uit den Bijbel. Spr. waarschuwde tegen romantisch mooier maken, tegen ijselijkheden, tegen het vertellen van mirakels inplaats van naar de Schrift over teekenen en wonderen te spre ken. Verder wees hij erop, dat het eenvoudig Schriftverhaal concreter en dieper en een voudiger is en dichter bij den kieuter staat, dan de traditioneele religieuze termen en zedepreeken en theologische redeneeringen. Spr. bsloot met den wensch, dat op onze Bewaarscholen mogen zijn vele eenvoudige, vrome, Sohriftgetrouwe vertelsters uit den Bijbel. „BARTIMEUS" TE ZEIST De zesde verantwoording voor den uit bouw luidt als volgt: Mr. Th. A W. te V. 2.50; P. J. L. te G. N. 1,50; J. A. te R. 5; J.K. te A. 10: A P. te U 102,50; Busje Chr. Sch. tie D. 3,88; N. N. te Z. 2,50 mej. S- te 's-Gr. 1,30; L. de N. te R. 1. Penningmeester is de heer A. Oosterwijk, Oleanderlaan 105, Den Haag. ACAD. EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Wis- en Natuurkunde F: cand. ex.. mej. W. J. van den Broek te Wassenaar. EXAMENS-MACHINIST. Schagen; S P. Paauwe, Kruinlngen en A. vai ter Beek. Utrecht. EXAMENS-NI JVERHEIDSONDERWIJS holt (L.) is benoemd. \V. S. Ma naholt, directii houdechooi te Deventer. RUkslandbouwhuIs- Gemengd Nieuws DE HARING IN 'T LAND! DOELTREFFENDE ZENDING VAN DE FIRMA DOELMAN De firma H. Doelman, haringhandel te Vlaardingen, had de vriendelijkheid onze re dactie een vaatje van de eerste nieuwe haring (kolmaatjes) toe te zenden. Deze edele daad der firma Doelman bleek een doeltreffer bij uitnemendheid te zyn. Aan een krant zijn nu eenmaal menschen met een fyne neus en door jarenlange onder vinding geroutineerde smaak. Dat wordt door buitenstaanders telkens beweerd en dus gen wij deze uitspraak gerust eens 'n keer overnemen. Welnu alle neuzen en fijnproevers waren 't er over eens, dat ons hier een delicatesse geboden werd voor welks lof maar moeilijk de juiste woorden te vinden zy'n. Men zegt en dit spreekwoord is inderdaad waar dat de smaken verschillen. Maar dit geval werd aller smaak gestreeld en v er roerende eenstemmigheid die 't best door dat andere spreekwoord wordt weergegeven: dit smaakt naar meer. „De haring in 't land. de dokter aan kant!' juichte men vroeger, wanneer het eerste Hol- Jandsche zeebanket binnenkwam. Wij willen de dokters geenszins aan kant zetten maar desniettemin nochtans juichen wy van harte mee. Een kenner beweerde, dat deze haring bin nenkort nóg beter is. Wij kunnen dat nauwelijks gelooven. Maar stelt de firma Doelman prys op ons nader oordeel wy verklaren ons daar toe gaarne bereid. HET CONFLICT IN DE DRENTSCHE VENEN Dreigende onlusten. Men meldt ons uit Emmen: Omtrent het conflict in de Drentsche venen wordt gemeld, dat in het district Barger- Oosterveen de toestand eeniger mate scherpt is. De groote verveners hebben aan hun arbeiders meegedeeld, dat, indien niet te gen 10% verlaging de arbeid zou worden her vat, de vaste arbeiders de woningen der werk gevers op zeer korten termijn zullen hebben te verlaten en ook de vaste arbeiders als ont slagen zullen kunnen worden beschouwd. De arbeiders hebben in gisteren gehouden verga deringen besloten, hun standpunt, ondanks dit dreigement, volledig te handhaven. Met de Vereeniging van Kleine Verveners te Barger-Compascuum voeren de arbeiders organisaties thans nog onderhandelingen. De geest onder de arbeiders wordt er niet beter op, hetgeen den burgemeester van Emmen leiding heeft gegeven voor politieversterking in het geheele district zorg te dragen, terwyl speciale verordeningen op grond van art. 217 der Gemeentewet zyn uitgevaardigd, teneinde stakingsappéls en samenscholingen te kunnen voorkomen. JONGEN DOOR TREIN DOODGEREDEN Gistermiddag ongeveer half vier is aan der Fruitweg te Den Haag, een 9-jarige jongen, C. Coene, wonende Breughelstraat 292, door een trein overreden en gedooti. De Eerste Hulp-dienst heeft het stoffelijk overschot naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal ^gebracht. INBRAKEN TE AMSTERDAM Voor de tweede maal binnen enkele dagen is te Amsterdam in het modemagazijn de Bon- neterie in de Kalverstraat ingebroken. Een driehonderdtal dassen, handschoenen e.d.g. werden vermist. Na deze tweede inbraak had het even daar na den schyn, of ten derden male ingebroken was. Een politie agent vond toch in de nabij heid een hoeveelheid dassen, welke later de bovengenoemde bleken te zijn. Alles werd door de politie doorzocht, doch niets werd gevonden. Inmiddels kwam bericht, dat inbrekers in een zijstraatje van de Kalverstraat hun slag sloe gen. De politie ontdekte, dat er pogingen wa ren gedaan, doch niets vermist was. VOOR MOEDERS OOGEN VERMORZELD By Domburg (Z.) kwam een vrouw uit Sou burg, die een meisje van vier jaar by zich op de fiets had, vlak voor een autobus te vallen. De chauffeur stopte onmiddellijk, doch het kind was reeds onder het voorwiel geraakt, waardoor het op slag werd gedood. De vrouw kreeg geen letsel. Te Nieuwer-Amstel viel een 19-jarig meisje van de duozitting van een motorrijwiel. Het meisje kreeg een schedelbreuk. Te Tinaanoo (Dr.) botste een motorist te gen een boom. De man kreeg een hersen schudding. By Btten (N.-Br.) werd een juffrouw uit Zeist, die zonder een teeken te geven plotse ling op haar fiets den weg overstak, door een motorist aangereden. Zij kreeg een hersen schudding en zware inwendige kwetsuren. Van het motorrijwiel sprong de voorband. De duo rijder vloog over hem heen met het hoofd door een serre ruit. De man werd ernstig gewond. Een 9-jarige jongen is op den Rijksstraat weg te Ermelo onder een luxe auto geraakt en in ernstigen toestand naar het ziekenhuis Salem overgebracht. IN DE MODDER GESTIKT Pinkstermaandag is een 4-jarig kind van den landbouwer K. Scholte Albers, te Zand berg (bij Musselkanaal), in een .modderige sloot geraakt en daaruit later levenloos op gehaakt ERGER UJK Te De Lier hebben werkloozen van hun steun gelden sterken drank gekocht en in een onbe woond huis ergerlijk huis gehouden. Er zullen strenge maatregelen worden toegepast. EEN WILDE STAKING Dinsdagmiddag is een honderdtal werk loozen, die werkzaamheden verrichtte bij de rijkswerkverschaffing te Enter in Overijs sel. in staking gegaan. Deze wilde staking is ontstaan wegens ontevredenheid over de loonregeling en het te zware werk. De werkloozen heschen de roode vlag en vertrokken 's avonds naar Nijmegen, hun plaats van herkomst GEWELDIGE HAGELSLAG Maandagmiddag ontlastte zich boven omstreken van Emmer-Erfscheidenv.een een hevig onweder, waarbij hagelsteenen vielen als knikkers. AUTO-ONGEVALLEN Zondagavond week bij Balkhing (Ov.) een auto uit Amsterdam voor eennge voorbijgan- pers. De am n kwam op den berm terecht en vloog over den slo.t en over den kop. Van de 5 inzittenden kreeg er een ernstige snrj- wonden. Nadat geneeskundige hulp wao verleend, konden de anto-inzittenden met een andoren auto hum reis vervolgen. ZULKE ZWIJNEN! Te Gemert (X.Br.) had iemand een var ken geslacht en aan een leer huiten gehan gen. Tot zijn groote verbazing bleek het var ken 's morgens verdwenen maar zijn ver wondering steeg toen hij stukken van het varken in de weide terugvond. De losloo- pende varkens hadden hun geslachten col lega 's nachts van de leer gehaald e«n gedeel telijk opgepeuzeld. LEVEND VERBRAND Te Boven Pekela (Gr.) is het 3-jarig meisje van den arbeider E. in een waschkuip met heet water gevallen en aan de gevolgen gestorven. EEN MAN VERGIFTIGD Te Venhuizen (N.H.) overleed voor eenigo dagen de landbouwer K. Een later onder zoek heeft uitgewezen, dat do man, die zwaar ziek thuis was gekomen, aan arse nicumvergiftiging is overleden. De politie heeft de vrouw van den overledene aan een langdurig verhoor onderworpen, tot dusver zonder resultaat AKELIGE VONDST Een schipper was in de Eendracht bij Tholen bezig met het lichten van paling fuiken, toen hij bij het bovenhalen van de lijn een lijk ontdekte. Hot was verminkt en blec-k te zijn van den 47-jarigen M. K., uit Halsteren. MISDAAD OF ONGEVAL? By Eysden (L.) werd 's avonds dood langs den weg gevonden een jongeman. Hij had een blauwe plek op de heup en het bloed liep uit den mond.. Zijn fiets was verdwenen. HEIDEBRANDEN Zondagmiddag woedde onder Apeldoorn een heidebrand in de nabijheid van den Zwaan- spreng. Ongeveer 2 H.A., toebehoorende aan den Rijkswaterstaat, is verbrand. Maandag middag om half twee had een heidebrand plaats tusschen Beekbergen en de Woest® Hoeve aan den Arnhemscheweg. De brandweer van Apeldoorn, Ugchélen, de Eendracht, Beek bergen en Loenen, alsmede de Boschbrand weer van de Heidemaatschappij kwamen ter hulp. Ongeveer 10 H.A. heide, opslag en waaidennen, toebehoorende aan de Ned. Hei de Maatschappij, verbrandden. Jn de omstreken van Tilburg woedden Mhandtag hevige heidebranden, die door spoedig optreden tot eenige hectaren be perkt bleven. FABRIEKSBRAND TE TILBURG Men meldt ons uit Tilburg: Hedennacht omstreeks 2 uur werd brand ont dekt in de N.V. Van Arendonk Schoen- en Le- derfabriek aan de Nieuwstraat alhier. De brand woedde op de droogzolder van de zool- lederlooiery. Aanvankelijk liet de brand ziek niet ernstig aanzien, doch het vuur scheel reeds lang gesmeuld te hebben, want plotse ling sloegen de vlammen over een lengte van circa 25 Meter uit. Met 11 stralen tastte de brandweer de vuur zee aan. Zy slaagde er in den brand te be perken tot de droogzolder, die totaal uitbrand de. Door het verloren gaan van de geheele voorraad zoolleder zal het bedrijf eenigen tijd stagnatie ondervinden. De oorzaak is 'tot nu toe onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. BRAND IN DE OLIEBOLLEN Tengevolge van het overkoken van olie ontstond in een olicbollcnkraam op deGro- ningsche kermis, brand. De brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen, kon niet ver hinderen, dat de tent geheel uitbrandde. De eigenaar bekwam een ernstige brandwonde aan den voet en zijn vrouw geraakte in zeer overspannen toestand. De schade, die aanzienlijk was, wordt niet door verzeke ring gedekt Rechtzaken. Uitspraak van het Haagsche HoL De vierde Kamer van het Haagsche Ge rechtshof wees heden arrest in de zaak tegen den 2S-jarigen landbouwer C. Slob uit Woer den die door de Rechtbank te Dordrecht op 29 Jan. j.l. is «veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf wegens doodslag gepleegd op no taris Courrech Staal te Gorinchem, overeen komstig den eisch van den Advocaat-Generaal heeft het Hof het vonnis van de rechtbank te Dordrecht bevestigd. Veroordeeling tot zes maanden. Het Gerechtshof te Den Haag heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewe zen directeur der N.V. Ver. Bakkeryen te Den Haag, H. F. Z., die door de Haagsche Recht bank is veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf ter zake van verduistering van een be drag van f 9000 ten nadeele van genoemde vennootschap. Door den officier van justitie as in eerste instantie mede wegens het doen van valsche aangifte, 2H jaar geëischt. Het Hof heeft met eenparigheid van stemmen beide feiten bewezen verklaard, doch reke ning houdend met de antecedenten van \er- dachte, alsmede met de omstandigheid, dat de schade geheel is vergoed, Z. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. By de behandeling van de zaak van den moord op den heer Eschauzier voor het Haag sche Gerechtshof hedenochtend was slechts matige belangstelling op de tribunes. Er zijn 21 getuigen onder wie 5 deskundigen, door den advocaat-generaal Mr De Visser gedagvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3