WOENSDAG 18 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2" BUITENLAND DE TERREUR DER NATIONALISTEN IN JAPAN De gruweldaden in Japan volgen elkan der in snel tempo op. De moordaanslag op den eersten minis ter I-Iamagoetsji, die wend gepleegd in Nov. 1930 in in Augustus 1931 dien bekwamen Japanschen staatsman deed bezwijken, werd begin Februari van dit jaar gevolgd door den moord op den ouidt-minister van finan ciën Inoeje, den 5den Maart door den moord op den vooraanstaanden industriëel Takoe- ma Dan en thans 'door het neerschieten, als of hij een dolle hond was, van den verdien stelijken staatsman Inoekai. Al deze daden van terreur gaan uit van een geheime organisatie of wellicht van geheime organisaties, want we hebben deo laatsten tijd reeds drie namen daarvan go lezen, n.l. „Bond des Doods", „De Zwarte Draak" en „Blöedbroedcrschap". Irt die organisaties leven jonge heethoob den hun militairistische en imperialisti sche vaderlandsliefde uit, dat, volgens de beschrijvingen, die ons daarvan af en toe bereiken, in zeiieren zin het'heele Japan- sche volk heeft aangegrepen. De correspondent van de Vossische Zei- ting schreef onlangs uit Tokio, dat in do Japansche steden de speelgoedwinkels vol oorlogsspeeltuig staan. De opgroeiende jeugdi dweept met de ac tie van de rechts-radicalen. Met de volwas senen zwelgen ze in allerlei heldenverha len. De foto's van de drie „menschelijke bommen", die zich opofferden in de Chi- neesche draadversperringen bij Shanghai, om een bres te maken voor de Japansche troepen, hangen in elk huis. Er is ook geen tempel die deze zelfopofferende patriotten niet eert. Hun lof wordt gezongen en op het tooneel gebracht Uit een wedstrijd tusschen de beste componisten is een lied te hunner eere ontstaan, dat idoor radio en gramofoon, concert- en straatzanger wordt verbreid. Weldra zal een tentoonstelling van de over blijfselen der drie helden ontzaglijke be langstelling trekken. Deze patrióttische beweging vindt steun in het groeiende Sjintoïsme, dat op veree- ring van de voorvaderen en van den Kei zer is gericht en dat zich keert tegen d"8 meer vredelievende opvattingen van het Boeddhisme. ITet behoeft geen naderen uitleg, dat op zulk een voedzamen bodem gemakkelijk planten opschieten als de bovengenoemde moordorganisaties. De Japansche officieele berichten laten 't vooikqihen, dat men hier slechts te doen heeft met een organisatie met kleinen aan hang. Aan de reeks bloeddaden, die wij opsom den, is zeker niet te beoordeelen of dezie ge heime. vereenigingen veel of weinig aan hangers tellen, doch dit doet ook weinig toe of af aan die be teekenis van deze terreur tegen verantwoordelijke leiders in Japan, aan wie slechts verweten wordt, dat zij gematigd optreden tegenover het buiten land. Het ergst is wel de geestesstemming waarin deze gewelddaden worden gepleegd. In het geva.'1-Inoekai drongen de moorde naars met geweld het huis binnen, schoten den minister-president dood en begaven zich daarna naar de politie om zich vrijwillig aan de doodstraf te onderwerpen. Tegen een dergelijke mentaliteit is nau welijks een remedie te bedenken en elk ver antwoordelijk staatsman in Japan zal er dus rekening mee moeten houden, dat hem hetzelfde lot wacht wanneer hij niet in alle opzichten voldoet aan de imperialistische verlangens van deze jonge heethoofden- Het is daarom te begrijpen, dat de man aan wie de kabinetsformatie thans opgedra gen zal worden, al begint met zich te onder werpen aan de eischen van de militaire partij. 1 Wat van de overiieersching der militairen in Japan te verwachten is, toont echter de jongste geschiedenis, met name de aanval op Shanghai. Wordt de militaire partij de baas dan zijn ten opzichte van Shanghai nieuwe verwikkelingen te verwachten, maar bovendien is vrij zeker, dat de actie van Ja pan in Mandsjoerije, waarmee de verhouding tot China en Rusland zoo nauw verbonden is, tot het uiterste zal worden gedreven- De moord op Inoekai is. dus wel een zeer verontrustenldl symptoom van de verwor dingen de geesten, die zich voltrekt binnen de grenzen van het gele ras, en met name in het Japansche volk, dat tot dusver kon golden als de kern van intellect en disci pline in het Verre Oosten. DE MOORD OP LINDBERGHS KIND De arme ouders blijken bedrogen door den vertrouwensman Curtis DE MOORD OP INOEKAI. Kisaburo Soezoeki, minister van bin- nenlandsche zaken, heeft het voorzitter schap van de conservatieve partij, de Seyoe- ka, aanvaard. Het is zoo goed als zeker, dat hij premier wordt. Uit .Moskou wordt gemeld, dat de gebeur tenissen in Japan daar ernstige bezorgdheid hebben gewekt. In Russische politieke krin gen is men van opvatting, dat een princi- pieele wijziging van de politieke toestanden in hét Verre Oosten te wachten is, indien in Japan de militaire partij zich meester zal maken van het gezag. AMERUKA EN DE SCHULDEN Een eisch van AI Smith AI Smith, de leider der democraten, heeft in een toespraak voor de radio verklaard, dat het congres nog vóórdat het uiteengaat het in De cember 1931 ingediende voorstel moet intrekken dat zich tegen verdere concessies van de V. S. aan de schuldenaarstaten verklaart en machti ging moet geven tot nieuwe onderhandelingen met de buitenlandsche regeeringen, aangezien anders de geheele wereld verder in onzekerheid zal leven. Het is opmerkelijk, dat noch de rede van Smith, noch de bijna gelijkluidende motie der vakverenigingen van spoorwegpersoneel in de pers of in het congres aanleiding hebben ge geven tot een storm van protesten, zooals bij het Hoover-moratorium, dat althans uitstel voor een jaar verleende, het geval was. De staatspolitie van New Jersey maakt bekend, dat de vertrouwensman van Lind bergh, John Curtis uit Norfolk, na een lang durig verhoor bekend heeft, dat alles, wat hij 'he-eft meegedeeld over zijn relaties tot de ontvoerders van het kind, die zich op zee zouden bevinden, uit den duim gezogen is. Alles, wat bij over deze onderhandelingen heeft medegedeeld, was een product van zijn fantasie en moest er slechts toe dic- hooge honoraria voor courantenartike >ver het geval en zijn rol te verkrijgen. Curtis speelde sedert vele jaren een belang- 'ijke rol in de Norfolksoho wereld. Deze bekentenis is ontstellend omdat zij teil geestesgesteldheid aantoont, die men uitgesloten zou hebben geacht. arme van hun kind beroofde ouders zullen er wel allerminst mee gerekend heb ben, dat een man. die vriendschap en mede lijden met hen veinsde en hun zijn hulp aanbood om het kind op te sporen, slechts comedLe speelde teneinde hooge pe-rs-hono- op te strijken. Toon de arme Llndy nog de kans scheen te hebhon zijn kleine terug te krijgen werd hij door de sensatie beluste persmenschen dermate omzwermd, dat het onmogelijk scheen onder die omstan digheden met de ontvoerders in contact te komen. Deze uitwas van de nieuwsjagerij hebben wij indertijd reeds gegispt, maar het geval-Ci.rtis doet zien, dat het nóg erger kan. Het is afschuwelijk. Een week, voordat het lijkje van den baby van Lindbergh werd gevonden, ver klaarde Lindbergh aan een van zijn tu9chen personen, dat hij in? financieele moeilijkhe- denverkeerde en dat het zoeken naar zijn kind hem persoonlijk tweo honderdduizend dolars heeft gekost, zoodat hij ge dwongen was van een bank vijf-en-twintig duizend dollans voor het losgeld, dat hij aan de moordenaars botaaldo, te leenen, meldt de „Brooklyn Eagle". Hetzelfde blad verneemt, dat geheel het vermogen van Lindberg was belegd in aam deelen in luchtvaartconcerns, welke aan deden zeer in waarde zijn gedaald. Mevrouw Lindbergh heeft besloten, van de voorgenomen reis naar Europa af te zien en de geboorte van haar tweede kind te Hopewell af te wachten, in het landhuisje, waar zij, naast het ontzettend leed der laat ste maanden, toch ook zooveel vreugde heeft gekend. Lindbergh zelf is va noordeel, dat, óók in verband met het gerechtelijk onderzoek, zijn aanwezigheid in Hopewell wenschelijk is Naar de correspondent van de „Daily Ex press" uit New York meldt, hebben zich tijdens de Pinksterdagen duizenden nieuws gierigen begeven naar de plaats, waar het lijkje van baby Lindbergh gevonden werd. De politie schat het aantal personen, die den eersten Pinksterdag de tragische 'plek bezochten, op 40.000 Ongeveer vijf honderd auto's waren geparkeerd in de omgeving. Menige bezoeker nam als aandenken een kleine hoeveelheid zand mee van de plaats, waar het kind gevonden werd. Niemand werd toegelaten in de onmid dellijke omgeving van Lindbergh's landgoed Bereden politie hield de duizenden nieuws gierigen op een afstand van vier mijl vafli Lindbergh's woning verwijderd. DE RAMP VAN DE GEORGES PHILIPPAR WAT DE GEREDDEN VERTELLEN De jury te Bronx (bij New York) heeft een onderzoek aangevangen inzake de betaling van 50.000 losgeld aan degenen, die waar schijnlijk het kind van Lindbergh hebben ontvoerd. Dit onderzoek heeft evenwel niets te maken met de ontvoering van het kind, aangezien hiervoor de rechtbank te Jersey competent is. Een der daders op het spoor? De president der Mexicaansche politie, Rubio, beeft op verzoek van de politieauto riteiten te Washington de Mexicaansche po litie gemobiliseerd voor de opsporing van den bendeleider uit Detroit, Harry Flisher, die betrokken zou zijn bij de ontvoering van de baby van Lindbergh, zou zich thans in Mexico ophouden. Harry Fleischer gearresteerd? NEW YORK, 18 Mei. Volgens tot dusver nog niet bevestigde berichten uit Monterrey in Mexico zou aldaar Harry Fleischer zijn gearresteerd. Hij zou hebben bekend te heb ben deelgenomen aan de ontvoering van de baby van Lindbergh. Ook hij zou hebben mee gedeeld dat het kind bij de poging het te ontvoeren, van de ladder is gevallen en daardoor gedood. De autoriteiten in Mon- terry weigeren eenige inlichtingen over het hardnekkige gerucht te geven. Het te Monterry verschijnende blad El Sol meldt echter, dat de arrestatie absoluut heeft plaats gehad en voegt eraan toe dat de Mex'caansohe autoriteiten slechts op een aanwijzing uit Washington wachten. Zooals bekend, werd uit New York gemeld dat de politie aldaar Maandagavond een zekeren Frank Parrych wegens het verlaten van zijn vrouw en kinderen heeft gearres teerd, die zou hebben verklaard betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van baby Lind berg Deze zou bieibij hebben meegedeeld, dat het kind was doodgevallen. Of hierbij van verwarring van berichten sprake is. zaïl moeten worden afgewacht. KABINETSCRISIS IN BELGIE. De Belgische regeering ondér Renkin heeft haar ontslag aan den Koning ge vraagd, omdat er geen concessies van Vlaamsche zoowel als liberale zijde te ver krijgen waren in verband met id'e minder- hedenkwestie inzake het gebruik der beide talen bij het 'lager en middelbaar onder wijs. Renkin zou afgetreden zijn om zich te ontdoen van onderhandse!) e verbintenissen met de liberalen. Verwacht wordt nl. dat hij met een eenigszins gewijzigd kabinet zal terugkeeren. Hartverscheurende tooneelen Uit Aden wordt gemeld: Overlevenden van de „Philippar", die zich thans aan boord bevinden van de „Contrac tor" deelen mede, dat de brand zóó hevig was, dat hij op een afstand van 35 mijlen nog Icon worden gezien. Aan boord ontstond echter geen ernstige paniek. De brand brak 's morgens om twee uur uit tengevolge van kortsluiting in een hut eerste klasse. Het heette aanvankelijk, dat een honderd tal pasagiers zich onmogelijk in veiligheid konden stellen en dat eenigen van hen, zou den zijn omgekomen. De brand breidde zich met een ontzettende snelhied uit en dreef de. passagiers naar het voorschip. De vlammen tastten ook het radio toestel aan, zoodat het onmogelijk was,, een ~.O.S. telegram te zenden. Het meerendeel der overlevenden was In nachtgewaad en heeft alles verloren. Tal van passagiers, die niet in staat waren de reddingsbooten te bereiken, wierpen zich in het water en werden door haaien be dreigd. De overlevenden verhalen hartverscheu rende tooneelen. Mannen vrouwen en kinde ren werden van elkaar gescheiden en wor den sindsdien door een ontzettenden angst gekweld, daar zij niet weten, of hun dier baren levend of dood zijn. Een baby en een kind van twee en een half jaar bevinden zich aan boord zonder hun ouders. Achttien van de 129 geredden van de „Phi lippar", die het stoomschip „Contractor" heeft aangebracht, zijn gekwetst De kapitein van de „Contractor" heeft per radio medegedeeld, dat een Fransche vrou welijke passagier van de „Phillippar" aan boord van zijn schip is overleden. Nog ongeveer 100 opvarenden van de „Phi lippar" worden vermist De minister van financiën van Annaim bevond zich aan boord van het schip. De 429 passagiers van de „Philippar" op genomen door het Russische stoomschip „Sovjetskaia Neft", zijn overgenomen door het Fransche stoomschip „André Lebon," dat koers zet naar Dzjiboeti, De reederij, de Massageries Maritimes ver klaart, dat het niet waarschijnlijk is. dat een groot aantal passagiers om het leven is gekomen. Wel moet Ihet als waarschijnlijk worden beschouwd, dat enkele hunner aan de bekomen brandwonden overleden zijn. Het vermoeden, dat de brand het gevolg van een misdadigen aanslag zou zijn, wordt door de reederij en de Fransohe politie niet waarschijnlijk geacht. Nog wordt uit Aden' gemeld: Twee geredden van de „Philippar", wier toestand ernstig is, zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Zeven anderen zijn slechts licht gewond. Louis Alfred, een van de voornaamste ma gistraten vai\ Indo China deelde mede. dat zijn vrouw en hij zich in een brandende hut bevonden en dat hij zich nauwelijks een weg had kunnen banen naar de brug van het schip. Zijn vrouw had hij met behulp van zijn overjas naar boven geheschen. Zijn dochter en schoonzoon worden vermist. Eenige overlevenden aan boord van de „Mahsud" hebben hun familieleden, terugge vonden aan boord van de „Contractor"; o.a. heeft een moeder haar twee kinderen terug gevonden. Een Chineesche diplomaat, Sze genaamd, die zich eveneens aan boord van de „Philip par bevond, is niet te Aden aangekomen. Volgens den kapitein van de „George Phi lippar" worden nog honderd personen ver mist. Er zijn echter nog steeds geen namen van slachtoffers bekend, behalve dien van mej. de Rogers, die levend verbrandde. Te Marseille Iheersoht in verband met de scheepsramp groote opwinding. De Nederlanders aan boord. Wij hebben reeds een lijst van Nederland- sche passagiers, geseind door Aneta, ge meld. De corr. der Msb. te Parijs, die inzage heeft gekregen van de na het ongeluk door de agentsschappen der maatschappij naar Parijs geseinde passagierslijsten van de „Georges Philippar" meldt ons nog de vol gende op die lijsten voorkomende Neder- landsche namen, zonder dat hem echter met zekerheid kon worden gegarandeerd, dat de dragers ervan ook inderdaad Nederlanders zijn. Te Saigon hebben zich ingescheept: de heer De Man, mevr. Manus, de heer Meyer de Leeuw, de heer Munck. de heer Nguyen van Hiep, mej. Stas, de heer en mevr. van Pelt en kinderen, en de heer Jan C. Visser. Te Singapore: de heer Hoenes, de heer Meyer, de heer Pesgens. Te Hongkong: de heer en mevr. Renner. De „Tel." meldt uit Aden: dat voor zoover men weet alle Nederlandsche passagiers aan boord van de Georges Philippar zijn gered. In het door dit blad ontvangen telegram wordt slechts van de redding van den heer Ledeboer melding gemaakt, terwijl er twee heeren van dien naam aan boord waren. Omtrent het lot van één van beiden bestaat dan nog geen volstrekte zekerheid. Honderd menschen omgekomen? PARIJS, 18 Mei. Volgens de tot dusver over den brand aan boord van het Fransche s.s. Georges Philippar hier ontvangen berich ten, schijnt bevestigd te worden dat onge veer 100 passagiers om het leven zijn geko men. Het zouden voornamelijk passagiers le klasse zijn, die zich niet tijdig in veilig heid konden brengepi, doordat zij door het vuur werden verrast? Bovendien zou een aantal passagiers in de eerste opwinding in zee zijn gesprongen en op deze wijze om het leven zijn gekomen Bij de reederij te Marseille verzekert men echter, dat behalve de drie bekende Engel- sche en Russische schepen nog andere stoomschepen aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Er zijn veel meer passagiers door andere schepen overgenomen dan men tot dusver wist. Volgens mededeelingen van overlevenden )U de brand reeds Zondagavond zijn uitge broken. boewei eerst Maandag alarm werd gemaakt. Tot zoolang had men vergeefs ge tracht den toestand meester te worden. De ramp minder ernstig? De Messageries Maritimes bevestigen, dat de officieren ejn de bemanning van de George Philippar gered zijn. Men vreest alleen nog dat onder de passagiers enkele slachtoffers zijn gevallen tijdens de reddingsmaatregelen De Britsche stoomschepen Contractor en Mahsud Dinsdagmiddag om half vier met 1-PPonnnTir tle geredden van de George Philippar de ha- VEERPONT OMGESLAGEN ven van Aden binnengeloopen. De Message- Op de rivier Koera (Kaukasue) is een volle ries Maritimes verklaren, dat de Philippar veerpont, welke gebruikt werd voor het niet het maximum aantal passagiers heeft overzetten ven arbeiders, tengevolge van vervoerd. De geredden zouden dus bijna het den kracht'igen stroom afgedreven en om- totaal aantal passagiers uitmaken. Het aan geslagen. Hierbij zijn 12 pereotnen om het tal slachtoffers zou dus beduidend minder leven gekomen, Izijfn dan Dinsdag werd verondersteld, DE RAMP IN HET MOEZELDAL WANDELAARS BIJNA OMGEKOMEN Door schupo's gered uit een overstroomde kapel Uit Coblenz wordt gemeld: Omtrent de wolkbreuk in het Meezeilidaü worclt nog gemeld, dat door de tegenwoor digheid van geest en dien persoonlijken moed vah' eenige sohupo's een twintigtal personen van eeii wissen dood zijn gered. Ongeveer twintig wandelaars soinuilden in een kleine kapel in het Muehlental bij G uiels. De kapel stond echter, doordat het water met donderend lawaai het dai in stroomde, in een oogwenk tot aan het pla fond met water. Door het geweld van het water werden de menschen tegen het pla fond aangedrukt en weldra stonden zij tot aan hun hals in het water. De mensohen hiellden hun kinderen zoo hoog mogelijk boven zich uit. De toestand werd steens oai- draaglijker, doordat zij nauwelijks adem konden halen. Toen op het hulpgeroep eenige sdliupo' te hulp kwamen, bieef er geen andere mo gelijkheid hen te helpen, dan een gat dak te slaan en de opgesilotenen hierdoor één voor één in veiligheid te brengen. Van de bevrijde personen moesten er drie met ernstige verwondingen iin een ziekenhuis opgenomen worden. PROF. MICHAILOF VERMOORD Prof. Micbailof, de voorzitter van het laat ste Macedonieoh congres, is, volgens bericht uit Sofia, een onbekenden sluipmooadenaal ten offer gevallen, die uit een hinderlaag hem drie keer in den rug echoot MichaaJof heeft op het laatste congres der Macedonians getracht de heide vijandig tegenover eükaar etaando vleugels Macedo.n'iöch comité met eikaar Hij genoot een roep van rechtscha- bescheiden werker, die zijn geheele leven in dienst der Macedonische partij had gesteld. Het bericht van den aansiiag heeft onder de Macedoniërs groote verontwaardi ging gewekt. Prof. Miohahof wa6 Zondag morgen uit Burgas te Sofia aangekomen. Onmiddeliijk na den aanslag werd hij naar het ziekenhuis gebracht, maar de genees kundige hulp kwam reeds te laat. Eenige getuige van den aanslag was een zesjarig kind. GROOTE BOSCHBANDEN IN CANADA Bosohbranden, die door een krachtiger wind werden aangewakkerd, hebben in het Canadeesche district Rouyn een gebied van 11 K.M. breedte vernield. Verscheidene mijn ondernemingen zijn daarbij te loor gegaan De schade wordt op iy2 mi-Moen dollar ge schat. Honderden arbeiders hebben de laat ste dagen vergeefs gepoogd het vuur te stuiten. DE TOESTAND IN BOMBAY. BOMBAY, 18 Mei. De toestand is iets kalmer geworden, nadat Dinsdag alle be schikbare regeeringstroepen, politiebeamb ten, pantserwagenafdeelingen voor het her stel der orde waren te hulp geroepen en met alle kracht tegen de strijdende Mohamme danen en Hindoes waren opgetreden. Dins dag werd 24 personen gedood pn 230 ge wond. Het totaal aantal dooden is hiermede tot 88 gestegen. Vijf en tachtig huizen zijn afgebrand en 435 winkels totaal leeggeplun derd, en straten zijn geheel uitgestorven. Men ziet alleen nog troepen en politie agenten. VERKEERSONGELUKKEN In Frankrijk vermeldt de ongevallen-statis tiek de beide Pinksterdagen 32 dooden en 100 gewonden. Naar het W. B. uit Halberstadt meldt, Is een Berlijnsche vrachtauto, waarin zich 13 toeris ten bevonden, op den weg van Klausthal naar den dam in het Söse-dal gekanteld, waarbij vier vrouwen en een man werden gedood. De overige personen werden deels licht en deels ernstig gewond. Uit Nordhausen seint Wolff: Gistermiddag verloor de bestuurder van een toeristenauto uit Maagdenburg op den straatweg tusschen Hohegeiss en Zorge de macht over aijn stuur. De auto stortte den twintig meter hoogen berm af en werd totaal vernield. De bestuurder een dame waren op slag dood; een andere pas sagier overleed kort daarop aan zijn verwon dingen. De toestand van nog vier gewonden wordt door de doktoren hopeloos geacht. De slachtoffers zijn afkomstig uit Maagdenburg en omgeving. Bij Moskou is een autobus in de Moskwa ge reden: drie menschen de vjjf inzittenden ver dronken. DE OPSTAND TEGEN POE YI Regeeringsvertegenwoordigers en Japanneezen vermoord Volgerus eon Russisch teüegram uilt Moek- den i6 im Tschaja-n, ten oosten van Moek- den, een opetanid tegen de retgeerimg uitge broken. De opstandelingen hebben de stad be®et en de Japansche politietroepen ont wapend. Eenige vertegenwoordigers van de regeerimg-Roe Yi werden opgehangen. Het Japansdh opper oomman do heeft troepen ge zonden, om de orde te hei-stellen. Uiit Ohahbin wondt gemeflri: Opstandelin gen hebben 35 Japanners vermoord ii stad Irac en de stacl in brand gestoken al vorens zich naar Toetsj in terug te trekken. Uit Oost-lndie DE AARDBEVING IN DE MINAHASSA Een steuncomité. BATAVIA, 17 Mei. (Aneta). De binnenko mende berichten geven er blijk van dat de aardbevingsramp, die de geheele Minahassa heeft geteisterd een nog steeds grooteren omvang heeft dan de eerste geruchten deden vermoeden. Men heeft zich telegrafisch gewend het Smeroefonds met het verzoek om steun te willen verleenen. Gisteren werd een steun comité opgericht onder voorzitterschap van den dienstdoend resident. De agent vai Javasche Bank heeft het penningmeester schap op zich genomen, en als leden zijn toegetreden de burgemeester, het lid van den Volksraad M a n d a g i, ds. D. S. W i 1- dervank, Mgr. Panis, Apostolisch Pre fect van Celebes, het lid van den Minahas- saraad Rombot en de districtshoofden v. Toulour en Arno era ng. De G. G. heeft den d.d. resident een telegram van deelne ming doen toekomen. Telegram v. d. Resident. Aneta-Holland meldt: Blijkens mededeeling van het Departe ment van Koloniën heeft de Gouverneur- Generaal van Ned. Indië op 15 dezer van den dienstdoend Resident van Menado- het volgend telegram ontvangen: „Gisterenavond 7.45 uur hevige aardbe ving in Minabassa en Bolaanmongondou, duur ruim een minuut Te Kakas aan Ton- dameer, talrijke woningen ingestort, vijf dooden, twintig zwaargewonden en eenige levensgevaarlijke, talrijke lichtgewonden. Na ontvangst bericht onmiddellijk geneeskun dige hulp gezonden, twee doktoren van Me nado ook van Tondano met helpers. Te Me nado een groote copraloods ingestort als mede twee petakwoningen, waterléidings- buizen op verschillende plaatsen gebroken. Amoerang ongeveer zestig huizen ingestort, een gewonde. Tondano en omgeving ongeveer vijftien huizen ingestort en drie gewonden. Langoan veertig huizen ingestort geen per soonlijke ongelukken. Gouv. Inl. school Ka- kas ingestort, protestantsche kerk aldaar beschadigd, Roomsche kerk Tomohon ernstig beschadigd. Ben vannacht te Kakas geweest om reddingswerk te regelen. Gewonden in Pasaugrahan ondergebracht. Bevolking te Kakas onder den indruk, doch zeer rustig, ook in overige Minahassa nergens paniek stemming. Tot dusver vermelden telefonische berich ten uit Bolaënmongondou alleen geringe schade. Een en twintig huizen Loajan inge stort. Een vrouw bij vluchten arm gebroken. Zal morgen nader seinen. Van overige dee len nog geen berichten. DE BELGISCHE KROONPRINS BANDOENG, 17 Mei. (Aneta). Gravin de Rethy, is alhier met gevolg gearriveerd. Morgen wordt Graaf De Rethy alhier ver wacht Hij zal per vliegmachine uit Soera- baja aankomen. Het Kroonprinselijk Paar heeft het voornemen 20 Mei te vertrekken. KORTING OP STUDIEBEURZEN BUITENZORG, 17 Mei. (Aneta). Men heeft besloten om de studiebeurzen, welke door den G. G. verleend zijn aan in Nederland studeerende jongelui, met 1 April j.l. ti verminderen met 10 pet BEDROG BIJ EEN FAILLISSEMENT ONTDEKT BATAVIA, 17 Mei (Aneta). De, Justitie heeft een onderzoek ingestel naar aanleiding van het faillissement van Oen Hok Hwa. Daar by is gebleken dat voor f 12000 valsche accep ten aanwezig waren. Voorts is gebleken dat valschheid is gepleegd in de boeken, en ma noeuvres hebben plaats gehad met kisten manufacturen. WOESTELINGEN VAN DEN WEG Zeven slachtoffers SOERABAYA, 17 MEI (Aneta). Op weg van Soerabaya naar Grissee hebben drie auto's een wilde race gehouden met het gevolg sen wagen tegen een boom optornde en een andere wagen over den kop sloeg. Het ongeluk eischte zeven slachtoffers, waarvan er twee werden gedood en vijf gewond. Gemengd Nieuws. DE BELEEDIGING VAN MINISTER DONNER In de „Voorwaarts" lezen wij: „De heer R. H(eyne) die vorige week Vrij dag is aangehouden in verband met eenige voor den minister van Justitie beleedigende zinsneden in een pamflet en een nieuwe bro chure over de Müller-affaire, is zooals wij reeds meldden weer in vrijheid gesteld op voorwaarde, dat hy zich een jaar lang zou ont houden van voor de justitie beleedigende quali- ficaties. „Wij zijn thans in de gelegenheid aan het door den rechter-commissaris by de Haagsche rechtbank, mr. H. van Wageningen, geteeken- de stuk, waarin deze voorwaarde werd vastge legd, het volgende te ontleenen „Overwegende, dat verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan het misdrijf van de art. 266, 267 W. v. Str. (opzettelijke beleediging van een ambtenaar, gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening), welk misdrijf op heeterdaad is ontdekt; overwegende, dat dit misdrijf en de omstan digheden, waaronder het gepleegd is, de open bare orde ernstig aanrandt, immers het pres tige der regeering op ernstige wijze wordt on dermijnd en zulks in den tegenwoordigen cri- overwegende, dat niet alleen tegen den ver dachte gewichtige bezwaren bestaan, doch te vens groot gevaar bestaat voor'herhaling van het thans door verdachte gepleegde feit, zuliks speciaal gelet op de door verdachte aan den dag gelegde mentaliteit, terwijl ook voortzet ting van het thans gepleegde delict te vreezen is, in verband met de omstandigheid, dat ver dachte geregeld Open Brieven in de afgeloopen week heeft verspreid en thuis nog in voorraad heeft gehad; overwegende, dat wij termen aanwezig ach ten verdachte in vrijheid te stellen, indien hij zich verbindt tot nakoming van onderstaand bevel; bevelen, dat verdachte zich gedurende den termijn van één jaar zal onthouden van het pu- bliceeren of doen publiceeren of drukken of op andere wijze vermenigvuldigen en in omloop brengen van gedrukte of andere stukken of ge schriften, waarin op beleedigende, kwetsende of hoonende wijze wordt gesproken over justitieele of andere ambtenaren, in verband met hun bemoeiing (of niet-bemoeiing) ter zake van de door verdachte beweerde onregel matigheden, welke in den loop der jaren ge pleegd zouden zijn bij of door het Wm. Mül- lerconcern of door deszelfs beheerende vennoo- ten, directeuren of commissarissen. 2. Bevelen voorts, dat verdachte medewer king zal verleenen aan den door den officier justitie aan te wijzen politieambtenaar, tot in beslag nemén en doen opsporen in ge heel Nederland en eventueel daarbuiten van de brochure „Open Brief No. 6" en het pam flet van 4 Mei 1932, o.m. door het opgeven van de noodige adressen". Wy vernemen nog, dat de heer H. beloofd heeft, zich aan dit bevel te zullen houden, op grond van het feit, dat hy anders in voorar rest zou zijn gesteld. Weerbericht. Het aunne pflltje geeft den vorlgen stand aaü< Hoogste stand te München 771.9. Laagste Stand te Valencia 754.2. Stand yanmorgen halftwaalf 76S.5. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch! Inst» te De Bilt) j Zwakke tot matige W. Cot Z. wind. Meest licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, 's warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De beide gebieden van hoogen druk, die gister in het N.O. en het Z.O. van het gebied lagen, hebben zich vereenigd, waarbij het eerstgenoemde Oostwaarts aftrok, terwijl zich over Zuid-Oost-Duitschland een kern ontwikkelde, die nog toeneemt. Ook over het Noordzeegebied en IJsland steeg de baromet ter, terwijl het iets verder Oostwaarts door dringen van de Oceaan-depressie den druk! op Ierland deed afnemen, waardoor over dei Britsche Eilanden een krachtige Z. tot Z. O. wind ging waaien. Welke koers de depressie in het Westen zal volgen is nog onzeker. De afkoeling drong sinds gisteren tot over Duitschland door, doch in ons land is als gevolg van de opklaring de temperatuur weer stijgende en het laat zich aanzien, dat deze stijging nog wel zal aanhouden. Alleen in Ierland en in het N. van Zweden viel hier en daar zware' regen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18.0 C. 19 MEI Zonsopgang 4.01 u; Zonsondergang 7.53 u, Maansopgang 7.42 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 'a avonds 8.23 u, tot 's morgens 3.29 vu WATERSTANDEN RIVIEREN Héden Vorig 3.32 3.23 1.40 1.34 Walshut Easel HunlDgen Rheinweiler -0.3". -0.49 Kehl 3.30 3.33 Ma x an 6.14 5.22 Wiedesheim 1.35 1.65 Mannheim 4.40 4.34 Lohr 1.74 1.93 Mainz 1.73 1.88 Bingen 2.68 2.84 Coblenz 3.00 3.31 Trier 1.04 1.24 Kenlen 3.24 3.34 Ruhrort 2.22 2.32 Wesel 2.20 2.26 Emmerik 3.37 3.44 Duaseldorf 2.74 2.95 Maastricht 1.94 1.93 Venlo 11.33 11.17 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 Mei Delfzijl i i 10.28 22.40 Terschelling 7.39 19.65 Harlingen 8.29 20.64 Helder le 2.45 6.27 Idem 2e 15.07 18.33 IJmuiden 1.48 14.16 H.V.Holland 1.03 13.21 Schevening. 1.13 13.31 Rotterdam 2.55 15.35 Hellevoetsl.1.48 14.11 Willemstad 1.38 15.02 Bronwersh. 1.00 13.23 Zierikzee 1.27 14.01 Wemeldlnge 1.51 14.21 Vllssingen 12.26 Ternenzen 0.32 12.69 Hansweert 1.13 13.50 nanen verkocht, deswege verbaliseeren. Het publiek drong echter op, waardoor de agent zich genoodzaakt zag twee revolverschoten on «vei i 'n lossen. Het publiek stoof verband daaroP uiteen en met inmiddels opgedaag de politiehulp kon de venter naar 't bureau worden gebracht. HIJ ZAG ER VAN AF Te Emmer-Erfsoheidenveen (Dr.) was de vorige week de bejaarde weduwe G. onder trouwd met een zekeren v. d. PI. Toen het huwelijk voltrokken zou worden, stelde v. d PI. haar voor met de autobus naar Emmen te gaan, Jrij zelf zou vooruit gaan per fiets,. Toen ze echter bij het gemeentehuis kwam, bleek, dat v. dt Pb reeds te kermen had ge geven, van het huwelijk niet meer te wil len weten, SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN Op de Limburgsche grens is een smokkelaar, een werkloos arbeider uit Arcen (L.), door de douaniers doodgschoten. VERDRONKEN Te Valthermond (Dr.) is in een onbewaakt oogenblik het 2-jarig zoontje van den land bouwer Albers te water geraakt en verdron ken. Te Kampen is het 2-jarig zoontje van P., spelende te water gevallen en verdronken. Te Prineenhage (N.-Br.) is de 14-jarige zoon in S., bij het baden verdronken. EEN OPRUIER Te Vlissingen is een man gearresteerd, die aan jonge matrozen bij de marine-opleiding communistische geschriften uitreikte. Het boeltje is door de politie in beslag genomen. „PRETTIG" PUBLIEK Te Haarlem wilde een agent van politie een yenter, die in de Lange Yeerstraat ba- AMSTERDAM De AmsterdamsChe gemeenteraad is bij eengeroepen tegen Donderdag a.s. en vol gende dagen ter behandeling van het voor stel van B. en W. om over te gaan tot tijde lijke loonkorting van de gemeentewerklie den. In de toelichting wordt herinnerd aan het Koninklijk Besluit, waarbij vernietigd werd het raadsbesluit, om niet te korten op de salarissen van de ambtenaren, waarover reeds in het Georganiseerd Overleg over eenstemming was bereikt. B. en W. herinneren er aan, dat dit be sluit gegrond was op die overweging, dat 't met het gemeentebelang in strijd zou zijn, als op de wedden der ambtenaren zou wor den gekort en niet op de loonen der ge meentewerklieden. Nu door de vernietiging van het raadsbesluit korting wordt toege past, meenen B. en W. te moeten voorstel len ook op de looneu der werklieden, op de wedden der hoogere ambtenaren, alsmede op de wedden van het onderwijzend per soneel de korting toe te

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2