- <- SATERDAG 14 ME! 1932 TWEEDË BLAD'PAG. S ECONOMISCHE PROBLEMEN DE OLIE-SITUATIE DE OLIE-CONFERENTIE NU AL MISLUKT HET KESSLER.PLAN KOMT NOG NIET IN BEHANDELING H') Wij wilden ons net zetten aan de bespre king van het Kessler-plan, zooals wij aan het einde van ons eerste artikel hebben ge zegd, of wij ontvangen teleurstellende tele grammen uit New-York, waarin üussohen de regels gelezen kan worden, dat de conferen tie al in het begin hopeloos gestrand is. Wat wij zoo typeerend vinden van dergelijke samenkomsten is ten eerste de blijmoedige opoffering van zooveel geld, niettegenstaande tevoren kan worden gezegd, dat het resul taat, hetzij negatief, hetzij onevenredig is aan de offers, die men ervoor moet brengen en ten tweede, het telkens aan het licht komend gebrek an realiteitsgevoel van onze leidende zakenmenschen, die anders juist zoo prat gaan op hun nuchterheid. Gewoonlijk zijn conferenties slecht voor bereid; hoe kunnen bijv. de Russen de lange tocht van hun land naar Amerika maken, terwijl zij wisten, dat zij niet wilden en kon den buigen voor hetgeen het Westen van hen verlangde; hoe kunnen al die olie experts zich opmaken naar het andere einde van de wereld, terwijl zij met een paar brieven zich op de hoogte hadden kunnen stellen van de nog onveranderde mentaliteit ,van Moskou? Ir. Kessler had in zijn eerste plan de Russen er buiten gelaten. Men tikte hem daarvoor op zijn vingers en o.i. terecht Toen is een tweede, gewijzigd plan Kessler wereldkundig gemaakt en daarbij is Moskou wèl ingelascht. Doch naar verluidt, zouden de onderhandelingen moeilijk worden, door dat de Koninklijke Shell niet met de Russen wil samenkomen. Dit lijkt ons een canard, immers wij zouden ons niet verwonderen, wanneer de collega's tegen Sir Deterding zou den zeggen: „Kom, geen gekheid; wij zijn hier naar toe gekomen, wij hebben onze tijd. ons geld en onze moeite gegeven en wij zijn niet gezind aan uw grillen toe te geven. Bovendien is je houding niet fair tegenover ons. Wij willen uit de impasse geraken; I stond in ons blad van Dinsdag 10 Mei. daarvoor hebben wij den steun van de Rus sen noodig en die wil je ons nu onthouden. Dat gaat niet". Men mag niet vergeten, dat de Koninklijke een gedeelte van haar/populariteit heeu in geboet; dit is begonnen, toen zij zich reus achtig in Amerika ging nestelen en daar door de vijandschap van de Amerikanen op haar hals haalde. Er is nu eenmaal een punt in elke bijzondere expansie eener naar de wereldmacht strevende maatschappij, waarboven niet kan worden uitgekomen en hot schijnt, dat de Koninklijke dit punt heeft bereikt. Elke verderen groei, boven dit punt uit, verhaast den ondergang, hetzij wegens te ver willen reiken, hetzij wegens het op wekken van de ontbindende jalouzie. Men kan nu eenmaal niet ongestraft, de groote concurrenten tegen zich in het harnas jagen. Hoe het ook zij, in den beginne was het programma van de internationale olie-confe rentie breed; alle brandende vraagstukken zouden onder de oogen worden gezien en naar oplossingen zou worden gezocht. Eerst kregen we de niet verwachte noodzakelijk heid vain een voorbespreking met de Russen, gevolgd door een mededeeling dat verschillen de vitale punten zooals productie-beperking etc. niet zouden worden behandeld, terwijl ook het plan Kessler geen onderwerp van discussie zou uitmaken, daar dit in het hui dige stadium nog praematuur moest worden genoemd. Hoe kan het ook anders! Kessler's denkbeeld was gebaseerd op vèr doorgevoer de internationale verdraagzaamheid en over leg. Doch deze eigenschappen zijn ver te zoeken ze zijn op het moment zelfs on vindbaar. Is bet. daarom te boud gesproken om te zeggen, dat de internationale olie conferentie mislukt is? De strijd om de olie, die voor een korte periode opgeschort was, zal opnieuw en nog veel feller ontbranden en wij hebben met een hernieuwde periode van prijsdaling rekening te houden. Dat de olie prijzen enkele dagen geleden naar boven zijn gegaan, zegt niets; hierin moet men meer een ensceneeiing zien voor het con gres, dan een uitwerking van gezonde krach ten, die in de goede richting zouden werken. Wat behelst het plan-KessIer? Nu het plan-Kessler van de baan is, be hoeven wij geen dieper gaande beschouwing te geven over de daarin verwerkte gedachten Toch willen wij niet nalaten de hoofdpunten even aan te stippen. Ir. Kessler ging uit van het denkbeeld om de overproductie weg te werken door een harmonische combinatie van vrijen wil en dwang. Hij nam aan een minimum-wereld-productie iij verband met de bestaande olie-putten en rationeel wer ken. Waar hij zich bij zijn eerste project slechts bepaalde tot de groot-exporteurs, Amerika, Venezuela, en Roemenië, bedroeg deze rationeele minimum-productie (betrek kelijk willekeurig genomen) rond 1.100.000.000 vaten. Gesteld, dat het verbruik gesteld kan worden op 880 millioen vaten, dan is er dus een minimum overproductie van 220 millioen Dit kwantum moet worden weggewerkt en liefst nog iets meer om zoodoende een onder- productie te forceeren, waardoor ook de be staande groote voorraden geleidelijk kunnen worden geliquideerd. Om dit minimum niet in gevaar te brengen, moet aangedrongen worden op een boorverbod of een zoodanige boorbelasting Kessler noemt in dit ver band een boorbelasting van minstens 30 per geboorden voet dat hierdoor het exploiteeren van nieuwe bronnen z>o goed als onmogelijk moet worden gemaakt. Dit laatste is natuurlijk een zwak punt; de steun van verschillende Staten moet daarvoor worden ingeroepen en het staag toenemende streven naar nationalisme is hiervoor een groot beletsel. Kessler gaat daarna na, hoe groot de kost prijs is van de hierboven genoemde hypo thetische overproductie van 220 millioen vaten. Hierbij houdt hij geen rekening met zoogenaamde „overhead-expenses" of de mi nimum-kosten, want deze moeten toch be taald worden, ongeacht het meerdere pom pen. Deze kostprijs neemt hij aan op circa 0.20 per vat. Op dit surplus maken de. maatschappijen een wdn&t, of liever gezegd, zij willen daarop een winst maken. Wordt de steun effectief, m.a.w. wordt op een ge geven moment dit surplus niet geprodu ceerd, omdat men zich beperkt, dan zal de prijs stijgen en dan zou aan de concerns, die zich nu de opofferingen van inkrimping der productie hebben getroost, hiervoor een compensatie moeten worden verleend. De mindmuim-wdnst berekent Kessler op $0.40 per vat. Willen de olie-maatschappijen gaan beperken, dan zouden zij een uitkeering moeten genieten van 0.40 per vat voor elk vat, dat zij minder hebben voortgebracht dan de minimum-productie. Het maximum dezer vermindering is 220 millioen vaten, dus het maxmum der vergoeding beloop" 88 millioen of 22 millioen per kwartaal. Hiervoor wil Kessler een fonds vormen door aa eiken aangesloten producent een contri butie te vragen, in het bovengenoemde ge val circa 0.08 per vat. Uit dit fonds zouden dan zij worden schadeloos gesteld, die min der produceeren dan het gedeclareerde mini Het eerste plan Kessler baseerde zich op het mededoen van slechts Amerika, Vene zuela en Roemenië. Dit werd niet billijk, maar ook niet verstandig geacht, omdat dc niet aangeslotenen van de voordeel en zou den kunnen profiteeren, die deze drie door ECHTE FRIESCHE ^heeren-baa, c/htj pattUn. om. voorJriach Aordaixrl at Kopawtrk. hun opofferingen zouden verleenen. Men wilde dus het compromis uitbreiden over alle olie-produceerende en tevens uitvoeren de landen, t.w. Amerika, Venezuela, Rus land, Roemenië, Mexico, Ned. Indië, Colum bia, Peru, Trinidad, Serawak, Ecuador en Doch Amerika kon zich er niet bij aan sluiten vanwege de in dat land bestaande anti-trustwetten, Kessler oriënteerde zidh middels competente Amerikaansche advoca ten omti-ent de wijze, waarop dit bezwaar zou kunnen worden ondervangen. Men vond een oplossing door Amerika, wat productie betrof vrij te laten, doch zijn export als norm aan te nemen. Hiertegen verzetten de anti-trustwetten zich niet. Doch deze groote concessie aan Amerika bovendien bestaat die uitvoer uit bewerkte producten, die meer waarde hebben dan de ruwe olie; een om slag per vat bewerkt product drukt dus min der zwaar dan diezelfde omslag per vat ruwe-olie zou Amerika moeten recipro- ceeren door zich vijf jaar te binden, terwijl de anderen elk moment het contract met een termijn van een kwartaal kunnen op zeggen. Geen volmaakt plan. Nu dit systeem niet, in allen gevalle niet in den eersten tijd, zal worden ingevoerd, kunnen wij met het bovenstaande volstaan. Er kleven tal van fouten aan, die men na tuurlijk zelf al zal hebben ontdekt en waar voor men wel oplosftngen zou hebben ge vonden. Kessler neemt bijv. aan en dit vinden wij het zwakste punt in de geschie denis, buiten natuurlijk het fantastische, dat gelegen is in het verwachten, dat al die Staten, wettelijke maatregelen zullen nemen om de productie binnen perken te houden dat er een prijsstijging zal plaats vinden groot genoeg om 0.40 pe.r vat compensatie te verstrekken voor het beperken der pro ductie. Heeft niet elk kunstmatig ingrijpen prijsdaling ten gevolge gehad, omdat men niet. kon oproeien tegen de kradht van de deflatie. Blijft dus prijsstijging in voldoende mate uit, dan ligt het geheele systeem on dersteboven en dan zou de wereld opnieuw verrijkt zijn met een ingewikkelde regeling, diie tot niets zou hebben geleid dan tot een moeilijke procedure met een hoop bisbilles. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST De Consul der Nederlanden te San Juan, Porto Rico, de heer VValdemar E. Lee, is overleden. De waarneming van het consulaat is opge dragen aan den heer E. Yeates, aan wien in de Engelsche taal geschreven moet worden. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw C. Blankevoort, te Maastricht; tot ridder in de Orde van Oranje Nassau A. L. Bakhuis, te Olst, en is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons aan P. M. van der Geer. te 's-Graven- hage; tot broeder in de Orde van den Ned. Leeuw H. H. Janssen, kamerbewaarder bij het Departement van Koloniën; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mevr. de weduwe M. L. Adriani, geb. Gunning. DIPLOMATIE Bij Kon. besluit is dr. A. Loudon, gezant schapssecretaris le kl., werkzaam aan Hr. Ms. gezantschap te Madrid, bevorderd tot gezantscliapsraad. DEPARTEMENTEN Bij Kon. besluit is bevorderd tot commies aan het Dep. van Buitenl. Zaken D. van der Mevden, thans adj. commies. LEGER EN VLOOT Bij Kon. besluit zijn bij het leger in Ned. Indië benoemd tot gen era al-majoor de kolo nel, inspecteur der genie, L. C. A. van de Kasteele en de kolonel der infanterie J. Beu- mer: is aan den met ingang van een nader te bepalen datum tot adiudant in gewo nen dienst van H.M. de Koningin te benoe men kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië D. Q. C. F. de Jonge van der Ha len de titulaire rang van generaal-majoor verleend. Pinksteren Dat is de vreugde van ons leven t Dat ons de Geest tot arbeid drijft Dat Godals met Zijn eigen vinger In ons de levensregels schrijft! Nu hebben wij geen wapens noodig, Geen dreiging van het bruut geweld! De vijand zul niet overwinnen, Omdat zijn vonnis, is geveld. Die mèt ons is, is sterk en machtigl Hij voert ons uit en vuurt ons aan Hij maakt ons strijdende belijders Die blij den vijand tegen gaan. Hij leert ons haten die God haten; Hij leert ons minnen die God mint; Hij leert ons mannelijk gelooven, Maar met de eenvoud van het kind. Dat maakt ons Christenvolk zoo machtig En tot volharden toegerust: Dat door de donkerheid der dagen Gods Geesteslicht niet wordt gebluschU Als alles door de macht der zonde In duisternis van wanhoop zwicht, Dan zullen onze lampen branden En 't blijft in onze woning licht. Als zoo ons Pinksteren mag wezen Het tijdfeest van den Eeuwgen Geest, Zal God de Trooster tot ons komen, Die alle levensleed geneest. Dan zal Hij eeuwig bij ons blijven En blijven wij altijd bij Hem, Hier, en, door Christus onzen Koninff, Straks eeuwig in Jeruzalem. HET VLISSINGSCHE BADSEIZOEN HEDEN GEOPEND- Heden heeft te Vlissingen de opening plaats van de zeebaden en het badstoelen terrein. (Nadruk verboden.) LEO LENS. NED. SPOORWEGEN DE ZEILMAKERIJ NAAR MAARN Van doorgaans goed ingelichte zijde ver neemt de „Utr. Crt." dat het voornemen bij de Ned. Spoorwegen bestaat, om de afdee- ling zeilmakerij, welke onlangs door brand geheel verwoest werd, van Utrecht naar Maarn over te plaatsen. Het gaat hier om de vestiging van een 15-tal gezinnen. De begrafenis van President Doumer De vermoorde Charles Lindbergh Ons Hollandsch Venetië museum te Roermond, dat in Augustus, bij de herdenking van hst 700- farig bestaan, tal warden geopend. In een perceel op 't Hoogezand te Den Haag brak brand, uit, waardoor inwendig werd verwoest Op onze foto ziet men de brandweer in actie. Het gewone verkeersmiddel te Giethoorn, de punter, glydt langs de bloesem gaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5