O V' Voeren en goedkoop voeren NS PRAATUURTJE LAiïD- EN TUINBOUW No. 138 DONDEBDAG 12 MEi 1032 nicotine en nicotineproducten PETROLEUM-EMULSIE ALLE ARTxKE EN VOOR PLANTEN- ZIEKTEBESTRLJDING Levering *net garantie - Laagste prijzen IEECEE-FABRIEK - Dir.: J. C. Manger MAASSLUIS - TELEF. alle uren 176 1111! VOOR TONKINSTOKKEN BAMBOESCHERMMATTEN BAMBOESTOKJES NICOTINE 95/98 NICOTINE POEDERS, naar: C. VAN VEEN Gz., Boskoop In TÜINBOUWBENOODIGDHEDEN TeL 178 BtSllSBiiBirMlgiiM Berichten van 'den P. D. 'oorschriften voor de berooking met blauwzuurgas Aan) belanghebbenden wordt hierbij mede gedeeld, dat door de be-^nikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dd. 23 Maart 19"/ No. -116 H., Afd. Volks gezondheid, het thans aan ieder is toege staan hlauwzuurdamn te gebruiken voor de bestrijding van insecten in kassen en bak ken, indien slechts voldaan wordt aan de navolgende voorschriften. 1. Voor het uitvoeren van berookingen met blauwzuurdamp, zal uitsluitend gebruik gemaakt worden van poedervormig c a l cium-cyanide (dius Cyanogas of Calcid), met uitsluiting dus van alle andere blauw- nuuidamp ontwikkelende middelen. 2. Berookingen met blauwzuurdamp mogen alleen worden uitgevoerd door de ambte naren van den Plantenziektenkundigen Dienst door den eigenaar van bet bedrijf, waarin de berooking wordt uitgevoerd of door de personen die in dit bedrijf in dienst betrekking zijn. In bijzondere gevallen kan door ondergeteekende ook aan personen toe stemming worden verleend tot het uitvoeren van blauwzuurberookingen ten behoeve van anderen. 3. Berookingen met blauwzuurdamp mogen slechts worden uitgevoerd na afloop van den werktijd. Personen, die niet rechtstreeks aan de berooking deelnemen, mogen Zich niet in de te behandelen ruimten ophouden. De uit voerder mag zich na het uitstrooien niet meer in de behandelde ruimte ophouden. Nadat hij deze verlaten heeft, moeten de deuren door hem worden afgesloten, zoodat niemand de ruimte voor den volgenden och tend kan betreden. Aan de personen, die niet reeds krachtens een der vroeger bestaande regelingen be rookingen met blauwzuurdamp hebben uit gevoerd, wordt dringend aangeraden, zich, alvorens zij tot uitvoering ovengaan, om advies inzake de techniek der berookingen en de daarbij in acht te nemen voorzorgs maatregelen te wenden tot den Plantenziek tenkundigen Dienst te Wageningen of tot de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. Deze voorlichting wordt kosteloos verstrekt. Voor hen, die de berookingen niet zelf willen uitvoeren, kan de uitvoering ver richt worden door ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst tegen een daarvoor vastgestelde vergoeding, waarover nadere inlichtingen kunnen worden ver strekt TNe larven van de bessenbladwesp Daar de eerste larven van de wesp Pteronus ribesii (is Nematus ventrico- sus) weer zijn waargenomen, wordt aan Jweekers van kruisbessen en aalbessen aan geraden hun struiken te inspecteeren en bij het aantreffen der bastaardrupsen tot een bestrijding over te gaan. Voor zoover de bloei der bessenstruiken nog niet geheel is afgeloopen, dient men met het oog op de bijen gebruik te maken van een bestrijdingsmiddel, dat voor de bijen niet doodelijk is. Als zoodanig voldoet het best Barium chloride, dat in een op lossing ter 'sterkte van IV2 op de planten gespoten wordt Arsenicum praepara- t e n mogen alleen gebruikt worden, nadat de blooi is afgeloopen. In een groot deel van ons land is dit nu wel reeds het geval. Men kan de bastaardrupsen dan afdoende be strijden <joor bespuiting met Pa r ij s c h - groen of Uraniagroen, in een oplos sing van 1 deel op 1000 deelen water, of loodarsenaat, in een oplossing van voor het pastavormige product, of van 0.3 voor het poedervormige product Behalve deze middelen, zijn ook nog een HANDLEIDING voor het verzorgen van met P O K O N is de Kunstmest voor Kamerplan ten, die TOTAAL oplosbaar is in water en 05y2 plantrnvoedsel POKON kunstmest voor Kamer planten. - Bij de bloem- en zaad winkels gratis verkrijgbaar. groot aantal andere te gebruiken, wanneer de teler daaraan om een of andere reden de voorkeur geeft, b.v. als hij geen Parijscb- groen of loodarsenaat, maar wel iets anders in voorraad heeft Genoemd kunnen worden: een sterke zeep spiritus oplossing, nicotine ter sterkte van 1 1000, Nosprasit, Fusicarkrimp enz. als- mode het stuiven met Nicotinestuifpoeder, Gralit e.a. De teler dient zich echter wel rekenschap te geven dat deze middelen duur der zijn dan de eerstgenoemde. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Bourgondische pap, of nog liever Bordeaux sche pap, waarmee men gelijktijdig de Bastaardrupsen en de bladvalziekte, door Gloeosporium veroorzaakt, bestrijdt Een be spuiting dadelijk na de pluk kan ook nog goede resultaten opleveren. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren. gestrijding van pissebedden in kassen De gunstige resultaten, verkregen bij de bestrijding der pissebeddeji. ook wgl ge naamd kelderzoggen, zijn den Plantenziek tenkundigen Dienst te Wageningen aanlei ding om algemeene bekendheid ie geven aan een bestrijdingsmiddel, dat herhaalde malen met afdoend resultaat is toegepast 2 gewichtsdeelen (b.v. 20 gram) Parijsch- groen worden droog gemengd met 50 ge wichtsdeelen (1 pond) havermout, en 10 ge wichtsdeelen (1 ons) witte suiker. Toevoe ging van. suiker is niet direct noodzakelijk, maar maakt het middel blijkbaar bijzonder aanlokkelijk voor de pissebedden. Het meng sel wordt droog in de kassen uitgestrooid. Wij vestigen speciaal de aandacht op het droog mengen en droog uitstrooien, in tegen stelling met het mengsel zemelen met Parijsch groen tegen emelten, dat vochtig uit eest rooi d wordt De met havermout, suiker en Parijsch- groen verkregen resultaten zijn volkomen afdoende. Reeds daags na het uitstrooien vindt men vrijwel alle pissebedden dood op den grond liggen. Gelijktijdig doodt men een groot, aantal slakken, die ook van de vergiftigde havermout vreten. gestelling van Deensche varkens De heer C. Zwagerman, Rijksveeteeltcon- sulent te Middelburg, zal in Juni van dit jaar (waarschijnlijk in het begin van die maand) naar Denemarken reizen om daar varkens van het Deensche Landiras aan te koopen. Deze invoer wordt georganiseerd en gel delijk gesteund 'door de Provinciale Com missie voor de Varkensfokkerij, de Zeeuw sche Landbouwmaatschappij, de Kring Hulst van den N. C. B., de Chr. Boeren bond in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. de Chr. Boeren, en Tuindersbon'd, de Coop. Landbouwvereeniging „Eiland Walcheren" en enkele Kringen en Afdeelingen van deze organisaties. Alle inwoners van Zeeland kunnen hier aan deelnemen. De kosten zullen worden besta-eden uit: a. Een fonds van ongeveer f 2000.door de organisaties bijeengebracht. Alle bestel lers zullen van dit fonds profiteeren door dat daaruit de algemeene onkosten voor keuring, transport enz. voor zoover moge lijk. zullen worden bestreden. b. Bijdragen die de bestellers zelf uit eigen middelen of uit subsidies die ze per soonlijk hebben verkregen (van organisa ties of particulieren) moeten storten voor aankoop der dieren. Er wordt uitsluitend fokivarkens gekocht van het Deensche Landras van 3 tot onge veer 5 maanden oud. Er wordt alleen ge kocht op fokstation® eri in hoogstaande Deensche fokbedrijven. Het gaat dus om goéde fokvarkens en niet. om gewone han delsvarkens. Daarmede moet men rekening in^ttnrrnJnari;PTïï!ïïffltraiMt®iiiriiiiwr!i^[nT5injHEnit£Ei!!!BBr!3WïrinwrT!!rïr'TïS!i!fafr':'iTLT''ïï[f,*T?n De aangiftebiljetten voor de belasting ontvangen? Willen wij U helpen met invullen? Dat bespaart U tijd en moeite en verzekert U de JUISTE aanslag. Gaar ne geven we U zonder verplichting Uwerzijds nadere inl. Tarieven billijk. Aardappels geef Ik een gladde scliil. Doe Uw voordeel met de nieuwste er varingen van wetenschap en praktijk. Deze bewijzen, dat Kalksalpeter IG, zoowel op eetaardappels als op fa brieksaardappels voortreffelijk werkt. Bemest de aardappels daarom met KALKSALPETER IG Inlichtingen over het gebruik van Kalksalpeter IG worden gaarne verstrekt door hef land en Tuinbouwbureau der I.G. Farbenindustrie Aktiengesellschaft, Amsteldijk 37, Amsterdam-Z. houden bij zijn prijsbepaling. Ieder mag een bestelling doen. Wie een te laag be drag uittrekt, heeft echter kans, dat zijn bestelling niet uitgevoerd wordt, omdat geen varkens van onbekende afstamming gekocht worden. Men moet ook bedenken, dat een goede fokbeer altijd wat meer kost dan een fokzeug. Alle varkens worden in een solide krat afgeleverd. Zij ziji^bij aflevering alle kos teloos voor de bestellers gekeurd, gemerkt en ingeschreven in het Zeeuwsche Stam boek voor Deensche varkens. De bestellers krijgen tijdig bericht wanneer de varkens aan de opgegeven bootstations aankomen Ze moeten ze daar op hun kosten afhalen of laten afhalen. (Velen zullen dit samen kunnen doen). Alle varkens zijn bij vertrek uit Dene marken en bij aankomst in Holland door veeartsen gekeurd. De bestellers moeten zich verplichten (op voorschrift van den veeartsenijkundigen dienst) de varkens 21 dagen in een aparte stal, afgescheiden van ander vee, te hou den. Daarna komt een veeart® de varkens op de boerderij, namens den veeartsenij kundigen dienst, keuren. Dit kost slechts f 0.25 per varken en moet door den eige naar betaald worden. Nadat de bestellingen ingekomen zijn, worden de bestellers door de Commissie in 4 klassen ingedeeld, naar de hoogte van het. 'bedrag dat de bestellers hebben opge geven hoogstens uit eigen middelen en per soonlijk verkregen subsidies te willen be steden. De vaikens worden na aankoop elk apart op kostprijs gesteld door optelling van den aankoopprijs plus een evenredig deel in de totale onkosten tot de afleve ring toe. Deze kostprijzen worden daarna vermin derd door de totale som der toegezegde bij dragen van organisaties, te verdeelen over alle varkens. Zoo ontstaan de afleverings- prijzpn. Vervolgens worden de varkens naar de hoogte der afleveringsprijzen in 4 klassen Bij alles wordt de uiterste zuinigheid betracht Om de aankoop van beste fok- dieren mogelijk te maken, is het echter gewenscht. dat de bestellers een flink be drag uittrekken. Er wordt voor gezorgd dat een besteller, die meerdere dieren koopt varkens krijgt, die geen familie van elkaar zijn. Ook, dat de beeren zoo verdeeld worden, dat de zeugen in de buurt daar geen familie van zijn. Het is niet onmogelijk dat alleen heer- houders, wier beeren onder gewone om standigheden meer dan 50 zeugen van anderen per jaar dekken, uit een extra Rijns subsidie, nog een extra bijdrage voor door hen bestede beeren kunnen krijgen, boven wat zie zelf uittrokken. Dezen beerhouders wordt daarom verzocht hun bestelbiljet volledig in te vullen en op te geven, wat ze zelf hoogstens kunnen betalen. Wie zelf al te weinig uittrekt, moet niet op deze extra subsidie rekenen. Nadere inlichtingen en meerdere bestel biljetten zijn verkrijgbaar bij den heer C Zwagerman, Rijksveeteelt-consulent te Goes j^andbouwexcursie naar Rusland Naar -wij vernemen heeft de bond van oud-leerlingen van midd. larvdb. onderwijs het voornemen een excursie te houden naar Rusland. Het Russische ministerie van landbouw heeft vrije bezichtiging van bedrijven en inrichtingen gegarandeerd, terwijl ook fotografeeren geoorloofd i^. Bezocht zullen o.a. worden: a Moskou de hooge- en midd. land bouwschool, proefstation en proefboerderij; te Koslov 400 K.M. ten Zuiden van Mos kou) het instituut voor plantenveredeling: te Rostov a. d. Don (1000 K.M. ten Zui den an Moskou) de groot e Staatslandbouw bedrijven Gigant en Werbljoet. landbouw- werktuigenfabriek, tuinbouwbedrijven en kweekerijen; te Charkov (Ukraine) de nieuwe trac- torenfabriek en het landbouwmuseum: te Ki ew (Ukraine) de collectieve land bouwbedrijven en hot Staatspluimveebe- drijf. De reis zal ongeveer 16 dagen duren en f 400 kosten. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris E Vogelenzang te Egmond a «i. Hoef. Verschillende methoden van bestrijding der runderhorzel Zooals gebleken is uit de mij verstrekte gegevens vindt de bestrijding in ons land plaats volgens mechanische en chemische methoden. De eerste bestaat in het aansnij den der wormbuiten en het uitdrukken of wel uittrekken der larven met behulp van en pincet, de tweede in het insmeren met horzelzalf. In Drenthe worden beide methoden toegepast met wisselend resul taat. Daar waar het aansnijden der worm- knobbels 2 tot 3 maal plaats heeft gehad, bleek het resultaat gunstig, doch ook wordt omtrent de toepassing van de zalf in dien geest gerapporteerd. Uit den aard der zaak bestaat er geen enkele behandelingsmethode, waarmede na eenmalige toepassing voldoende resultaat bereikt kan worden, hetgeen in verband stoat met het feit, dat de larven vanaf Fe bruari tot Juni nog te voorschijn kunnen komen. In het gebied tusschen Wageningen, Ede en Barneveld werd het afgeloopen jaar uit sluitend van de zalfbehandeling gebruik gemaakt en de verkregen resultaten waren daar, volgens het verslag van den heer Schrooder, gunstig. Jammer dat er nog steeds een zeker percentage onwillige vee houders blijft weigeren hun dieren te laten behandelen. Dit is ook de aanleiding geweest dat er per request aan Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in September 1930 door het bestuur der Am- sterdamsche Huidenclub verzocht werd om runderen met wormbuiten bezet, niet tot de veemarkten toe te laten. Hierop is tot heden geen antwoord ontvangen, doch bepaalde de Minister zich tot een rondschrijven aan de Gedeputeerde Staten, met verzoek om bij de Gemeentebesturen te willen bevorderen dat in de Gemeenteverordening een bepaling zou worden opgenomen om dergelijke dieren van de veemarkten te weren. Van verschil lende zijden en niet het minst van waar er het eerst om gevraagd werd, worden thans bezwaren naar voren gebracht Eenige jaren geleden is trouwens reeds beproefd de medewerking van de Gemeentebesturen op dit terrein te verkrijgen, doch bleek toen weldra, dat men hier cn daar wel voor een dergelijk verbod gevoelde, doch dan moest vast staan, dat het door het geheele land door alle betrokken Gemeenten werd afge kondigd. En zoo staat de zaak thans ook, met het gevolg dat er wel niets zal ge- keuren. De eenige manier om afdoende resultaten te verkrijgen is een algemeene be strijding en deze bereikt men nooit langs den weg der vrijwillige organisatie, doch alleen aan de hand van wettelijke voorschriften door de Regeering to geven, evenals in Denemarken. Volstaan zou desnoods kunnen worden niet te bepalen, dat alle met wormbulton bfzette runderen vóór de toelating op het veemarktterrein behandeld moeten worden. '1 HOEN Daarom steeds is twee. aan Uw vee. N V. BONDA LEIDEN. Ziezoo, nu zijn we weer op regel, want V is weer Donderdagavond. Twee weken achter elkaar moest ik op een ongewone avond mijn wekelijksohe toe spraak houden en dat gaat niet. Je raakt, als oud mensch, zóó aan een gewone regel gewend, dat je geheel van streek bent, als van den gewonen regel afgeweken moet worden en zoo kwam het ook, dat ik verle den week de bluts kwijt was. En van de weeromstuit was de zetter ook de kluts kwijt geraakt (zeker van blijdschap, dat hij maar zoo weinig van mijn gekrabbel behoefde te ontcijferen), zoodat hij mij liet zeggen, dai de Deensche boter tot zelfmoordpogingen zijn toevlucht nam, terwijl ik bedoelde, zen- als ge wel begrepen zult hebben de Deensche boer. En de anders altijd correcte correct ie- afdeeling was ook de kluts kwijt (of de pot- foodpunt was afgebroken) want ze haalde de letter t niet door. Maar gelukkig T IS THANS ALWEER OVER MET DIE ZELFMOORDPOGING VAN DEN DEENSCHEN BOER, want we schreven het al in de dagelijksche rubriek .Land- en Tuinbouw", de Denen ko men er al van terug. Groot gelijk. Zelfmoord is wel het dwaaste wat je kunt doen. Toch ziet men genoeg dwaasheid in de we- feeld. Of is de tijd, waarin we leven niet een groote, dwaze tijd. vk Hern inner me nog in de oorlogstijd, dat iemand zeer na aan mij •erwant 's nachts uit z"n bed gebeld werd en dat zijn vrouw hem een tientje in de hand stopte en zei: „daar is iemand met 3 pond vleesch, geeft hem dit tientje er voor. 't Is afgesproken". En moest men niet uren in de rij staan om een stukje vleesch of eenheids worst machtig te worden, terwijl thans de toestand van dden aard is, dat de biggen vrij wel waardeloos zijn. Een boer in Aduard omdat hij het beest het voer niet meer waard vond. Op den rug van het dier had hij een papier vastgebonden met het opschrift: „Crisis! Ik heb geen onderdak en geen voe ding. Wie helpt mij?". Er bleek inderdaad ten slotte todh iemand te zijn die het varken wel wilde adopteoren, zoodat de boer zijn te vondeling gelegde big niet weer behoefde op te bergen. Maar de Russische oftewel de Sovjet-regee ring moet haar ideeën wel weer opbergen, want haar VIJFJARENPLAN IS EEN MISLUK KING GEWORDEN EN ZE MOETEN ZELFS GAAN KOOPEN. En niet zoo weinig ook. In sommige bla den lazen we, dat ze 100.000 ton wilden koo pen. Andere berichtten, dat 200 250.000 tem gevraagd was. Wij hebben eens op de beurs bij zeer bekende graanhandelaars laten in formeeren en het bleek, dat reeds 50.000 ton was gekocht en dat nog onderhandeld werd over 250.000 ton, dus in totaal 300.000 ton. En dat voor zaaizaad. En dat in een land waar als in geen ander land van Europa reuzehoeveelheden tarwe geoogst kunnen wbrdenü 't Is wél een dwaze wereld: Rusland ver koopt graan aan het buitonland om ka pitaal te verkrijgen om de hoogst noodige machines te kunnen koopen en Rusland koopt tarwe omin zijn gebrek te voor zien. Misschien worden de tarweprijzen nu iets aangetrokken. Maar profeteerem is thans een riskant, werk. We hadden b.v. ook niet durven profeteeren dat als ze verleden week was. Vooral niet toen in het begin van die week de prijzen zoo laag waren. Doch Woensdag liepen ze in eens op. De vraag naar snijbloemen, vooral voor DORDRECHT Duitsch'land en ook naar enkele andere lan den. waar Zondag de Moederdag tot het ge bruik van veel bloemen aanleiding gaf, Is ditmaal zeer groot geweest. Het zijn vooral de trekkers van rozen, die profiteerden van de gunstige handelsstemming. Seringen wa ren zoo goed als verdwenen, doch de treK- kers, die nog takken aan de veiling hadden, hébben zeer hooge prijzen gemaakt. Verschil lende andere soorten bloemen, zooals anjelle ren, violieren, pyrethrum enz., evenals de potnlanten, zijn in de afgeloopen week steeds flink op prijs geweest. Dit kan men niet van alle producten zeg gen. Zoo las ik, dat SPEK WERD AANGEBODEN VOOR 3 CENT PER POND EN NOG GEEN KOOPERS vond. I-Ioe moet ge dat nu opvatten. Want wait in Doetinchem, waai- dit bericht, van daan kwam geschiedde, gebeurt ook in an dere plaatsen. De menschen willen geen spek meer eten. Mij werd door een alleszins geloofwaardig slager medegedeeld, dat perso nen, die als steun bonnen voor spek kregen, bij hem kwamen met verzoek er vleesch tot dezelfde waarde, dus veel geringer hoeveel heid voor te mogen ontvangen, want ze.... lusten geen spek. Onze slager toonde ons laatst emmers vol met vet vleesch dat hij niet kwijt kon. En het publiek begrijpt niet, dat omdat bet vet. onverkoopbaar is het vleesch dus duurder moet zijn, en veel duur der dan de marktprijs van iiet vleesch. Een koe, noch een varken is geheel vleesch. Som mige particulieren sehiinen te meenen. dat een slachtbeest geheel uit bief of „haas" be- Maar men vergist zich wel eens meer. Tv Had een voria-e keer pec-hreven over het f-'t. r'-t het nutt e zou din (in sommige gevallen) nog eens over het grasland een overbemesting met kalksalpeter of ammon- salpeter te geven om zoo GOEDKOOP VEEVOEDER TE PRO DUCEER EN. Daarover kreeg ik een brief. Een heele dui delijke brief. Iemand vroeg me, of ik niet wist, dat die kunstmest betaald moest wor den, on hoe het dan moest als ze geen geld hadden. Of ik den boeren den deurwaardei op het dak wilde sturen? Dat weet de briefschrijver wel beter. Ten minste als hij geregeld leest wat ik schrijf en dat doet hij geloof ik wel. Welnu, dan weet hij wel hoe een goed hart ik de boeren toedraag. Dat kan ook niet anders. De praatjesmaker zou zijn afkomst en die van zijn vrouw verloochenen, als hij het niet met de boeren hield. Maar al zijn er duizenden boeien onder onze lezers, die het jammer genoeg niet betalen kunnen, er zijn ook nog wel. enkele die het nog wel kunnen. En vooi die het kunnen doen schreef ik. Als er geen geld is en geen crediet, dan keert de wal van zelf het schip. En ik ken de boeren mijn heele leven, dat is al een halve eeuw, te goed, dan dat ik niet zou veronderstellen, dat ze niet goed l>egrepen, dat ik bedoelde: als ze het kunnen doen. Ik vermoed, dat de briefschrijver het ook wel begreep, doch een aanloop wilde hebben om mij eens to schrijven. Deze brief gaf weer eens een kijk op de door en door t reurige omstandigheden, waar onder vele boeren thans moeten leven. Zulke dingen hoor ik zooveel. Schriftelijk en mondeling en uit de bladen, 't Is één droeve klaagzang, die ons telkens weer te- genklinkt. Mannen, die werken en vrouwen en zusters, die als t moet (en het moet vaak) meehelpen en toch En dat voelt niemand zoo schrijnend als de boer. De boer, die (er mag eens een enkele uitzondering zijn) altijd zoo stipt is in het. nakomen zijner verplichtingen. Maar wat deze briefschrijver gelukkig nog wel kon, dat was. gelooven in hetgeen hij had ge leerd, dat de zegen voor heel het land gele gen is in het houden van Gods geboden. Fn dat zijn trouw aan de A.R. partij hem be waarde voor politieke bokkesprongen. Zoo mag ik het hooren, goede vriend. Maar er is ook een goede vriend, die mij een brief schrijft en zijn naam niet noemt, alleam letters. Deze schrijver wil ik even «eggen, dat zoo'n brief ongelezen de papier mand ingaat Dat is nu eenmaal gewoonte: daar wijken we niet van af. Ik vraag me echter af boe dat zit met de boterimvoer in ons land. Niet dat over deze eerste vier maanden meer dan \i|f maal zooveel is ingevoerd als in normale tij den. Zooi ets is tegenwoordig gten wonder te noemen, doch dat kwam is wel onbegrijpelijk. Volgen® onze midden April inge\oerde contingenteerin* mocht Rusland zoo ongeveer 50 ton leveren, doch leverde 350 ton. Ra. ra. hoe zit dat? Daar mag wel eens naar gevraagd wor den door die personen, die maken. Men leze hierover elders in ons blad. Ik heb veel lust on] mee te gaan en zou dan later er wel eens over babbelen willen doch die vierhonderd pop!! Daar ga ik eerst eens over denken. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9