$lcr- DONDERDAG 12 MEI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS Burgemeester en Wethouders van Leiden doeu weten, dat door den Raad dier ge meente, in zijn vergadering van den 15en Februari 192, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING, houdende wijziging van do verordening van 25 September 1922 (Ge meenteblad No. 56) op de Veemarkt, laatste liik gewijzigd bij verordening van 16 Maari 1931. Artikel I. In artikel 3 lid 2 der bovengenoemde ordening wordt „Dinsdag" vervangen door „Woensdag". Artikel II. Artikel 33 der bovengenoemde verordening wordt gelezen als volgt: „Overtreding van de bepalingen van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden". Artikel III. Artikel I deze verordening troedt in wer king op 1 Januari 1933. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 15cn Februari 1932. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKIIUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens htm bericht van den 2/7 Mei 1932, B, No. 2607/22, (2e Afd.) G.S. No. 147/1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12en Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKIIUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen weten, dat door den Raad dierge meente, in zijn vergadering van den 16en Maart 1931 is vastgesteld de volgende yeror dening: VERORDENING, houdende wijziging van de .verordening van 25 September 1922 (Ge meenteblad No. 56) op de Veemarkt, laatste lijk gewijzigd hij verordening van 17 Mei 1926 (Gemeenteblad No. 4). Artikel I. Na artikel 23 wordt ingevoegd een nieuw artikel 23bis, luidende: „Het is verboden gedurende de veemarkt marktvee, waaronder ook begrepen is vee, dat in stallen nabij het marktterrein tijde lijk is ondergebracht, te melken, tenzij schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders en met inachtneming van de daarbij gestelde voorwaarden. De vergunning wordt verleend voor een door Burgemeester en Wethouders te bepa len tijdvak en kan door hen te allen tijde worden ingetrokken. Zij moet op de eerste vordering van de ambtenaren, in artikel 34 belast met de opsporing van overtredingen van dit artikel, worden vertoond. Artikel II. In artikel 34 worden na „de met -de Uit oefening van den veeartsenijkundigen dienst belaste ambtenaren" ingevoegd de woorden „en voorzooveel betreft artikel 23bis do ambtenaren van den Keuringsdienst yan Waren". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 16en Maart 1931. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKIIUYZEN. De Secretaris, .VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 2/7 Mei 1932, B, No. 2607/22, (2e Afd.) G.S. No. 147/1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12en Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDSCH CRISISCOM1TE KOSTELOOZE VAKCURSUS Het Leidsch Crisis Comité moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat de aanmeldin gen voor bovengenoemde cursus zoo gering zijn geweest, dat van hef oprichten dezer cursus moeten worden afgezien. Het is wel te betreuren, dat onder do vele jonge werklooze vaklieden geen dertig (het minimum aantal dat voor de cursus noodig is. en wel circa 15 uit de bouwvakken, cir ca 15 uit do metaalnijverheid) bij elkaar gebracht konden worden, die lust gevoelen, hun vakkennis te vermeerderen of te onder houden. Wellicht zal het Comité in September a.s. nog weer eens de gelegenheid open stellen tot aanmelding. Blijkt er dan genoegzame deelneming to bestaan, kan do instelling van een cursus als bovengenoemd alsnog worden overwogen. ONDERSCHEIDEN Prof. Dr. 6. J. J. RADEMAKER De „Kaiserlich Deutsche Akademie der Na- turforscher" te Halle heeft Prof. Dr. G. J. J. Rademaker, hoogleeraar in physiologic aan de Rijks-Universiteit te Leiden tot haar mede lid benoemd. Deze Akademie der Naturfonscher werd in 1652 -gesticht en heeft Celsius, Cuvior, Dar win, Goethe, Alexander von Humboldt, Linné, Virchow en andere geleerden onder haar verkozen leden geteld. Deze onderscheiding is aan Prof. Rademaker wegens zijn bij zondere wetenschappelijke verdiensten op het gebjed der geneeskunde en de natuurweten schappen verleend. WATERPOLO. Gisteravond verloor de Zijl II do vriend schappelijke wedstrijd in de Zweminrichting „Do Regentes" in Den Haag tegen H. Z.- P. C. (veteranen) met 3—0. Ruststand 2—0. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Ilooge Rijndijk: 9 u. 13 gr. C.. 12 u. 13 gr. C. Zweminrichting De Zijl: 9 u. 13 gr. C., 12 u. 13 gr. C. DE HUIDIGE CRISIS EN DE ONT WIKKELING DER ECONOMISCHE ORGANISATIE LEZING PROF. DR. H. FRIJDA Op uitnoodiging van de Studentenvcreen. voor Staatkunde en van de Studentenver- eeniginc voor sociale lezingen is gister avond Prof. Dr. H. Frijda. hoogleeraar te Amsterdam, in het Klein-Auditorium van de Leidsche Universiteit opgetreden met het onderwerp: De huidige crisis en de ontwik keling der economische organisatie. Aan deze rede is liet volgende ontleend. De vraag of de huidige crisis slechts een gewone crisis is, een neergaande golf -der conjunctuur of dat zij veeleer uit structu- reele veranderingen haar oorzaak vindt is, aldus spr., door de feiten genoegzaam be antwoord. De tegenwoordige crisis is ton deele ook een gewone crisis, een reactie op de wanverhouding tusschen vraag en aan bod. welke zich in de voorafgaande periode heeft ontwikkeld. Als zondanig is zij slechts de herhaling van het wisselende spel van hausse en baisse, dat ons hij ervaring he kend is. Een tijdlang scheen het dat de hevige crises, zooals die van de eerste helft dor 19e eeuw, tot het verleden behoorden en dat het economisch organisme dank zij o.a- de ontwikkeling van het rredietsysteem en de kartelorganisatie. het kwaad van de ern stige cnnjunctuurschokkcn had weten te overwinnen. Vooral in de Vereenigde Sta ten heerschte in de jaren voor 1929 de over tuiging dat men den weg van een stabiele welvaartsontwikkeling had bereikt Nochtans ook ditmaal kwam de crisis, voor de meesten onverwacht Spr. kan haar slechts zeer ten deele als een reactie op de voorgaande hausse beschouwen. Daartoe is •die hausse te weinig aleemeen noch vol doende sterk geweest Sommige landen, zooals Nederland en Engeland, hebben een hausse nauwelijks gekend, in Duitschland is er slechts een enkel jaar van krachtige bedrijvigheid geweest, terwijl zelfs in Ame rika zooals de cijfers leeren, de hausse vol strekt niet zoo buitensporig was, dat zij een geweldige reactie ten gevolge kon hebben. Ongetwijfold hebben bijzondere, factoren een aandeel in het. ontstaan der huidige depressie gehad: de onzekerheid op het ge bied der internationale politiek, de toene- monde industrialisatie in het Oosten, het. groeiend streven naar autarkie, het verlies an Rusland als afzetgebied en dergelijke. De duur en de hevigheid dezer crisis zijn echter niet zoo zeer te verklaren uit oor zaken die baar deden ontstaan, dan wel in omstandigheden waaronder de depressie be staat en zich handhaaft. Elke depressie heeft de tendenz zich te bestendigen. Zij eindigt omdat en als de bodem vruchtbaar genoeg is dat daarop het zaad voor nieuwe bedrijvigheid kan ontkiemen. Naar.ervaring kan een uitwendig oorzaak niet worden po- mist om de machine in tijden van depressie haar. loop weer te doen versnellen. Het i de vraag of zulke uitwendige oorzaken zooals die in de geschiedenis werkzaam zijn geweest, thans nog in dezelfde mate te wachten zijn. Er zijn er die meenen dat de mogelijkheden van expansie dopr zake lijke en persoonlijke factoren thans minder zijn dan voorbeen. Van meer beteekenis acht spr. het dat de krachten die een tuuflijk zelfherstel zouden moeten teweeg brengen, thans niet of onvoldoende werk zaam zijn. Er heeft in do loop der tijden een verstarring in de economische verhou dingen plaats gevonden. Door het optreden van monopolistische organen hebben tal van prijzen, de loonen daaronder begrepen, de soepelheid verloren, die zij eenmaal had den. Bovendien reageert in tal van bedrijfs takken. waar de vaste posten een groote rol spelen, het aanbod sleohts onvoldoende op de pri jzen, en blijft dit nagenoeg constant zoodat ook langs dezen weg de noodzake lijke aanpassing van het aanbod vraag achterwege blijft. Het automatisme van de markt blijkt te falen. Daardoor ontstaat de paradoxale toe stand waarin de wereld zich bevindt, de nood temidden van de overvloed. Er is pro ductief vermogen in ruime mate aanwezig en dringend© behoeften die geen dekking vinden. Maar de behoeftebevrediging blijft achterwege omdat de vraag ontbreekt. Waar ontbreekt, echter de vraag? Volgens spr. daarom, omdat de bedrijvigheid gering is. Als de bedrijvigheid toeneemt vermeerdert anzelf do vraag. Maar de bedrijvigheid komt onder de gegeven omstandigheden niet vanzelf op gang. (Daai^iit volgt dat zij buiten af op gang gebracht moet wor den. 'Dat kan echter alleen het orgaan der gemeenschap, de staat, omdat immers deze alleen de productie tot stand kan brongen enkel en alleen op grond van het feit, dat er behoeften zijn die dokking vragen en dat er productiekrachten zijn om aan die vraag te voldoen. Spr. denkt aan tal van collectieve behoef ten. aan de mogelijkheid van publieke wer ken, maar ook aan de voorziening van in- dividueele behoeften, die thans in zoo groote mate zonder dekking zijn. Ook nu reeds tracht de staat op verschillende wijzen in te grijpen. Maar zijn arbeid ls symptomatisch, niet echter op de opheffing van het kwaad gericht. Dat gebeurt echter wel als hij erkzaam is om de machine der productie op gang te brengen. Want als eenmaal de bedrijvigheid vermeerdert, vermeerdert ook de vraag, daarop weer de bedrijvigheid enz. Een dergelijke hulp van den Staat is in derdaad slechts crisishulp. In het geschet ste geval werkt de staat zooals een hulp motor werkt. Maar eenmaal in werking ge weest. zal de hulpmotor in reserve worden gehouden. De staat zal, is eenmaal door zijn optreden in de baisse, erkend dat hij op het gebied der productie voor de gemeenschap gereed moet. staan, ook in andere tijden waakzaam blijven. Spr. gelooft niet aan een naderend einde van het kapitalisme. In baisse-tijd vergeten we al te zeer de baten, die de vrije krachts ontwikkeling ons in de tijden der hause heeft gebracht. Maar de staat zal. door zeg genschap in sommige bedrijfstakken, door medezeggenschap in andere en door con trole op verschillend gebiod, zooals op dat van de crediet- en kapitaalmarkt en op dat der rationalisatie, waken dat de werkzaam heid der private krachten het welvaartsdoel dor gemeenschap tot verwezenlijking brengt Spr. aarzelt hier van plandiuishouding te spreken. Indien men daaronder verstaat een bepaald stelsel van voortbrenging op grond van een bepaald productie-plan on der de directe leiding der centrale organen zal haar komst slechts het resultaat van een langdurige en volstrekt niet rechtlijnige onwikkeling zijn. Geeft, men echter aan do gedachte van de plandiuishoudiing een be perkter inhoud, dan gelooft spr. dat wij ons reeds een goed eind op den weg daarheen bevinden. De economische organisatie zal en moet in deze richting gaan. .De wijziging in de economische structuur eischt een or ganisatie. die daannee in overeenstemming is. In zooverre is de crisis slechts een proces van aanpassing. .Het staat aan ons te be palen hoe dit proces, geleidelijk of schoks gewijs, zal verloopen. Weer de meest ex< modellen Costuu en lage prijzen let de minste weer iets zeer kunt aanschaffen. De overgroote drukte in onze magazijnen is het beste bewijs, hoe alle Dames zijn in genomen met ONZE MODELLEN en LAGE PRIJZEN. OOK U SLAAGT BIJ ONS ZEKER! INTERN. JEUGDVERKEER Men schrijft ons: Het naderen der zomervacantie zal weldra by menige ouders de vraag doen rijzen, waar zij hun kinderen heen zullen laten gaan, om nu de inspanning van een lang schooljaar in een nieuwe omgeving lichaam en geest eens grondig op te frisschen. j,Blijft in het eigen lanl", hooren wy hier en elders met overtui ging verkondigen! Dit geldt echter slechts voor de eigen bevolking, want intusschen doet men in elk land zyn uiterste best om door handige propaganda en vergemakkelijken der buitenlandsche reizen, de bewoners van achter de eigen grenzen naar zich toe te trekken. Uit deze tweespalt tusschen gevoel en prak- tyk is de Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer nu in staat voor vele gevallen een uitweg aan te wyzen. Ouders, die hun kin deren (boven de 14 jaar!) in de a.s. vacantie naar België, Duitschland of Zwitserland wil len laten gaan, kunnen dit doen zonder andere onkosten dan de reis, benevens f 2.50 voor bemiddeling, mits zy genegen zijn hun kinderen uit te v.isselen met die der buiten landsche families. Voor deze uitwisseling, die wij op kleinere schaal reeds sedert ecnige i met succes hebben toegepast, bestaat internationaal vastgestelde vraaglijst leidraad, die op aanvraag kosteloos worden toegezonden. Deze uitwisselingen kunnen gelijktijdig of achtereenvolgens plaats hebben!. Ook kunnen jongens tegen meisjes uitgewisseld worden, als dit toevallig voor de families beter uit komt. Het secretariaat doet voorstellen er de families met deze accoord gaan, rege len deze de by zonderheden volgens eigen wen- schen. By de keuze der families wordt nauw keurig erop gelet, dat deze in elk opzicht goed met elkaar overeenkomen. Wy meenen, dat deze uitwisselingen! van jonge menschen! geheel in den geest des tyds zijn, want zjj' dragen in hooge mate by tot de verruiming van den geest, terwijl zij slechs ii ïen opzicht nadeelig kan zijn, namelijk door het belemmeren van den groei der Chineesche muren, die elke natie nu ijverig bezig is haar grenzen op te trekken. De bemiddeling der uitwisseling van jonge lieden (zooals boven medegedeeld ad f2.50) zoowel als die der internationale briefwisse lingen kan uitsluitend voor onze leden ge- seliieden. Daar de minimum-contributie slechts 50 ets bedraagt, is het echter voor niemand en bezwaar zich by onze beweging, die riendschap tusschen de volken beoogt, te Sluiten. Het Secretariaat der Vereeniging voor ternationaal Jeugdverkeer is gevestigd te Leiderr, Jan van Goyenkade 44; Tel. 945, Giro rekening der Vereeniging 191508. Deze examens zijn voortgezet tfiet de can- didaten uit Endegeest te Oestgeest De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen, 28 candidaten, afgewezen 12, geslaagd: A. Bauer, T. Brandt, J. C. van Drunen, J. A. H. lc Fevre, M. v. d. Haar, W. J. C. A. van Hattum, C. Hoge- doorn, A. R. II. Klein, W. M. Loeve, B. Merana, C. M. Midden, M. Oudshoorn, H. II. J. Peeters, M. W. Snaauw, M. C. v. d. Wall en A. H. Zonderop. Tweede overgangsexamen, 24 candidaten, afgewezen 3, geslaagd: .T. van As, J. J. van Beek, S. J. W. Botbijl, M. Botter, W. F. Da ling, C. G. van Dongen, G. v. Heuvelen, M. de Jong, J. C. Kienjet, A. II. T. Koch, P. M. Kramer, J. Loeve, G. Meertens, J. P. Oppe- laar, T. Otto, W. T. Pot, M. E. II. Regeer, M. I. Robertus, M. C. Schaart, E. Schaper en van Zetten. Aanvullingsexamen, 4 candidaten, ge slaagd S. P. S. M. Annyas, A. v. d. Meer, A. W. Smit, II. E. M. de Vries. De examens worden voortgezet. VEREEN. ..ARMENZORG" JAARVERSLAG Aan het Jaarverslag van de vereeniging „Armenzorg" over het vereenigingsjaar 1 April31 Maart 1932 is. het volgende ont- Bijzondere gebeurtenissen vonden niet In November 1931 werd in Leiden het Crisis-Comité opgericht, waarin de Vereeni ging door mejuffrouw D. Coebergh wordt vertegenwoordigd, terwijl verschillende da mes zich beschikbaar hebben gesteld als huisbezoekster. Door de Vereeniging werden 39 gezinnen gesteund, waarvan 12 met man als gezins hoofd; 15 met vrouw als gezinshoofd; 12 al leen wonende vrouwen. Verder werden verschillende gezinnen be zocht, die de Maatschappij van Weldadigheid aan de Vereeniging had overgedragen. Evenals altijd werden melk of andere ver sterkende middelen verstrekt waar dit noo- .dig was of een enkele keer met extra gel delijke hulp geholpen. Met Kerstmis heeft de Vereeniginir weer kleedingstukken kunnen uitdeelen, die ons zijn gegeven door de Ne- dcrlandsche Naaivereeniging en door do Leidsche Katoen Maatschappij, waarvan ka toen werd ontvangen, dat door de vrouwen, die voor de Werk-Commissie naaien, tot klee dingstukken werd verwerkt. De werkcom- missie heeft jurken, schorten en ondergoed laten naaien voor de Vereeniging voor Sehoolkindcrkleeding en -voeding. Het.knip pen en uitdeelen van het goed geschiedde in het lokaal Pieterskerkgracht 11. Katoen, keper voor ondergoed, schorten, stof voor de jurken werd gegeven door de Ver. voor Schoolkinderkleeding en -voeding. In totaal werden genaaid: 175 meisjesjurken, 173 meisjesschollen, 325 meisjes hemden, 325 rneisjesbrocken, 378 jongenshemden, 378 jongensbroeken en 162 jongensblouses. In bet geheel werden dus 1780 stuks ge naaid, waarvoor aan naailoon werd uitbe taald f 1013,25. De Werkcommissie bestaat uit de dames: M. C. de Bruyn, D. Coebergh en J. H. Wichers Rollandet-Touw. In Januari heeft mevr. Ch. Reimeringer- van Vollenhoven bedankt als lid van Ar- menzoig. .Haar plaats werd ingenomen door mevr. W. Stuurman, terwijl mevr. A. Lente- Faber in het Dagelij'ksch Bestuur werd ge kozen. Dit jaar iwiarèn aan de beurt van aftr. den: mej. R. Driessen en mcj. M. C. de Bruyn, in wier plaatsen mevr. A. Dros-van Rhijn en mevr. A. Kroon-Blomhert werden POLITIE-VOETBAL Gistermiddag heeft de L. P. S. V. 'deel genomen aan de serie-wedstrijden' om de Voigt-bekcr van de Delftsclic politie. Leiden werd, nummer drie na Delft en Rotterdam en voor Dordrecht dat de vierde plaa/ts be zette. Een wedstrijd tusschen Leidsche en Delftsche politieveteranen werd door de Lei- denaars met 1—0 gewonnen. DE WERKLOOSHEID. Op 11 Mei 1932 waren bij de Arbeidsbeurs ingeschreven 2601 werkzoekenden. Op den- zelfden datum van het vorig jaar bedroeg dit aantal 918. K. VAN K. RIJNLAND Wijziging. 11 Mei. Stoomzeepfabriek „De Gekroonde Haan", Dros Gebr. Tieleman. Leiden, Zoeterwoudscheweg 3. N. Pres. Comm.: R. J. II. Jurgens, Nijmegen. N Comm.: A. J. Jurgens Hzn., Londen. N, Gedel. Comm.: J. G. Vaes, Rotterdam. 11 Mei. W. C. van Dorp. Leiden, Haven plein la. Brandstoffenhandel. Uit.tr. E.: W, C. van Dorp, Leiden, dd. 1 Mei 1932. N. E.: J. J. van Dorp, Leiden. Wijz. handelsn. in: van Dorp's Kolenhandel. 11 Mei. Textielfabriek v.h. Gcbrs. van Wijk Co. Leiden, Ileerengracht 46. De sta tuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co. N.V. 11 Mei. W. Wagemans. Leiden, Hooge- woerd 50. Handel in oude en nieuwe boeken. Uit.tr. E.: W. Wagemans, Leiden, dd. 30 April 1932. Wijz. handelsn. in: M. L. Sweris. Opheffing. 11 Mei. J. J. van Konijnenburg. Leiden, Lage Rijndijk 43. Tabak en sigaren winkel. BURGERLIJKE STAND trie z v A van Kes- M visser Adrlai ehooten en T Blokker Elsje d v A A Witte n E Kulk Maria Cornelia d v H J van Kam en en A J van der Berg Theo z v W M Bo- «an en J E Oosterbroek OVERLEDEN': G MeUers, man. 54 Jr. sn J C van der Mark i M C W Llndenhoff C Segün en E C GEHUWD: G J Hofmai C Baart en M C Fakkel - !ljaar8 en M G Appel gesch vr P va J M Sjardtjn Webbers I Mulder en L «le Bot M M Devilee ONDERTROUWD: N J P eeuwen en C P J i Hooidonk 25 J en D nan 20 J l' van der Lucht 26 j. en C A 25 J. .AG Manier 25 j. en W C A van 'bergen 21 J. M Groenendijk en A C J M Beek, 2b Jr, Uit den Omtrek Waar door He economische crisis verschil lende bijdragen werden verminderd of in getrokken en door deze crisis tevens meer dere aanvragen tot steun de Vereenigiug bereikten, zijn zware eischen aan de kas middelen gesteld. Zeer zou het betreurd worden indien hierdoor de werkzaamheden zouden moeten worden ingekrompen. Een ernstjg beroep wordt gedaan op allen die sympathie voor het werk hebben om die kasmiddelen te versterken. BLAUWE WEEK. Gisteravond hielden de geheelonthouders an twe-ede straatpropagandatocht. Nadat men met muziek en ontplooide vlaggen naar het Heinsiusplein was getrokken, werd daar het woord gevoerd door Mevr. Geijs uit Amsterdam. Vervolgens ging men naar de Vogelenbuurt alwaar het. woord voerde do heer Wepster uit Rotterdam. Beide sprekers werden door een groot en aandachtig pu bliek aangehoord. Morgen wordt de laatste tocht gehouden. Sprekers zullen zijn de heer G. de Haas uit Utrecht, Secretaris der Spoorweg Onthou ders Vereeniging en de heer v. d. Eist uit Don Haag. Zij zullen resp. het woord voeren Tuinstadswijk en on de Geercgracht, ALPHEN AAN DEN RIJN ERNSTIG ONGEVAL Gistermorgen te half acht vond bij <ie betonfabriek van Van Dijk Jr. een ernstig ongeval plaats. De 16-jarige C. P., wonende aan de Nieuwe Sloot, duwde een wagen met betonspecie van pl.m. 600 Kg. en kwam daarbij 1e vallen, welke struikeling door den arbeider van den volgenden wagen, welke eveneens met pijn. 600 Kg. gevuld was, niet bemerkt werd, met gevolg dat P. de lorrie over een zijner voeten kreeg. Bij de eerste hulpverleening <Loor dr. De Gr. bleek, dat een zijner teenen was afgekneld en de anderen ernstig verwond. Vervoerd het Diaconessenhuis te Leiden, achtte de mogelijkheid dat P. nog enkele tee nen zal moeten missen niet buitengesloten. MINNENIJD Door een zekere B., wonende in de Hooft- straat, werd bij de politie aangifte gedaan an mishandeling door een zekere T. Het opschrift zegt voldoende en de politie zal proces-verbaal opmaken. AANRIJDING In de Van Mandersloostraat werd gister middag te half zes de wielrijder J. A. v. E. door den wild rijdende wielrijder A. H. zoo danig aangereden, dat hij kwam te vallen en zijn rijwiel ernstig werd beschadigd. INBRAAK In de nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in he( kantoor van de scheeps werf „De Vooruitgang". Door indrukken van een raam heeft men zich toegang verschaft en verschillende laden opengebroken. Uit een der laden werd alleen een doosje met postzegels vermist. Hoewel men de kruis'dour heeft opengebroken zag men blijkbaar kans ook de daarin staande brandkast open te breken. Van de daders geen spoor. WIE IS DE EIGENAAR? Gistermorgen omstreeks half vijf werd door den veehouder B. P. S. bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een vijftal melkkoeien uit zijn weiland, gelegen aan de Prins Hendrikstraat. Bij onderzoek bleek, dat de koeien Ver voerd waren over de spoorlijn naar de Burgcm. Visserstraat en vandaar naar het centrum der gemeente. Daar men zekere A. E. en II. de J. koeien had zien drijven werd eerstgenoemde een verhoor men. Deze deelde mede, dat hij in opdracht an den veehouder W. V. de koeien uit do weide van S. had gehaald en de dieren den stal van V. had ondergebracht. Inder daad vond men daar het vermiste vijftal, terwijl V. verklaarde v. E- opdracht te heb ben gegeven het vee, dat zijn eigendom zou zijn, naar zijn stal te brengen. Of S. dan wel V. de eigenaar is, zal nog nader moeten worden uitgemaakt. OVERREDEN De zevenjarige do J. werd op den Ouds- hoornscheweg overreden door een sleepers- wagen, waardoor het kereltje een zijner bec- nen brak. KATWIJK AAN DEN RIJN SCHIETOEFENINGEN. Door den Garnizoenscommandant te Lei den is het volgende ter kennis gebracht aan de Burgerwachten en schietvereenigingen. Vanaf nader te bepalen datum (vermoe delijk pl. minus 16 Mei) zullen godurondo pl.minus 14 dagen de schietoefeningen der korpsen dagelijks eindigen om 12 uur en zullen de schietoefeningen der Burgewach- ten en schietvereenigingen worden beperkt tot het schieten op de banon 4, 5 ,6, 7 en 8: de na'dere verdecling dezer banen volgt, evenals de juiste datum, wiaarop boven staande regeling ingaat en eindigt. OP STAP. hoornen gezien, doch zelfs het buiten zet ten van zijn eigen kooi vermocht hem niet tot inkeer te brengen en tot zijn meester terug te doen keeren. NACHTVORST. Bij Verschillende tuinders zijn dezer <h gen de vroege aardappelen afgevroren, üi gewassen, die toch al zeer laat waren, zija hierdoor nog meer teruggehouden. HAASTIGE SPOED. De bestuurder van een vrachtauto had schijnbaar erge haast en nam met de auto de draai aan den hoek Sandtlaan-Overrija te kort. De paal die daar staat ter bescher ming van den gevel werd omver gereden. Ook aan de auto waren de sporen van een aanrijding goed zichtbaar. Het bleef bij ma- terieele schade. BRUGDEK. Zooals het meermallen gebeurt, ontstond ook Woensdagmiddag na het pass eer en van een auto een gat. in hot brugdek aan de Sandtlaan. Zelfs in het onderste dek was een gat, waardoor men in het kanaal kori zien. De chauffeur stelde de politic te Kat wijk a. tl. Rijn dadelijk met het geval in kennis, die het technisch personeel van Rijnland vemvdttigde. Het dek is toey voor He „zooveelste" maal hersteld. Gelukkig dat zulks zich thans overdag voordeed; in don avond zouden zeer waarschijnlijk ongeluk ken zijn gebeurd. ONGEVAL. Mej. de Wedt, Gr. overkwam het ongeval dat zij. op een stoel staande en hier wit !en"de afstappen, uitgleed en haar heen brak. Dr. II. verleende geneeskundige huilp. Mej, Gr., die reeds hoog 'bejaard is, zal eenigeq tijd rust moeten nemen. IN DE GREP. Hedenmorgen slipte een autobus Den HaagNoord wijk, even buiten Katwijk den Noordwijikerweg door He gladheid den weg in de grep. Na eenig oponthoud door afgraven van den berm kon do bus weer op de weg geplaatst worden en zijn weg vender vervolgen. Persoonlijke ong& lukken kwamen niet yoor. KATWIJK AAN 2EE RECTIFICATIE De aandachtige lezer zal bemerkt lieb dat het plaatselijk nieuws in het nummer van gisteren onder Noordwijk a. Zee plaatst was. GEVAARLIJKE BRAND Door D. v. D. uit de Louwestraat is aan gifto gedaan, dat hij op de Boulevard dooi een hond aangevallen en gehetet is. li werd aan het rechterbeen verwond, tcrwij ook zijn kleeding het moest ontgeHen. Dooi de politie wordt een onderzoek ingesteli naar den eigenaar van den hond. VEREEN VOOR VREEMDELINGEN VERKEER. Aan den lichtmast op het Julianaplein door de goede zorgen van V.V.V. een vk. armige wegwijzer aangebracht. Den zoeken ae wordt de weg gewezen, respect naar In lichtingenbureau V.V.V. (Oostwaarts), Slui zen (Noordwaarts), Boulevard (Westwaarts) Kampeerterrein (Zuidwaarts). Ook bij avom zijn de opschriften uitstekend leesbaar. Wi twijfelen niet, of .velen zullen hiermede ge baat zijn. PIJNLIJK MAAR HEILZAAM MIDDEL. Teneinde vele moeders voor wanhoop, ei nog meerdere jongensbroeken voor ontijdig, slijtage te behoeden, zijn indertijd op de stee nen glooiing aan den afrit voor Pension Christina ijzeren pennen aangebracht, zoo dat afglijden bijna onmogelijk was. Deze pennen zijn voor een deel onbruikbaar gc maakt voor het goede en tevens pynlijki doel, zoodat herstelling gewenscht is. INBRAAK. Geconstateerd werd, dat ingebroken is ir een consumptietent op het strand, bij d< afrit Varkevisserstrakt. Blijkbaar hebben d< daders niets van hun gading gevonden, daai niets vermist wordt. GESLAAGD. Geslaagd voor Schipper op Stoom- Zeilzeevisschersvaartuigen, de heer Jan Zwaan Jac.zn., leerling yan de Visscherij school alhier. SASSENHEIM 25 JAAR AAN DE POST. De heer M. is sinds eenige tijd in het be zit van een papagaai. De vogel gevoelt zich bijzonder op zijn gemak en meermalen zelfs is hem een zekere vrijheid veroorloofd, Dan mag hij uit dc kooi en heeft in de ka mer huiselijk verkeer. Van die gulle gast vrijheid heeft lorretje misbruik gemaakt en is liet open staande raam uitgevlogen. Men heeft den vogel wel in dc omgeving in dc Dezer dagen zal het 25 jaar geleder dat He heer W. Koppers als vaste bestel ler werd aangesteld aan het Postkantoor alhier, na vooraf negen jaar als hulpbe- stelller te zijn werkzaam geweest. De heer Koppers werd geboren 12 Mei 1870 Schiedam en kwam als 11-jarige jongen aar Sassenheim en trad in dienst als schoenmakersleerling bij vijlen den heerJ. Colijn. Zestien jaar lang hield de jeugdige schoenmaker zich bij zijn leest, totdat 1 Juni 1898 zijn aanstelling volgde tot h' besteller en 1 Juni 1907 do aanstelling vaste besteller. Dit laatste geschiedde „4. voorspraak van den toenmaligen burge meester Baron van Heemstra, onder den directeur den heer Bctemans. In de 51 jaar dat de heer Koppers op Sassenheim heeft gewoond heeft hij het dorp zien groeien van een plaaTsje van 1800 inwoners tot een flink dorp van 5500 inwoners en naar de aard van zijn betrekking heeft hij ook dc oortduronde groei in huizental in al die jaren van stap tot stap kunnen bijhouden. Wij twijfelen niet of op den dag van zijn jubileum zal het den bekenden en populat ion postbode niet aan belangstelling ont breken. Ojp HEETERDAAD BETRAPT. Toen H. de H., werkzaam bij de fa. Veld- huyzen, alhier, gisteravond zijn fiets wilde pakken, die voor een schuurtje stond, zag hij juist dat een onbekende er mee van door ging. Hij waarschuwde ee.n voorbij vanger, die den dief achterop ging ei. hem inhaal de. De fiets werd teruggegeven on de dief aan de politie overgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6