DONDERDAG 12 MEF 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. NEDERL. K. V. K. IN LONDEN BET JAARVERSLAG VAN M. WIJNAND WOLFF. In de ja.arlijksche algemeene vergadering tier Nederl. Kamer van Koophandel te Lon den heeft de honorair secretaris verslag uitgebracht over 1931. Als meest belangrijke gebeurtenis noemt hij de val van het pond op 20 Sept. 1931 en het verlies, dat daaruit voortsproot voor ve le Nederlandsche exporteurs. Of en op welk bedrae het pond nog eens gestabiliseerd zal worden, is volgens don secretaris niet te zeggen. Van pirijsverhooging in Engeland was vooreerst geen sprake wegens overproductie en gedwongen realiseering. En nu ook De nemarken en Zweden van de gouden stan daard afstapten, wordt de concurrentie voor Nederland extra zwaar. Maar, zegt de secretaris, alle feiten dij telkaar genomen maken, dat wij voor ons de toestand wat Engeland betreft niet zoo ongunstig inzien als het er op 20 September wel uitzag en het is in verband daarmede dat wij de Nederlandsche handel er op wij zen om onder geen omstandigheid contact te verliezen met zijn Engelsche afnemers Ook niet. al zijn de moeilijkheden ver zwaard door het feit dat dit land op het einde van het jaar op grond van de gehou den verkiezingen van de vrijhandelaars- politiek afstand deed. Deze politiek was bij na 'n eeuw door dit land in stand gehouden. Wat het streven der Kamer zelve betreft, wenscht zij er op te wijzen dat haar hoofd doel altijd geweest is de Nederlandsch-En- gelsche handel, alsmede ook met de weder- ziidsche Koloniën zooveel mogelijk te behar tigen en in dit streven wenscht zij m de meest uitgebreide zin te volharden. Hoe meer moeilijkheden zich opstapelen die do handelsbetrekkingen tusschen beide landen belemmeren hoe meer zij zic-h zal inspannen cm deze moeilijkheden te overkomen door op de meest onbegaanbare terreinen toch nog een pad te vinden. SPORTVLIEGVELD TE WESTERBORK (DR.)' Naar wij vernemen zafl te Orge&te in de gemeente Weeterbork (Dr.) achter de be kende Ortex-fabriek een landingsterrein vor eportvLiegtudgen worden aangelegd, groot 16 HA. Het werk zal worden uitge voerd dooT d8 Ned. Heide-Mij voor rekening van den heer Lr G. Janniink te Enadhedé. VEREENIGING „EFFATHA" JAARVERGADERING TE VOORBURG ,.De arbeid der vereeniging gaf rijke stof tot dankzegging" Hedenmorgen om half elf opende de Voorzit ter, Ds. J. Vonk, van Maassluis, op de ge bruikelijke wijze de 43ste algemeene vergade ring van „Effatha'' in de gymnastiekzaal van Hoekenburg te Voorburg. De opening. Na de opening heette hij allen welkom, die door hun tegenwoordigheid belangstelling toonden in den arbeid der Vereeniging, waar na Spr. het overlijden herdenkt van Mevr. de Wed. H. A. E. VettenKoops, in leven be stuurslid van „Effatha", en het sterven van de beide dienstmeisjes Betsy Kleiwegt en Dina Somsen. De arbeid der Vereeniging gaf rijke stof tot dankzegging. Hoe grooter echter de zegen, hoe meer zich ook de zorgen vermenigvuldigden. Het heeft dan ook aan moeilijkheden niet ont broken. Maar die mogen ook niet wegblijven, anders zou niet Gode en Zijn Naam alleen de eere worden gebracht. Als wij zien naar de blijkbare vrucht en den milden zegen op Effatba's arbeid, dan ver staan wjj de groote beteekenis er van voor het doofstomme kind en dan wekt ons dat op tot volharding in het gebed en tot het steunen van dien arbeid. Dat geheel ons Protestantse!) geloovig Christenvolk in Nederland dit hoore, want wat hier gedaan wordt in het belang onzer doofstomme kinderen, behoeft aller gebed en aller steun. Jaarverslagen. De Secretaris, Ds. A. Prins, van Neer langbroek, bracht over 1931 een verslag uit, dat in opgewekten toon gesteld was. Waar zoovelen sterk te lijden hebben onder de crisis, daar kon ,Effatha" tot heden nog aan zijn verplichtingen voldoen. Wel zag het con tribuanten en inkomsten verloren gaan, maar ook nieuwe leden toetreden. Spr. herinnert daarna aan de 50ste verjaardag van de Voor zitter en hij spreekt den wensch uit, dat Ds. Vonk nog lang „Effatha" tot steun en zegen zij. Het Bestuur verzocht den accountant C. Stenéker gedurig de kas en het financieel be heer van Penningmeester en Huisvader te con troleeren. Hierdoor vervielen de commissies uit Bestuur en leden, die dit anders deden. Het besloot verder, het penningmeesterschap en de administratie te scheiden en een admi nistrateur-boekhouder te benoemen. Met ingang van 1 Januari 1932 werd als zoodanig tijdelijk aangesteld de Penningmeester, de heer W. L. B. den Blaauwen. Lof werd gebracht aan den arbeid van de Damescommissie van toezicht op de huishou ding, de Naaikrans en school- en huisperso neel, en een woord van hartelijken dank aan de Schoolcommissie, de Huishoudelijke Com missie en de Commissie van Nazorg. Uit het verslag van den Penningmeester blijkt, dat de winst- en verliesrekening over 1931 aan ontvangsten f 30908.02 en aan uit gaven f 27609.44 geeft, alzoo een voord, saldo van f3298.58. Aan het slot van zijn verslag wees de heer Den Blaauwen er echter op, dat 1932 niet zoo gunstig belooft te zijn. Aan legaten werd f2200.06 ontvangen. De balans sluit met *n totaal van f 123092.08. De gebouwen met toebehooren staan voor f 94200 op de balans, terwijl op de debetzijde een hypotheek staat, groot f 70600. De accountant de heer C. Steneker, van Den Haag, zond een schriftelijk rapport in. Daar uit blijkt, dat hij de Balans en de Winst- en Verliesrekening over 1931 in orde had bevon den. Voor de Algemeene Ondersteuningskas werd ontvangen f 1505.48, waaronder begrepen f 866.07 als netto-opbrengst der weldadigheids postzegels. De uitgaven bedroegen f 3698.87. Het nadeelig verschil werd gedekt door aan wezig kasgeld en door van de contributies der Vereeniging 10% aan de AX).K. af te staan. Het kasgeld, met f 227.28 verminderd, bedroeg op 1 Januari 1932 nog f942.79. Uit het schoolverslag vermelden wij, dat er voor het eerst een 10de klas werd gevormd, een verheugend feit, daar de laatste school jaren voor doofstommen de beste zijn, omdat hun ontwikkeling dan minder wordt tegenge houden door spreek- en afzienmoeilijkheden. Het leerlingenaantal steeg van 114 tot 126, waardoor weer personeel-uitbïeiding noodig was. Het vakonderwijs beantwoordde aan de goede verwachtingen. Aan dé vakopleiding na men deel 20 jongens, terwijl 15 meisjes den cursus in linnen- en costuumnaaien volgden. Voor het eerst stond op de agenda een ver slag van de Nazorg-Commissie, die door het Bestuur werd benoemd om de geestelijke en stoffelijke belangen der oud-leerlingen van „Effatha" zooveel mogelijk te behartigen. Zij doet dit door briefwisseling en door persoon lijk contact met behulp van Nazorg-correspon denten. Twaalf personen werden als zoodanig reeds aangesteld ten behoeve van 41 oud-leer lingen. In de plaats van het aftredend Bestuurslid Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd geko zen de heer A. Schilder, accountant te Den Haag. Opwekkende rede van Ds. van den Bosch. Na de rondvraag hield Dg. D. A. van den Bosch, van Den Haag, een opwek kende rede. In 1900 sterft in een krankzinni gengesticht een man, die zichzelf de Antichrist heeft genoemd. Zijn ideaal was: weg met alles wat aan Christus en Christendom herinnert. De Uebennensch, dat is de eenige, die recht op het bestaan heeft. Hij wenschte de slaven moraal van mededoogen en barmhartigheid af te schaffen. Diametraal daartegenover staat, aldus Spr., wat Jezus predikte. Jezus, de ver- persoonlijke barmhartigheid. Zijn wezen is barmhartigheid. En daarin doet Hjj en leert Hij niet anders, dan wat Hij van Zijn Vader geleerd heeft. Vandaar ook Zijn eisch: „Weest dan barmhartig, gelyk ook uw Vader barm hartig is." De eere Gods op alle terrein van het leven! Dat geldt ook onder Gods Engelen als het hoogste, en daarom begonnen zy him zang in Efrata's velden met „Eere zij God!" Maar hoe moeten wij die eere Gods zoeken op aarde? In groote dingen? Noemt Jezus groote dingen? Wij weten wel beter. Hij spreekt van een beker koud water, de minsten Zijner broederen dienen door hun honger te stillen, hun dorst te lesschen, hun naaktheid te klceden, hen in him gevangenschap te be zoeken, in hun krankheid te troosten. En in die lijn van gedachten staat ook de uitspraak van de tekst: „Wie zich over den nooddriftige ontfermt, eert Hem". Blijkens het poëtisch parallelisme van den tekst moet hier allereerst gedacht worden aan de armen. Maar ook in verschillende andere vormen treedt de nooddruft op, want nooddruf tig is ieder, die het noodige derft. Nooddruftig zijn ook degenen, wier lot onze Vereeniging zich aantrekt. Zy derven gehoor en spraak. Daarom moeten zij met ontferming worden be jegend. Met de middelen, die wetenschap en vernuft hebben weten te bedenken, komen in richtingen als „Effatha" hen in hun gebrek tegemoet. Maar dat is niet genoeg. Zij moe ten ook in aanraking gebracht woden met den barmhartigen Hoogepriester Jezus Christus. En dan danken wy God voor onze Inrichting, die daar staat als een monument van Christe lijk mededoogen. Aan ons de taak, haar be staan te handhaven, haar uit te bouwen. God zegene allen, die daaraan medewerken. Dat zy het doen eerlyk en oprecht om de eere Gods en die alleen. Niet ons o Heer, niet ons, Uw naam alleen zij d'eer. Een openbare les. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wyze gesloten was, waarbij Ds. van den Bosch in dankzegging voorging, vereenigden de mees ten der talrijke aanwezigen zich aan de kof fietafel in Arentsburg, waarna in Hoekenburg een openbare les werd gehouden. Met de klas sen 1, 4, 8 en 10 werd een uur les gegeven, zoodat de bezoekers in iedere klas een kwartier het onderwijs konden volgen. De kinderen der eerste bleken al heele zinnetjes te kunnen Bloedarme, Zenuwachtige Volwassenen en Kinderen die zich lusteloos en slap gevoelen, die overwerkt zijn, prikkelbaar, moede, vroeg tijdig uitgeput, gebruiken met uitstekend gevolg als bloedvormings- en versterkingsmiduel D&HOMMEL's Haematogen Vraag het oordeel van Uw dokterl (Adv.) spreken, lezen en afzien. Die der vierde gaven naast blijken van vaardigheid in spreken en afzien te hooren, wat zij al van Bijbelsche ge schiedenis wisten. In de hoogere klassen werd ook vaderlandsche geschiedenis en aardrijks kunde gevraagd, in de tiende bovendien nog geloofsleer. Na afloop van de lessen was er nog gelegen heid te zien, wat de leerlingen van 12 jaar en ouder op hun eigen vakschool leerden maken. Wy zagen in de schoenmakerij o.a. nieuwe schoenen, door hen .gemaakt, en in de meubel makerij naast mooie vakteekeningen o.m. een prachtig tuinameublement, diverse tafeltjes en een gedeeltelijk gereed gekomen bureau. INVOER IN FRANKRIJK PLANTEN, BOLLEN ENZ. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens telefonisch bericht vam den rijks laindbouwconsulent te Parijs, de Fnansche regeering bij deoreet vam 10 Aprol jJL als represaille tegen den door Groot-Brittammië, Duitschilamd en Nederland genomen maat regel tot wering vain den Coloradokever in gestelde verbod vam im- en doorvoer van vereche groenten, consumptieaardappelen, levende planten, bollen, knollen en wortel stokken uit genoemde landen beeft inge trokken, voorzoover betreft de levende plan ten, bollen, knollen en wortelstokken af komstig uit Nederland. Voor vereche groenten en consumptie aardappelen blijft het verbod derhalve nog gehandhaafd. WERKLOOSHEIDSKOSTEN IN GELDERLAND DE SUBSIDIEEBINB. Ged. Staten van Gelderland hebben tot de gemeentebesturen in hun gewest een aan schrijving gericht, waarin zij berichten, dat zij na briefwisseling met den minister van binr ilandsche zaken over de wijze van sub lieering in de kosten van arbeidsloo- nen /an werkloozen besloten hebben, te re- ROFFELRUMEN. 't Gaat langzaam Ds Ontwapeningsconferentie heefl xlch ln de laatste weken druk bezig gehouden met het overwegen, of Flagschepen. bommenwerpers en iet zön, of niet. Kr ls beweerd, dat zelfs de sterkte wapens defenelef kunnen zijn, dus verdedigend. Het gaat langzaam in Genève Het gaat langzaammaarhet gaat De ontwaapningsconferentie- Diplomaten zijn paraat Dit heb Ik er van begrepen: Wat men ook van Holland zegt Onze vredessprekers hebben Prima plannen neergelegd; Maar het schijnt nog slecht geschapen Met de Wereldvredesunl; Als die door de daad moet spreken Sluimert ze of houdt zich stil. Is het niet wanhopig treurig Dat men nog er over praat Of het groote linieslagschip Bij de aanvalswapens staatl Is het niet om bij te huilen, Dat men krentig weegt en wikt: Is een vliegtuigbommenwerper Voor een nette strijd geschiktf Is het niet om uit te schreeuwen, Dat de vraag is van de dag Of je steden in de oorlog In de slaap vergassen magl Als de groote Mogendheden Op kleinzielig standpunt staan, Wordt er weinig of geheel niet Aan ontwapening gedaan. Moet de passer en de meter En de goudschaal maatstaf zijn, Dan redt onze diplomatie Mogelijk alleende schijn. (Nadruk verbodenLEO LENS. kenen van 1 Januari 1932, daarin van pnv vinciewege geen subsidie meer te verleenen. De minister verklaarde zich bereid, de door het college reeds voor 1932 toegezegde pro vinciale subsidies in de kosten van gemeen telijke werkverschaffing voor rekening vart het rijk te nemen en er mede rekening te houden, dat do provincie Gelderland in die kosten in 1932 niet meer bijdraagt. Het Kon. Instituut voor Ingenieurs hield Dinsdag een excursie naar 'de hefbrug van Barendrechf, de grootste in haar soort van geheel EuropaDe ingenieurs tusschen de stalen binten en spanten van den Noordelijken heftoren, hoog boven de Oude Maas. Dinsdag werd Frankrijke nieuwe President gekozen. Een overzicht van m taal tijdens de openingsrede van Albert Lebrundie nog als waamcmSB^ president de bijeenkomst voorzat .inks: Een Japansche vereeniging van kaalhoofdigen demonstreert te Tokio voor meer vreugde; zij willen vat meer licht doen schijnen in het donker van dezen tijd en stellen hun blinkende hoofden gaarne daar voor beschikbaar De Chineezen, die gevallen zijn in den strijd tegen de Japanners, worden, voor zoover zij nog niet in 'n massagraf op het slagveld werden begraven, naar hun woonplaatsen overgebracht. Bij tientallen worden de kisten ver laden op de jonken, die den droeven last over de Yangtseckiang vervoeren gullen. Bij het Pantheon te Parijs toorden de toebereidselen gemaakt voor de begrafenis van Doumer. De Roemeensche regebrtng nee ft in Duitechland eenige dui zenden parade-helmen besteld voor haar leger. Een werkplaats in Potsdam met 't blinkend materiaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5