'n FONGERS DE ENORME FONGERS- PR IJS DALING DINSDAG 10 MEI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN OPHEFFING VAN O. L. SCHOLEN ALS BEZUINIGINGSMAATREGEL Opvoering leerlingen-gemiddelde en vermindering boventallige onderwijzers VERZET VAN DE LINKERZIJDE DE VOORSTELLEN VAN B. EN W. GEACCEPTEERD Voorzitter de burgemeester. Na de rnededeeling van enkele ingekomen stukken komt dadelijk in. behandeling de gedrukte agenda. 2. Voorstel inzake de oplieffing van be staande- en de stichting van nieuwe scholen. Hierbij komt tevens in behandeling een adres van de afdeeling Leiden van de Ver- eeniging van Hoofden van Scholen in Ne derland, waarin den Raad verzocht wordt te besluiten, dat de school aan de Aalmarkt ongesplitst blijft zoolang nog geen nieuw schoolgebouw in het oostelijk gedeelte der gemeente is gesticht en dat het hoofd der ongesplitste school ambulant wordt. De 'heer Vos (vjtiL) wil gaanne aan bezui niging meewerken als het onderwijs daar niet al te zeer door wordt geschaad. Als spieker de voorstellen beziet dan kan naar zijn meening sub. 1 worden aanvaard (op heffing school Havenstraat). Deze school heeft geen reden van bestaan meer. Spr. be grijpt intusschen niet dat het gemakkelijk zal gaan de leerlingen inaar de school in de Duivenbodestraat te zenden, te meer dewijl de school Ha verstraat A. zal blijven bestaan. Voor d© school Ditiven!>odiestraat zijn deze leerlingen ook niet noodiig. De opheffing van de scholen aan de Havenstraat en de directe stichting van een nieuwe school daar zal naar de meening van spr. geen bezuiniging bet eekenen. Anders staat het met het vol gende vooistel sub. b. Daartegen heeft spr. geen overwegend bezwaar. Wat het. eerste voorstel betreft stelt spr. voor dat de redactie in dien zin gewijzigd wordt dat de leerlingen van de op te heffen school Haverstraat B. ook zooveel doenlijk worden ondergebracht dn de nieuw te stich ten school aan de Haverstraat. Met het voorstel tot opheffing van de meisjesschool aan de Boommarkt kan spr. zicli in geenon deele vereenigen. De school is rvg groeiende. Het komt spr. ook vor- strekt onwaarschijnlijk voor dat door ver plaatsing van de leerlingen van deze school, geen parallel-klassen zouden moeten wor den gevormd. Dit voorstel is in het nadeel van het onderwijs. Dit as een voorstel waar bij de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Voor stel 4 moet dus ook vervallen. Het voorstel 5, de stichting van een nieuwe school in de Thorbeckestraat juicht spr. toe. De Aal marktschool moet intact blijven. Spr. is er echter tegen dat het hoofd van deze school ambulant wordt Dat is geheel overbodig. Spr. stelt voor deze school intact te houden totdat de nieuwe school in de Thorbecke- straat zal zijn gesticht De heer G r o ene v e ld. kan niet inzien, dat de boventallige onderwijzers ook over tollig zijn. Het ds w el waar dat deze bezui niging ook automatisch voor het bijzonder onderwijs geldt, maar nu dit onderwijs er eenmaal ds stelt spr. er toch prijs op, dat het goed zal zijn voor het geval dat de kin deren die dit bijzonder onderwijs volgen, later dn spiekers rijen komen. De heer Knuttel* Dan bestaan jullie rijen allang niet meer. De heer Groene veld vindt dat al dat gereorganiseer van het onderwijs nu maar •en» uit moet zijn. Wanneer geen behoor lijke regeling kan getroffen worden om de leerlingen van de school aan de Haverstraat dichterbij onder te brengen is spr. tegen het voorstel sub. I. Met het voorstel sub. II kan spr. zich niet vereenigen. Om de meisjes school aan de Boommarkt kapot te maken, daar js spr. sterk tegen. Wat punt 4 betreft, daar kan nog niet over gesproken woorden zoolang punt 3 niet is aangenomen. Spr. is vóór de stichting van, de school aan de Thor beckestraat. Daarmee mag ook niet worden gewacht De heer Van Eecke (lib.) wijst er op dat de reorganisatie een vermindering van 15 ouderwijzers ten laste van de gemeente zal brengen on na aanneming van de wet- Terpstra een vermindering van 25 onderwij zers. Voor het voorstel sub IV (stichting Thorbeckeschool) dient spr. een amende ment'in dat hierop neerkomt, dat tot bouw van deze school onmiddellijk zal worden overgegaan als de bouw van een bijzondere school op wettelijke voorschriften niet meer kan worden afgewezen. De heer Kn uttel (comm.) verzet zich ernstig tegen het voorstel. Er worden hier voor het openbaar onderwijs verslechterin gen gemaakt., waaraan het bijzonder onder wijs zich voor een groot gedeelte zal kun nen onttrekken. Dit geldt vooral voor de r,k., scholen waar de ondenvijzers in geheel bijzondere financieele verhoudingen leven. Spr. verzet zich tegen het geheele voorstel, behalve tegen de stichting van de nieuwe school in de Thorbeckestraat Weliswaar is spr. tegen aparte meisjesscholen, maar jn dit geval is spr. er tegen de school aan de Boommarkt op te heffen. De school aan de Aalmarkt moc-t gehandhaafd blijven. Spr. vreest ook dat de bouw van de school aan dc Thorbeckestraat wol weer tot in lengte van dagen zal verschoven worden. De ge splitste An 1 markt school zal twee hoofden moeten hebben. De heer Meynen (cJi.) zegt dat de voor stellen van 13. en W. voor hem niets aan trekkelijks hebben. Als ze niet noodzakelijk waren had spr. ze liever niet zien ingediend. De taak van de ondenvijzers wordt ver zwaard. Verschillende onderwijzers zullen op non-activiteit moeten worden gesteld, ter wijl ook de keus voor de ouders wat de scholen betreft wordt beperkt De opheffing van de school aan Boommarkt spijt. spr. zeer omdat deze school in de kringen der ouders zeer wordt gewaardeerd. Liever zag spr. een andere opleidingsschool opgeheven. Er is echter niet te ontkomen aan de noodzake lijkheid om de voorstellen van B. en W. aan te nemen. Het bedrag van f 160.000.— voor boventallige onderwijzers moet geredu ceerd worden. Spr. ontwikkelt enkele bezwa ren tegen het voorstel van B. en W. Maar zegt voorts deze bezwaren en o.a, ook liet idee om aan de Aalmarktschool het ambu- lantisme te moeten loslatpn om dat liet in het, kader van dit voorstel niet past. Ten slotte maakt spr. enkele opmerkingen over het idee om de kweekschool onder te bren gen in het leeg komende cebouw aan het Schuttersveld. Spr. vindt dit een gelukkige gedachte. Spr. geeft voorts in overweging de in stand blijvende Seintiersveldschool als school voor eindonderwijs te doen blij ven. Deze school is daar goed on haar plaats Do heer Van Es (a.r.) onderstreept het betoog van den heer Meynen. Spr. wijst er op, dat de heer Grocneveld geklaagd heeft flat het openbaar onderwijs niet tot rust kan komen. Dat ds ook het. geval met het bijzonder onderwijs, maar spr. schrijft deze omust daar aan tor- dat liet verlangen om openbaar onderwijs te ontvangen boe langer hoe meer vermindert en dat van het bijzon der onderwijs juist het tegenovergestelde geldt Daar komt nog bij dat de gezinnen, die openbaar onderwijs verlangen, steeds kleiner worden. Wat het prae-advies van B. en W. betreft zegt spr. dat hij het tijdstip waarop de reorgan isatie zal ingaan zeer goed gekozen aclit. Spr. maant tot voorzich tigheid aan wat betreft de stichting van de school aan de Thorbeckestraat. De heer d c R e ed e (c-h.) wijst er ook op dat bij het L. O. een dalende tendenz is waar te nemen. Ook zonder de financieele omstandigheden zouden deze voorstellen ge komen zijn. Dat het bijzonder onderwijs zou bevoordeeld worden ontkent spr. ten stellig ste. In tegendeel: het openbaar onderwijs is nog steeds bevoorrecht, zooals spr. nader aantoont. Ook dit voorstel van B. en W. is in het nadeel van het bijzonder onderwijs. Spr. sluit zich overigens aan bij het betoog van den heer Meynen. Spr. is ertegen dat nu reeds gedecideerd wordt over de stich ting van een opleidingsschool aan de Thor beckestraat. Het zal blijken dat aan deze school geen behoefte bestaat De beer Don ders (r.k.) is eveneens van meening dat deze voorstellen, ook van het bijzonder onderwijs, niet veel aanlokkelijks hebben. Dit voorstel is echter een voorstel van noodzakelijkheid, ingegeven door de tijdsomstandigheden. De grootste bezwaren zijn gerezen legen de opheffing van de Boommarkt.school en spr. vin dit dit ook het minst gelukkige deel van het voorstel van B. en W. Spr. zal zich hier dan ook tegen verzetten. De plaats voor de nieuwe opleidingsschool aan de Thorbeckestraat vindt spr. gelukkig gekozen. De beschikbare gegevens wijzen alle naar deze omgeving. De lieer Verwey (s.d.) vraagt zich af of de groei van het bijzonder onderwijs natuur lijke oorzaken heeft Tegenover de stichting an de ééne openbare school aan de Drift straat, telt spr'. verschillende nieuw gestich te bijzondere scholen, die door hun gunstige ligging een bijzondere aantrekkingskracht de bevolking hebben. Dat is een van de redenen voor de groei van het bijzonder on derwijs. Het is spr. ten eenenmale een raact- waarom de school aan de Boommarkt, ndt opgeheven. Het amendement-van Eecke acht. spr. gevaarlijk. Dat aan een op leidingsschool in de Thorbeckestraat be hoefte bestaat blijkt wel uit liet ïeit, dat een adres den Raad op 't punt staat te bereiken waarin zulk een school in die stadswijk voor 200 kinderen wordt gevraagd. Wethouder Tepe (r;k.) verklaart nadruk kelijk, dat het voorstel van B. en W. voort komt uit financieele noodzakelijkheid en dat het een poging is om zooveel mogelijk te ont komen aan de gevolgen van het -dreigende wetsontwerp-Terpstra. Spr. maakte daarna enkele opmerkingen over het opvoeren van den klasse-deeler. In Nederland was in 1929 het klassegemiddelde 33.3, waarbij intus- sohen een groot verscliil bestond tusschen de verschillende soorten scholen. Dat steekt zeer gunstig af bij het gemiddelde in andere landen. De commissie-Rutgers stelde een ge middelde voor van 42. Spr. gelooft dan ook tegen het opvoeren van een gemid delde van 30 tot 35 geen bezwaren kan be staan. Spr. heeft de overtuiging dat de voor stellen van B. en W. niet in ernstige mate schade kunnen doen aan het openbaar on der wijs. Spr. besprak daarna nog eens stuk stuk de voorstellen van B. en W. De scholen die opgeheven moeten worden zijn fle slechts bezette. De vrees dat de leerlingen de Havenstraat-school niet zullen behou den worden voor (het openbaar onderwijs is ongegrond. De afstand is -niet van zoo over- vegend belang als vaak gevreesd wordt voor het bezoeken van een bepaalde school. De school Dui venbodenstraa-t .heeft bovendien behoefte aan nieuw leven. Het voorstel sub kan ook uit financieel oogpunt niet worden gemist. Tegen de opheffing van de school op het Schuttersveld heeft alleen de heer Knuttel bezwaar gemaakt Deze bezwaren zijn niet van overwegend belang. De opheffing van de missieschool aan de Boommarkt is het zwaartepunt van het voor stel. Dit ds van overwegend financieel be lang. Deze Boommarktsohool kwam het eerst voor opheffing in aanmerking. De aangifte van de laatste jaren van deze school buitensporig laag, zooals spr. mét de cijfers aantoonde. Deze school is bovendien de eenige die door -haar centrale ligging het meest gesohikt is om het leerlingenaantal van andere minder goed bezette opleidings scholen te versterken. Spr. gelooft dat deze opheffing zonder kleerscheuren kan plaats hebben. Er is gezegd: Een bijzonder school bestuur zou dat niet doen. Spr. is daar lang niet zeker van als een schoolbestuur in de zelfde omstandigheden was en als het ver standig was. Spr. verdedigt voorts het voor stel tot splitsing van de Aalmarktschool. De nieuwe school aan de Thorbeckestraat is reeds lang in de pen. De plaats daarvoor is nauwkeurig gekozen. Spr. kan geen bepaalde toezegging doen omftent het tijdstip waarop de school zal worden gebouwd, maar verklaart wel dat. het in de nadrukkelijke bedoeling ligt B. en W. om bedoelde school te stichten. Het amendement-van Eeoke willen B. en W. wel overnemen wanneer er althans in uit gedrukt wordt dat als in dezelfde om- geving een bijzondere school zou worden gesticht tot den -bouw van de O. L. school zal worden overgegaan. Met de opmerkin gen van den heer Meynen zal rekening war den gehouden. De school Schuttersveld A zal als evndschool gehandhaafd blijven. Door de heeren Vos, Groene veld, Knuttel, fle Reede en Venvey werd gerepliceerd, waarop de Wethouder nog in 't kort ant woordde. Daarna had de stemming plaats. Het amen dement-Vos werd verworpen met 33 tegen 2 stemmen. Het voorstel sub I van B. en W. weid aangenomen met 22 tegen 13 stemmen (de s.d.a.-p. en de heeren Knuttel en Vos). Het voorstel sub II met 21 tegen 12 stem men (de s.d.ap. en de heer Knuttel). Het voorstel sub II met 19 tegen 16 stemmen. De heer Groenveld wil het woord over sub IV. II«j fH| De Voorzitter vindt dat thans over bodig. Thans is men aan de stemming. De -heer Groeneveld stelt voor hem het. woord te verleenen en licht dit voorstel toe. De Voorzitter geeft den heer Groene veld dan het woord en tieze zegt dat er geer» andere mogelijkheid is dan punt IV aan te nemen, nu punt III ook is goedgekeurd. Het amendementrVos inzake sub 4 wordt verworpen met alleen de stem van den heer Vos voor. Het voorstel van B. en W. sub 4 wondt aangenomen z.h.st. Het amendement van Eecke, dat in den >or den Wethouder bedoelden zin is gewij zigd werd verworpen met 23 tegen 12 stom- Ook de overige voortellen van B. en W. worden aangenomen. Herstemming over h?t voortel, in zake de toepassing van een tijdelijke korting op de wedden en loonen van het Gemeenteper- soneel voor zooveel sub d en e betreft Beide punten worden thans aangenomen «net IS tegen 15 stemmen. 3. Voorstel: a. om Burgemeester en Wethouders te machtigen aan daarvoor im aanmerking ko mende pachters gedeeltelijk kwijtschelding te verleenen van de verschuldigde pacht prijzen van wei- en teelland over 1931; b. tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. Hierbij komt tevens in behandeling een amendement van den heer Knuttel om de kwijtschelding te bepalen op ten (hoogste 50 pet. van het verschuldigde bedrag en haei om totaal aan B. en W. f 5000 beschikbaar t-e stellen. Na toelichting van zijn voorstel door den lieer Knuttel antwoordt Wethouder Gosli-nga dat 25 pet. wel voldoende zal blijken. Wan neer dit in zeer bijzondere gevallen niet zoo blijkt t^zijn, zijn B. en W. wel bereid voor die gevallen met aparte voorstellen te komen. De heer Knuttel trekt dan zijn voorstel in waarna het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 4e. Verordening, regelende de heffing van vergunningsrecht voor hot el vergunningen in de gemeente Leiden. Aangenomen zh.st 5e. Verordening op de invordering van het vergunningsrecht, voor hotel vergunnin gen in de gemeente Leiden. Aangenomen z.h.st. De rest van de agenda wordt uitgesteld. Daarna sluiting tie ongeveer kwart voor één. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET B. en W. van Leiden brengen ter algemee- ne kennis, dat F. Hofen-k, alhier, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof A voor den verkoop van zwak-aleo- holischen drank in het klein, in het gebouw staande in den Leidschen Hout, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHüYZEN, Burgemeester. VAN STRIJF.N, Secretaris. Leiden, 10 Mei 1932. LOONSVERLAGING BIJ DE N. Z. H. T. M. Actie van het personeel. Zaterdag gehouden vergadering van personeel van de N-Z.H.T.M. is de volgende motie aangenomen: Het personeel van Complex Leiden der N.Z H.T.M., georganiseerd in de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, in vergadering bijeen op Zaterdag 7 Mei 1932 in ,,Het Volksgebouw" te Leiden, ter bespre king van de voorstellen tot loonsverlaging van de Directie der Mij. voornoemd, gezien de uitstekende bedrijfsuitkomsten der •oorgaande jaren, welke zeer behoorlijke divi dend- en tantième-uitkeering alsmede ruime afschrijving en reserveering mogelijk maakten, gezien verder de mogelijkheid .voor deze Mij. om door haar algeheel sterke positie de tijde lijke teruggang der inkomsten op te vangen en om door electrificatie en intensiever ex ploitatie der lijn Leiden-Heemstede haar in komsten belangrijk te verhoogen, waarbij komt de mogelijkheid van goede seizoenuit komst. mede door Flora- en Indische tentoon stelling. stateert ten eerste dat in den bedrijfstoe- nif gelegen, Een rijwiel te leveren voor f 58.— is niets bijzonders. Maar een echte FONGERS, met alle goede eigen schappen aan dien naam verbonden: dat is een gebeurtenis. THANS 58 DE LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR ONROERENDE GOEDEREN lm de N. R. Crt. van hedenmorgen komt het volgend bericht voor: Op den Roomburgerpolder, toebehoorende aam de Leidsche maatschappij voor onroe rende goederen, en op enkele bouwterreinen heeft een vah de crediteuren van de maat schappij beslag gelegd. Toen wij inlichtingen inwonnen naar de juistheid van dit bericht deelde men ons van zeer bevoegde zijde mede dat het hier conservatoir beslag betreft van een niet. op- nsdhbare vordering, ingesteld door een bou- ver en dat het beslag hoogst waarschijnlijk ■binnen enkele dagen zal worden opgeheven. LEIDSCH DRANKWEER COMITÉ STRAATPROPAGANDA Gisteravond hielden de geheelonthouders, vereenigd in het L. D. C., hun eerste propa- gandatocht in de Blauwe Week. Om 7.4o trok men gczaroelijk naar de Genestetslraat. De voorzitter de heer H. Zunl-'Tmm heitte de aanwezigen hartelijk welkom. Hij zette uit een, dat juist in deze crisistijd dc Blauwe Week meer dan ooit goed moet slagen. Hij hoopt dat de medestrijders iedere avond zooveel mogelijk aamvezig zullen zijn en deelde mede, dat vanwege het slechte weer, de tweede bijeenkomst op de Lammermarkt zou worden gehouden. Met toestemming van de politie zullen bij slecht weer de overige avonden ook daar worden gehouden. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer J. Makkelie, zendeling onder de zeelieden te Amsterdam. Als onderwerp had deze gekozen: Ben ik mijns broeders hoeder. Evenals Kain zich van zijn broeder niets aantrok, zoo heeft men in de maatschappij ook vele menschen, m opzichte van hun medamensclien een 3 houding aannemen. Zij zeggen, dat zij constateert ten tweede, dat dan ook de Di- I zicLh van de handelingen van hun medemen- rectie der Mij. haar voorstellen motiveert, met pchen niets behoeven aan te trokken en dat gegevens, welke na bestudeering blijken te I "-der zijn eigen weg maar moet gaan. Dit is zijn niet in overeenstemming met de werke- cchter een verkeerd standpunt omdat wij te lijkheid en blijkbaar de eigenlijke drijfveeren liggen buiten den bedrijfstoestand, constateert ten derde, dat de Directie de exploitatiemogelykheid voor haar My. ver kleint, door mede te werken aan het streven der bezittende klasse om het loon te vermin deren van die klasse, op vervoer waarvan zij in hoofdzaak is aangewezen, ir. van oordeel, dat de loonsverlaging op ze delijke en economische gronden is te ver werpen, draagt het H.B. op deze loonsverlaging af Je wijzen en daartegen in overeenstemming met de ernst van de voorstellen en de eigen lijke drijfveeren der Directie in publiek zoowel als in het bedryf scherpe actie te voeren, roept het personeel der N.Z.H.T.M. op, zich eendrachtig in de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en achter haar leiding te plaatsen. VON SIEBOLD-TENTOONSTELLING. De Von Sieboldherdenkingstentoonstelling is bezocht door 10.000 betalende bezoek! ESPERANTO Iu de gisteravond gehouden vergadering van de Leidsche Esperantisten-Vereeniging „Pacen" afdeel, van de Ncdcrl. Esp. Ver. „La estonto estas nia'' is het bestuur als volgt samengesteld: P. J. Hoope, voorz., J. de Ren, vice-voorz., mej. A. Harthoom, Breestraat 20, secretaresse, G. G. Spanjaard, penningm., mej. J. C Korswagen, Voorscho ten. algem. adjunct VON SIEBOLD-HERDENKING De directie van het Rijksmuseum voor Etnografie maakt bekend, dat de tentoon stelling van personalia betrekking hebbend op Jhr. von Siebold opengesteld blijft tot en met Zaterdag 14 Mei. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 u. 13 gr. <L. 12 u. 131/2 c. Zweminrichting De Zijl 9 u. 13 gr. C, 12 u. 13 gr. C EEN LASTIG HEERSCHAP. Gistermiddag te half zeven werd de 20- jarige H. J. D. in het Pioenhof aan den Morschweg door een agent betrapt bij liet vootballen. De jongeman wilde zijn naam niet opgeven, waarom hij onder verzet naar het politiebureau werd overgebracht Ook de moeder van hot jongmensch maakte het den politieman lastig, waarom ook tegen haar proces-verbaal zal worden opgemaakt. RIJ WIELD IEF. Door de politie alhier is aangehouden H. J. S. terzake van diefstal van een rijwiel to Oudewetering gepleogd. De aangehoudene is ter beschikking gesteld van den burgemees- Ier te Alkemade, BURGERLIJKE STAND IV B A Perquin cn S P C en P H Wüimun J Th. Wur- Verhoeven. BEVALLEN": P A DubbeldamVerbeek d. E Ouwersleot—Broekhuis C H BoonOp- dwani 1- AI G do Wilde—SJardln d. G Cuperue—Kr trer z. E G Viseer—le Noble z W .«3 F Si-houten—vnn Weoren d. OVERLEDEN: A te Wntetr jd. 18 J. S Fuld li. 10 J. A van Steenbergen, man 65 j. N. Jm. 31 mnd. G J LangcL^u jm. 7 j.1 samen de maatschappij vormen. Hoeveel millioenen worden er niet jaar lijks uitgegeven aan politie en krankzinni gengestichten. En dit zou heel wat minder kunnen zijn Jndion de alcohol uit de wereld was gebannen, omdat juist door de alcohol vele menschen met de politie en krankzinni gengestichten in aanraking komen. Hij die alleen) werkt voor zijn eigen ik is geestelijk arm, ook al heeft hij verder nog zooveel rijk dommen. Vaak werpt men de geheelonthou ders voor de voeten, wij willen vrij zijn. Dan zouden wij de vraag kunnen stellen: Wat is vrijheid? Dat is, dat de mensch zelf zijn eigen doen en laten regeert, en niet ge regeerd wordt De dronkaards echter zijn juist gebonden. Zij zouden soms heel graag de alcohol laten staan, doch kunnen het niet omdat de alcoholduivel ze in zijn macht heeft De echte geheelonthouders zijn dan ook zij, die geen drankbestrijder voor zich zelf zijn, doch die het doen voor hun zwakkere medemenschen. Indien ge vecht voor een betere wereld laat dan het glas staan. Zijt go een goed Christen, doe het dan voor Uw zwakkere broeder. Stellen wij tenslotte nogmaals de vraag ben ik mijns broeders hoeder, dan zullen wij die vraag bevestigend moeten beant woorden. Daarom sluit U aan*bij een van de organisaties en vecht mede onder de blauwe vaan. Op de Lammermarkt sprak dezelfde spreker over het onderwerp: „Sluit de kraan", waarin hij nogmaals de menschen opwekte mede te vechten onder de blauwe vaan. Dc voorzitter sloot deze avond met een woord van dank aan de medewerkenden. Beide keeren werd de spreker aangehoord door een groot aandachtig gehoor. Woensdag a.s. wordt de tweede avond gehouden. Spre kers zullen zijn mevr. M. Geijs uit Amster dam, welke spreekt in de Heinsiusstraat en de heer Wepster, uit Rotterdam, in de Vo- gelenbuurt. Bij slecht weer worden de bijeen komsten gehouden op de Lammerenmarkt. AANBESTEDINGEN Hedenmorgen werd door den directeur van Gemeentewerken namens Burgemeester en Wethouders aanbesteed het leggen van hoofdriolen in den Morschweg en den Lagen Morschweg met een nooduitilaat in den Rijn bij Njord en een uitmonding in den Rijn bij den Nieuwen Rijnzichtweg. Ingeschreven was als volgt: G. A. Koning Voorschoten f 35.600: v. d. Gier en Stuif zand, Leiden f 26.141; Marcelis en Heems kerk, Leiden f 34.361N.V. v.h. W. Visser en Zn.. Wassenaar f 27.700; Verhezen en Co. Rotterdam f 29.399; v. Parera's Aannemers bedrijf, Amsterdam f 26.242; B. Gotschalk en Co., Eindhoven f 34.873; Linse Soestdijk on Oldenkamp, Leiden f 37.400; J. Pleit, Assen delft f 31.968; Dina en Zn., IJmmiden f 26.299; Boerema, Bussum f 39.S00; Bijkcr, Haarlem f 40.800; Houtgraaf en Bolsebroek, Bloemen- daal f 29.010; fa. Avius, Assendelt, f 33.400; Timmers, Leiden f 19.615; Sanders, Rijswijk f 39.800; de Later en Meyers. Leiden f38.750; Klokgieter. Rijswijk f 2S 385; Snooker en Co., Lenden f 29.100; Bax en Steenkist, Haarlem 41.800; Sanders en Co., Gouda, i 24.1G0. Voorts werd aanbesteed (het uitvoeren van slootdem pingen en rioleerings- en bes (ra ti ngswerken aan en ten Oosten van den Zoc- terwoudschen weg. Ingeschreven was als Timmers, Leiden f 11.554; Sanders en Co., Gouda, f 9243; N.V. Gotschalk, Eindhoven f 11.873; Zoeteman, Brielle f 8700; Hoogstra ten. Leiden f 7150; Snoeker en "Co., Leiden f 9500; Warnaar, Leiden f 7190; Bax en Steen kist, Haarlem f 10.436; N.V. W. Visser en 2n. Wassenaar f 7610; Bronkhorst, Den Haag f 11.222; Marcelis en Heemskerk, Leiden, f 9949; Egidd'us Verliezen en Co., Rotterdam f 9777; v. d. Geer en Stuifzand, Leiden, f 6425; Esser, Delft f 9479; A. de Roode, Haarlem f 10.110. ORGELCONCERT ALBERT SCHWEITZER De toegangsprijzen van het orgelconcert vail Prof. Albert Schweitzer en de zanguit voering iin de Pieterskerk zijn niet zooals wij abussdevelijk meldden f 1.en f 0.75, maar t 1.— en f 0.50. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN UIT DEN RAAD 712 werkloozen in Alphen. -- Veel belangstelling. Voorstel 3 pet. korting aangenomen, Maandagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van Dr. II. J. Lovink. Se cretaris: K. Salverda. Wethouders; G. M. Hergreen en W. J. Sprey. Afwezig: de heer Ten Cate Brouwer. Na opening met gebed legde bet nieuwe lid, de heer P. J. Koelewijn, de belofte af en nam zitting als lid van den raad, inplaats van den heer Engelsman. Op een vraag van den heer B. Sprey over den toestand Lindehovenstraat, deelde de Voorzitter mede, dat hierin wegens dc vele kosten daaraan verbonden, geen veranderng kan gebracht worden. Wel zullen nog en kele waarschuwingsborden geplaatst wor den. Op de wagen van den heer Van Kleef ,over de onregelmatigheden aan de Nood- slachtplaats, deelde de Voorzitter mede, dat het onderzoek is beëindigd en de gemeente geen schade heeft geleden. Naar aanleiding van een ingekomen vei> zoek van de zangvereen. De Lofstem en Ex celsior te Aarlanderveen om beschikbaar stelling lokaal voor repetitie stelden B. en W. voor hierop afwijzend te beschikken. De heeren Den Uyl en Verdonk wilden wel een schoollokaal beschikbaar stellen. Dit^ punt werd op verzoek .van den heer Ruting aangehouden. Ingekomen is een schrijven van den heer A, P. Chardon, dat deze bedankt voor de Commissie van Toezicht L. O. Hierna werden verschillende ingekomen adressen voorgelezen. Over een verzoek van 100 werklooze jonge menschen voor het zorgen voor ontwikke ling c-n het verstrekken van steun voerde de heer Den Uyl het woord. Spr. pleitte ■oor ontwikkeling van deze jongelui. De Voorzitter zal deze zaak morgen zelf op het Departement bespreken. Punt 2. Voorstel van B. en W. tot aan koop van rentegevende eigendommen ten behoeve van het Waarborgfonds inzake .Wo ningbouw. De heer Koren vroeg wanneer de huren 3r woningen verlaagd zullen worden, zoo als sommige particulieren reeds doen. Hier zullen zich moeilijkheden .voordoen, aldus de Voorzitter. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de regeling voor de belegging en opneming van kasgelden door den Gemeen te-Ontvanger. Z. h. s. aangenomen. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van verordeningen inzake het ver- gunnings- en verlofsreclit krachtens de Drankwet 1931. Z. h. s. aangenomen. Punt 5. Voorstel van B. en W. "tot Vast stelling eener .verordening van algemeene sluiting op den Zondag voor winkels. De heer Den Uyl wilde wel enkele win kels op Zondag openstellen. Uit de kringen der winkeliers is geen ve.rzoek ingekomen en het is maar één winkel die op Zondag open wenscht te zijn. De heer Den Uyl trok zijn voorstel in. Z. h. s. aangenomen. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot toepas sing van een tijdelijke korting van 3 pet. op de jaarwedden en bclooningcn van het ge- meentepersoneel met ingang van 1 Mei 1932 voor zoover die jaarwedden en loonen door den Raad of krachtens door dezen vastge stelde regeling, zijn bepaald. Z. h. s. aangenomen. De heer Boeren vroeg het woord, juist nadat de hamer was gevallen. Te laat! Punt 7. Benoeming van twee leden voor iet Algemeen Armbestuur. Aanbevolen erden: J. C van Muiien, H. Tabernéc, A Vermeulen en A. v. d. Ent. De heer Den Uyl vond, dat hier geen ar l>eider werd voorgedragen, geen arbeider althans in de ware zin des woords. Volgens spr. moet het een sociaal-democraat zijn, dat zijn arbeiders. Die nu worden voorgedragen aanbidden bet gouden kalf. Door do lieeren W. J. Snrey cn Verdouk word verzocht aan den heer 'vn Uyl zïju woorden ia t$ gakken. Pi* H ^nscb\a de i heer Den Uyl niet te doen, want de men schen van Patrimonium en Chr .Werkmans bond zijn slippendragers van het kapitalis me (applaus op de publieke tribune, waar na de voorzitter dreigde met ontruiming). Om te zien hoe de raad «al reageeren stelde de heer Koelewijn, naast de heeren Vermeulen en Van der Ent de candidatuur 1. N. Engelsman. Uitgebracht: Van Muyen 16, Tabernée 0; gekozen: Van Muyen. Vermeulen 17, v. d. Ent 7, Engelsman 4; gekozen: Vermeulen. Punt. 8. Tot ambtenaar Burgerlijke Stand, vacature wijlen den heer Joh. v. Leeuwen, werd gekozen de heer G. M. I-Iengreem Punt 9. Voorstel van B. cn W. tot vaststel ling eener nieuwe regeling voor het verlee nen! van ondei-steuning aan onvrijwillige werklooze arbeiders. Daar er voldoende uit de reserve van de bedrijven komt, wilde de heer Koelewijn dit voorstel niet aanvaarden. De heer Van 't Riet vond de sprong ach teruit te groot en stelde voor een midden weg, dus de verlaging te halveeren. De heer Van Kleef zeide, dat we leven in een christelijke saamleving en dus moetén wel doen. Spr. vond dit voorstel te vérgaand De heer Boeren stelde voor dc gezinstoe- slag te verhoogen tot 1.—, daardoor stijgen de uitgaven wel met 5500.—, doch dit zal de Middenstand ten goede komen. Is het mogelijk, aldus spr., dat B. en W. een ver gadering van huiseigenaren beleggen om tot verlaging der huren te komen? Na aftrek van huishuur blijft, zoo zeide de heer Den Uyl, voor vele gezinnen over voor levensonderhoud 8.—. Daar kan een gezin niet van leven. Een schare van 2000 menschen wordt gedreven in de richting van het pauperisme. Vele werkgevers dwin gen hun arbeiders in hun woningen te wo nen, om zeker van de huur te zijn. Verla ging van huurprijs «al voorloopig wel niet komen. Nadat spr. uitvoerig op het voorgestel do was ingegaan, is het niet onmogelijk dat es een georganiseerd verzet zal komen. De heer Ivoren geloofde dat nu velen bij het Burgerlijk Armbestuur zullen komen. Spr. is voor handhaving der oude regeling. Het voorstel, aldus de Voorzitter, gaf ook cn W. leedwezen. Van 1 Jan.—30 April j.l. is aan steun uitgegeven 22.750. B. en W. ramen 1 Mei—1 Sept. op 2000 per week' uitkeenug. Maandagmorgen werden er weee 47 werkloozen ingeschreven, zoodat het to taal thans is 712. De raming van de begrooting geeft dek- #^nni0t JS?Pt' Z00dat n°S ec« kloillQ j oU.000 gedekt moeten worden, waarom trent nadere voorstellen moeten komen. Hoewel op de nieuwe begrooting zeer be zuinigd zal moeten worden, dienen we voor -olgend jaar minstens op één ton te reke- len. B. en W. doen wat mogelijk is; daarom is verzet prediken en scherpe woorden uiten met op z'n plaats. Na de uiteenzetting van den voorzitter merkte de heer Van Kleef op, dat spr., hoe wel noode, zich heeft neergelegd bij de 3 pet, verlaging der salarissen, terwijl hioe een verlaging voor werkloozen wordt voor gesteld van 20 pet. Spr. wilde de oude steun regeling handhaven. De lieer Van Muiswinkel ondersteund^ het voorstel van den heer Van 't Riet om niet 2.— maar 1.— te verlagen. Spr. gaf den heer Den Uyl in overweging niet andersdenkenden te krenken en ook niet het aanzetten tot opstand, maar lievcu de werkloozen -aanraden: „God te bidden, dat Hij het spook der werkloosheid van hen moge weren". Wethouder Hengreen zeide, dat B. en W, met leedwezen dit voorstel hebben gedaan, doch wil de raad verder gaan dan is spr. voor het voorstel-Van 't Riet. De heeren Den Ouden en Ruting zijn ook voor het voorstel-Van 't iRet. Na uitvoerige besprekingen welke be sprekingen door den heer Den Uyl op laag peil werden gevoerd werd het voorstel can den heer Van Kleef, om de oude rege ling te handhaven, verworpen. Vóór; .Van Kleef, Den Uyl, Koelewijn en Koren. Het voorstel-Van 't Riet (a.r.) om de ver laging tot de helft terug to brengen werd aangenomen met algem. stemmen .(Wordt veryolgd). ADRES AAN DEN RAAD Nu B. cn W. aan den Raad hebben voor gesteld (welk voorstel heden in behandeling komt) in de nieuwe steunregeling de steun voor uitgetrokkenen uit een werkloozenkaa voor gehuwden en ongehuwde kostwinners te verminderen vanaf f 11 tot f 9 cn voor kostgangers van f 6.75 tot. f 5.50 en voor re glementair nog niet rechthebbenden, dubbel uitgetrokkenen en ongeorg., voor gehuwden, en ongehuwden kostwinners van f 10 tot f S en voor de kostgangers vanaf f 6 tot f 4.75 hebben de R.K. Volksbond, Alphensdhe Be sturenbond en Chr. Besturenbond Zaterdag j.l. aan den Raad een uitvoerig adres ge zonden. J In het adres wordt verzocht het voorstel van B. en W. niet aan te nemen maar do oude regeling te handhaven. Zij schrijven, o.a.: 't Is U bekend hoe honderden gezinnen al gedurende don gebeelen wintel' van pijn. f 11.steun hebben 'moeten rondkomen eil omdat deze steun nog maar ten deeie voor ziet in do allernoodzakelijkste levensbehoef ten, daar kunnen wij ons niet indenken, hoe Burgemeester en Wethouders met een desbe treffend voorstel bij den Raad kunnen aan komen. Wij ivillen ten overvloede nog wijzen op het onmogelijke, om dan de gron duit keering maar te houden, om van f S.of f 9.te moeten rondkomen, als U weet., dat de huis huren va rieeren tusschen f 3.60 cn f 5.—, daarbij komen de verschillende fondsen, ais Ziekenfonds, Ziekenhuisfonds, Begrafenis fonds en Organisatie, bedragende f 1.50 tot f 2en als daar dan nog bijkomen de uit gaven voor brood en aardappelen, om dan nog maar niet te spreken van kleeding, enz., dan kunt U zich voorstellen, dat wij ons dan met vreeze afvragen, wat moet er van een gezin met kinderen terecht komen. AFWIJZEND BESCHIKT Ged. Staten van Z. H. hebben afwijzend beschikt, op een verzoek vain G. Koppenol te Nieuwvecn, om vergunning tot het in wer king brengen van een autobusdienst van Nieuwveen (Kattenbrog), langs Aarkanaal en Gouwsluis naar Alphen a. d. Rijn (Wil- helminastraat) cn omgekeerd. PAARD VAN DE CAVALERIE TE WATER Maandagmorgen trok door onze gemeente een groep cavaleristen uit Leiden. Nabij do Heercnweg na een klein oponthoud toon men opsteeg, sprong een der paarden achteruit en te water. Aan deze zijde van den Rijn kon men het paard niet op den wal krijgen. Achter een roeiboot zwoin het paard naar de overzijde om daar aan wal gebracht te worden. De belangstelling voor het zwemmende paard was groot. ALPHENSCH ZWEMBAD Heden is het Alphensch Zwembad voor 't publiek opengesteld. Als do Meimaand nu veel warme dagen zal geven, zal ook de in zet voor A. Z. zeker goed zijü

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6