Een mooie Verrassing! SAMBO EN JOCKO DINSDAG 10 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 ALBERT THOMAS Schijnbaar onuitputtelijk was de energie waarmee de eerste directeur van het Inter nationaal Arbeidsbureau Albert Thomas zich aan zijn taak heeft gewijd. Doch ook te zijnen opzichte heeft de schijn het tegen de werkelijkheid afgelegd. Plotseling is deze vitale figuur overleden en dit onverwachte heengaan wordt waar schijnlijk niet ten onrechte in verband ge bracht met zijn ontembare werklust. Groote ontsteltenis heeft het bericht van Thomas' dood in heel de wereld teweeg gebracht Het meest in Volkenbondskringen te Genève, waarin hij een geziene en bezie lende persoonlijkheid was. Om meer dan één reden wordt zijn heen gaan diep betreurd. Nu binnenkort Sir Eric Drummond als secretaris-generaal van den Volkenbond gaat aftreden, zagen sommigen in Albert Thomas diens opvolger. En hoezeer men vond, dat hij niet gemist kon worden in het internationale sociale werk, een man zoo vol van liefde voor de internationale verzoening als hij zou op dien verantwoor delijken post ongetwijfeld op zijn plaats zijn geweesL Zeker, het Volkenbondswerk moet geleid worden langs de banen der nuchtere reali teit en men nioet het slagen ervan tijd, véél tijd gunnen. Maar zonder geestdritt voor het Volkenbondsideaal is het werk der internationale verbroedering tot mislukking gedoemd. Dit geldt ook voor den arbeid van het Internationaal Arbeidsbureau, waaraan de thans overledene zich gedurende twaalf jaren met heel de kracht van zijn idealis tische persoonlijkheid heeft gegeven. Dat er op het internationaal sociaal-economisch terrein slechts voetje voor voetje kan wor den voortgeschreden spreekt vanzelf. De mislukking van de eerste groote inter nationale conventie op Arbeidsgebied, die van den acht-urendag, is in dit opzicht een waarschuwend baken. Later is men voor zichtiger te werk gegaan met het sluiten van conventies. Maar Thomas, de leider, heeft door alles heen zijn geloof aan het ideaal behouden, naar de verwezenlijking waarvan ook een man gestreefd heeft als Nolens, die, zeer met hem bevriend, hem in den dood is voorgegaan. Thomas moet zeer terneergeslagen zijn geweest door den dood van zijn vrienden en medewerkers Nolens, Fontaine en Sokal. In zijn omgeving wist men ook, dat de oogcnschijnlijk zoo gezonde man aan suiker ziekte leed en hoog noodig een kuür moest ondergaan. Men heeft het hem de laatste weken kunnen aanzien, dat hij vermoeid Was. Maar niemand heeft zulk een plotse ling einde kunnen venvachten. Bij den doodsbaar van Albert Thomas past onze eerbied voor den nobelen man, die zijn leven heeft gegeven voor een ideaal, dat der menschheid is en die met al zijn kracht heeft gestreefd naar <le verwerkelij king van de sociale rechtvaardigheid. Albert Thomas is een baanbreker ge weest, wiens naam in de historie der menschheid met gulden letters zal worden vermeld Zij die na hem komen, zullen de fouten, die hij in zijn socialistische eenzijdigheid onvermijdelijk moest begaan, kunnen ver mijden maar zij zullen ook kunnen putten uit de rijke ervaring van de organisatie in de periode van opbouw, die door hem zoo intensief geleid werd. TARDIEU TREEDT AF IN VERBAND MET DEN VERKIEZINGS UITSLAG Tardieu die uit den uitslag van do ver kiezingen zijn consequenties trekt, is van meening, dat de wijziging in de kamermeer derheid hem berooft van het noodzakelijke, gezag om de verantwoordelijkheid te kunnen blijven dragen. Indien de nieuwe president hem verzoekt aan te blijven, zal hij erin toestemmen, zijn post te blijven waarnemen, op voorwaarde dat zijn werkzaamheid beperkt blijft tot afhandelen van de loopende zaken. De nieuwe kamer zal op 1 Juni bijeenko men. doch de regeeringscrisis zal eerst in de eerste helft van die maand kunnen worden opgelost, in verhand met de installatie der nieuwe kamerleden en de verkiezing van een kamervoorzitter. In ieder geval zal de nieuwe regeering voor 10 Juni aan het bewind moeten zijn, daar dan de conferentie van Lausanne bij eenkomt. NIEUWE LANDDAGVERKIEZINGEN Het Hesalschc kabinet heeft besloten als termijn voor de nieuwe landdagverkiezin gen den 3 Juli voor tc stellen. DE VERMOORDE PRESIDENT NIET IN HET PANTHEON. Op verzoek van de weduwe van wijlen president Doumer zal het stoffelijk overschot van den overledene niet, zooals aanvankelijk besloten was, voorgoed in het Panthéon rus ten dooh vandaar Donderdag in het familie graf op één der Parijsche begraafplaatsen worden bijgezet. Het üjk van wijlen president Doumer is in de feestzaal van het Elysée opgebaard op een zwart zilveren katafalk, die met de Fransche vlag getooid is. Vier officieren van het militaire kabinet van den overleden pre sident houden de wacht. Sedert 2 u gistermiddag is aan 't publiek ge legenheid gegeven langs de baar te defileeren Het eerst kwamen de presidenten van den senaat en van de kamer, voorts de leden der regeering, eenige familieleden en de pers. Dan volgde een onafzienbare stoet van be langstellenden, die, ondanks het regenach tige weer, reeds sedert de vroege ochtend uren gewacht hadden, om toegang te ver krijgen. Een groot défilé. Het lichaam van President Doumer is gisterochtend in een der zalen van het Ely sée op een katafalk geplaatst, die bekleed is met zwarte draperieën. met zilver versierd, en de Fransche kleuren. Vier hooge officie ren van het militaire kabinet van den over ledene houden de wacht Om 2 uur des middags werd gelegenheid gegeven een laatsten groet aan den over leden president te brengen. Eerst versche nen de voorzitters van Kamer en Senaat, Bouisson en Lebrun, met -de leden der re geering, vervolgens eenige bloedverwanten van Doumer en journalisten. Toen begon het défilé van het publiek, dat urenlang in den regen had staan wachten, om toegang tot het El.vséq te verkrijgen. Onafgebroken trokken delegaties uit Elzas en Lotharingen, soldaten, priesters en kinderen langs de baar. Om kwart voor zes bracht de zoon van den Britsche premier, Malcolm Mac Do nald, een laatsten groet aan Doumer. DE MOORDENAAR GORGOELOF. PARIJS, 10 Mei. Het onderzoek van de Parijsche politie naar den /Vrijdag j.l. gepleegden moordaanslag op President Doumer, heeft tot nog toe weinig nieuws opgeleverd. Gorgoelof heeft voor zijn vertrek naar Pa rijs een testament gemaakt, dat hij een Ber- lijnsche uitgever heeft toegezonden, bij wien hij een zijner z.g. Bohémes had laten uit geven. De Berlijnscbe politie heeft een af schrift van dit testament naar Parijs gezon den, waar het gisteren is ontvangen. Het werd terstond vertaald, doch heeft blijkbaar geen verrassingen opgeleverd. Gisteren heeft een getuige, een Russisch emigrant, aan wiens oordeel men aanvanke lijk weinig waarde hechtte, een verklaring afgelegd, die men van meer belang vindt, aangezien zij zou kunnen bewijzen dat Gor goelof zich inderdaad in Rusland heeft op gehouden en op goeden voet met de Sovjet autoriteiten verkeerde. De getuige verklaar de, dat hij in de foto's, die de Parijsche pers gaf, een zekeren Tsjoelkoff heeft her kend die in de jaren 1923 en 1924 als medi cus werkzaam was te Mackop in Zuid-Rus land. Waarschijnlijk zal Gorgoelof dezer da gen met dezen getuige worden geconfron teerd. Moskou ontstemd De verklaring van den Franschem minister president Tardieu, dat Gorgoelof een bolsje wist zon zijn, Iheeft m politieke kringen te Moskou groot opzien gebaard en opwinding veroorzaakt. De Sovjet-regeering beschouwt de verkla ring als een stap om de betrekkingen tus- sohen Sovjet-Rusland en Frankrijk te bena- deelen. De Sovjet-regiering zal haar ambassadeur te Parijs, Dowgalewski, opdracht gewen, bij het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken mede te deelen, dat Gorgoelof geen lid eener bolsjewistische organisatie is ge weest en dat de verklaring van Tardieu uit de lucht gegrepen is. Palnlevé trekt zijn candidatuor ia Naar Havas uit Parijs seint, heeft Pailn- levé zijn camdidatuur voor het president schap teruggetrokken. Hierdoor is het tamelijk zeiker geworden, dat vandaag de Senaatsvoorzitter Lebrun tot President van de Fransche republiek zal worden gekozen. DE AARDVERSCHUIVING TE LYON KANONNEN TE BAAT GENOMEN. Reuter meldt uit Lyon, dat men besloten heeft, de verschuivende aardmassa's met kanonnen stuk te schieten, teneinde zoo doende verder gevaar tc voorkomen. De bergingswerkzaamheden te Lyon moes ten gistermiddag tengevolge van den stroo menden regen en een nieuw gevaar voor aardverschuiving worden gestaakt. Door het vuur van 3 stukken snelvuurge- schut werden eenige duizenden kubieke M. overhangende aarde afgebroken. Bij de be schieting werd het puin der huizen getrol- fen, waarbij bet in brand geraakte. De brandweer moest hierna opnieuw ingrijpen. Thans liggen nog 32 personen onder het puin bedolven. Des morgens vroeg werd, als gemeld, een niet ernstig gewonde vrouw geborgen Eeni ge uren later kon het vreeselijk verminkte lijk van een jongen man worden blootge legd en korten tijd later het lijk van een arts. In totaal zijn 13 gebouwen ontruimd. Gisteravond is vastgesteld, dat nog 30 personen onder de puinhoopen van de in gestorte huizen bedolven liggen. Velen van hen zijn, naar men met zekerheid weet, nog in leven. Hun gekreun en geroep kan men nu en nlian hooren. Pogingen om hen te red den kunnen op het oogenblik niet meer gee daan worden. Gisteren zijn 13 menschel! levend uit de puinhoopen bevrijd, maar men koestert weinig hoop voor de 30 bedelvenen. PARIJS, 10 Mei. Hef opruiming-werk te Lvon schiet tengevolge van het gevaar van nieuwe instortingen of aardverschuivingen slechts zeer langzaam op. In den afgeloo- pen nacht is men er in geslaagd nog twee lijken te 'bergen. In do beide ingestorte hui- een woonden 51 personen. Negen hunner zijn onder geneeskundige behandeling ui liggen in het ziekenhuis. Dertien bawoncis zijn aan het gevaar ontsnapt, doordat zij of niet thuis waren of zich tijdig in veiligheid konden brengen, terwijl tot nog toe 6 lij ken konden worden geborgen. Volgons deze berekening moeten zich dus nog 23 perso nen onder de puinhoopen bevinden. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE Begint 16 Juni De Fransche regeering heeft het voorstel der Engelsche regeering, om de conferentie van Lausanne op 16 Juni te laten beginnen, goed gekeurd en zich ook aceoord verklaard met het door Engeland voorgestelde algemeene pro gramma. MUITERIJ OP PERUAANSCHE OORLOGSSCHEPEN BIJTIJDS ONDERDRUKT Communisten-opstand in geheel Zuid-Amcrika lag in het plan. Communistische matrozen hebben kans gezien, zich meester te maken 'van de beide Peruaansche kruisers „Almirande Grau" en „Bolognesi". De officieeren werden gevangen genomen en het bevel ging over -aan een raad van matrozen. De regeering kondigde terstond den staat van beleg af en zond ter onderdrukking van de muiterij eenige marine-vliegtuigen en twee duikbooten naar de opstandige kruisers De bemanning van de „Almirande Grau" gaf zich direct over, doch de bemanning van de „Bolognesi" gaf zich pas over, nadat de kruiser van de duikboot een torpedotref fer onder de waterline had gekregen. De kruiser werd door infanterie troeepen bezet Volgens de mededeel ingen van de regee ring is de orde aan boord weer hersteld. De gevangen genomen muiters zijn op het eiland San Lorenzo geïnterneerd en zullen ter beschikking van een krijgsraad worden gesteld. De leider van den opstand, Pezo, is commu Naar de Peruaansche regeering mede deelt, was reeds eenigen tijd geleden een waarschuwing ontvangen, dat Zondag in geheel Latijnsdh-Amerika communistische opstanden zouden uitbreken. De Peruaan sche regeering was dan ook op den opstand voorbereid. In den nacht van Zaterdag op Zondag was het te Lima reeds tot een groote student en- betooging gekomen, als protest tegen de arrestatie van den leider der oppositie, de la Torre. Bij een botsing met de politie werden dertig personen gewond. Op het dak van eenige regeeringsgebou- wen stonden machinegeweren opgesteld, ter wijl het centrum der stad door militaire tree penafdeelingen wordt bewaakt. DE DUITSCHE RIJKSDAG BIJEEN DE POSITIE VAN HET KABINET De rijksdag is gistermiddag voor het eerst sedert Februari weder bijeengekomen. De zaal en de tribunes waren goed bezet, hoe wel men de atmosfeer van een grooten dag miste. De meeste leden van het kabinet wa ren aanwezig. President Loebe opende de vergadering met een woord ter .nagedachtenis van de sedert Februari overleden afgevaardigden. Voorts deelde hij mede, dat hij den president van de Fransche Kamer een telegram heeft gezonden om de deelneming van den rijks dag met het overlijden van president Dou mer en den directeur van het internationale arbeidsbureau Albert Thomas te betuigen). Voorts deed Loebe mededeeling van het af treden van den rijksminister voor econo mische aangelegenheden prof. Warmbold. De agenda vermeldde als punten van be handeling de nieuwe wet tot aflossing van de schuldeisen voorts algemeene politieke beschouwingen. De oppositie heeft een heele reeks van moties ingediend. Moties van wantrouwen, tot ontbinding van den rijksdag en tot ophef fing vaji de noodverordeningen zijn inge diend door de communisten, de Duitscli-na- tionalen en de nationaal-socialisten. De na- tionaal-socialisten hebben ceri motie van wantrouwen, zoowel tegen de geheele regee ring als tegen de afzonderlijke ministère Gröner, Dietrich en Stegerwald ingediend. De eerste spreker was minister Dietrich, die de wet tot aflossing van de schulden toe lichtte en ook voorloopige mededeelingen over de nieuwe hegrooting deed. Na de minister kwamen de woordvoerders der socialisten, communisten en nationaal- socialisten aan het woord. De beraadslagin gen worden heden voortgezet Over het algemeen is de indruk, dat deze rijksdagzitting niet veel belangrijks zal op leveren, welke indruk ook door de opmerke lijke terughoudendheid der radicale vleugel partijen bevestigd wordt Intusschen is zeker, dat de positie van het rijkskabinet tegenover hpt parlement zeer sterk is, zoodat algemeen de verwerping van alle moties van wantrouwen wordt verwacht Men wil daarom de zitting zoo spoedig moge lijk, waarschijnlijk reeds Woensdag a.s. la ten eindigen, wat ook voor de rijksregeering zeer gewenscht is, daar deze dan de laatste dagen voor Pinksteren kan gebruiken voor het redigeeren van nieuwe noodverorde ningen. De nieuwe rijksdagzitting zal in Juni ge houden worden ter behandeling van de be grooting, die in den tusschentijd gereed zal komen. - I Mogelijk is, dat deze rijksdagzdtting samen valt met de conferentie van Lausanne, wat op het verloop der beraadslagingen wel niet zonder invloed zal zijn. De Duitsch-nationale rijksdagfractie heeft nog een propagandamotie ingediend, waarin de rijksregeering verzocht wordt, om met het oog op den gevaarlijken toestand in Oost- Europa, internationale stappen te doen tot bescherming van Danzig tegen een inval van Polen, op welk acuut gevaar de Engel sche pers opmerkzaam heeft gemaakt, voorts om het Memeiland op grond van het zelfbe schikkingsrecht weder tot Duitschland te la ten terugeeren, nu Litauen een aanslag op zijn autonomie heeft gepleegd en tenslotte een herziening van de Duitsche grenzen in het Oosten in te leiden. Een sectie mitrailisten te Weenen, die op den verkiezingsdag propaganda heeft ge- maakt voor het nationaal-socialisme, is we gens overtreding van het kazernereglement ontbonden. De manschappen werden over andere secties verdeeld. HET BANDITISME IN AMERIKA Krant overvallen Te Chicago drongen drie gewapende ban dieten een drukkerij binnen, terroriseerden de zettere, vernielden de zetmachines en namen de oplage van het plaatselijke blad „Chicago Globe" mee. De hoofdredacteur van het blad te van meening, dat de overval te uitgelokt door politieke artikelen, die in het blad gepubli ceerd zijn. DR. BRUNING SPREEKT TOT DE PERS De Duitséhe Rijkskanselier Dr Bründmg heeft Zondagmiddag te Schoenberg het woord gevoerd voor de te Berlijn gevestigde vertegenwoordigen vain buiten de hoofd stad verschijnende Duitedhie bladen. Na op het groote belang van de henkieczing van Van Hindenburg gewezen te hebben, be sprak hij zijn actie te Genève. Slechts dan, zeide lüj. is voor Duitschland het hoogste te bereiken, indien het gelijk tijdig gelhkt te bewijzen dat het doel van Duitschland samenvalt met de welbegrepen wereldbelangen. Het te juist het ongelijk van het Verdrag van Versa idles en d'e. daar na. gevodgde vredesverdragen, dat men ge loofd heeft dat eenige landen zich al het goede en waardevolle dezer wereld kunnen verzekeren, zich om zoo te zeggen het ge luk kunnen verschaffen, terwijl den over wonnene als het ware sledhts de tranen worden toegestaan om hun ongeluk te kun nen be weenen. Voor het herstel van normade verhoudingen te vertrouwen en nog eens vertrouwen noodzakelijk. Doch hoe zal een zoodanig vertrouwen kunnen worden ge wekt indien nog steeds ongelijkheid bestaat tueschen overwinnaars en overwonnenen, in dien verschillen worden gemaakt, zoo, dat enkelen ad-les wordt gepermitteerd. Duitsch land wil geen bizemdere rechten, geen privi legies. liet. wil slechts gelijkheid inzake her stelbetalingen en ontwapening. DuitschiLand heeft voor den verloren oorlog meer geleden dan eendig ander volk iin de nieuwste geschie denis en grooter of feite moeten brengen. Een maal moet evenwel een einde komen aan deze offers. Eenmaal moet ook deze reke ning als voldaan worden erkend, wil men den oorlog werkelijk als geëindigd beschou wen. Na nog te hebben gèwezen op <Jie groot© beteeken is van de te Lausanme te houden herstel conferentie besloot Dr Br timing zijn stormachtig toegejuicht© redevoering. Weerbericht. Het dunne ptjltjo geeft den vorlgen stand Hoogst© stand te La Coruna 767.7. Laagste stand te Riga 741.7. Stand vanmorgen halftwaalf 759.1. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch InsL te De Bilt) FOTOGRAFEEREN DOOR MIST HEEN En op langen afstand De „Times" heeft een foto gepubliceerd van de Fransche kust, gezien van Dover uit. De foto was genomen op een dag, dat het uitz cht niet goed was, door middel van een langfocus-camesra. De dichtheid van de atmosfeer was over wonnen door het inwendige van d6 camera te verlichten met infra-roode stralen, welke do eigenschap hebben, door mist heen te DE HESSISCHE LANDDAG ONTBONDEN De verkiezingen ongeldig verklaard Het, Hessische etaategereohtshofdat uit rijf rechtere en zeven parlementsleden <8 samengestelds, heeft gietermiddag de bezwa ren van d© economische partij tégen de gel digheid der Hessische Landdag verkiezingen in ib Nov. 1931 els juist erkend en deze ■rkiez:ngen ongeldig verklaard. Door dit besluit is de Hessische landdag ontbonden. i ,'ieuwe verkiezingen moeten volgens grondwet binnen twee ma inden p'aats DE KLEINE ENTENTE Nieuwe militaire overeenkomst In bet ministerie van buiifcénflanctech© Za ken te Boekarest werd Maandag een nieuwe militaire overeenkomst der klein© entente bnderteekend door den Roemeenechen minis ter van buitenlandeche zaken, den Roe- meenschen chef van den generaüen staf, den Tsjecho-Slowaksohen en den. Zuid-Sla/vi- eohen gezant Het. verdrag moet gelijktijdig ook in Praag Belgrado onderteek©nd zijn. VLIEGTUIG DOOR BLIKSEM GETROFFEN De inzittenden ongedeerd. Uit Londen wordt aan de „Tel" gemeld: Kort na het vertrek van het vliegveld te Croydon is d© bliksem ingeslagen in een der groote vliegmachines van de Empire Airways, die de verbinding Londen-Parijs onderhouden. Het vliegtuig, dat den naam Horatius draagt bevond zich op ongeveer 600 meter hoogte toen dit merkwaardige on geluk, dat geen menschenlevens kostte, plaats had. Dc antenne werd door den blik sem getroffen en viel ter aarde, terwijl het radiotoestel nabij den piloot vlam vatte en geheel uitbrandde. Ook de vensters van de stuurcabine werden vernield, terwijl twee der propellers werden beschadigd. Er be vonden zich 13 passagiers aan boord, die geen van allen werden getroffen en vol maakt kalm bleven. Het vliegtuig is naar Croydon teruggekeerd, waar de passagiers onmddellijk in een ander vliegtuig over stapten om de reis naar Parijs opnieuw te ondernemen. PARIJS, 10 Mei. In politieke kringen te Parijs heerscht nog groote onzekerheid om trent de komende regeeringsmeerderheid in de Kamer. Zoowel een concentratie als het kartel zijn mogelijk, hoewel men in parle mentaire kringen bijna niet kan gelooven, dat Herraot het experiment van 1924 zal her- Gisteren hielden de rad. soc. onder leiding in Herriot een korte zitting, waarin de nieuw© situatie werd besproken. De voor malige mLnister-president wenschte echter geen verklaring af te leggen en verwees naar het partijcongres, dat op 18 Mei as. zal worden gehouden en dat een definitieve beslissing zal nemen. Ook de socialistische leiders toonden de zelfde terughoudendheid, aangezien ook de socialistische partij pas op haar congres, dat tegen het einde van de maand zal worden gehouden, een besluit zal nemen. Aangezien Tardieu heden den nieuwen president der republiek het ontslag der re geering zal aanbieden en de President -hem tegelijkertijd zal opdragen de staatszaken af te wikkelen, zal Tardieu tot aan het bijeen komen der nieuwe Kamer de leiding der staatszaken blijven behouden. AARDVERSCHUIVING IN SAVOYE Een dorp met vernieling bedreigd. PARIJS. 10 Mei. Uit Ghambéry wordt ge meld, dat zich tengevolge van reusachtige aardverschuivingen in Savoye, een geheel dorp in gevaar bevindt, en langzaam naar het dal wordt geschoven. Ongeveer 2 nvil- lioen kub. meters aarde heeft zich in bewe ging gezet, en glijdt langzaam naar beneden het dal dn. Van de tien hulzen die zich op het afglijdende gedeelte bevinden, zijn drie reeds geheel vernield, doordat in de af schuivende aardmassa's op de wijze zooals dat hij aardbevingen dikwijls voorkomt, plot seling reusachtige spleten ontstaan, waarin geheele hoornen en huizen wegzinken. De bewoners van de in het dal gelegen dorpen ontruimen hun woningen, en bren gen hun vee en inboedels in veiligheid. RELLETJES TE LONNEKER Arbeiders t© Loraneiker, werkzaam bij de werkverschaffing, waren wegens herhaalde lijk te laat komen, ontslagen. Zij eischten op het gemeentehuis steun en toen dit ge weigerd werd bedreigden ze d© politie, d:e, ■eretenkt door politie uit Enschedé, met de wapens de menigte uiteen moest drijven. EEN KERKDIEF GESNAPT In een roomsche kerk te Haarlem trachtte n man de offerbussen open te breöcen. Een verdekt opgestelde rechercheur met het oog op de vele kerkdiefstallen waren in alle kerkgebouwen rechercheurs wilde de man arresteeren. Hierby ontstond tusschen beiden een hevige vechtparty. Deze zou waarschijn lijk in het nadeel der politie zyn geëindigd, als niet by de worsteling een groote vaas en een kandelaar wareni omgestooten, die op den steenen vloer vielen. Dit wekte de aan dacht van den eenigen man, die zich verder het kerkgebouw bevond en van de worstel partij ©erst niets gehoord had. Deze oude man haalde spoedig hulp van buiten, waar na men den inbréker wist in te rekenen. Het bleek te zyn een 20-jarige werklooze tim mermansknecht uit Halfweg. Denkelijk is hy ook de dader van de vele kerkdiefstallen, in den laatsten tyd te Haarlem gepleegd. Matige tot zwakke Westelijke tot Zuidwes telijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen in het Westen, in het Oosten waarschijnlijk nog regenbuien, overdag iets warmer. Geen nachtvorst verwachting. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch InsL te De Bilt) De depressie over ons land en in Oost- Duitschland vereenigde zich tot een vrij diepe depressie over de oOstzee. Op den Oceaan vertoont zich een diepe depressie, die over eenige dagen -zachter weer belooft, maar een krachtige stijging van de baro meter in Engeland deed tijdelijk de Noorde lijke winden weer terugkeeren. In Frankrijk bleef de barometer stijgen en komt vrij veel zonneschijn voor. In Zuid-Du itsch land, waaien stormachtige Westelijke winden met regen Op de Britsche Eilanden neemt de regen af. In de Oostzeelanden is het weer tamelijk buiïg en koud. Dantzig meldde 27, Groningen 15 -m.M. regen. TEMPERArUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.4 C 11 MEI Zonsopgang 4.13 u.; Zonsondergang 7.41 o. Maansopgang 7.55 u.; Maansonderg. 0.52 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 8.11 u. tot 's morgens 3.42 U. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wal shot 3.11 2.02 Caup 2.86 2.48 Basel 1.25 1.31 Ema 1.28 1.27 Huningen 1.87 1.93 Coblenz 2.79 2.47 Rheinweiler -0.52 -0.48 Trier 1.62 1.23 Kehl 3.28 3.23 Keulen 2.53 2.27 Maxan 5.28 5.14 Ruhrort 1.08 1.03 Wiedesheim 1.70 1.96 Weael 0.92 0.8-5 Mannheim 4.24 3.94 Emmerik 2.15 2.13 Lobr 1.76 1.61 Dusseldort 1.88 1.69 Mains 1.58 134 Maastricht 1.93 1.87 Blngen 2.52 2.25 Venlo 11.12 11.12 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 2.31 14JJ7 Terschelling 11.52 Harlingen 0.18 12.27 Heider le 7.23 10.02 Idem 2e 19.50 IJmuiden 6.19 18.46 EL v Holland 5.29 18.02 Schevening. 5.39 6.12 Rotterdam 7.35 19.47 Hellevoetsl. Willemstad Bioawerah. Zierlkzee Wemeldinge Vllssingen Ilansweert 6.15 18.43 7.13 19.40 5.27 17.55 6.00 18.17 6.24 1&47 4.36 16.55 5.08 17.28 5.50 18.07 Gemengd Nieuws Rechtzaken, HAAGSCHE FOLITIERECHTER VAN DOFFER TOT OPDOFFER De metaalsltjper W. B. van H.. die gistermor gen wegens mishandeling terecht stond, was reeds drie jaar werkloos, weshalve htJ volop tlid had voor de duivensport. Op zekeren dag wist hij een doffer van zekere van W. te lokken en toen deze met nog een 18-Jarigen schoenmaken zijn eigendom kwam opeischen, vielen, er woor den en in plaats van zijn doffer, kreeg de eige naar een opdoffer, waardoor hjj bloedend ver- Verdachtê's verweer was. dat de Dulvenbond deze gapsport sanctionneert en hö bracht den politierechter goed op de hoogte van de regie- Het ÓM., dat uit het getuigenverhoor rerd'a schuld vaststelde, eischte f 15 boete. De politie rechter. die meende, dat 't steungeld van Maat schappelijk Hulpbetoon niet voor dit doel was uitbetaald, legde verd. eon voorwaardelijke gevangenisstraf van 5 weken op. 8ELEEDIGING Voorts veroordeelde de politierechter den tbs werkman C. F. H. die een ambtenaar van Maat schappelijk Hulpbetoon beleedlgdo, tot 2 weken stiefvader een milt vernielde, tot e waardelijke gevangenisstraf; den zaakwaarnemer H N.. wegens beleedlgin-g tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; de niet verschenen J. F. N„ en P. Chr. Q„ wegens overtreding der motor- en pflwlelwet en wegens wederspa nniglield. leder tot f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. voor de Jeugd fs een Premieboekje Om aan de vele aanvragen le voldoen, hebben we besloten om hel Kinderverhaal van den Leeuw en den Aap, dat in ons blad versoheen onder den titel DOOR G. TH. ROTMAN en zooveel opgang maakte, in boekvorm uit te geven. Wanneer men bovenstaand premieboekje bestelt, zal men de jeugd hiermee een groet genoegen doon. Het kan afgehaald worden aan ons Bureau, zoo- mede worden toegezonden na ontvangst van 50 cent per ex. In postzegels ot storting op ons gironummer. Men gelieve op de enveloppe te vermelden: ,,Sambo". Spoed gewenscht. Ook de Agenten en Bezorgers nemen bestellingen aan. Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar (en)' Premieboekje „SAMBO EN JOCKO", waarvan bedrag bijgaat: in postzegels per giro is verzonden NAAM: WOONPLAATS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2