Uit Oost-lndie DAMRUBRIEK IS HP a ft i 8 a ft U IP PP 1 ÜP 1 11 9 I WOENSDAG 4 MEI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND CRISISGERUCHTEN TE BERLIJN WARMBOLD ZAL AFTREDEN De actie tegen Groener en Brüning Nu de nationaal-socialisten in den Prui- sischen Landdag verreweg de sterkste par tij geworden zijn, wordt de positie van de Duitsche Rijksregeering, wier meerderheid nog van de sociaal-democraten in den Rijks-, dag afhangt, heel onbehaaglijk. De nazi's betwisten, niet zonder grond dat de regeering-Brüning nog de volksgunst heeft en één van hun eischen voor de sa menwerking met het centrum in Pruisen is dan ook, dat hun de grootste invloed ook in de Rijksregeering zal worden gegeven. Zij eischen daarom ontbinding van den Rijksdag, zulks in de zekere verwachting dat zij in het volgende Rijksparlement evenzeer als in Pruisen thans, de sterkste groep zullen vormen en de leiding aan de, iandspolitiek zullen geven. Het is niet te verwonderen, dat er bij deze verhoudingen geruchten ontstaan over een naderende crisis in de Rijksregeering. Er zou, om te beginnen, oneenigheid zijn in den boezem van het kabinet-Brüning zelf. Deze oneenigheid moet den vorm hebben aangenomen van het ontslag van Prof. Warmbold als Rijksminister van economi sche zaken. Deze heet het al lang niet eens te zijn met de overige leden van het kabinet in economische aangelegenheden. Hij zou o.a. met de andere ministers, inzonderheid met den minister van arbeid Stegerwald. van meening verschillen over de invoering van de 40-urige werkweek en voorts over dp voorgestelde premieleening voor financiering van het werkverschaffingspro- Vandaag zou de ontslagname van Warm bold tegemoet gezien worden, doch reed; gisteren heeft de minister niet meer deelge nomen aan de vergadering vT Rijkskabinet, alhoewel zeer belangrijke economische problemen aan de orde waren. Warmbold is, volgens de loopende ge ruchten, echter niet de eenige Duitsche Rijksminister, die van plan zou zijn brui aan te geven. Men spreekt ook over den rijksminister van binnenl. zaken en .ver dediging, Groener, den man die na strubbelingen over het verbod van de natio- naalsocialistische stormafdeelingen, gevolgd door de actie via den Rijkspresident voor een gelijk verbod van de Rijksbanier, tel kens weer genoemd wordt in verband met zijn aanstaand verdwijnen .van het politie ke speeltooneel. De laatste dagen komen uit Beiersche bron zelfs berichten, die melden, dat de generaals Schleicher en Hammerschmidt, in samenwerking met kopstukken van de na- tionaal-socialistische partij en met hulp staatssecretaris Meissner, den rechterhand van Hindenburg, beoogen niet alleen Groe ner ten val te brengen, maar het heele Rijkskabinet, om daarna een „militair" ka binet te vormen. Deze geruchten zullen wel een overdreven en dus onjuiste voorstelling van de zaken geven. Zij worden van regeeringszijde uit drukkelijk tegengesproken. Dat éi' iets kraakt aan de Wilhelm- strasse te Berlijn, schijnt wel te mogen worden aangenomen. Doch volgens een der laatste mededeelingen uit Berlijn, zal het voorloopig blijven bij het ontslag van den Rijksminister voor economische zaken is vóór het begin van de Rijksdagzitting geen regeeringscrisis te verwachten. Uitdrukkelijk wordt verzekerd, dat Hin denburg en Brüning het volledig met el kander eens zijn en dat de Rijkspresident nog steeds een onbeperkt vertrouwen heeft in den Rijkskanselier. Al ligt het voor de hand, dat de tegen standers van het tegenwoordig bewind de actie tegen Brüning's kabinet niet zullen opgeven en waarschijnlijk van de komende Rijksdagzitting gebruik zullen maken om hun doel te bereiken -, Brüning's regee ring moet nog vol vertrouwen zijn, dat zij zonder kleerscheuren door de korte bijeen komst van het parlement zal komen. DE OPVOLGER VAN WARMBOLD Voor de functie van rijksminister van economische zaken zouden o.a. in aanmer king komen dr. Trendelenburg, de tegen woordige staatssecretaris van dit parlement on dr. Goerdeler, opper-burgemeester van Leipzig en rijkscommissaris voor het toe zicht op de prijzen. DE VERORDENING OVER DE MILITAIRE ORGANISATIES De verordening van de rijksregeering aan- gaunde de zoogenaamde militaire organisa ties zal in den loop van heden worden ge publiceerd. Ze zal de politieke organisaties plaatsen onder bijzonder toezicht van den rijksminister van binneniandsche zaken en hen o.a. verplichten hun statuten ter ken nis van dezen bewindsman te brengen. Door deze publicatie van deze verordening kan dan tevens de bekende strijd om de Rijks banier als afgedaan worden beschouwd Hen verdere verordening die eveneens zal verschijnen zal zijn gewijd aan liet bestrijden van do communistische anti religieuze propaganda. Dr. CURTIUS NAAR MOSKOU Do gewezen rijksminister van Buitenland sche Zaken van Duilschland, dr. Curtius, zal huif Mei naar Moskou gaan om in zijn lunet ie als voorzitter der Verecniging tot be studeering van Oost-Europa den huidige» eeononiischen en |>olltieken toestand der Sovjet Unie te onderzoeken. Naar verluidt zul dr. Curtius bij deze gelegenheid ontvan gen worden door Krestinski en andere lei- llere der Sovjetunie. DE OOSTENRIJKSCHE MINISTER CZERMAK TE BERLIJN Dr. Groener, de rijksminister van Binnen iandsche Zaken, heeft gisteren een noen maal gegeven ter eere van het bezoek van dr. Czermak den Oosten rij kschen minister van Onderwijs, waaraan o.a. vertegenwoor digers van de departementen van Buiten- landsche Zaken, Binneniandsche Zaken en Onderwijs, Wetenschappelijke figuren en vertegenwoordigers van de algemeene Duit sche volksbeweging aanzaten. Dr. Groener heeft aan dit noenmaal dr. Czermak dé Goethemedaille overhandigd als bewijs van dankbaarheid voor de bevordering der cul- tureele betrekkingen tusschen het Rijk en Oostenrijk. EEN TIERDE DER BERLIJNSCHE BEVOLKING STEUNTREKKEND De wethouder van Financiën der stad Berlijn, Asch, heeft Dinsdagmiddag in den Gemeenteraad medegedeeld, dat voor het jaar 1932 gemiddeld zal moeten worden ge rekend op 300.000 crisiswerkloozen (in 1931 waren het 185.000). Thans worden te Berlijn 1.112.000 perso nen, d.i. 25.8 pcL der bevolking, van ge meentewege gesteund De begrooting voor 1932 sluit met ongeveer 480 millioen R.M. Het is evenwel niet gelukt de kosten der crisiswerkloozen-ondersteuning te dekken Het deficit, ten bedrage van 113 millioen, zal door het Rijk moeten worden gedragen, aangezien Berlijn niet in staat is .op eigen krachten het jaar 1932 door te komen. GEORG STRASSER VEROORDEELD In hooger beroep heeft het derde Berlijn- sche Landesgericht gister den Nat.-soc. Rijksdagafgevaardigde Georg Strasser 200 Mk. boete bij niet voldoening te ver vangen door 20 dagen hechtenis veroor deeld. In een dagbladartikel had Strasser de rijksvlag „onze Schandlap" betiteld. LINIESCHEPEN AANVALSWAPEN? Een Nederlandsche motie In de vlootcommissie der omtwapenings- commissie werd gister verder gediscuteerd over de vraag: zijn linieschepen aanvalswa penen? Be Vereendgde Staten bleken voorstander van het handhaven der groote geveohtssche- pen. Aan die zijde schijnt men van meening dat de ontwapening ter zee voorloopig gere geld is en dat, na het verhoopte toetreden van Italië en Frankrijk tot het Londensch driemogendheden verdrag, de vlootkwestie maar moet blijven rusten tot 1936. De Engelsche vertegenwoordiger hand haafde zijn opinie, dat liniesohepen defensie ve wapenen zijn, doch pleitte thans voor een beperking der tonnage dezer oorlogsbodems. Opvallend was de houding der Fransóhe delegatie, die ter zake van deze tonnage beperking een duidelijke instemming ach terwege liet, ofschoon toch de oorspronke lijke Fransche voorstellen ter ontwapenings conferentie ook van een vermindering der tonnage der lindeschepen gewag maakten. Von Rheinbaben verdedigde opnieuw liet Duitsche standpunt: afschaffing der linie schepen, die in he<t dictaat van Versailles ook aan Duitschland verboden zijn. De Nederlandsche delegatie sprak er haar leedwezen over uit, dat de groote mogend heden, Engeland, Amerika en Japan, het lindeschip niet als een aanvalswapen 'willen beschouwen en prof. Moresco diende een mo tie in volgens welke de vlootcommissie ver klaren zal. dat de slagsdhepen naarmate grooter en sterker bewapend zijn, een meer specifiek offensief karakter dragen en de nationale verdediging van een ander land als gevaarlijker te beschouwen zijn. De Nederlandsche gedelegeerde zeide, dat indien de commissie zich op het standpunt zou stellen, dat geen enkel type van oorlog schepen offensief zijn nog niet een onmidde- die een jammerlijken indruk zou maken op de openbare meening, die hoopt, dat op het gebied der kwalitatieve ontwapening een vooruitgang zal worden bereikt Hij wees er ook nog op, dat de verklaring dat slag schepen offensief zn nog niet een onmidde- lijke vernietiging der slagsohepen ten ge volge behoeft te hebben, want zelfs het Ita- liaansche voorstel gaat van de gedachte uit een geleidelijke afsqhaffing der aan valswapenen, zoodat de verklaring van slagschepen tot offensieve wapenen prac- tisch op een verplichting zou neerkomen, de slagschepen ndet te vervangen, indien zij verouderd zijn. De groote zeemogendheden behoeven dus geen angst te hebben, dat hun erkenning van het aanvalskarakter der slagschepen hun geheele stelsel van vlootorganisatie zal omverwerpen. Ook de vertegenwoordigers der meeste andere staten wezen op het beslist offen sief karakter der liniesohepen. Het presidium der commissie droeg ten slotte aan het bureau op de ingediende voorstellen samen te vatten in een rapport, dat aan de hoofdcommissie der conferentie zou worden voorgelegd. Hetgeen beteekent, dat de technische deskundigen in de vloot- ie de hun gestelde vraag, of linie schepen als aanvalswapenen moeten worden beschouwd, onbeantwoord hebben gelaten. Vervolgens werd het debat voortgezet over de vliegtuigmoederschepen, welker handiha-. ving verdedigd werd door den Amerikaan- schen gedelegeerde, die deze schepen aan duidde als 'n „verdedigingsmiddel" tegen duikibootaanvallen De meeste andere gede legeerden, die aan het -woord kwamen, dee- len dit standpunt niet en verklaarden de vliegtuigmoederschepen wel degelijk te be schouwen als aanvalswapenen. FRANKRIJKS VEILIGHEIDSEISCHEN De correspondent van de „Daily Tele graph" schrijft over de ontwapeningsbespre kingen in Genéve het volgende: Tardieu heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat Frankrijk tot een vermindering zijner bewa pening bereid is, wanneer de Amerikaan- sohe en Britsche regeering zekere veilig heidswaarborgen geven. De voorwaarden, die voor beide regeeringen onaannemelijk zijn, luiden volgens den correspondent aldus: 1. Amerika verplicht zich, geen handel te drijven met een staat, die door den volken bond als „aanvaller" wordt gekenmerkt, m.a.w. respect te hebben voor een door den olkenbond op touw gezette blokkade. 2. Groot-Brittannië verplicht zich, den 'olkembond zijn vloot voor zulk een blok kade ter beschikking te etellpn. HET VLIEGTUIG ALS AANVALSWAPEN Volkomen afschaffing bepleit Uit Genève wordt gemeld, dat in de sub commissie van de luchtvaartcommissie, die speciaal gevormd is om een gemeenschappe lijke basis van gedachten wisseling te vin den, door den Duitschen afgevaardigde Bran denburg, een voorstel is ingediend tot vol komen afschaffing van liet vliegtuig als aanvalswapen. In de toelichting zeide Brandenburg, dat alile militaire vliegtuigen aanvalswapenen zijn en dat geen enikel wapen gevaarlijker peesche buurten. Sómmigen zouden gaarne voor de burgerlijke bevolking is, vooral in voor 50 of 60 gulden per maanid werken, landen, die niet over voldoende afweermid- maar nergens is een betrekking voor hen delen beschikken. Brandenburg stelde voor, de vliegtuigen in vier categorieën te verdeelen naar den graad hunner gevaarlijkheid. 1 Vliegtuigen die voor het uitwerpen van bommen en dergelijke bestemd zijn. 2 Bombardementsvliegtuigen. 3 Verkenningsvliegtuigen ind. vaste bal lons. 4 Jadhtvliegtuigen. POLEN EN DANTZIG DANTZIG. 4 Mei. De Senaat van de vrije stad Dantzig heeft den Volkenbondscom- missarie zijn antwoord doen toekomen op het Poolsche voorstel tot overdracht van het duane regiem te Dantzig aan Polen. In het antwoord wordt o.a. opgemerkt dat Polen reeds twee maal heeft getracht de leiding van het douaneregiem van Dantzig in han den te krijgen. Deze poging is in strijd met de verdragen van Versailles en Parijs vol gens welke de duane-administrati© ijl han en van Dantzig zou blijven. Op het gebied der douanerechten heeft Dantzig haar plichten met weergalooze lo yaliteit vervuld. In de 10 jaren van het be staan der tolverecniging is het de Poolsche regeerjng niet gelukt slechts één enkel ge val van overtreding der Poolsche douana- rechten te constateeren. De douaneadmini stratie van Dantzig heeft slechts in strijd gehandeld met die Poolsche instructies, die in strijd waren met met Volenrecht en met de verdragen. Dantzig heeft geen offers gevreesd om de eenheid van het douanerecht te handhaven, zelfs in gevallen waarin belangrijke groe pen en bedrijven in Dantzig rr door werden bedreigd, zooals bijv. de Dantziger land- Door de douana-administratie van Dantzig in Poolsche handen te geven, zou het ge heele economische leven van Dantzig vol ledig aan Polen worden overgeleverd. De nota eindigt met de opmerking, dlat waneer het Poolsche voorstel zou worden uitgevoerd, Dantzig zoowel militair, politiek en economisch geheel aan Polen zou zijn overgeleverd en zou ophouden een vrije stad te zijn. BURGEMEESTER DOODGEREDEN DOOR SMOKKELAARS Uit Gent werd gisteren gemeld: Heden morgen kwamen uit de riohting Nederland twee veewagens, beladen met vaarzen, over de Belgisohe grens. Op de sommaties van de Belgische tolbe ambten veinsden de chauffeurs te stoppen, doch plotseling reden zij met groote snel heid weg. De broer van senator Ceulenaere, die burgemeester van Maldegem is, liep over den steenweg. Hij werd door een der wagens gegrepen, tegen den grond geslingerd en op slag gedood. De twee mannen konden door de douane worden gepakt. In den namiddag werden zij gevankelijk naar Gent overgebracht Het was hun bedoeling het vee te smokkelen. CRISISKLANKEN UIT INDIE Hevige crisisgevolgen in het rij ke land Armoede onder de tropenzon Bestrijding der werkloosheid. Onze correspondent te Batavia schrijft ns: Het schijnt in Holland nog niet genoeg zaam te worden beseft, dat de crisis Neder- landsch-Indië veel sterker aantast dan het vaderland. De middelencij fers mogen al hebben aangetoond, hoe sterk de inkomsten het laatste jaar zijn gedaald, over het al gemeen denkt men, dat Indië desondanks toch nog steeds het rijke land is, waarvoor ment het eeuwen heeft aangezien. Wie ech ter den toestand van vlakbij kent vraagt zich met zorg af, wat er van het schoone Insulinde terecht moet komen. Met den ge weldigen achteruitgang van de cultures door de ingetreden malaise houdt de al gemeene achteruitgang van den welvaarts toestand, zoowel van Europeanen als In landers en Ghineezen, gelijke schrede. En de naar verhouding groote ambtenarenstand begint thans meer en meer ook de ellende aan den lijve te gevoelen. Het scheepvaart verkeer, voor een eilandenrijk van zoo ge weldig groote beteekenis, is sterk vermin derd, de vrachten dalen, het personenvervoer neemt af, ook al en dat is weer één van de goede crisisgevolgen door verminde ring van het groot aantal kostbare over plaatsingen van bestuursambtenaren, officie ren en anderen. I De eigenaardige constellatie van de In dische maatschappij: een kleine, goed gesi tueerde bovenlaag, een zeer kleine z.g. mid denstand en een millioenenschare zeer een voudige tot primitieve inboorlingen, is een der groote oorzaken, dat de crisis hier zoo zwaar treft. Een andere is de sterke af hankelijkheid van de wereldmarkt voor de betrekkelijk weinigsoortige, doch in groote hoeveelheid geproduceerde cultuur- en mijn- producten, rubber, ruiker, tin, koffie, thee tabak en niet te vergeten olie. Alleen de laatstgenoemde twee handhaven zich nog, in rubber <n suiker wordt vrijwel niets meer verdiend. Gevolg: stilleggen van pro ductie, sluiting van ondernemingen, ontslag van assistenten en koelies, die door de overi ge .Jedrijvon niet kunnen worden opgenomen van veel maatschappijen moet ge zegd worden, dat zij doorgaans het mogelijke doen, om de ellende voor hun ontslagen em- ployó's te verzachten. Ook vergete men niet, dat er in de goede tijden veel verdiend is, doch door velen ook onverantwoordelijk veel is uitgegeven: het gemakkelijke en snelle geldverdienen demoraliseerde en deed verge ten, dat er weieens slechte tijden konden aanbreken. Veel employé's keeren naar Europa terug, in de hoop, daar na de en kele jaren, dat zij het kunnen uitzingen, werk te vinden, anderen wachten liever in Indië betere tijden af. Het lagere personeel dat meestal gerecruteerd werd uit vroegere kolonialen of zeelui en aan lager wal geko men Europeanen, mist echter recht op en geld voor overtocht, althans in de meeste allen, zoodat dit, nergens anders werk kunnende vinden, naar de groate steden trekt en daar aan den rand der beschaving blank pauperdom gaat vormen. Veelal zijn dergelijke menschen met Inlandsche of Chineesche. vrouwen getrouwd, althans leven zij er mee samen, hun kinderen zakken af in het kampongmilieu en zelf worden zij ontmoedigd en gedegenereerd doordat zij geen v. erk vinden en slechts nog van een comité enkele guldens per week ontvan gen, welk bedrag zij trachten aan te vullen met de schamele verdiensten uit den ver koop van zeep, poitpapier, tandpasta en scheermesjes, langs de huizen in de Euro-j te vinden. Wel doen de locale steuncomité's alles, om hen te helpen; ook de diaconieën en het Leger des Heils, evenals de Amster- damsche Mij. voor Jongemannen, die onge veer een jaar geleden haar werkingssfeer tot Indië is gaan uitstrekken, stellen alles in het werk, om te helpen, doch het aantal bijdragen is gering en velen worden niet dan onvoldoende geholpen. Door de bereid willigheid van da Koninklijke Paketvaart Mij. heeft het Leger des Heils onlangs een tehuis kunnen openen in het centrum van het oude Weltevreden, waar een aantal werk loozen ondergebracht wordt, ook het locaal steuncomité te Batavia heeft reeds geruimen tijd een tehuis voor crisis-slachtoffers, doch het voornaamste: werk, ontbreekt. De A. M. V. J. (Amsterdamsche Mij v. Jongemannen) heeft nu een landbouwkolonie bij Lennbang in het Preangersche bergland geopend, ook het I.E.V. (Indio-Europeesch Verbond), de machtigste politiek-cn-sociaile organisatie van Indië, is al geruimen tijd in die rich ting bezig, o.a. heeft het in Zuid-Sumatra de kolonie „De Giesting"; ook op Nieuw- Guinea is een gebied, waar reeds enkele jaren een kolonie van een afzonderlijke vereeniging, de Kolonisatie Nieuw-Guinea, uitgaande, wordt gedreven, doch de moei lijkheden voor den Europeaan, om in de tropen zwaren handenarbeid te verrichten zijn bekend dus de bestaansmogelijkheid op den duur moet nog worden bewezen al zijn er teekenen dat ook hier de will,enden een wieg vinden. Vooral in het begin is veel geld noodig. En Holland dat immers zooveel Indië dankt staat nog maar nl te onbewogen tegenover Insülinde's crisisleed. EILAND DOOR VLOEDGOLF GETEISTERD Zware schade aangericht. MENADO, 3 Mei (Aneta). Het eiland Mi- angas, dat kortelings bij een geschil tus schen de Ver. Staten en Nederland, aan Ne derland werd toegewezen, is door een vloed>- golf geteisterd. Strandkampongs werden weggespoeld. De „Pijnacker Hordijk" van de Kon. Paketv. Mij vertrekt rijst De gouvernementsstoomer „Aleida" is met voe dingsmiddelen naar Miangas onderweg. De vloedgolf wordt een uitvloeisel geacht van de typhoon welke de Philippijnen teisterde. De gezaghebber van Miangas meldt dat zware schade is aangericht Er zijn geen dooden te betreuren, doch drie personen werden gewond. De gezaghebber van Ta- laud zeide dat alle huizen radicaal zijn ver woest Een met den typhoon meekomenden vloedgolf bedierf het voedsel en het water. De bevolking drinkt klappermolk. EEN HALVE TON VERDUISTERD! BATAVIA, 2 Mei (Aneta). De procuratie houder van het Indische Veem G. J. M. Coe- lijn, heeft zich bij de justitie aangemeld, aangegeven dat hij f 53.000 heeft verduisterd. VERSCHRIKKELIJKE BRAND KEDIRI, 3 Mei (Aneta). Op de suikerfa briek Pesantren zijn bij een nachtelijken brand 50.000 balen ampas verbrand. RedacteurW. HOEKSTRA, Tulpeboomstraat 6, Den Haag. Alle inzendingen betreffende deze rubriek te zenden aan bovenstaand adres. i 8 dagen Ingewacht DE WERELDKAMPIOEN SPEELT VOOR LEZERS VAN DE NIEUWE HAAGSCHE COURANT B. Springer. Donderdag j.l. heeft de wereldkampioen dam speler Benedictus Springer simultaan en „blind"gespeeld voor lezers van de „Nieu- e Haagsche Courant". De avond werd een groot, succes. Springer won 38 partijen, verloor, er i ';en speelde 2 In de blindpartij maakte Springer een fout- zet die hem één schijf verlies bezorgde. Dat hij, ondanks dit materiaal verlies, tegen J. H. de Hoogh speler als J. H. d e Hoogh in een blind- pa rtij, nog remise speelde, is een bewijs van zijn geweldig kunnen. Wij hebben zeer veel dergelijke séancé's meegemaakt, doch zelden hebben wjj zoo een langdurig applaus gehoord als na deze prestatie van Springer. Hieronder volgen eenige standen uit de simultaan-séance en een fragment uit de blind partij. W. H. ar, „bakte" Springer Zwart: 8, 6—9, 11, 1817, 19, 22-£4 Wit: 26, 27, 80, 31, 33, 35, 36, 88, 39, 42—45, 48, 49 De heer Se ga ar verraste hier den we reldkampioen met de volgende dam-zet: ■,i;V,.p-i¥it;- - Zwart: 1.(32—27)- 16—21! 2. 27X 20 14 X 84 3. 39X30 21—27 4. 31X22 17X50! Dit onverwachte succes bracht dezen speler echter zóó danig van den wys, dat hij met rijn dam geen raad wist en ten slotte nog de „sigaar" was. DE MAN DIE WON De heer H. de Weever was de eenige deelnemer die den wereldkampioen een nul wist te bezorgen. In onderstaanden stand won deze speler als volgt: 1. 27—22 2. 32X21 3. £9X18 4. 34—30 5. 40X18 6. 33—29 2. 39X6 ei 18X27 16X27 1223 gedw. 25X34 13X22 24X33 Wit: 1. 30—24 2. 28—22 3. 25—20 Zwart: 20X29 gedw. 17X28 14X26 In de blindpartij tegen J. H. d e Hoogh kwam bovenstaande positie voor, waarin D e Hoogh een dam-zet uitvoerde. Weerbericht. Het dunno pültje geeft den vorlgen stand aan. stand té Seydisfjord en Vestmanör WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Meest matige in het Westen, in het Oosten zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Noordelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen- of hagelbuien, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) In het N.W. van het waarnemingsgebied bleef de barometer doorstijgen. Verder ont wikkelde zich over Scandinavië een nieuw depressiesysteem. De wind is ten onzent naar het Noorden gedraaid, zoodat van Scan dinavië uit koude lucht naar onze omgeving wordt aangevoerd. Over bijna geheel West- Europa i6 bij dezen koude-inval de morgen- temperatuur gedaald, en het is waarschijnlijk dat nog een verdere afkoeling volgen zal. Hoewel thans blijkens de Duitsche vliegtuig- waarneming in de bovenluchten nog geen bijzondere lage temperaturen worden aange troffen, zal dan wel spoedig afkoeling vol gen, zoodat de kans op buiig weer groot is. In de afgeloopen 24 uur is vooral in onze omgeving veel regen gevallen. De Bilt gaf 14 m.M. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 7.4 C. 5 MEI Zonsopgang 4.24 u.; Zonsondergang 7.30 u. Maansopgang 3.52 u.; Maansonderg. 7-46 u. 6 MEI Zonsopgang 4.22 u.; Zonsondergang 7.32 u. Maansopgang 4-07 u.j Maansonderg. 9.01 u. 5 MEI Van 's avonds 8.00 u. tot 's morgens 3.52 u. 6 MEI Van 's avonds 8.02 u. tot 's morgens 3.50 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut Heden Vorig 2.78 2.89 0.89 0.- Hanlngen 1.44 1.55 Rheinweiler -1.01 -0.86 Kehl 2.75 2.57 Maxaa 4.54 4.05 Wiedesheim l.il ].08 Mannheim 4.01 2.78 Lohr 1.39 1.42 Mainz 0.68 0.58 Bingen 1.75 1.69 Canp Ems Coblenz Trier Keulen Rnhrort Wesel 0.44 0.33 Emmerik 1.69 1.60 Dusseldorf 1.35 1.26 Maastricht 1.90 2.04 Venlo 411.36 11.28 1.37 1.12 2.12 2.04 1.07 1.36 1.91 1.79 0.61 0.61 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 5 Mei Delfzijl 11.24 23.30 Terschelling 8.37 20.45 Harlingen 9.20 21.35 Helder le 3.46 7.09 Idem 2e 16.05 19.08 iJmaiden 2.59 15.15 Holland 2.14 14.25 Scheveninft 2.24 14.35 Rotterdam 4.03 16.34 6 MEI 11.54 9.07 21.19 Harllngren 9.51 22.07 Heltevoetsl.2.55 15.11 Willemstad 3.47 16.05 Broawersh. 2.07 14.23 Zierlkzee 2.38 15.02 Wemeldinge 3.00 15.23 VllflSingen 1.08 13.29 Temeuzen 1.41 14.01 Hansweert 2.23 14.49 4.13 7,36 Brouwei Zierlkzee 3.Ï2 15.33 STUDIE VAN „BORD 38' Aan bord 38 zetelde de jeugdige speler J. Pruim, die in een oogenblikkeiyk goede positie, plotseling moest ervaren, dat hy in derdaad tegen een wereldkampioer speelde. I WA A ÊL m m -■* m Mm, m 46 48 49 50 Zwart: 2, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 14, 17, 19, 24, 25 Wit: 22, 26, 28, 29, 32, 33, 86, 37, 38, 39, 43, 50 Laat'te zet van wit was 3429. Springer wist hier zeer fraai, door het in- i leiden van een serie petjes", geforceerd te Wit: Zwart: 14—20 2. 29—23 9—13 3. 23X14 20X9 Plotseling staat wit verloren 4. 50—44 a. b. c. d. 13—19 dreigt met 1923 enz. 5. 2218 gedwongen 12—23 6. 35—30 24X35 7. 33—29 23X34 8. 39—30 25X34 9. ,28—22 17X28 10. 32X12 34—40 en wint A. 4. 5045 13—19 dreigt weer met 1923 enz. 5. 22—18 12—23 6. 35—30 24X35 7. 83—29 23X34 S. 39—30 25X34 9. 28—22 17X28 10. 82X12 3540 met winst-stand. B. 4. 32—27 12—IS wint ten minste één schijf door de dreiging 19—23, 25X34 enz. 0. 4. 89—34 24—30 5. 35X24 13—18 6. 22X13 8X48 en wint D. 4. 37—31 24—30 5. 30—24 13—19 6. 24X13 9X36 7. en wint

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2