DINSDAG 3 MEI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. 0FF1CIEELE BERICHTEN GEOLOGISCHE DIENST Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot hoofd- issistent bij den Geologischen Dienst de assistenten J. A. van den Boogaard. G. I. A. Harmsen en H. J. S. Nieuwenburg, allen te Haarlem. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is aan A. Tempelaar. te Zwijndrecht, verleend de eeremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. in brons; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau H. Dekker, predikant bij de Geref. Kerk te Venlo; is de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend: in zilver aan: A. M. van der Lee, te Delft, en aan G. J. Denekamp, te Wilp (gem. yoorst) in brons, aan: G Fondse, te Burgh; aan 3. de Haan, te Heusden; aan W. F. Brou wer. te Vclsen; aan S. Koster, te Zwammer- Idam; is aan W. Goudkamp, te 's-Gravenhage, de feeremedaille der Orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend; is verleend de eeremedaille verbonden aan iJe Orde van Oranje-Nassau. in brons, aan J. G van Wijnen, te Zaltbommel; in zilver aan H. Wittekamp, te Hoogeveen; in brons, aan J. van der Maden, te Vlis- tfngen; in goud aan: J. TH. Steernberg, ta Am sterdam; in zilver aan. j. J. Isheim, te Zierikzee; W. N. Peters, te Maastricht; mej. C. van 'Zanten, te Utrecht; in brons aan: K. Pannenborg, te Apel doorn; J. W. Friesen. te 's-Gravenhage; W. Smit, te Leiderdorp; D. Rozema, te Dokkum; G. van Doorn, te 's-Gravenhage; is benoemd tot officier in de Órde van Oranje-Nassau mr. A. M. Engels, referenda ris bij het Departement van Arbeid, te 's-Gra venhage, en is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille; in zilver, aan L. G Kennedy, te 's-Graven hage; in brons, aan mej. P. Heslinga, te Amsterdam. Voor dienstpersoneel van do Koningin, Be Koningin heeft aan de volgende vier personen van haar personeel, die Zondag na een 40-jarigen of bijna 40-jarigen dienst tijd haar dienst met pensioen hebben ver laten, onderscheidingen in de Huisorde van Oranje verleend: de concierge eerste hode de heer H. J. Èrkelens te Den Haag en de zilverknecht in de zilverkamer ten paleize Het Loo. de heer D. G Hamer, die 40 jaren in dienst zijn geweest, ontvingen de eere- medaille in goud; een zelfde onderscheiding kreeg de eerste koetsier de heer J. H. Sterk man. die 1 Juni a.s. veertig jaren in dienst zou zijn .geweest en de eere-medaille in brons ontving de heer H. Hullmab, arbeider te Het Loo. die gedurende 38 jaren in Hr. Ms. dienst is geweest. DE MICHELINE IN ONS LAND De directie vam de firma Midhelin Cie Öeelt one mede, dat de „Mich elim e-Wagen", de op radÜB rijdende automobiel, Woensdag 4 Med as. in ons land zal arrive eren. Aan komst te Roosendaal te 10.02, vertrek uit Roosendaal te 10.58, aankomst te Breda 11.25, vertrek uit Breda te 11.28, aankomst te Til burg 11.54, vertrek uit Tilburg 11.57, aan komst te Den Bosch 12.22, vertrek uit Den Bosch 12.25 en aankomst te Utrecht, te 13.23. BURGEMEESTER VAN DER MOLEN VIERT 6 MEI ZIJN KOPEREN JUBILEUM De beste bovenmeester van Baflo. de sprekende schrijver voor Patrimonium, de onderwijs-deskundige van de A.R. Kamer fractie, de geziene wethouder van Rotter dam, de man met de patriarchale baard en die eens als spreker op een Jongelingen bondsdag werd aangekondigd met dit rijm- product: „Ons wenkt op groote zolen, het beeld van Van der Molen; de heer J. v. d. Molen T z n. hoopt op 6 Mei a.s. den dag te herdenken, dat hij voor 12% jaar Raio stalleerd werd als burgemeester der ge meente Renkum. A1 12% jaar; pas 12%- jaar. ge kunt het nemen, zoo ge wilt. maar de Renkummers zeiden: Dat wordt een feestdag, zelfs nü; want we willen onzen Burgemeester toonen hoezeer zijn persoon en arbeid gewaardeerd worden door alle gemeentenaren. Hij moet en hij zal gehuldigd worden en hij zal er later nog gedurig aan herinnerd worden ook. Daartoe heeft zich. onder Voorzitter schap van Dr. G Th. Haverkorn van Rij se wijk, oud-Wethouder, een huldigingscomité gevormd, waarbij vertegenwoordigers van de verschillende in de gemeente bestaande vereenigingen en organisaties betrokken zijn. Ook is een eere-coöiité in het leven geroepen, waarin een aantal vooraanstaan de personen in de gemeente zitting heeft. Voor de'Ontwikkeling der gemeente Ren- kum is het optreden van Burgemeester van der Molen van bijzonder groote beteeken is geweest. .Hij heeft zeer veel bijgedragen tot bevordering van den groei en bloei der gemeente en zijn aanwezigheid zal een blijvend en lichtend spoor in de geschiede nis van Renkum nalaten. Zeer belangrijk was zijn aandeel in de tot stand gekomen samenvoeging der ge meente Renkum en Doorwerth. Deze sa menvoeging werd door hem gezien a!s een historische geografische noodzakelijkheid, en al spoedig bleek, dat de nieuwe eenheid tot snelle ontwikkeling zou komen onder v. d. Molens energieke en durvende leiding. De voorbereiding van de voorstellen van Burgemeester en Wethouders aan den Raad was steeds grondig en af en slechts zelden gebeurde het dat een voorstel moest worden aangehouden en nog meer zeldzaam kwam voor, dat het niet aangenomen werd. Krachtig was zijn leiding in den raad. Als ervaren politicus en bekwaam rede naar bracht hij het debat steeds op hoog peil. Vooral bij de behandeling van de ge- meentebegrooting, maar ook bijandere onderwerpen, werden door hem gaarne uit voerige principieels beschouwingen ge houden. Kloek beleed hij de antirevolutionaire beginselen en steeds toonde hij zich het Evangelie van Christus niet te schamen. Al dj spoedig na zijn komst werd het gebed i den raad ingevoerd. Op een zuinig beheer werd steeds aange stuurd en ook schoolbesturen werden daar toe aangespoord. De gemeentelijke bezittingen werden on der zijn bestuur belangrijk uitgebreid, o.a. door aankoop van verschillende uitge strekte landgoederen als Bilderberg, Bato's Wijk enz. Op laatstgenoemde werd het gemeente huis gevestigd. Voorts bracht degemeente veel bouwgrond in exploitatie. Gesticht werden: een slacht huis en een badhuis; voorts werd een ge heel wegencomplex aangelegd en voor betere tramverbinding gezorgd; terwijl er een uitbreidingsplan tot stand kwam. Buiten de gemeente bleef de heer v. d. Molen veel werk doen; hij maakt nog deel uit van vele staatscommissies, is lid van de Rijkscommissie van overleg voor we«en- verbetering, van de Centrale Jeugdraad, enz. Op 6 Me! zal den Burgemeester o.m. in de morgenuren door de schoolkindleren een zanghulde worden gebracht, de raad zal in plechtige zitting bijeenkomen, na afloop daarvan zal aanbieding van het huldeblijk geschieden, in de verschillende dorpen van de gemeente zal receptie worden gehouden terwijl des avonds een défilé van de ver schillende vereenigingen zal plaat» hebben. NAAR DE PRINSES JULIANATOREN! CONTINGENTEERING BEZWAREN TEGEN DE Te Den Haag is na een openbare verga dering de constitueerende vergadering van de centrale organisatie inzake bezwaren ten aanzien der contingenteering (C.O.B.C.) gehouden, waarin een dagelijksch bestuur werd gevormd, bestaande uit de heeren Th. Ligthart. voorzitter; E. II. Krelage, J. vom Hasselt. Joh. Langejan. prof. mr. G W. de Vries en mr. dr. E. Tekenbroek, secretaris. De voorzitter zette het doel der organi satie uiteen, waarna bezwaren tegen de contingenteering werden geuit, en wel ten aanzien van industrie, handel en midden stand. De heer de Vries, directeur van de N.V. H.E.M.A., wilde eerst zien. wat de C.O.B.C. zal gaan uitrichten. Eenige mede- deelingen werden gedaan over de tegen woordige verhouding met Denemarken. Hel G O. B. C-bureau is gevestigd Noordeinde 142. Den Haag. VERMINDERING VAN PACHT ROFFELRlJilEH. Even noteeren! Er zijn van die plekjes in onze lieve Vaderland, die bij uitstek de vreemdeling naar zich toe weten te trekken. Een van die is: De Parel der Veluwe: Apeldoorn, speciaal de daar vlak in de omgeving liggende Prin ses Julianatoren. Daar is het, dat men in vacantie-, en j verpachter s zomermaanden, dat men vrij af is, vele uren van ongekend en ongestoord genot kan doorbrengen. Wie daarom op 't oogenblik plannen be raamt voor uitstapjes en dgl. in de komende zomermaanden, die vergete niet, dat de Prinses Julianatoren bij uitstek, ook wat ligging en omgeving betreft, er zich toe leent om daar nu eens volop te gaan ge nieten. Wilt ge bewijzen? Ziehier: de Belvedère, de toren is 24 M. hoog en staat op een der hoogste heuvel toppen van de Veluwe, te midden der Soe- rensche bosschen, en levert een ongekend mooi panorama tot afin den IJssel in het Westen. Zij biedt U talrijke attracties: een Fingelgrot, een panopticum, een rutschbaan, een spiegelzaal, lachspiegels, een labyrinth of dwaaltuin, een dierenpark, speeltuin,, hertenkamp, twee tuinzalen, een groot Pa viljoen, enz. enz. De Prinses Julianatoren is uitermate in gericht voor groote gezelschappen. Voor vereenigingen en schoolreisjes verminderd tarief! (Adv.) Komt U ook eens? Ter beantwoording van eenige vragen en in verband met een driestar in dit nummer, geven we hier nog een enkele mede- deeling over het crisis-pachtwetje dat door het Kamerlid Ebels werd ingediend en door minister Donner, Dr. Beumer en Mr. Oud werd opgekalefaterd. De bedoeling kent men nu. Daaraan kan toegevoegd worden, dat door de voorgestelde regeling de pachters. d; in moeilijkheden verkeeren. eenig respijt bij 't betalen der pachttermijnen kan worden verleend. Want zoolang op een tijdig inge diend verzoekschrift niet is beslist, wordt de verplichting tot betaling van den pacht- termijn opgeschort De pachter, die van deze wettelijke rege ling wil gebruik maken, wendt zich bij ver zoekschrift tot den kantonrechter, binnen wiens kanton het gepachte of het grootste deel daarvan ligt. Hij wordt dan met den opgeroepen. Komen bei den. dan tracht de kantonrechter een rege ling tot stand te brengen. Lukt dit niet, dan worden partijen opgeroepen voor de Kamer voor crisispachtzaken, een bij het Kantongerecht in te stellen commissie, waarin nevens den Kantonrechter een twee tal niet tot de rechterlijke macht behooren- de personen zitten, die deskundig zijn ten aanzien van -de verhoudingen op landbouw gebied. De commissie of kamer, kan zich bovendien nog laten voorlichten door tuigen en deskundigen. Over de procedure zal voorts nog wel het een en ander gezegd worden, als de Eerste Kamer het ontwerp in behandeling heeft. ..HOL GEDAAS" Uit Ter Apel, waar een onderwijzer op onbehoorlijke wijze het bizonder onderwijs aanviel en welke strijdmethode we kwali ficeerden als „hol gedaas", betuigt men ons instemming met de driestar; doch maakt men tevens de opmerking, dat de man, die- zoo averechts schreef niet bij de S.D.A.P behoort Noch van de S.D.A.P. officieel, noch van een harer leden heeft de bizondere school een dergelijke bejegening ondervonden. De schrijver van het malle pamflet noemt zich propagandist van Volksonderwijs, ver dedigt zoo nu en dan staatspensioen en is misschien vrijzinnig-democraat. Maar waschecht is zijn politieke kleur niet en daarom is rectificatie van ons stukje ge- wenscht Onze eerste berichtgever wist hem blijkbaar ook niet goed thuis te brengen en deelde hem daarom ten onrechte bij de S.D.A.P. in. POLITIETAAL! Uit welk gevaarlijk gezelschap de bond van modern (lees sociaal-democratisch) ge organiseerd politie-personeel bestaat, kan men eenigszins afleiden uit kop en staart van een artikel in de Politiebode over de Rotterdamsche salariskorting. De schrijver begint aldus: „Toen in 1925 de Christen Staatsman H. Colijn, in het belang van 's lands financiën lees de financiën van de bezittende klasse er met een „bloedend hart" toe overging, onder het motto „de veiligstelling van den gulden", ook de Pensioenwet te verslechteren, legde hij daarbij een spoed- balans van het Pensioenfonds aan Kamer over", en eindigt met de toepassing: „De Nederlandsche ambtenaar ondervindt wel de nadeelen van zijn verdeeldheid'.'. Daar tusschenin ligt een zwaargeladen artikel, waaruit blijkt, dat de bezuiniging van minister. Colijn het Pensioenfonds er w-eer aardig bovenop geholpen heeft met de conclusie, dat de bezuiniging dus overbodig was; terwijl voorts gescholden wordt op het Christelijk ambtenaren personeel in Rotter dam, dat ze ooren hebben voor de salaris korting. Een onwaar verhaaltje van Voor waarts .over een. paar duizend gulden, welke men de gemeente vrijwillig nog eens extra cadeau deed, ligt aan deze beschou wing ten grondslag. Gelukkig, dat er ook een andere politie taal gesproken wordt dan deze eu dubbel eisch gekomen: 40-urlge werk- ïrheid-sbedrtJven onder alia (imstandlgheden mogeltJk zal zUa« (Voorwaarts). 't Roode hoen is haan de voorste In het leggen van een ei; t Legt, of 't afgesproken werk isx Altijd prompt de Eerste Mei. Door een innerlijke crisis Is het beestje wat van streek En het ei is naar verhouding: Dat der veertigurenweek. Is een kriel-ei, zal je zeggen; Nee, dat is het waarlijk niet! Het is groot en rond en mollig Als je het van buiten ziet; Maar wanneer je het, bcschouwendp Wat meer van nabij bekijkt, Is het (spijtig voor den werkman!) Toch alweer niet wat het lijkt Kupers heeft het in Genève Rond en openlijk gezegd: Van verhooging van het uur-loon Komt natuurlijk niets terecht; Wat in doodgewone ivoorden In het Nederlandsch beduidt: Deze veertiguren-aetie Loopt op loonsverlaging uit Ik zal daar geen kwaad van zegge v.; Als het zóó geschapen staat, Dat, door betere verdeeling De werklooze van da straat Wordt geholpen, en de arbeid Systematisch wordt verdeeld, Wordt misschien de kankerende Sociale wond geheeld. Niet met kwakzalversgedokter, Maar met gave artsenij Moeten onze dokters werken Aan de zieke maatschappij Daarom: eventjes noteeren, Arbeiders! je weet het goed: Veertigurenweek beteekent Dat het tveekloon dalen móét. (Nadruk verboden.) gelukkig, dat ..de Nederlandsche ambtenaar als voorde e\l van zijn verdeeldheid on dervindt". dat men hem niet aansprakelijk zal stellen voor dergelijk geschrijf. Of zijn. er bij de modernen, ondanks betere voor lichting in eigen roode kring, nu waarlijk nog zulke kortzichtigen, die meenen. dat de Christen-politie-ambtenaar een vereenigings orgaan in zijn woning duldt, waarin zulke taal uitgeslagen wordt, als men wekelijks in de Politiebode aantreft?. Jülianadag ie Haarlem uezer dagen werd in den Berlijnschen Dierentuin een der zoo befaamd geworden dierendagen voor kinderen gehouden. Op onze foto ziet men een voorzichtige kennismaking. Rechts: Ter gelegenheid van de viering 'van Prmsessedag lieten op de Groote Markt te Haar lem ongeveer duizend kinderen balonnetjes op. De nieuwe Vriesebrug te Dordrecht Bij gelegenheid der Shakespeare-feesten verscheen voor het Welcombehotel te Sttatford een z.g. „Ro-Railer Autodie op alle soorten wegen en rails kan rijden De Vriesebrug te Dordrecht, die ivplaats van de oude draaibrug (van 1872) is geboutvd door den dienst der. Te Amsterdam werd bij de Ncd. Scheepsbouw-Mij. het motorpassagiers- cn vrachtschip ,JIeraugcr", gebouwd gemeentewerken4 zal morgen voor het verkeer worden opengesteldvoor rekeniyig van een firma te Bergen (Noorwegen) te water gelaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5