Jiir uiur £riitsi(tfoumnt Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Por kwartaal I 3.23 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week o 0.23 Voor hel Buitenland bij Weke- lijksche tending 6.— Bil dagelijksrhe zending - 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3649 DINSDAG 3 MEI 1932 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regelsL17VÏ Elke reeel meer0-22Vj Ingez. Mededeelingen Van 15 regels m 2-30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend j 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen PACHTPRIJSWET EN PACHTWET De vraag rijst hoe de Eerste Kamer, die onlangs de Pachtwet verwierp, thans zal gtaan tegenover de pachtprijswet van het jnitiatief-voorstel-Ebels. Natuurlijk kunnen wij die vraag niet beantwoorden; maar we kunnen wel aantoonen, dat de verwerping van de pachtwet in geen enkel opzicht pre- judicieert of schadelijk kan zijn voor het wetsvoorstel-Bbels. Wanneer de Eerste Kamér het wetsont werp niet om fonneele redenen terugwijst met het meer of minder duidelijk verzoek, dat de Regeering met zoodanig voorstel zal komen, dan is er juist wegens het ver- versohil tussohen beide wetsontwerpen alle kans op aanneming. Ten onrechte heeft men de tegenstemmers tegen de Pachtwet er een verwijt van ge maakt, dat zij in deze tijd van landbouw- zorgen de wet verwierpen. Want de Pacht wet had niets, maar dan ook letterlijk niets, met de crisis te maken; zou feitelijk pas gaan functioneeren als de crisis voorbij is. Het had dus geen zin, neen, het was on billijk om te zeggen: de meerderheid der Eerste Kamer gunde de pachters in deze moeilijke tijden de Pachtwet niet; want die had daar niets mee van doen. Precies andersom staat het met het wets- ontwerp-Ebels. Dat bedoelt juist om door de crisismoeilijkheden heen te helpen. Het crisiskarakter van dit ontwerp blijkt duidelijk uit art 12, waarin bepaald wordt, dat zoodra de heerschende buitengewone tijdsomstandigheden hebben opgehouden te bestaan, doch in ieder geval vóór 1 Jan. 3936 aan de Staten-Generaal een voorstel van wet zal worden gedaan, waarbij de in trekking van deze wet, zoomede de over gang tot den normalen toestand, wordt ge kegeld. Ook uit de i n h o u d van het ontwerp zelf blijkt het. Want de strekking komt hierop neer, dat pachters, die een pachtcontract hebben gesloten vóór 1 Januari 1932 en die meenen, dat van hen redelijkerwijs niet kan worden gevorderd de bedongen pachtprijs te voldoen als gevolg van de heerschende tijds omstandigheden telkens binnen veertien dagen na het vervallen van een termijn ge- heele of gedeeltelijke ontheffing kunnen er langen, De wet is van toepassing op alle termijnen van pacht, vervallen na 12 Febr., zelfs indien deze mochten zijn betaald. Het groptë onderscheid tusschen Pachtwet ën Pachtprijswet is hierdoor volkomen aan getoond. Kon de Eerste Kamer zonder eenige schade voor de pachters de Pachtwet thans verwerpen, omdat de crisis haar toch voor- loopig op nonactief zou stellen; als zij het ontwerp-Ebels verwerpt, staat hét' anders. Dan treft zij de paohtens wel iij deze tijden De Eerste Kamer die een natuurlijke af keer heeft van initiatiefvoorstellen, staat wel vqor een 'moeilijke keuze. Mooht er om die reden een meerderheid voor verwerping te Vinden zijn, hoewel men sympathiseert met de gedach,te, dan zou de verwerping gepaard moeten gaan met een duidelijk verzoek aan de Regeering om onverwijld een voorziening hij de Staten Generaal aanhangig te maken. DE HOUDING DER HYPOTHEEK BANKEN In een hoofdartikel in de „Nederlander" maakt de heer Snoeck Henkemans zich de tolk van vele klagende' pachters, die bij di recties der Hypotheekbanken niet de min ste medewerking vinden in deze moeilijke tijden. Zoowel officieele als particuliere sühij nen met groote onverbiddelijkheid aan be slaande overeenkomsten vast te houden. „Worden door wetgever m verpachter ern stige pogingen aangewend tot verlaging der pachtprijzen, ten einde deze eenigszins in overeenstemming te brengen met de gedaal de marktprijzen der landbouwproducten; bij de hypotheek-verleen en de instellingen ont moeten wij een neiging, niet slechts tot handhaving1 van het bestaande rejvtetype, maai' zelfs tot zijn verhooging". Ons bereiken ook klachten van andere groepen hypotheek-nemers. Om het met één voorbeeld te il lustree ren. Daar is een bouwer, die een groep groote middenstandswoningen stichtte. De huur ders steken de hoofden bij elkaar en edschen op korte termijn een huurverlaging van 40 of 50 pet. met de bedreiging, dat zij anders allen de huur opzeggen. Gezien het groote aantal leegstaande woningen berust de ver huurder noodgedwongen, doch de huur is ontoereikend om de hypotheekrente te be talen, laat staan de aflossing te voldoen. Daaromwordt uitstel vaai het laatste ge vraagd. De Bank echter weigert zonder naar één argument te luisteren, in de overtui ging dat de eigenaar een groot verantwoor delijkheidsgevoel heeft en het niet spoedig tot verkoop bij executie zal laten komen. Zóó verdubbelen zich de moeilijkheden voor menigeen. We beweren volstrekt niet dat alle hypo theekbanken zóó optr den. We kennen er bv. een, die zeer vele kleine hypotheken heeft uitstaan in arbeiderskringen, waar men gaarne in een eigen huis woont en hon derden hebben van de coulante houding der bankdirectie geprofiteerd en spreken er vol lof over. We willen maar zeggen: generaliseeren mag men nimmer; maai' in aansluiting aan at de heer Snoeck Henkemans sthreef mogen we wèl zeggen, dat sommige hypo theekbanken wel zeer onbarmhartig optre den tegenover hypotheeknemers, die in moei lijkheden geraken; ook dan, als zonder we zenlijke schade voor het bedrijf een concili- anter houding mogelijk is. BINNENLAND. DE BELGISCHE INVOERRECHTEN De „Msb." verneemt uit Brussel, dat de verhoogde inkomende rechten op wol alleen van toepassing zullen zijn op wollen stoffen en breiwol, z.g. „laiijes dc mercerie" en dus niet op eenige andere wolsoort. Het Kon. besluit hieromtrent zal binnenkort ver schijnen. Terzelfder tijd, doch inn veel sterker pro portie, zullen de Lnvoerreohten op meubelen verhoogd worden. Deze zullen voortaan 400 fns. voor de minimum rechten en 1200 frs. voor de maxima rechten bedragen. Deze rechten worden berekend per 100 Kg. COMMISSIE VAN OVERLEG VOOR DE WEGEN Met ingang van 6 Mei a.6. heeft de minis ter van Waterstaat de bestaande ambtelijke commissie voor de wegen en een niet-amb- telijke Rijkscommissie van overleg voor de wegenverbeterlng ontbonden en besloten die te vervangen door één commissie, waarin zoowel het ambtelijk als het rfliet-ambtelijk element zal zijn vertegenwoordigd en welke omtrent aangelegenheden betreffende wegen verbetering en daarmee samenhangende viaagstukken van advies zal dienen. ECONOMISCHE RAAD Op het wetsontwerp tot instelling van een Economischen Raad heeft de heer Slote- maker de Bruine een aantal amendementen ingediend, waarvan de bedoeling is te voor komen, dat een aantal commissiën van ad vies met eigen taak in het leven geroepen worden, zonder dat de samenhang is ge- aarborgd, die voorwaarde is voor hetgeen met het instellen van een Economischen Raad wordt beoogd. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys Co., hoofdagenten van de N.V. Rott. Lloyd, meldt, dat de boottrein van het mailerhip „Dempo", dat heden ochtend 3 Mei te Marseille zal aankomen, Woensdag 4 Mei te 6.16 uur te Roosendaal, te 7.57 uur te Rotterdam D.P. en te 8.31 uur te Den Haag H.S.M. zal arriveeren.. DEN HAAG GEMEENTERAAD De Raad heeft zich den geheelep middag tot 5 uur toe, nog bezig gehouden met de be noeming van een Gem. inspecteur van het onderwijs, waar ook verleden week reeds meer dan een uur aan was zoekgebraclit- De nader door B. en W. verstrekte mede deelingen hadden een groot deel van den Raad niet ten volle overtuigd, dat het zon der een vijfden man niet zou gaan, doch ten slotte liet zelfs de heer Duymaer v- Twist zijn verzat varen, na de nadrukkelijke ver zekering van den wethouder van onderwijs, die toch de verantwoordelijke man is,, dat 't inspentiewerk en het onderwijs schade zou den lijden, indien hem de gevraagde ambte naar onthouden werd. Die tegemoetkomende houding kon te ge- rceder worden aangenomen, omdat wethou der Marchant, die ditmaal in den R.K- on- derwijsspecialiteit, rar. de Jong, zijn meest enthousiasten medestander had, verklaarde bereid te zijn nader te doen onderzoeken of door reorganisatie eventueel een inspecteur kon worden uitgespaard. Met het resultaat van dit onderzoek kan dan rekening wor den gehouden, indien over eenigen tijd een nieuwe vacature in het corps inspecteurs zal ontstaan- De Raad besliste ten slotte, dat de benoe ming ditmaal maar voortgang moest heb ben. Een uitstel-motie van den heer Varen kamp verkreeg slechts 9 stemmen en de af stel-motie van den heer de Visser bracht 't niet verder dan de.beide communistische stemmen. De Raad wenschte zich niet voor het communistische wagentje te laten spannen. Maar daarmee waren we er nog niet. Een geheime vergadering werd gevraagd: er waren raadsleden, die over candjdaten wenschten te spreken buiten de twee op de aanbeveling van B- en W. Dat duurde 40 minuten. Toen werd gestemd, met het resul taat, dat buiten de aanbeveling om nog twee candidaten stemmen kregen: n.l.de heer v. Ringelenstein, hoofd van een R.K. school te Utrecht en de heer v. Julsingha, rijksinspec teur van het onderwijs alhier. De eerste candidaat van B. en W. en de beer v- Julsingha, candidaat der liberale fractie vielen na de tweede vrije stemming af. Overbleven de tweede candidaat van B. en W., de heer v. d- Velde, schoolhoofd te Amsterdam en de heer v. Ringelenstein. Bij de herstemming verkreeg eerstgenoemde 20 stemmen en laatstgenoemde 21 stemmen, zoodat de R-K.-man het won van zijn, naar wij meenen, soc.-dem. concurrent. Met den heer v. Ringelenstein, die in de onderwijs wereld een goede reputatie geniet, doet de eerste R-K. zijn intrede in het college van gemeentelijke inspecteurs. Het overgaan ten slotte van enkele liberalen op den heer v. Ringelenstein heeft den doorslag gegeven. 's Avonds vergaderde de Raad opnieuw ter afdoening van het voorstel betreffende de tijdelijke salariskorting door verhooging van -Ie pensioenbijdragen van het gemeente ppjsenee V/i NIEUWE LIJN VAN DE K. L. M. Rotterdam-Haamstede-Vlissingen DE EERSTE VLUCHT De voortvarende K. L. M. heeft gister een „ieuwe hichtaartverbinding officieel in ge bruik genomen. De tijdsomstandigheden zijn er niet naar om dit met veel vertoon van feestelijkheden te doen geschieden, maar men vond toch dat men op de eerste dag een aantal personen, die zich voor het tot standkomen van de hichtvaartverhinding Rottrdam—Vlissingen hadden beijverd moest uitnoodigen om de eerste tocht mee te maken. Zoo meldden wij die wel tot de genoo digden behoorden maar niet tot degenen die zich bizonder verdienstelijk hadden ge maakt ons gistermorgen bij (jle K. L. M. op het. vliegveld Waalhaven om het mee te maken, dat de Zeeuwsche eilanden voor goed uit hun isolement worden verlost Eigenlijk was hiertoe verleden jaar al een belangrijke stap gedaan. Toen is name lijk door de K. L. M. een vliêgdienst Rot terdamHaamstede geopend, die zich, hoe wel alleen Zaterdags en Maandags gevlogen werd, in een druk gebruik mocht verheu gen. Er is in de verschillende speeches die te Haamstede en te Vlissingen zijn gehou den, ook voldoende op gezinspeeld, dat de onvermoeide werkzaamheid van het Lucht vaart-Comité SchouwenDuiveland de stoot gegeven heeft tot de instelling van de lijn op Haamstede in het vorige jaar, en dat dit de basis is geweest, waarop nu wordt voortgebouwd. We zullen er ons niet toe zetten een uit voerige en gedetailleerde beschrijving te ge ven van de schoonheid van het landschap vanuit de lucht gezien. Men moet dit zelf aanschouwen, om te kunnen beseffen wel ke indruk de prachtige kïeurwisseling op de luchtreiziger maakt. Het land is net een legkaart of een schaakbord, met hier en daar een dorp een aantal huizen, schil derachtig gelegen rondom het kerkgebouw, de wegen en de waterverbindingen zijn smalle lijnen die tusschen de vakken ge trokken schijnen te zijn. Traag kruipen dn auto's voort ox er de wegen, dc huizen zijn kinderspeelgoed en de menschen poppetjes De eilanden kan men overschouwen op de wijze zooals men een atlas voor zich heeft liggen. Iemand van ons gezelschap, die boven alle provincies gevlogen had, beweerde dat de vlucht boven Zeeland mooier was dan die boven een der andere provincies. De bizon dere samenstelling van dit deel van ons land maakt het begrijpelijk. Om ongeveer 10 uur in de morgen ver hief de P H O T O zich statig van den grond en kort daarop vlogen we met de PHAEBendePH A C T in een fraaie driehoeksvlucht op Haamstede aan. Er stond nogal een flinke wind. die het vlieg tuig wat deed schommelen, maar de be kwaamste piloten van de K. L. M., Geijssen- dorfer, Scholte en Van Veenendaal landden ons veilig na ongeveer 25 minuten op Schouwen. Daar voegden zich nog enkele eilandbewoners bij ons gezelschap en na een kort oponthoud kwamen we na een minuut of tien vliegen op het Vlis- singsche vliegveld aan, waar verscheidene Zeeuwsche autoriteiten ter verwelkoming aanwezig waren. Walcheren, „de tuin van Zeeland" moest nu nadat er vanuit de hoogte op was neer gezien ook van naderbij beschouwd worden. Daartoe had de firma Erven A. W. Smits een touring-car beschikbaar gesteld die het gezelschap door Walcheren's dreven rond- gelei'dde. De tocht ging over Koudekerke. Biggekerke. Zoutelande. Westkapelle Dom burg. Oostkapelle, Middelburg, terug naar Vlissingen. Na deze tocht werden de genoodigden verzameld aan een eenvoudige lunch in Hotel Brittannia te Vlissingen. Burgemeester C. A. van WoeNeren, van Vlissingen, getuigde hier van het be langrijke feit dat de opening van deze nieuwe lijn voor Zeeland wast Zeeland moge dan geisoleerd zijn, op luchtvaartge bied is dit zeer zeker niet het geval. Zee land staat sympathiek tegenover de lucht vaart, zooals ook wel gebleken is uit de enorme belangstelling die men hier had voor de 'groote rondvlucht van verleden week. Spr. hoopt dat door deze n:euwe lijn ook het verkeer tusschen Walcheren en Schouwen levendiger zal worden. Na de heer Van Woelderen spraken nog verschillende dischgenooten, nl. de heer J. J. Cock, voorzitter van het Propaganda-Co- mité Schouwen, die beloofde mee te zullen werken aan het succes van de luchtlijn en de heer W. G. Scheeres, die sprak na mens de Haagsche Kamer van Koophandel en als bestuurslid van het Comité voor het vliegveld bij Delft én die in een geestige vergelijking-deze eerste tocht naar Walche ren vergeleek met een inval van Noorman nen alleen met dit verschil dat men hier nu vriendelijk en hartelijk ontvangen wordt wat met de Noormannen niet pre cies het geval was. Spr. heeft hier ook weer gezien de macht ran het kleir.c: Haamstede en Vlissingen hebben hun vlieg velden, terwijl Den Haag er nu al tien jaar mee bezig is. Spr. heeft bewondering voor de wijze waarop men in Zeeland de zaken heeft klaargespeeld. Tenslotte spraken de heer P. G. Laer- n o e s, voorzitter van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwsche Eilanden, die gelooft dat de K. L. M. met de kleine lijnen een groote toekomst tegemoet gaat; en de heer P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg, die trots is op de K. L. M., die de nationale vlag overal brengt; terwijl de heer J. C. A. Bannink, burgemeester van Zierikzee in een géestige speech, die her haaldelijk de lachspieren prikkelde, op de geweldige beteekenis wees. die de luchtlij nen voor Zeeland hebben. Ten laatste sprak namens de K. L. M. de heer A. v. d Paauw, die de aantrekkelijkheid roemde die Zeeland voor de luchtvaart heeft De snelheid waarmee het garantiefonds bijeen gebracht is, is ook een bewijs, dat de lucht lijn nnflt opgedrongen behoefde te worden. Spr. brengt dank aan allen die aan de voor bereiding hebben meegewerkt en belooft dat de KL.M. alles zal doen om de dienst tot een succes te maken. Hierna werd het sein tot de terugtocht ce geven We cirkelden met de „Photo" even 1 ven Middelburg om een 'otograaf gelee heid te geven van bet prachtige non' enkele opnamen te maken en landden die daarna weer te H'-amstede. wanr „Schouwsche Boer" thpp gedronken en de welsprekendheid nogmaals te hu geroepen werd om uit te drukken welk een belangrijk werk hier is tot stand gebracht. De heer Cock werd hier gehuldigd, en benoemd tot eerelid van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer te Zierikzee; Ds. S. H. J. Voors, Ned. Herv. Predikant te Zie rikzee roemde het idealisme van de agent van de K.L.M. voor Schouwen, de heer J. E. v a n den Broek en de heer van der Paau w, van de K.L.M. besloot met 'n drie werf hoera voor alle Schouwenaren. Daarna werd de terugtocht naar Rotter dam aanvaard, nadat vooraf door Jhr R o 11, burgemeester van Haamstede, aan alle deelnemers een tuiltje narcissen en tul pen van de sedert enkele jaren in cultuur gebrachte bloembollenvelden aldaar, was aangeboden. Na een rustige, gelijkmatige tocht van slechts een kwartier werd vlot op Waalhaven geland. Vermeld zij nog, dat de K.L.M. des Maan dags, Donderdags en Zaterdags via Haam stede naar Vlissingen vliegt, met elke dag twee vluchten heen en twee terug, en dat op het vliegveld Haamstede een autobus de verbinding met Zierikzee zorgt. Voornaamste Nieuws. Cblr. 1) Opening van de nieuwe luchtlijn Rotter dam-Haamstede-Vlissingen. (blz. 2) De radicale winst in Frankrijk wordt be vestigd. Er zullen 357 herstemmingen zijn. Op de schoonheid van het Walchersche landschap had men vanuit de K.L.M.-machine een schitterend gezicht. Men overzag het heele duinlandschap, waarvan we hier. een détail, bij Valkenisse, reproduceeren. SOCIAAL LEVEN PROT. CHR. BOND VAN SP00R- EN TRAMWEGPERSONEEL ALGEMEENS VERGADERING TE AMERSFOORT De aangekondigde loonsverlaging besproken Hedenmiddag twee uur is in het gebouw EbenHaëzer te Amersfoort aangevangen de zeven en twintigste algemeene vergadering van den P. C. B. De Voorz. de heer J. Augusteyn opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak daarna het openingswoord. Hij begon met de medede'eling dat dit de 27e jaarvergadering was en dat de Bond voor 29 jaar uit de afzonderlijke af deelingen werd opgericht. Gewezen werd op de nieuwe Koninklijke bewilliging welke weer moest worden aan gevraagd en waarom den vorigen dag de Statuten en Huishoudelijke reglementen door de afdeelingen waren vastgesteld. De wensöh werd uitgesproken dat ook deze ar beid zou bijdragen tot groei en bloei van den Bond. De jaren, welke voorbijgingen waren zeer belangrijk, maar vooral het laatste dezer jaren, het jaar dat nu is geëindigd werd zeer belangrijk geacht Toch wilde spr. niet aanvangen met klagen want er is nog ruim schoots om dankbaar te zijn en God te dan ken voor zooveel zegeningen ook in het ver- loopen jaar ondervonden. Ook in het jaar dat voorbij ging mooht alles gedaan worden wat mogelijk was in hot belang der leden en velen ondervonden het rijk gezegende werk der Verecniging in moeilijke omstandigheden of ontstane bezwa ren. Naar voren werd gebracht dat reedis het vorig jaar werd opgemerkt, dat die bezui nigingen, overal toegepast, niet zonder be zwaren zijn en deze zijn nog grooter gewor den. Gewag werd gemaakt dat het aanvanke lijk een goeden indruk maakte dat de D.iréc tie bereid was om het Reglement Dienst- voorwaarden vaor een jaar te bestendigen, maar dat het personeel werd teleurgesteld toen de Minister dit slechts voor den tijd van 6 maanden goedkeurde. De moeilijkheden vermeerderden echter en vooral bij de tram -wordt reikhalzend uit gezien naar het rapport der Commissie Pa- tijn, dat, naar gehoopt wordt, voor de tram wegen de bestaansmogelijkheid zal vermeer deren. Het kome echter spoedig, aldus spr. anders kan hulp to laat komen. Verschillende loonsverlagingen werden ge noemd onder andere die bij de Nederland- Buurtspoor en vooral de zoo ingrijpende bij de Ncderlandsche Tram. ook werd genoemd de goedgekeurde loonsverlaging voor elf tramondememingen aangesloten bij de Werk geversvereeniging. Alle pogingen om dit te keeren faalden echter omdat de Minister aan al de voorstel len zijn goedkeuring verleende. Ook de nog niet beëindigde besprekingen tusschen de organisaties over de aangekondigde loons verlaging bij de Noord-ZuicMIollandscho Tram werden besproken. In herinnering werd gebracht wat gedaan was om het harde zooveel mogelijk te ver zachten, waarbij ook de ontslagen zonder uitkeering, bij de trams nog altijd mogelijk werden genoemd. Vervolgens werd gesproken over do aan gekondigde loonsverlaging hij de Spoorwe gen en de houding van den Pefrsoneedraad werd nader verklaard. Opgemerkt werd dat de P. C. B. nog altijd van ooixleel is dat overleg met do Directie niet uit mag blijven. Met agitatie meent het Hoofdbestuur de zaak niet zoo te kunnen dienen als met overleg, waarbij dan de ar gumenten tegen de verlaging naar voren oeten worden gebracht en de factoren die '"tten dat het leven goedkooper wordt, nevens de verslechteringen door het per- fel reeds ondervonden moetan worden genoemd. De beschuldiging dat de Ghr. organisaties loonsverlaging zouden propageeren werd ten sterkste ontkend. Met alle kracht wordt ook door de Chr. organisaties gestreden voor het behoud van een behoorlijk levenspeil. Ook daar wil men niet den wissel betalen waar mee de kosten van de verkeersluxe en de verdwazing die er thans is zouden moeten worden betaald- De wijzers van den tijd terugzetten wil niemand, maar men neme niet het gewicht van de klok of de pal van het uurwerk, want dan gaat het verkeerd. De Christelijke vakbeweging wil de wer kelijkheid zien, de feiten bespreken en na rijip beraad handelen, en wil geen dwaze dingen doen. Vertrouwen wordt gevraagd. Kalante en het hoofd koel ook in deze da gen, dat alleen kan helpen. Medegedeeld werd dat de organisatie op 1 Mei 1931 4957 leden telde en op 1 April 1932 5059, een vooruitgang dus van 102 leden, wat in deze tijden van afbouw bevredigend werd geacht De vooruitzichten zijn echter niet moedgevend als gelet wordt op den toe stand. maar het beginsel en do vrucht van dit beginsel doen moedig voorwaarts gaan. Verder werden de afgevaardigden en bezoe kers welkom geheeten en het Bestuur der afdeeling Amersfoort dank gebracht voor de voorbereiding en ontvangst. Gods zegen moge rusten op onzen Bondsdag aldus eindigde spreker en namens het Hoofdbestuur roept hij allen toe: Welkom. Na deze openingsrede werd begonnen aan de behandeling der bondsstatuten en het huishoudelijk reglement WERKVERSCHAFFING IN NOORD-BRABANT Men meldt ons uit Hooge-Zwaluwe. De stemgerechtigde ingelanden van den gröo ten Zonzeelschen polder hebben besloten tot plaatsing van een ruwoliemotor van 20 P.K. met een capaciteit van 33 M.3 per minuut, voor de bemaling van ongeveer 500 H.A., gelegen aan de Noord. Het water zal rechtstreeks in de rivier de Mark gepompt worden. Vele vlie- een zullen op grootere breedte en diepte moe ten worden gebracht, waarbij de Ned. Heide Maatschappij van advies zal dienen. Er zal subsidie worden gevraagd voor het te werk stel len van ten minste 150 werkloozen uit Zwalu- we, Zevenbergen en Terheyden. Wij vernemen uit bevoegde bron, dat zeer spoedig een goedgunstige beslissing is te ver wachten op de subsidie-aanvrage voor uitvoe ring van het 's-Heerenhuiskanaal. Als object voor werkverschaffing is dit kanaal voor de geheele streek van belang. DE NED. TRAMWEG MAATSCHAPPIJ EN DE WERKNEMERSBONDEN De organisatie. ;el. n.l. de Moderne, r. bond hebben ziel de Prov. Staten v i Overijssel, x oomeoh Kath. en Prot. met een adres gewend Friesland. Groningen. v- rboQoen. Het përso'neel neeft tot instandhou ding van dit bedrijf zich reeds te belangrijke on dat door aXwtJsing v oortbestaiui der Trainwi isUg gevaar wordt gebro Maatschappij STOPZETTING VAN EEN CACAO FABRIEK Met Ingang van Zaterdag J.l. Is te Helmond 't eertijds zoo bloeiende bedrijf der Kon. Ned. Ca caofabriek stopgezet. Tot Kerstmis j.i. werd nog met een beduidend aantal arbeiders ge werkt. Toen begon de groote nfvloci'ng. Moincn teel bedraagt do personeelstorkto nog slecnts or 80% was aangewezen. Vo_ le blnnsnlandsche markt kat t in werking blijven. ■rd aangekondigd zng Ned. Machinefabriek H-lmond zich wegens ïetd genoodzaakt ge- onstructie-werkpiant- geen nieuwe opdrach (bit 5) De „Micheline" komt morgen in ons land. De inbraak in het kasteel Nijenrode. (blz. VS Ontdekking inzake de splitsbaarheid van atomen. Spionnage in de Groote Oorlog III, CONFLICT BIJ EEN WERKVERSCHAFFFING Een 60-tal arbeiders uit Lonnekcr, werk- op de Rijkswerkverschaffing in do Wei- is voort- isLanden nabij Almelo. rend laat i het Door <le rijkspolitie LOONSVERLAGING BIJ STORE In de kern vergadering der N.V, Machine- -I. en q0 Hengelo ls besloten _10 pct._ te verlagen, het aantal fabriek Gebr v axiaji t i edag e r Gemengd Nieuws. WEGGEWORPEN RADIUM TERECHT IN DRENTE GEVONDEN. Een moeizaam onderzoek, dat resultaat opleverde. Ur. W. van Heijningen, directeur van een inrichting voor bestraling, gevestigd in de Hol landerstraat te Den Haag. kwam tot de onaan gename ontdekking dat hij een hoeveelheid ra dium, ter waarde van f 5000, miste, welke naar alle waarschijnlijkheid in de vuilnisbak was te recht gekomen. Onmiddellijk na de aangifte van de vermissing stelde men een uitgebreid onder zoek in. Zooals bekend wordt het Haagsche vuil per trein naar Drente vervoerd, waar het wordt verwerkt door de Vuilafvoermaatschap pij. Men is cr in geslaagd na te gaan, in welke wagon zich het vuil, afkomstig uit de Hollan derstraat, bevond. Daarop zijn twee assistenten van den geneesheer onverwijld naar de terrei nen, waar het vuil gestort wordt, gelegen bjj het Drentsche plaatsje Wijster, vertrokken. De betreffende wagon heeft men op een apart gedeelte gelost, waarna de beide heeren den geheelen middag het vuileen hoeveelheid van 100 kubieke meter hebben doorzocht. Nadat men eerst een envelop van Dr. van Heijningen had gevonden, zagen zij tegen kwart voor zes hun moeizaam werk beloond. Zij troffen toen inderdaad de vermiste radium aan, welke zorgvuldig was verpakt in een viertal platina buisjes, welke in watten waren gewikkeld. Opgetogen zijn de heeren met de zoo kost bare stof daarop weer naar Den Haag terugge keerd. Inderdaad kan hier van een wonder worden gesproken, dat men erin geslaagd ig het verlorene op deze wijze te vinden. Nader meldt men onsr Het zoeken naar den kostbaren verloren stof werd reeds in den aanvang zeer verge makkelijkt door toepassing van den electros- coop waardoor kon worden aangeduid in wel ken wagen van den trein het radium zich be- vondt. Op de plaats van bestenuting kon dan ook op de gewone wy'ze door bet personeel van het Instituut van dr. v. H. naar het pak wat ten worden gezocht, waarin de radium zich dan! ook inderdaad bleek te bevinden. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN Zaterdag en Zondag hebben in de heide en de bosschen bij Tilburg verschillende branden gewoed. Bij den Kaevitschen Dyk op Langelaar en aan de oude Kievitschebaan werden percee- len heide en bosch van 1 te, 8 en 3 H.A., toebe- hoorend aan verschillende eigenaren, door het vuur verwoest. Gemeentepolitie en brandweer hebben de vlammen gedoofd en voorkwamen verdere uitbreiding. Kunst en Letteren, Dr .P. C. Boutens, de heer Herman Robbers en mevrouw J. van AmmersKüller zijn door do Hongaarsche Pen-Club uitgenoodigd het aanstaande Pen-Congres te Boedapest als eer» gasten bij te wonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1