ZATERDAG 30 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. onderscheidingen Bjj Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de Orde van .Oranje Nassau J. H. Kessels, Maastricht, en J. A. van Balen, Utrecht. RECHTERLIJKE MACHT By Kon. besluit is benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton 's-Graven- hage mr. EL H. Beyers te 's-Gravenhage. RIJKSPRENTENKABINET Bij Kon. besluit is bevorderd tot conservator bij het Rijksprentenkabinet te Amsterdam dr. C. M. A. A. Lindeman, thans wetenschappelijk- assistent. RIJKSARCHIEVEN By Kon. besluit zijn bevorderd bijhet Rijks archief in Noordbrabant: tot hoofdcommies mr. V. M. L. Dumoulin, thans commies; tol commies L. Kruyff, thans adjunct-commies, het Rijksarchief in Groningen: tot hoofdcom mies B. Lonsain, thans bronbeek By Kon. besluit is benoemd tot commandant van het Kon. Mil. Invalidenhuis op Bronbeek de gep. kolonel der inf, van het leger in Ned. 'Ilndië C. A. Rynders. LEGER EN VLOOT By Kon. besluit is overgeplaatst naar het Teg. jagers de eerste luit. L. T. F. J. S. Embden; is aan de hierna te noemen reserve- off. van gez., eervol ontslag verleend uit den mil. dienst, t.w.: res. off. v. gez. Ie kl. dr. J. P. van Hilten; res. off. v. gez. 2e kl. A. M. H. 'A. Bloemen, W. P. A. Brokx, F. Veldstra, D. J. Bakker, J. K. C. Postema, M. H. Middel dorp, D. Bakker, H. Jager, G. de Reus; zyn ben. tot off. van gez. Ie kl. de off. gez. 2e kl. dr. H. J. P. ten Cate; tot res. off. van gez. Ie jd. de res. off. v. gez. 2e kl. C. M. J. H. G. Sluyters, A. L. van der Sluis, D. Verburg, hL G. Vroom, W. C. van der Laan, N. J. Teljer. Bij Kon. besL zijn benoemd, bij het wapen Üer art., bij den staf van dat wapen, tot res. eerste luit. voor speciale diensten, bestemd voor den dienst bij de Artillerie-inrichtingen, He res. Ie luit. J. H. van der Tuuk en T. P. [Tromp, van de schoolcompagnie motordienst. 'SGOEDEREN NAAR ROEMENIE Blijkens een telefonische mededeeling Van Hr. Ms. gezant te Boekarest, zullen van 5 Mei af alle in Roemenië in te voeren koopwaren vergezeld moeten zijn van ©en certificaat van oorsprong, af té gewen door een Kamer van Koophandel. I INVOERRECHT OP BOTER In de Nedeirlandsche pers heeft een be richt de ronde gedaan over onderhande lingen tusschen Nederland en Duitsch- lanid over verhooging van het invoercon tingent voor boter. Van welingelichte zij de wordt thans medegedeeld, dat dit be richt niet juist is. Juist is, dat door de Nederlandsche regeering voorstellen zijn gedaan die geen betrekking hadden op een verlaging of vermindering van de bescher ming der Duitsche boterproductie. doch op een verbetering en vereenvoudiging van het bestaande tarief-systeem. De Duitsche regeering heeft kennis genomen van de Nederlandsche voorstellen en toegezegd, dat zij ze in overweging zou nemen. Men kon ons echter nog niet meedeelen, welke houding de Duitsche regeering jegens de Nederlandsche voorstellen zal aannemen. NATIONAAL CRISIS COMITÉ BEZOEK AAN DEN AFSLUITDIJK Het secretariaat van hetNationaal Cri- siscomité deelt ons mede: De bezichtiging \^n den afsluitdijk en de Zuiderzeewerken te den Oever heeft Vfcn 1 April tot op heden f 600. opgebracht, welk bedrag door de directie der Zuiderzeewer ken aan het Nationaal Crisiscomité is over gemaakt Nu het zomerseisoen binnenkort een aan vang neemt mag verwacht worden, dat het bezoek zeer sterk zal toenemen. In herinne ring wordt gebracht, dat de afsluitdijk tot aan de geul uitstekend berijdbaar is voor auto's en dat de toegangsprijzen zijn: 10 cent voor voetgangers en wielrijders, f 0.50 voor rijtuigen en motorrijwielen, fl voor auto's en f 2.50 voor autobussen, benevens f 0.10 voor eiken passagier. NED. VERBOND VAN CHR. MEISJESVEREEN. DE TWEEDE DAG TE GINNIKEN De tweede dag der jaarlijksche ledenver gadering van het Ned. Verbond van Chr. Medsjesvereenigingen werd gister geopend door Mevr. G. GerritsenLans. wel ke de bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk op de gebruikelijke wijze opende, waarna zij het woord verleende aan Mevr. A. J. A. Mon dtLovink uit Zelhem, om te refe- reeren over „Jeugdgroep-belangen". Spr. wees op 't nut welke een ouderen-beweging zou kurmen afwerpen speciaal met 't oog op het geven van leiding. Zij drong ook aan op 't geven van leidsterscursussen voor de jeugdverenigingen.. Jonkvr. A. M. Martens v. Seven- hoven heeft daarna een Inleiding gehou den over d.e Federatie van Chr. vereeni- gingen van en voor vrouwen en meisjes, •van zij presidente is. Deze federatie belegt ook cursussen voor leidsters, terwijl de opleiding van speciale jeugdleidsters onder de oogen zal worden gezien. verzoek van den Chr. Jongeviouwen- bond is in het leven geroepen de contact commissie tusschen dezen bond en het Ned. Verbond van Christelijke meisjesvereeni- gingen. Het streven is om drie groote groe pen onder één vereeniging te brengen: de jeugdgroepen, de chr. meisjesgroepen en de Chr. jongevrouwengroepen. Daartoe moeten in alle plaatsen afdeelingen van den Chr. Jongevrouwenbond worden gesticht, omdat el vaak meisjesvereenigingen zijn, doch voor de jonge vrouwen nog maar al te eindg gedaan wordt. Zoo kan dan lang zamerhand een fusie ontstaan. Als laatste spreekster trad op Mej. W. A. v. d Pa a r d t van Utrecht, die tot on derwerp had gekozen „Evangeliseerend jeugdwerk". Zij begon met erop te wijzen dat ruim een eeuw geleden dit een geheel onbekende term was. Zij constateerde dat ook thans nog de jeugd veel te veel buiten het verspreiden van de blijde boodschap staat. In dit verband wees Spr. op de Ne derlandsche meisjesclubs, die zoowel zorg dragen voor de verstandelijke en sociale ontwikkeling als voor de geestelijke. Dit is het werk der driehoeksmeisjes. Zij wees ook op den arbeid der Zondagscholen volgens de Westhi 11 methodewaardoor de arbeid on der de jongeren vaak mooie vruchten draagt,. Nadat daarop door Mevr. L. Vise h erretsen een slotwoord was gesproken, sloot Jnkvr. Martens van Seven- hoven de samenkomst met dankgebed. NEDERLANDSCH-Z.-AFRIKAAN- SCHE VEREENIGING JAARVERSLAG 1931. Wij ontvingen het jaarverslag 1931 van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Ver eeniging, dat allereerst de feestelijke her denking van het gouden jubileum der Ver. in herinnering brengt, en voorts het over lijden vermeldt van de heeren Mr. P. W. de Koning, sedert 1922 lid van het hoofd bestuur; Prof. P. J. G. de Vos, nog een lid der oude garde, en stichter van den Z.-Afrikaanschen Taalbond, en Prof. Mr. J. de Louter, eere-lid der Vereeniging. Van de leden van het hoofdbestuur zijn dit jaar aan de beurt van aftreden de hee ren: Jhr. Mr. C. Beelaerts van Blokland te Zeist; Mr. G. B. Fortuyn te Groningen; Ir. E. Middelberg te Loenersloot; H. A. D. van den Wall Bake te Hilversum en Dr. A. Welcker te Amsterdam, die terstond her kiesbaar zijn en de heer J. H. Memelink te Ede, eveneens aan de beurt van aftreden, die voor een benoeming niet in aanmer king wensc-ht te komen. Het ledental ging niet noemenswaard ach IGvaCtleito-tabakf ECHTE FRIESCHE I HEEREN BAAI $22- 20cl. perons -lOcl. per Vi ons teruit. Terwijl het op 1 Januari 1931 1000 bedroeg, was het op 31 December 1931: 996. Dat deze daling in de bestaande moeilijke omstandigheden niet grooter is. is mede te danken aan het feit, dat in Indië nieuwe belangstelling is gewekt, en een aantal nieuwe leden tot de afdeeling Java toe traden. De emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika is heel gering. Het wordt al duidelijker, dat Zuid-Afrika alleen boeren met eenig kapitaal kan opnemen. Voorshands is er geen sprake van, dat handwerkslieden en andere vakmenschen zonider middelen zich in de Unie, met kans op succes, kunnen vestigen. De Nederlandsche leerstoel te Pretoria, welke bezet werd door Prof. Dr. M. Bok horst, is aldaar een belangrijke plaats gaan innemen. Thans is ook het Neder- landsch Cultuur-historisch Instituut te Pretoria formeel opgericht De Universiteit van Stellenbosch vierde dit jaar n.l: haar 50-jarig bestaan, bij gele genheid waarvan een aantal professoren bijdragen over deze instelling leverden, die in het maandblad dar vereeniging werden opgenomen. Voor Zuid-Afrika beteekent 1931 de defi nitieve afsluiting van den tijd dat de ko loniale idee overheershte en Zuid-Afrika als onmondig werd beschouwd. In Decem ber j.L werd, door het in werking treden van het Statuut van Westminster, de nog overgebleven schijn van oppergezag van het Britsche parlement over de gebieden over zee, dus ook over Zuid-Afrika. opgeheven. Het Zuid-Afrikaansehe parlement, geko zen door de burgers van Zuid-Afrika, is het hoogste gezag in de Unie. Dat is de diepere beteekenis van 1931. CHR. SANATORIUM ..SONNEVANCK" DE STEUNACTIE Men schrijft ons van bevoegde zijde: De actie, ingezet tot steun van het nood lijdend suppletiefonds voor „Sonnevanck", heeft aanvankelijk een resultaat gehad, dat tot dankbaarheid stemt Het beroep dat wij eenigen tijd geleden door middel van de pers op de hulp van onze broeders en zus ters deden, heeft blijkbaar de aandacht ge trokken en bij velen de belangstelling en liefde voor dit oudste Protestantsch Chris telijke Sanatorium in ons land weer verle vendigd. Van verschillende kanten ont vingen wij daarvan moedgevende bewijzen. Het spreekt echter wel vanzelf, dat onze actie met bovengenoemde oproep in de bla den niet geëindigd, maar eerst recht be gonnen is. Het bedrag dat tot heden in kwam. heeft ons in zeker opzicht verrast, vooral om de spontane manier, waarop dc giften ons zijn toegevloeid, maar wij zijn er nog niet en daarom moet de actie krachtig worden doorgezet. Meer en meer toch moet de gedachte doordringen, dat de instand houding van een' sanatorium als „Sonne vanck" waar niet alleen de medische, maar ook de geestelijke verzorging van onze patiënten met toewijding wordt behar tigd, niet voor rekening ligt voor een Be stuur of voor een Vereeniging op zichzelf, maar voor heel dat deel van ons volk dat den Naam van onzen Heere Jezus Christus belijdt. Want om dien Naam gaat het bij ons werk op „Sonnevanck" toch bovenal. Tat onze blijdschap hebben wij reeds dadelijk in het begin van onze actie den indruk gekregen, dat dit besef onder onze menschen nog leeft Daarom al zijn wij er pog niet, wij gaan verder in vast ver trouwen, dat wij er, met de hulpe Gods, komen. In de plaats van Dr. de Bruvne. die ons tot onze groote droefheid zoo onverwacht door den dood ontvallen is. heeft heer J. P. Thierry. Van Stolklaan 3, 's-Graven- hage, op dringend verzoek van het Bestuur de leiding van deze actie op zich genomen. W. U. A. VAN OOSTERWIJK BRUYNt Te Londen is plotseling overleden de heer W. L. A. van Oostenrijk Bruyn,. di recteur van dc Dutch Sailors Home Ltd., de maatschappij welke het Nederlandsche Zeemanshuis te Lonlden exploiteerde. De overledene, die een bekende en zeer geziene figuur was in de Nederlandsche kolonie, was hoofdbestuurslid van de Ne derlandsche Zeemanscentrale en voorzitter van den Londenschen Zeemansbond. In 1929 is hij ter gelegenheid van de ope ning van het Nederlandsche Zeemanshuis te Londen, benoemd tot Officier ii Orde van Oranje Nassau ROFFELRIJMW.'y „Het echte" „Mijn zoon studeert voor moordenaarJ* Zei mij een abonnee, „Ach man, wat heb ik daar een last En een gezanik mee! De dienst zelf is het ergste niet Bij 't lichte veldgeschut, Maar dat-ie leeren moorden moet, Dat trapt hem in de put; De gruwelijke werking van Zoo'n kogel, zoo'n 'granaat, Vervult z'n ziel met bitterheid En maakt hem obstinaat We praatten nog wat heen en weer, Over ons vaderland, Ons vorstenhuis, het rijk bezit Dat God aan onze hand Heeft toevertrouwd: een eigen erf, De vrijheid van geloof, In ivoord en pers, in kerk en schoolj En hoe dat tegen roof Beschermd mocht worden, ingeval Een aanval werd gedaan Op ons zoo rijk gezegend, vrij Zelfstandig volksbestaan Maar 'k merkte wel: dat vorstenhuis", „Die vlag", „dat vaderland", Hadden een heel klein plaatsje in Z'n hart en sfn verstand; De uiterlijke poeha had Het erg bij hem verbruid; ,fHet echte" kwam zijns inziens slechts In 't innerlijke uit; Hij zat maar met zijn jongen en Hij zat daar zeer mee in; Toen dacht ik aan een ander, oud En vaderloos gezin: 'k Dacht aan de Moeder van den PrinsA Die zelfs vijf zonen had, Een Juliana, die geloof En offermoed bezat Een Moeder, die ze, alle vijf Met smart geofferd heeft, En, voor een zeer ondankbaar volk Dat thans in vrijheid leeft Ja! liefde die besloten ligt ln 't hart als in een graf, Kan 't zonder uiterlijk vertoon En zonder vlaggen af! (Nadruk verboden.) LEO LENS ZJUxc. Minister Ruys de Beerenbrouck tijdens 't uitspreken der rede, waarmede hij de bloe- mententoonstelling „Primavera" op het v.m. Nenijto-terrein te Rotterdam opende. Elk jaar blijkt in Engeland behoefte aan een nieuwe „hobby", 't Vorig jaar was het de actie voor Engelsch fabrikaat (,fBuy British!"), nu is het 't zwerven, te voet, door een bepaalde landstreek volgens 'n bepaald program. jAcin den voet van de Berlijnsche radio-zendmasten en rondom het stadion verrijst een stad van loodsen paviljoens: de gebouwen voor de zomertento onstelling JSonne, Luft und Hans für AUe Honderden Sohotsche schapen eten het gras van het Green Park te Londen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5