Jiiriuiir gntecfyt (tfaurant Dagelijks verschijnend Nieuw? blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschlkklngskosten 015.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bi] Weke- lijksche zending m 6.— Bit riagelijksche zending 7.— Alles bij vooruithetnling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°- 3644 WOENSDAG 27 APRIL 1932 ADVEHTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17 Elke reeel meer0.22VJ Ir.gez Mpdedeelingen van 1—5 regels Z30 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit DRIE bladen NOGAL ZONDERLING Bij de behandeling van het initiatief-voor- stel-Ebels, houdende bizondcre maatregelen ten aanzien van loopende pachtcontracten is het in de Tweede Kamer nog al zonderling toegegaan. De oorzaak daarvan lag feitelijk in een motie-Van den Heuvel, welke zonder hoof delijke stemming was aangenomen en waar in de Regeering werd uitgenoodigd de be raadslaging bij te wonen en desgewenscht van ach' i es tc dienen. Het is usantie, dat een minister de behan deling van een initiatief-voorstel bijwoont; maar het is evenzeer gewoonte geworden, dat de minister aan de bespreking niet deel neemt en een gezicht trekt als een onaan doenlijke sfinx. Al wist Mr Oud dan ook enkele voorbeelden uit de tachtiger jaren aan te halen, waaruit bleek, c)at de Regee ring wel eens aan de bespreking deelnam. Welnu, minister Donner deed bet thans ook en hoe? Hij verklaarde wel van te voren, dat zijn uitspraken „min of meer een hypothetisch karakter" zouden dragen; en dat is theore tisch juist; maar practisch was het toch anders. In theorie juist; natuurlijk. De minister kan geen toezegging doen, dat hij een be paald wetsontwerp in veilige haven zal brengen: daarover moet hij eerst het geheele kabinet raadplegen; voorts dient de Raad van State gehoord te worden en eindelijk kan hij slechts de Kroon adviseeren, om de wet uit te vaardigen. En daarom beraadt zich een minister pas, als het wetsontwerp, door een kamerlid voorgesteld, een meerderheid vond. Derhalve mengt hij zich niet in de behandeling. Thans deed minister Donner het wel en daardoor gaf hij in feite niet onduidelijk te verstaan, dat hij genegen is, om, voorzoover liij invloed kan oefenen het ontwerp in het, staatsblad te brengen. Dpch daaraan zat weer vast, dat de mi nister nu reeds moest aangeven in welke vorm de wet z.i. acceptabel is. Dit nu leidde tot de abnormale figuur, dat niet de Regeering een voorstel deed en de Kamer controleerde en eritiseerde; maar dat de Kamer door den minister gecontro leerd werd. Telkens weer gaf minister Don ner zijn advies. Dit moet er in, en dat moet er uit; indien het wetsontwerp kans van sla gen zal krijgen. 't Werd steeds heel voorzidhtig gezegd, maar niet onduidelijk liet de minister soms merken, dat het ontwerp voor hem onaan nemelijk zou zijn, indien het op een bepaald punt niet gewijzigd werd. Het was alles heel vreemd en slechts liet feit, dat abnormale tijden abnormale midde len rechtvaardigen kan als verontschuldi ging gelden voor deze vreemde wijze van wetgeving. voorziening te vragen. Zoo goed als nu mi nister Donner zijn medewerking verleende, zou hij ook dan aan de wensch der Kamer tegemoet gekomen zijn. Dat was de normale weg. Het was ook een betere weg geweest Want het is bekend, dat de Eerste Kamer heel moeilijk een initiatief-voorstel neemt Zij meent, en terecht, dat de leiding van de Regeering moet uitgaan. Het gevaar bestaat dus altijd, dat zij om die reden een overigens sympathiek voorstel afwijst. Tenzij ze in dit geval ook de stelling aan vaardt: In abnormale tijden passen abnor male middelen. Het is te hopen. EERSTE KAMER KORTE VERGADERING De Voorzitter deelde, na de opening der gisteravond gehouden vergadering, me de, dat de centrale afdeeling heeft besloten, in de afdeelingen te doen onderzoeken o Donderdag 28 April, des morgens te 11 uur, het voorstel van wet, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten, benevens eenige an dere wetsontwerpen. Aan de orde waren daarna de volgende wetsontwerpen. 1. Naturalisatie van L. N. E. Appeiberg en 19 anderen; 2. Naturalisatie van R. Baldenhofer en 19 anderen; 3. Voorbehoud d^r bevoegdheid tot toe treding tot het ontwerp-verdrag betreffende de aanduiding van het gewicht op groote stukken, vervoerd per schip (Genève 1929 Deze wetsontwerpen werden zonder debr hoofdelijke stemming goedgekeurd. De vergadering werd te 8.37 verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. EEN WETSONTWERP-EBELS? Wie de behandeling van het crisiswetje inzake pachtcontracten nagaat, vraagt zich af, of er feitelijk nog wel sprake kan zijn van een wetsontwerp-Ebels. Want niet al leen oefende minister Donner grooten in vloed op de inhoud uit; de heer Ebels was vaak meer lijdend voorwerp dan leidend voorman. Naast hem stond met stage waakzaam heid zijn partijgenoot Mr Oud; die ook met hem naar de Eerste Kamer gaat om daar het wetsontwerp te verdedigen en die een rol van beteekenis heeft gespeeld bij de be handeling. Doch (Kt niet alleen. Aan de rechterzijde was Dr Beumer onvermoeid op zijn post en aan diens scherpzinnigheid ontging nu let terlijk niets. Zijn invloed op inhoud en redactie der wet was zoo groot, dat som mige kameroverzichtschrijvers liever spra ken van het wetsontwerp-Beumer-Oud-Ebels dan kortweg van het ontwerp-Ebels. En ook de sociaal-democraat Mr v. d Bergh liet zich niet onbetuigd, al trad hij meestal op als secondant van Dr Beumer. Wat zien we dus? Dat heel de Tweede Kamer feitelijk aan een crisiswetje gedok terd heeft, terwijl de minister het noodzake lijke verband legde om ongelukken te voor komen. Dit is begrijpelijk. Van meet af was er een streven in de Kamer om op de voorge stelde zij het ook verbeterde wijze iets voor de noodlijdende pachters te doen. Daar om was er haar alles aan gelegen om de medewerking der Regeering te verkrijgen. Daardoor gaf zij feitelijk nu reeds aan minister Donner het heft in handen. Want dat vergroot de kans van slagen. Echter, het blijft een zonderlinge toestand. Te vreemder, omdat een normaler en beter weg ingeslagen had kunnen worden. Immers, heel de Kamer ging ten slotte met het wetsontwerp accoord. Het ware dus mogelijk geweest in een, Door alle partijen POLITIEK TE PLATTENLANDE geen eenheid In de Maandag te Assen gehouden bijeen komst van den Drentschen Boerenbond, den Groningschen Boennbond, den Frieschen Boe renbond, het Groene Front en den Plattelan- dersbond ter bespreking van 4e kwestie van een eventueel samengaan bij de a.s. Kamer verkiezingen is men niet tot overeenstem ming gekomen. De dagelijksche besturen van den Plattelan- dersbond en het Groene Front hadden reeds voorheen een politiek-aanvullend verbond ge sloten; de noordelijke landbouwers echter, die onder leiding staan van den heer Jongbloed, konden niet bewogen worden tot samengaan. Hun doel is meer, de boerenkiezers in hun oude partijen te laten, onder het stellen voorwaarden, terwijl de zuidelijke vereenigin- gen zelf met afzonderlijke candidatenlijsten komen, gerugsteund door him eigen pro gramma. PAUL KRUGERS NAGEDACHTENIS Men schrijft aan het „Vod.": Bestaat er in Nederland voor president Steyn een gedenkteeken in Deventer en voor generaal De Wet op de heide te Hoenderioo (eigendom van dr. Kröller) een standbeeld, nog steeds wordt er uitgezien naar een stand beeld voor Krüger, waarvoor al jaren plan nen bestaan bij een commissie te Utrecht, diie daarvoor gelden inzamelt (adre6 mej. G. van Arkel. Weerdsingel O.Z. 83). Het ie te hopen, dat de plannen eenmaal tot uitvoering ko men om aan den grooten zoon van den Diet- sclien 6tam. waarvoor het Nederlan-dsche olk zooveel eerbied en bewondering heeft getoond, die eer en hulde te brengen welke hem toekomen. Zijn geboortehuis, de plaats Bulhoek in het Kaapsche district Stevnerburg is dezer dagen voor 500 gekocht door een commissie, die het aan de Afrikaansc-he natie zal aanbieden, zoodat het aJs historisch monument bewaard zal blijven. MARTHA-STICHTING Ds. J. L. DE HEER DE NIEUWE VOORZITTER Ais voorzitter van de Martha-Stichting is in de plaats van wijlen Dr. J. Th. de Visser in de gisteren gehouden bestuursvergade ring gekozen Ds. J. L. de H e e r. Rotter- BELANGRIJKE GIFT. De Martha-Stichting (voor onverzorgde kinderen) te Alphen a. d. Rijn ontving on der postmerk: Utrecht Station, een gift van f 1000.-. AMSTERDAM GEMEENTERAAD. In de zitting van de Amsterdamsche Ge meenteraad is de voordracht van de Com missie voor de Strafverordening tot vaststel ling van de verordening op de winkelslui ting aangenomen met 36 'egen 4 stemmen. Daarna is men begonnen met de behande ling van de voorstellen inzake de korting op de loonen van het gemeentepersoneel. OPCENTEN Onze Amsterdamsche redacteur schrijft ons: De Christ. Historischen hebben wel wat al te voorbarig misschien hun voorstel om het aantal opcenten to verminderen gepu bliceerd. Maar al zit er ongetwijfeld in ^en poging om politieke ïeclame te maken, ze zijn met. hun voorstel gebleven op den be- ganen grond. De Vrijheidsbonders doen het aroders. F.n uit reclame oogpunt gezien beter. Ze willen geen 74 zooals de Wethouder voorstelt, en geen 64. zooals de Chr. Historischen vragen. Ze stellen het aantal opcenten direct bui- gesteunde motie «a» de Regeering de wen- sa\e,ronct-r^nUe r", „pi schen voor te leggen en op korte tei...ijn» Qók ^ier ontbreekt e":e becijfering. Tiet NED. WERKLIEDENVERBOND „PATRIMONIUM" DE LAATSTE DAG In de ochtendvergadering van Dinsdag werd overgegaan tot het bespreken van de artikelen 17 van het Concept Sociaal Program. Aan de. algemeene beschouwingen wordt deelgenomen door de afdeelingen Haar lem en Watergraafsmeer en de heer J. Hermans Jr., ambtenaar van het Verbond. Voor de heer J. Hermans Jr. is Pa trimonium geweest de tribune waarop alle Christenen een plaats kon vinden. Thans neemt het Verbond in het coneept program een bepaald standpunt in. Is dat juist pn weet het Verbond goed wat het doet? Breed voerig staat spr. stil bij het begrip „Staat en ..Maatschappij". Waterpraa ismeer meent, dat de art- 1 gelezen moet worden: „Het spreekt als zijn overtuiging uit, dat in Maatschappij en Staat Gods eer gezocht moet worden" Dit voorstel wordt door Spr. verder toege licht. Het Gewest Noord-Holland vraagt of hei program algemeen Christelijk moet worde! gezien of zuiver Calvinistisch. De Voorzitter merkt op dat het program als zoodanig zal moeten word -n besproken. De toelichting kan natuurlijk (buiten beschouwing blijven. We moeten het eens worden over het program, niet over de toelichting. Als vanzelf moeten uitgaan van de gedachte dat de Heilige Schrift is: Gods Woord. Dat wil echter niet zeggen dat de leden van Patrimonium de Geref. leer in alle deelen moeten aanvaar den. Inzake de considerans merkt Spr. op dat men de considerans van het oude program niet kan copieeren. Spr. neemt echter in overweging daarover nader nog iets te zeggen. Betneffende „Staat en Maatschappij' i. Spr. zich aan.-luiten bij wat Bavinek er de Maatschappij heeft geleerd. Over Gezin en Maatschappij wijst Spr. op ver schillende en voortgaande beschouwingen. Spr. bestrijdt de gedachte van Water graafsmeer t.a.v. art. 1 al. 3 met een beroep op de Heilige Schrift In tweede instantie herhaalt de afgevaar digde van Noord-Holland zijn vraag. Nieuwer-Amstel meent dat. art 1 anders had moeten worden samengesteld, vooral door de strijdvraag die daarin naar boven k-o-mt. Watergraafsmeer handhaaft haar voorstel. Met eon kort woord beantwoordde de heer Smöenk de gemaakte opmerkingen, aarna art. 1, wordt aanvaard. Bij de bespreking van art. 2 maakt de afd. Utrecht bezwaar tegen het ontbre ken van een uitspraak over den Drie eenigen God. n is het niet eens met wat het Verbondsbestuur zegt over a f g e 1 e i- souvereiniteit op het terrein van -te Maatschappij. De Voorzitter, de gemaakte opmer- kingen beantwoordende, meent dat niet be hoeft te worden gesproken over de Souvn- reiniteit van den Drieëenigen God. Tnzake de afgeleide souvereiniteit. merkt spr op dat er is een van God afdalende souvereini teit, hetgeen spr. nader bespreekt De mee ning dat de Maatschappij opkomt uit de in dividuen wordt door spr. bestreden. Tnzake Staats-absolutisme en do erken ning van het Overheidsrecht op het gebied de wetgeving, heeft spr. geen prinei- pieelee bezwaren t. a. v. wat door Haarlem is opgemerkt. Echter acht Spr. de redactie die door het Verbondsbestuur is voorgesteld de meest' juiste. De besprekingen worden een oogenblik geschorst, om D s. ten R o u w e 1 a a r ge legenheid te geven een enkel woord te zeg gen namens den Nert. Lutherschen Jonge- lingsbond. MIDDAGVERGADERING In de middagbijeenkomst werden de heeren Mr. C. Steen Pzn., als vertegenwoordigers van de Chr. Werkgeversvereeniging begroet. Na een korte gedachtenwisseling wopdt besloten de bespreking van de overige arti kelen op te schorten tot een volgende ver gadering. Verder deelt de voorzitter mede. dat van het Gewest Utrecht een voorstel van orde is ngekomen om de vaststelling van de arti kelen uit te stellen en de vaststelling te doen geschieden door afgevaardigden uit de Gewestelijke Organisaties. De voorzitter maakt daartegen bezwaar. Toespraken Namens de afd. Zuidla/ren wordt de ver gadering toegesproken door Dr. H. W de oo t. in verband met de nood ten plat- telande. voornameiijk wat betreft de werk loosheid. Spr. leest een door hem geconcipieerd 'oorstel voor, betreffende deze aangelegen heid, speciaal voor de bij den landarbeid tewerk gestelden. Spr. is van meening dat het geld dal daarvoor besteed wordt beter in de gemeen te zelf productief kan worden gemaakt. Spr. wijst op verschillende bezwaren t a. de huidige regeling. Naar het oordeel van Spr. is het platteland de moreele kurk waar de maatschappij op drijft. Dat platte land wordt geduwd in den hoek van den opstand. Daarvoor moet worden gewaakt Spr. acht het niet noodig dat zijn voorstel wordt gerenvoyeerd naar het bestuur. Liever zou spr. zien dat het geheele bestuur zich daarachter stelde- De Voorzitter spreekt zijn waardeering uit voor de woorden van Dr. de Groot en is dankbaar voor het feit dat dominees, juris ten en doctoren belangstelling toonen voor het Christelijk Sociale werk. De voorzitter wijst verder op vreemdelin gen, die hier te werk gesteld zijn en illus treert dit met een voorbeeld van een Duit- schen arbeider. Zooals de werkverschaffin gen hier en daar worden uitgevoerd, zijn groote zedelijke bezwaren verbonden. Het vraagstuk, dat Dr. de Groot ter sprake bracht, eischt degelijke behandeling, omdat dit voert naar een weg met consequenties- Spr. licht dit nader toe en wijst in verband daarmede op allerlei ander werk, dan de landarbeid. Spr. meent, dat we t, a- v. de landarbeiders voor groote moeilijkheden staan, als we het voorstel in alle consequen ties zouden kunnen doorvoeren. Spr- noemt als practisch bezwaar het instellen van premies. De voorzitter zegt verder toe, dat deze kwestie nader zal worden gesproken met den Chr. Landarbcidersbond en den Chr. Roeren en Tuindorsbond, teneinde zoo mogelijk te komen tot een gemeenschappelijke resolutie, die aan de Regeering zal kunnen worden overgelegd- Met applaus wordt deze gedachte door de vergadering ontvangen, waarvoor Dr Groot zijn dank uitspreekt De Voorzitter deelt mede, dat tele grammen zijn ingekomen van H- M. de Koningin en Dr. K. Dijk. De Heer A. Broen, uit Enschedé, spreekt de vergadering toe namens de Protestantsch Christelijke Arbeiders Internationale; de heer C- Plomp te Rijswijk doet dit namens de Chr. Patroons-Vakcentrale en de Heer A. Borst Pzn. namens de Chr. Werkge versvereeniging in Nederland. De heer J. Hollander stelt voor het afgetreden bestuurslid de heer J. Douwes Jr. te benoemen tot eerelid. Ds- H. A. M u n n i k J r., van Zwolle, sprak daarna een slotwoord. Van een en ander gaven wij reeds gister verslag is precies dezelfde geste als voor twee jaar toen ze 80 opcenten noodig achtten en 30 voorstelden Want met 38 opcenten komt men niet tot een sluitende rekening, Dat is de groep die steeds den mond vol placht te hebben over roekeloos finantiepl beleid. MOERCAPELLE HOE ANTI REVOLUTIONAIREN KWESTIES AFDOEN Men schrijft ons: Meer dan eens is in ons blad melding ge maakt van raadsleden der Staatk. Gcref. Partij, die, politiek gesproken, een vreemde schaats reden en wier optreden critiek erdiende; zelfs volgens het oordeel van partijgenooten. Voorzoover ik weet, heeft de Banier op zoo iets nooit gereageerd; denk aan Krab- bendijke en Driebergen (naar ik meen). Eenige dagen geleden echter kwam d e Banier met een hoofartikel in de gezwol len stijl, welke we van dit blad gewoon zqn i waarin een scherp vonnis gestreken rerd over de houding van een anti-rev. raadslid in Moercapelle, die eerst meege werkt had om de herbergen op Zondag te sluiten en daarna meegegaan was met hen, die tegen al geheele zijn; omdat zulks, volgens hun meening, gezien het proote doorgaand verkeer, niet wel doenlijk is. k Het artikel in de Banier begint met een leelijke insinuatie. Herinnerd wordt aan de vele diefstallen, welke Moercapelle in opspraak brachten en welke de Minister natuurlijk niet kon ontkennen. Daaruit wordt dan geconcludeerd, dat er „van eenig afdoend optreden der politie niet bleek. De voorlichting den minister gege ven kwam blijkbaar van een zijde, die lie ver het kwaad toedekt", zegt de Banier. Die laatste beschuldiging moet waar ge maakt worden. Want anders is het las ter. Nader bewijs zal ons aangenaam zijn. Maar op deze medeaeeling volgt dan: „Nu weder deed zich een ander geval voor dat wel een droevig licht werpt op het optreden van een Anti Revol. raadslid te Moercapelle. Met zijn hulp werd een raadsbesluit tot sluiting van de café's, ver lofzaken en winkels op Zondag weder ver nietigd tot groote vreugd dergenen, die Gods Wet niet achten". Dat „nu weder" is ook weer teekenend. Waarom koppelt de schrijver deze dingen aan elkaar? Hebben ze ook maar iets met elkaar te maken. Volgt dan verder het verhaal, hoe het anti-rev. raadslid zich misdragen heeft Daarbij hindert weer de weinige schuchter heid in het heilige, welke meermalen op valt. Als het Staatk. Geref. raadslid den anti-rev., die eerst tot kroegsluiting op Zon dag had meegewerkt en nu zijn handteeke- ning gaf om dit besluit weer in te trekken, waarschuwt, dan antwoordt de anti-rev. vol gens de Banier: „Alle verantwoordelijkheid neem ik op mij". En het hlad voegt er aan toe: „Is het niet ontzettend? Het doet u cïenken aan het gedrag der Joden bij de veroordeeling van Christus". Hier ontbreekt de teederheid, welke ons past tegenover de heilige dingen. Echter, met alle bezwaar, dat wij hebben tegen de omlijsting.welke de Banier van deze dingen gaf, zij toegegeven, dat de kern der zaak juist is. Zoo denkt de anti-rev. kiesvereeniging te Moercapelle er ook over en deze heeft der halve het raadslid op zijn fout gewezen. Deze voerde wel een en ander te zijner erontschulcKging aan. en de waarde daar van willen we niet ontkennen. op zijn minst heel eigenaardig, dat het S.G.P.sche raadslid het voorstel formu leerde om de café's de geheele Zondag fe sluiten, doch het klaarspeelde, dat het anti- rev. raadslid K. eerste onderteekenaar werd en hij, v. d. S., tweede. Dat is ongebruikelijk en wekt de gedach te, dat de politiek gare S.G.P.er de storm zag aankomen en zich achter den anti-rev. verschool. Is het louter onnoozelheid ge weest, laat men het dan zeggen. Want de reactie bleef niet uit De eerste Zondag de beste hield de „linkerzijde" te Moercapelle een demonstratie tegen de slui ting, waarvan het kerkgaand publiek hin der ondervond. En toen K. (het anti-rev. raadslid) de volgende dag opgezocht werd door een ander raadslid, die tegen de slui ting was, meende eerstgenoemde, dat hij de rust in de gemeente kon bevorderen en de agitatie tegen de Herv. Kerk bezweren, als hij meewerkte om de oude toestand van ge deeltelijke Zond.igssluiting te herstellen. Dit deed hij daarom en dat, zoo was het oordeel der kiesvereeniging, was zijn fout Hier was gebrek aan ernst, maar vooral te kort aan onderlinge samenwerking bij principieele gevallen. Het raadslid K. heeft dat eerlijk erkend en daarmee was de zaak voor de anti-rev. partij uit. Die spreekt zoo noodig het schul dig uit, ook al worden er geldige veront schuldigingen aangevoerd: maar dan keert de rust en c)a broederlijke liefde terug en wordt de samenwerking in goede trouw voortgezet. Want de ervaring leidt tot groo- ter voorzichtigheid. Handelt de SG.P. ook zcw met dwalende broeders? GEWELDIGE BRAND TE UTRECHT OP DE TERREINEN DER NED. SPOORWEGEN Men meldt ons uit Utrecht: Gisteravond heeft een hevige brand ge woed op de terreinen waar de constructie werkplaatsen van de Ned. Spoorwegen gevestigd. De vuurgloed was zoo ontzettend, dat men tot in Amersfoort den weerschijn er van merkte en men een oogenblik dacht, dat de krankzinnigengestichten in Den Dolder in brand stonden. De brand bleek te woeden in een zeil- en zadelmakerij, die gebouwd was tusschen een groot aantal nevengebouwen, v grondstoffen als olie. teer en pek waren ge borgen. terwijl zich in de onmiddellijke na bijheid eenige ondergrondsche tanks met olie bevonden. Rondom de werkplaats liggen nog een aantal loodsen van de wagenmakerij en telegrafie. Te midden van den doolhof van gebouwen stonden op de rails nog een aan tal wagons die spoedig op gloeihitte waren en die met groote moeite door toegestroomd personeel in veiligheid konden worden ge bracht Men staat voor een raadsel hoe de zeilmakerij in brand kan zijn geraakt Om half zes werd het gebouw als gewoonlijk door het personeel verlaten en in verband met gevaar voor kortsluiting wordt dan de electrische stroom uitgeschakeld. Elk uur wordt controle uitgeoefend. Om negen uur stond het gebouw plotseling in lichterlaaie. Een spoorwegarbeider ontdekte den brand het eerst Hij heeft onmiddellijk de brand weer gewaarschuwd. Er werd direct groot materiaal uitgezonden, terwijl de eigen hrandweer het vuur onmiddellijk aantastte. Het vuur leverde een schrikwekkend schouwspel op. daar de vonkenzee stepds grooter werd en groote stukken brandend hout door de lucht vlogen, zoodat de bewo ners van de huizen op eenige honderden meters afstand reeds aanstalten begonnen te maken met het ontruimen hunner ningen. Op de daken der omliggende ge bouwen had men brandweerlieden gepos teerd teneinde beginnend vuur daar te kun nen blussc'nen. In totaal waren enkele tien tallen stralen water uitgelegd. De geheele loods is uitgehrand en bonder den zeilen zijn verloren gegaan. Hoe groot de schade is. kan nog niet geschat worden, hij is echter in ieder geval aanzienlijk. Om half twaalf kon gezegd worden dat de brandweer het vuur meester was. Tot ver in de nacht bleef men echter met het na- blusschen druk doende. Op het terrein van den brand waren aan wezig de burgemeester van Utrecht, de bur gemeester van Zuilen, de leden van de spoorwegdirectie, de heeren Van Maanen en Van Dijk de chef van het Centraal Sta tion te Utrecht, de heer Schoewert en tal van andere spoorweg- en politieautoritei ten. Tn den vooravond heeft eveneens op de terreinen van de spoorwegen nog een ste vige brand gewoed, waarbij een takken- loods. die in de nabijheid van de machine- loodsen was gelegen, een prooi der vlam men is geworden. Toen de tweede brand uithrak. was men daar nog met het nahlus- schen bezig, doch het materiaal werd di rect voor de zeilmnfterii gerequireerd. Omtrent de oorzaak dezer heide hranden tast men nog volkomen in het duister. Sproeten komen vroeg in het voorjaar koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Voornaamste Nieuws. UIT HET SOCIALE LEVEN HET CONFLICT IN DE VENEN Dinsdag a.s. staking 7 een te Klazinaveen gehouden vergade ring is vastgesteld, dat het bemiddelings voorstel inzake het loonconfliet in het voen- district Barger-Oosterveen dat gedaan werd door den burgemeester van Emmen. Mr. J. T* Bouma, en inhield een loonsverlaging an 10 procent, verworpen is met 1105222 stemmen. Besloten is aan de werkgevers een ulti matum te stellen. Wanneer niet vóór mor gen, a.s. Donderdag hetere voorwaarden worden ingesteld, gaat, aldus het ultima tum, Dinsdag 3 Mei a.s. de staking in. DE STAKING IN DE BOUWVAKKEN TE SLIEDRECHT. Men meldt ons uit Sliedrecht: Het is eiken avond om 5 uur, als de werk willigen per autobus naar huis worden ge bracht onder geleide, druk, voornamelijk in de Kerkbuurt. Ondanks het verzoek der politie, om werkwilligen niet te volgen, worden ze door velen gevolgd. De heer v. d. W.. die een werkwillige naar huis bracht, werd door zeer velen achtervolgd, w.o. het raadslid S. Eerstgenoemde heeft bij de po litie een klacht tegen zijn mede-raadslid S. ingediend, wegens hinderlijk volgen. HET CONFLICT BIJ DE NED. DOK MIJ. Naar wij met betrekking tot het conflict hij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam vernemen, zijn er nieuwe voor stellen ingekomen van den Rijksbemidde laar, welke door de besturen van de bij het conflict betrokken gezamenlijke organisa ties van werknemers zullen worden bespro- kon. Deze organisaties zijn de Roomsch- Katholieke. de Christelijke en de Algpmeene Metaalbewerkersbond, de Syndicalistische Federatie van Metaalbewerkers en de On afhankelijke Bedrijfsorganisatie van Me taalbewerkers. Nadat de besturen hun stand punt ten aanzien van genoemde voorstellen zullen hebben bepaald, zal aan de leden vergaderingen het treffen van een beslis sing worden overgelaten. Intusschen ligt het bedrijf van de Ned. Dok Mij nog geheel stil. ned. chr. bond van personeel in pubuekf.n dienst. Dezer igcn is in Tietjerksteradeel (Fr.) een correspr ^-its-hap van den Ned. Chr. F-nd perse ;1 m pel" en opgeriv.it I Het con F let in het veenbedrijf. De Belgische invoerbeperkingen. (blz. 2) De Ontwapeningsconferentie en de Fran- sche verkiezingen. Staatsliedenconferentie in de villa van Stimson. Tardieu en Grandi worden er bij uitgenoodigd. Wat het Centrum In Pruisen kan verlan gen als voorwaarde voor samenwerking met de nationaal-socialisten. (blz. 3) Jaarverslag N.V. De Twentsche Bank. Winstsaldo 1.938.5S0 (v.j. 3.5i0.9S6L Div. 4 (v.j. 6%). Weekstaat van de Ned. Bank. Goudvoor raad opnieuw toegenomen. Jaarverslag Ned. Gist- en Spiritusfabriek te DelfL Winstsaldo 2.620.343 (v i. 3.595.249). Div. IS (v.j. 24). Jaarverslag N.V. Heemaf te Hengelo. Ver lies 27C.Ö97 (v.j. winst 3S6.470). Geen dividend (v.j. 5V2 pet). Duitsche discontoverlaging verwacht van 5VL tot 5 (blz. 6) De wijziging der departementale indeelimr gaat 1 Mei a.s. in. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende een garantieregeling ten behoeve van de kippenhouderij. Gerucht ove nieuwe salarisverlaging van het rijkspersoneel, (blz. 9) In de Tweede Kamer is gesproken over de J- vleeschinvoer en CHR. VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN Te Heerlen-Brunssura (L.L is een afdee- llng-bakkers opgericht van den Nederl. Centralen bond van Chr. arbeiders in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen. DE BELGISCHE INVOER BEPERKING Sedert gisteren is de Belgischo grens voor runderen, varkens, rund- en varkensvleesch in eiken vorm ook, en boter gesloten tenzij de Belgische minister van Landbouw bijzon dere vergunning voor invoer verleent Wat deze bepaling voor ons land betee- kent is niet zoo gemakkelijk na te gaan. daar de uitvoer van bovengenoemde pro ducten uit ons land naar België steeds zeer "'isselvaililg was. Zoo is de varkensuitvoer naar België ge durende de laatste vijf jaren respectievelijk ruim 10. 12. 21, 22 en 15 duizend stuks per jaar geweest Gezouten varkensvleesch vertoonde een sterke daling en de uitvoer daarvan bedroeg in de laatste vijf jaar respectievelijk 935, 4<6. 366, 392 en 172 ton per jaar. Onze uitvoer van versch varkens vleesch naar België geeft echter oen gansch ander beeld, daar deze belangrijk steeg, zooals blijkt uit deze cijfers die de uitvoer weer geven van 1927 tot en met 1931: 1658. 3122. 7S13, 9218 en 17214 ton. Alzoo en vertien voudiging dus. Met het rundv'eesch liep het weer an ders. België betrok daarvan uit on* land >n de laatste vijf jaren: 2l9i, 1160, 2301. 3210 en 4165 ton. En met de boter liep het al even zeer vreemd. De Nederlandsche invoer van hot n België daalde van 1922 tot 1923 geweld'g on wel van 10.000 ton tot slechts 419 ton. terwijl deze daarna weer stijgende was en in 1929 tot en met 1931 bedroog 29G7. 4911 en 5322 ton. Alles Njeengenrme.i blijkt het wel. dal .oor onze uitvoer weer een belangrrijko spaak in het wiel is gestoken. DE TULPENTEELT IN HET WESTLAND In de laatste dagen worden in het West- land groote hoeveellheden tulpen, thans uit de koude kassen ter veiling aangevoerd. In de vorige week bedroeg nlle,.n nan de Centr. Westl. Snijbloemeuveiling de aanvoer van tulpen reeds rruim 135 000 dozijn. De prijs van de tulpen is nog steeds laag te noemen. Het blijkt dat do prijzen juist do hHft lager zijn. .an in dezelfde maand van het vorjg jtar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1