DINSDAG 26 APRIL 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD De Raad dezer* gemeente zal vergaderen op Maandag 2 Mei 1932, des namiddags te 2 uur in het gebouw „Tot Nut van 't Alge meen". De vergadering zal, zoo noodig, des avonds wordert voortgezet Te behandelen onderwerpen: 1. Pracadvies op het verzoek van P. C. Labrijn, om ontslag als lid van de Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 2. Voorstel tot aanvaarding van de voor waarden, waaronder Gedeputeerde Staten vergunning hebben verleend tot het leggen en exploiteercn van een hoogspannings kabel van de transformatorzuil in de Zuid- buurt in de gemeente Zoeterwoude naar de bestaande kabelkast, aan de Weipoort in die 3. Voorstel Inzake de verhuring van beni ge oppervlakken grond en water in het Poelmeer, aan de 0eg9tgeester Zwemver eniging „Poelmeer". 4. Voorstel tot overneming in eigendom eri onderhoud bij de gemeente van een 3-tal strooken grond en water gelegen aan den Zoeterwoudschenweg, den Lagen Morschweg en den Zoeterwoudschén Singel. 5. Voorstel tot aankoop, in verband met de verbreeding en verbetering van den ïlcerensingel, van nog eenige aan dien sin gel gelegen gedeelten van voortuinen. 6. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1931, waarvan de raming te laag is gebleken tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling gelden ten behoeve van de verbouwing van het tijdelijk Gemeentehuis. S. Voorstel inzake de toepassing van een tijdelijke korting op de wedden loonen T an het gemeontepersoneel. 9. Voorstel inzake de opheffing van be staande- en de stichting van nieuwe scholen. 10. Voorstel van den heer Van Stralen, in zake vooii.zett.ing van de cokesverstrekking. 11. Voorstel van den heer Schüller, inzake den aankoop van een complex terreinen in den Rodenburgerpolder en den Cronestein- polder. 12. Interpellatie van den heer Koole, zake bouw van een badhuis in Tuinstadwijk GEMEENTEZAKEN Art. 1, eerste lid, der wet van 18 Maart 3932 (S. 104), bepaalt, dat in elk der jaren 1,932'33, 1933'34 en 1934—'35 de uitkee- rmg, ingevolge art. 3, onder b, van de wet ran 15 Juli 1929 (S. 388) uit -het gemeente fonds aan iedere gemeente te- doen, wordt verminderd met 3 pet, van het bedrag der <foor of vanwege het gemeentebestuur vast gestelde wedden en loonen over 1931 van het m vasten dienst der gemeente zijnd© personeel. Deze vermindering van de rijks uitkeering zou voor onze gemeente rond 80.000 bedragoni .Echter blijft ingevolge het tweede van art. 1 de bedoelde vermindering de rijksuitkeering achterwege, indien of voorzoover een gemeente er niet in slaagt 4e begrooting sluitend te maken, zonder het heffen van meer dan 40 opcenten op ®emeentefondsbe.lastng, hoewel: a. het peil barer wedden en loonen, in- kêgrepen hot verhaal der pensioensbijdra gen, op 1 Mei van elk der jaren 1 en 1934, gemiddeld 3 of meer percent lager is dan gedurende het jaar 1931; b. de heffing van opcenten op de gemeeiï- tefond-sbelasting niet geschiedt naar een progi-essieve regeling en c. de overige heffingen op 1 Mei van elk der jaren 1932, 1933 en 1934 tot redelijke bedragen zijn opgevoerd. Uit het inmiddels ingediend voorstel in zake verhooging van belastingen zal wel duidelijk zijn geworden, dat de financieele toestand der gemeente niet gedoogt jaar lijks een som van f 80.000 prijs te geven. Reeds tijdens de behandeling van het wets ontwerp liet het zich aanzien, dat, zelfs al bleef de korting op de rijksuitkeering met toepassing van het tweede lid van art 1 achterwéfee en al kwam derhalve in de plaats van een derving van inkomsten, een verlaging van uitgaven wegens korting op de wedden en loonen te staan, de inkom sten dan nog niet toereikend zouden zijn om de uitgaven te dekken. Moesten derhalve eenerzijds middelen tot versterking van inkomsten worden aange wezen, hetgeen leidde tot de indiening van ons aangehaald voorstel, anderzijds was het noodig de gevolgen van het wetsontwerp en de in verband daarmede te nomen maat regelen onder oogen te zien. Zoodra dan ook de totstandkoming van het wetsontwerp verzekerd soheen, hebben B. en W. bij het Georganiseerd Overleg een verlaging van de wedden en loonen aan hangig gemaakt In deze moest spoed worden betracht, omdat de korting op cl» rijksuitkeering over het jaar 1932'33 door toepassing van het'tweede lid van art 1 slechts kon worden ontgaan, indien de wedde-vermin dering op 1 Mei 1932 inging. Blijkens. <Je ter visie liggend© rapporten van de Algemeen© Ambtenaren- en Alge- imeene Werkliedencommissie en 't rapport betreffende 'het met de Politiebonden ter zake gepleegde overleg, waren de vertegen woordigers'van de organisaties allen van gevoelen, dat de wedden, zoowel van ambte naren als werklieden, van dien aard zijn, dat een korting niet gemotiveerd is en dat er dus voor het gemeentebestuur alle aan leiding bestond te trachten toepassing te verkrijgen van het derde lid van art. 1. In dat lid is nl. bepaald, dat de korting op de rijksuitkeering evenzeer achterwege blijft, indien door de Kroon is verklaard, dat hoi gemiddeld peil der wedden en loonen, in begrepen het verhaal der pensioensbijdra gen, niet voor verlaging in aanmerking komt Terwijl nu de vertegenwoordigers van eenige organisaties zich op 't standpunt stel den, dat ook bij weigering van bedoelde ver klaring niet tot salarisvermindering be hoorde te worden overgegaan, verklaarden de vertegenwoordigers van andere organi saties, dat zij in dat geval tot nader over- log omtrent de toepassing van een korting op de wedden bereid waren. Zelfs al neemt men in aanmerking, dat een herziening van de salarissen te dezer stede in overweging was, is het naar de mecning van B. en W. zeer twijfelachtig, of de Kroon ten aanzien van de te dezer stede geldende salarissen zal verklaren, dat deze onder de huidige economische om standigheden niet voor verlaging in aan merking kunnen komen. Bovendien is. naar bij informatie omtrent de vermoedelijke wijze van uitvoering der wet bleek, aan het vragen van een zoodanige verklaring een groot flnnacieeel risico verbonden. Dit risico bestaat hierin, dat bij weige ring der verklaring, het dan te laat is om nog op 1 Mei 1932 de vereisdhte 3 procent loonsverlaging te kunnen laten ingaan, .waardoor de gemeente gedurende ten min ste een jaar niet. slechts, een. inkomst, van f 80.000 verliest, doch daarenboven gedu rende korter of langer tijd zich de baten van een bezuiniging op de wedden ziet ont gaan. Juist met het oog op de in deze be staande onzekerheid mag de gemeente dat risico niet loopen en kan met het invoe ren van een salariskorting al zal ons College bij het verschijnen van den alge- nieenen maatregel van bestuur de mogelijk heid van het verkrijgen van vrijstelling gaar ne nader onder oogen zien niet. langer worden gewacht. Moeilijkheden van dezen aard zouden zich niet hebben voorgedaan, indien bedoeld uitvoeringsbesluit tijdig had kunnen worden uitgevaardigd. In een nadere vergadering stelde de ver tegenwoordiger yan B. en W. de Alge- mecne Ambtenaren- en Werklieden-Commis sie, alsmede de afgevaardigden van de Politiebonden, met een en ander in kennis. In het definitief advies van beide eerst genoemde Commissies verklaarden, over eenkomstig het reeds in den aanvang inge nomen standpunt. 7 organisaties zich thans bereid omtrent den vorm der korting over leg te plegen, terwijl 3 organisaties in de weigering tot het plegen van zoodanig over leg volhardden. Beide standpunten werden ook aangetroffen bij de Politiebonden. Voorts werd in genoemd advies en in dat van de Politiebonden de voorkeur gegeven aan een wijze van korting, waarbij een be paald bedrag van de wedden cn loonen - nl. f 700 van de korting wordt vrijge steld en waarhij op het overige gedeelte van de wedden een zoodanige hoogere, doch uniforme korting wordt toegepast, dat hei peil der wedden en loonen, inbegrepen hei verhaal van pensioensbijdragen, gemid deld 3 pet. lager is dan gedurende 1931 Aldus ontstaat- in de korting een zeken; progressie, welke tegenover de lagere wed den alleszins billijk werd gevonden. Hoewel B. en W., gezien de verhouding tusschen de wedden van de ambtenaren en de loonen van de werklieden voor een dergelijke progressie geen aanleiding aan wezig achten en derhalve de voorkeur geven aan een generale korting van 3 pet. (zon der aftrek), willen zij, nu de organisaties, die tot overleg bereid bleken, algemeen den wensch tot toepassing van een aftrek te kennen hebben gegeven, tegen dit denkbeeld geen bezwaar maken. Uitgevoerde berekeningen toonden intus schen aan, dat, Zoo een bedrag van f 700 buiten de korting zou blijven, het kortings percentage op 4.2 pcL zou moeten worden gesteld oin toch een gemiddelde verlaging van 3 pet. van de door of Vanwege het ge meentebestuur vastgestelde woedden en loonen van het in vasten dienst der ge meente zijnde personeel te bereiken, ter wijl bij een aftrek van f 600 het kortings percentage 4 pet. zou kunnen zijn. Vermits een percentage van 4.2 pet zich niet leeni voor practische toepassing, ware de aftrak te bepalen op f 600. Ter toelichting van het in de conclusie van dit voorstel vervatte ontwerp-besluit. merken B. en W. voorts nog 't volgende op. De korting behoort op gelijken voet ook plaats te hebben over de niet onder de wet vallende wedden, van den burgemeester, den secretaris, de wethouders, den ambtenaar van den Burgerlijken Stand en den com missaris van politie, zoodat B. en W. den Raad tevens in overweging geven te mach tigen een daartoe strekkend verzoek tol Gedep. Staten, resp. de Kroon, te richten. Evenzeeer moet de korting zich uitstrek ken over de wedden en loonen van het tij delijk personeel en van het personeel werk tam op arbeidsovereenkomst.. Ten aanzien van de z.g. nevenbetrekkin gen, waartoe o.a. behooren de functies van schoolarts en commandant en ondercom- mandaait der .brandweer, achten B. en W. een aftrek van f 600 minder op zijn plaats; ■oor die betrekkingen kan de korting ge- oegüijk geschieden over het volle bedrag ier wedde, evenweJ niet ten bedrage van 4 pet, doch ten bedrage van 3 pet. Het zelfde geldt voor het -personeel van het vervolgonderwijs. Als wedde, waarover de korting plaats heeft, wordt aangemerkt de wedde in den der Pensioenwet 1922, zulks in aanslui ting aan de overeenkomstige definitie die, naar is gebleken, de binnenkort verschij nende algemeen© maatregel van bestuur ter uitvoering van de Kortingswet, aan de door die wet gebruikte woorden „wedden en loo- en" zal geven. Aangezien art. 31 der Pensioenwet onder wedde verstaat de onder welke benaming ook aan een betrekking vast verbonden in komsten, waaronder ook het genot van vrij een toeneming van uitgaven derhalve van pijn. f 45.000 per jaar. Aangezien nu de eenige mogelijkheid tot inkrimping van het aantal boventallige leei krachten ligt in opvoering van het aantal leerlingen per klasse en dat doel practisch slechts kan worden bereikt door opheffing van scholen en verdeeling van de leerlin gen van de op te heffen scholen over de overblijvende scholen hebben B. en W. na gegaan of opheffing van scholen mogelijk is. Dat die mogelijkheid inderdaad aanwe zig is, volgt reeds min of meer uit het feit, dat het gemiddeld aantal leerlingen per klasse thans 31 bedraagt, terwijl het ma.';i- mum-aantal leerlingen per klasse door don Raad is bepaald op 42. Nader onderzoek bracht B. en W. tot de overtuiging, dat gemist kunnen worden de meisjesschool aan de Boommarkt en de school aan de Havor- straat B. De meisjesschool aan de Boommarkt be hoort tot de opleidingsscholen voor U.L.O. Van deze scholen tellen de scholen aan de Boommarkt en den Mare-singel het geringst aantal leerlingen. De school aan de Boom markt komt het meest voor opheffing in aanmerking. In de eerste plaats, omdat de leerlingen dier school uit vrijwel aJle deelen van de stad komen en dus betrek kelijk gemakkelijk over dó overige oplei dingsscholen kunnen worden verdeeld en in de tweede plaats, omdat, gezien de sterkte van de lagere klassen dier scholen, moet worden aangenomen, dat de scholen aan den Maresingel grootere levenskracht heb ben dan die aan de Boommarkt. Bij een proefindeeling bleek, dat de leer lingen van de Boommarktscfhool over de overige opleidingsscholen kunnen worden verdeeld, zonder dat vorming van paralloi- klassen noodig is. De school aan de Haverstraat B telt nog slechts 66 leerlingen. De laatste jaren was de aangifte van leerlingen voor die school zoo gering, dat het niet mogelijk was een nieuwe eerste klasse te vormen, zoodat de school thans een eerste en tweede klasse mist.. Na opheffing kunnen de 66 kinderen of althans een groot aantal van die kinde ren overgaan naar de overeenkomstige school aan de Dui venbod est raat B. Aange zien het Rijkssubsidie wordt berekend naai het gemiddeld aantal leerlingen over het afgeloopen jaar, zouden die kinderen dus op de berekening van dat subsidie ten be hoeve van de Duivenbodestraat-school voor loopig geen invloed hebben. Uitsluitend om die reden achten B. en W. liet. gewenscht ook de school aan de Duivenbodestraat op te heffen en gelijktijdig over te gaan tot de stichting van een nieuwe school in het ge bouw aan de Duivenbodestraat, die dan zal bevatten de tegenwoordige bevolking van de scholen aan cle Haverstraat B en aan de Duivenbodestraat B. Alsdan zal voor de berekening van het Rijkssubsidie voor de nieuwe school aan de Duivenbodestraat (tot welke school B. en W. voortaan, in plaats van op 1 September, op 1 Maart nieu we leerlingen zouden wenschen toe te laten) maatstaf zijn het aantal leerlingen op den iaatsten dag der maand volgende op oio van de opening van de nieuwe school. H^t betreft hier dus een formeele opheffing van de school aan de Duivenbodestraat, welke echter in financieel opzicht van belang is. Of de nieuwe school aan de Duivenbode straat zich in de toekomst zal kunnen hand haven, kan dan worden afgewacht. De Commissie voor het Onderwijs vreest, dat bij de ouders van de leerlingen van de school aan de Haverstraat B tegen over gang van die leerlingen naar de school aan de Duivenbodestraat, met het oog op den afstand naar deze school, zóó ernstig be zwaar zal bestaan, dat vrijwel geen enkele leerling naar de school aan de Duivenbode straat zal gaan. B. en \V. deelen die vrees niet, doch zijn, met het hoofd school aan de Haverstraat B van meening, dat een groot aantal van die leerlingen wel degelijk naar de school aan de Duivenbode straat zal gaan. Overigens wijzen B. en W. er nog op, dat de oplossing, welke de Com missie aan de hand doet-, in plaats van tot bezuiniging, tot vermeerdering van uitga- zal leiden, aangezien dan het salaris van tenminste één leerkracht méér vooi rekening van de gemeente zou komen. Bo vendien wordt bij die oplossing het gemid deld aantal leerlingen per onderwijzer niet opgevoerd, zoodat ook wat betreft de vergoe ding wegens salarieering van boventall'ge leerkrachten bij het bijzonder onderwiis. geen bezuiniging wordt verkregen. Met de bovenbedoelde maatregelen kan naar het gevoelen van B. en W. niet wor den volstaan. Daartoe zijn sommige scholen wonen en dergelijke emolumenten, moeten voor eindonderwijs te zwak bezet. bij de berekening van de korting mede i aanmerking worden genomen kindertoeslag, vrije kost en inwoning, in het algemeen dus» alles wat den pensioensgrondslag beïn vloedt. Door voorts in het besluit uitdrukkelijk vast te leggen, dat de korting tijdelijk is, worden de bestaande pensioensgrondslagen intact gelaten. erlaging van uitgaven, tengevolge van. een korting als hiervoor is omschreven, met inbegrip van die welke voor het perso neel bij het middelbaar- en hooger onder wijs en bij de kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen ingevolge raads besluit van 21 Maart 1932 plaats heeft, als mede met inbegrip van de ten bate van de gemeente komende korting, die krachtens het Kon. besluit van 29 Dec. 1931 (S. 556) reeds wordt uitgeoefend ten aanzien van 't boventallig personeel bij het openbaar bijzonder onderwijs, kan voor een vol jaar worden gesteld op rond f 96.250 en voor het jaar 1932 op rond f 66.825. Ten slotte dienen B. en W. volledigheids halve te worden gemachtigd, om de kor ting ook te doen plaats hebben of de invoe ring er van te bevorderen voor betrekkin gen bij instellingen, in wier financiën ge heel of gedeeltelijk uit de gemeentekas wordt voorzien, daaronder dus begrepen ge subsidieerde lichamen. B. en W. moeten dei halve de bevoegdheid hebben subsilies en bij dragen uit de gemeentekas daartoe in even redigheid te verminderen, in verband waar mede het gewenscht is, voor zooveel noodig te bepalen, dat subsidies en bijdagen slechts als maxima worden beschouwd. In bovenvermelden zin dienen B. en 4V. thans een voorstel in. OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. Op de begrooting voor 1932 werd een be drag van f 48.314 uitgetrokken wegens sa larieering van boventallige onderwijzers hij het openhaar gewoon lager onderwijs en 'i- bedrag van f 66.000 voor vergoeding wegen 3 salarieering van boventallig onderwijzend personeel bij het bijzonder gewoon lager onderwijs, derhalve in totaal het bedrag van f 114.314. Gelet op den financieelen toestiand van de gemeente behoeft het naar de meening van B. en \V. geen nader betoog, dat maat regelen dienen te worden genomen, om, door varmindering van het aantal boventallige leerkrachten, te komen tot verlaging van de even bedoelde uitgaven. Daartoe bestaai nog te meeer aanleiding, wanneer men bt- denkt, dat door de Regeering bij het. aan hangige ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 wordt voorgesteld om per 45 leerlingen het salaris van één leerkracht Zoo tellen de scholen op het Schutters veld tezamen slechts 328 leerlingen. Ook de scholen aan de Paul Krugerstraat cn aan de Medusastraat zijn slechts matig be volkt Toch zouden B. en W. de scholen aan de Paul Krugerstraat en die aan de Medusastraat voorloopig willen handhaven. Handhaving van de beide Schuttersveld- scholen schijnt B. en W. echter niet ver antwoord. Met het oog op het totaal-aantal leerlingen van die beide soholer. en reke ning houdende met de omstandigheid, dat de A-school behoort tot die scholen, welke met Maart en de B-school tot die, welke met September nieuwe leerlingen opnemen, is onmiddellijke opheffing van een der scholen, zpnder meer, echter niet mogelijk. Wel kunnen de beide scholen in een pl.m. 2-jarige periode tot één, goed bezette, 6- klassige school worden omgevormd. Dat zou dan kunnen door overgang van leer lingen naar andere scholen, in die gevallen waarin de afstand van huis n*ar schnoi daartoe geen beletsel oplevert en verier door telkens de zitten-blijvers van de te genwoordige B-school over te brengen naar de A-school. Voor laatstgenoemde kinderen geeft zulks nog dit voordeel, dat zij door het zitten-blijven niet een geheel, doch slechts een halfjaar verliezen. In verband met de bovenbedoelde Rijks subsidie-regeling is de meest gewensebte oplossing deze, dat beide scholen op het Schuttersveld worden opgeheven en te zelfder tijd worden vervangen door één nieuwe school, die dan zal bestaan uit de tegenwoordige klassen van de A schooi en uit zooveeel klassen van de ceg.-uwoordige B-school als zullen blijken noodig te zpn. Een andere maatregel, die niet in de eerste ■aats is ingegeven door het financieel be lang der gemeente, dodh dien B. en W. in het belang van het onderwijs zeer gewenscht achten, is deze, om, in afwachting van de totstandkoming van een nieuw gebouw voor een tweede- opleidingsschool voor Gymna- en H.B.S., zoo spoedig mogelijk over te gaan tot splitsing in twee scholen van de reeds 11 klassen tellende opleidingsschoo voor Gymnasium en H.B.S., aan de Aalmarkt. De tegenwoordige toestand, dat de leer lingen dier school over drie schoolgebouwen (Aalmarkt, Breestraat cn Boommarkt) zijn verdeeld, mag niet langer dan strikt nood zakelijk is, worden 'bestendigd. Wordt de school aan de Boommarkt opgeheven, dan kunnen onmiddellijk 5 klassen van de school aan de Aalmarkt als afzonderlijke school in het schoolgebouw aan de Boommarkt wor den ondergebracht. Daarmede zal een groote betering worden verkregen. Een bijkom stige, gelukkige omstandigheid is nog, dat alsdan het salaris van een leerkracht méér voor rekening van het Rijk zal komen. Het school zal blijven. Aanvankelijk lag het in het voornemen van B. en W. te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk zou worden oergegaan tot de stich ting van een nieuw schoolgebouw voor de tweede opleidingsschool voor Gymnasium en II.B.S., welk gebouw moet worden gesticht in het Zuiden van de stad en wel op een gemeentelijk terrein, gelegen aan de Zuid- Oostzijde van de geprojecteerde verlenging van de Thorbeckestraat. De zeer ongunstige financieele omstandigheden van de gemeente maken het echter niet mogelijk voorshands aan dat. voornemen uitvoering te geven. Toch schijnt het B. en W. van belang, dat de Raad thans tot stichting van de school besluit .opdat, zoodra de omstandigheden daartoe gunstiger zijn, ten spoedigste met den bouw een aanvang kan worden ge maakt. De meerderheid van de Commissie voor het Onderwijs heeft bezwaar tegen de splitsing van de Aalmarkt-school in twee afzonderlijk scholen. Beter acht zij het die zoo gunstig functionneerende school onder één hoofd in tact te laten. H. i. is het dan echter nood zakelijk, dat het hoofd der school ambulant wordt, opdat hij zich ten volle aan de school in haar geheel kan wijden. Met de onder brenging van een aantal klassen van de school aan de Aalmarkt in het schoolgebouw aan de Boommarkt gaat zij accoord. Do hoofden van de openbare lagere scholen kunnen zich, blijkens hun advies, in deze met de meening van de meerderheid van de Commissie voor het Onderwijs vereenigen. Blijkbaar achten zij het niet noodzakelijk het hoofd der school ambulant te maken; in het advies wordt daarvan althans niet gerept. De minderheid van de Commissie geeft de voorkeur aan de door B. en W. voorge stelde splitsing van de Aalmarkt-school in twee zelfstandige scholen. Met alle waar deering voor het werk van het tegenwoordige hoofd der school meent zij, dat de door de meerderheid aangegeven oplossing al te zeer gekoppeld wordt aan den persoon van het hoofd. Legt het hoofd, om welke reden ook, zijn functie neer, dan zou de nieuwe toestand zijn gebouwd op een omstandigheid, die dan niet meer aanwezig is. Terecht merkt de Commissie verder nog op, dat dan nog één hoofd der school méér op wachtgeld zou moeten worden gesteld en dat het ambu- lantisme van het hoofd der Aalmarkt-school momen, dat de Minister van Onder wijs daartoe toestemming zou verleenen van ongunstigen invloed zou zijn op den klasse-deeler en daardoor weer op de uit- keering van de vergoeding wegens sala- rieering van boventallige leerkrachten aan de bijzondere scholen. B. en W. voegen hier aan nog toe dat bovendien het salaris van één leerkracht méér voor rekening van de gemeente zou komen. Kan het gebouw aan de Boommaikt al- lus zi; het dan ook tijdelijk weder voor onderwijs doeleinden worden benut, ook aan het in de tekoinst te ontruimen gedeelte van het gebouw op het Schuttersveld kan een andere bestemming worden gegeven. 1-Iet komt B. en W. namelijk voor, dat daarin de Gemeentelijke Kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen kan worden geves tigd. Het tegenwoordige gebouw ,van de Kweekschool is te klein en is ook in andere opzichten niet meer geschikt voor huisves ting van de Kweekschool. Dat de overgang van de Kweekschool eerst over een paar ja ren kan plaats vinden, achten B. en W. geen onoverkomelijk bezwaar. Ook al zou worden ■besloten tot de stichting van een nieuw Kweekschool gebouw, zou die voorziening niet veel minder tijd vorderen. Ten slotte komen B. en W. tot de vraag: wanneer zullen de verschillende veranderin gen moeten ingaan? Uit financieel oogpunt is het wan belang, dat do veranderingen vóór 30 Juni as., in- Nu merken de hoofden wel op, dat de ver anderingen het best bij het begin schooljaar kunnen ingaan, doch zij vermel den daarbij dat deze opmerking slechts „volledigheidshalve" wordt gemaakt. Hoewel ook B. en W. als datum van i gang de voorkeur geven aan 1 September, meenen wij, dat, waar de bezwaren tegen vervroegden ingang niet onoverkomelijk zijn, bet financieel belang van de gemeente mee brengt, de veranderingen te doen ingaan vóór 30 Juni a.s. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging te besluiten: I. de o. 1. scholen aan de Haverstraat en aan de Duivenbodestraat B op te heffen en over te gaan tot stichting van een nieuwe o. 1. school in het gebouw' aan de Duiven bodestraat; II. de o. 1. scholen op het Schutterveld A en B op te heffen en over te gaan tot stich ting van een nieuwe o. 1. school in het ge bouw op het Schuttersveld; III. de meisjesopleidingsschool voor U.L.O. aan de Boommarkt op te heffen; IV. de opleidingsschool voor gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt te splitsen twee afzonderlijke scholen, de nieuwe school voorloopig te vestigen in het te ontruimen schoolgebouw aan de Boommarkt en nieuwe school voorloopig aan te duiden als opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Boommarkt; V. tot stichting van een schoolgebouw be stemd voor de sub IV bedoelde nieuwe op leidingsschool voor Gymnasium en H.B.S op een gemeentelijk terrein gelegen aan de Zuid-Oostzijde van de geprojecteerde ging van de Thorbeckestraat; VI. den nieuwen toestand te doen ingaan op 27 Juni 1932. DE WINKELSLUITINGSWET In verband met de inwerkingtreding van do Winkelsluitingswet op 1 Mei a.s. wijzen wij er onizo lezers op, dat het is verboden een winkel voor het pu bliek geopend te hebben van Maandag lat en met Vrijdag tusschen 8 uur namiddag en 5 uur voonn., zoomede op Zaterdag ni 10 uur namiddag, behalve voor kappers- an barbierswinkels, die tot 11 uur des avonds geopend mogen zijn né 10 uur echter alleen vooir kappers- en barbierswerkzaamheden. (Dus né 10 uur 's Zaterdagsavonds mogen zij geen waren verkoopen). Het is verder verboden op Zondag een nonkel voor het publiek geopend te heb- Dit verbod is niet van toepassing op win kels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, suikerwexk en chocolade wordt ver kocht Deze winkels mogen op Zondag ge durende 4 achtereenvolgende uren, gelegen tusschen 9 uur voormiddag en 8 uur na middag. geopenid zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van brood, banket, sui kerwerk en chocolade en onder voorwaarde dat de uiren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek geopenid is, dui delijk zichtbaar zijn aangegeven op een drukwerk of geschrift, hetwelk aan de toe gangsdeur van den winkel moet zijn beves tigd, zoodanig dat daarvan van buiten af kennis kan worden genomen, Melkwinkels, fruitwinkels en visohwin- kels mogen op Zondag tot 12 uur des mid dags geopend zijn voor het verkoop van melk. room, fruit en visch (andere w mogen dus niet verkocht worden). Gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, mag men iemand niet van uit dien winkel of het winkelhuis bedienen. Ook mogen daaruit, gedurende den tijd dat de winkel gesloten moet zijn, geen voor werpen of stoffen ter aflevering aan het pu bliek bezorgd worden. Publiek, dat bij het sluitingsuur reeds in den winkel aanwezig is, mag gedurende ten hoogste een half uur na het sluitings uur bediend worden. Het venten, verkoopen of te koop aan bieden op of aan voor het openbaar ver keer openstaande land>- en waterwegen is verboden: le. Op Zondag; (verkoop van geringe eet waren is op Zondag na 5 uur voormiddag toegestaan) 2e. Op de eerste 5 werkdagen der week na 8 uur namiddags en vóór 5 uur voor middag; 3e. Op Zaterdag vóór 5 uur voormiddag en na 10 uur namiddag. De regeling op feestdagen zal nader den bekend gemaakt. Op Woensdag moet U, blij van hart Ook Uive tol betalen, Opdat het Crisis-Comité Veel buit kan binnenhalen. TROUBADOUR. AGENDA „N. Dinsdag 26, Woensdag 27 en 28 April. Bazaar Chr. Jeugdveree M. A. T. E. G." in de Graanbeurs. Dinsdag 20 April. Stadsgehoorzaal. 8 uur. Mij. voor Toonkunst en Mij. tot Bev. der Toonkunst, afd. Leiden. „Weihnacht-Oralo- riuni". Woensdag 27 April. Stadsgehoorzaal. 3 u. Uitvoering van het Kerkkoor „Ex Amino". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 April tot en met Zondag 1 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Stcenstraat 35, telef. 130, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. BURGERLIJKE STAND GEBOREN H Modetnbllk •dinand z v J BruSseo 3 Nicolaas z v G Kan Frederik Sesün P D C van A Schllthuizen C P Hartkooi-n en C Oosté: S Carton on W rekening van het Rijk te brengen,. He. spreekt wel vanzelf, dat do splitsing aldus gevolg hiervan toch zo-u zijn, dat het bedrag I zal geschieden, dat de school aan do Aal van f 114.314 zou stijgen tot pl.m. i 160.000,1 markt, ook na de splitsing een goed bezette VERORDENING OP DE VREEMDELINGEN De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, rege lende toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, da© een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienst personeel, doch ook voor logé's enz. LEIDSCHE CHR. ORANJEVER. DE FEESTVIERING OP 30 APRIL Ook dit jaar weer heeft de Leidsche Chr. Oranjevereeniging voor de viering van de verjaardag van H. K.H. Prinses Juliana beslag weten te leggen op Arnold Spoel en zijn Volkszangkoor. Een ieder die zich her innert de prachtige avond op 30 April van het vorig jaar zal ook ditmaal weer zonder aarzeling naar de Stadsgehoorzaal gaan om den Julianadag te vieren, want Arnold Sj>oel met zijn zangers en zange ressen op het podium beteekent een heer lijke vaderlandsche avond van hoogge stemd enthousiasme. Ds. A. de Bondt. Geref. predikant alhier zal de feestrede uitspreken en ook dat is op zichzelf reeds een reden om den avond bij t© wonen. Men voorzie zich tijdig van plaat- Nadere bijzonderheden vindt men in de advertentie in dit nummer. CHR. JEUGDVEREENIGING „N.O.M.A.T.E.G" EEN MOOIE BAZAAR Er heerscht op 't oogenblik in dé Graan beurs een kleurig en fleurig leven en een ;ezellige bedrijvigheid. De Chr. Jeugdver- eenigïng „N.O.M.A.T.E.G." ontvangt haar vrienden cn bekenden in een vroolijke, ge zellige zaal met het doel hen op een pretti ge wijze laten we er maar geen döekjes vinden van wat geld af te helpen. Er is geld noodig voor het Hervormd Jeugd huis der Vereeniging en op deze wijze tracht men daar een gedeelte van bijeen te krijgen. In een groot aantal stands zijn al-* lerlei luxe en gebruiksartikelen opgesteld, waarbij een ieder wel iets van zijn gading kan vinden. Er is bovendien een stand van „Nutricia", een boekenafdeeling van de fa. J. N. Voorhoeve uit Den Haag en het spreekt wel haast vanzelf dat de theeschen- kerij van de fa. v. Nelle niet mankeert De schilder Vervier heeft een aardige entree gefabriceerd. De heer G. de Kier verzorgde de etalages. De fa. Erato stelde vlaggendoek beschikbaar en de Leidsche Katoenmaat schappij zorgde voor het overige doek, dat voor de bekleeding noodig was. Er zijn natuurlijk ook allerlei attracties, waaronder het Amerikaansch visschen. dat ongetwijfeld wel aftrek zal vinden. Dc fa. Remunda heeft een geluidsinstallatie aange bracht die de vroolijk© stemming zal ver- hoogen. De bazaar is drie dagen geopenid. Op den vierden avond zal het overgeblevene bij op bod worden verkocht. Laat men zorgen dat er niet veel te ver koopen meer over zal blijven. Als iedereen een steentje bijdraagt of beter wegdraagt in dit geval zal het gestelde doel spoedig bereikt zijn. Op de oj>ening. die hedenmiddag plaats had. komen we morgen nog nader terug. CRISIS-COMITÉ. Postrekening 188690. Verantwoording van bij den penningmees ter ingekomen giften van 8 tot cn met 22 April: N.Z.I-l.T.M. bussen f 11.87, vr. geld uit collecten f 5.90, f 0.45, f 3.23, Ned. Chr. Relsv. f 93.50, E. L S. f 4.70, f 6.20, Pers. C. A. Brenn. f 35.25, U. L. O. Hoogl. Kerkgr. 2e kl. f 2.41, C. R. f 10, f 10. Wekelijksche bijdragen 11, 18, 25 Maart, 1 April Politie f 15.55, 8e collecte f 803.11, 9e collecte f 862.78. Maandelijksche bijdragen Pers. Endegeest, Voorgeest, Rhijngeest Jan. t/m Maart f 138.15. Co-mm. en bewoners K. M. Inv. Maart f 30.50, Mr. A. v. d. S. B. April f 50. Totaal f 28071.2iy2. NOG WAT TE GOED. Door de politie is aangehouden de Leide- lar J. van E. die nog twee maanden hech tenis te goed had. GEVALLEN. Gisteravond is de 38-jarige mej. M. cfe V. in de Drifstraat nabij haar woning met haar rijwiel gevallen doordat een stok waarover zp reed, tusschen de spaken terecht kwam. Ze bekwam schaafwonden aan de handen en de heene-n en een lichte hersenschudding. De F. H. D. heeft, haar ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. KWAADAARDIGE HONDEN. In de Maredijksche polder is ten nadeele in den stalhouder D. weer een schaap doodgebelien. BOTSING. Öp de hoek van de Lammerschansweg en de Koninginnelaan heeft een botsing plaats gehad tusschen een bestelauto bestuurd door P. B. en een met een paard bespannen vierwielige groentewagen. Zoowel de auto als de wagen werden ernstig beschadig! Feiertag Wilntje d v Y K Norder en H Ouwe hand Henrlcus z v J G Chaudron en G van Amsterdam Sophia Magdalena Paulina d v P van TtooUen on S M Munsterman GEHUWD; C J van Onzen en J B J M Bik ONDERTROUWD; M J Beljaars 43 J en M G Appel, gesch vr 53 J. C Segjjn 25 j. en E O Uit den Omtrek ALKEMADE KEURING Bij de heeïen gehouden keuring voor den dienstplicht van ingeschrevenen voor de lichting 1933 zijn 22 personen gesdhikt en 8 personen voor goed ongeschikt verklaard, terwijl er 3 niet zijn verschenen. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: S W PennlngsStraathof z.; X M Schoutenvan Ruiten z. ONDERTROUWD: J Plasmeüer 24 j en J A ALPHEN AAN DEN RIJN WANNEER KOMT DAAR VERANDERING De bewoners van de Van Boetselaarsstraat, Bloomhofstraat, ja feitelijk geheel „Bloem hof' hebben Zondag j.l. nu niet bepaald een rustige Zondag gehad. O, zeker ze raken zoo langzamerhand wel aan dat gejoel op Zondag 'bij de voetbalwedstrijden gewoon. Maar de laatste Zondag was het toch wel bi-zonder ergt Er was zoo zeide men een promotie-wedstrijd (niet voor akademische graad) en duizenden zoowel uit Alphen en omgeving als uit Zandvootrt, welke Iaatsten met hun auto's een groote partij vlaggetjes en toeters hadden vervoerd hebben een oorverdoovend lawaai gemaakt. Dat het na afloop tot eenige handtastelijkheden kwam, autobestuurdersproces verbaal gekregen voor niet geldig rijbewijs, de jeugid later op de avond zich in onze straten onustig ge voelde en steeeds maar in dezelfde straten heen en weer kuierde laten we in't midden. vragen alleen maar: Word£ het niet hoog tijd dat dit voetbal terrein verplaatst wordt tot buiten de kom? In het uitbrei dingsplan zijn daarvoor reeds terreinen bui ten de kom gereserveerd. Dat onze vroed schap bij de behandeling van het uitbrei dingsplan in e.v. raadsvergadering er op aan dringe, dat deze terreinen maar ter stond in gebruik moeten worden genomen. De jeugd wordt door dit onsportieve be smet en ook sommige ouderen kunnen bij het hooren van zooveel gejuich de verleiding niet weerstaan. Wanneer komt die veran dering? BENOEMING Onze plaatsgenoot F. Kuil, voorheen ma rechaussee te Roermand werd benoemd tot agent van politie te 's-Gravenhage. ,»BIDT EN WERKT" In „Concordda" hebben de vele aanwezi gen met de meisjesvereen. op Geref. Graad slag „Bidt en ivverkt". Maandagavond en bij zonder aangenaam samenzijn gehad. Het 12-jarig bestaan der vereeniging werd her dacht en de jaarverslagen stonden in het teeken van dankbaar gedenken. Mooie inlei dingen met prettige besprekingen werden gehouden door mej. B. v. d. Spelt over „De verzoeking in de woestijn" en mej. C. v. d. Bijl có'er „Mevr. II. Beecher Stowe". De afwisseling van het programma was wèl verzorgd, zoowel de recitatie als ta bleau en zang. Bizonder genoten de aanwe zigen van „Een Oud-Hollandsche groet" een trekschuit vol 18de eeuwsche dames in hoepelrokcostuums. Onder leiding van Mej'. M. de Groafff werd het programma afgewerkt en Ds. G. Mulder sprak een gevoelvol slotwoord, KANTONGERECHT Voor het kantongerecht alhier hadden zich wederom een aantal slagers te verantwoor- ■'den. F. Sch. zou o.a. een koe hebben ga- slacht zonder vergunning of wel zonder dat het dier levend was goedgekeurd. Voor hem alsmede voor ander© slagers-verdachten trad als verdediger op de heer J. G. R., pro pagandist van den bond van Slagerepa troons in Nederland.- Deze erkende het ton laste gelegde. Ter secretarie was aangifte der slachting gedaan, daarna was kennis ge igeven aan dien 'keuringsdienst, De keurmees ter was gekomen en deze bevond een knon- bel aan één der pooten van het dier. De keurmeester wilde, alvorens vergunning te geven, spreken met het hoofd van den Keu ringsdienst en zou later terugkomen. Da komst van den keurmeester heeft men niet afgewacht, immers, toen deze kwam was men reeds bezig het rund te slachten. De ambtenaar O. M. meende, dat in ieder geval niet met slachten was mogen begonnen wor den, voordat toestemming tot slachten was gegeven Z.E.A. eischto f 5 subs. 2 d. con- fem welken eisch verdachte werd veroor deeld. P. M., eveneens slager, moest voor niet minder dan 7 overtredingen terechtstaan, om. zou hij in een lokaal slachtplaats aan wezig hebben gehad een ijskast en pekel- hakkpn, fenvijl dat lokaal niet de vereisclv te oppervlakte en afmetingen had. De ge machtigde van venlarhfo betwistte een en ander en zeide, dat de ijispectejir van bet eterinair staatstoezicht een en anc?er had bekeken en volkomen in orde had bevonden Het paard liep vijf snijwonden op in een i Er ontstond tus«chen den gemacjttigde van der nchlerpooten. De afrastering van de verdachte en der. ambtenaur O. M. een trambaan werd ontzet. discussie, hierover loopende of verdachte's 1 viel order het Kon. Besluit van 1921 EEN SCHADEPOST. Door pen verhuisauto zijn gisteravond van pi perceel Hnfuirmmerstraat 29 van A. A. twee reclameborden afgereden. and met de Vlcesch- zolcen ook der an- tprtreding betroffen, •leid tot 20 Mei a.s. gen te hooren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6