BINNENLAND. DINSDAG 26 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE PROBLEMEN DE THEE-INVOERRECHTEN IN ENGELAND WEER EEN SLAG VOOR HET INDISCHE BEDRIJFSLEVEN WANNEER ZAL DE BEPROEVING EINDIGEN? Wat door velen en door de thee-belangheb benden natuurlijk in de eerste plaats ge vreesd werd is thans werkelijkheid gewor den. De Engelsche Regeering heeft nu ook op thee een preferentieel recht ingesteld, met dien verstande, dat op thee, afkomstig Vit andere dan Engelsche gebieden een in voerrecht van vier pence per lb. wordt ge heven tegen een recht van twee pence op Britsohe thee. Dit kon men vooruit wel aan zien komen. De thee-importeurs hadden dan ook groote voorraden in Engeland opgesta peld, die nu echter todh niet vrij gelaten worden, maar eveneens belast met het mini mum-tarief van twee pence. En met dit invoerrecht is wéér een slag toegebracht aan ons bedrijfsleven, weliswaar indirect, daar het niet Nederland zelf maar zijn koloniën direct betreft. Met deze hin derpaal is de reeks van moeilijkheden, waar voor de Nederlandsche Regeering den laat- sten tijd geplaatst wordt, weer met één ver meerderd. En weer heben wij ons af te vra gen, welke houding moet zij aannemen in deze kwestie? Zal zij en in dat geval hóe zal zij de Nederlandsch-Indische thee-planters hulp kunnen bieden? Alle vragen, die zoo spoedig mogelijk beantwoord moeten wor den een moeilijke en verantwoordelijke taak voor onze regeering! In de rubber-positie heeft zij, zeer terecht, om de reden, die wij reeds vroeger noemden, niet ingegrepen; hier kon van overheids wege niets gedaan worden, op natuurlijke wijze moet hier langzamerhand een gezonde toestand baan breken, want de inlandsche rubber was niet aan banden te leggen noch te controleeren. Met de thee is het anders gesteld. Hier is wel degelijk hulp van bovenaf mogelijk, zoo- als bij een oppervlakkige bekendheid met deze cultuur reeds blijken kan. Was de be langstelling voor wat de thee aangaat, tot nu toe vrij gering, de noodtoestand, waarin zij thans verkeert, heeft haar meer aandacht tot zich zien trekken, mede natuurlijk naar aan leiding van het request, ingediend door de Vereeniging voor de Theecultuur met het verzoek tot verlaging van de invoerrechten in Nederland op dit product En hiermede: de Nederlandsche invoerrech ten, raken wij een van de belangrijkste fac toren voor onze thee-cultuur aan. Het is de eenige, waar onze regeering zich in kan mengen; wat het buitenland doet, daar 6taan wij vrijwel machteloos tegenover en dus is het niet te verwonderen, dat de thee-planters d.-e eenige mogelijkheid tot redding van den toestand met beide handen aangrijpen. Waarom hel met de thee ook al slecht ge steld is, behoeft geen uitgebreid betoog. Ge noeg zij het te melden, dat zij op alle afzet gebieden te kampen heeft met de Engelsche thee, die, zooals zoovele producten, profiteert van de depreciatie vm het Engelsche Pond. Waarbij nu dus nog is gekomen het nieuwe invoerrecht, dat Engeland gaat heffen. En van welk belang de afzet in Engeland voor onze tiheè is, geven enkele cijfers reeds aan. Nederlandsch-Indië exporteerde in 1928 in totaal 69.748.000 kg., waarvan naar het Britsche Rijk 45.054.000 kg. en naar Neder land 8.907.000 kg., tenvijl deze cijfers in 1931 resu waren 78.744.000 kg.. 55.056.000 kg. en 9.585.000 kg., een belangrijke stijging dus van den export naar Engeland en slechts een geringe naar het eigen land, voor het groot ste gedeelte te wijten aan ons invoerrecht, dat den tlheeprijs zóó hoog maakt, dat van sterke stijging van het Nederlandsche thee- verbruik en dus van den import geen sprake ziin kan. Een deel van de Nederlandsche thee wordt in Engeland gebruikt om na vermenging met Britsche soorten, onder Engelsche mer ken weer uitgevoerd te worden. En ligt hier niet een fout van de Neder landsch-Indische ondernemers? Die zich be palen tot bet afzetten op de Engelsche markt en zich wat het verdere verloop betreft met het Engelsche distributie-proces niet meer bemoeien! Zij hebben zich ingesteld langs den weg van den geringsten weerstand op Engeland; zij hebben het aan Engeland overgelaten voor den verderen verkoop te zorgen, door welke politiek zij zich grootcn- deels afhankelijk hebben gemaakt van de grootste distributie-markt voor thee en nu deze markt een chauvinistische richting in slaat, blijkt té veel op één kaart te zijn ge zet Is het nu niet de hoogste tijd om naar andere, nieuwe mogelijkheden uit te zien, een schrede te zetten in een meer onafhan kelijke riahting door zelf voor het distribu- tie-prooes te gaan zorgen? Echter, met ver wijten is op het oogenblik niemand gebaat Er wordt nü op andere maatregelen gewacht! Afschaffing, in ieder geval vermindering van de Nederlandsche invoerrechten! Dit is echter zoo gemakkelijk gezegd. Doch welke consekwenties zitten hier aan vast Toch, vergelijken .wij het vóór en tégen van deze zaak, dan moet gezegd worden dat er inder daad iets onbillijks steekt in de uitermate hooge invoerrechten, die thans hier geheven worden: bedragende 37% cent per halve kg., bij 'n prijs hier te lande, die de laatste jaren zéér aanzienlijk gedaald is van circa 94 cent in 1926 tot beneden 30 cent op het moment Een recht dus van ongeveer 125 en waar door de verkoopsprijs moest stijgen tot 75 k SO cent per kg. Op een dergelijk niveau kèn het thee-verbruik niet noemenswaardig vermeerderen, vooral niet, nu de algemeene versobering zulke groote vormen gaat aan nemen. Met verlaging van dit hooge recht komen wij belangrijk tegemoet aan de In dische producenten en een lage prijs zal on getwijfeld het thee-verbruik in Nederland doen toenemen, zoodat onze Regeering een zij het ook geringere compensatie ver krijgt voor de opoffering welke zij zich ge troosten zal. In dit verband moet men maar naar Engeland zien met zijn lage theeprijzen van 23 cent en een driemaal zoo groot thee- verbruik per hoofd der bevolking dan in Nederland! En welke vermeerdering van afzet dit zou beteekenen wordt duidelijk door de volgende cijfers: Invoer in ons land bedroeg In duizenden kg.: uit Ned.-Indië Br.-Indië China totaal 8.907 922 813 10.642 9.018 1.170 665 1Q.861 1930 9.148 1.446 606 11.200 1931 9.585 1.555 6?2 11.812 voor bet groote gedeelte, 80 dus uit ons OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den minister Koloniën zal op Vrijdag 29 dezer niet plaats hebben. SPREEKUUR COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, minister van Staat jhr .mr. dr. Van Kar- nebeek, zal Woensdag a.s. geen audiëntie ver- leenen. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau A. J. RL Ver voort, hoofdredacteur-directeur der Eindho- vensche en Meierijsche Courant, te Eindho ven; is verleend de zilveren eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau aan den heer J. L. Nieuwenhuizen, voorzitter van d< deeling 's-Gravenhage van den Eersten Ne- derlandsclien Bond van Oud-Onderofficieren van Land- en Zeemacht en Koloniën. NATUURWETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. Bij Kon. besluit zijn in het bestuur van de Nederlandsche Centrale Organisatie voor toegepast-natuurwetenschappeiijk onderzoek benoemd: tot gewone ledeu prof. dr. J. H. Aberson te Wageningen en dr. F. E. Pos- thuma te 's-Gravenhage en is aangewezcu als gedelegeerde van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw bij boven bedoelde organisatie ir. D. S. Huizinga en als plaatsvervanger van den gedelegeerde J. J. Wevers. Verder is aangewezen als plaatsvervanger van den thesaurier-generaal als gedelegeer de van den Minister van Financiën mr. L. A. Ries. Indië, welk kwantum bij een daling van het invoerrecht dus zeer sterk voor vermeerde ring vatbaar zou zijn. En bovendien, welk groot belang heeft Indië en dus indirect Nederland bij een in werking blijven van de thee-ondernemingen. In de thee-cultuur wordt werk gevonden door ongeveer 200.000 inlandsche arbeiders en honderden Europeanen, waarvan een groot gedeelte ontslagen zal worden bij een duren- den noodtoestand, die stopzetting van vele ondernemingen met zich mee zal brengen. De bedragen aan werkloozen uit te keeren zullen stijgen en weer nieuwe offers van de regeering vergen, hetgeen in Indië zwaarder drukt, omdat de staats-inkomsten door een geringe bovenlaag worden gedragen. Nederland zal door het verlagen van het thee-invoerrecht opnieuw inkomsten derven, die door andere maatregelen moeten worden genivelleerd. Dus opnieuw belastingverhoo- ging! Zooals wij zeiden: weer opnieuw een moeilijk probleem voor onze Regeering; opnieuw ellende voor onze economische structuur. Wanneer zal de beproeving eens eindigen? Helaas, wij vreezen, dat wuj nog voor heel wat heetere vuren zullen moeten staan alvorens van een kentering van het tegen-tij zal kunnen worden gesproken! BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees ter der gemeente Beemster P. Kikkert, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Koedijk; is benoemd tot burgemeester der gemeente Oostzaan J. W. Zigeler. CENTRALE JEUGDRAAD. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot leden van den Centralen Jeugdraad: mr. A I. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht; dr. C. P. Gunning, Amsterdam; dr. G. Lamers S.J., Nijmegen; mevr. M. E. H. Sandberg Geisweit van der Netten, 's-Gravenhage; ds. J. E. Vonkenberg, Huizen (N.-H.) en J. J. Vorrink, Amsterdam. MIJNWEZEN. Bij Kon. besluit is aan den heer C. Blan kevoort, op verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdingenieur der mijnen, met dank betuiging en is de heer mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking hoofdingenieur der mijnen. INVOER IN BELG IE Naar de „Msb." meldt, zal vanaf 26 April de invoer van runderen en varkens, van versch rund- en varkensvleesch, van bevroren slacht- vleesch en van boter afhankelijk gesteld den van het overleggen eener bijzondere gunning, af te geven door den minister van landbouw. CONTINGENTEERING VAN BOVENKLEEDING Te Amsterdam heeft de landelijke bond van winkeliers In damesconfectie een pro- testvergaden-ing gehouden tegen de maatre gelen inzake den invoer van bovenfkleedinc voor vrouwen, meisies en kinderen. Op voorstel van Dr. Jul. Keizer werd een motie aangenomen, waarin wordt ge protesteerd tegen de uitsluiting van de win keliers bij de bespreking van de contingen- teering. ROODE WIJZEN VAN ALMELO BEGINT DE VICTORIE De SD_A.P. te Almelo heeft eieren voor haar geld gekozen. Eerst hokte het daar ook. Want roode Wethouders (en Almelo heeft er twee) mogeu immers niet meewer ken aan salarisverlaging; zelfs niet in ar moe-gemeenten. En al is Almelo nog niet aan de rand van de ondergang gekomen; bezuiniging, besparing, inkrimping is eisch. Voor deze werkelijkheid heeft de S.D.A P ten slotte de oogen niet gesloten. In een le denvergadering heeft het verstand het ge wonnen van de agitatie en viel de beslising om de beide roode wethouders niet terug te trekken uit het college en mede te werken om de begrooting sluitend te maken; om door middel van belastingverhooging, ver laging der salarissen, verhooging van ta rieven van gas en electriciteit en wat ver der noodig is. Hulde aan moed en inzicht. De Amsterdammers kunnen er van lee- renl DE GEVAARLIJKE DUITSCHE GRENS OORLOG AAN DE SMOKKELAARS De Kon. Ned. Automobiel Club deelt het volgende mede: In verband met den uitgebreiden smokkel handel van Nederland naar Duitschland zijn doo. (Je Duitsche Regeering zeer strenge maatregelen genomen ter bestrijding daar- Vooral worden automobielen, komende van de Nederlandsche grens aan een streng onderzoek onderworpen. In een circulaire, welke vanwege de Duitsche douane-beamb ten wordt verspreid, wordt er op gewezen, dat het opheffen van een arm, of het zij waarts uitstrekken van een of beide armen gedurende den nacht met een rood licht als een teeken moet worden beschouwd, dat ge stopt dient te worden. Ambtenaren in civiel zijn te herkennen aan een groenen band met koperen plaatje aan een dienstpet of rijksvlag met het op schrift „Zóll". Óm ongelukken te vermijden is het volstrekt noodzakelijk, het bevel van den ambtenaar onmiddellijk op te volgen. Geschiedt zulks niet da:, zal zoo noodig van schietwapens gebruik worden gemaakt Ook is het mogelijk, dat de wegen door hin dernissen versperd zullen zijn, zoodat het aanbeveling verdient met de grootste voor- zichtieheid te rijden. Het behoeft geen betoog, dat onder deze omstandigheden het rijden met een auto het nachtelijk uur niet zonder gevaar moet x. .rden geacht Behalve met Rij ksweertroe- pen is de grensstrook tot 15 KM. diepte be zet met douaneI>eambten in burgerkleeding zooals hierboven reeds is aangegeven. Wordt derhalve met een rood licht op den weg een 6ignaal gegeven, dan is ieder be stuurder verplidht terstond te stoppen. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat perso nen zich met minder goede bedoelingen op den weg zullen bevinden om te trachten na het geven van deze signalen, hun slag te slaan, b.v. door de reizigers te berooven en te mishandelen. De K.N.A.C. acht het zich dan ook tot een plicht alle automobilisten ernstig voor de gevaren te waarschuwen welke hen bij AUTOMARKTEN TE ARNHEM Men schrijft ons: In navolging van Utrecht en 's-Hertogen- bosch heeft de Commissie voor het Markt wezen aan B. en W. de goedkeuring en me dewerking gevraagd en verkregen voor het houden van Automarkten. Met het oog op de reclamemarktdag wel ke door de afdeeling Arnhem van de bond van marktkooplieden op Vrijdag 13 Mei zal worden gehouden heeft zij besloten op deze datum de eerste automarkt te doen houden op het Koningsplein bij de schouwburg van 's morgens 9 tot 3 uur namiddag. Dit pleiD is speciaal gekozen met het oog op haar gunstige ligging in de nabijheid van de singels voor het houden van proefritten. Het voornemen is deze markten iedere Vrijdag te doen houden en voorloopig vrij te stellen van markt geld. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de secretaris van het marktwe zen Sweerts de Landasstraat 14 of bij den heer C. D. Bakker, marktmeester, Eusebius- roffelrumen. Doe wel... Er wordt gebeld; 't is voor meneerj Een heer, die heel beleefd Voor 't uur dat hij gekozen heeft Een ceel excuses heeft; j Het gaat om een vertrouwenszaak: j Meneer weet zeker wel De stukken van Sigarenzaak j X. IJ. Z. zakken snel; De menschen krijgen hun ontslag; De heer staat ook op straat, En elke dag ziet hij met schrik De honger in 't gelaat; j 't Is vreeselijk afschuivelijk, En dan met zoo'n gezin! Meneer weet zélf: een huishouden Van tien, dat hangt erin De heer verlangt geen aalmoes, neeê Volstrekt en zeker niet Maar wel: dat U, meneer, beleefd Naar zijn sigaren ziet Ik maak ze zelfen met de hand, Kijk even! wat een kist! U denkt ze zijn een dubbeltje Als je niet beter wist! En, heusch, ze zijn dan ook van tien^ Hier staat het op de band, Maar 'k doe ze graag voor zeven popt Uit honger van de hand... We praten nog een klein kwartier En soms haast huilt de heer En 'k denk: het is ook vreeselijk Vooruit maar voor een keer Ik krijg een heil- en zegenwensch. En twijfel er niet aan Of ik heb een ellendig mensch Een weldaad aangedaan. Maar, toen ik eens had geprobeerd, En nog en nog een keer, Heb ik mezelf beslist beloofd: Da's éénmaal, en nooit weerJ Doe wel, wanneer je weldoende Een ware weldaad doett Maar doe niét wel, wanneer je wel Daad een bedrieger voedt. LEO LENS, (Nadruk verboden.) DE NOORD-HOLLANDSCHE WEGENKWESTIE Naar aanleiding van de kwestie betreffend* het sluiten door den Rijkswaterstaat van ver» schillende wegen in Noord-Holland, o.a. te II- pendam, heeft zich gister een aantal belang hebbenden naar Den Haag begeven en aan mr. J. E. W. Days verzocht als lid der Tweede Ka. mer zijn invloed aan te wenden, opdat aan de» zen onhoudbaren toestand zoo spoedig moge» lijk een einde zou kunnen worden gemaakt. Naar wij vernemen, heeft mr. Duys zicK daarop met den minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, in verbinding gesteld, waar op de minister toezegging deed onmiddellijk een onderzoek te zullen instellen en terstond maatregelen te zullen nemen. De Hoogleeraren vanwege de Ned. Herv. Kerk De duce spreekt op Rome's jaardag Een aardig moment uit den Zaterdag gehouden voetbalwedstrijd G. V. B.Oranje-Wit. In ademlooze spanning zien de in 't gelid geschaarde tegenstanders toe hoe de bal zal rollen. Een zeldzame foto, waaraan wij dan ook gaarne plaats geven. Een vergadering van de Hoogleeraren vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen, bijeengeko men om namens de Synode te overwegen welke wijzigingen in de kerkelijke opleiding wenschelijk zijn. Over het rapport, dat de Synode nog niet bereikte, valt thans nog niets mede te deelen Op onze foto ziet men van links naar rechts: Prof. Dr. H. M. van Nes (die met den nieuwen cursiu aftreedt), Prof. Dr. A. M. Brouwer, Prof. Dr. Th. L. Haitjema, Prof. Dr. L. Knappert (wordt volgent jaar 70 jaar), Prof. Dr. M. van Rhijn en Prof. Dr. A. van Veldhuizen. Mussolini tijdens een toespraak tot de fascisti sche jeugd op den 2686sten verjaardag van Rome. eeds vroeg in den morgen ging president von Hindenburg zijn stem voor den Piuisischen landdag uitbrengen. Zoo goed als Waalhaven heeft ook het Berlijnsche vliegveld Tempelhof een kudde schapendie het gras Het gemeentebestuur en de gezondheidscommissu ven van 't vliegveld grazen, temidden van 't geronk der motoren, Zwolle bezochten het Amsterdamsche Sportfondscnbad ter bestudeering dezer inrichting

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5