DINSDAG 26 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NA DE VERKIEZING IN PRUISEN HET CENTRUM GEEFT DEN DOORSLAG VOORLOOFIG NOG EEN ZAKEN- KABINET. BRAUN? In den overstelpenden stroom van be schouwingen over den uitslag van de Land- dqgverkiezingen in Pruisen en de mogelij ke parlementaire gevolgen van dien uitslag worden wij in het bijzonder getroffen door de kenschetsing welke de leider van de Pruisische Centrumsfractie van den toe stand geeft. Pr. Grass maakte in een pers-onderhoud de volgende opmerkingen, die de aandacht verdienen „Een dor kenmerken \an dc toestand is het feit, dat Hugenberg, de leider van de Puitsch-nationale Volkspartij, nu reeds ten tweeden male een misrekening begaan heeft.: hij is in Pruisen uitgeschakeld. Voor de vorming van een regeering is zijn me- dewerkirtg niet vereischt Het tweede kenmerk is het volkomen verval der burgerlijke groepen rechts links van het Centrum. Daardoor is het Centrum de eenige toevlucht geworden van de burgerlijke elementen, die de gedachte van een rechtvaardig vergelijk op alle ter reinen voorstaan. Het derde kenmerk is het feit, dat dc na- •tionaal-socialisten, ondanks verbitterde crl- tiek, het Centrum geen kwaad hebben kun nen berokkenen. Het Centrum is steviger dan ooit. De verkiezingen In Pruisen hebben der bewezen, dat de nationaal-socialisten alleen niet de meerderheid kunnen halen. Het Centrum beschouwt zich als de ga rant voor de grondwettige orde. Aan dit feit moet zijn politieke houding beantwoorden. Overigens kan het Centrum rustig af wachten, tot het duidelijk wordt, wat de groote politieke groepen eigenlijk willen". Tot zoover de genoemde Centrumleider Dr. Grass. Zijn eerste opmerking, over Hugenberg, is volkomen rank. Niettemin gaat van de Duitsch-N'aiionale fractie, die tot ver bene den de helft is ingekrompen, het eerste voorstel naar aanleiding van de stembusbe- slissing uit: de fractie wil, zonder den ge wonen termijn in aanmerking te nemen, maar dadelijk den Landdag ontbinden. De opmerking van Dr. Grass, dat het Cen trum als de eenige toevlucht van de bur gerlijke elementen is overgebleven, en ste viger dan ooit staat, is een feit, dat niet minder do aandacht verdient dan de berg- stroom-achtigo aanwas van het Nationaal- Socialisme. Reeds dadelijk bij het vermelden van den uitslag hebben wij op de mogelijkheid ge wezen, dat bij de nieuwe regeeringsvorming het Centrum den doorslag zal geven. Do handhaving van de tegenwoordige re geering in Pruisen onder de gunst der com munisten, die van twee kwaden het beste zouden kunnen kiezen, wordt ook in Duitschland wel genoemd, doch veel wordt van een oplossing in die richting niet ver wacht. Daarontegcn wordt mert ernst een samen werking van de nationaal-socialisten en het Centrum besproken. De nationaal-socialisten, die bij de Presi dentsverkiezingen last genoeg hebben ge had met dc hun naast-venvante, doch „te eigenwijze", Duitsch-nationalcn, schijnen zelf reeds een samenwerking met het Cen trum, als de meest voor de hand liggende oplossing, op het oog te hebben- Zoo publiceert do fractie-leider der nazi's in den Prujsischen Landdag oen verklaring, waarin gezegd wordt, dat de N.S.D.A.P. be reid is d"e regeering over te nemen en met ieder samen te werken, die een nationaal, van socialistischen rechtvaardigheidszin ver vuld en door een krachtigen geest veredeld Pruisen wil en dat zij „niemand afwijst, die bereid is met ons samen het herstel van den staat ter hand te nemen. De „Deutsche Allg. Ztg." verneemt zelfs, dat Maandag reeds door de Pruisische Cen- trumsfraotie van nationaal-socialistische zijde het verzoek ontvangen zou zijn of het Centrum bereid is tot gemecnschappcllijke besprekingen. De officieele onderhandelingen zouden In de eerstvolgende dagen aanvangen. Wij hebben reeds gezegd, dat het Cen trum niet bij voorbaat afkeerig zou staan yah deze nieuwe samenwerking. We worden daarin nu bevestigd zoowol door de woor den van Dr. Grass, alsook door een artikel van de „Germania", dat, wijzende op het ontbreken van een overwinnaar, schrijft: „Wat het Centrum doen zal, daarover kan niemand in twijfel verkeeren: den staat dienon en de Grondwet beschermen". In deze weinige woorden wordt de richt lijn getrokken die van het Centrum als be ginselpartij te venvachten was. De nazi's kunnen deze woorden nu alvast gaan inter- prctccrcn. Voor een partij-dictatuur laten zc in el kgeval goen ruimte. Mogen we dus aannemen, dat bij Natio naal-socialisten en Centrum beide de wil tot samenwerking In beginsel wel aanwezig ls, toch kunnen we niet zeggen, dat dit nu reeds do zekerheid van een gemeenschappe lijke regeering van deze beide partijen waarborgt. De moeilijkheden die in soort gelijke regeeringsvorming in Hessen in den weg stonden, sporen ons wel tot voorzich tigheid aan bij het uitspreken van verwach tingen. In politieke kringen in Pruisen acht men de kansen, dat de gedachtenwisseling tus- r.azi's en Centrum een gunstig resultaat za« opleveren, niet bijster groot en men voor spelt, dientengevolge, dat het kabinet- Braun nog wel eenigen tijd als zaken-kabi net zal aanblijven. Zelfs acht men het niet uitgesloten, dat in den herfst weer nieuwe verkiezingen zul len moeten gehouden worden. En de regee- ring-Braun zou, volgens een mededeeling uit Berlijn, hopen, dat inlusschcn de econo mische toestand dermate verbeteren zal, dat de macht der radicale vleugelpartijen als gevolg daarvan zou zijn verminderd. Het bestuur van het Pruisische centrum heeft een verklaring gepubliceerd, onder teekend door Moennig zijn vice-president, waarin het volgende staat te lezen: „De nieuwe fractie van het centrum in den Pruisischen landdag zal, getrouw aan. O-i bij het begin van den kiesstrijd gepubli- ceerden oproep on het programma cn de traditie der gansche centrum-partij ook in den nieuwen landdag het behoud van de Christelijke Duitache „volkscultuur" voor een gezonde Duitsche volksdemocratie bc- sohouwen als doel. Zij is bereid samen te werken op de basis van de grondwet om het welzijn van het Duitsche volk te dienen Zij verlangt eon politiek die liet Duitsche volk vrijheid naar binnen en buiten, ont wikkeling in de toekomst en het noodige prestige in de wereld waarborgt. De fractie van het centrum zal zich ook ui de toekomst zoo krachtig mogelijk verzetten tegen elke beweging die staat en bestuur uitgeleverd wil zien aan een eenzijdige partijdictatuur, die een gezonde rijkspolitiek in gevaar brengt" Beschouwing van de „Germania" Het „Cent rum-orgaan „Germania" verwijt de nationaal socialistische pers, dat zij zich over „de nuchtere zorgen, welke iedere machtstoename mnt zich brengt", al te een voudig in een „overwinningsroes" uitspreekt welke ditmaal zeer van onpas is, daar in de meeste kringen vergeleken bij de resul taten van den tweeden verkiezingsstrijd der rijkspresidentsverkiezingen, van een over winning geen sprake meer kan zijn. Op dc uitlatingen van de „Nachtausgabe", welke de verantwoordelijkheid van het Cen trum bij de regcoringsformatie bij haar be schouwingen op den voorgrond plaatst ver klaart da „Germania": Wat 't Centrum zal doen, daarover behoeft niemand te twijfelen den staat dienen en de grondwet hescher- zich de nuttige toepassing voorstellen van de door hen veroverde macht. Wanneer de Nachtausgabe de ontbinding van den juist gekozen Landdag ter sprake brengt dan moet daartegen gezegd worden, dat „het kinder- spoak van een lunddagsontbinding" op het Centrum niet den minsten indruk kan ma ken; anderzijds echter, dat men „dergelijke boycot-methoden op behoorlijke wijze be taald zou zetten indien men de volgende maal zonder positieve resultaten een beroep deed op het volk". ONTWAPENINGSCONFERENTIE Tot na de Fransche verkiezingen Het bureau der ontwapeningsconferentie besloot in zijn zitting van gistermorgen aan de hoofdcommissie voor te stellen de priu- cipieele debatten op te schorten, totdat de technisdhe commissies baar werkzaamheden inzake de vaststelling dor verschillende be- wapenings-categorieën voor de qualitative vermindering der bewapening voltooid zou den hebben. Practisch beteekent dit. dat tot na de Fransche kamerverkiezingen in de algemee- np commissie geen principieels debatten zullen plaats vinden over tïo Fransche en Duitsch voorstellen. Vernomen wordt, dat men van alle zijden behalve van Amerikaanschen kant met het plan instemt Do Amerikanen toonen onge duld. Aangezien de hoofdcommissie der confe rentie met algemeene stemmen het begin sel der kwalitatieve ontwapening, dus der afschaffing van bepaalde aanvalswapenen, heeft aanvaard, moeten de technische com missies thans gedetailleerde voorstellen uit werken, welke soorten van wapenen onder de kwalitatieve ontwapening zullen vallen. De hoofdcommissie zal morgen deze tedh- nische commissies een arbildsprogr&m op dragen. Men verwaoht, dat de technische commis sies ongeveer 10 dagen voor haar werk zul len noodig hebben en de hoofdcommissie na afloop daarvan weer bijeen zal komen, ten einde haar werkzaamheden volgens het vastgestelde programma voort te zetten. De Pinksterpauze, van de conferentie zal waarschijnlijk tot 3 a 4 dagen beperkt wor- Gisteren heeft, ook de subcommissie voor de moreele ontwapening een zitting gehou- c)en, waarin het vraagstuk der jeugdopvoe- ding besproken werd. Bij de beraadslagingen wees de Duitsche vertegenwoordiger, gezant- schapsraad Aschman. op het artikel in de rijks® rond wet, waarin bepaald wordt, <Jat dc jeugd in den geest van de verzoening der volken opgevoed moet worden. Vrees voor hongeronlusten. Een mil li oen werkloozen, zijnde een ze vende gedeelte van de stad New-York, is thans afhankelijk van liefdadigheid en de z.gL relief funds, welke practisch geheel uitgeput zijn. Men vreest dan ook voor uitgebreide hon- geronlusteu, tenzij onmiddellijk uitgebrei- breide maatregelen genomen worden om de dreigende hongersnood af te wenden. Reeds voor heden venvacht men groote moeilijkheden, aangezien men thans voor de noodzakelijkheid komt te staan oru aan 8000 menschen mede te dealen, dat men bun geen hulp meer verstrekken kan. Meer dan 50.000 personen zullen na 1 Mei ge dwongen zijn t.e pogen zich zonder eenigen steun door de moeilijkheden heen te slaan. Medegedeeld wordt, dat zeer ernstige on regelmatigheden alleen kunnen worden vermeden, wanneer het stadsbestuur er toe wil en kan overgaan om maandelijks eer: bedrag voor steun uit te trekken, groot on geveer ?y2 millioen dollar. Een dergelijk maandelviksch steunbedrag zou dan volgens de algempene opvattingen minstens gedu rende een vol jaar moeten wordtet uitge trokken. Schoolnieuws. Verklaring de N.S.DJLP. Van nationaal-soclalistischo toonaange vende zijde wordt verklaard: De N.S.D.A.P. is bereid overeenkomstig den wil van het volk, overal daar de regee- ringsverantwoordelljkiheid op zich te nemen, waar de voormalige regeeringen zijn versla gen en in een minderheid zijn gekomen. Zulks geldt in het bijzonder voor het land Pruisen, waar de nationaal-socialisteji met 162 mandaten alleen reeds zoo sterk zijn ge worden als de coalitie van Weimar. De bewering nu, dat de N.S.D.A.P. ondanks haar stembuszege niet in staat zou zijn in Pruisen een coalitieregeering te vormen, is een manoeuvre. De N.S.D.A.P. heeft als lei dende partij der nationale oppositie naar let ter en geest van de grondwet het recht in Pruisen te regeeren. Een sociaal-democratisch oordeel. De voorzi'ter van de sociaal-democrati sche fractie in den Pruisischen Landdag verklaarde ten aanzien van den verkiczings uitslag, niet te gelooven, dat er een coalitie tusschcn de nationaal-socialisten en het Centrum tot stand zou komen. De regeerings vorm zou er bovendien door beïnvloed wor den of de nieuwe Landdag de onlangs aan gebrachte wijziging in het reglement van orde ten aanzien van de verkiezing van den minister-president weer zou intrekken. In dien er geen meerderheid hiervoor te vinden zou zijn, zou de regeering-Braun als zaken kabinet aan het bewind kunnen blijven tot men er in slaagt een nieuwe regeering te ormen. HET PLAN DER COMMUNISTEN LONDEN, 26 ApriL In een interview met den Berlynschen correspondent van ae „Daily Mail", verklaarde de communistische leider Ernst Thalmann, dat de Communis tische Partij alles zou doen wat in haar vermogen was om een nationalistische re geering in Pruisen te verhinderen. TORNADO IN AMERIKA Gistermorgen zou een hevige tornado ver scheidene kleine stadjes in Tennessee heb ben geteisterd. Er moeten zeven doocJen zijn. De tornado zou eveneens in verscheidene stadjes van Kentucky hebben gewoed. De storm gingjgepaard met een buitenge woon hevig oflweder en hagelslag. Ook ver scheidene plaatsen In Arkansas en Alabama werden geteisterd. NEW YORK, 25 April. Volgens de tot nu toe binnengekomen berichten zijn bij den wervelstorm in do staten Arkansas, Tennes see en Kentucky, 12 personen gedood, ter wijl het aantal gewonden aanzienlijk is. KONING ALBERT EEN NIEUW VOORSTEL VAN MILES LAMPSON SHANGHAI, 26 April. De Engelsche ge zant in China, Sir Miles Lampson. die de Chineeesch-Jnpmsche bemiddeiingsondor- handelinpen leidt, heeft een nieuw voorstel uitgewerkt. Volgens de berichten uit Nan king en uit Tokio beoordeelon de beide be trokken regeeringen het nieuwe voorstel gunstig, zoodot men spoedige hervatting d°r onidierh an delingen op deze nieuwe basis ver wacht. HERSTELCONFERENTIE De nitnoodiging aan de deelnemers Van welingelichte Engelscbe zijde wordt medegedeeld dat zeer binnenkort de Engel- scho regeering waarschijnlijk langs diplo- rnatieken weg cïe uitnoodiging zal vereen den voor de conferentie van Lausanne. Dc uitnoodiging zal geschieden namens Engeland, Duitschland, Frankrijk, Italië, België en Japan. Uitgenood igd worden de bij het herstel- vraagstuk belanghebbende mogendheden der kleine entente: Tsjeeho-Slowakije en Joego slavië, alsmede Griekenland, Portugal en Polen. In de uitnoodiging zal vermeld worden, dat het doel der conferentie is een duur zame, regeling te krijgen van de op het rapport der deskundigen van Bazel geba seerde kwesties, alsmede het treffen van maatregelen ter bestrijding van de econo mische en financieele crisis. De openingsdatum, 16 Juni, schijnt abso luut vast te staan. De openingsdatum, 16 Juni schijnt be slist vast te staan. Voorts wordt medege deeld dat de zes uitnoodigende mogendheden accoord gaan met de benoeming van den voormal igen Belgischen ministerpresident Theunis tot voorzitter der Conferentie, doch dat Theunis zelf nog geen definitieve beslis sing heeft genomen. Ook het Donauvraagstuk wordt lp de uït-j noodiging genoemd en de vijf Donaiunogend heden zullen worden uitgenoodigd om den vier groote Europeeschc mogendheden, die hebben deelgenomen aan de Londensche con ferentie. uitvoerige rapporten over de flnan- cieelen en economischen toestand van hun land te doen ontkomen, die kunnen dienen als basis voor verdere onderhandelingen te Lausanne. EEN KREET OM DADEN ALBERT THOMAS IN DE INTER NATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE In de vergadering van de internationale Arbeidseonferentie te Genéve hield Albert Thomas gisteren een rede ter beantwoor ding van een vijftigtal sprekers. Hij wees er op, dat wanneer een stemming van moede loosheid in de conferentie heerscht, dit niet voortkomt uit een inwendige crisis in de in ternationale arbeidsorganisatie, doch uit de algemeene economische en financieele cri sis in de wereld. Allen zijn zich bewust van het drama, dat de grondstoffen en arbeids krachten en kapitaal ruimschoots in de we reld aanwezig zijn, doch dat wij niet uit de ellende komen door gebrek aan organisatie gebrek aan moedig initiatief, dat de noodi ge internationale beslissingen weet tot stand te brengen. Deze gedachte werd verder door Thomas in het tweede gedeelte van zijn rede uitge werkt Zijn hartstochtelijke kreet om actie van de regeeringen maakte zijn speech tot een zijner indrukwekkendste redevoeringen die Thomas te Genève gehouden heeft Hij hratht in herinnering, hoe de regeeringen thans al jaren lang op iedere conferentie het loflied zingen op internationale samen werking, doch hoe intusschen de volkeren zich steeds meer van elkaar scheiden door allerlei kunstmatige verkeersbelemmeringen waarbij hij de waarschuwing van Colijn niet onvermeld liet Hij bracht in herinne ring hoe voortdurend de deskundigen cn studiecommissies aan het werk worden ge zet doc-h hoe aan alle plannen en adviezen geen gevolg wordt gegeven. Ilij eindigde met een warme aanbeveling ran het denkbeeld van de arbeidersgroep, dat de internationale arbeidseonferentie, aan welke bij het vredesverdrag van Versailles opdracht gegeven voor den socialen voor uitgang te zorgen, doch die in deze taak door dc ongekende crisis belemmerd was zicli tot alle regeeringen en tot den Volken bond zal wenden om eindelijk tot daden over te gaan, die den financieelen en econo mischen toestand zullen verbeteren. Het lang aanhoudend applaus waarmede het einde van Thomas' rede werd begroet, liet wel zien hoe Thomas naar het hart van alle aanwezigen had gesproken. CAILLAUX VOOR EENHEID IN EUROPA Caillaux heeft te Nantes een rede gehou- m. waarin hij verklaarde, dat de wereld crisis een rechtstreeksch gevolg van den oorlog is, maar ook van de gebrekkige ver dragen. Men zal de economische depressie alleen kunnen overwinnen, als men alles doet om eenheid van Europa te bewerken. NAZrS GEARRESTEERD Naar de justitie te Keulen mededeelt, zijn Maandag tegen de nat. socialisten dr. Ley en Fuchs arrestatiebevelen uitgevaardigd wegens mishandeling van de-> soc. dem. lei der Wels. De overige vier gearresteerden zijn op vrije voeten gesteld. EEREDOCTORATEN Gem. Universiteit te Amsterdam De Senaat van de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam heeft ter gelegenheid van haar 300-jarig bestaan in zijn zitting van Maandag tot doctores honoris causa benoemd: 1. in de faculteit der Godgeleerd heid: Rev. Travers Herford, Kelsall (Chester); H. C Hoskier. te Trinity (Jersey, C. I.); S. Mowinckel te Oslo; O. Scheel te Kiel. 2. in de faculteit der Rechtsge- oerdheid. P. J. A. Adriani te Amster dam (privaat-docent belastingrecht); D. Anzilotti te Rome; E. Bartin te Parijs; I. II. Gosses te Groningen (historicus in rechtshistorie); S. van Mesdag te Gronin gen (Helpman), (psychiater); W. de Vlugt te Amsterdam (Burgemeester). 3. in die faculteit der Genees kunde: L. Aschoff te Freiburg i. Br.; S. L. Brug te Weltevreden (geneesk. nrotozoö- logie); H. Cushing te Boston (U.S.A.); C. Levaditi te Parijs. 4. in de f a c u 11 e i t d e r Wis- en Natuurkunde: C. B. Biezeno te Delft (toegepaste mechanica); A. Cotton te Parijs; W. C. de Graaff te Utrecht (biologische phaimacie); E. R. Jacöbson te Fort de Koek (Sumatra) (kenner fauna van Np-d. Oost- Inriië): P. C. Korteweg te Amsterdam (on derzoeker malaria); T. Levi-Civita te Rome; H. ter Meulen te Delft (analytische schei kunde); E. A. Milne te Oxford; C. Sohroeter to Zurich; Waclaw Sierpinski te Warsza- wa (Warschau); J. Wannier te Bonn. 5. in de faculteit "der Letteren en Wijsbegeerte: F. Brunot te Parijs; G. Friederici te Ahrensburg (Holstein); R. Menéndez Pidal te Madrid; J. Petersen te Berlijn; Henri Polak te Lare,n (N.-H.) (lei der Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, pro pagandist voor de bescherming van Schoon Nederland); H. Poutsma te Amsterdam (Engelsche philologie); F. Schmidt Dege- ner te. Amsterdam (hoofddiir. Rijksmuseum) L. Simons te 's-Gravenhage (man van de Wereld-Bibliotheek); C. van Vollenhoven te Leiden (adatrecht in Indië); A. J. B. Wace (e Londen; L. Wïllems te Gent (Reynaart- studie). 6. in de faculteit der Handels wetenschappen: E. Heldring te Am sterdam (oud-voorzitter Kamer van Koop handel); J. W. Meyer Ranneft te Batavia (koloniale economie); D. H. Robertson te Cambridge (Engeland). Dp. .promotie zal plaats hebben in de plechtige zitting van den Senatus Ampljs- simus ter gelegenheid van de viering het derde eeuwfeest der instelling voor hoo ger onderwijs op Dinsdag 28 Juni. HOOFDBENOEMINGEN. Schraard (Chr. Nat. School),-H. M. Jansen, ond. te Arnhem (Creutzbereschoól). Mede op tal stond: S. Smid, ond. te Ooste rend (Fr.). ONDERWIJZEBSBENOEMINGEN. Groningen (Herv. School, Juliana- school, hoofd G. J. v4n Dalen), J. Visser te Eer lik um (Fr.). Nieuwlande by Hoo ge veen (Herv. School, hoofd H. Hazenberg), K. Zeelte te Stadskanaal. H e d e 1. Door mej. N. Goedvree te Ermelo is bedankt. J. ZUITHOFF. Naar de „N. Pr. Gron. Ct." verneemt, zal de heer J. Zuithoff, hoofd der Ohr. School piie- mulderstraat te Groningen, met 1 September a.s. het onderwijs met pensioen verlaten. BEGRAFENIS-Dr. J. Th. DE VISSER Naar ons geaneld wordt, is het optreden van d.en Inspecteur van het L. O. te Rotter dam inzake het vrijgeven vari school ter ge legenheid van de begrafenis van Z. Exc. Dr. De Visser gevolg van een misverstaan van een (telefonisch) gesprek en niet to? te schrijven aan gemis van piëteit voor den overledene. LICHAMELIJKE OEFENING PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UT oveerd la tot Doctor de M kunde de heer H. G. van van der Wey, geb. Amsterdam, op proefschrift: ..Der Ne: des Wuchastoff-t**- 8chleddo lof." De promotlo ge- ACAD. EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Indisch Recht: doet. ex., de heer J. P. D. de Bruyn to Leiden Indologie: taalk. cand. ex., de heer F. E. Ohlenrotn te Leiden. Geneeskunde: doet. ex.. de hoeren J. J. Blee- o DronrtJp cn L. van der Molen to Vlaur- R.SITEIT TE de heeren G. O vink en J. H. Maten. Wis- en Natuurkunde F: cand. ex.. de hee ren Th. J. de Man (met lof) en C. J. Krom; ld. hoofdv. Aardkunde: doet. ex., do hcor M. G EXAMENS ONDERWIJZER Aangifte voor deze examens schriftelijk 2 p.. mondei' I vóór 7 M. n oen der 4de hoofdlnspccl hoofdinspectie: J. hoofdinspectie: 3 Juni o.s.. mondeling t s. moot vóór 7 Mei a.s lorzltter van oen der volgende Amsterdam, voor 4de h isp. L.O., aldaar: lnsp. L.O.. aldaar; Insp. L.O. E I n d h o L.O. i Leet - de 2de hoofdinspectie: Ir. J. A. Laduge, lnsp. L.O. t EXAMENS-VROEDVROUW Rotterdam. 26 April. Geslaagd voor olnc examen Kweekschool voor Vroedvrouwen, c dames A. van MlutJen to Den Haag cn A H. i J. van der Wal to Rotterdam. HET VERPLICHTE LEERVAK Het dognlljksch bestuur dor contact-com- missie, handelende in opdracht van Het Kon. Nod. Gymnastiekverbond; het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond; de Ned. Arbei dtere Sportbond en de Roonisch-Katholioko Gymnastiek en Athletiekbonden in de bis dommen Roermond, Breda, Don Bosch, Haarlem en Utrecht, met oen aantal leden van ongeveer 80.000, handelende bovendien met instemming van een aantal andere or ganisaties, met een totaal aantal van om streeks 700.000 leden, heeft aan den Minister van O.. K. en W. een adres gezonden, waar in gezegd wordt: dat zij het onderwijs in lichamelijke op voeding op de Lagere School, als bedoeld in artikel 2 der Lager-Onderwijswet van 1920. voor de ontwikkeling van het Nede.r- landeche volk van het hoogste belang acih- Echter zijn tal van gemeentebesturen in gebreke gebleven, geleidelijk te voldoen nnn het hJerbedoeldc voorschrift, waartoe vanaf 1920 tot 1036 gelegenheid werd geboden. Zoowel de Regeering als de Volksverte genwoordiging heeft zich na jarenlang be raad in genoemd jaar niet onduidelijk uit gesproken inzake het onderwijs in lichame lijke oefening, als onderdeel van het Lager Onderwijs. Volgons adr. zou die huidige crisis en do algemeen voorkomende werkloosheid gercede. aanleiding kunnen zijn, om door het bouwen van gymnastieklokalen en het inrichten van terreinen voor het onderwijs in klein-terreinspelen, nuttigen cn produc tieven arbeid tc doen verrichten. Hierom wordt nan den Minister verzocht, het daaraan to leiden, dat in het belang van het tegenwoordig geslacht van de liierbe- doelde wettelijke voorschriften niet worde afgeweken en liet onderwijs in lichamelijke oefening op de lagere school inderdaad vol ledig worde ingevoerd, zooals zulks door do Lager-Onderwijswet van 1920 is vastgesteld en van de gemeentebesturen alle daartoe strekkende maatregelen geëischt worden. Aan het adres wordt adhaesie betuigd door 39 organisaties w.o. het Ned. Verbond van Chr. Meisjesvereenigingen, de Federa tie van Chr. Ver. van en voor vrouwen en meisjes, de Chr. Vereen, van leerkrachten bij het gymnastiekonderwijs, de Chr. Ned. Voetbalbond, het Ned. Chr. Gymnastiekver bond en de Ned. Lufchersche Meisjesbond Van cle andersoortige organisaties noemen wij de Ned. Mij tot bevordering der genees kunst. de scholen voor R.K. Mulo. do Fori ratio van Alg. Dioc. Ver. van R.K. onderwij zers en de Ver. van hoofden van scholen. Op de lijst komen ook voor de Vara, het N.V.V. en dc Vrijz. Dem. Bond. In de breede toelichting op het adres wordt gewezen op do nadeelen van het schoolbezoek, wanneer dit niet door li chaamsoefening wordt gecorrigeerd (scoli- e.d.) en opgemerkt, dat nauwkeurige onderzoekingen het bewijs hebben geleverd, dat de onderbreking van liet schoolpro gramma voor gymnastiek cn spel zeker niet nadcclig werkt op de geestelijke prestaties de leerlingen. De kinderen verlangen naar de „gym-Ios" cn de ouders wensohen de lichamelijke oefeningen ook meer en meer. getuige het groeiend aantal adspiran- ten der tumvereenigingen. Voor ieder kind van stad of dorp ls goed geleide lichaamsoefening een zegen. Men zegge niet, dat het plattclandcrtje minder behoefte er aan heeft dan de stedeling. De buiten-kinderen, die na afloop der school jaren terstond aan den arbeid, meest han denarbeid, moeten trekken, hebben ze juist zeer hard noodig. Na ruim 60 lange jaren van voorwaarts schuiven door middel van voorzichtige wetsbepalingen is thans do tijd gekomen den laatsten en beslissenten Btap te doen. Do elsch van wijlen minister Do Visser in 1936 moet overal onderwijs ge geven worden in lichaamsoefeningen aan vaard en bekrachtigd door de volksverte genwoordiging, moet thans vervuld worden. Sedert 1920 hebben de gemeentebesturen ge legenheid gehad, alles in orde te maken en steeds weer uitgesteld de hand aan den ploeg te slaan. In vele gevallen was dat geen onmacht, meer onwil. In vele gemeen ten staan schoollokalen ongebruikt, die met niet te groote kosten omgebouwd kunnen worden in gymnstieklokaaltjes, ook kunnen verschillende gemeenten samen combinee ren. Men biedt dan tevens in de dorpen de gelegenheid aan de rijpere jeugd om zich te oefenen, waardoor afgehouden wordt van allerlei kwaad. Gewezen wordt op het voor beeld van Frankrijk, Duitschland en Zwit serland met betrekking tot de lichamelijke oefening. Een goed geleid stelsel van licha melijke oefening is het fundament voor de volksgezondheid, dus staatsbelang. De Re geering doe in deze wat nuttig en noodig iw. Zij geve het kind, wat des kinds is: een steeds terugkeerende aangename, gezond- makende afwisseling in de schoolvakken. Ze schrijve, zoo besluit het, adres, voor. De wet van wijlen Minister De Visser wordt uitgevoerdl Mens sana in sorpore sano. Weerbericht- Gemengd Nieuws. BOERDERIJEN DOOR BRAND VERWOEST VEE IN VLAMMEN VERTEERD Te Gendercn im het Land van Heusden (N.Br.) brak door onbekende ooi-zaak brand uit in de oude boerderij De Hoef, bewoond door de landbouwers Van Kooijk en de Rui ter. De brand ontstond in een schuur van [laatstgenoemde. Twee geiten en een aantal konijnen kwamen in het vuur om, dat wel dra oversloeg op de schuur van van K. Het vee kon worden gered. Infiussohen hadden vlammen zich ook meegedeeld aan de stal van de Ruiter. Hoewel men spoedig bij den brand was, kon todh miet worden voorkomen, dot vier kalveren in de vlom- omkwomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch daar deze slechts de be- sohikking had over een hendibraodepuit, elke betrekkelijk weinig water gaf, kon niet worden voorkomen, dat ook de stal van van K. in vlammen opging, evenals de wo ningen van de R. en van K. Van d*e iniboe dels kon zoo goed a.ls niets worden gered. De brandweer moest zich beperken tot het 'nathouden van een boerderij, die 50 meter erder was gelegen en waarop vele vonken terecht kwamen. Een groote boomgaard erd geheel door het vuur vernield. De landbouwers van de in osch geleven boerderijen waren op de veemarkt te Rot terdam. Allee was laag of In het geheel niet verze kerd, terwijl er ook papiergeld is verbrand. BEROOVING To Amsterdam ls aangehouden een 66- Jarige vrouw, die een 69-jarigen man in een taxi van ee,n po"tomonnaie met inhoud zou hebben beroofd. Bij fouilleering werd do portemonnaic v-p haar bevonden. Hoogste stand Je Isa fjord 166.0. Laagste stand te Kinn 746.2. Stand vanmorgen half twaalf 758.7. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ncd. MeteoroIogdscK Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige W. tot Z. wind, zwaar 'bewolkt of betrokken, later opklarend, aan vankelijk waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie ten W. der Noorsohc kust, die voor ruim een weck bij IJsland versche nen, via Sschotland deze plaats heeft opge zocht, is zonder zich verder te verplaatsen, in. diepte toegenomen. De Westelijke uitlooper, die zioli gisteren tot een nieuwe kom scheen te ontwikkelen, ligt thans ais een onbelang rijke secondaire over bet Z. van Engeland en de Iersche Zee, Het is te verwachten, dat deze secondaire zich Oostwaarts zal ver plaatsen en hier eenige regen brengen. Een nieuwe depressie op do oceaan dringt ten Zuiden van IJsland door en waarborgt een afsluiting van de koude Noordelijke stroom, die het Westen van het gehied zal beheer- schcn als de hooge druk in het. Z.-W. zich met die in het N.-W. kan verconigen. In de temporatuur-verdeeling kwam weinig veran dering, d.w.z. nog over hot heele gebied bleef de temperatuur onder normaal. 27 APRIL Zonsopgang 4.39 u.; Zonsondergang 7.18 tL Maansopgang 2.21 u.; Maansonderg. 0.51 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN. Van 's avonds 7.48 u. tot 's morgens 4.07 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut 2.31 9.45 Basel 0.31 0.52 Hunlngen 0.87 1.06 Rheinweiler -1.53 -1.43 Kehl 2.42 2.22 Maxao 4.02 3.93 Wiedeshelm 1.11 1.20 Mannbeim 2.64 2.69 Lohr 1.59 1.64 Mains 0.64 0.66 Bingen 1.73 1.76 Heden Vorig Caup i i 1.88 1.04 Eras 1.24 1.28 Coblenz 2.15 S.25 Trier 1.17 1.20 Keulen 2.06 2.1fl Ruhrort 0.88 0.98 Wesel 0.75 0.80 Emmerik 2.08 2.23 Dusseldorf 1.56 1.64 Maastricht 2.03 9.10 Venlo .11.65 11.70 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Helder le 9.07 Idem 2e 21.63 I imulden 8.00 20.41 H.v Holland 7.07 19.48 Terne azen Schevening. 7.17 19.58 Hansweert Rotterdam 9.17 21.42 Zlerikzee 7.80 19.56 Wemeldinge 7.56 20.25 Vllsslngen 6.13 18.43 6.46 19,17 7.23 19.48 VERDRONKEN Zaterdagavond verliet een 7-tal arbeiders van de Zuiderrzee-werken een cafó te Me- demfolik. Boven op dien dijk misten zij dott 31-jarigcn gehuwden H. E. uit Emmen. Toen de vermiste Zondag nog niet terecht was, olgde aangifte bij de politie. Maandag is het lijk van den vermiste gedregd. De man laat een vrouw met drie kindea-en achter. DE SABOTAGE IN DRENTE De doorgestoken stuwdam te Valthermond is thans vervangen door een nooddam. Het werk in de venen kan weer beginnen en ook de scheepvaart kan met dc noodiga ■oorzorg worden voortgezet. Men heeft ver schillende veronderstellingen omtrent de daders, die óf landbouwers, óf vervenerg, óf arbeiders kunnen zijn, altemaal oorzaak vin. dend in grof eigenbelang of broodnijd. Rechtzaken DE MALVERSATIES BIJ DEN PENSIOENRAAD De Haagsche Rechtbank heeft heden uit* spraak gedaan in do bekende zaak van de gepleegde malversaties door drie airibtena* :n bij den Pensioenraad. De drie verdachten zijn schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en het opzet telijk gebruik maken van do vervalschte stukken- Verdachte P. werd veroordeeld tot twee jaar en verdachten Z. en R. ieder tot twee jaar en zes maanden, alle straffen met vermindering van drie maanden voorarrest;

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2