JMrotwc ^Crittódjf (ieurant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Kerknieuws. hFONGERS n»»/58 ABONNEMENT: Por kwartaal 3.2Ï (Beschlkkingskosten f 0 15.) Per week n 0.25 Voor het rtuitenlnnd bij Weke- lijksche zending 8.— Bii dagclijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad iVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3642 MAANDAG 25 APRIL 1932 ADVCBTENTIEN Van 1 tot 5 regels... van 1—5 regels m Z30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Hit nummer bestaat uit DRIE bladen Furor Teutonicus Men kent de geschiedenis. Op de ballustrade van de Leuvensche Universiteitsbibliotheek was door de Amerikaansche architect Whitney War ren een inschrift aangebracht, dat be doelde de herinnering voor altijd vast te leggen aan de barbaarschheid der Duitschers (Furor Teutonicus), welke de oude bibliotheek had vernield. Op last der rechtbank werd het in schrift verwijderd, doch een beslissing van het Hof van Cassatie laat nog tijd op zich wachten. Intusschen deed in de Amerikaansche pers een bericht de ronde, dat Warren bij een permanente verwijdering zich zou hebben neergelegd. In verband nu met dit bericht, heeft Warren's verte genwoordiger in de Soir meegedeeld yjdat hij zich nooit zal huigen". In geval het Hof de uitspraak der rechtbank zal bevestigen, zal hij het in schrift elders doen plaatsen: bij de in gang der stad, te Dinant of te Aerschot. Bijna twintig jaar is het nu geleden, dat Leuven werd verwoest. Maar die tijd'is niet in staat geweest, de gevoe lens van haat en wraak te doen plaat maken voor die van vergevingsgezind heid. En dat is ook geen wonder.. De mensch is van nature geneigd, zijn naaste te haten. Schuld verjaart, de haat nimmermeer. Och, het inschrift is tenslotte maar een kleinigheid, maar de geest-van on verzettelijkheid ten kwade het ergste. Het ergste, omdat ze niet maar ge- vondén wórdt bij één of enkele perso nen, doch heel Europa, heel de wereld beheerscht,' Geen oorlog heeft ooit zulk een kata- strofale gevolgen gehad als de wereld oorlog, niet nog vooral door wat ze ver nield en vernietigd heeft al is ook dat ten hemelschreiendmaar meer nog om wat ze voorbereid heeft: de oorlog der toekomst, van welke Maar schalk Foch een tafereel heeft ontwor pen dat "in gruwelijkheid te boven gaat, al wat de duivelsche mensch- op aarde reeds heeft' ontketend. Het is volmaakt onverschillig, of de berichten' inzake de ontwikkeling der chemische verdelgingsmiddelen geheel in overeenstemming zijn met de werke lijkheid. Indien ze het nü nog niet moch ten zijn, wij kunnen er ons van ver zekerd houden, straks zijn ze het welH „Er zijn geen grenzen denkbaar voor de macht van het chemische wapen aldus Prof. W. B. Cannon in de Tekst van het gifgasrapport van den Volken- hond zijn doeltreffendheid, zijn ver scheidenheid, evenmin als er grenzen zijn aan de pharmacologic of een andere tak van de scheikunde." Vandaar zijn waarschuwing aan alle volkeren, om zich bewust te zijn van de verschrikkelijke aard van het gevaar, dat hen bedreigt. De haat is niet dood, maar leeft intenser en actiever dan ooit, ook waar het betreft de internationale verhoudingen. Allerwegen bereidt men zich voor op de nieuwe conflicten, die leiden zullen tot geweld en oorlog. En terwijl men praat en voorstelt en betoogt de toekomstige oorlog zóó te voeren en in toekomstige oorlogen dit niet te doen en dat niet te gebruiken, gaat de enorme productie van oorlogs materiaal en de proefnemingen met steeds duivelscher, en beestachtiger ver delgingsmiddelen ononderbroken voort- Wat hebben deze dingen ons te zeg gen? Het is geen wonder, dat menschen, die het ernstige gevaar waarin de mensenheid verkeert, duidelijk inzien, trachten het wereldgeweten wakker te schudden, om de naderende gruwel te voorkomen. Daa.rbij mag ook het Christendom niet achterblijven. Ja, het Christendom vooral niet! Immers, het Christendom strijdt te gen de zonde, die een schandvlek der natiën is. En is er een schandvlek te denken, erger en gruwelijker dan het voorbereiden en ontketenen van een moderne gifgasoorlog waarvoor geen enkele verontschuldiging, geen enkel aanvaardbaar motief is bij te brengen en welke op zoo vreeselijke wijze, met \ertreding der meest elementaire be ginselen van recht en menschelijkheicl. zal worden uitgevochten? De menschheid heeft er recht op, in gelicht te worden over hel geen haar boven 't hoofd hangt, opdat zij de ernst inzie van haar positie en op welke wijze dan ook trachte het onheil zoolang mo gelijk af te weren. Er ligt voor ons een boekje van Ds. A. Priester: Het ingewikkeld oorlogs- vraagstuk. Het is geen oorspronkelijk werk, meer compilatie, doch wel getui gend van studie en bezinning. Duid'elijk zet de schrijver uiteen, door welke factoren het probleem van oorlog en vrede op 't oogenblik wordt be heerscht. Er werken geheime krachten, die in staat zjjn, internationale conflicten te voorschijn te roepen en militaire acties te forceeren. De geheime diplomatie bleef en zet haar wprk rusteloos voort. Wie weet, hoeveel verzwegen verdragen er mo menteel^ zijn? Welke ketens er zichtbaar gesmeed zijn, die bij één ruk, land na land, gelijk in 1914, naai de verwoesting trekken? De gevaarlijkste geheime diplomaten zijn de generale en marinestaven, die buiten de regeeringen om oorlogsplan nen opstellen o zeker, heel voorloo- pig en vrijblijvend maar welke op kritieke momenten worden doorgedre ven. Daarbij komt het gevaar der inter nationale bewapeningsindustrie, die, uit op steeds méér winst, doorloopend groo- ter afzetgebied zoekt. In 1926 bedroeg de yereldomzet van oorlogsmateriaal ruim 58 miilioen dollar. En het is mo gelijk gebleken, de gewone industrie in korte tijd om te zetten in oorlogsindus trie en de productie van vernietigings werktuigen tot fabelachtige hoogte op te voeren. Bij het probleem van oorlog en vrede zijn vele kwesties betrokken, zoowel economische als politieke en militaire. Ds. Priester geeft ons eenigszins een indruk van de moeilijkheden, welke ver bonden zijn aan het normaliseeren, laat staan verminderen der bewapeningen, aan de oplossing van het oorlogsvraag- stuk. Maar het gevoel van volslagen on macht om iets tot de juiste oplossing ervan bij te dragen, mag niet onze leids man zijn. Getuigen tegen de oorlog, werken voor de vrede, bidden om de hulp Gods, hierbij, dat is de drievoudige Christen plicht in betrekking tot „het ingewik kelde oorlogsvraagstuk", in onze dagen méér dan ooit! DE NEDERLANDSCHE HARINGHANDEL REGEERINGSZORG GEVRAAGD. De Vereeniging ter bevordering van vis- scherij, handel en nijverheid te Vlaardingen heQft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, waarin er op wordt gewezen, dat de algemeene export van haring uil Duitschland naar Nederland veel grooter is clan omgekeerd. De vereeniging is van meening dat niet in de eerste plaats regeeringssteun voor het haringvisscherijbedrijf gewensclit is, doch wel regeeringszorg. Verzocht wordt het daarheen te leiden, „at aan den ongewensGhten toestand, die den Nederlandschan haringhandel fnuikt, de uitoefening van de liaringvisscherij on mogelijk maakt en het leger van werkloozen nogmaals met duizenden zal vergrooten, een einde wordt gemaakt. NED. WERKLIEDENVERBOND „PATRIMONIUM" EEN LICHTPUNT „Eén lichtpunt tot dusver het eenige in de crisis is dit, dat zij gelegenheid biedt tot schoonmaak, schrijft Mr March ant in de „Vrijz.-Democraat". De omstandighecJen kunnen mogelijk maken, dat deze schoon maak radicaal zij. De zelfmoord van den luciferkoning Kreu- ger heeft het deksel gelicht van een nieuwe put met ongerechtigheden.. De man, die fail liete Staten aan leeningen hielp in ruil voor lucifermonopolies, bleek dit te doen met uit giften zonder gezonden gronctelag. Het ge achte publiek vertrouwde daaraan zijn geld toe door bemiddeling van eerste-rangs-finan- ciers. En als zoo geen geld meer te maken viel op het juiste oogenblik, werden Italiaan- sche staatspapieren vervalscht". Verband moet er zijn, zoo betoogt de schrij- er verder, tusschen de actie van Hitier en c)e Kreuger-zwendelarijen. Politieke avontu- :rs kregen een nieuwe kans. „Het deert hun niet. dat zij daartoe een man als Hindenburg moeten diskwalificee- ren, die eenmaal hen en hun volk voor fina len ondergang heeft bewaard. Het is vreese- lijk om aan te zien. Laat ons hopen, dat de nieuwe openbarin gen doorwerken en tijdig tot nadenken stem men. De revolutie, die alom in vollen gang is, moge zuiverend werken.". EEN GEMEENTE ZONDER GEMEENTERAAD De gemeente Mesch bij Eysden is sedert Zaterdag j.l. zonder gemeenteraad. Alle le den hadden voor de benoeming bedankt, terwijl het eenige lid, dat de benoeming aanvaard had, thans de gemeente metter- jon verlaten heeft Alle lijsten zijn uitge- it, zodat de Burgemeester alleen rtaat ALGEMEENE VERGADERING TE ZWOLLE In het gebouw „Odéon" te Zwolle heeft hedenmiddag om één uur de openingszit ting plaats gehad van de 48e Jaarlij ksche Algemeene Vergadering van het Neder landsch Werklieden-Verbond „Patrimo nium". Nadat deze vergadering op de ge bruikelijke wijze geopend was heeft de voorzitter de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, zijn openingsrede uitgespro ken, welke getiteld was. „De terafim spreken IJdelheid". Spr. ontleende den titel zijner rede aan Zacharia 10. alwaar de profeet het volke te ruggekeerd ziet uit de ballingschap. Maar hij is de ellende niet vergeten, die dit volk heeft doorgemaakt, en nog minder de die pere oorzaak daarvan. Men heeft immers rijn toevlucht genomen tot de terafim huis- en orakelgoden, die als gevers en be schermers van het aardsche geluk werden beschouwd. Meri verwachtte zijn heil van toovenarij en waarzeggerij. Maar het steu nen op de afgoden en het luisteren naar de valsche profeten heeft niets dan teleur stelling opgeleverd, en men is erdoor in bittere verlegenheid gèkomen. Het in be ginsel verloste volk moet zich ook voor wat de voorziening in zijn stoffelijke nooden betreft op Jehova verlaten, en in Zijne we gen wandelen. Beginselen immers beheer- schen het leven ook de stoffelijke zijde daarvan. Da Costa teekent in zijn „Na vijfentwin tig jaren" de verbazingwekkende vooruit gang van de ontwikkeling, waarvan hij ge tuige was. En hoezeer is sindsdien deze ont wikkeling nog in versneld tempo voortge gaan. Maar tevens is het moeilijk voor be twisting vatbaar, dat ook in alle kringen minder als het hooge doel van leven en ar beid werd gezien de verheerlijking Gods. De zelfzucht, het jagen naar persoonlijk of groepsvoordeel is onvereenigbaar met't geen de maatschappij voor haar ontwikkeling noodig heeft Die maatschappij toch is een organisme, waarvan de deelen geen oogen blik mogen vergeten, dat zij elkanders le den zijn. Hooge verwachtingen zijn gekoesterd van de democratie, doch hoe teleurstellend is de-uitkomst! Niet omdat democratie op zich zélf verkeerd zou Zijn, maar omdat men in haar naam afgoderij-heeft bedreven. Men mag ook den oorlog niet eenzijdig verkla ren uit economische motieven, of hem in gedachten verbinden aan een bepaalde pro ductiewijze. bijv. het z.g. kapitalisme. Juist onder het socialisme zou elk conflict over grondstoffen of afzetgebieden een conflict zijn. niet tusschen particuliere belangheb benden, doch tusschen staten. De christelijk-sociale beweging zal baar kracht moeten vinden in de belijdenis van den naam des Heeren. Eigen beginselen moéten steeds dieper worden ingedacht Deze crisistijd vraagt van velen onzer groo- te offers, en plaatst ons allen voor groote moeilijkheden. Waartoe deze crisis nog lei den zal weten wij ook niet. In ons land ne men wij als belijders nog een wonderbe- voorrechte positie in. Of wij die zullen be houden? Doch de toekomst is in de hand des Heeren. Spr. eindigde met de woorden van Da Costa Een jongske zal den leeuw beheeren! De wolf zal met het lam verkeeren En de Englen Gods weer met den mensch! Het zijn de lang verwachte dagen Van 't aangekondigd Welbehagen, En aller hemelingen Wensch! Nadat de heer Smeenk zijn openines- rede had beëindigd kwamen de jaarversla gen van secretaris en penningmeester in bespreking, en werd de begrooting voor 1932 vastgesteld. Vervolgens had een be stuursverkiezing plaats. Op een en ander hopen wij morgen nog nader terug te ko men. DE LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN Naar wij vernemen heeft de vorige week het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden ten einde zijn standpunt te bepalen tegen over het voorstel der directie van de N°d Spoorwegen, om de bezoldigingen, perio dieke verhoogingen, toelagen, premiën en andere vergoedingen, die aan het personeel toegekend worden, met 10 pet. te verlagen. Uitvoerig werd nagegaan welke de oor zaken zijn geweest, die de bedrijfsleiding er toe hebben geleid, om bij de sedert 1922 reeds ingevoerde bezuinigingsmaatregelen, opnieuw deze zoo sterke verlaging der be zoldiging te willen toepassen. Het hoofdbe stuur, de door de directie aangevoerde mo tieven overwegende, tevens lettende op de vele verslechteringen, die de laatste jarec reeds ingevoerd zijn geworden en in aan merking nemende de houding, die de Over neemt inzake het vervoersvraagstuk, was van oordeel, dat het voorstel der directie niet aanvaardbaar is te achten en daarom al het mogelijke moet worden gedaan om het daarheen te leiden, dat door Directie Personeelraad dit vraagstuk alsnog tot een voor hef personeel bevredigende oplossing gebracht zal worden, waarbij de hoop en het vertrouwen werd uitgesproken, dat ook de Regéering hiertoe haar volle medewer king zal verleenen. Het hoofdbestuur verklaarde voorts dat de aangekondigde loonsverlaging, die onder het geheele personeel een storm van ver ontwaardiging gebracht heeft, als onaanne melijk moet worden beschouwd en het zich daarom tegen deze bezuigingsmaatregel met kracht zal verzetten. Op 3 en 4 Mei a.s. zal de Bond te Amers foort zijn algemeene vergadering houden en zal het hoofdbestuur, voor wat de verder te nemen maatregelen betreft, zijn stand punt uiteen zetten en de afdeelingen om trent de te voeren actie verder inlichten. GER. VER. VOOR DRANK BESTRIJDING PROV. ZUTO HOLL. BOND Vanwege den Prov. Zuid-Holl. Bond van afd. van de Ger. Ver. voor Drankbestrijding zal Woensdag 27 April as. 's avonds om 8 uur in de Chr. Kerk te Noordwijk Binnen een openbare vergadering worden gehouden onder presidium van den heer Joh. Pad- ding van Noordwijkerhout Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. W. H. Gis pen, Geref. predikant te Scheveningen en voorzitter Van het hoofdbestuur vaii de vereeniging, met het onderwerp: „Moeilijk doch schoon" en W. C. F. Scheps van den Haag. voorzitter van den Z. H. Bond, met het onderwerp: „Zwaar doch noodzakelijk". GEDENKTEEKEN DR. J. TH. DE VISSER Het „Comité voor een Gedenkteeken dr. J. Th. de Visser" werd verblijd door een be langrijke gift van H.M. de Koningin. NAT. VEREEN. ..PRO REGE" ALGEMEENE VERGADERING OP 17 MEI De Nationale Vereeniging „Pro Rege" hoopt 17 Mei a.s. haar algemeene vergade ring te houden te Utrecht in het tehuis voor militairen, Wed 3a De bijeenkomst vangt te half elf 's voor middags aan. Na de huishoudelijke werk zaamheden hoopt Ds. J. Gispen, van Gro ningen, een causerie te houden over zijn er varingen op Curasao, terwijl Ds. de Bruijn, van Hooge Zwaluwe, een opwekkende rede hoopt uit te spreken. Het jaarverslag geeft bijzonderheden over verschillende militaire en burgerafdeo.lingcn Er zijn 16 militaire en 70 burgerafdeelingen plus elf correspondentschappen met 6418 le den. Het orgaan „Pro Rege" zal voortaan een vragenbus bevatten voor ouders .en dienstplichtigen. Ook is een nieuwe rubriek geopend, welke verzorgd wordt door Ds. Yenema, van Loosduinen. NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op 't m.s. „Johan v. Olden- barnevelt" zal Dinsdagmorgen 26 April om 10,20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 27 April om 7.05 uur te Zevenaar 7.57 uur te Arnhem, 8.48 uur te Utrecht C.S., 9.49 uur Den Haag S.S., 9.36 u. Amsterdam W.P., 8.51 uur Amsterdam C.S., 10.01 uur Rotterdam Maas. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nijmegen, D. Bremmer te Hoek van Holland. Aangenomen: Naar Amsterdam (als 2de ifnss. pred. voor Djogjacarta), G. J. van Reenèn te Warns. Bedankt: Voor Loosduinen (vac.-C. J van Binsbergen), G. Laarman te Hilversum NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Winschoten (Ned. Herv. Evangelisatie), G. L. Bouman te Warns. Bedankt: Vo.or Wemeldinge, E. War- molts te Scherpenzeel (G.). Voor Vinke- veen, S. Go veris Jr. te Gameren BEROEPINGSWERK Te Rossnm zal de Geref. Kerk combi natie zoeken met de Kerken te Zalt-Bommel, Well, Poederijen en Aalst, om te komen tot het beroepen van een dienaar des Woords. Te Zevenhoven (Z.-H.) zal door de Ned. Hervormde Gemeente, mede uit finan cieel oogpunt, in de bestaande predikantsvaca ture voorloopig geen beroep worden uitge bracht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. W a r t e n a, Ned. Herv. predikant te Scheveningen, heeft gisteravond, na ruim 31-jarig verblijf aldaar, in de Oude Kerk, van zijn gemeente afscheid genomen met een predikatie over Efeze 3 1417 en beant woordde de vragen: waarom wij mogen bid den? en hoe wij moeten bidden? Toespraken werden gericht tot zijn echt- genoote, zijn 92-jarigen vader en zijn broe der, den ambtsbroeder, ringpredikanten, ker- keraad, godsdienstonderwijzer, kerkvoogden en notabelen, collectanten, organisten, kos ters en voorlezer en ten slotte tot de ge meente. Voorts werden gememoreerd de ver schillende vereenïgingen, waarmee de schei dende predikant bemoeienis had gehad. Toegezongen werd Ps. 134 1. De belangstelling was zoo groot, dat velen niet in het kerkgebouw konden worden toegelaten. JUBILEA Ds. N. de Jr n g, Ned. Herv. predikant te Velp, herdenkt 5 Mei a.s. den dag waarop hü voor 25 jaren intrede deed in genoemde Gemeente. Nicolaas de Jong werd 2 Jan. 1869 te Dok- kum geboren, studeerde aan het Gymnasium te Winschoten en deed in 1892 het doctoraal examen Theologie te Groningen. Candidaat geworden in 1893 deed hy 25 Febr. 1894 in trede te Engwierum. Op 5 Dcc. 1897 verbond hij zich aan de ke-k van Uithuizermeeden, die hij tien jaar mocht dienen en 5 Mei 1907 vaardde hy zijn ambt te Velp. De a-s. jubilaris beweegt zich op verschil lend gebied. In Friesland was hij een tydlang lid en praeses van het Classicaal Bestuur van Dokkum en bestuurslid der Chr. Hist. Kies- vereeniging. Tydens zyn verblyf te Uithuizer meeden werkte hij mee aan de oprichting de Kweekschool met den Bybel voor Onder wijzers te Groningen. Te Velp (G.) bekleedt by verschillende functies op kerkelijk en maat schappelijk gebied. Hij is o.m. lid van het Classicaal Bestuur van Arnhem en lid van het Hoofdbestuur van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel. Zondag S Mei a.s. hoopt Ds. de Jong op ver zoek van den Kerkeraad en de Gemeente dit heuglyk feit in de godsdienstoefening des morgens te 10 uur te herdenken. Ds. Corn. J. van Paassen, Nod. Hervormd predikant te Zutphen. herdenkt Mei a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. Cornelis Johannes van Paassen. geboren 1 April 1879 te Rilland-Bath, studeerde het Gymnasium te Leeuwarden en aar Academie te Leiden. Op 5 Mei 1907 verbond hij zich aan de Ned. Herv. Gemeente te Garrelsweer. In 1913 vertrok hij naar Delf zijl en staat nu sinds 1 Juli 1917 te Zut phen. In alle drie Gemeenten werd hij bc vestigd door zijn broeder Ds. C. J. van Paas sen, van Haarlem. Tijdens zijn verblijf te Garrelsweer werd een nieuwe kerk ge bouwd. In Delfzijl maakte hij de moeilijke oorlogsjaren mee door. In de Groninger ja ren was hij verbonden als predikant aan 't Diaconessenhuis te Groningen en was ja renlang lid van het Class. Bestuur van Ap- pirigedam. Ds. van Paassen beweegt zich thans op onderscheiden gebied. Hij is secretaris van de Vereen, voor Chr. Gezondheids- en Vn- cantiekolonies in Nederland, leeraar in het Hebreeuwscb aan het Lyceum te Zutphen, godsdienstleeraar aan de Strafgestichteil te Zutphen, voorzitter van de Afdeeling van den Vrij willigen Landstorm, lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Chr. Oranje- cereenigingen en voorzitter van de Chr.- Hist Kiesvereeniging. Ook is hij lid van de Examen-commissie van den Schoolraad de Commissie van Geschillen den Schoolraad. Ds. J. L. JASPERS We hebben reeds meegedeeld, dat Ds. J. L Jaspers „met een betuigen van leedwezen volledige erkenning van het berouw over'zyn daden" aan de Classis Arnhem der Geref. Kerken verzocht heeft zijn afzetting onge daan te maken. Ook hebben we vorige week melding ge maakt van verdere mededeelingen daarover door de „Heraut". In „Woord en Geest" schryft nu Ds. H. C. van den Brink o.m. het volgende: „Zelf ben ik zeer van naby met de over wegingen van Ds. Jaspers bekend. „In wat de .Heraut" zegt, schuilt wel eenige waarheid, al kan natuurlijk een en ander geen grond zyn ter verdediging Assen. De volle waarheid echter niet In zonderheid het feit de „Heraut" zal dit wel weten, maar verzwijgt het, dat de kerken in O.V. (hiermee bedoelt Ds. van den Brink de Geref. Kerken, Red.) terstond na de ■afzetting het pensioen van Ds. Jaspers introk- hem naakt aan den dijk zetten, heeft op deze betreurenswaardige daad van Ds. Jaspers grooten invloed gehad, hetgeen wel niet verschoonbaar, maar toch met het oog op zijn levensomstandigheden zeer goed klaarbaar is. „Meer wil ik over zyn motieven niet zeggen. Wellicht zal hijzelf zich daarover later wel uitspreken. Thans is hy door zenuwoverspan ning daartoe niet in staat". n den Brink deelt nog wel mee, dat Ds. Jaspers op den Eersten Paaschdag nog met den Kerkeraad eener Kerk in Hersteld Ver- Voornaamste Nieuws. DE VELDEN BLOEIEN! (bit 1) Jaarvergadering van Patrimonium te Zwolle. De Chr. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel en de loonsverlagingen bij de Spoor wegen. (blz. 2) Bij de verkiezingen in Pruisen rijn de nationaal-socialisteu, ondanks geweldige zetel winst, niet in de meerderheid gekomen. Zelfs mèt de andere rechtsche partijen blij ven ze daar nog beneden. De sociaal-demo craten zijn sterk in stemmen en zetels ach teruitgegaan. Het Centrum heeft zich ge handhaafd. (blz. 3) Van en Over de Ontwapeningsconferen tie X. (blz. 5) De koersdaling van de aandeelen van de Koninklijke. (blz. 10) Het handelsverkeer van Nederland II (slot)" ENOPME PRIJSDALING band over een beroep onderhandelde, dat hij verklaarde dit te begeeren en te zullen aan vaarden, en dat hij slechts twee dagen daar na besloot zich met boete en berouw tot de Geref. Kerken (Classis .Arnhem) te wenden. PROPONENTSFORMULE De Classis Goes der Geref. Kerken nafn, na bespreking van een commissoriaal rapport betreffende het opstellen van een on- derteekeningsformulier voor proponenten, de volgende voorgestelde formule aan: „Ik verklaar van ganscher harte met de be lijdenisschriften der Gereformeerde Kerken nader voor wat betreft art 4 en 5 der Ned. Geloofsbelijdenis overeenkomstig de uitspraak der Generale Synode van 1926 in te stem men en beloof niet te zullen leeren wat niet in overeenstemming is met die belijdenis". Ah een juichkreet is de mare door 't land gegaande velden bloeien! En duizenden maken zich op het onvergetelijk kleurenfeest tc genieten. Bovenstaande foto werd genc^ien uit den trein en laat iets zien van de bloeiende-velden onder Vogclenzcng. OUDERLINGENCONFERENTIES Te Goes wordt a.s. Woensdag de jaarlijk- sche Conferentie van Ouderlingen der Geref. Kerken in Zeeland gehouden. De referaten zullen handelen over de vragen: „Hoe zullen wij de jeugd behouden?" en „Hoe zullen wij den Bybel lezen in ons gezin?" GEEN AVONDGODSDIENSTOEFENINGEN. Te Arnhem besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk in Hersteld Verband by wyze van proef in de maanden Mei, Juni, Juli en Aug. geen avondgodsdienstoefeningen te houden. KERKGEBOUWEN Te Apeldoorn zal de nieuwe Zuider- kerk der Geref. Kerk Woensdag 4 Mei a.s. in gebruik worden genomen. PAULUS IN ATHENE Naar het „Alg. Weekblad" mededeelt, heeft de Grieksche Kerk te Athene besloten, om voortaan op den 29sten Juni een plechtigen dienst te houden ter heerdenking van Paulus' rede op den Areopagus. Vyf jaar geleden be gon de Y.M.C.A. met deze herdenking. De Grieksche Kerk heeft ze thans overgenomen. Verleden jaar leidde de aarts-bisschop van Athene de plechtigheid aan welke niet min der dan 5000 menschen deelnamen. De rede van Paulus alsmede 1 Cor. 15 werden toen voorgelezen. „JACHIN". De Jaarvergadering der Geref. Zondags- schoolvereeniging „Jachin" zal D.V. gehouden worden op Woensdag 13 Juli a.s. te Alkmaar. Sprekers zyn de voorzitter Prof. Dr. F. W. Grosheide en de vice-voorzitter Ds. J. A. Tazelaar, van Rotterdam. ZENDING J. A. van Balen. Heden herdenkt de heer J. A. van Balen te Utrecht, naar do „NJLCt." memoreert, dat hij 50 jaar geleden door de Utr. Zendingsvereeniging als Zende- ling-leeraar van Nieuw-Guinen werd geordend en afgevaardigd. Hy heeft daar 30 jaren ge arbeid .Zyn pionierswerk heeft den weg ge baand voor een grooten overgang naar het Christendom. A.s. Vrijdag zullen de heer en mevrouw Van Balen door het Hoofdbestuur der U.Z.V. in een vergadering worden ont vangen. Thans is de heer Van Balen ouderling der Ned. Herv. Geemeente te Utrecht en werkt hy mede in evangelisatie en ziekenbezoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1