IMrnwr £riteiljr dtounuil Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. N.V. HOUTHANDEL V.H.J, VAN SCHIJNDEL C» ABONNEMENT; (Beschikklngskosten 1 0.15.) Per week R»i dagelijksrhe zending 7-— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Znndacpblnd niet afzonderlijk verkrijghaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3641 ZATERDAG 23 APRIL 1932 ADVüRTENTIEN Van 1 tot 5 regels- t.l*Vr Elke rveel meer- m 0-22*; Ir.ger Medeileelingen van 1—5 reg»!s 2-30 Elke regel meera 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang öil nummer bestaat uit VIER blader DORPSPOLITIEK En samenvoeging van gemeenten Het heeft ons al meermalen getrof fen, hoe de kwestie der samenvoeging van gemeenten niet wordt gevoeld als een vraagstuk van zuiver staatsrechte lijke beteekenis, dat dus voor het mee- rendeel onzer burgers enkel van theore tisch belang is, doch dat het "ingrijpt in het levend organisme der gemeenten zelf en daardoor belangstelling wekt in veel ruimeren kring. Ook ditmaal deden we deze ervaring op, toen we onlangs aan de hand van de conclusies van een rapport, uitgebracht door een commissie vanwege de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, ons verzetten tegen samen voeging van gemeenten op ruime schaal op den simpelen grond, dat langs dezen weg belangrijke financieele voordeelen zouden zijn te bereiken. Een lezer deelt ons mede, door onze motieven tegen samenvoeging niet heel bevredigd te zijn en wijst dan op de practijk in vele kleinere gemeenten, die naar zijn oordeel in het gemeente lijk belang zelf met ruime toepassing samenvoeging eischt. Tot juist begrip willen we de gron den, waarop ons betoog steunde, nog even samenvatten. Daar is in de eerste plaats het histo risch argument, de omstandigheid, dat een zekere plaatselijke gemeenschap al lengs is samengegroeid en een eenheid vormt (door tegenstanders spottend en overdrijvend genaamd de „kerktoren theorie"), en voor dit iri dén loop der geschiedenis gewordene past eerbied en eon groote mate van terughoudendheid. Oit het feit, dat men aldus met een organisme te doen heeft, volgt in het algemeen, dat de deelgenooten dezer ge meenschap bij het leven van hun be perkten kring nauw betrokken zijn en voor de uitingen daarvan belangstelling koesteren. Een eind maken aan deze interesse zou een aanmerkelijke ver arming beduiden van het gemeenschaps leven. Waar aldus „historie en leven" een krachtig woord meespreken, mocht, al dus was onze gedachtengang, aan finan cieele overwegingen geen domineerende plaats worden ingeruimd. En verzet moet zeker geboden, wanneer een advies tot samenvoeging op ruime schaal uit sluitend steunt op overwegingen van financieelen aard en deze geldelijke ar gumenten, in het algemeen gesproken, bovendien nog allesbehalve doorslaand blijken te zijn. En dat was het geval met het financieel betoog in hét' rap port. Men mag overigens niet vergeten, dat men bij de beoordeeling van hot samenvoegingsvraagstuk van de géider.- de historisch geworden toestand heeft uit te gaan, zoodat niet de advocaat van het bestaande den feitelijken toestand aannémelijk heeft te maken, maar op den pleiter voor samenvoeging de be wijslast rust, dat de geldende ordening niet voldoet en plaats moet maken voor een betere. Zal het oude vervangen worden door het nieuwe, dan dient het aannemelijke van wat komen moet met deugdelijke gronden te worden aange toond. Dat wij overigens geheel deze kwestie niet dogmatisch beschouwen en dat ook de Regeering zulks niet doet, verklaar den we reeds eerder met nadruk. Dit blijkt trouwens voldoende, wanneer men in aanmerking neemt, dat ons land in 1851 nog 1210 gemeenten telde, een cijfer dat in den loop der jaren inkromp tot 1077. Als leidend beginsel werd door de Regeering daarbij de stelling aanvaard, dat ieder geval op zichzelf moet worden beschouwd, een overwe ging, die het nut van samenvoeging er kent waar het toelaatbaar is, maar massaal en ruw ingrijpen uitsluit. Doch thans de practijk in vele ge meenten, zooals een onzer lezers die ziet Deze stoot zich en de klacht heeft menigmaal recht van bestaan aan de wijze waarop het bestuur der gemeente in tal van kleinere plaatsen wordt uit geoefend. Het beleid van het college, door den wetgever aan het hoofd der gemeente geplaatst, culmineert vaak „in allerlei boeren- en familiekwesties, de Raad vormt een ja-knikkersgroepje, dat in grootere gemeenten niet voor komt". Vereeniging van gemeenten zou een einde maken aan de „kleinzielige, dorpspolitiek", die thans in sommige streken hoogtij viert Eerlijkheidshalve moet worden toe gegeven, dat deze dingen voorkomen. Het woord „dorpspolitiek" op zich zelf een onschuldige, kleurlooze uitdruk king roept herinneringen op omtrent een gemeentelijk beleid van besloten onderonsjes, doet denken aan een nepen bestuur van enghartige notabe len, wien boven het gemeentebelang het welzijn van henzelf en van de hunnen ter harte gaat. Deze dingen komen voor maar ze zijn niet algemeen. Dat een debat in een plattelandsgemeenteraad weieens af daalt tot persoonlijkheden en voert tot kliekgeest, mag nog geen reden zijn om den gemeer.tebesturenden plattelanders in het algemeen het stigma van klein zieligheid en benepenheid op te druk ken. Een ieder is geneigd de euvels in eigen omgeving van te korten afstand en dus te groot te zien. En bouwt men op déze verschijnselen algemeene con clusies, dan blijft men niet geheel bil lijk. Bovendien is de veelal aangenomen stelling, dat het stedelijk gemeente beleid zich gunstig zou onderscheiden van de dorpspolitiek, meer schijn dan wezen. De bewering, dat de afgevaar digde in de stad, die zijn kiezers niet kent, zich als vrij man kan gedragen, berust in vele gevallen op een fictie. De sterke ontwikkeling van organisatie en partijwezen in de stad hebben menig afvaardigde gemaakt tot een marionet en hebben tot beslissingen geleid, waar bij het groepsbelang een overheerschen- de rol speelde. Dat trouwens samenvoeging van ver schillende plattelandsgemeenten het po litieke peil zou verhoogen, lijkt ons niet gemakkelijk te aanvaarden. Door het feit der combinatie wordt in het mate riaal, waaruit de afgevaardigden wor den gerecruteerd, geen principieele wij ziging aangebracht, het zijn dezelfde personen die, zij het ook in geringer J straks de Raadszetels zullen bezetten. En als zij inderdaad in hun vroegere gemeente uitmuntten door klein gedoe, is het gevaar groot, dat zij zich in de grootere gemeente met even groote ambitie zullen toeleggen op de behartiging van locale belangen, waar door de nieuwe gemeente verscheurd wordt. Ook al geven wij toe, dat in verschil lende kleinere gemeenten van de plaat selijke politiek geen verheffende in vloed uitgaat, een grond voor samen voeging op ruime schaal zouden wij hieraan niet willen ontleenen. Want het gaat hier in wezen om de gemeente lijke zelfstandigheid Wie de staatsrechtelijke eisch stelt der plaatselijke autonomie, moet deze zelfstandigheid aanvaarden met haar goede en kwade ziiden. Wanneer een gemeenteraad van haar bevoegdheden een minder juist gebruik maakt, mag dit nog geen aanleiding zijn om hem zijn rechten te ontnemen. Evenmin mo gen Gedeputeerde Staten zich zetten in de zetels van den Raad, als zij eens in bepaald geval anders zouden heb ben gehandeld. En evenmin wordt ouder, die in opvoedkundig talent zoo nu en dan tekortschiet, van de ouder lijke macht ontheven of ontzet Wanneer men de plaatselijke zelf standigheid erkent uitsluitend voor de gevallen, waarin overeenkomstig eigen inzicht wordt gehandeld, miskent men inderdaad die zelfstandigheid. Vrijheid, zelfstandigheid we ge ven het toe sluit aanmerkelijke risi co's in zichhet risico, dat ook verkeerd. kan worden gehandeld en beslist Dit zijn gevaren, die niet mogen worden onderschat. Maar overigens hebben deze gevaren hun staatsrechtelijke grenzen in controle van hooger toezicht, ingrijpen van den Commissaris der Ko ningin en bij wanbeheer financieele curateele van het Rijk. Zoo is ook dit een tot haar eigen welzijn gebondene vrijheid. En dat deze vrijheid bij de kleinere gemeenten minder veilig zou zijn dan bij de groote, heeft de ervaring niet bewezen. Intusschen blijven w\j van oordeel dat, waar de verhoudingen samenvoe ging van gemeenten wenschelijk en mo gelijk maken, dergelijke gevallen nauw gezet moeten worden ovenvogen. Voor forceeren hoede men zich even wel. Trachten om ijzer en leem samen te voegen is een hachelijke onder neming. Menige gemeente, uit samen voeging ontstaan, is de oude tegenstel ling nooit teboven gekomen en wordt er nog voortdurend door verdeeld. Samenvoeging van gemeenten is een vraagstuk, dat met wijsheid en voor zichtigheid moet worden ter hand ge nomen. Dat de Regeering hiervan door drongen is, leeren haar herhaalde uit spraken. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal a.s. Woensdag 27 dezer niet plaats hebben. Bij Kon. besluit is op verzoek, eervol ont slag verleend aan den referendaris 2e kl, der posterijen, telegrafie en telefonie B. S iMans (o.v.). GOUVERNEUR DER RESIDENTIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot gouver neur der residentie de luit-generaal Jhr. W. Röell, commandant van het veldleger, te vens commandant der Vesting Holland en aangewezen tot waarneming van de betrek king' van gouverneur der residentie, in' ge val van ontstentenis, ziekte of afwezigheid van den titularis, de generaal- majoor T. do Goeijen, commandant van de le divisie. RECHTSWEZEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot raad sheer- plaatsverv. in het gerechtshof te Arnhem Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud- Gouverneur van Suriname. RAAD VAN BEROEP. Bij Kon. besluit is benoemd tot (derden! secretaris van de Raden van Beroep voor de directe belastingen nos. 1 en 2 te Am sterdam Mr. G. J. Wiarda, advocaat en pro cureur te Amsterdam. DIRECTE BELASTINGEN. Bij Kon. besluit is de inspecteur der dir bel., inv. en acc. J. A. van Benidegom te Leiden 3e afd.. benoemd tot hoofdinspecteur der directe belastingen te 's-Gravenhage' is aan F. C. te Loo, verificateur der i en acc. te Amsterdam, eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst; zijn benoemd tot ontv. der dir. bel., inv en acc.: J. F. M. J. Schattenberg, surnume rair der dir. bel., invoerr. en .acc. Roti dam: G. Prevoo. surnumerair der directe bel., invoerr. en acc. te Rotterdam; H. J d. Linde, surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc. Zwolle; tot ontvansrer der dir. bel. en acc te Bor culo de surnumerair der dir. bel., invoerr en acc. M. G. de Boer, Rotterdam; de ontvanger der registratie no. 2 en do meinen W Ritman, te Middelburg, lot .vit vanger der registratie no. 2 en domeinen tevens bewaarder van de hvpotheken, he' kadester en de 6cheepsbewijzen te Middel burg. LEGER EN VLQOT. Bij Kon. besluit is bevorderd tot hoofd officier van administratie le kl. de hoofd officier van administratie 2e kl. T. Meiier: is aan den hoofdofficier van administra tie le klasse T Meijer, op verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst; zijn bevorderd tot off;cier van den mari ne-stoomvaartdienst le klasse de officieren van den marine-stoomvaartdienst 2e kl. U G. van Niel en J. N. Gpns; bevorderd tot officier van den marine stoomvaartdienst le kl. de officier van den marine-stoomvaartdienst 2e kl. A. A. C Kramer en tot officier van gezondheid 1* kl. de officier van gezondheid 2e kl. L. J Kuypers; is aan den generaal-majoor van den mi litair geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië Dr. L. A. Krol, op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst onder dankbetuiging voor de bewe zen diensten en is hij benoemd tot ridder iu de Orde van den Nederl. Leeuw. BEPERKING POSTDIENST OP ZATERDAG VERVROEGD SLUITINGSUUR. Met ingang van 7 Mei as. wordt voor de postkantoren, vereenigde kantoren, bijkan toren met volledige dienstuitvoering en de hulpkantoren het sluitingsuur voor den postloketdienst des Zaterdagsmiddags be paald op 16 uur en voor de bijkantorep met beperkte dienstuitvoering in het algemeen op 15 uur. Bij wijze van overgangsmaat regel zal ge durende den normalen openstellingstijd lot uiterlijk 18 uur gelegenheid bestaan voor het behandelen van express-zendingen, te legrafische postwissels, reis post rh egu es en cheques met spoedadviezen. stortingen met spoedhehandeline en voor het afhaJen van postrestante stukken. Deze Zaterdaesche dienstbeperking geldt dus niet voor de poststations. MR. A. FFNTFNFR VAN VLISSINGEN Mr. A. Fentener van Viissingen, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, wordt heden zeventig jaar. GEREF. JONGELINGSCHAP HET JAARVERSLAG VAN DEN BOND. In het laatste nummer ven het Geref Jonge'i gebied is het beknorde inarvprslag an den bondssecretaris opgenomen. Ver schillende onderwerpen passeeren daarin de revue: de leiding der organisatie, het werk der commissies, het contract met het bui tenland en de bondsuitgaven. Over de groei der organisatie wordt gezegd: .Met groote dankbaarheid mogen we ten slotte constateeron dat ook in 1931 onze bond in ledental zoowel der vereenieingen als der vereenigingsleden. toenam Het le dental van den bond nam toe met 24. doch slonk daartegenover met 8. zoodat de totale groei 16 bedraagt: het ledenM der vereeni- gingen echter groeide met 920. waerteeen- over een achteruitgang staat van 32 al zoo totale groej 888. De grootste bloei was merk- in Zuid-Holland 9 vereenigingen met 291 leden doch daarna m«g Overijssel met eere genoemd worden die 5 vereenigingen mocht boeken en 165 leden Gelukkig zeggen fiifers niet alles. Wel leeren ze ons. en dat geldt van het geheele land, dat onze Gereformeerde Jeugdbeweging nog in vollen bloei is." CRISIS EN KLEINHANDELS PRIJZEN DE RISICO'S VAN HET GROENTENBEDRIJF HET VEELEI3CHENDE PUBLIEK Vanwege de Commissie van Overleg der drie Middenstandsbonden zendt men ons een rapport over de prijzen in het groentenbe- drijf, waaraan het volgende is ontleend: Eén der meest duistere punten, welke voor het publiek in de prijsvorming van den kleinhandel gelegen schijnen, wordt gevormd door de tegenstellingen bij den handel in aardappelen en groenten. Die tegenstellin gen geven door een schijn van eenvoud aanleiding tot gevolgtrekkingen, welke voor de betrefffe.ide handelaren niet van de aan genaamste zijn. Maar de schijn van eenvoud valt ook hier samen met een ingewikkelde werkelijkheid. En deze laatste werpt een ander licht op het vraagstuk. Die werkelijkheid wordt in hoofdzaak be- heerecht door twee factoren: de natuur en de organisatie van de distributie zelve. Het is thans wel een algemeen bekend feit, dat in normale omstandigheden de productprijs in deze branche feiteiijk wordt vastgesteld door de buitenlandsche vraag. Maar deze buitenlandsche vraag wordt door kruist door invloeden van de natuur. Hoe is de oogst in het buiten- en binnen land, hoe de weersgesteldheid. Beide punten zijn van beslissenden invloed: het eerste, door dat aan vraag en aanbod grenzen worden gesteld, het laatste, doordat het de moge lijkheid van vervoer beheerscht. Mis-oogst in het buitenland brengt loonenden uitvoer mede, vorst-inval bevordert het vervoer van uit meer westelijk gelegen gebieden ten koste van die in het Oosten. Deze natuur- invloeden, de beduidende risico-factor wel ke haar stempel op het bedrijf drukt, blij ven ook gelden in de huidige abnormale om standigheden, waarin protectie en verar ming in het buitenland den uitvoer belet ten. Terwijl de productieprijs feitelijk wordt vastgesteld door de buitenlandsche vraag, kamen hier voor binnenlandsch verbruik de hooge distributiekosten bij. Deze laatste ontstaan in hoofdzaak door de gebrekkige organisatie, den aard der ar tikelen welke groot bederfrisico met zich brengt, en tenslotte de eigenaardige bezet ting van het bedrijf, die de omzetten mini maal maakt. Een betrekkelijk hooge bruto winstmarge blijkt daardoor nog slechts een minimum aan bestaansmiddelen voor de be trokkenen met zich te brengen. Van de productieplaatsen kometi de arti kelen in deze branche tot dén consument hoofdzakelijk langs twee wegen. Ligt het bevolkingscentrum in de nabij heid van de productieplaats, dan volgen de artikelen den weg: producent-veiling of/en grossier-détaillist Moeten de artikelen van verre worden aangevoerd, dan bedient de grossier zich van een commissonair om in de productiegebie den, welke hij zelf niet kan bezoeken, de aankoopen te doen. Een belangrijke rol in dezen handel blijkt aldus aan den grossier te zijn toebe deeld. Allereerst heeft deze de gewichtige functie van behoefte-anticipatie: hij moet zijn inkoopen regelen naar de te verwach ten afzetmogelijkheid. Hier schuilt dus voor hem 'n groote risico factor. Daarnaast heeft hij de functie van credietgever. Bij afleve ring door den producent moet in den regel ook contant worden betaald. De levering aan détaillisten geschiedt op weekcrediet. Dat dit nog al eens tot dubieuze posten aan leiding geeft, althans een behoorlijke risico met zich brengt, behoeft geen betoog. Van zijn kant geniet de grossier weer cre- diet van veilingen, zij het veelal onder bank garantie. De winkelier werkt veelal met geheel zijn gezin in het bedrijf. Ook op hem valt een aanmerkelijk deel van het afzetrisico. Dit is door den kleinen omzet een zeer hoog per centage Daarbij komen thans de eischen van het publiek tta aanzien van het schoonma ken van groenten en aardappelen- De beduidende aanschaffingskósten van schilmachines e.d. maken het bedrijf niet goedkooper. Ook de groote verscheidenheid van artikelen, welke moeten worden aange boden, en die er uiteraard door het vervoer niet beter op worden, kan niet anders dan verduurderend werken. Maar de doorslaggevende factor schijnt wel de eigenaardige bezetting van het be drijf, voornamelijk veroorzaakt door de in andere bedrijven ontbrekende categorie van ..losse" handelaren. Allereerst zijn dit de venters, die tegen het sluiten van een markt of elders een bederfelijken voorraad tegen zeer lagen prijs kunnen verkrijgen en uit venten. Ten onrechte vestigt dit 'den indruk, dat de vaste leverancier woekerwinsten neemt Daarnaast komen de vele gevallen, waar in werkloozen e.d., hetzij door gemeentelijke zorg, hetzij door particuliere liefdadigheid, van een klein geldbedrag worden voorzien om een groentenhandel te beginnen. Het te veel aan handelaren wordt daarop nog ver groot tegelijk met de bedervende overschot en. Tenslotte is er nog de groep der z.g.n. boeren. D?ze „boeren" zijn geen boeren. Velen van hen hebben zelfs geen land. Het zijn men schen, die ged.vongen door werkloosheid of slapte in hun bedrijf (de vrachtrijderij) trach ten op deze wijs hun brood te verdienen. Op zichzelf is dit prijzenswaardig, maar hpt is tegenover den gevestigden handel hoogst on billijk. Is de handel levendig door export of anderszins, dan vinden zij werk op de plaats hunner inwoning en laten zij het aan den plaatselljkèn handel over de verkoopsprijzen te verhoogen naar verhouding der verhoog de inkoopsprijzen. Gaat de handel flauw en is er geen voldoende afzet, dus minder werk en lagere verkoopsprijzen, dan komen zij den handel met zijn nog dure voorraden be- concurreeren en verwekken dan bij het pu- bliek de ge>dachte, dat zij met geringe winst tevreden zijn. KON. BEZOEK AAN AMSTERDAM WORDT UITGESTELD. Naar wij vernemen, ligt het niet in het voornemen van H. M. de Koningin om het jaarlijksch bezoek der Kon. Familie aan de hoofdstad in dit voorjaar te doen plaats hebben. Of het bezoek, evenals verleden jaar, in het najaar zal plaats hebben, zal nog nader door H. M. de Koningin worden beslist» VELSENS NIEUWE BURGEMEESTER DE INSTALLATIE. Gisteren is Mr. F. L. J. E. Rambnnnet officieel geïnstalleerd als burgemeester van Velsen. Burgemeester en Mevrouw Ramlvn- net werden de raadszaal binnengeleid d^or de raadsleden v. d. Flier en Handgras f, waarna wethouder Dunnebier de in stallatie-rede hield. Van de gelegenheid om met den nieuwen functionaris kenrns te maken, werd druk gebruik gemaakt. SALARISVERLAGING TE APELDOORN Na langdurige discussie heeft de gemeen teraad van Apeldoorn aangenomen e»n voorstel om gpdurende drie jaren een kor ting van 3 pet toe te passen op de loonen en salarissen van gemeentewerklieden en ambtenaren, terwijl verzocht zol worden aan de bevoegde instanties een gelijke korting toe te passen op de salarissen van burge meester, secretaris, ontvanger en commis saris der Koningin. BIJ DARMTRAAGHEID, lever en gal ziekten. vetzucht en jicht maag- en darm- catarrh. gezwellen aan den dikkendarmwand ziekteverschijnselen aan den endeldarm verwijdert het natuurlijke „Franz-JoseF*- bitterwater opstoppingen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Voornaamste Nieuws. i.HET CENTRUM" Naar wij vernemen, is thans ook 't dag blad „Het Centrum" overgegaan in banden van de N.V. „De Spaarnestad" te Haarlem. Het blad zal te Amsterdam worden gedrukt, de redactie echter blijft in Utrecht onder leiding van den heer HoL VRIJZINNIG-DEMOCRATEN DE KOMENDE KAMERVERKIEZINGEN. In de „Vrijz.-Democraat" deelt mevr Van T tal lie-Van Em b den mee, dat zij haar capdidatuur voor de komende Kamerver kiezingen terugtrekt. Zij is van meening, dat het voor de partii heter is. als een twee- dé landhouw-specia'iteit de plaats inneemt welke zij thans bezet DE ..VOORZORG" ALG. CHR. SOCIAAL WEEKBLAD. De „Voorzorg", het orgaan van den Chr Nat Werkmansbond, is ditmaal in hoofd zaak gewijd aan wijlen Dr. J. Th. de Vis ser. oprichter en eere-voorzltter van de^cn bond. Naast de artikelen, waarin het leven van den ontslapene wordt geschetst en diens begrafenis op de Rotterrfamsche begraaf plaats Crooswijk. bevat dit nummer een aantal fraaie foto's, welke het voor velen tot een waardevol bezit zullen maken. BEZUINIGINGSPOGINGEN. Ernstige versobering. De eerste suppletoire begrooting. waarin tot uiting komt. het resultaat van de bezui- niginespogingen ligt voor den Raad. Ontkend kan niet worden dat er ernstig gezocht is naar een zoodanige besnoeiing op de uitgaven, die zonder bet „leven" direct aan te tasten, toch redelijk soulaas brengt en de financieele positie der gemeente ook voor 1933 verbetert. Het bedrag waarmee de Begrooting door deze herziening wordt gebaat bedraagt f 2.389 000 rond. Jammer dat van deze be zuinigingen dire<^ weer 1 millioen wordt opqeëischt door do Tram, waar men. niettegenstaande de tariefsver hooging en bezuinigingen voor 1932 weder één millioen verlies rekent. Men moet echter, bij alle waardeering die men voor dezen arbeid hebben kan, zich wel rekenschap geven van het feit dat de eigen lijke „bezuiniging" veel geringer is dan het eindcijfer dat wij noemden. De lage ponden koers bezorgde de gemeente bij de rente betaling der Pondenleening een voordeel van f 162.000. Een vermindering van de posten onder hond (straten enz. alleen reeds f 166 000) is, slechts een verschuiving van de kosten naar volgende jaren. Voor de vermindering der bijdragen aan den Kapitaaldionst tot een totaal van rond f 400.000 geldt eigenlijk het zelfde. Men stelt de uithreiding en verbete ring van bepaalde objecten uit tot laier. Dat is te begrijpen en het is noodzakelijk, maar het is geen bezuiniging in de eigen 'ijbeteekenis. Wij zullen deze uitgaven een volgend jaar of althans volgende jaren weer terug zien komen. Evenwel er zijn ook verminderingen die waarlijk be zuinigen, die dus ook een volgende begroo'ing ten goede komen en wij hebben bovendien den indruk, dat hiermede nog niet het einde is bereikt. In elk geval mag den Wethouder van Financiën worden nagegeven dat hij tracht in de begrooting evenwicht te krijgen (blz. 1) Onderzoek van de Commissie van Overleg uit de drie Middenstandsbonden naar de risico's van het groen teabedrijf. (bit 2) Een compromis, geen beslissing te Genève over kwalitatieve ontwapening. Tardieu heeft de Fransche tanks en kanonnen voor- loopig gered. Veel kans op verdaging van de algemeene commissie tot half Mei, na de Fransche ver kiezingen. De moeilijkheden in Mandsjoerije Goebbels is ernstig ziek. Cycloon teistert Yucatan. f Verschenen is bet jaarverslag van de N.V. Rotterdamsche Boaz-Bank. Een communiqué van de „Koninklijke". De Kreuger Toll-affaire. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. Noordhollandsch Landbouwcrediet (blz. 5) Memorie van Antwoord der Eerste Kamer inzake de begrooting van het Zuiderzee fonds. (bldz 7) De stompende luitenant G„ die te Den Bosch is vrijgesproken, stond gister te Den Haag terecht. (blz. 9) Het pondenverlies van de Nederlandscho Bank in de Tweede Kamer. Van arbeider tot astronoom. (Van onzen Duitschen correspondent) Ons ZONDAGSBLAD brengt deze week n m Overdenking: Komt u niet toe. U, Die ik mijn vertroosting noem, vers van John letsw&art. Van Boeken en Schrijvers: Naar nieuwe Centra, (I) door G. .Rijnsdorp. ..Een seer wijs mandoor D&. D. Hogen birk Jzn. (Het eerste hoofdstuk van een nieuw, nog niet verschenen ver haal). Van Bonte Dingen, De arts in de carl- catuur, door G. K. A. Nonhebel. Openhartige brief. Herinneringen van een predikant, door Ds. G. B. Westenburg. Voor de Jeugd. Een nieuwe prijsvraag op komst! Kleuterkrantje. HAARLEM CHR. OPLEIDINGSSCHOOL „INSTITUUT OKANJE NASSAU" fSavengenoemd Instituut heeft een goed geslaagde ouderavond gehouden in het gebouw der H. J. M. V., onder leiding van Ds P W Koeken, voorzitter. Uit het jaarverslag van de secr., de heer A. van Driel, bleek een goede gang van zaken op de school. Mevr. M. Waar denburg— Lindeyer hield een causerie over de beteekenis van de Prot. Chr. Nijverheids- school voor de leerlingen van het Instituut, ter wijl de heer H. M. Bulten sprak over de voorrechten van het Mulo-diploma. Uit Oost-lndie DE DORNIER WAL-RAMP. SOERABAJA. 22 April (Aneta). De com missie. welke een onderzoek heeft ingesi*-M naar de ramp van de Donier Wal op Don derdag. 14 April, j.l.. meldt in haar rapport oa. dat het lijk van den bestuurder Leder werd gevonden met den vliegbril afgerukt in de linkerhand, waaruit de conclusie is te rekken, dat hij zirh vergist heeft in dm afstand tusschen het vliegtuig en de z^o Hij rukte toen blijkbaar den \liegbri, af jm beter te kunnen zien. OVERVAL Op EEN KASLOOPER Te Amsterdam is een ongeveer 60-jarige looper van een der scheepvaartmaatschappijen die gevestigd zyn in het Scheepvaarthuis. op de Kalrsmarkt aangevallen door twee man nen. Zy sloegen hem tegen den grond en trachtten hem zyn tasch te ontrukken Toen die poging misjukte. zyn de beide mannen in een auto gesprongen en langs de Oud* Waal in de richting van d«* Uude Schans ver dwenen. In de tasch zat geen geld alleen enkele administratieve stukken. Deze looper heeft nooit geld in zyn tasci.. De Centrale Ke- her- che heeft de zaak in handen en tracht de overvallers op te spore».. H°9™KANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVEHIJ NASSAUHAVEN B0EREN0AT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1