VRIJDAG 22 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. By Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere- medaille, in brons, aan A. Detrie te Utrecht; is benoemd tot ridder in de Orde Oranje-Nassau de heer S. A. L. Maduro, Curasao; is toegekend de eeremedaille der Orde Oranje-Nassau in zilver aan den heer D. Lopez Penha, Curasao. POSTERIJEN. Bü Kon. besluit is in vasten dienst benoemd tot adj.-commies by het Hoofdbestuur der Posteryen. Telegrafie en Telefonie L. Loos. RAAD VAN BEROEP. By Kon. besluit is benoemd tot plaatsverv. griffier van den Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering) te 's-Gravenhage Mr. L. Hol lander te 's-Gravenhage. rechtswezen. By Kon. besluit zyn benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton: Weert Mr. W. F. W. Kolkman; Tiel: Mr. J. van Nes; Leeuwarden: Mr. M. Koopmans; Nijmegen: Mr. E. M. Hekking; Hilversum: a. Mr. W. B Jacobs; b. Mr. A. Lugt; Terborg: a. E. J. Karsten, b. H. G. van Everdingen; Apeldoorn: Mr. J. A. H. Coops; Goes: Mr. C. M Kegge; Bergum: J. Peereboom; Alkmaar: Mr. C. A. de, Groot; Ridderkerk: a. J. W. Klein, b. P. A* van Buren; Groningen: Mr. H. Frima. burgemeesters. By Kon. besluit zyn opnieuw benoemd tot burgemeester van: Maassluis: C. P. I. Dom misse; Heenvliet: C. von Lindern; Abbenbroek: G. van Andel; Alkemade: L. H. M. J. Vosters; Voorhout: G. Bulten; Aagtekerke: J. Bosse- laar; Oudkarspel: A. J. Wynveldt, secretaris dier gemeente; Wyk aan Zee en Duin: H. Rothe, secretaris dier gemeente; Heerlen: M. F. G. M. van Grunsven; Thorn: J. H. C. Moers, secretaris dier gemeente. landsdrukkerij. By Kon. besluit zijn in de Commissie van Toezicht op de Algemeene Landsdrukkery benoemd: tot voorzitter: K. ter Laan, thans lid van die Commissie en tot lid ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer der Stuten- Generaal, te 's-Gravenhage. DE WINKELSLUITINGSWET in werking per 1 mei a.s, Naar men aan het Ned. Corr. Bur van dagbladen van de meest bevoegde zijde me dedeelt, blijft de inwerkingtreding van de Winkelsluitingswet bepaald op 1 Mei a^. VRACEN VAN KAMERLEDEN overlast van water. De heer Van Dis heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of deze bereid is, het daarheen te willen leiden dat de commissie, die tot opdracht heeft de ontwatering van de Geldersche Vallei te be- studeeren, onverwijld met concrete voorstel len kome, die tot opheffing van den hope- loozen toestand in die streken kunnen lei- EERSTE KAMER De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 26 April des avonds half 9, wanneer eenige kleine wetsontwerpen op de agenda 6taan. Woensdagvoormiddag 11 uur zal de Ka mer behandelen c>e begrooting van Suriname en van het Zuiderzeefonds. De voorzitter is voornemens aan de Cen trale Afdeeling voor te stellen te doen on derzoeken op Donderdag 28 April des vm. 11 uur het wetsvoorstel houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van pachtovereenkomsten. DE SURINAAMSCHE BEGROOTING memorie van antwoord. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Surinaamsche begrooting voor 1932 handhaaft de Minister van Koloniën zijn standpunt, dat het mo menteel geen aanbeveling zou verdienen o\er te gaan tot uitzending van een deskun dige om het vraagstuk van Suriname's toe komst te doen bestudeeren, met het oog op de geldelijke consekwenties aan de even tueel door zoodanige deskundigen in te die nen voorstellen verbonden. Verder wordt o. m. medegedeeld, dat met medewerking van de daaromtrent geraad pleegde belanghebbenden dit jaar de ver scheping van sinaasappelen naar Nederland weder ter hand zal worden genomen. Daar nevens is gelijk reeds eerder werd te kennen gegeven overleg gaande met een onderneming welke meer in het bijzonder de ananascultuur op het oog heeft Omtrent de voortzetting van de proefne ming ten aanzien van de mechaniseering der rijstcultuur hoopt de minister spoedig in de gelegenheid te zijn, een beslissing te nemen. Op agrarisch gebied biedt Suriname naar het inzicht van den minister voor een wer kelijk bevredigend bestaan van Nederland- sche kolonisten vooralsnog weinig kansen. CONSULAIRE DIENST De consul der Nederlanden te Fiume, de heer H. Krans, is overleden. De waarneming van het Consulaat Is op gedragen aan den heer A. Denes. GELDSCHIETERSWET commissie geïnstalleerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gisteren in een der lokalen van zijn Departement de Commissie van Advies en Bijstand, bedoeld in paragraaf 5 van de Geldschieterswet geïnstalleerd. De Minister deed dit met een korte rede, waarin hij doel en taak dezer commissie uiteenzette. Door den voorzitter der com missie, den heer mr. dr. G. v. d. B e r g h werd deze rede beantwoord. DE NIJMEEGSCHE OEVER VERBINDING een vierde pont. Naar wij vernemen, zal met het oog op de toenemende verkeersdrukte tegen het voor jaar, de Nijmeegsche gemeentelijke veer dienst weldra uitbreiding ondergaan. Om streeks Pinksteren hoopt men een vierde groote motorpont in de vaart te brengen. Aan de Lentsche zijde is reeds een tweede aanlegsteiger gemaakt OPCENTEN INDISCHE INVOER RECHTEN adres aan tweede kamer Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin het deze verzoekt het wetsvoorstel tot goedkeuring van tie verhooging der tijde lijke opcenten op de Indische invoerrechten niet te aanvaarden. Van aanneming vreest adr. een verderen teruggang van den invoer in Indië, welke ook door de Indische impor teurs wordt geducht. De verhooging betee- kent zoo tevens een nadeel voor onze indu- DE LUCHTDIENST OP ZEELAND plannen goedgekeurd De Minister van Waterstaat heeft de door de K.L.M. opgestelde plannen voor de uitvoe ring van den luchtdienst RotterdamSchou wen DuivelandWalcheren gedurende de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en even tueel September, alsmede de daarop be trekking hebbende dienstregeling en tarie ven goedgekeurd. Bedoelde luchtdienst wordt drie maal per week (Maandag, Donderdag en Zaterdag) uitgevoerd. Bij de opstelling van de dienstregeling Is zooveel mogelijk rekening gehouden met het verzoek van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" om op haar binnenkomende en uitgaande mailschepen aansluiting te geven DE VOORMALIGE DUITSCHE KEIZER geen reclame-object Naar wordt vernomen had de ex-keizer gisteren nog geen uitnoodiging ontvangen, om zich naar het Amerikaansch-West-Indi- sche eiland St. Thomas te begeven. Verder wordt vernomen, dat de ex-keizer wanneer hem een dergelijke uitnoodiging zal geworden, hieraan geen gevolg zou ge- Aan deze mededeeling wordt nog toege voegd dat de ex-keizer zich niet aJs „recla me-object" wil laten gebruiken. WERKVERRUIMING IN ZEELAND verbetering van waterafvoer. De commissie voor werkverruiming op Noord- en Zuid-Beveland besprak in haar laatste vergadering de vraag, hoe de werk loosheid ten plattelande zou kunnen worden bestreden. De vergadering was van meening, dat in vele polders door verbetering van den waterafvoer geschikte werkobjecten zouden kunnen worden gevonden. Dit zijn veelal werken, die in de tegenwoordige om standigheden door de polders niet worden uitgevoerd, maar kon voor deze werken steun van het Rijk worden verkregen, dan zouden verschillende polderbesturen wel licht tot uitvoering besluiten. In verband hiermede werd besloten tot polder- en waterschapsbesturen een circu laire te richten, waarin zal worden verzocht bij de vaststelling der begrooting te trach ten meer werkgelegenheid op het platteland te krijgen en daartoe rekening te houden met werkobjecten, die in werkverschaffing zouden kunnen worden uitgevoerd. DE WERKLOOSHEID IN DE BOUWBEDRIJVEN gevolcen van de crisis. Het N. V. V., het R.K. Werkliedenverbond en het Chr. Nationaal Vakverbond hebben een adres gericht aan den Minister van Ar beid, waarin zij aantoonen, dat de werkloos heid in de bouwbedrijven nog altijd buiten gewoon groot is en thans 38 der verze kerde arbeiders bedraagt Deze arbeiders, waarvan waarlijk niet ge zegd kan worden, dat zij hooge loonen ver dienen, worden dubbel gedupeerd, aangezien de werkloozenkas slechts korte tijd uitkeert en de arbeiders, uitgetrokken zijnde, buiten de steunregeling blijven. Met dit voor oogen en gezien de groote offervaardigheid van deze groepen van ar- ders voor de verzekering over een lange reeks van jaren, dringen genoemde verbon den er ten sterkste op aan, die maatregelen te willen overwegen, welke het mogelijk maken, dat de werkloosheidskassen haar smentaire uitkeeringen kunnen voort zetten. DE BAGGERWERKEN OP DE SCHELDE IN BELGIE ROFFELRUilEN, Hoelang nog? De Antwerpsche corresp. der Maasb." schryft d.d. 20 dezer: Terwyl gisteren in de Belgische kamer ge ïnterpelleerd werd over een vreemde achter- uitstelling van de NederlandschBelgische firma Laboremus by de aanbesteding van het Albert-kanaal, komt de „Schelde" vandaag met een nieuw feit voor den dag, waarbij een Nederlandsche firma werd uitgeschakeld zeer ten nadeele der Belgische schatkist. Het gaat hem hierom: De Nederlandsche firtna Volker, bekend over de geheele wereld om haar specialiteit in baggerwerken, heeft sedert verscheidene jaren de baggerwerken op de Schelde. In het begin van 1931 kwam men plotseling tot de ontdekking, dat het contract-Volker te einde liep en dat een nieu we aanbesteding noodig was. Zulks gebeurde dan ook. Het resultaat scheen te zijn, dat een dochter-maatschappy van de Société Générale de Belgique de laagste was. Doch by nareke ning bleek zulks niet het geval. Men z< daarmee een verhooging krijgen van 35 pet. De directeur der Scheldediensten te Ant werpen vond zulks al te kras en stelde voor, een nieuwe aanbesteding te houden. Het mi nisterie van zeewezen wees dit voorstel van de hand en gunde het werk aan de groep der Société Générale, met het gevolg, dat men oj de Schelde thans ongeveer 2 maal zooveel be taalt als in Nederland. Deze zaak kost elk jaar aan de schatkist 10 millioen en wijl het contract loopt over 10 jaar, kan men zeggen, dat de regeering een cadeau doet aan de Société Générale van 100 millioen. De Schelde noemt dit „het schandaal der baggerwerken op de Schelde". WERING VAN DEN COLORADO KEVER Verschonen is het verslag 'der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wering van den coloradokever bij in- en doorvoer van aardappelen en versche groenten. Verscheidene leden begroetten de indie ning van dit wetsontwerp met instemming. Niet alleen dient onze eigen cultuur be schermd te worden, maar ook dreigt het gevaar, dat, wanneer elders maatregelen gelden ten aanzien van in te voeren produc ten, strenger dan in ons land, vreemde pro ducten via ons land naar het buitenland gaan, hetgeen ongewenschte gevolgen mee zou kunnen brengen. De vraag werd gesteld, waarom niet overeenkomstige maatregelen worden genomen ten aanzien van de San- José-schildluis; ook dit insect kan een drei gend gevaar opleveren. Enkele leden, er op wijzende, dat Enge land reeds op 15 October 1931 den invoer van producten tot wering van den colorado kever heeft verboden, zulks met inwerking treding van 15 Maart 1932 en dus de elders genomen maatregelen zeer tijdig bekend wa- Uit vriendschap en uit naastenliefde Schrijf ik hier deze regels neer; Uit vriendschap schrijf ik aan de lezers, Uit naastenliefde den meneer Die mij een briefje heeft geschreven, Daar hij zich aan een roffel stoot Wanneer ik waag erin te zetten Het helgekleurde woordje „rood". Ik dien hier even vast te stellen Dat Rood dit woord heel prachtig vindt (Men schrijft er zelfs z?n zwartste daden Nog met rood potlood aan het bint!), 'i Is alles rood daar wat de klok slaatz De roep, de vuist, de marsch, het lied De jeugd, de staking, heel de actie Is rood, en rooden anders niet. Ik kan het waarlijk ook niet helpet (Het zit in m'n Oranjebloed Dat ik de leugens en de laster Van Rood hier signaleeren móé\ Het gaat mij niet om de personal Het gaat mij om het groote kwaad Dat Holland door de holle frases Van Rood zich nog verlakken laat; Dat honderdduizend van mijn naasten Door grof bedrog te gronde gaan; God en Zijn Christus gaan versmadenJ| Links van de scheidingslijn gaan staan. Uit vriendschap, sterker nog: uit liefde Werp ik mij in de felle strijd; Het gaat hier om de verste toekomsta Het gaat hier om de eeuwigheid! Hier helpt geen lauwheid, geen berusten, Geen bidden zonder sterke daad, Hier baat geen houding van onthouding. Alsof de vijand niet bestaat. Zoolang de roode persen draaien Hun wekelljksche rood miljoen Hoop ik het volk ten strijd te roept*, Hoop ik mijn Christenplicht te doen. Zoolang mijn vrienden en mijn naasten Nog zuchtend zitten langs de kant Zal ik recruten recruteeren Voor God, Oranje, Nederland! (Nadruk verboden.} LEO LENS, ren, stelden de vraag, waarom de algemeene maatregel van bestuur zoo laat is uitgevaar» digd en in verband daarmee eerst nu eoH wetsontwerp is ingediend. Het regiment Alpenjagers Wilde paarden in Nevada Crisis-slachtoffers te land en te water Crisis-slachtoffers op de rails en in de haven; een zonaerling stemmingsbeeld aan den rand van de hoofdstad, waar drijvend, en rollend materiaal werd opgelegd. De rarusc/ie Kif feitoren, gefotografeerd in een omlijsting van de eerste bloeiende boomen. Dezer dagen werd door geheel Italië het 50-jarig bestaan van het regiment Alpenjagers feestelijk herdacht. De optocht der deelnemers door de straten van Napels, waar 30.000 ex-alpini bijeenkwamen. Een kudde wilde paarden in Nevada wordt door eenige Californische ruiters omsingeld en bijeen gedreven, 't Is gedaan met hun vrijheidI Ut v alkenburgsche hoteliers laten hun gebouwen netjes opknappen in afwacht* jing van zomergasten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5