II VRIJDAG 22 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VERNIETIGING OF INTERNATIONALISEERT VAN DE ZWARE AANVALSWAPENEN Een tegenresolutie van Titulescu EEN NIEUW AMERIKAAN S CH PLAN Bijna alle sprekers van Donderdag in de algemeene commissie der Ontwapenings conferentie hebben zich zonder voorbehoud uitgesproken voor het beginsel der af schaffing van de zware aanvalswapenen. De Engelsohe resolutie, die eiken staat in de gelegenheid laat om een eigen uitleg te geven aangaande de wapenen, die men af geschaft wil zien, heeft dan ook de klaar blijkelijke strekking om zoo veel mogelijk, stemmen op zich te vereenigen. Dat daar voor een tekst gekozen moest worden, welke eigenlijk heel weinig zegt zij keurt alleen de kwalitatieve ontwapening goed sprak vanzelf en we kunnen ons daarom indenken, dat de Roemeensche staatsman Titulescu toch nog veertien handteekenin- gen kreeg onder een ontwerp-resolutie, die bet feit niet verdoezelt, dat men het toch in den grond van de zaak heelemaal niet eens is, Titulescu's resolutie-ontwerp was vóór de genen. die de waarde van Sir John Simon's voorstel hemelboog hadden geprezen een koudwaterbad. De gedelegeerden van Nederland en Zwit serland,- die op de juiste waarde ervan had don gewezen en zelfs hadden erkend, dat bet Engelsche denkbeeld de kwalitatieve ontwapening in den door Frankrijk ge- wenschten vorm niet uitsluit, zullen van Titulesccu's voorstel niet zoozeer geschrok- Intussohen kan men zich niet ontveinzen, dat de Britsche resolutie, die zoo krachtig door Amerika, Italië, Duitschland en Rus land wordt ondersteund, ingegeven wordt door den wensch, dat de zware aanvalswa penen zullen vernietigd worden, dus juist het tegendeel wil van wat het bekende Fransche voorstel begeert: internatio- naliseering van die wapenen, onder be ding, dat de tegenwoordige bezitters van zulke wapenen deze voor den Volkenbond in bewaring zullen houden. De nuchtere opmerkingen van Minister Tan Beelaerts van Blokland, Motta en an deren, dat het Engelsche voorstel alle kwes- ties van practisahe toepassing openlaat, kan dan ook den Franschen gedelegeerde Bon cour niet geruststellen, die daarom een nieuw betoog hield voor die bekende Fran sche stelling. Zij die gehoopt hadden, dat Sir John Simon's goedbedoelde, doch uiterst vage resolutie nog in de vergadering van Don derdag aangenomen zou worden, zijn teleur gesteld. Vandaag wordt de discussie over de beide resoluties hervat. Het zal daarbij gaan om het systeem, dat de leiding van de dis cussies zich heeft voorgesteld, n.l., dat in dit stadium alleen voorzichtige principieele uitspraken zullen worden gedaan, waarin uitkomt in hoeverre men het in beginsel eens is. Het groote bezwaar tegen Titulescu's voor stel is, dat het niet wijst op hetgeen ver- eenigt maar op dat wat verdeelt. Daar komt nog bij, dat het aan ernstige twijfel onder hevig is of een moeilijke vraag als de ou- derhavigo aan de technische commissie mag worden voorgelegd zonder dat de alge meene commissie eerst de principieele richt lijn over de te kiezen methode heeft ge vonden. Terwijl de offdcieelle vergadering der Ont- wapeningeoonferentia beraadslaagt en zich soms opwindt, zooals over deq on verwachten zet van Titulescu, wondt buiten de vergade ring door de voornaamste regeeringsledders in het geheim geconfereerd over de groote Vraagstukken, die de wereld bezighouden, waarvan dat der ontwapening een zoo be langrijk onderdeed vormt Een verklaring van de Amerikaansohe delegatie te Genève lidht ons erover in, dat Stimson Tardieu een nieuw Amerikaansdh vooistel beeft voorgelegd met een tot in bij- z onderbed en uitgewerkt plan voor kwanti tatieve zoowel als voor kwalitatieve ont wapening, waarbij met het vraagstuk der veiligheid rekening is gehouden, terwijl het op de bepalingen van het KeQJogg-pact steunt t Het vuur wordt den Franschen wel zeer na aan de schenen gelegd. Stimson hoeft in zijn onderhoud met Tardieu de openbare meening in de Ver. Staten in het geding betrokken bij de vraag wat de gevolgen zullen zijn van een even- tueele mislukking van de onderhandelingen te Genève. Hij heeft gezegd, dat zul lts een catastrophalen indruk zou maken en dat het daarna moeilijk zal vallen het Amerl- kaansche publiek te overtuigen van de eer lijkheid en den goeden wil der Europeesche staatslieden. Deze krachtige verklaring van Stimson en de groote ruchtbaarheid die daaraan wordt gegeven schijnen er op te wijzen, dat de Veil*. Staten thans zoover zijn, dat zij er geen twijfel over willen laten bestaan wie zij ver antwoordelijk zullen stellen voor de misluk king der conferentie, die tot dusver het beeld vertoont van een taai verzet van Frankrijk met enkele zijner satellieten, te gen den goeden wil van de groote meerder- DE ONTWAPENINGSVERGADERING Het debat over het Engelsche voorstel, volgens hetwelk de algemeene commissie der Ontwapeningsconferentie het beginsel der kwalitatieve ontwapening zal goedkeu ren, is gisteren den geheelen zittingsdag voortgezet. Van de dertien sprekers, die in de Hoofdcommissie het woord hebben gevoerd verklaarden allen, met uitzonde ring van den Franschen vertegenwoordiger Peul Bonoour ziidh. vóór het Engelsche voorstel. Het Engelsche voonstefl wordt gesteund door de vertegenwoordigers van alle Domi nions, namelijk door die van Australië, Canada; Nieuw Zeeland; IerJand en Zuid- Afrika. De laatste zeide, dat het Engelsche -oorsbel de eerste straal van hoop op deze conferentie was die de wereld kon l»e- wijzen, dat de 64 staten in Genève hun tijd niet verknoeiden. De Japansche ambassadeur Sato maakte ecnig voorbehoud, doch wat die algemeene lijn betrof, kon ook Japan het voorstel aan vaarden. Krachtige steun ontving het En gelsche voorstel van den Nederland schen minister van Buitenlandsohe Zaken. Jhr. Beelaerts van Blokland en den Zweedschen minister van Buitenlandsohe Zaken, Ba ion Ramel. De rede van Bonconr L Roncour wees het Engelsche .voorstel namens Frankrijk beslist af. Hij zeide het buitengewoon gevaarlijk te achten wanneer de Ontwapeningsconferentie thans den Vol kenbond de wapens ontneeeant die hij op een kwaden dag in het belang van de inter nationale veiligheid dringend zou kunnen ge bruiken. Wanneer mem de zware aanvals wapens afschaft, laat men de gelegenheid voorbijgaan om den Volkenbond van de digo machtsmiddelen te voorzien. De sta ten hebben het recht niet den Volkenbond deze wapenen te weigeren. Bovendien kan men geen onder-scheid maken tusschen aan- vals- en verdedigingswapenen. Slechts technische conunissie zou hierover kunnen heslissen. Vooral de tanks zijn vordedigings middelen, die geen enkel gevaar oplever voor de civiele bevolking. De Fransche re geering acht het derhalve onmogelijk het Engelsche voorstel in zijn huidigen vorm te aanvaarden. Zij stelt zich volledig op de basis van de ontwerp-conventie van den Vol kenbond, die de eenige basis kan zijn voor c)e oplossing der ontwapeningskwestie. Mac Donald komt binnen. Terwijl d'e rede van Boncour iin het Engolsoli vertaald werd, verscheen de Duit- solie Rijks kanselier Dr Brünimig en even later de Britsche eerste minister R-imsay Mac Donald in de zaal. Henderson onder brak. den voortgong der besprekingen een oogenibliiik om Mac Donald hartelijk welkom te heeten. Hierna nam Mac Donald plaats aan de tafel der Britsche delegatie, dichtbij de Duitsohe tafel, waar hij Da* Brüning har telijk de liamd drukte. Gibson steunt het Engelsche voorstel Na Paul Bonoour was het woord aan den Amerikaamschen ambassadeur Gibson, die verklaarde, dat hij het gister door den Brit- 6ohen minister van Buitenilairadsche Zaken ingediende Engelsche voorstel tot afschaf fing der zware aanvalswapenen namens zijn regeering steunde. Strekking en doel vaa Engelsche voorstel komen overeen met het Amerika arische vooistel om door afschaffing der aanvalswapenen de verdedigingsmoge- lijkheden te vergrooten en daardoor de alge meene veiligheid te v eist enken. Deze stellen beteekencn geenszins, dat niet ook andere middelen ter bereiking van het doel der Conferentie gevonden moeten worden. De Amerikaansche regeering heeft niet de bedoeling door haar voorstellen de overeen komsten tusschen de velschillende staten onderling ter vergrooting van de wederzijd- sche veiligheid te verhinderen. Op het ge bied der bewapening ten* zee had men reeds sedert tien jaar de vermindering toegepast. Dirt feit is door de publieke opinie der ge- heele wereld met warmte begroet. Het feit, dat de Vereenigde Staten beschikken over die zware aanvalswapenen, welker afschaf fing zij thans verlangen, is de beste garantie voor de mogelijkheid, dit vraagstuk op te lossen. De Conferentie behoudt volkomen vrijheid ven handelen om ook nog alle an dere mogelijkheden om het ontwapeniuge- probleem op te lossen toe te passen. Een onverwachte zet van Titulescu Na de rede van Gibson nam de zitting een dramatisch verloop. Titulescu, de Roemeenedhe afgevaardigde, werd toen door de Fransche groep naai podium gezonden om tegen het Engelsche voorstel een ontwerp -resolutie in te dienen, waarin het meeningeverechii tusschen de Fransche en Amerikaansoh-Italiaansohe op vattingen wordt geconstateerd en dat de al gemeene commissie zich daarom van elke beginsel-uitspraak zal onthouden, doch de techni6ohe commissie zal opdragen na te gaan op weilke wapenen de kwalitatieve wapeningsvermindering moet toegepast wor den en welke van de twee methoden: ver nietiging of international iseering, bij de ver schillende categorieën van aanvalswapenen moet worden aangewend. Deze resolutie, die door Titulescu namens dertien tot dus ongenoemde delega ties werd ingediend, was, zooals gezegd een volkomen verrassing voor de vergadering. Titulescu gaf in overweging zijn voorstel direct naar de redactie-commissie te verwij zen, doch de voorzitter Henderson nam het woord en zeide, dat deze resolutie de situatie volkomen wijzigt en dat de hoofdcommissie dus allereerst tot taak zai hebben over deze nieuwe situatie van gedachten te wisselen, hetgeen in de zitting van heden (Vrijdag) NIEUW AMERIKAANSCH ONTWAPENINGSPLAN. De Amerikaansche staatssecretaris Stim son heeft Donderdag rrtet MacDonald en Tardieu besprekingen gievoerd. In dat on derhoud heeft, naar de Amerikaansche de legatie te Genève mededeelt, Stimson een verklaring afgelegd. i Stimson heeft er allereerst den nadruk op gelegd, dat hij naar Genève is gekomen om de Europeesche staten te helpen een oplos sing te vinden voor alle te behandelen in ternationale problemen. De openbare mee- ning in die Vereen. Staten staat buitenge woon sceptisch tegenover Europa. De over- heerschende opvatting is, dat de Europee sche staten in de groote internationale kwesties, in het bijzonder voor wat betreft het herstel vraagstuk en het probleem der schulden, niet meer de gewenschte eerlijk heid betrachtep. Een samenwerking dei- Vereen. Staten is slechts mogelijk tegen den prijs van volkomen eerlijkheid in al deze kwesties. Staatssecretaris Stimson stelde Tardieu en MacDonald vervolgens in kennis van het nieuwe Amerikaansche ontwapeningsplan, dat opgebouwd is op de procedure der kwa litatieve verlaging den* bewapeningen. Het Amerikaansche voorstel gaat uit van het principe dat in de toekomst de staten slechts over materiaal mogen (beschikken, dat over eenkomstig het Duitsche vooribeeld slechts dient voor de grens verdediging en de hand having van de orde in het binnenland. Volgens het Amerikaansche -plan (dat dus blijkbaar ook van de kwantitatieve ontwa pening uitgaat) eou Frankrijk over een le ger van ongeveer 380.000 man kunnen be schikken. Het Amerikaansche voorstel wordt slechts als een algemeene richtlijn, niet als een iststaand plan bcschouwcj. Volgens een bericht uit Genève zou het voorstel gebaseerd zijn op de bepalingen van het Kelloigig-paeL AMERIKA EN DE SOVJET UNIE Het Verre Oosten en het herstel der betrekkingen Naar van welingelichte zijde te Genève wordt medegedeeld, zouden, eïoor bemidde ling van een vertrouwensman, streng ge heim gehouden onderhandelingen hebben plaats geh^d inzako do houding der Ver. Staten en Sovjet Rusland inzake het Verre Oosten. Van Amerikaansche zijde zou groote be- teekenis worden gehecht aan 'n eensgezinde houding der belde mogendheden ten aanzien van het Japansch-Chineesch conflict Bij de onderhandelingen zou ook de kwes tie van het herstel van normale betrekkin gen tusschen de Ver. Staten en de Sovjet Unie besproken zijn. De onderhandelingen zouden evenwel op zekere moeilijkheden ge stuit zijn. zoodat geen practische resultaten zijn regen. PUDDINaFAJ3RIEJ^ 'JK.-V-POZji^K dROJVfNCÏElV HET NATÏONAAL-SOCIALISTISCH ARBEIDSPROGRAM Volgens een onthulling van Höltermann Uit Berlijn wordt gemeld, dat de leider an de Rijksbanier Höltermann aan de pers een aantal circulaires heeft overhandigd van den technischen gouw-adviseur en lei der van de sectie-arbeidsdienstplicht der na- tionaalsocialisten in Dessau, die door deze voor de districtsleiders bestemd waren. In een dezer circulaires, een maand pro gram voor de medewerkers der ingenieurs- afdeeling. wordt den technischen medewer kers opdracht gegeven om voorbeneidings- werk en informatiediensten te verrichten voor de „aanstaande doorvoering" van het nationaal-socialistische arbeidsprogram, vol gens hetwelk vijf millioen werkloozen in het economisch organisme zullen worden inge lijfd. Van de betreffende partijgenooten 'wordt verlangd, dat zij in het nauwste con tact staan met de plaatselijke technische chemische industrieën. Voor een bepaalden termijn moet een dui delijk rapport aan die gouwleiding worden uitgebracht over den toestand in de afzon derlijke takken van industrie. De leden der „technische controle" moeten ingeval de partij aan het bewind komt, terstond de tech nische bedrijven deels controleeren, deels or ganiseeren. Het Boxheimer ontwerp Het bestuur der N.S.D.A.P. meldt, naar aanleiding van de nieuwe Hessisdhe publi catie. absoluut te blijven bij zijn verklaring dat het met het Boxheimer-ontwerp tot rompeling van c)e regeering volkomen bekend is geweest vóór het van officieele zijde werd gepubliceerd. Het houdt vol, dat het document „eigen werk" van eenige le den der partij in Hessen was. Adolf Hitler heeft zijn juridisohen advi seur Dr. Franik, opgedragen, een aanklacht in te dienen tegen den Hessischen minister van binnenlandsche zaken, Leuschner, in verhand met de affaire der z.g.n. Boxheimer documenten. Hoofdredacteur In hechtenis. Uit Keulen wordt gemeld: Dr. Peter Win- kelnkemper, hoofdredacteur van den natio naal soc. Westduitschan ,3eobachter", is vandaag in hechtenis genomen. Dr. Winkeln kemper heeft zich sedert begin Maart ver borgen gehouden. HET ONDERZOEK TEGEN DE RIJKSBANIER GROENER ZAL BRGNING IN ZUID- DUITSCHLAND ONTMOETEN Het ontbindingsbevel der Schnfo Volgens een bericht uit Berlijn is het on derzoek van het materiaal betreffende de Rijksbanier nog niet afgeloopen. Nog Dins dag is door het bureau van den Rijkspresi dent nieuw materiaal aan hetRijksministerie van Binnenlandsche zaken toegezonden Een definitieve beslissing door de Rijks- regeering zal niet dan in overleg met den Rijkskanselier genomen worden. Rijksmi nister Groener gaat daarom Zaterdag naar Zuid-Duitschland om daar den Rijkskanse lier te ontmoeten die waarschijnlijk naar Sigmaringen zal komen om te stemmen. De leider van de Rijksbanier Höltermann heeft in een brief aan minister Groener het standpunt van de rijksbanier uiteengezet en daaraan een rondschrijven van de hondslei ding toegevoegd, dat de ontbinding der Schufo in alle gouwen en plaatselijke ver- eenigingen is bevolen. Verder wordt door de bondsleiding van de Rijksbanier in een schrijven onder eede ver klaard, dat alle leiders van de Rijksbanier het met de maatregelen van de bondsleiding eens zijn en bovendien bereid zijn, om al het actenmateriaal aan de overheid ter in zage te geven. Verder wordt verzekerd, dat de rijksbanier geenerlei bedoeling heeft om iets te verbergen. AFNAME VAN DE WERKLOOSHEID IN DUITSHLAND 5.934.000 werkloozen Het aantal werkloozen in Duitschland is volgens 't rapport van 't Rijksinstituut voor het tijdvak van 1 tot 15 April met ongeveer 100.000 afgenomen. Het totaal aantal bij de arbeidsbeurzen in geschreven werkloozen bedraagt thans 5.934.000. ONGEREGELDHEDEN BIJ SLUITING VAN NATIONAAL SOCIALISTISCH PARTIJ-LOKAAL Volgens instructie van den regeerings- president heeft de politie te Breslau een nationaal socialistisch partij-lok" a aldaar gesloten. De nationaal-socialiscerf trokken uit protest, gewapend met schoppen en an dere tuinwerk tuigen, door de stad. De po litie moest herhaaldelijk van den gummi knuppel gebruik, maken en arresteerde eenige personen. DE ONDERHANDELINGEN TE SHANGHAI Weer verdaagd Naar het agentschap Indopacifique uit Shanghai verneemt, zijn de onderhandelin gen over den GhineeschJapanschen wapen stilstand weer voor onbepaalden tijd ver- De vertegenwoordigers der mogendheden vreezen. dat Japan de volmachten, welke de commissie van Negentien van den volken bond aan de gemengde commissie heeft ver leend, niet zal erkennen. STAAT VAN BELEG AAN DE RUSSISCH- MANDSJOERIJSCHE GRENS De Japansche bladen meidien, dat het hoofdkwartier van (het roode leger in het Verre Oosten Woensdag de staat van beleg aan de Russdsoh-Mandsjoerijsche grens heeft afgekondigd. In het bijzonder wordt de grens bij Pogra- nitschna bewaakt, aangezien hier, naar de Russische opvatting, een inval van Wit-gar- disten dreigt. Het Japansche hoofdkwartier heeft bevo len. dat de Japansche staatsburgers Progra- nitschna direct moeten verlaten om naar Japan terug tc keeren. EVEN SLANK ALS TOEN ZIJ 20 WAS Nog „fit" en actief op 55-jarigen leeftijd „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik iederen morgen de kleine dosis Kruschen Salts ingenomen. Ik kan het gewoon niet meer missen in huis. Ik leed altijd aan hard lijvigheid en aambeien, maar nu heb ik er heelemaal geen last meer van. Ik ben 55 jaar «n riet zoo slank als toen ik 20 was. Ik moet. hard werken, omdat ik mijn huisgezin en een invaliden vader moet verzorgen en ik zeg altijd maar dat het Kruschen is dat mij zoo flink houdt". M. S. Nadat U een paar weken iederen morgen Uw dagelijksche dosis Kruschen hebt geno men, zult U krijgen, wat ovel* de heele we reld bekend is als „het Kruschen gevoel". De drang naar bedrijvigheid zal Uw heele wezen vervullen U zult er niet meer te vreden mee zijn in de oude leunstoel te zit ten. nadat Uw dagelijksche bezigheden zijn afgeloopen. U voelt de geest der jeugd in U dat vreugdevolle gevoel U wilt lange wandelingen maken, aan sport doen en Uw werk zal geen last meer zijn integendeel het wordt een genoegen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten, a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) Uit Amoy wordt geseind: Men verwacht elk' oogenblik, dat de stad den communisti- schen troepen in handen zal vallen, die de regeeringstroepen, van stad tot stad hebben teruggedreven. De regeeringstroepen begin nen thans Amoy te verlaten. De bemanning van een Britschen kruiser heeft vrouwen kinderen aan boord genomen. De Ghineesche inwoners, die plundering en bloedvergieten vreezen, nemen de wijk naar het platte land. H0::3ERMARSCH TE PHILADELPHIA Te Philadelphia hebben communisten Don derdag een z.g. „hongermarsch" georgani seerd door de zakenwijk der stad. Het is tot bloedige botsingen met da politie gekomen Minstens 60 personen werden gewond. Een politie beambte werd levensgevaarlijk ge kwetst Bereden politie dreef die menigte, van waar uit met steerur-i werd geworpen uiteen. Hon derden personen werden gearresteerd. De anti-dumpingrechten in Engeland ko men op 25 dezer te vervallen; de betrokken artikelen vallen dan onder het algemeene invoerrecht van 10 pet. plus in vele gevallen een aanvullend recht. DE OVERSTROOMINGEN IN HET SAVA-GEBjIED Bijna 6000 huizen onder water Naar de bijzondere correspondent van de „Prawda" bericht, is de Sava Donderdag opnieuw gewassen, zoodat er geen uitzicht meer is op een spoedig afvloeien van het hooge water. In het middenstroomgebied van de riv staan 5987 huizen onder water, waarv reeds 600 volkomen vernield zijn en ongeveer 2000 ernstige schade hebben opgeloopen. LINDBERGH'S KIND De Londensche ..Star" publiceert een be richt uit New-York over een aanbod van den bandietenhoofdman Al Capone aan pre sident Hoover, om het kind van Lindbergh aan zijn ouders terug te bezorgen in ruil voor zijn eigen vrijlating. Reeds in de eerste dagen van de ontvoe ring- van den baby werd gemeld, dat Al Caponie aangeboden bad aan het zoeken naar dsn baby deel te nemen en daartoe verzoclht had op vrije voeten te worden gesteld. Al Capone most, zooals men weet. elf jaar zitten wegens belastingontduiking. Uit Washington wordt later echter gemeld Het Witte Huis spreekt tegen, dat een brief van Al Capone ontvangen is, waarin deze onder bepaalde voorwaarden de teruggaaf van het kind van Lindbergh aanbiedt RECHTZAAL INGESTORT OP CORSICA Reeds vijftien dooden Uit Bastia op Consica wordt gemeld: Tijdens een gerechtelijke behandeling stortte het plafond van de rechtszaal in. De rechters, advocaten en vele aanwezigen wer den onder het puin bedolven. Bij het opruimingswerk zijn tot dusver vijftien, w.o. twee advocaten, cfcoden gebor gen. Het aantal gewonden moet zeer hoog zijn. AMSTERDAM DE BEZUINIGINGSNOTA. Bij de behandefling van de begrooting van 1932 is door B. en W. de toezegging gedaan dat de cijfers nog eens grondig zouden wor den bezien om tot een verbetering in de be- grootingspositie te komen. Het resultaat van dat toegezegde onderzoek is thans ver schenen. Het totale bedrag waarmee de be- grootiing door deze herziening wordt gebaat beloopt f 2.389.419; echter dient er rekening mede te worden gehouden, dat op grond van de tot dusiver verkregen resultaten moet worden verwacht dat het trambedrijf hoofd zakelijk als gevolg van sterke vermindering van opbrengst van hei vervoer een verlies van een millioen gulden zal opleveren. De voornaamste oorzaken welke tot ver betering der begrooting hebben bijgedragen zijn als volgt samen te vatten: De vermindering der subsidies beloopen irn totaal f 158.760. Het onderzoek over de mogelijkheid van vermindering is nog niet geheel afgeloopen. De vermindering op de bijdragen aan den kapitaaldienst beloopen een bedrag van f 392.120. Bij deze posten staat de „Verbete ring van het Rokin" met f 120.570 boven aan, voorts een aantal niet uit te voeren verbouwingen. Op het onderhoud van straten en pleinen wordt een vermindering toegepast van f 166.000. Door den lagen koers van het pond ster ling kon de rentebetaling van de April- coupon der 5Vo procent ipd.st.-lsening, voor- zodver die tea laste van 1932 wordt geboekt, f 116000 lager worden geraamd. De rente van voorschotten, verstrekt uit gelden der gemeente voor verbetering der Volkshuisvesting kon f 162.000 hooger wor den geraamd. De winstu'itkeeringen der bedrijven en de lagere ramingen der verliesposten van an dere bedrijven brachten f 592.035 voordeel. Ook konden nog een aantal onderhouds kosten worden verlaagd met f 108.000. De opcenten. Door de leden, der C-H. fractie is voorge steld het aantal opcenten op de gemeen te- fond sbe lasting te bepalen op 64 in tegen stelling met B. en W„ die hebben voorge steld dit cijfer te brengen op 74. De Raads leden zijn van meening. wanneer de bezui nigingen op de salarissen en loonen van 't gemeentepersoneel aanvaard worden, de be last] ngopcenten lager kunnen zijn. ECONOMIE EN FINANCIEN ARBEIDSL00NEN IN DE SOWJET-UNIE HOE IS DE WERKELIJKHEID? VORMEN ZE EEN BASIS VOOR HET LEVENSONDERHOUD? Eenige maanden geleden publiceerde de Sovjet-pers aanhoudend berichten over loonsverhoogingen der arbeiders, die alom in groote mate werden gegeven. Deze onsa menhangende cijfers, veelal in procenten uit gedrukt, konden natuurlijk geen inzicht geven in de vraag, hoe hoog de loonen wer kelijk waren en wat c)e verbeteringen be- fceekenden. Wij hebben thans de beschik king over het verslag van het centrale be stuur der Sovjet-vakvereenigingen, waaraan wij den volgenden staat ontleenen, die een beter overzicht van den toestand geeft. 22 r* r- 3 ;c oSfj! 0 I I" i I z f 1 I j I'S Het valt allereerst op, dat de loonsverhoo gingen een volkomen chaotisch beeld ver- toonen van 2.5 tot 30 pet. Het stelsel, dat hiervan de grondslag is. wordt gevormd door de behoefte, die de staat aan zeker soort ar- beieïars heeft. Hoe grooter die behoefte is, des te meer wordt het loon verhoogd, onver schillig of het reeds hooger dan het gemid delde is of niet. Zijn er menschen genoeg te krijgen, dan ziet men geen been in loonsver laging, zooals in de papierindustrie, of laat de loonen op één hoogte zooals in de grafi sche vakken. De groote loonsverhoogingen komen dan ook daar voor, waar de pro ductie de sledhtste resultaten geeft, in de kolenmijnen, op de olieterreinen en bij de hoogovens. De kolenproductie is nog steeds niet boven hot peil van verleden jaar geko men, het program voor de olieproductie is teruggebracht op hetzelfde niveau als ver leden jaar c.a. 23 millioeai ton, en deze procluctie wordt niet gehaald, terwijl het met de hoogovens evenmin wil vlotten. De vraag rijst echter of deze loonen op zichzelf een voldoende basis vormen voor levensonderhoud. Wij kunnen, wat dit be treft, verwijzen naar een mededeeling, on langs in het weekblad „De Ingenieur" ver sohenen, naar aanleiding van vele verzoeken om inlichtingen van werkzoekenden over de kosten van levensonderhoud in de Sovjet- de vragen beantwoordde, was van meening, dat de kosten van levensonderhoud voor een geschoold arbeider bedroegen 400500 roe bel per maand, afhankelijk van de gezins grootte, die voor middelbare technici 600 roebel per maand en voor ingenieurs nog meer. Al deze cijfers onder het voorbehoud, dat men ten volle in de gelegenheid was te profiteoren van de goedkoope prijzen op ge rantsoeneerde producten. Was dit niet het geval dan zouden de kosten van levenson derhoud vele malen hooger zijn. We kunnen Weerbericht. Het dunne pültje geeft den vorlgen stand Stand vanmorgen halftwaalf 758.0. Hoogste stand te Weenen 746.6. Laagste stand te Thorshavi\ 748.0. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch' Inst. te De Bilt) Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, gedeetlelijk bewolkt, weinig of geea iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De daling van den barometer op Island heeft weer plaats gemaakt voor stijging, terwijl de tempera tuur aldaar weer gedaald is. Het daalgebied van den luchtdruk in het N.W. had tot gevolg, dat dc kern der de pressie thans weer bij de Farör ligt In het Kanaal steeg de barometer, evenzoo in Scan dinavië en in het Zuid-Oosten. Over Frank rijk en Duitschland bewegen zich warme luchtmassa's die temperatuursstijgdng brach ten om de Oostzee. In Engeland zijn de ochtendtemperaturen laag tengevolge van helderheid in den nacht. Doordat de koude strooming over IJsland zich naar het Z.W. beweegt, verliezen de koude luchtmassa's zich op den Oceaan, en zijn geen koude invallen in zicht, zoodat het weer geleidelijk zachter kan worden en min der buiig. TEMPERATUUR Stand! vanmorgen halftwaalf 9.2 C. 23 APRIL Zonsopgang 4.47 u.; Zonsondergang 741 u. Maansopgang 11.52 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN. 23 APRIL Van 's avonds 7.41 u. tot 's morgens 4.15 m WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 2.14 2.20 Canp i 2.08 2.13 Basel 0.— 0.25 Ems 1.36 1.39 Huningen 0.74 0.78 Coblenz 2.47 2.56 Rheinweiler -1.79 -1.64 Trier 1.42 1.60 Kehl 2.25 2.30 Keulen 2.51 2.63 Maxau 3.95 3.96 Ruhrort 1.40 1.53 Wiedesheim 1.36 1.48 Wesel 1.36 1.49 Mannheim 2.80 2.81 Emmerik 2.68 2.77 Lohr 1.79 1.92 Dusseldorf 2.01 2.14 Mainz 0.76 0.82 Maastricht 2.05 2.09 Bingen 1.85 1.92 Venlo 12.11 12.39 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Helder le 4.56 9.01 Zierikzee 4.15 16.44 Idem 2e 17.37 21.18 Wemeldinge 4.37 17.07 IJ muiden 4.28 16.54 Vllcsingen 2.31 15.00 H.v Holland 3.35 15.57 Terneuzen 3.08 15.38 Schevenint;. 3.45 16.07 Hansweert 4.09 16.41 Rotterdam 5.39 18.17 VEST8QT U TE HiLLEOEBSRFPG Id IITrM A /Ak.r-tu*. (buiteit vorirri •Xï?' alle voordeelen van de naMJheid der LAGE BELASTINGEN. met het genot groote stad. GROND voor VILLA- en LANDHUIS-BOUW InlichtingenRA &OHUIS HILLEGERSBERG IsicJooc 43_g eg zelfs nog een ruime speling toelaten voor het feit, dat de Russen vermoedelijk goed- kooper kunnen leven c)an buitenlanders, en dan toch tot de conclusie komen, dat de loonen, zooals die in de lijst van de Russi sche vakvereenigingscentrale worden ver meld. zeer laag zijn. Een andere interessante mededeeling in het vakvereenigingsverslag achten wij die over de toename van de woonruimte in 1932, welke volgens dit officieele bericht plaats zal scheppen voor drie millioen menschen. Bedenkt men nu, dat de Russische bevolking snel toeneemt, dat de uitbreidipg der bevol king ruim 2 pet, per jaar bedraagt, dan moet er jaarlijks voor 3.5 millioen menschen woonruimte bijgebouwd worden alleen om mtft <Je bevolkingstoename gelijken tred te houden. Dit wordt in 1932 nog niet bereikt, terwijl in de jaren 1929, '30 en '31 samen nog niet eens woonruimte voor drie millioen zielen werd gebouwd en dus de woonruimte voortdurend verminderd is in verhouding tot c?e toenemende bevolking. We laten nu nog heelemaal buiten beschouwing de nieu we woningen, die noodig zijn omdat men de industrie uitbreidt en op geheel nieuwe, plaatsen fabrieken opricht. Geheel afgezien ook van den treurigen toestand der meeste woningen, die dringend verbetering behoe ven en grootenc>eels feitelijk afgebroken be hoorden te worden, staat het objectief vast, dat zelfs bij de minimale oppervlakte die. aan ieder wordt toegewezen in die Sovjet unie, deze nog steeds niet in staat is, ook niet in 1932, om den houw van woningen even snel te doen plaats hebben als de groei, van de bevolking. Rechtzaken. POGING TOT DOODSLAG Jt^„r^l0"techn,k?r J' c' K-. heeft terecht ge- mf hn P°flne tot doodslag. Verdachte x>u bij de Hoornbrug onder Rijswijk met een joor Hem bestuurde auto getracht hebben een veldwachter opzettelijk oravor to rilden T>™*r iet O.M. is tegen K. 6 maanden gevangenisstraf göisoht. Verdaobte werd tot 3 maanden govan« ^cmsatraj; v.crAsrdecloi,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2