W. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam DONDERDAG 21 APRIL 1932 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Dussen, F. K. van Evert te Zoutelande. Te Dantumawoude, A. W. Feenstra te Lollum. Aangenomen: Naar Doetinchem (Ned. Herv. Zendingsgemeente), H. Visser, pred.- admin. der Chr. Phil. Inrichtingen aldaar. Bedankt: Voor Oudega (W.), J. Jellema te St. Pancras. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Apeldoorn, J. Jongeleen te Groningen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. L. Batelaan, hulpprediker by de Geref. Kerk van Hoorn voor het Evangeli satiewerk, wonende Koepoortsweg 72a te Hoorn, zal thans gaarne een beroep als die naar des Woords in de Geref. Kerken in over weging nemen. Gaarne zal hy des Zondags de Kerken dienen. Cand. C. Bos, Theol. cand. aan de Vrije Universiteit, wonende te Leeuwarden, Alma Tademastraat 20, is door de Classis Leeuwarden, praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard bij de Geref. Kerken in Nederland. Hy is gaarne byeid een eventueel beroep in over weging te nemen. Cand. E. A. van Es, Theol. cand. aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, wonende te Leeuwarden, Droevendal 20, is door de Classis Leeuwarden na praeparatoir examen met algemeene stemmen beroepbaar ver klaard. Hy zal gaarne een eventueel beroep overwegen en des Zondags de Kerken dienen. Cand. J. van der Linden Jr., Nieuwstad 61 te Leeuwarden, is door de Clas sis Leeuwarden der Geref. Kerken praepara toir geëxamineerd en met algemeene stem men beroepbaar gesteld. Door voortzetting zyner studie in het buitenland is het hem on mogelijk nu een eventueel beroen te overwe gen. Ook zal hij voorloopig de Kerken des Zondags niet kunnen dienen. Cand. L. Touwen, Theol. cand. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, Witte de Withstraat 1321 te Amsterdam (W.), is door de Classis Amsterdam praeparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard. Hij is bereid een eventueel beroep in overweging te nemen en zal gaarne des Zondags de Kerken dienen. Cand. J. Wegge.mans te Amster dam, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Beetgum, is door de Classis Leeuwarden peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot de bediening des jWoords en der Sacramenten. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Ds. M. Groenenberg. Het bericht, ilat Ds. M. Groenenberg, van Oosterend (Texel), op 26 Juni a.s. bij de Ned. Herv. Gemeente te Vlaardingen intrede zou doen, is voorbarig. Er is nog geen datum vastgesteld. Cand. N. van Haeringen, van Dedemsvaart, deed Zondag jl. zyn intrede bij de Geref. Kerk van Zweelo, na bevestigd te tij tl door Ds. J. ten Hove, van Gees, die Col. 1 28 tot tekst had. Ds. van Haeringen hield ten intreeipredikatie over 2 Cor. 4 13 en 14, waarna de gebruikelijke toespraken plaats iiadden. Ds. A. Lute ij n hoopt Zondag 1 Mei a.s. van de Ned. Hervormde Gemeente te Hui- ten (N.-H.) afscheid te nemen en Zondag 8 Mei d.a.v. te Onstwedde intrede te doen, na bevestiging door Ds. J. Goslinga, van Utrecht. - Ds. W. Magendans F.Czn., te Achlum, wien emeritaat werd verleend, hoopt Zondag 3 Juli a.s. afscheid te preeken en daarna zich metterwoon te Arnhem te vesti gen. D s. J. H. Ch. Israël nam van de Ned. Hervormde Gemeente te Vleuten afscheid met een predikatie over 2 Cor. 6 1. De naar Gendt (G.) vertrekkende leeraar werd aan het ein- toegesproken door Ds. A. Van der Kooij, van Maarssen, als consulent, die Psalm 121 4 liet toezingen, en door Ds. D. J. Peterse, van De Meem, namens den Ring Utrecht. Dr. G. P. v. Itterzon hoopt Zondag avond 1 Mei a.s., te 6 uur, van de Ned. Herv. Gemeente te Alblasserdam afscheid te nemen. Zyn bevestiging* te Den Haag is bepaald op Zondagavond 8 Mei d.a.v. in de Groote Kerk door Dr. W. J. de Wilde, aldaar, en de intrede op Woensdagavond 11 Mei, te 7 uur, eveneens in de Groote Kerk. Ds. Jac. Poort, overgekomen uit Be verwijk, deed gisteravond in de Groote Kerk kyn intrede als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Den Haag. Ds. Poort had tot in- treetekst Jer. 3 22 en bepaalde zyn gehoor bij: 1. het roepen Gods; 2. ons antwoord daar op; 3. de oorzaak van het roepen Gods. Na de predikatie bracht Spr. dank aan zijn bevesti ger Prof. Dr. Joh. de Groot, herdacht den arbeid van Ds. van Leeuwen, wiens opvolger hij in wijk III is; voorts richtte hy zich tot ambtgenooten, kerkeraad, kerkvoogden, nota belen, collectanten, organisten en ten slotte tot de gansche gemeente. De Gemeente zong haar nieuwen leeraar de zegenbede uit Psalm 134 toe. Tot de aanwezigen behoorden vrijwel alle 'dienstdoende predikanten, de oud-hofprediker Ds. W. L. Wel ter en Ds. J. Groeneweg van de Doetinchemsche Inrichtingen. VLIEGONGELUK TE AMERSFOORT gerucht dat van haar uitging tot ver over ïze landsgrenzen bekend. Algemeen wordt geroemd de uitnemende leiding van de directrice mej. Adr. van Apel doorn. Meisjes, die deze school na den volle- digen cursus verlieten, voelden zich zelfs be kwaam om ook in Duit9chland, Frankrijk of Engeland een werkkring te beginnen. Het ideaal van de opleiding aan deze school is e meisjes welbewust het leven in te laten gaan met liefde voor de vrijheid, maar met het vaste plan om met Gods hulp haar leven te gebruiken ten dienste van anderen. Ouders, die nadere inlichtingen wenschen over inschrijving van nieuwe leerlingen enz., verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. EXAMENS Gesl.: Werktuigkunde: ing.ex.. de heeren A. d' b Krimpen a. d. IJssel, J. R. J. van Don- Rotterdam. H. Ernst te Amsterdam A. Havinga te Rotterdam. C. Houtduin te Arnhem (met lof), H. van der Kolk te Den Haag, J. M. Matbhljssen te Helmond. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Gisteren wilde de sergeant-majoor J. J. Buwalda met het Fokkertoestel C 6 No. 620 boven Amersfoort een noodlanding maken. Deze noodlanding mislukte, met het gevolg, dat het toestel op een terrein nabij het Borneoplein neerstortte. De beide vleugels wer den totaal versplinterd, terwijl de motor geheel in den neus van het vliegtuig drong. De bestuurder kreeg slechts eenige lichte verwondingen aan het oog. Het toestel werd aanstonds onder militaire bewaking gesteld. DS. H. VISSER Directeur der Chr. Phil. Inrichtingen Ds. H. Visser heeft de benoeming tot direc teur der Christelijk Philantropisohe Inrich tingen te Doetinchem aangenomen, alsook het beroep naar de Ned. Herv. Zendinas- gemeente aldaar. Harmen Visser werd 28 Februari 1879 te De Lemmer geboren. Hij kwam in 1893 naar Doetinchem als kweekeling van de Chr. Phil. Inrichtingen en studeerde daar aan het Stedelijk Gymnasium. Aan de Rijksuni versiteit te Amsterdam legde hij propae- deutisch examen af en voltooide daarna zijn Theologische studiën te Utrecht. Car.di- daat. in Zeeland in 1903. nam Ds. Visser het beroep aan naar Vaals (L.), waar hij, na be vestigd te eijn door Ds. Otto Schrieke, toen predikant te Enschedé, op 3 Januari 1904 in het Duitsch zijn 'intreepredikatie hieïa over Rom. 1 11, 12. Ten behoeve van de bevolking dezer grensgemeente werd bier trouwens vier jaar lang in het Duitsch ge preekt In 1911 verwisselde Ds. Visser deze Ge meente voor die van Glancrhrug, waar hij door wijlen Ds. D. Zoete, destijds te De Lem mer, werdi bevestigd en 29 Jan. intrede deed met een predikatie over het woord uit Joh. 21 16: „Werp het net aan de rechter zijde van het schip en gij zult vangen". De zoo veel gTootere arbeidersgemeente van Gla- nerbrug, eveneens aan de gTens gelegen, bood gelegenheid tot breederen arbeid dan het kleine Vaals, waar het „visctowater" dan ook eigenlijk t e klein was. Op 8 Februari 1914 legde Ds. Visser ech ter zijn bediening neer, wegens de benoe ming tot predikant-administrateur der Chr. PhiL Inrichtingen, hetgeen later gewijzi/rd werd tot den juisteren titel van adjunct- directeur. Den 17en Februari d.a.v. werdhii als zoodanig geïnstalleerd. Met deze benoeming werd op ..Ruimzicht", het internaat der Inrichtingen te Doetin chem, het sinds de oprichting heerschende systeem wan zelfregeering opgeheven. Het internaat werd nu onder eenhoofdige, oude re leiding gesteld. Deze Ruimeichtsche jaren vormen een be langrijke periode in het leven van Ds. Vis ser, een periode, waarin voorall zijn paeJa- gogische en organisatorische talenten tot ontplooiing konden komen. Want tal van jongelieden, van wie er nu reeds vele pre dikant of in een andere functie werkzaam zijn, hebben onder zijn leiding de gymna siale studie in de kinder- en vlegeljaren volbracht. Ongetwijfeld is het besluit tot verandering van het bestuur van „Ruim zicht" toen ter rechtgr tijd gekomen, want om een gemeenschap van een goede vijftig jongens gezond en veilig door de moeilijke oorlogsjaren, die weldra kwamen, heen te loodsen, daarvoor was de tactische leiding en paedagogische ervaring van een krach tige persoonlijkheid onmisbaar. Bovendien won het internaatsleven door de voortdu rende zorgen van Ds. en Mevr. Visser niet weinig aan sfeer en gezelligheid. Door cate chetisch onderwijs; door de geregelde doeli sten in de kapel der Ned. Herv." Zendings gemeente, waaruit de arbeid der Inrichtin gen is voortgekomen; door de bidstonden op Zaterdagavond: en niet het minst door zijn daglijkschen, persoonlijken omgang heeft Ds. Visser in deze jaren aan vele jon ge levens lijn en richting kunnen ge-ven. In 1922 verloor Ds. V. zijn echtgenooto, wier plaats einde 1924 werd ingenomen door Mevr. de Wed. Groeneweg-Stülen, van Gla- merbrug. Van zijn organisatie-vermogen spreekt ook de oprichting van het fonds .Aanpak ken", dat hij in 1916, in den barren oorlogs tijd. toen het in vele pastoriën begon te nij pen, in samenwerking met den heer W. van Oeveren, van Wolfaartsdiik, in het leven riep. Het doel was een millioen gulden bij een te brengen, teneinde uit de renten daar van de laagste predikantstractementen te verhoogen. Dit doel is voor een belangrijk deel bereikt; het fonds, waarvan Ds. Visser nog steeds secretaris is, telt ruim f 750000 en vele van de schraalste tractementjes, zooals die vooral vroeger veelvuldig voor kwamen, zijn met behulp hiervan wat ver stevigd. Veel ook hebben de Inrichtingen geprofiteerd van zijn practischen zin, waar- an tal van verbeteringen aan de gebouwen der Stichtingen getuigen. Te Doetinchem is Ds. Visser bestuurslid van de Groen van Prinstererkweekschool, terwijl hij daar ook voorzitter is van het Scheidsgerecht voor Arbeidsgeschillen van Gemeentepersoneel en voorzatter van do B i oscoop commissi e. De Ned. Herv. Zendingsgemeente dient hij als mede-voorganger; de leiding van de ad ministratie der Inrichtingen is bij hem te vens in bevoegde handen. Verscheidene schetsen van algemeenen en paedagogischen aard werden verzameld In een bundel „Poikila". Voorts verzorgde Ds. Visser enkele nummers in de Bibliotheek voor Bijbelsche Opvoedkunde. In het Doet. Weekblad schreef hij, naast andere artike len. lange jaren de bekende „asteriskjes" onder den titel: „Van Ruimzicht" ZENDING Zendingsfeest te Holten. Het Zendingsfeest in de Classis Deventer der Ned. Hervormde Kerk is bepaald op Donderdag 5 Mei a.s. te Holten (O.). Schoolnieuws. HOOFDBENOEMINGEN Kollumerpomp, P. Miedema te Leeu warden. Voor tydelyk. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Haulerwyk (Beneden; hoofd H. Ooster- hoff), J. Bijlsma te Zwartsluis. Mede op tal stonden: P. Feddema te Hemrik, J. Kuipers te Munnikeburen en M. Strik te Hoogkerk. Waddinxveen (M.U.L.O.-School, hoofd Tj. van Dam), P. J. van Horssen te Nieuw- Lekkerland. Voor afd. G.L.O. Ter Apel (2 Mei a-s. te openen Chr. Nat. School)), mej. 0. Hubbeling te Ter Apel. Appelscha (hoofd P. Boerema)mej. J. Offringa ,te Nieuw-Pekela. Voor tydelyk. CHR. MEISJESSCHOOL MET INTERNAAT TE ARNHEM Wy ontvingen een mooi uitgevoerd prospec tus, dat in woord en beeld een gunstigen in druk geeft van deze bekende inrichting in Gelre's hoofdstad. Op 5 Mei 1913 werd deze School opgericht, maar binnen die twintig jaar werd het goed RechlsK-etensohai i Voorst tot Voore :IT TE AMSTERDAM. imi-artsex., do hoeren H. Ree- R. Frank te Steenwük. B. J. Leydesdorff te Meppel en mej. E. C. M. Schreu- :r te Amsterdam. Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Wiskunde: doet. ex.. de hoer H. H. van Wijk; cand.ex., mej. A J. van Aken en de heeren E. W. Jonker, B. Re relink en J. A Stommel. Apothekersassistent, de dames W. G. de Graaf Hlllegom en C. Tump te Blarlcum. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: pothekersexamen. de heer J. T. H. Uges. Apothekersassistent, mej. L. M. M. Duppen te Doesburg. Afgewezen 3 cand. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl.: Rechtswetenschap: doet. ex., de heer J. Engels- EXAMENS STUURMAN il. voor 3den stuur- I. J. L. Risseeuw, J. Be: EXAMENS MACHINIST DEN HAAG. 20 AprU. Gesl. voor dlpl. C. d. ■oren J. F. NIJdam te Velsen: C. Zonneveld t- Rotterdam, en Th. Visser te Hilversum; en voo t theor. god. van dlpl. C, de heeren J. La HeiJ Amsterdam en A. de Snoo te Rotterdam Land- en Tuinbouw. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD In de laatst gehouden vergadering van Nederlandschen Tuinbouw Raad werd aanleiding van een verzoek tot beschikbaar stelling van bloemen en planten enz. van het Initiatief Comité Amsterdam, ten behoeve van de organisatie van een Herfstfeest, be sloten, daaraan geen steun te verleenen. De raad sprak zich andermaal principieel uit tegen dergelijk soort steunverleeningen in den vorm van het gratis verstrekken van bloemen planten en stipuleerde nog eens uitdrukke lijk dat de algemeen geldende gedachte, dat de tuinbouw in staat is en bereid om zonder betaling dergelijk© versieringen te doen brengen, uit den booze is en volkomen in strijd met de moeilijke positie, waarin de tuinbouw bedrijven verkeeren. Pootaardappelen vallen er buiten, directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den Rykslandbouwconsulent te Parys het Journal Officieel van 20 April de mededeeling bevat, le in- en doorvoer uit Engeland, Duitsch- land en Nederland is verboden van: aardappe len, versche groenten, levende planten, bollen, knollen en wortelstokken. Zendingen welke vóór 20 Aprij zijn afgezonden, worden nog toegelaten. Pootaardappelen zyn uitgezonderd van dezen maatregel, met dien verstande, dat deze zonder speciale invoervergunning den toegelaten wanneer het betreft zendin gen geselecteerde poters, vergezeld van certificaat betreffende selectie en gezondheid, afgegeven door de daartoe bevoegde offi- cieele autoriteiten in het land van oorsprong. Ongelieurde en ongeselecteerde poters den alleen toegelaten op invoervergunning, aan de Fransche importeurs af te geven door het Fransche departement van landbouw. DE TWEEDE PRIMAVERA 29 APRIL--8 MEI 1932 TE ROTTERDAM WAT HET BELOOFT TE WORDEN Met de bedoeling, dat thans ook andere cultures dan verleden jaar getoond kunnen worden, bepaaldelijk rozen en rotsplaiten, heeft het Bestuur gemeend de Prima Vera, die een gebeurtenis is geworden, waarover ieder spreekt, twee weken later te houden dan het vorig jaar. Wij gelooven, dat het Bestuur goed gezien heeft. Rotspartijen, rotstuinen, stapelmuertjes, groot en klein, zijn tegenwoordig zeer ircliefu by het publiek. By het Nederlandsche publiek, dat in de laatste jaren, meer dan ooit te vo- i, belangstelling toont te bezitten voor d'-n aanleg van den bloementuin. Daarom is thans ook een groot deel der tentoonstelling gewijd aan de liefhebberij van n tijd: rots- en muurwerk. Er is zelfs een speciale commissie daarvoor benoemd, welke bestaat uit de heeren F. J. Abbing, tuinarchitect te Zeist, P. den Ouden van de firma H. den Ouden en Zoon, boom kweekers en tuinarchitecten te Boskoop, en A. Koper, tuinarchitect te Bennebroek. Deze heeren hebben met enkele bestuurs leden van de Prima Vera de zaak krachtig aangepakt en de resultaten zijn er dan ook s men ziet wat binnen en buiten de groote Nenijtohal reeds is aangelegd, staat men er versteld over, op hoe geraffineerde wijze de natuur wordt geïmiteerd. Neen, dit is geen imitatie meer. Dit i natuur. Dit is natuur. Men moet kunstenaar rijn om zoo iets aa te leggen. Een rotsparty, een rotstuin aanleg- is maar niet hier en daar een stuk rots neergooien. Er moet een gedachte aan ten grondslag liggen. Dat zien we in het werk den heer den Oudc-n vóór het gebouw, dat binnen, waar de heer Abbing zyn xvr toonde. De heer den Ouden is van de gedachte uit gegaan, de door hem aangelegde plek tot stille en intieme plaats te maken, alwaar men kan genieten van plant en bloem in een le dig en afwisselend schouwspel van kleuren; elk seizoen weer met zyn bijzondere attracties, zoodat men zich waant te vertoeven in een berg- of heuvellandschap, omzoomd door den- nenbosschen. In den tuin zien we een keur van zeldzame rots- en dwergconifeten, waarvan de heer den Ouden een kernverzameling heeft. Resultaat van meer dan 40-jarigen arbeid. De ontwerper verstaat de kunst om sym metrisch denken en handelen op den achter grond te dringen, en toch wist hy het geheel in lyn te houden. Zoowel buiten als binnen zien wy, wat we reeds opmerkten, dat het ontwerpen en uit voeren van rotspartij en rotstuin geen werk is van kris en kras neerleggen van den steen, van hoopen steen of steenhoopen, maar na tuurgetrouw, scheppend en ordenend. Natuur lijk leent de gebruikte steen zich bij uitstek voor zulk werk, dank zy de Commissie van Prima Vera, die den ontwerpers het bcnoo- digde materiaal deed verschaffen. Niet van den blooten steenleveroncier dus, die buiten de scheppende idee staat. De heer Abbing toonde binnen wat een goed tuinarchitect vermag. By het restaurant vin den wij een stapelmuurtuintje van echter. oud-Hollandschen metselsteen, dat reeds ron der planten het oog weldadig aandoet, daar wij in den steen reeds de vele warme tinten aantreffen als oranje, appelbloesem, zacht rcod, grijs enz. Aan de andere zijde van het gebouw heeft de heer Abbing een stapelmuurtuintje van Duitschen zandsteen aangelegd, dat er ook zonder planten reeds keurig uitziet. Als we ons voorstellen, dat alles beplant is met sleutelbloem, hoornbloem, steenbreek, huislook en vetkruid in him honderden varië teiten en kleuren, dan konden we ons reeds een denkbeeld vormen van wat het straks zal worden: één geheel van intense schoonheid. Een waterpartij mag op de Prima Vera niet ontbreken, dat zou ondenkbaar zyn en ook hier heeft de heer A. Koper van Bennebroek met een waterparty een waar kunststuk ge wrocht. De prachtige Engelsche rotssteen is hier wel in het by zonder op zijn plaats. Uit het water komen de rotsblokken omhoog in grillige vormen, terwyl een waterval het ge heel een natuurgetrouw aanzien geeft. Het terrein er omheen is als een ware rotsparty aangelegd, groote en kleinere stuk ken rotssteen, waartusschen de echte dwerg- Radio Nieuws. DONDERDAG =1 APRL rtrsum AVRO: Zanpvoordracht Hilversum AVRO: Acoordeoomuxlek 5 H i'l'v*erVu m AVRO: Omroeporkest ppen en stofvereie- Santema: Frieaeto VRIJDAG 22 APRIL' Hilversum VARA Hilversum AVRO: Klein Orkest I Da ven try: Orgel reoi tal 1 Hulzen KRO: Kro-kwintet Lansen berg: Middagconcert i Huizen KRO: Gramofoonmuziek Kalundborg: Omroeporkei KRO: Concert >rke>st Pop. concert Nog steeds staat de oude beproefde kwaliteit van HAVERMOUT H.O. bovenaan Beter dan elk ander merk en niet duurder l Londen R.Radiokoor i Huizen KRO- Gmmofoonmuxiek Hulzen KRO? Orkest 10.00 Hllve 20.01 H i 1 v e Politie- en Persbericht» 12.01 Hulzen KRO: Politieberichten 19.30 Hulzen KRO: Politleberlcihten. conifeertjes een prachtigen achtergrond vor men voor de groote verscheidenheid rotsplan- ten, die daartusschen een plaats zullen vinden. De opzet dezer muurtjes en rotsen gaat van de commissie uit, de beplanting geschiedt ver der door verschillende inzenders, waardoor cén geheel wordt verkregen. Het groote middenvak met de bekende koe pel als centrum zal een soort rosarium worden, waarby de medewerking is verkregen van de bekende rozenvereeniging „Nos Jungunt Niet vergeten mag worden, dat Aalsmeer ook met een groote collectieve inzending zal komen, en die de collectieve inzendingen van Aalsmeer wel eens heeft gezien, riet al met verlangen uit naar wat ze van daar ons zullen bieden. Dat belooft wat. Gentsche kweekers komen met hun produc ten, een groote collectie kasplanten van de firma Bier uit Nieuwerberk enz. enz. Het zal als naar gewoonte een tooverland schap worden, waartoe niet het minst de aan leg en de groepeering zal bydragen. En die is in goede handen. Straks opent Prima Vera II haar salon. Bloemen- en plantenliefhebbers zullen kun nen genieten. Kunst en Letteren. Bij J. Muusses te Purmerend ziet binnen kort het licht, het eerste deel van Belang- rijke Letterkundige Werken, door Dr. Jos. J. Gielen. De inhoud van dit eerste stuk zal zijn: Karei ende Elegast, Beatrijs. Van den Vos Reinaerde, Liederen, (alle opgenomen ln de tekst). Middeleeuwsch proza, Esmo- reit. Elckerlijc, Rederijkers. Hervorming en Letterkunde, Vroeg-Renaissance. Deze leidraad tot de studie der Nederland sche literatuur in haar hoogtepunten, munt uit door grondige behandeling der stof, zoo wel als door een buitengewoon bevattelijke prettige toon. Zij geeft niet maar een over zicht van de inhoud der besproken werken, doch legt ook hun compositie bloot, wijst aan hun artistieke waarde, toetst hun psy chologie, bepaalt hun plaats in onze litera tuur, de invloed, waaronder ze ontstonden en welke ze wederkeerig uitoefenden. Met dit werk geeft dr. Gielen de eerste populair wetenschappelijke inleiding tot de belangrijkste letterkundige voortbrengselen van ons volk. Ofschoon bij het schrijven er van de bedoeling heeft voorgezeten, aller eerst de literatuurstudie v.oor de hoofdakte en de middelbare school te dienen, is het ook voor de zelf-studie van elke literair be langstellende bij uitstek geschikt. Singel 114—116, Telel. 68871 Bekende merken in alle prijsklassen w.o.j A bso la te Garantie Grotrian-Steinweg - Schiedmaijer - Mannborg e.a. o* DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA (52 Ik zie dat Uw Majesteit mij begrijpt, ver- Volgde hij; toch wil ik, om uw Hof en vooral de schoone hooggeboren prinses, wier on- dige gast ik ben, nog verder te overtui- er bijvoegen dat hier geen sprake kan van oneerbiedigheid jegens hun Souve- re'in, maar dat zoo ik mijzelven, door mij Voor Uwe Majesteit ter aarde te werpen, tot Romein maakte, die daacï tevens bindend zou zijn voor den stam, wiens wettige Sheik ik ben. En deed ik dat, o gij, wiens goedheden uw volk als een weldadige regen zijp, al waren mijn handen wit als de hand van den eersten Profeet, toen hij haar om de Egyp- enaren te overtuigen uit zijn boezem trok, zij zouden zwarter verkolen dan de stof van houtskool,deed ik dat, o gij, lieftalliger dan de koningin van wie de verloren kievit berichten overgebracht aan Salomo, al was mijn adem als muskusgeur, hij zou giftig worden als de uitwaseming van het graf eens melantschenen dan, o mijne Heeren, zou ook ik, evenals de verdorven Karoon, Allah hooren zeggen: Aarde verzwelg hem! Want er zijn misdaden en misdaden, en het opperhoofd dat zijn vrijgeboren broederen y er raadt, zal zijn yerdero levensdagen tus- schen de tenten dwalen, roepende: Wee! wde wil mij verdedigen tegen God? Toon de Sheik zweeg, als om zijn oordeel te hooren, werd hij niet slechts vrijgepleit van opzettelijke oneerbiedigheid, maar ook de zwartgalligste verlangde er naar hem te hooren. Wat wonderlijke beeldspraak! fluisterde de philosoof tot den rbetorious. Ik begin de waarheid te gelooven van Me bewering dat het Oosten een eigen stijl heeft. Zijn rede riekt naar den Koran, ant woordde de ander, maar niettemin is hij een knappe kerel. Alle aanwezigen zagen naar den Keizer, die te beslissen had of de Sheik zou worden weg gezonden, dan wel of hij mocht blijven. Dochter, zeide Konstantijn tot de prin ses, ik weet niet genoeg van de wétten der stammen, waartoe uw bezoeker behoort, om een oordeel te hebben over de uitwerking die de waarneming onzer oude ceremoniën op hem en de zijnen heeft; waarom wij hem op zijn woord dienen te gelooven. Daarenboven komt het niet met onze waardigheid overeen door verraad onderdanen en heer chappij, ^oe begeerlijk ook, te verkiyig-n. Ook magen wij niet vergeten dat uw gastvrijheid geëer biedigd moet worden. Hier klapte de Sheik, die den Keizer aan dachtig had gadegeslagen, driemaal zacht- kens in de handen. Daarom, vervolgde de Keizer, dunkt het ons goed in dit bijzonder geval vrijstelling te geven van die gebruikelijke begroeting. De hovelingen gaven duidelijk hun blijd schap over dit besluit te kennen. En nu, dochter, daar uw gast hier ge komen is om u van zijn verhalen te doen genieten, zal hij wellicht blij zijn ook ons tot hoorders te hebben. Daar wij dikwijls gehoord hebben van zulke voordrachten en weten dat zij zeer populair zijn, zullen wij ons gelukkig rekenen als een meester in de kunst er ons een proefje van wil geven. De oogen van den Sheik straalden letter lijk toen hij antwoordde: Waarlijk, mijn Heer strooit zijn vriendelijke woorden zoo luchtig daarheen, dat hijzelf het niet een maal schijnt te bemerken. Wanneer mijn broeders ln de zwarte tenten vernemen, dat ik het oor gewonnen heb van Hun Majestei ten van Byzantium en Adrlanopel, dan zullen zij aan mij denken als aan een, wien het vergund was te wandelen ln het licht van twee gelijktijdig schijnende zonnen. Bij deze woorden boog hij diep. Wist ik nu maar aan welke soort van verhalen mijn Heer de voorkeur geeft, want evenals een stroom, welke zijn afwijkingen ook zijn mogen, ten slotte toch d zee zoekt, zoo ook de smaak. Al geeft men nu eens een knikje en dan weder een glimlach ten beste, er is toch een dieper genot Wat zal het zijn: ernst of luim, geschiedenis of over levering, helden en hun daden, proza of poëzie? Wat verkiezen de Heer van Kons- tantinopel en zijn bloedverwante, mijn gast vrouw? moge haar leven voortduren zoo lang het Lied der duif gehoord wordt in dit land. Wat is uw oordeed. mijn vrienden? vraagde Konstantijn den kring rondziende. De aanwezigen zagen van hem naar de prinses en antwoordden met het oog op de gewenschte verloving: Iets over liefde! Neen, zeide Konstantijn onbevangen, ij zijn niet jong meer. Er is wijsheid te putten uit de overleveringen der volken. Onze naburen, de Turken,vertel ons iets van hen, Sheik. Hoort gij dat? zei Notaras tot een die naast hem stond. Hij heeft zicih teruggetrok ken. Wij zullen niet een Grieksche keizerin krijgen. Er was geen tijd om hem te antwoorden, want de Sheik deed juist den hoofddoek al, waardoor zijn fijnbeaneden gelaat geheel zichtbaar werd. Toen de prinses hem zonder die bedekking zag geraakte zij in verwarring. Zij had dat gelaat meer gezien, maar waar en wanneer? Op 't oogenhlik dat hij zou beginnen tc spreken, zag hij haar aan. Die blik herinner de haar den Gouverneur, tov:i hi,' jrigen dag bij het wegvaren afsdheid van haar nam. Maar de Gouverneur was jong,en deze Sheik veel ouder. Ik zal u vertellen hoe de Turken een volk zijn geworden, zeide de Sheik, en begon in het Grieksch: Aladin en Ertoghrul L Ecu verhaal van Ertoghrul, hoe het opper hoofd op zekeren dag rust hield met de ge stolen kudden, toen verwijderd tromgeroffel zijn oor trof. Het kwam uit het oosten, en terwijl hij opstond om rond te zien klonken uit het westen dezelfde tonen, maar zwak ker, als een echo. TKvee legers kwam in 't gezicht, paarden en gewaande mannen. Zij naderden, stel den zich in slagorde, ontplooiden de banie ren, trokken de sabels, en hulden zich in wolken stof. Woedend gehuil, vermengd met overwinningskivten gelijk liet rollen van den donder in het gebergte. Lang streden de legerscharen, maar ein delijk werd de zwakkere overvleugeld en begon zij te wijken. 't Was een droevig schouwspel, zeer droe vig voor de dapperen die het aanzien, en uit eigen ervaring weten hoe zelden wanhoop redden kan u-aar moed faalde te overwinnen. Toen sprong Ertoghrul op, diep geroerd. Kinderen, riep hij, te paard! Trekt uw krom zwaarden. Ik weet niet wie deze zijn, of van waar zij komen, maar dat doet er niet toe, Allah bracht hen hier en wij zullen hem en tevens onze wetten eeren. Ofschoon de rwak- ken niet altijd het recht aan hun zijde hebben, onze plicht is de zwakken te helpen. Te paard dan, en volgt mij! Allah il Allah! Zoo sprak Ertoghrul. En gehoor gevende aan de roepstem reden zijn stamgenooten. vierhonderd gewapende mannen, in pijl snelle vaart op de overwinnaars ios. IL Onder de vermeesterde banieren, te mid den van den opgehoopten buit stond de be vrijde krijgsman, een man van een vorste lijk voorkomen, om zijn onverwachten redder te ontvangen. Wie zijt gij? vraagde hij. Ik ben Sheik Ertoghrul. De kudden, die ik daar ginds zie, wien behooren zij toe? Ertoghrul lachte, toonde zijn kromzwaard en zei: liet zwuard gehoorzaamt mijn hand, de hand mijn wil. Zeg mij, hoe zou een man, die wil. hand, en zwaard bezit, arm kunnen zijn? Wien behoort de vlakte? Komt een vriend vAn mij tfozen kant uit en laat hij zijn muiion aan mijn deur staan, welnu dan behoort zij hem. (Wordt vervolgd.X

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3