DONDERDAG 21 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND KWALITATIEVE ONTWAPENING EEN ENGELSCHE RESOLUTIE Nadolny wijst op een merkwaardig samentreffen CRITIEK VAN LITWINOF De Hoofdcommissie van de Ontwapen ings conferentie behandelde in haar zitting va gistermorgen het derde punt der agenda: a. Gelijktijdige toepassing van de kwanti tatieve en kwalitatieve beperking door het absoluut verbod van zekere materi alen of zekere bewapeningscategorieën; b. Verbod van zekere materialen met uit zondering van bepaalde voorwaarden voor handhaving daarvan. Simon's voorstel. De Engelsche Minister van Buitenland- sche Zaken. Simon, verdedigde in een groote rede met nadruk en overtuiging het voor stel der Engelsche delegatie, volgens het welk de ontwapeningsconferentie zich thans definitief voor het beginsel van de kwalita tieve ontwapening zal uitspreken. Volgens het Engelsche voorstel verklaart de Ontwapeningsconferentie, dat zij het beginsel van de kwalitatieve ontwapening, dw.z. afschaffing, vernietiging en verbod van toepassing van bepaalde wapencategorieën aanvaardt Het Engelsche voorstel is hier mede volkomen gebracht in overeenstem ming met de Italiaansche en Amerikaansche ontwapeningsvoorstellen enintegenstel- ling tot de Fransche voorstellen, volgens welke de groote aanvalswapenen ter beschikking van den Volkenbond moeten worden gesteld. Simon herinnerde bij de verdediging van zijn voorstel aan verklaringen, die leidende staatslieden der overige mogendheden vroe ger in gelijke geest hebben afgelegd. Simon verklaarde dat de definitieve af schaffing en vernietiging van de groote aan valswapenen de eerste beslissende stap voor de algemeene ontwapening beteekent. De verklaringen van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken werden rnet stormaohtigen bijval ontvangen. Verklaringen van Nadolny De Duitsche ambassadeur Nadolny legde daarna een principieels verklaring af over bet nieuwe voorstel der Engelsche regeering inzake verbod en afschaffing van alle zware aanvalswapenen. Hij zeide o.a. dat het Engelsche voorstel in dezelfde richting gaat als de ontwapeningsvoorstellen der Duitsche regeering. De Duitsche delegatie handhaaft volkomen haar voorstellen. Zij juicht echter de Engelsche voorstellen van harte toe. Het is opvallend, dat juist die aanvalswa penen, die na het Verdrag van Versailles den ontwapenden staten verboden werden, na den wereldoorlog door de andere staten het meest zijn aangebouwd en verbeterd; zooals de zware artillerie, tanks, de mili taire Luchtvaart, onderzee-booten enz. De Amerikaansche regeeringsvertegem- woordiger Gibson heeft reeds in zijn rede het bewijs geleverd, dat de afschaffing van deze wapenen absoluut zal bijdragen tot de al gemeene veiligheid Deze bewijsgronden gelden op gelijke wijze voor de Duitsche ontwapeningsvoorstellen. Men zou hiermede oen beslissende stap tot bescherming van de civiele bevolking doen. De afschaffing van zekere aanvalswape nen heeft voor de ontwapende staten een toestand van e e n z ij d i g.e o .v e il i g- h e i d meegebracht, een toestand die met de bepalingen van artikel 8 van het Pact van den Volkenbond niet in overeenstemming is. De Duitsche delegatie is daarom bereid alle voorstellen tot verbod en afschaffing van eenige bewapeningscategorieën te steunen. Echter slechts onder voorwaarde, dat deze maatregelen gelijktijdig voor alle staten, gel den. Nadolny besprak daarna de kwestie van de internationalisatie der aanvalswapenen en betoogde, dat, omdat de mogelijkheden daartoe nog niet voldoende zijn vastgesteld, de internationalisatie der bewapening nooit als een ïverkelijke ontwapeningsmaatregel kan worden opgevat. Het Engelsche voorstel beteekent werkelijk een verbod van de toe passing van aanvalswapenen; dit is echter niet voldoende, daar ook de vervaardiging van aanvalswapenen moet worden verboden. Onder dit voorbehoud is de Duitsche dele gatie bereid, het Engelsche voorstel te aan vaarden. Nadolny verklaarde vervolgens, dat de Ontwapeningsconferentie thans staat voor de beslissende stap tot het bereiken van prac- tische beslissingen. Hij is daarom verplicht, ipenlijk te spreken. Duitschland heeft reeds alle aanvalswapenen afgeschaft en de groote stap gedaan. De Duitsche regeering moet elke verantwoordelijkheid afwijzen, wanneer de door de Ontwapeningsconferen tie te nemen maatregelen niet een princi pieel karakter dragen. Scherpe verklaring van Litwlnof De Russische Volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Litwinof legde dan een zeer scherp geformuleerde verklaring af, waarin hij de door de redactiecommissie een stemmig aangenomen ontwerp resolutie in zake methode en criteria ter vermindering der bewapening aan een scherpe kritiek on- <ïer\yierp. Litwinof verklaarde de resolutie te moeten afwijzen aangezien de regeering te Moskou niet in staat is een resolutie te aanvaarden ■die het geheele werk der ontwapeningscon ferentie wil opbouwen op de bepalingen van artikel 8 van het Volkenbondspact en de ont wapeningskwestie zoo stevig met de veilig- heidskwestie verbindt. De Russische delegatie is ten zeerste ver rast, dat thans de poging wordt gedaan om de conferentie vast te leggen op art. 8 van het Volkenbondspact. Dit artikel staat in geen enkel formeel verband met de Ontwa peningsconferentie, anders had de Volken- bondsraad wel alleen de ontwapening kun nen regelen. Henderson bracht hierna de ontwerp-reso- lutie, volgens welke vermindering van be wapening zal geschieden, rekening houdend met. de nationale veiligheid, de geografische ligging de bijzondere omstandigheden der verschillende landen en de internationale verplichtingen, in stemming. Bij handopsteken stemden alle gedelegeer den, met uitzondering van Litwinof vóór. Mac Donald en Tardieu De Brltsche minister president Mac Do nald is glslernamiOdag per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Hij had daar een onder boud van drie kwartier met Tardieu, die daarna med-daeldc tesamen met Mac Do nald naar Genève te zullen reizen. Tardieu HET BESLUIT DER COMMISSIE VAN NEGENTIEN VOOB JAPAN ONAANNEMELIJK De vertegenwoordiger van de Japanscho regeering heeft Woensdag verklaard, dat het besluit der Commissie van Negentien van den Volkenbond, waarbij de gemengde internationale commissie te Sjanghai ge machtigd wordt, den termijn voor de eva cuatie van Sjanghai te bepalen, voor Japan volkomen onaannemelijk is. Aan genomen kan worden dat de Japansche ver tegenwoordiger te Geneve, Sato, het besluit in de openbare zitting zal afwijzen, zonder te voren ruggespraak te plegen met Tokio. Mocht het besluit in de openbare zitting worden aangenomen, dan zou Japan dit een voudig negeeren. De ontwikkeling der ge beurtenissen te Geneve verstrekt de moge lijkheid van het uittreden van Japan uit den Volkenbond. De Chineesche regeering heeft de resolu tie van den Volkenbondscommissie i De regeering Poe Ji verklaart, dat de be richten betreffende het uitbreken van een algemeene staking op den Oost-Chineeschen spoorweg onjuist zijn. In geval van een algemeene staking zal de regeering alle Sowjet Russische employés uit den dienst van den Oost-Chineeschen spoorweg ont slaan en de leiding van den spoorweg zelf in handen nemen. De regeering van Poe Yi heeft generaal Ma ontheven van zijn functie van minister van oorlog. Ma is voorts ook geen lid meer van den Wetgevenden Raad. AMERIKA EN FRANKRIJK DREIGING MET HANDELSOORLOG Uit Washington wordt gemeld: Het Staats- en Handelsdepartement te Washing ton bereiden nota's voor aan een aantal Europeesfche en Zuid-Amerikaansche regee ringen, waarin wordt gedreigd met rancune- maatregelen wegens het toepassen van zonderingstarieven op Amerikaansche goede run. Deze note's zullen in de eerste plaats w ii-dcn gezonden aan Frankrijk en Spanie, cn verder ook aan Duitschland, Oostenrijk en Argentinië. In hooge regeeringskringen rekent men, met het oog op de gespannen Fransch-Amerikaansche handelsbetrekkin gen, op de mogelijkheid van een handels- oorlog met Frankrijk. Het Staatsdeparte- ment hceJt. een lijst opgesteld van 150 Ame rikaansche warengroepen, waarop Frankrijk speciale tarieven heft. De Amerikaansche re- geering wil de antwoorden op de nota's af wachten, voor zij tot tegenmaatregelen zal overgaan. Nader wordt uit Washington gemeld: De Fransche ambassadeur Claudel heeft een bezoek gebracht aan Castle. Hooggeplaatste ambtenaren van het Dept. van Staat hopen dat het Franscli-Amerikaansche douanege- schil in der minne zal kunnen worden ge schikt. Castle zelf liet zich optimistisch uit, Resolutie der Int. K, v. K. Naar uit Innsbruck wordt gemeld, heeft de conferentie der internationale kamer van koophandel Woensdag de resolutie c)er fi- nancieele deskundigen met de reserves de Britsche en Duitsche experts aangeno men. In de resolutie wordt o.a. gelegd dat het herstel van het vrije deviezen-verkeer een eerste voorwaarde is voor den wederop bouw van het economisch leven der Donau- staten. Namens de Duitsche delegatie legde dr. Herle, bedrijfsleider van het „Reicihsver- band der Deutsohen Industrie", voor cte Duitsche pers een verklaring af over de re sultaten der conferentie. Duidelijk is bij de onderhandelingen ge bleken, zèide He-Ie, dat zelfs tusschen de Doaustateui Roemenië, Hongarije, Joego slavië en Tsjecho-Slowakije onderling geen overeenstemming bestaat, noch tot stand kon worden gebracht, over het al of niet aanvaarden van het plan-Tardieu. Men kan dus wol zeggen, dat het plan- Tardieu, als basis van onderhandelingen, heeft afgedaan en aannemen dat cïe nood zakelijkheid van een nauw economisch sa menwerken tusschen de Donaustaten en de landen die hun voornaamste afnemers zijn, practisoh erkend zal worden. Te Geneve is definitief besloten, dat de financieele deskundigen van de vier groote mogentJieden, die aan de Londensohe con ferentie over het Donauvraagstuk deelna men, den 23en April zullen bijeenkomen, om het resultaat van hun werkzaamheden in. een rapport samen te vatten. DE IERSCHE EED VAN TROUW Afschaffing in eerste lezing aangenomen De Iersche minister-president de Valera heeft gistermiddag in het Iersche parlement de wet tot afschaffing van den eed van trouw aan. den Engelschen koning, inge diend. Volgens deze wet zullen de Iersche afge vaardigden voortaan bij eerste samenkomst van het parlement na nieuwe verkiezingen ontslagen zijn van da verplichting den eed trouw aan den Engelsaben koning af te leggen. Na een kort debat werd het wetsontwerp in eex-ste lezing aangenomen, nadat een on afhankelijke afgevaardigde eerst voor den vorm tegen de wet geprotesteerd had. De leider der Cosgrave-partij verklaarde dat zijn partij het voorstel in cJe eerste le zing aanvaardt, doch zich voorbehoudt la ter een amendement in te dienen, dat over deze kwestie eerst onderhandelingen met de Engelsche regeering zullen worden gevoerd, voordat een definitieve beslissing wordt genomen. Mocht dit amendement niet wor den aangenomen, dan zal de Cosgrave-partij de w t in alle verdere lezingen bestrijden. De behandeling in tweede lezing zal de volgende week Dinsdag plaats hebben. DE ONRUST IN NEW FOUNDLAND Voor het eerst sinds de wanordelijkheden van 5 dezer is het parlement te St Johns bijeengekomen en ofschoon twee duizend personen rond liet parlementsgebouw sa menschoolden, kwam het nergens tot ma- zal Vrijdagavond weer uit Genéve vertrek ken. Brünlngs conferenties Gemeld wordt: De besprekingen die Brü- ning met detn Engelschen en den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken gehad heeft, hebben geleid tot een buitenge woon waardevolle en vergaande gedachten- wisseling over de voorbereiding der confe rentie van Lausanne en de herstelkwestie zelf. Ten aanzien van de ont wapeningskwestie is vooral in de gesprekken met Simon ge bleken, dat er geen groote neiging bestaat, vóór de Fransdhe verkiezingen tot een be slissend stadium in de ontwapeningskwestie over te gaan. De kwestie van het Donauplan is bij de ?sprekine-en verder opgehelderd. Vastge steld kon worden, dat de uiteenzettingen van Bülow te Londen op alle betrokkenen een blijvenden indruk gemaakt hebben. De kanselier zal Donderdag een zitting der hoofdcommissie van de ontwapeningsconfe rentie bijwonen. Brüning is voornemens Zaterdag Genève te verlaten om zijn kiezersplicht te vervul len. Hij zal Zondagavond vermoedelijk te rug in Genève zijn. Brünlngs bespreking met Stimson. De Petit Parisiein noemt het tweede on derhoud dat rijkskanselier dr. Brijning met minister Stimson heeft gehad, het be langrijkste <1 a t de Amerikaan tot nu toe te Genève heeft gehad. Uit het feit, dat ook de vroegere minister van financiën Norman Davis, die als des kundige op het gebied van schulden en her stelbetalingen geldt, bij het onderhoud te genwoordig was, wordt opgemaakt, dat de Amerikaansch-Duitsche onderhandelingen zijn voortgezet Het onderwerp van de be sprekingen is niet bekend, doch men kan er verzekerd van zijn, dat ook finan cieele vragen behandeld zijn. PARIJS, 21 April. In politieke kringen te Parijs schijnt men door 't plotselinge ver trek van Tardieu naar Genève niet verrast te ®ijn. De jongste gebeurtenissen ter ont wapeningsconferentie, in 't bijzonder 't met algemeene stemmen aanvaarden van de eerste ontwerp-revolutie heeft groote ont stemming gewekt omdat het direct in strijd is met de Fransche ontwapeningsplannen. Het korte onderhoud met MacDonald schijnt Tardieu een welkome aanleiding te zijn om persoonlijk in de debatten te Ge nève in te grijpen en tegelijkertijd den inr druk van plotselinge ongerustheid te ver mijden. In welingelichte kringen is' men van mee ning, dat bij de besprekingen tusschen Mac Donald en Tardieu de kwestie der herstel en ooriogsschulden wel in het kort zal wor den aangeroerd, doch dat de jongste ont wikkeling van de ontwapeningskwestie het voornaamste onderwerp der gedachtcnwis- scling zal zijn. Ook op dit punt schijnen nog vergaande tegenstellingen tusschen de Fransche en de Engelsche opvattingen te bestaan, aangezien ook MacDonald zich heeft uitgesproken voor de kwalltatievp ontwapening, d.w.z. voor de volkomen af schaffing van bepaalde aanvalswapenen, die men van Fransche zijde ter beschikking van den Volkenbond zou wi lil en stellen Bij het vertrek uit Parijs bestegen Tar dieu en MacDonald ieder een aparten wa- geh. Terwijl Tardieu de reis aflegt in een salonrijtuig In het begin van den trein, reis MacDonald in 'n te «ijner beschikking gesteld rijtuig aan het einde van denzelf den trein. De premier Squires kondigde aan, dat nieuwe algemeene verkiezingen zullen ge houden worden eind Mei of begin Juni; na aanneming door het thans zetelend parle ment van het ontwerp tot herziening van de kieswet DE BERGSTOP.TING TE COCHEM Omtrent die bergstorting te Cochem, in het Moezel dal, woreït nader gemeld, dat met Ihet opruimingswerk nog niet begonnen kon worden, daar sinds gistermorgen vroeg nog voortdurend aard- en steenmas sa's in het dal omlaag rollen. De hoogte van de neergestorte bergmassa bedraagt 115 meter, de lengte 200 meter en de diepte 180 meter. Er zou zich juist een commissie naar de plaats begeven om te onderzoeken of het wenschelijk zou zijn, den Cochemer berg in de lucht te doen springen, om een catastrofe te veorkomen. De berg heeft echter zelf in dezen een beslissing genomen. MEVROUW HAriAU Gisteren had mevrouw Hanau zich voor den rechter moeten verantwoorden wegens de beleedigende uitdrukkingen, die zij zich over de justitie heeft veroorloofd. Zij is echter niet versohenen, daar de toestand van haar gezondli >id dit niet toeliet. De ge vangenisdokter had haar eenige dagen bed- rust voorgeschreven. De rechtbank heeft op liet vernemen van deze tijding den geneeskundige dr. Paul aan gewezen om terstond mevrou Hanau te gaan onderzoeken. Deze ried aan mevrouw Hanau door chirurgen te laten onderzoeken die dan een datum kunnen vaststellen, waarop de beklaagde voor cte rechtbank kan verschijnen. Deze besliste volgens het advies van dir. Paul. GELE KOORTS IN BOLIVIA De commandant van de vijfde divisie in Argentinië heeft aan den minister van oor log meegedeeld, dat 60 pet. der Boliviaan- sche troepen in Santa Cruz door gele koorts DE „GRAF ZEPPELIN" Gisteravond te 6.55 (Am.tijd) is de Graf Zeppelin te Pemambuco aangekomen en daar vlot geland. EEN WERVELSTORM IN HONDURAS Een heftige wervelstorm, die drie uur ge duurd heeft, heeft de kleine stad Chanchito centrum van bananencultuur geteisterd. Ne gentienden van de bevolking zijn dakloos. Talrijke personen zijn gewend. DE OVERSTROOMINGEN IN SERVIE De overstroomingen van de Save schijnt thans wel het toppunt te 'hebben bereikt In het onafzienbare overstroomde gebied vol trekt zich intussohen een drama. Het een na het ander bezwijken de huizen en ver dwijnen In de golven. Volgens de Prawa zijn van de plaats Ratscha nog maar weinig oven blijfselen zichtbaar. Men vreest dat het nog maar een kwestie van uren is voor do laat ste huizon tullen zijn ingestort. De over heid staat bijna hulpeloos tegenover de nood der getroffen bevolking, daar de finan ciën in z»er slechten staat verkeeren. Men schat de materieele acJiade in het over stroomde op 1 milliard dinar. HITLERS AANKLACHT Volgens de nationaal-socialistische persaf- deeling is het niet juist, dat Hitier ontkent tegen buitenlandsche persvertegenwoordi gers gezegd te hebben, dat de ontbinding van de S. A. organisaties onder den druk van Frankrijk geschied is. Hitler denkt daar niet aan. Hij blijft bij hetgeen hij gezegd heeft en in het proces tegen Theodoor Wolff en het tegen zichzelf ingestelde disciplinaire onderzoek hoopt hij met behulp van be langrijke getuigen de kwestie van den ach tergrond van het verbod te kunnen be spreken. Arrestatie van nazi's Te Berlijn zijn 80 nazi's gearresteerd we gens overtreding van het verbod van demon- streeren zonder verlof. Naar voorts door de politie van Schoene- berg wordt medegedeeld, zijn daar 19 leden van de verboden Hitier-jeugd gearresteerd. Op hen is materiaal aangetroffen, waaruit is op te maken, dat de organisatie voortbe- De plannen der nazi's in Hessen. Te Darmstadt wordt officieel medegedeeld, dat bij huiszoekingen in Hessen ter gelegen heid van de ontbinding der S. A.- en S. S.- troepen documenten in beslag zijn genomen, waaronder zich stukken bevinden, die be langrijke verklaringen kunnen blijken te zijn in het hoogverraadproces, dat binnen kort tegen de leider van de gouw Hessen Dr. Best, zal worden geopend. Van groot belang is vooral een schrijven van dr. Best aan het hoofdbestuur der natio naal-socialistische partij, waaruit blijkt dat de indertijd ontdekte Boxheimer documen ten geen privé-ontwerpen van Dr. Best zijn, zooals destijds beweerd werd, maar door hem, althans wat de belangrijkste punten betreft, in overleg met het hoofdbestuur der nat-soc. partij zijn opgesteld. EEN UITNOODIGING VOOR EX-KEIZER WILHELM? NAAF ST. THOMAS TE GAAN. Volgens te Washington ontvangen be richten heeft de gouverneur van de vroeger Deensche, thans Amerikaansche, Virgin- islands medegedeeld, dat de Handelskamer en een particuliere organisatie van het eiland St. Thomas (het grootste van de eilandengroep, dat een oppervlakte heeft van 73 K.M.2., met in inwonertal van 10.000, waarvan 7800 in de hoofdstad St Thomas) den vroegeren keizer van Duitschland uit- genoodigd tot herstel van zijn gezondheid naar St Thomas te komen. Deze uitnoodiging zou het gevolg zijn van krantenberichten, volgens welke den ex- keizer het West-Indische klimaat door zijn medische raadgevers warm zou zijn aanbe- De Amerikaansche regeeringsinstanties weigeren mededeelingen te verstrekken no pens de aan den ex-keizer gezonden Uitnoo diging. Officieus verluidt evenwel, dat de Ameri kaansche regeering waarschijnlijk geen be zwaar zal maken, ingeval de vroegere geal lieerden eveneens in een verblijf van den ex-keizer op St. Thomas toestemmen. MAC DONALD LONDEN, 21 April. Mac Donald zal waar schijnlijk 8 a 10 dagen te Genève blijven, l.angezien zijn collega's in het Engelsche kabinet er prijs op stellen dat hij de hem door zijn medici voorgeschreven rust zal nemen, zal do Eerste Minister waarschijnlijk na zijn terugkeer uit Genève met verlif gaan, om daarna nogmaals voor eenigen tijd naar Genève te vertrekken. BEZORGDHEID OVER MAC DONALD'S OOGZIEKTE. LONDEN. 21 April. De Engelsche ochtend bladen blijken zich ernstig bezorgd te ma ken over den toestand van Mac Donald's oogen, en algemeen wordt de hoop uitge sproken dat de oogaandoening van den eer sten Minister zich niet zoodanig zal ver ergeren. dat hij gedwongen zou zijn, zijn belangrijke functie neer te leggen. Hem wordt daarom aanbevolen zich in Genève de noodige rust te gunnen en na terugkeer uit Genève eenige weken met verlof te gaan. In politieke kringen hecht men er groote waarde aan dat in de regeering voorloopig geen veranderingen komen. Zoowel de liberale „News Chronicle" als de socialistische „Daily Herald" verklaart, dat het slechts Mac Donald is, die de natio nale regeering, welker oneenigheid op het oogenblik in verband met de nieuwe begroo ting niet meer verborgen kan blijven, nog bijeenhoudt. De president van het directorium van Me mel, Simaitis verklaarde tijdens een inter view o.a. dat door Ce door hem opengestelde naturalisatie ongeveer 6000 groot-Litauers de Memellandsche nationaliteit hadden verkre gen; 80 pet. van deze genaturaliseerden heeft reeds meer dan een jaar in Memeiland ge woond. In buitenlandsche kringen spreekt men over een mogelijk ongeldig verklaren van de landdagverkiezingen in verband met deze naturalisatie op groote schaal. DE IMMIGRATIE IN DE VER. STATEN Men verwacht dat in het loopende begroo tlngsjaar van de Ver. Staten eindigende 30 Juni, het immigratiecijfer een laagterecord zal aan toon en nl. 45.000. Het vorige jaar was Maarschalk Pilsoedski is te Kisjanef ziek geworden. Hij heeft griep. Men hoopt echter dat hij over 2 of 3 dagen te Boekarest zal kunnen terugkeeren. GOOTE BRAND IN HONDURAS. In de hoofdstad van Honduras zijn door in grooten brand 3 huizenblokken verwoest waardoor ongeveer 400 personen dakloos zijn geworden. Menschenlevens zijn echter niet te betreuren. Verleden jaar September werd de stad door een wervelstorm geteisterd, waardoor onge veer 100 menscheai het leven hebben ver loren. 130 VATEN ALCOHOL OP ZEE GEVONDEN Een Belgische vlsschersboot heeft Woens dag 150 vaten, welke 3000 L. alcohol inhiel den te Nieuwpoort binnengesleept. De vaten werden gevolgen binnen 2 mijlen van de h -ven, ECONOMIE EN FINANCIEN VERLAGING ENGELSCH DISCONTO LONDEN, 21 April. Het disconlo van de Bank van Engeland is heden verlaagd van 3Y2 tot 3 procent. AMERICAN TELEPHONE Een krachtige wereldmaatschappij Zooals bekend heeft (Je American Telephoj and Telegraph jarenlang een regelmatig dlv dend van 9% uitgekeerd, terwijl de inkoi Ovei coodat S -11.948.000 of 2 07 per share, terwijl het d.vldei <an 2.25 vergt. Door de vrees, dat aue kiw Lige wereld-maateohappij reden zal vinden t iet dividend te verlagen, zijn de^ aandeelen .vachten echter, dat de Directie niet spoedig Lndertng in de dividendbasis zal brengen, vc daar het surplus de laatste jaren zoo ste redaald, doch ooi igozegd. wat een dubbele beteekent. De huidige koen fluctuatie ln 1930 en 1931 tus- 112202; net la echter ty- verdere koersdaling kunnen be- AMERIKAANSCHE PUBLIC-UTILITIES Ondoorzichtige financieringsmethoden ng. heeft talrijk* tandeelen. Bovendien Lrln deze geheele bedrijfstak i heeft bljgedrager publie-utlitle>s goldei als een der meest safe beleggingen, ornaat net publiek de zegenlngep van electricitelt, gas en water niet zou kunnen missen. De werkelijk- Land- en Tuinbouw. CURSUS VOOR MELKCONTROLEURS TE HOORN De jaarlijksche cursus tot opleiding van melk-controleurs voor rundveefokvereendgin- gen, zuivelfabrieken en melkinrichtingen, wehce van half September 1931 tot half April 1932 vanwege het Rykszuivelconsulent- schap voor Noordholland is gegeven, werd gc volgd door 18 leerlingen. Na afgelegd eind examen ontvingen 16 deelnemers het rijks diploma. PRODUCTIE EN UITVOER VAN VARKENS Van 7 tot IS April zijn geslacht voor bacon- berelding 17.476 varkens (voorafgaande 7 dagen 15.361), terwijl werd uitgevoerd bacon .afkom- 157.399 stuks en uitgevoerd UIT HET SOCIALE LEVEN „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Het Chr. Nat. Vakverbond publiceert jverzloht van de steunverleenlng door het tuber- ïulosefonda D. E. L* over 1931. Uit dat overzicht blijkt, dat in 1931 ongeveer 5000 meer uitgegeven werd aan steunverlee- de totale uitgaven bedroegen oodat 3.045. 3oew>. de las Hoewel de uitgaven belangrijk vermeerderdei ,or aanstelling van een hulsbe een saldo kweeken van 6000, welk bedrag de reserve werd toegevoegd. .ar Is dus reden tot dankbaarheid. Ook hleT- wijl het aantal orgi le<ien ook deehn toorbedlenden, m technici, allen aantal dee: I, dat meehelpen dragen de las C.N.V. aangesloten leden. Nar nnkbnar Is voor het ..niet voldaan" di oldoende plaal :erdere ook d« Gemengd Nieuws* DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN. Te Oudenrijn by Utrecht is een 9-jarig knaapje, dat plotseling den weg overstak, door een auto overreden en op slag gedood. Te Haren by Groningen is 't 6-jarig meisje van De Jonge op den Rijksstraatweg spelen derwijs onder een passeerende vrachtauto ge raakt en gedood. EEN FAMILIEBETREKKING. De heer H. Duin te Velsen was dezer dagen 25 jaren kantonnier by den Rijkswaterstaat, welke functie van vader op zoon reeds 120 jaar in de familie is. VERDRONKEN. Te St. Anna Parochie (Fr.) is een driejarig meisje te water geraakt en verdronken. Te Amsterdam werd uit het Merwede- kanaal het lyk van een 72-jarigen man op gehaald. DE „GENEUGTEN" VAN EEN CIRCUS. Te Amsterdam had onlangs in een circus een ongeluk plaats met het schieten "an een ™.an (menschelyke kogel) uit een raket. Te Zaandam vond iets dergelijke plaats. Den man was den luchttoevoer afgesneden. Men wist hem weer bij te brengen. BRANDEN. Te Drunen (N.-Br.) is door onbekende oor zaak de boerderij van den landbouwer W. de Gouw afgebrand. Twee kalveren kwamen in het vuur om. Ook de geheele inboedel ging verloren, p-, schade wordt door verzekering gedekt. VERDUISTERINGEN. By de firma Glasbeek te Waddinxveen zyn 1 van verduisteringen nan het licht gekompn welke gepleegd zyn door twee Gouwenaars, Weerbericht. Stand als gisteren Hoogste stand te Helsingsfors 764.4. Laagste stand te Shields 748.8. Stand vanmorgen half twaalf 755.8. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Matige tot zwakke Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk nog enkele regenbuien, overdag iets zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 20 April van de Bilt te 16.05 aan alle posten: Weest op uw hoede; vanmorgen 9.25 uur: Attentiesein Neer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Öp IJsland is de barometer stenk gedaald en ofschoon de koude Noorderwinden heden Engeland bereiken, is hun kracht gebroken en kan in verband met het stijgen van de barometer in het Oosten over enkele dagen eenige stijging van temperatuur verwacht worden. Over de Britsche eilanden en ia - omgeving is het weer tengevolge van koude in de bovenlucht nog buiig. De windkracht over het Kanaal nam af. In Frankrijk is de lucht grqotendeels betrokken. In Duitschland plaatselijk lichtbewolkt, zoodat dan tempe raturen boven 10 gr. C. voorkomen. In Scan dinavië veroorzaken uitloopera van de de pressie op vele plaatsen 6neeuw en in het Noorden kwam matige vorst voor. Alleen in Ierland viel veel regen. Valencia had 12 mM, TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 10.0 C. 22 APRIL Zonsopgang 4.49 u.; Zonsondergang 7.09 O. Maansopgang 10.22 u.; Maansonderg. 4.57 u* VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN. Van 's avonds 7.39 u. tot 's morgens 4.17 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 2.20 2.19 Canp 2.13 2.17 Basel 0.25 0.24 Ems j.39 1.41 Hanlngen 0.78 0.76 Coblenz 2.56 2.66 Rheinweiler -1.61 -1.64 Trier 1.60 1.73 Kehl 2.30 2.26 Keulen 2.63 2.73 Maxau 3.96 3.95 Ruhrort J.53 1.64 Wledeshelm 1.48 1.64 Wesel 1.19 1.60 Mannheim 2.81 2.84 Emmerik 2.77 2.83 Lohr 1.92 1.M4 Dusseldorf 2.14 2.21 Malnz 0.82 0.88 Maastricht 2.09 2.13 Bingen 1.92 1.94 Venlo 12.39 12.62 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 22 April. Delfzijl 11.24 Heilevoetel.3.47 16.09 Terschelling 9.34 21.55 Willemstad 4.28 16.52 Harlingen 10.30 22.59 Brouwersh. HoMgr ie 4.09 8.18 -1 2e 16.40 20.27 Ilmniden. 3.46 16.08 vussingen H. v Holland 2.54 15.11 Terneuzen Schevening. 3.04 15.21 Hansweert Rotterdam 4.54 17.32 Wemeldinge Vllssingen de 18-jarige K. de J. en de 34-jarige B. den D., beiden werkzaam bij genoemde firma. Te Gouda werden by een huiszoeking stopcontac ten, stofzuigers, zaklantaarns e.d.g. gevonden, ter waarde van f 300. De verduisteringen, wel ke over drie jaar loopen, werden ontdekt, doordat De J. op heeterdaad betrapt werd bij het lichten van de toonbanklade in den winkel van de luxe- en huishoudelijke artikelen van genoemde firma. De J. had dit reeds meer malen gedaan. Zijn medeplichtige was Den D. Het onderzoek wordt voortgezet. ERNSTIG ONGEVAL. Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam was men bezig met het laten zakken van een ijze ren ledikant aan een touw. Door het breken van dit touw viel het ledikant op de handkar, waarmede het zou worden vervoerd. Het sloeg weer om en kwam toen terecht op een vrouw. Deze werd daardoor zoo ernstig gewond, dat zy in bewusteloozen toestand naar het Bin nengasthuis is overgebracht. Zij kwam daar weer by, maar haar toestand is ernstig. STEEKPARTIJEN Vanaf den dyk aan den Cornelus Douwes- eg, aan de overzijde van het IJ te Amster- im is een 23 jarige vrouw, die een steefe met een dolkmes in het dybeen had opgeloo pen, per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Nadat zy daar be handeld was, kon zij naar haar woning worden gebracht. De vrouw heeft aan de politie mede gedeeld dat zy op den IJdyk een heftige woordenwisseling heeft gehad met een 27 ja rigen grondwerker, dien zij sinds eenigen tyd kende. In woede ontstoken had de man plot seling een dolkmes gegrepen en haar een steek toegebracht. De man, die door de politie is aangehouden, vertelaarde bij zijn verhoor, dat hij niet gestoken heeft. Volgens hem heeft de vrouw in een aanval van razernij zichzelf verwond. Hangende het verdere onder zoek is de vermoedelijke dader in vrijheid ge steld. Te Venlo ontstond in de Claasstraat een familietwist, waarby een zekere S. den 30- jarigen van R. met een mes aanviel. Van R. kreeg verscheidene messteken aan hoofd en """""in. S. r= voortvluchtig. beric mijn word Dl el a

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2