WOENSDAG 20 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 '0 BUITENLAND AMERIKA EN EUROPA SCHULDEN EN ONTWAPENING De leider dar Amerikaansche democraten 'Al Smith heeft eenige dagen geleden op het groote Jeffersonbanket de meening gelan ceerd, dat Amerika ihet bekende Hoovermo- ratorium tot een periode van twintig jaar' moet uitbreiden, gedurende welken tijd het schuldenconto der Europeesche Staten aan de Vereerpgde Staten van Noord-Amerika langzaam zou verminderen en wel jaarlijks met een vierde van het bedrag waarvoor elk der betrokken landen producten uit de Ver- eenigde Staten zou betrekken. Deze verklaring van Al Smith heeft weer eens wat beweging gebracht in de gedach- tenwisseling over de schuldenkwestie in Amerika zelf. Het rekensommetje van den leider der democraten lijkt, alleen van Ame- rikaansch standpunt bezien, heel eenvoudig. Door Al Smith's bril gezien zou Amerika's uitvoer kunnen floreeren bij een dergelijk besluit oim de schulden feitelijk kwijt te schelden. Als zoodanig is het inderdaad een denkbeeld dat het stempel draagt van den zakenman, die uit de ongunstige situatie van een oninbaren post nog voordeelen tracht te halen. De rector der Columbia-universiteit, de be kende vredesman professor Nicolas Murray Butler beziet de zaak van de oorlogsschulden uit een meer idealistisch oogpunt Hij heeft in een te Chicago gehouden redevoering ge zegd, dat de Amerikanen den plioht hebben, als grootsten crediteur om de leiding te ne men bij de schrapping der schulden en de verlaging der douanetarieven. Toch bleek hij den practisdhen kant voor Amerika zelf wel te zien, want hij zeide ook, dat da Vereen. Staten meer schade geleden hebben door het uitstel van de oplossing van bet schulden probleem dan de niet-betaling der schulden zelf kan veroorzaken. Terwijl deze twee leidende figuren in de Ver. Staten niet schromen voor een Ame- rikaansdh initiatief in het schuldenprobleem op te komen, is de publieke meening in de Ver, Staten, onder den ernstigen druk der tijden en de sombere vooruitzichten allesbe halve geporteerd voor de kwijtschelding van de schulden. Het spook van steeds hooger belastingen vervult den gemiddelden Ame rikaan met angst en vreezen het is te be grijpen, dat de gewone man in de Vereen Staten oordeelt, dat er geen sprake kan zijn van geheele of zelfs maar gedeeltelijke kwijt schelding van wat bet geleend heeft, vooral nu Amerika zelf dood arm is en niet meer weet hoe het de eindjes aan elkander moet knoopen De houding der Amerikaansche staatslie den vindt in deze volksopinie steun De bekende senator Borah heeft Dinsdag, naar aanleiding van Al Smith's rede een ver klaring afgelegd, waarin hij eenvoudig be weerde, dat de Europeescfhe volken zeer wel in staat zijn hun schuld.eai te betalen. Gedeel telijke schrapping beteekent, zei Borah, een verlies voor den Amerikaanschen be lastingbetaler, die het toch reeds te moeilijk heeft. En, zoo zeide hij, geen dollar van de sohuldenbetaling komt uit den zak van den buitenlandschen belastingbetaler, want de belastingbetalers in Engeland, Frankrijk en Italië betalen hun geld voor de zware bewa peningen. Zoolang voor leger en vloot zulke reusachtige sommen uitgegeven worden kan een verlaging van de oorlogsschulden on mogelijk terugkeer van de welvaart brengen Verder verklaarde Borah nog, dat Amerika er niet aan denkt de schulden te schrappen zoolang Europa het herstel vraagstuk niet heeft opgelost hetwelk den sleutel vormt van den toestand van Europa. Ook onderhande lingen over verdere leeningen zijn voor de oplossing van het herstelprobleem zonder kans op verwerkelijking. Borah is gewend de dingen scherp te zeg gen, maar de rechtstreeks verantwoordelijke Amerikaansche staatslieden zeggen het toch niet minder duidelijk Het is zonder twijfel him bedoeling om uit hun overwicht als crediteur van allen in politièken en daardoor ook in economischen zin de grootst mogelijke resultaten te halen. Wij weten dat Hoover zelf reeds maanden terug het schuldenprobleem gekoppeld heeft aan dat der ontwapening. De nieuwe Amerikaansche gezant te Lon den Mellon heeft dezer dagen bekend ge maakt, „dat het doelloos en zelfs noodlottig voor de Europeesche schuldenaren zou zijn om onder de huidige omstandigheden da kwestie der schuldenherziening aan de orde te stellen. Maar hij laat daarachter volgen: Amerika zal niet naar Europa's vragen lui steren zoolang Europa, ten eerste, niet zelf de herstel- en daarmede verband houdende vraagstukken op gezonden en economischen grondslag heeft geregeld cn ten tweede, zich niet bereid hoeft getoond ingrijpende en prac- tischo maatregelen te nemen voor beperking en vermindering der bewapeningen. Men behoeft er niet aan te •'„'/•«aaUI, dat Stimson te Parijs andera heeft gesproken dan Mellon te Londen heeft gedaan. De Fransche pers is ten zeerste ontstemd over de eischen die Stimson aan Tardieu moet hebben gesteld en dit zegt ons reeds genoeg. Wij hebben reeds jaren geleden betoogd, dat het Amerika's plicht was zijn gewicht als schuldeischer van allen in de schaal te werpen om de onwilligen in Europa tot re delijkheid te dwingen. Het schijnt, dat het daar nu eindelijk toe gekomen is, zij het dat Amerika zelf daarvoor eerst in de diepste economische ellende is moeten komen. Niet temin juichen wij het feit alszoodanig toe en wenschen den Amerikaanschen staatslie den succes op hun pogingen. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE DE VERMINDERINGSRESOLUTIE AANGENOMEN DEBAT oVER DE CRITERIA De Hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie heeft gistermorgen met alge- meene stemmen de door een redactiecom missie uitgewerkte resolutie voor étappen gewijze ontwapening, waarvan gisteren mededeeling werd gedaan, aangenomen. Daarna werden de debatten voortgezet over het tweede deel van art. 1 van de on - werp-Ontwapeningsconventie. Dit gedeelte heeft betrekking op de veiligheidskwestie en de bijzondere omstandigheden in de verschil lende landen. De besprekingen werden daarna voortgezet over een ontwerp-resolutic ingediend door de gedelegeerden van Spanje, Noorwegen, Zwe den en Tsjecho-Slowakije, waarin de bepa lingen worden vastgelegd van art. 8 van liet Volkenbondspact, volgens welk artikel de bewapeningen dienen te worden terugge bracht tot het minimum, dat in overeenstem ming is met de nationale veiligheid der ver schillende landen en met de internationale verplichtingen, die deze landen bij een ge meenschappelijke actie zouden hebben, waar bij rekening wordt gehouden met de bijzon dere positie, waarin elk land verkeert. De Italiaansche Minister Grandi stelde een redactie voor, die huilen het kader van art. S van het Pact uitgaat Hij wilde, dat de algemeene commissie verklaren za], dat wel iswaar de criteria van wapeningsverminde ring moeten uitgaan van art 8 van het Vol kenbondsverdrag, doch dat de studie over de toepassing van dit beginsel onmiddellijk op praetisch terrein moet worden gevonden Nadat zoowel Nadolny als Paul Bonrmir hun principieele instemming met d£ze Itali aansclio toevoeging hadden te kennen gege ven, heeft vervolgens ook de redacMe-com missie eenstemmig een tekst op dezen grondslag aangenomen. De Japansclie gedelegeerde Sato gaf als zijn meening to kennen, dat de Conferentie ervoor moest waken, niet te vervallen in eer. methode om alles gelijk te maken, terwijl Litwinof integendeel uitsprak, dat de confe rentie op zoo algemeen mogelijke wijze ge lijkvormige en objectieve criteria moest toe passen. De Hoofdcommissie droeg de ingestelde redactiecommissie op de verschillende voor stellen uit te werken in een ontwerp voor het tweede gedeelte van art 1 der Ontwape ningsconventie. Stimson heeft een gedeelte van de verga dering bijgewoond. Frankrijks voorstel i.z. interna- tionaliseerfng der burgerlijke luchtvaart. De Fransche regeering heeft bij de Ontwa peningsconferentie een memorandum inge diend, waarin de Fransche voorstellen in zake internationaliseering der burgerlijke verkeers-luchtvaart worden ontwikkeld. De internationaliseering is een essen'ieel middel om de toepassing der civiele lucht vaart voor militaire doeleinden te verhinde ren. Slechts op die wijze kan vermeden wor den, dat de militaire luchtvaart steeds weer gelijken tred moet houden met de ontwik keling der civiele luchtvaart. De internationaliseering maakt een di recte, wezenlijke beperking der luchtbewa- peningen mogelijk en sluit voor de toekomst de concurrentie en de dubbele toepassing der vliegtuigen en de ondersteuningen van staatswege aan de burger-luchtvaart uit. De internationaliseering der civiele lucht vaart komt tegelijkertijd overeen met de ver- eischten voor de internationale veiligheid en de economische belangen en beteekent geens zins een beperking der souvereine rechten der staten. In het Fransche memorandum wordt ver volgens een aantal practische voorstellen uit eengezet Behalve de internationaliseering der verkeersvliegtuigen worden maatregelen geëischt welke de verandering van civiele vliegtuigen in militaire toestellen onmoge lijk maken. Luchtschepen welke een te bepalen ton nage te boven gaan, zouden slechts in het bezit mogen zijn van een internationale or ganisatie, welke onder den naam „interna tionale vereeniging voor vliegtuigtransport zou moeten worden gevormd. Voorts zou deze organisatie vérgaande rechten inzake exploitatie en controle van internationale lijnen verkrijgen. Het Fransche memorandum voorziet er voorts in afzonderlijke statengroepen onder ling dergelijke organisaties te doen vormen, zooals bijv. de Europeesche staten of de staten van Zuid-Amerika. Uitvoerig wordt dan in het Fransche memorandum de orga nisatie o.n het bestuur dezer nieuwe inter nationale luchtvaart-bonden behandeld. De financiering der luchtvaartunie wordt in het Fransche memorandum allereerst ge dacht door jaarlijksche subsidies vanwege de aangesloten staten. De geheele controle zal volgens de Fransche voorstellen bij den Vol kenbond berusten. Den Volkenbondsraad zou het permanente recht worden toegekend over alle luchtsche pen te beschikken. De betrokken staten moe ten zich verplichten onder geen enkele om standigheid de luchtschepen zelf te gebrui ken en met alle middelen het gebruik der luchtschepen door den Volkenbond garan deeren. Het memorandum der Fransche regeenng is in handen gesteld van de luchtvaartcom- missie der Ontwapeningsconferentie. BESLUITEN VAN DE COMMISSIE VAN NEGENTIEN. De- Commissie van negentien van den volkenbond, die het Japansch-Chineesche conflict behandelt, heeft vandaag in een ge heime zitting besloten, dat de geheime di plomatieke commissie te Shanghai, waarin ook de Amerikaansche regeering vertegen woordigd is, zelfstandig het tijdstip voor de terugtrekking der Japansdhe troepen zal vaststellen, om daarna onderhandelingen met de twee betrokken negeeringen te be ginnen. Mochten deze onderhandelingen misluk ken, dan zullen de verttegenwoordigers der mogendheden, die in de gemengde commis sie zitting hebben en tot den volkenbond be hooren, rapport aan de commissie van negen tien uitbrengen. Op grondslag van dit rapport zal de com missie van negentien dan onderhandelingen met de Japansche en Ghineescho regeorin- gen over het terugtrekken der troepen voe ren. Van een en ander is telegrafisch kennis gegeven aan de regeeringen van Ghina cn Japan, CHAMBERLAINS BEGROOTING OVERSCHOT VERWACHT De herstelbetalingen en oorlogsschul den buiten beschouwing „HET GAAT DEN GOEDEN KANT UIT". Voor een overvolle zaal en overvolle tri bunes heeft gister de staatssecretaris van ide schatkist. Neville Cliainlieiiain, zijn met ongeduld verwachte begrootingsrede gehou den. Onder de aanwezigen bevond zich ook de prins van Wales. Chamberlain verklaarde dat de nieuwe invoerrechten tot. dusver twee millioen pond sterling hebben opgebracht cn dat door be zuinigingsmaatregelen en nieuwe belastin gen de ramingen van September van het vorig jaar niet alleen bereikt eijn, maar dat er zelfs nog een kiciin overschot van 346.000 pond is. Feitelijk is de toestand echter 9 millioen gunstiger dan geraamd was. O.m. zijn als gevolg" van de afneming der werkloosheid in plaats van 22 millioen, 34V2 millioen kunnen bezuinigd worden. Dank zij de nieu-. we douanepolitiejv is 3 millioen meer ont vangen dan in NovemJber werd geraamd, terwijl de bierbelasitng met 3Vi millioen niet geheel de raming van 4y2 millioen heeft bereikt. De inkomsten uit de alcoliolbelasting wa ren opnieuw achteruitgegaan en zijn 1 milliopn achtergebleven bij de verwachtin gen. De successiebelasting brengt een ver schil van 18 millioen, terwijl de inkom stenbelasting 15 millioen meer heeft op- gehilit De Entjelsche belastingbetaler heeft zijn plicht op buitengewone wijze ver vuld en heeft met patriotisme de opwekking der regeering beantwoord om de belastin gen vroeger te betalen dan vorige jaren 't geval is geweest. Tot nu toe zijn 65 mil lioen certificaten geconverteerd. In het al gemeen gesproken, zeide Chamberlain te ho pen. dat thans voor Engeland het zwaarste achter den rug is. Dp tegenwoordige begrooting bevat gce- nerlei gegevens omtrent de ontvangsten uit herstelbetalingen en geallieerde oorlogs- schulden, noch omtrent betalingen van eigen oorlogsschulden. Chamberlain be schouwt deze aangelegenheden als hangen de kwesties, waarvan de toekomstige ont wikkeling afhangt van de resultaten van de conferentie van Lausanne. Volgens de meening van Chamberlain is het 't beste op het oogenlblik herstelkwesties buiten beschouwing te laten. Dit beteekent echter niet, dat de Engelsohe politiek in deze delicate kwestie een of andere nieuwe beslissing getroffen heeft De opbrengst van de invoerrechten van het afgeloopen jaar bedroeg 267 millioen ofwel vijftien millioen meer dan verwacht werd en de surtaxe leverde 76 millioen op ofwel vier millioen meer dan verwacht was. Van het jaar, dat begonnen is met de hef fing van 10 pet. invoerrechten, wordt 27 mil lioen pond verwacht Chamberlain hoopt nog voor het einide der week verder antl-dnmpingtarieven te kunnen aankondigen, welke naar zijn schatting 5 millioen zouden kunnen op brengen. Dan blijft er nog een deficit van 1.700.000, aangezien de uitgaven 766 mil lioen, doch de gewone uitgaven slechts 764.300.000 zullen bedragen. Er zal een deviezen clearing iworden in gesteld, waarvoor Chamberlain volmacht zal vragen voor het aangaan van een leening tot een maximum-bedrag van 150 millioen. Chamberlain verklaarde naar aanleiding hiervan, dat in den laatsten tijd liquide mid delen rijkelijk naar Groot-Brittannië zijn toegevloeid, maar dat dit nog geen blijven de verbetering van de handelsbalans betee kent. Als men krachtige valutaschommelin gen vermijden wil. ging Chamberlain voort, moet men voor behoorlijke goud- en devie zenreserves zorgen Hij stelt daarom voor. het oude deviezenfonds op te heffen en de activa daaruit als kern van een nieuw fonds voor de reeds genoemde deviezenclearing te gebruiken. Deze nieuwe machtigingen tezamen met de bevoegdheden, die de Bank van Enge land reeds bezit, zouden het mogelijk ma ken. veel krachtdadiger als tot dusverre het geval was een ongewenschtp kapit-aialvlucht of het tegendeel te verhinderen. Chamberlain 'besloot zijn rede met de ver klaring. dat, hoewel herleving der welvaart nog niet in 't zicht is, het volk er zeker van kan zijn, dat men den goeden kant uitgaat. Door ijverig werken, groote spaarzaamheid, onwankelbaar geduld en met veel moed zal men zeker slagen. Bij het debat, dat volgde, zieide de oppo sitie-leider Lansbury, dat het onmogelijk is, te steunen op een herstel van handel en in dustrie op den grondslag van het econo misch nationalisme. Er zal geen vebbete- ring in den toestand van de wereld komen, tenzij door Internationale samenwerking. Lamd'hury hoopt, dat MacDcmald naar Ge- nève zal gaan. beslofpn om niet enkel de kwestie der oorlogsschulden te behandelen, en o.a. de heele kwestie van den internatio- len ruilhandel. Groot opzien te Washington. Het bericht, dat de Amerikaansche schul den niet op de Britscho begrootiing zijn ge plaatst, heeft groot opzien gebaard bij de regCering tp Washington, De republikeinsche senator Reed, die als woordvoerder van het ministerie van Finan ciën wordt beschouwd', verklaarde ;n den Senaat, dat noch de Amerikaansche regee- ring, noch toonaangevende ambtenaren En geland aanleiding hebben gegeven toe te stemmen in de verlenging van het schul denmoratorium. Reed is overtuigd, dat En geland de schuldbetalingen zal verrichten. RIJKSTANSET.TER KRONING STEMT ZONDAG TE SIGMARINGEN Rijkskanselier Brüning zal Genëve Zater dag voor korten tik) verlaten om Zondag te Sigmaringen zijn kiezersplicht te ven-uilen De politie te Straatsburg heeft op het oogenblik dat hij den trein naar Duitsch- land wilde nemen, een spion aangehouden, die zich in het bezit bevond van documen ten on plannen betreffende de vestingwerken van Wissenburg. HITLER VERBOLGEN OVER HEM TOEGESCHREVEN WOORDEN Vraagt een onderzoek tegen zichzeli Hitier heeft thans de regeering van Bruns wijk officieel verzocht een disciplinair onder zoek tegen hem te openen en hem intusschen te sch.raen in zijn functie (die hij overigens nog in het geheel niet heeft bekleed). Het Brünswijksche kabinet zal zich eerst met de aangelegenheid bezig houden na den terug keer van dr. Büchenthal, den voorzitter van het staatsministei-ie, die met vacantie is. Dit onderzoek tegen Hitier zou gaan over d-e vraag of hij na het verbod van zijn storm afdeelingen tegen eenige mannen van de pers verklaard zou hebben dat Brüning on der pressie van Tardieu zijn actie tegen het nazi-leger had ondernomen. Zóó boos is de nationaal-socialistische lei der, dat hij tegen Th. Wolff van het „Berl. Tageblatt" de buitenlandsche persverte genwoordigers kan hij natuurlijk niet treffen reeds een aanklacht indiende, wegens ver breiding der „onware bewering", terwijl hij tevens volgens een reeds gepubliceerd be richt van de „Montag", door middel van ad vocaat Luetgcbrune een disciplinair onder zoek tegen zich zelf heeft gevraagd. Intusschen meldt ons het W. B., dat ook de „altera pars" va,n zich heeft laten 'hooren De drie Angelsaksische journalisten, die in verband met de ontbinding eter S.S. en S.A. den leider der nationaal-socialistische partij geinterviewd hebben en aan de ver spreiding van Hitler's woorden debet zijn, hebben over het interview thans de volgende verklaring gepubliceerd: Den 14den April ontving Adolf Hitter on- dergeteekendeai Knickerbocker, Edgar A. Mowrer en Sefton Delmer, journalisten, om twee uur 's namiddags in hotel Kaiserhof, voor een onderhoud aangaande het verbod der S.A. en S.S. Wij hadden vijf vragen schriftelijk opge steld, welke door dr. Haufstaengl, den leider van den buitenlandschen persdienst aan Hit- Ier werden voorgelegd. De heer Hitier verklaarde zich bereid, de vragen te beantwoorden. Gedurende het on derhoud was dr. Haufstaengl aanwezig. Een der vragen luidde: „Gelooft gij, dat de Duitsche regeering met de S. A. te ontbin den toegegeven heeft aan den druk van het buitenland." Hitier antwoordde: „Ja, volgens mijn over tuiging is dat het geval geweest. Reeds een jaar geleden verzocht de Fransche regeering Brüning om c)e S. A. te ontbinden. Dr. Brü ning beloofde dit, maar kon eerst thans zijn belofte nakomen". Hierop vroeg Delmer: „Hebt gij voor deze bewering bewijzen?" Waarop Hitier ant woordde: „Neen ik heb geen bewijzen". De verklaring is door de drie eerstgenoem de journalisten onderteekend. *De Tsjeka van Hitier". Zooals eenigen tijd geleden gemeld heeft de „Münchener Post" een aantal als onthul lingen bedoelde vragen gesteld aan den lei der nazi's betreffende het bestaan eener tsjeka naar Russisch model m het Bruine Huis te München. De „Reichsschatzmeister" der N.SLD.A.P. heeft het blad thans een antwoord doen toe komen, waarin (hij zegt, nooit van het be staan eener z.g. „cel G" in de nationaal-socia listische partij, noch van eenige andere or ganisatie, welke de aan genoemde „cel" toe geschreven taak te vervullen zou hebben, heeft gehoord. Hohenzollern en de Nazi's In het officieele partijorgaan van de Duitsch-nationalen „Unsere Partei" van 15 April jl. komt een bericht voor, volgens het welk ook de nationaal-socialistische partij was uitgemoodigd om deel te nemen aan een openbare vergadering, waarop vooral de mo narchistische gedachte naar voren gebracht zou worden. Dr. Goebbels, de leider dier Berlijnsche nazi's heeft volgens het Duitsch nationale partij- orgaan op deze uitnoodiging het volgende ge antwoord: De nationaal socialistische partij heeft over eenkomstig haar taak die bestaat in „een nationaal-socialistische en socialistische om wenteling van den tegenwoordigen z.g. „staat" wel iets beters te doen dan een de monstratie te houden voor de monarchisti sche gedachte. Voor de in Duitschland erfelijke dynastie te demonstreeren voor de wereld een gelofte van trouw aan deze dynastie af te leggen, wordt door ons als inopportuun beschouwd, aangezien deze erfelijke dynastie zelf het Duitsche volk ontrouw is geworden en daar waar het gold voor de monarchistische ge dachte te demonstreeren, het tegendeel deed van wat iedere eenvoudige frontsoldaat en iedere eenvoudige Duitsche arbeider doed, namelijk bij het volk in nood te blijven, zoo als men bij dit volk bleef in de dagen van geluk De „Germania" teekent bij dit antwoord van Goebbels Ihet volgende aan. Men zal zich na dit schrijven afvragen, venwaar deze plot selinge eigenaardige meeningsverandering der nazis komt, die een prins op hun lijst plaatsen en voor wie de kroonprins speciaal opkomt. Of is dit alles slechts wederom een een nieuw bewijs voor de dubbelzinnige hou ding van deze lieden, die zich tegenover ar beiders voordoen als republikeinen en met prinsen voor den dag komen, als ze Duitsch- nationale kiezers willen vangen. Het moeten toch wel zeer merkwaardige verwachtingen zijn, die de Hchenzollern er toe drijven, aan een partij, waardoor zij op deze wijze worden aangesproken, hun sym pathie, hun medewerking enhun geld te geven. Behalve Mecklenburg-Strelitz hebben vol gens een bericht in de „Vossische Zeitung" Brunswijk, Thueringen, Sachsen en Meck- lenbung-Schwerin het'voorstel ingediend de Reichsbannar in het geheele Duitsche rijk te verbieden, HOELTERMANN WEER BIJ GROENER. De Duitsche rijksminister van binnenland- sche zaken, Groener, heeft opnieuw den lei der vian den Reichsbanner, Hoeltermann, ontvangen., teneinde de uitvoering van het opheffen door den rijksbanier van de bij zondere organisaties te bespreken. GROOTE BRAND IN MARINE-ARSENAAL TE BUENOS AIRES Dinsdag is in het arsenaal van de marine te Buenos Aires een groote brand uitgebro ken die ontzaglijke schade aanrichtte. Eerst hadden eenige hevige ontploffingen plaats, welke in de geheele stad te hooren waren. Korten tijd daarna stond een pakhuis in lichterlaaie. Hoewel onmiddellijk honderden brandweerlieden ter plaatse waren, breidde het vuur zich razend snel uit. Spoedig ston den zes pakhuizen in lichterlaaie. De gebou wen waren gevuld met hout, verfstoffen en levensmiddelen. In één pakhuis waren ver scheidene zuurstof reservoirs opgeslagen, welke met een luiden knal ontploften. Eerst na eenige uren gelukte het dan brand te be- l'Tken. TROEBELEN IN MANDSJOERIJE Uit Tsjangtsjoen wordt gemeld, dat op de sectie van de spoorlijn van Imienpo naar Prpgranitsjnaya eeoi toestand van anarchie heerscht. Op dit gedeelte van den Chineesohjen Ooster spoorweg hebben nl. ongeregelde Chineesche troepen en bandieten tot dusver al een schade aangericht die door de Japanners op 200 mil lioen dollar wordt geraamd. De Japansche inwoners van Soeifenho en Taheiho hebben de wijk genomen op het Rus sische gebied. Het geheele personeel van den Qhinee- schan Oostenspoorweg besloot met ingang van heden in staking te gaan, wegens de ar restatie van veertig beambten, die verdicht worden in verband met d.an treinaanslag op 12 dezer. De staking zal het transport der Japansche troepen verhinderen. Het spoorwegverkeer stilgelegd. TOKfO 20 April. Heden is het geheele per soneel van de Chineesche Oosterspoorweg in algemeene staking getreden, als protest legen het feit dat 40 beambten van dezen spoorweg zijn gearresteerd in verband met don dynamietaanslag op een trein met een Japansch troopentransport. Het geheele spoorwegverkeer op den Chineeschen Oos ters poonveg is stilgelegd. De Japansche di visies die vandaag uit Charbin zouden terugkeeren naar hun vredesgarnizoen, moes ton tengevolge van de staking in Charbin blijven. Uit Tsjangstjoeng wordt gemeld, dat op het Oostelijk gedeelte van den Ghineeschen Oosterspoorweg groote verwarring heerscht, als gevolg van de actie der Chineesche vrij- scharen, die volgens Japansche beweringen gporgnniseerd zijn door maarschalk Tsjang Tsu Liang. In officieele Japansche kringen schat men de schade, die het spoorwegtraject heeft ge leden op ongeveer 25 millioen dollar, en men verklaart, dat jaren noodig zijn om deze schade weer goed te maken. De meeste Japanners hebben bescherming gezocht op Russisch grondgebied, waartoe zij van de Sovjetautoriteiten vergunning zou den hebben gekregen. Een Russische troepenafdeeling uit Wla- diwostoclc rukt in de richting van de Mants- joerijsche grenzen op. Een Japansche intrige? In Russische kringen geeft men uiting aan de verdenking, dat de gebieden bij den Oost- C.hineeschen Spoorweg en in het bijzonder de huidige algemeene staking geschieden op aanstichting van Japan en dat de z.g. tegen Japan gerichte actie slechts een Japansche manoeuvre is ter verwezenlijking van den ouden Japanschen wensch het verkeer van den Chineeschen Oosterspoorweg over te he velen naar den onder Japansch beheer staan den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg. Het Japansche kabinet bijeengeroepen. TOKIO. 20 April. De Japansche regeering heeft besloten het Japansche parlement vóór 23 Mei a-s. in buitengewone zitting bijeen te roepen ter behandeling van den toestand in Mandsjoerije. De zitting zal ongeveer 14 dagen duren. MAC DONALD BIJ TARDIEU Bericht wordt, dat Mac Donald vandaag op zijn reis naar Genève eenige uren in Pakijs zal verblijven teneinde een onderhoud te heh ben met Tardieu. SIR PATRICK GEDDES OVERLEDEN Het overlijden wordt gemeld van sir Pa trick Geddes, bekend Engelsch/e geleerde en socioloog. Hij stierf te MontpelUer in Frank rijk. AANSLAG OP SPAANSCH MINISTER De Spaansche minister van binnelandsohe zaken Casares Quiroga en de civiele gouver neur van Sevilla Sol wilden plaats nemen in een boot voor een excursie op de Guadal quivir, toen een deserteur van het Spaansche vreemdelingenlegioen, gewapend met een hamer op dein minister en zijn gevolg toe- stormde. De gouverneur senor Sol werd aan den schouder gewond. De dader werd gearres teerd. Hij verklaarde, minister Quiroga te hebben willen treffen. EEN NAZI-PARTIJ IN JAPAN De nieuwe, door de onlangs gemelde af scheiding an de helft der socialistische een trale executieve commissie ontstane nieuwe Japansche partij heeft zich geconstitueerd als nationaal socialistische partij. Haar doel is een verbinding van de fascistische en s listische gedaohten. Tot nu toe schijnen zich reeds 42.000 ledon te hebben aangemeld. AFSCHUIVING VAN DEN COCHEMERBERG DmsdgavonJ tegen 11 uur zijn te Cochem ongeveer 10.000 M3. van den Cochemerberg, met donderend geraas omlaag gesort De licht leidingen zijn vornield en de wegen zijn me ters hoog met aarde bedekt, zoodat het ver keer geheel stil staat. De weggeschoven grond is tot in de Moezel gevallen. Men probeert met zoeklichten de geheel in het donker liggende berghelling te belichten. Men weet niet of er menschenlevens zijn te betreuren. EEN LYNCHPARTIJ IN KANSAS Te St. Francis in Kansas is een man ge lyncht, die een negenjarig meisje had aange rand, vermoord en het lijkje daarna in den grond gestopt. De ter dood brenging geschied de ondor zeer stuitenden omstandigheden. De moordenaar werd meegevoerd naar een plek waar een reusachtige olm stond. De ont voerders vormden met hun talrijke auto's een wijden kring om den boom. De plek was die waar ook de moord had plaats gevonden. Nadat de man bekend had, doch verteld, dat (hij dronken was geweest en niet had geweten wat hij deed, werden de koplichten van alle auto's aangezet en knoopten de amateur-beuten den man op. Terwijl dit plaats vond weerklonk een afschuwelijk concert van sirenes en motortoeters. Het heet dat de overheid geen serieuze pogingen zal doen om er achter te komen wie aan den lvnchgruwel hebben deelgenomen. Dit voor zoo ver men er aanteekeningen van had kunnen houden de negentiende lynching i: die geschiedenis van den staat. De begrooting van marine die door de Amerikaansche begrootingscommissie is aan genomen en bij het Huis van Afgevaardig den is ingediend, voorziet een uitgave van 326.340.000 dollar,waarvan 25.388.000 voor de marine-luchtvaart en 4.123.000 voor den bouw van nieuwe schepen en de moderniseering van oude. De 27 millioen, die in 1931/32 niet zijn uitgegeven, worden ook voor dit doel aangewend. Weerbericht- Het dunne Pijltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Jan Mayen 766.8. Laagste stand te Stornoway 745.3. Stand vanmorgen halftwaalf 756.4. WEERVERWACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Meest matige wind uit zuidelijke richtin gen, betrokken tot zwaar ibewolkt, tijdelijk eenige regen, weinig verandering in tempe ratuur. v BUITENLANDSCH WEERBERICHT lie in het N. W. verplaatst zich slechts zeer langzaam en ligt thans met eea iets diepèren kern bij Schotland. In den Zuidelijken sector daalt de luchtdruk regel matig. In het O. en Z. wordt de depressie begrensd door ruggen van hoogen luchtdruk. Bij IJsland was de barometer gisteravond nog sterk stijgende bij zeer lage tempera turen. Bij het .geringe luohtdrukverval zijn overal de winden zwak en komen in de streken, waar de nacht helder was, lage och tend tempera turen voor. Bij de geringe beweging der depressie en de dalingen van den luchtdruk in het Ka naal zal de wind in het Zuiden blijven, zon der groote kracht te verkrijgen en is te voorzien, dat de lucht betrokken zal blijven met kans op tijdelijke lichte neerslag en ■zonder veel vermindering in temperatuur. TEMPERA fUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.0 C. 21 APRIL Zonsopgang 4.51 u.; Zonsondergang 7.07 u. Maansopgang 8.45 u.; Maansonderg. 4.37 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN. Van 's avonds 7.37 u. tot 's morgens 4.19 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vortg Heden Vorig Walshnt 2.19 2.12 Canp 2.17 2.20 Baael 0.24 0.14 Ems 1.41 1.51 Hunlngen 0.76 0.70 Coblenz 2.66 2.65 RheinweUer -1.64 -1.75 Trier 1.73 1.86 Kehl 2.26 2.24 K-ulen 2.73 2.77 Hazao 3.95 3.93 Ruhrort 1.61 1.82 Wledesheim 1.64 1.71 Weael 160 1.83 Mannheim 2.84 2.86 Emmerik 2.88 3.08 Lohr 1.84 1.86 Dusseldorr 2.21 2.81 Mninz 0.88 0.90 Maastricht 2.13 2.14 Bingen 1.94 1.98 Venlo 12.63 12.8» HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 21 April. DelfzQi 11.41 23.54 Hellevoetal 3.06 16.2* Terschelling 8.50 21.08 Willemstad 3.52 16.13 Harlingen 9.45 22.12 Brouwersh. 1.18 14.39 Helder le 3.34 7.36 Zierlkzee 2.50 15.21 Idem 2e 16.00 19.45 Wemeldlnge 3.12 15.40 IJmuiden.. 3.07 15.27 Vli.-singen 1.09 13.36 H.v Holland 2.17 14.31 Terneuzen 1.45 14.10 Scbevenlng. 2.27 14.41 Hansweert 2.37 15.13 Rotterdam 4.13 16 51 Wegens uitzonderingstarieven. WASHINGTON, 20 April. Het staats- en handelsdepartement te Washington berei den nota's voor aan een aantal Europeesche en Zuid-Amerikaansche regeeringen, waarin wordt gedreigd met rancune-maatregelen wegens het toepassen van uitzonderings tarieven op Amerikaansche goederen. Deze nota's zullen in de eerste plaats gezonden worden aan Frankrijk en Spanje, en verder ook aan Duitschland, Oosten- r ij k en Argentinië. In hooge regeeringskringen rekent men, met het oog op de gespannen Fransoh-Ame- rikaansche handelsbetrekkingen, op de mogelijkheid van een handels- oorlog met F a n k r ij k. Het staatsde- partement heeft een lijst opgesteld va.n 150 Amerikaansche warengroepen, waarop Frankrijk speciale tarieven neeft. De Amerikaansche regeering wil de ant woorden op de nota's afwachten, alvorens tot tegenmaatregelen over te gaan. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-SLAVIE Terwijl uit de berichten in de pers tot nog toe niet duidelijk is gebleken, welken om vang de overat room ingen in ZuidslaviS haddon aangenomen, schrijven de Zuidslavi- sche bladen thans algemeen dat een derge lijke ramp zonder voorbeeld in de Zuidslavi- sche gesohiedenio is. De Vreme schrijft over een nieuwe zee, welke tusschon Belgrado en Brod aan de Save over oen lengte van 200 K.M. is ontstaan. Uit deze waterwoestenij steken nog slechts de daken der hulzen van steden en dorpen als eilanden op. Uit een vliegtuig gezien, lijkt geheel Slavonië een rcusadhtige archipei met duizenden eilanden en kanalen. De bevolking heeft zich niet overal in veiligheid kunnen brengen.Duo zen den mensohen zaten nog opgesloten in hun huizen, den honger en c)e wanhoop ten prooi Indien men niot spoedig hulp komt verlee- nen, zouden zij verloren zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2