BINNENLAND. MMülhi»—irggf MAANDAG 18 APRIL 1932 TWEEDE BLftifPAG.S DE RIJKSSERUMINRICHTING HET NIEUWE GEBOUW Tegen een kwitantie groot één gulden, heeft de gemeente Rotterdam nog niet zoo lang geleden een gebouwencomplex ter waar de van meer dan een half millioen, aan het Rijk overgedragen. Dat was de nieuwe Rijks- eeruminriohting. Het aanbod was echter niet zoo gul als het op het eerste gezioht lijkt: het Rijk betaalt de kosten in 30 jaar tijds geheel terug, maar toch blijkt uit het simpele feit, dat de ge meente in een zeer moeilijke tijd als geld schieter voor het Rijk is opgetreden, welk een groote beteekenis men van de zijde van het stadsbestuur hecht aan het behoud van dit instituut. En tereoht! Rotterdam heeft geen labora toria voor bacteriologisch onderzoek op groo te schaal zooals men die in de universiteits steden vindt en de geschiedenis men denke slechts aan het uitbreken van de1 cholera in 190S en 1911 heeft oois wel geleerd, dat het voor een havenstad van de grootste beteekenis moet worden genoemd, over zulk een laboratorium in tijd van nood te kunnen beschikken. Toen dan ook het gevaar dreigde, dat de Rijksseruminrichting Rotterdam zou verla ten, heeft men gaarne dit royale gebaar van de aanbieding van een nieuw gebouw ge maakt, om haar te behouden. Dit nieuwe gebouw, waarvan wij reeds eerder in ons bouwblad een beschrijving hebben gegeven, is inmiddels geheel klaar gekomen en sedert 1 December 1931 in ge bruik gesteld. Nu het instituut in zijn nieuwe omgeving eenige maanden heeft ge werkt, had de directeur, ,Dr. Lourens, de vriendelijke attentie ons uit te noodigen het bedrijf' eens in volle werking te komen izichtigen en mede vergezeld van Dr. Reeser, de adjunct-directeur, Dr. te Hennepe en Ir. A. van c)er Steur, de stadsarchitect, die het gebouw heeft ontworpen, hebben wij het nieuwe gebouw van voor tot achter door kruist Dit is in twee hoofdafdeelingen te splitsen: de stallen voor het vee met bijbehoorend fouragegebouw en manege en het hoofdge bouw, waarin de laboratoria en de bedrijfs- Installaties zijn ondergebracht. Het „bedrijf" stelt zich ten doel sera te vervaardigen tegen allerlei veeziekten, in de laboratoria wordt hoogst nuttig werk ver richt bij het onderzoek van dieren, die contradictio in terminis een onnatuurlijke natuurlijke dood gestorven zijn. Het vervaardigen der sera is een alles behalve aantrekkelijk, maar niettemin nut tig en noodzakelijk bedrijf. Paarden, runde ren, varkens, schapen, katten, ratten, mar motten, kippen en konijnen worden inge spoten met ziektekiemen en vallen als slacht offers voor hun rasgenooten. Immers: in hun lichaam ontwikkelen zich anti-stoffen, die men noodig heeft, om de ziekte bij andere dieren te kunnen bestrijden en het doel van de seruminrichting is nu om deze anti stoffen, de sera, af te zonderen uit het bloed van de zieke dieren en ter beschikking te stellen van de veeartsen. Zoo worden voor dit doel b.v. 56 paarden op stal gehouden, die een jaar lang regel matig met ziektestof worden ingespoten. Heeft hun bloed de gewenschte immuniteits- graad bereikt, dan wordt hen elke week 7 liter bloed afgetapt, een kunstbewerking waar de dieren verder weinig van merken, en dit bloed gaat naar de „fabriek" om ver werkt te worden. Bij de varkens is het moei lijker om aan het bloed te komen en het eenige mogelijke is, dat men de dieren daar toe de staart afkapt. Het verzamelde bloed wordt eenst in een machine zoodanig bewerkt, dat de fibrine, de stof, die het bloed doet stollen, er uit wordt verwijderd, vervolgens wordt het in een laval gebracht waarin het serum van de bloedlichaampjes wordt afgescheiden en verder met carbol houdbaar wordt gemaakt Bij dit alles wordt van de modernste en vernuftigste machinerieën gebruik gemaakt Een reeks van controle-proeven is noodzake lijk om de betrouwbaarheid van het serum na te gaan. Het spreekt vanzelf, dat voor elke ziekte weer een ander serum noodig is, elk dier wordt dan ook ingespoten met bepaalde ziek tebacillen om de gewenschte anti-stoffen te verkrijgen. Zoodoende beschikt men over ongeveer 20 sera Een plaag als de vlekziekte bij varkens, komt voornamelijk in de zomermaanden voor en dan in zulk een omvang, dat er in schijnt men reeds een gunstig serum te heb ben samengesteld ter bestrijding. De laboratoria zijn schitterend ingericht Er heerscht de grootste rust. er is veel licht er kan onder de beste omstandigheden ge werkt worden. Het hoofdgebouw zelf is van binnen in frissche kleuren gehouden en de moderne stalen meubelen zijn hier zeer doel gericht. Een ervan heeft dubbele deuren en gaasbeschutting om ook maar het kleinste vliegje U weren. In deze afdeeling worden de uitheemsche runderen, die het serum tegen bloedparasieten leveren, onderge bracht. De paarden hebben tuschen de gebouwen in een ruime manege, waarin ze lustig kun nen draven, zoodat voor hen en trouwens ook voor de andere dieren de verhuizing van de Vinkenstraat naar Oud-Matlhenesse een groote verbetering beteekent Werd bij de eerste verhuizing van de St Jacobstraat naar de Vinkenstraat de gan- sche inventaris van het toen nog onder prof. Poels staande laboratorium op een handwagen overgebracht, nu, na ruim 30 jaar, is de Rijksseruminrichting uitgegroeid tot een belangrijk instituut, dat gelukkig voorgoed voor Rotterdam behouden is. Een overzicht van den achterge vel van de Rijksserum-inrichting. die maanden niet genoeg serum zou kunnen worden geproduceerd om aan die aanvraag te kunnen voldoen. Daarom wordt heel het jaar door gewerkt om voldoende voorraad te hebben. In groote bemande flesschen worden de sera in een groote kelder onder het hoofdge bouw donker bewaard. De totale productie bedraagt 18.000 liter per jaar en het spreekt dus vanzelf, dat de kelders vaak honderden liters serum bevatten. Terwijl wij ons bezoek brachten werd de waarde van deze voorraad geschat op 3 ton. De opbrengst van liet serum dekt niet al leen de kostprijs, maar bijna ook de uiter aard zeer hooge kosten van het gratis labo ratorium-onderzoek. Dit is wel een van de mooiste dingen van het instituut. Elke boer, die voor raadsel achtige sterfgevallen onder zijn vee komt te staan, kan het cadaver der dieren gratis te Rotterdam doen onderzoeken. Zoo zagen wij bij ons bezoek in een afdeeling tiental len cadavers van kippen en kuikens, die waren toegezonden voor onderzoek. Zeer nauwkeurige laboratoriumproeven worden hierop genomen en meestal Is men in staat om de betrokkenen binnen 24 uur telegra fisch te berichten wat de oorzaak van de ziekte is en welke bestrijdingsmiddelen kunnen worden toegepast Zoo werden voor eenigen tijd de hoenderparken bezocht door die ziekte van Oujesky, die zich drie jaar ge leden vóór het eerst in Amerika openbaarde. De ziekte werd hier spoedig onderkend en het was mogelijk om een epidemie, zooals die zich aan de overzijde van de vischvijver had voorgedaan te voorkomen. Ook bij de geheimzinnige runderziekte te Bodegraven was men paraat en momenteel OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is aan J. Schooff op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester van Noordwelle en Serooskerke (S.) VISSCHERIJ. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofd ambtenaar der administratie ter visscherij- Lnspectie J. H. L. Hendriks te Amsterdam. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is aan Mr. K. Jansma op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonreohter-plaatsvervan- ger in het kanton Amsterdam, is aan Mr. W. I. Doude van Troostwijk op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonreohter-plaats- vervanger in 't kanton Breukelen-Nijenrode. GEVANGENISWEZEN. Bij K. B. is benoemd tot directeur van de strafgevangenis te Groningen, tevens belast met de directie van het Huis van Bewaring aldaar, F. N. Leddy, directeur van de Rijks werkinrichting te Hoorn. AUDIËNTIE. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal aa Woensdag 20 dezer niet plaats hebben. De audiëntie van den Minister van Ar beid zal op Donderdag 21 April niet plaats» hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maamdag 18 April as. niet plaats hebben. VOOGDIJRADEN. Bij K. B. is aan mevr. C. F. A. F. A. A. Ghaillet geb. Snoekc, op haar verzoek, eer vol ontslag verleend uit haar betrekking van lid van den Voogdijraad Rotterdam II, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. ROFFELRIJMEN Om 't Platteland HOFBERICHT Z. K. H. de Prins is voornemens op 7 Mei a.s. aan den openings tocht voor de Ko ninklijke Zeil- en Roeivereeniging en het gemeenschappelijk maal te Volendam deel te nemen. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE WIERINGERMEERPOLDER. De heer Braat heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of het juist is, dat de directie van den Wieringermeerpoldei wegens „te weinig regenval" de gronden in dien polder niet durft te bezaaien, en daar- door de aangenomen bedrijfsleiders niet in functie gebracht worden. Hij wenscht te weten, of hot naar de mee ning van den Minister voor die gronden niet beter is, al brengen zij misschien een halven oogst voort, een goede bewerking te onder gaan, dan braak te blijven liggen en te ver vuilen, en dat het ook op zich zelf gewenscht is, de aangenomen bedrijfsleiders in functie te brengen. DE ZUIDERZEESTEUNWET Ingevolge besluit van den minister van waterstaat zullen belanghebbenden ingevolge de Zulderzeesteunwet, geboren na 16 Decem ber 1902, geldelijk gesteund worden tot uiter lijk 1 Januari 1935 en die geboren na 16 De cember 1892, doch vóór 17 December 1902, tot uiterlijk 1 Januari 1937, een en ander indien hun voldoende middelen tot levensonder houd gaan ontbreken. Het tijdvak waarvoor steun wordt verleend aan belanghebbenden, geboren vóór 17 December 1892, zal naar ge lang van omstandigheden door of vanwege den minister worden bepaald. NEDERLANDSCH FABRIKAAT DE FILMAUTO RLJDT1 Zaterdag is de filmauto van de Vereen!ging „Nederlandsch Fabrikaat", die in verschillen de gemeenten van het land openluchtfilravoor- stellingen zal geven van Nederlandsche be drijfsfilms, voor zes maanden op reis gegaan. De secretaris-penningmeester van „Neder landsch Fabrikaat" heeft vóór het vertrek uit Den Haag een en ander voor de pers gedemon streerd. De auto voert een losse benzinemotor mee om ten allen tijde en overal electrischen stroom te kunnen produceeren zoowel ten behoeve van de filmprojectie als van de luid- sprekersinstallatie, want de filmvertooningen zullen met versterkte gramofoonmuziek wor- De Regeerlng moet bepalingen te scheppen, waardoor de boeren geholpen wordem. De boter- prös wordt opgevoerd en een hoeveel- held boter gemengd ln margarine; op lndustriemelk krügt de boer dan eca toeslag. Dat offer van de consumenten zegt „de Tel.", U noodig. omdat hier mede het platteland ataat of valt, 't 'Arme volk van kaas en boter Dat onder malaise zucht Gaat het wagen met melange Naar een vrij concreet gerucht. De Regeering gaat zich mengen ln de kwestie boter-vet; 't Wordt een wonder botervlootje Dat zij ons op stapel zet! Maar, als 't om het platteland gaat- Staat de Hollander zin man Slikt hij, zonder murmureereri Zelfs t melangeboterplan; Als het om het platteland gaat En om industriemelksteun, Zegt de koeienmelkverbruiker (In het Hollandsch): Bitte schön Als het om het platteland gaat, Of dat staat of vóllen zal Vindt hij zelfs een botertoeslag En iets-op-^ n-kaas niet mal. Ja, wij kunnen de verzuchting Der Regeering wél verstaan: Gaat het platteland te gronde, Dan is 't met ons land gedaan. Of om het met Rood te zeggens De Regeering-Ruys-De Geer Zit van angst in zak en asch, eit Werkloos bij de pakken neer; Komt het platteland in opstand, Tot daadwerkelijk verzet, Dan is er nog heel wat anders Voor de heeren in het vet! En, zoo zal het ook in deze 7 Als in (Me dingen gaan Als er thans wat goeds tot stand komt, Hebben „Wij" het weer gedaan. (Nadruk verboden.j LEO LENS den opgeluisterd. De motor met gekoppelde dynamo wordt bij gebruik buiten de auto ge plaatst en daarmee door middel van een 75 M. langen electrischen kabel verbonden. Dat buiten de auto plaatsen van den motor heeft ten doel om te vermijden, dat de trillingen en het geraas van den motor een storenden in vloed zouden uitoefenen op de projectie of op de geluidsversterking. Verder bevat de auto een film-projectie-toe stel voor normaal-films, een projectiedoek met raam, dat uiteengenomen kan worden, de noodige films en een luidsprekersinstalla tie. W jr ye centrale voor de automatische telefoonaansluitingen in bet nieuwe Postkantoor te Breda, dat vandaag gedeeltelijk zal geopend worden. Op de in aanbouw zijnde groenten- en fruitmarkt ten Z.O. van de Hoefkade te 's-Gravenhage wordt van gemeentewege door Werkspooruit Utrecht een hef- of balansbrug gebouwd. In een der voormalige Nenijtohallen te Rotterdam is en rotstuin aangelegd voor de eerstdaags te houden bloemen tentoonstelling. Bollenvelden bij Noordwijk De Haagsche Groentenmarkt iqpmpp''ijjuni-.,' jEen bollenveld bij Noordwijk. Als 't weer een paar dagen meewerkt, dan zal het kleurenfeest in vollen luister. Zeven locomotieven, die door een Amsterdamsche firma verscheeept worden naar de werkverschaffing in de Neder-Betuwe^ beginnen en vele duizenden tot zich trekken. De machines worden gébruikt bij de ophooging van de Rijndijk bij Kest**ea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5