MAANDAG 18 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HITLER IN DE KAART GESPEELD VOLGENS EEN VERKLARING VAN MINISTER TREVIRANUS De Duitsche Rijksminister van verkeer Treviranus heeft op een vergadering te Essien het woord gevoerd over het verbod van de nationaal-socialistische storm-afdeelingen. Hij verklaarde daarbij o.a. secuur te weten, dat de nationaal socialistische leiding bui tengewoon dankbaar is voor het verwijde ren van dezen haard van onrust binnen d'e partij. Bovendien wordt de financieele situ-1 ter nananaving van nei en na- atie der nationaal-socialistische partij door ÖJ-t de rijksregeering zich eenstemmig bij HINDENBURG EN HET S.A. VERBOD Zooals gemeld heeft Rijkspresident Von Hindenburg een brief gericht tot den rijks minister van binnenlandsche zaken Gröner, om hem te vragen een onderzoek in te stel len naar de kenbaar gemaakte bezwaren te gen Stahlhelm en IJzeren Front. De tekst van dit schrijven luidt: Berlijn, 15 April 1932 Zeer geachte heer rijksminister! „De verordening van 13 April, welke de stormtroepen van de nationaal-socialistische partij verbiedt, heb ik uitgevaardigd, nadat u mij in ernstige bewoordingen bad uiteengezet hoe moeilijk de politieke toestand was en dat de uitvaardiging van deze verordening volstrekt noodig moest worden beschouwd ter handhaving van het staatsgezag en na- het verbod sterk verlicht. Wij hebben Zaterdag geschreven, dat Hit- Ier het S, A.-verbod handig aangegrepen 'heeft als propagandamiddel voor die komen de verkiezingen in Pruisen. Deze uitlatng van Treviranus geeft echter nog een heel anderen en voor Hitier veel gunstiger kijk op de gevolgen van. het ver bod. Het martelaarschap van die arme veronge lijkte Hitler-soldaatjes kan hem wel vele duizende stemmen toebrengen. Maar het mies snijdt voor den Nazi-leider aan twee kanten, immers hij wordt door het verbod tevens ontheven van den last, die zijn privéleger hem veroorzaakte. Die last bestond aan den eenen kant uit de moeite die de nazi-leiding had om haar huurlingen te betalen en aan den. anderen kant uit het voortdurend gevaar van onwet telijk optreden, dat aan de handhaving van zulk een betrekkelijk ongedisciplineerde troep verbonden was. Wat dat laatste betreft, moet men niet ver geten, dat de speculatie op den romantischen geest, die aan het Duitsdhe volkskarakter immers niet vreemd is, aanvankelijk inet succes voor de S. A. troepen werd gevoerd, doch dat daardoor vele ongunstige elemer| ten in de beweging van Hitier terechtkwa men. Het dagelijksch gszamenlijk verblijf van deze jonge menschen in kazerne's en de gelegenheid, die ze daar hadden om elkaar op te zweepm werkte er toe mee, dat de leiders er heelwat mee te stellen hadden om de beweging in legale banen te houden. Zoo gezien is het meer dan waarschijnlijk, dat Hitier niet all en van den nood een deugd maakt maar dat hij zich zelf in de handen wrijft-over het voordeel dat Gree ner's verbod hem in de schoot (heeft gewor pen. Groener zelf heeft op het oogenbiik meer last van het uitgevaardigde verbod. Men heeft hem bij den Rijkspresident van partij digheid en beïnvloeding van de verkiezingen beklaagd en daar moet hij zich nu tegen verdedigen. Von Hindenburg heeft hem toen geschreven of het waar is, dat ook andere organisaties men desoke hierbij aan Rijks banier en Stalen Helm het karakter heb ben van een staat binnen den staat, want als dat zoo zou zijn dan is het een eisch van onpartijdigheid door den Rijkspresident zoo boog gehouden dat ook die organisa ties ontbonden worden. Groener's openbaar antwoord op den open baar gemaaktm brief van Von Hindenburg luidt, zooals te verwachten was, ontkennend. De Rijksbanier kan z. i. niet met de S. A. vergeleken worden wat het militair karakter betreft en vormt geen gevaar voor de srtaats autoriteit Volgens Groener is een verbod van Rijksbanier, evenals van de niet-revolutio- naire organisatie van oud-soldaten Stahl helm, dus niet noodig. Of Groener's pogingen zullen slagen om de Duitsche jeugd, zonder aanzien der par tijen, in sportorganisaties onder te brengen „ter disciplineering van lichaam en gee6t en ter verzorging van staatspolitiek deniken en willen", moet worden afgewacht. Veel kans schijnt er niet te bestaan, dat dit „tegengif tegen het eenzijdige nationa listische gedoe uit „het beschikbaar materi aal" zal zijn samen te stellen. De verdeeldheid trekt daarvoor te diepe groeven in het Duitsche volk. Het is overigens wel handig, dat Groener dit ideaal van eenheid aan het slot van zijn artikel lanceert Men zou anders, na de pu blicatie van Von Hindenburg's brief, eens kunnen denken, dat 'hij en de Rijkspresi dent het niiet met elkander eens waren. MEVR. HANAU OPNIEUW VERHOORD Mevrouw Hanau werd Zaterdagmorgen op nieuw door den rechter van instructie ver hoord over de zaak betreffend het uit de werkkamer van den minister van financiën gestolen document. Zij verklaarde, dat zij in December een telefonisch gesprek heeft gehad met een persoon, die zich voor den minister van financiën, Flandin, heeft uit gegeven, De betrokken persoon heeft haar den essentieelen inhoud van het document medegedeeld en eenige dagen later is haar een afschrift van het tachtig pagina's grootc document toegezonden. Dit afschrift heeft zij, toen er een gerechte lijke vervolging tegen haar werd ingesteld .vernietigd. Het luchtschip Graf Zeppelin is kort na middernacht voor de derde reis in dit jaar naar Zuid Amerika vertrokken. Dr. Eckener heeft zelf het commando op zich genomen. HET REFERENDUM IN SAKSEN Geen ontbinding van den landdag Bij het Volksentscheid over het door do nationaal-socialisten, Duitsch-Nationalen en communisten ingediende voorstel tot ontbin ding van d. n Saksischen Landdag hebben van die 3.064.047 stemgerechtigden slechts oorstel had aangesloten. Intusschen heeft men mij, met toezending van bewijsmateriaal, medegedeeld, dat soort gelijke organisaties als de thans verbodene, ook bij andere partijen bestaan. Ter nako ming van mijn plicht om mijn ambt boven de partijen staand te vervullen en te. zorgen dat de wet op allen gelijkelijk wordt toege past, moet ik verlangen, dat indien dit juist is ook deze organisaties op dezelfde wijze worden behandeld. Ik zend u hierbij het mij gezonden mate riaal met het verzoek, het met denzelfden ernst te onderzoeken als waarmee ik uw voorstel heb aangehoord, en mij zoo spoedig mogelijk het resultaat van uw onderzoek en dienovereenkomstig voorstel voor te leg gen". Met vriendelijke groeten, (w.g.) VON HINDENBURG Gröner ontbiedt Höltermann. De rijksminister van binnenlandsche za ken dr. Grcner verzodht Zaterdag den leider der organisatie Reichsbanner, Höltermann, hij hem te komen, teneinde het standpunt der Reichsbanner met betrekking tot de aan liet adres der organisatie gerichte verwijten te vernemen. Höltermann heeft den minister geantwoord dat deze verwijten ongegrond zijn, doch flat hij ter vermijding van iederen verkeerden uitleg bereid was, de vereischte maatrege len te treffen. Stappen van partijleiders Graaf Westarp, de leider der gematigde conservatieven, is voornemens, bij het weer bijeenkomen van den rijksdag een voorstel in te dienen, waarbij de organisatie- Reichs banner wordt verboden. In zijn motivèering zal hij erop wijzen, dat men het verbieden der nationaal-socia listische stormtroepen slechts dan niet als een door partijpolitiek ingegeven maatregel zal beschouwen, wanneer de rijksregeering haar gerechtvaardigd standpunt, dat zij geen staat in den staat kan dulden, ook voor de „Reichsbanner" en het „IJzeren Front" laat gelden. De voorzitter der rijksdagfractie van den christelijk socialen voLksdienst, Simpfen- dörter, heeft reeds een schrijven van soortge lijken inhoud tot den rijksminster van bin nenlandsche zaken gericht Gröner's standpunt De Rijksminister Gröner publiceert een artikel onder het opschrift „Mijn standpunt" Hij verklaart hierin o.a.: In een deel van de pers is de meaning verkondigd dat de regeering volgens het ge zegde „Suum cuique" ook den Stahlhelm en de Rijksbanier op zijn minst alleen de Rijles banier had moeten ontbinden. Ik heb mij, na zorgvuldig onderzoek, bij dezen eisch niet kunnen aansluiten. Noch de Staalhclm, noch de Rijksbanier kumniein, wat militair karakter betreft .rgeleken worden met de nat-soc. strijdorganisaties. Toch Ihieb ik reeds in Februari mij verzet tegen een streven van de Rijksbanier om op t- treden als een soort Schutzpoüzei. Wanneer de Rijksbanier zich er de laatste maanden toe heeft laten brengen, zijn or ganisatie tegenover het optreden van de S.A. te versterken, verwachtte ik van het inzicht an d leiding van de Rijksbanier dat, af gezien van de tot dusverre aangebrachte ver anderingen, al deze maatregelen in zoo kort mogelij kon tijd weer zou worden ingetrokken De ontwikkeling van de politieke gebeur tenissen sedert den aanvang van dit jaar deed mij begrijpen, dat alleen ontbinding met een noodverordening mogelijk was. Dit besluit heb ik volkomen zelfstandig geno- ter willen van niemand, tegen niemand In een verklaring aan de pers heeft Hölter mann zich uitgesproken over de van ver scheiden zijden op de Rijksbanier gerchte aan vallen. Hij kwam er vooral tegen op, dat de Rijksbanier vergelijkt met de S. A. De Rijksbanier is indertijd opgericht als af- weermaaitregel tegen de toestanden, die zich in dan tijd van den Kapp-putsch ontwikkeld hebben. Alle afweermaatregelen die de Rijks banier in den laatsten tijd als bescherming tegen de S. A. getroffen heeft, zijn onmid dellijk na de ontbinding der S. A. ingetrok ken. De Rijksbanier (heeft niets te verbergen Het geheele documentaire materiaal der or ganisatie kan elk oogenbiik ingezien worden. Stormafdeelingen konden niet ontbonden 'orden, omdat de R. B. die nooit bezeten heeft De leden van de Rijksbanier, die bij de voorbereidingen der twee stemmingen 'oor het Rijkspresidentschap voor Hinden burg gestreden hebben, zouden verbitterd zijn indien thans ontbinding der R. B. ge- ëischt werd. Beriijn bevindt zich weer eens in financi eel moeilijkheden. Dr. Sahm, de opper-burge meester, (heeft eergisteren rijkskanselier dr. Rruening. vlak voor diens vertrek naar Genève, opgezocht en dezen om hulp voor de Duitsche hoofdstad verzocht. Asch, de wet houder van financiën, is er namelijk nog steeds niet in geslaagd de begroot ing slui tend te maken, en haar voor te leggen aan den gemeenteraad. De stad Berlijn krijgt van het rijk aan subsidies 4 .millioen mark per d, die uitsluitend besteed worden voor de openbare weldadigheid. Het gemeente- I bestuur hoopt, dat dit bedrag aanmerkelijk zal worden verhoogd. Het deficit op de be- grooting van verleden jaar is, dank -zij ver- j FRANKRIJKS DONAUPLAN BEZWAREN VAN ALLE KANTEN OOK VAN FRANKRIJKS BOND- GENOOTEN Uit Genève wordt gemeld: De Oostelijke bondgenooten van Frankrijk hebben, naar men verneemt, de aanwezig heid van Tardieu te Genève en wellicht ook den tegenv.oordigen toestand op de ontwa peningsconferentie benut om in den vorm van een collectieven stap tegen het Fransch Donau-plan ernstige bezwaren te opperen. Zij zouden vooral een breederen grondslag voor het te scheppen economisch bouwwerk verlangd hebben, waarmede op de eerste plaats een gcëvenredigide deelname van Duitschland en Italië bedoeld moet zijn. Tardieu zou daarop de bespoedigde voor legging van een nieuw plan hebben toege-. zegel. Men vreest echter, dat ook het nieuwe plan niet de instemming van Duitschland en Italië zal wegdragen. Geen medewerking van Engeland? D'e Geneefscho correspondent van de „Daily Express'' weet mede te deel en, dat Engeland definitief besloten eou hebben om in de besloten zitting van Iden Volken bondsraad, die vandaag wordt gehouden, mede te deel en, dat het niet berei d is den Donaustaten hulp te vebleenen zoolang deze staten niet duidelijk getoond hebben zich zelf te willen helpen. Dit besluit komt neer op een afwijzing van het plan avn Tardieu. Voorts weet deze correspondent te mei" den, dat Amerika geen cent van de oor logsschulden zal kwijtschelden zoolang Frankrijk zijn plan om van den Volkenbond een soort superstaat te maken, blijft na streven. Bij de diplomatieke besprekingen var Vier Mogendheden, welke hebben deelgeno men aan de conferentie van Londen, is thans overeengekomen dat den 23en April de deskundigen der vier regeeringen bijeen zullen komen ter bestudeering van de Do- na ukwestie. DE VALSCHE VAN GOGHS 1.392.254 kiezers hun stem uitgebracht, zoo- j ring der uitgaven is onmogelijk en door het dat het Volksentscheid is verworpen. Uiige stijgen van de sociale lasten heeft het déficit bracht werden 1.318.042 jastemmen, 53.542 thans een hoogte van ongeveer 9S millioen peenstemmen cu 20.770 ongeldige stemmen, Imark bereikt. GROOTE DEVIEZENSMOKKELAFFAIRE ONTDEKT Het bureau voor deviezencontrole te Dus seldorf is er in geslaagd een belangrijke de- viezensmokkel-affaire te ontdekken. Een groot aantal Duitsche effecten van 'groote waarde, o.a. aandeelen van de I.G. Farben- industrie. van de Rijksbank en Rijksspoor- wegohligaties ten bedrage van verscheidene millioen Rijksmark zijn in den laatsten tijd uit het buitenland Daar Duitschland gesmok keld en mot gebruikmaking van strooman- nen uitgegeven aan verschillende kleine ban ken in het Rijnland. De baten hiervan zijn op ongeoorloofde wijze naar het buitenland ge gaan. De vroegere procuratiehouder van een bank te Dusseldorf, die na een verblijf in Ne derland te Dusseldorf terugkeerde, kon reeds gearresteerd worden evenals een van zijn stroomarmen. Uit Dusseldorf wordt nader gemeld: De gearresteerden zijn de commissionair in effecten, Irich Goldschmidt uit Düsseldorf en een zekere Hans Spier uit Frankfurt, die tijdelijk te Düsseldorf woonde. Een derde persoon die eveneens verdacht wordt, is naar België gevlucht. Blijkens het in beslag genomen materiaal schijnt de smokkelaffaire een reusachtigen omvang te hebben gehad. De juiste bedragen konden nog niet worden vastgesteld. Wél is gebleken, dat de betrokkenen hun hoofdze tels hadden voor Duitschland in Dusseldorf en Berlijn, en verder in Nederland te Amster dam. Met ontduiking van de Duitsche bepalin gen op do dieiviezenhaindel wisten de betrok kenen groote hoeveelheden rijksmarken naar het buitenland te brengen, waarmee zij aan die beurzen te Parijs, Brussel, Amster dam en Londen Duitsche effecten kochten. Aangezien de Duitsche effecten aan de buitenlandsche beurzpn tot 20 pet beneden de Duitsche koersen genoteerd worden, wa ren door deze nraktijken arbitragewinsten te behalen die bij een omzet van honderd duizend Mark 10.000 k 20.900 Mark beliepen. Door deze praktijken werden de pogingen van de Rijksbank, om den stand van de Duit sche valuta te handhaven, ernstig in gevaar gebracht. LINDBERGH'S BABY. Uit New-York wordt gemeld, dat volgens de „New York News" Brickenridge, een per soonlijk vriend van Lindbergh, op het oogen biik onderhandelt met mannen, die beweren de baby in hun bezit te hebben. Zij zouden 20.000 dollars losgeld méér vragen en bewe ren, dat zij hun verbintenis om de baby terug te geven niet zijn nagekomen, daar zij het oorspronkelijk geëischt bedrag van 70.00U dollar niet ontvingen. IERLAND EN DE EED VAN TROUW. De arbeiderspartij zal De Valera steunen. De leider van de Iersche arbeiderspartij heeft een langdurig onderhoud gehad met minister-president De Valera, waarin hij hem mededeelde dat de Iersche arbeiders partij bij de stemming in den Dail over de wet tot afschaffing van den eed van trouw aan de Engelsche Kroon, de regeering zal steunen, en met de republikeinsche partij De Valera vóór het wetsontwerp zal stemmen. Hierdoor is een meerderheid voor het wetsontwerp verzekerd. PROF. BUTLER VOOR SCHRAPPING DER SCHULDEN. De president van de Columbia-universiteit, prof. Murray Butler, heeft een rede gehou den voor de Carnegie-stichting voor den in ternationalen vrede, waarin hij schrapping of minstens belangrijke vermindering der oorlogs- en herstelschulden bepleitte, even als verlaging der douanetarieven voor de geheele wereld. De Vereeriigde Staten, als voornaamste crediteur, hebben den plicht, in dit opzicht de leiding te nemen. Door een oplossing van het schuldenprobleem uit te stellen zeide prof. Butler, heeft het economische leven in de Vereenigde Statem meer schade gelden, dan de niet-betaling dier schulden zelf ver oorzaakt. SPLITSING OOK BIJ DE JAPANSCHE SOC. DEMOCRATEN In de Japansche soc. dem. partij is een splitsing gekomen. Deze partij had 200.000 leden en was tot nu toe het meest stabiele gedeelte van de proletarische beweging. Er zal, naar men verwacht een nieuwe partij gesticht worden gegrond op het staatssocia lisme. De splitsing is een gevolg van de toe nemende anti-kapitalistische beweging in Japan en van het verlies van vertrouwen in de regeeringspartijen. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN De herstemming voor de Fransche Kamer- erkiezingen is nader vastgesteld op 15 Mei. I Een interessant geval van oplichting en vervalsching? HET PKOOES TE BERLIJN HET OORDEEL DER DESKUNDIGEN (Van onzen Duitschen correspondent) Wat is echt en wat is valsch? Deze vraag wordt bij herhaling gesteld en op de meest uiteenloopende wijze beantwoord. Men raakt er als leek de kluts bij kwijt en weet niet meer, welken kant men moet uitkijken. Hier zitten we nu dagen adhtereen te luis teren naar een proces, dat de gansche kunst wereld in spanning houdt, wandelen in de pauze langs de echte en de valsche van Gogth's, vragen hen, die beweren, specialis ten te zijn, om hun oordeel en komen tot de hoogst zonderlinge gewaarwording, dat eigenlijk niemand precies kan zeggen, wat echt en wat valsch is- De nuchtere rechtzaal in Alt-Moabit is herschapen in een kunsthandel. Het proces neemt den vorm aan van een gedachten- wisseling over Nederlandsche schilderkunst Het aandachtig, toeluisterend publiek krijgt een vrij duidelijk overzicht van de schilde rijen, welke aan Vincent van Gogh worden toegekend. In hét arm geworden Duitsch land kijkt men op, wanneer de prijzen ge noemd worden, welke door musea en kunst liefhebbers voor een echten van Gogh be taald worden. Men voelt: hier hebben we met een schilder van wereldreputatie te doen. Men kijkt met oprechte of geveinsde bewondering naar de schilderijen, welke onder strenge bewaking staan, daar aan hun echtheid door niemanid getwijfeld wordt en werpt een blik vol afkeer en verontwaar diging op de doeken, welke dicht in de buurt van den beklaagde, den kunsthande laar Otto Wacker, werden neergezet Hoe was het dezen jeugdig en bescheiden uit- zienden jongeling mogelijk zoo vraagt men zich af dertig valsche van Gogh's aan den man te brengen? Hoe speelde hij't klaar, vooraanstaande deskundigen van hun echtheid te overtuigen? Wie is deze Otto Wacker eigenlijk en hoe speelde hij 't klaar dat de rechterlijke macht in dezen duren tijd gedwongen werd, buitenlandsche en Duitsche deskundigen naar Berlijn te ont bieden, om de absolute valschheid der ge- incrimeerde van Gogh's te kunnen vast stellen? Landsgerichtsdirektor dr. Neumann be dankt de buitenlandsche deskundigen voor hun bereidvaardigheid, naar Berlijn te komen en hoopt, dat hun deskundig oor deel tot een spoedige oplossing van ditsen- sationeele en gecompliceerde proces zal leiden. Voor de Nederlandsche specialisten heeft men nog een vrouwelijke tolk laten verschijnen, dr. Preuss, maar de meeste getuigen beheerschen de Duitsche taal vol doende. De verdediger van Otto Wacker, <Je advo caat Goldschmidt, oefent bij het begin reeds kritiek uit op de deskundigen en verklaart eenigen van hen. voor bevangen. Speciaal de Nederlandsche kunsthandelaar de la Faille moet er aan gelooven. Met apodicti sche zekerheid werden de schilderijen, die thans als valsch in de rechtzaal staan, voor echte van Gogh's verklaard en pas, toen de la Faille met Wacker in conflict ge raakte. 'wijzigde deze zijn oordeel. Ook wil de verdediger den opvolger van geheimraaid Bode, den deskundigen geheimraad Fried- lander als getuige vernemen Deze moet vaststellen, of er een fundamenteel ver schil bestaat in de schildermethode van de absoluut echte van Gogh's en de geincri- meerde doeken uit den kunsthandel van Wacker. Voor het oordeel van prof. Bren ner, de tweede deskundige, die uit Neder land hierheen gekomen is, heeft de agres sieve verdediger niet erg veel over, wamt deze moet voor de verzameling van mevr. Köller, drie een waardevolle schilderijen collectie in den Haag bezit, van Gogh's aan gekocht hebben. Niet als deskundige, hoog stens als getuige zou men dus Brenner kun nen. verhooren. Ook de tegenwoordige bezit ters van de salon-Cassirer, dr. Feilchenfeld en Grete Bink worden door den verdediger niet als objectieve beoordeelaars aanvaard. Uit concurrentie zouden zij het schandaal over de valsche van Gogh's bevorderd heb ben. Natuurlijk verzekeren alle getuigen, dat zij volkomen onbevangen zijn en d:e zuivere waarheid zullen zeggen. Mij interesseert het meest van allen de neef van den ruim dertig jaar geleden overleden kunstenaar, die niet slechts den naam, maar ook het uiterlijk van Vincent an Gogh heeft overgenomen. Hij is inge nieur van beroep en beheerscht de Duitsche taal vrij goed, gedraagt zich sympathiek en onopvallend. In zijn kalme stem ligt ironie en soms ook wat sarcasme. In zijn hart neemt hij een loopje met het gansche geval, is hij overtuigd, van de valschheid der gan sche collectie-Wacker en houdt hij dezen voor een handigen oplichter. De politie stel de hem op de hoogte van de sensationeele ontdekking en het komende proces. Uit aan- teekeningen, welke zijn moeder tot 1926 zorg vuldig maakte, valt af te leiden.-dat er nooit dertig van Gogh's in Russisch bezit zijn overgegaan. Hiermede wordt dus aan gegeven. dat Wackers' bewering, als zou hij deze collecte uit Rusland via Zwitserland hebben aangekocht, op fantasie berust De levende Vincent van Gogh zegt: „Ik heb nooit gehoord, dat een Rus zich voor het werk van Vincent geintessperd zou heb ben! Ik ken het levenswerk van mijn oom zeer nauwkeurig. Van de door Wacker ver kochte doeken heb ik er nooit een in het bezit van mijn moeder gezien. Alle van Gogh's waren echter oorspronkelijk in ons bezit en met den verkoop werd pas in 1891 begonen!" De valsche van Gogh's werden 1927 door den beklaagde in den handel ge/bracht Hij bad een kunstahandel in de buurt van den Tiergart.en..Daar zijn meer zulke salons en de vreemdelingen wandelen er graag heen. Otto Wacker zorgde voor gedempt licht en zijn discreet optreden wekte algemeen ver trouwen. Niet slechts de la Faille, ook de Duitsche kunstkenner Meier-Gr&fe vloog op den zwendel in. Pas veel later begon men te twijfelen en kwam men ertoe, een gron dig onderzoek in te stellen. Thans neemt men aan, dat de valsche van Gogh's het werk zijn van Wacker en diens broeder in Dusseldorp, van wien beweerd wordt, dat hij de van Gogh's „gerestaureerd" zou hebben. Dagen achtereen onderhandelt de rechter met den hardnekkigen beklaagde die nog steeds beweert, dat een onbekende Rus hem onder strenge geheimhouding deze collectie erkocht zou hebben. Hij is tot geen beken tenis over te halen, wenscht zich te houden aan het eerewoord, dat hij dezen onbeken den en onvindbaren Rus in Zwitserland ge geven heeft! De deskundigen geven de voorkeur aan een indirecte formulecring. maken gecom pliceerde vergelijkingen tusschen echt en valsch, vertellen voorbeelden uit hun erva ringen maar komen niet tot een defini tieve conclusie. Men bewondert het geduld van den rechter. Geheimraad Justi van de Nationalgalerie hakt de knoop door. Naar zijn oordeel als deskundige gevraagd, zegt hij op den man af: „Deze schilderijen zijn zoo valsch als valsche schilderijen ooit kunnen wezen!" Men ademt op: eindelijk iemand, die de zaak aandurft. De rechter vraagt: „Waarop steunt u dit oordeel" en de geheimraad ant woordt zonder aarzelen: „Het is een schen ding van de schoonheid der Van Goghsche schilderijen, wanneer doeken, zooals ze hier in de rechtzaal tentoongesteld worden, op diens naam ten verkoop worden aange boden!" Door technische vergelijkingen en optische gewaarwordingen onderstreept de directeur der Nationalgalerie zijn waardevol oordeel. Van Gogh was een meester in de schilderkunst, een proletariër met aristocra- tischen geest, zijn doeken zijn documenten van een zonderling, maar hoog begaafd man. Zijn techniek werkte als kristal. Plaatst men een der valsche van Gogh's naast een origineel product, dan kan men het gesmeer der valsche Van Gogh's met het hloote oog als leek zien. Hij vergelijkt het echte koren veld met 't nagebootste, strijkt met ?ijn hand voorzichtig over het doek, vergelijkt den glans der echte met dien der valsche kleuren en overtuigt zijn aandachtig gehoor van de juistheid zijner beschouwingen. Wij krijgen een lesje in de techniek der Neder landsche schilderkunst tegen het einde der 19e eeuw en vergeten, dat we in Alt-Moabit zitten, om er het proces-Wacker te volgen. De Nederlander, die deze valsche van Gogh's aangekocht'hebben, zullen een aanzienlijk geldverlies moeten beklagen. De deskun digen, die deze van Gogh's aanvankelijk voor echt verklaard hebben, zullen dn 't ver volg wat voorzichtiger moeten zijn met hun advies! Ook al mocht Otto Wacker halsstarrig blij ven weigeren, den waren gang van zaken te vertellen het eindoordeel zal stellig wereldkundig maken, dat we hier met hoogst interessant geval van oplichting en vervalsching te doen hadden, dat de door Wacker in den handel gebrachte collectie- van Gogh „Collection Privée Suisse" met de tragische figuur van Vincent van Gogh niets uitstaande heeft Overeenkomstg de nieuwe Belgische taal wet hebben de recruten het recht zelf te be palen, in welke taal zijn hun militaire op leiding wenschen te ontvangen. Van de lich ting voor dit jaar hebben thans 21.825 recru ten de Vlaamsche taal, 1S.6S8 recruten de Fransche taal en 276 de Duitsche taal geko zen. Er blijkt dus een belangrijke Vlaam sche meerderheid in het Belgische leger te zijn. MIJN-ONGELUK IN BRITS CH-INDIE. In een mijn in de nabijheid van Patna (Br.-Indië) brak brand uit in een luchtver- verschiingsikoker. Het vuur breidde zich snel uit. Veertien mijnwerkers overleden tenge volge van verstikking, terwijl drie mijn werkers werden bedolven en eveneens om het leven kwamen. DE VULKAANWERKING IN Z-AMERIKA. Nieuwe geweldige aschregen. BUENOS AYR ES, 18 ApriL In de Noord- Argentijnsche provincie Salta is do vulkaan Las Piedras, die bij de uitbarsting van ver leden week ooik reeds werkte, opnieuw en thans met groote heftigheid in werking ge treden. De vulkaan werpt groote hoeveel heden steenen en gas uit De aschwolken hebben een reusachtige omvang aangeno men en bedekken de Argentijnsche pro vincie Santa Fé en Corrientes ont Rios, de geheele republiek Paraguay en verscheidene Zuid-Braziliaamsche staten. Menschenlevens zijn, voor zoover tot nog toe békend is, niei te betreuren. ONLUSTEN IN PERU. PANAMA, 18 April. Uit Lima wordt ge meld, dat in Peru nieuwe revolutionaire onlusten zijn uitgebroken. De Peruaansche kruisers Almirante Grau en Colonel Bo- lognesi, die in de haven van Painama voor anker lagen, hebben terstond de ankers ge licht om naar Peru terug te keeren. MOSKOU, 18 April. Via Peking ontvangen berichten uit Gharbin meldden, dat in de laatste dagen Witgardistische Russen op sterk provoceerende wijze optreden teegen Sovjet-onderdanen te Charbin en dat de Chi neesche politie slechts zeer zwak of in het geheel niet ingrijpt Zaterdag jL hebben 400 Witgerdisten tij dens een demonstratie betoogd voor het Russisch directiegebouw van den Ghinee- schen Ooster-spoonveg. Zij drongen het ge bouw binnen, sloegen eenige deuren in en haalden eenige stapels papieren overhoop. De directeur Kusnezow was tijdens dit in cident niet aanwezig. Wel was hij korten tijd tevoren op straat door Witgardisten be dreigd. dooh hij had zich toen tijdig in vei ligheid kunnen brengen. Volgens de Russi sche berichten heeft de Chineesohe politie zoowel als de spoorwegweer van den Oost Chineesohen spoorweg tijdens het incident zoo goed als werkloos toegezien. Uit Oost-lndie BRUTALE RAMPOKPARTIJ In Tjikarang heeft weer eens een brutale rampokpartij plaats gehad, naar het Bat Nbl. meldt De roovens vermoedelijk een vijftal hadden geprobeerd, zich door ondergraving toegang te verschaffen tot een Chineesche Toko in Pebajoran. Zij slaagden niet, als gevolg van het feit, dat het huis een steenen fundeering had. Beter ging het met het for- ceeren van de voordeur van den winkel. De Chineesche tokohouder uit zijn slaap gewekt, weigerde den bandieten de berg plaats van zijn geld aan te wijzen. En toen hij, nadat hem de handen op zijn rug ge bonden waren, bleef weigeren, dreigden de roovers, met behulp van een blik petroleum de geheele toko in brand te steken. Zoover kwam het gelukkig niet. Een van de rampokkers had namelijk, juist toen men tot de brandstichting zou overgaan de be waarplaats van geld en preciosa ontdekt De indringers verdwenen met hun buit, een waarde vertegenwoordigend van nog geen 100 gulden, in de duisternis. Er is eenige kans. dat de rampokkers zul len worden opgespoord. Zij waren reeds uren tevoren erg _is in de buurt door kamponglle- den gesignaleerd en zullen bij confrontatie zeker herkend worden. Moeilijker zal de opsporing zijn van een rorige rampokbende, aangezien deze roo iers hun gezichten ham.en zwart gemaakt niet Kerkend, te worden, 1 Hoogste stand te Mallinihead Laagste stand te Vardö 745.8. Stand vanmorgen half twaalf 760.0. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende N. tot W. of Z.W. wind, licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, wéinig of geen regen, kouder 's nachts, overdag weinig verandering in temperatuur, Upe, doe BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch)s Inst. te De Bilt) De luchtdrukverbetering vertoont snelle verandering. Terwijl het depressiegebied in het Z. langzaam zijn beteekenis verliest, en het N.O. zijn invloed niet buiten maj Scandinavië deed gelden, verschijnt thant t een nieuw minimum van luchtdruk bij IJs Sto land, met groote barometerdalingen 's nachU p'o( en in de laatste 3 uur. Het gebied var j hooge druk op de oceaan houdt stand, even- zoo dat boven Groenland en de Poolzee. Hel laat zich aanzien, dat deze laatste depressie de druk in het N. zal doen dalen en dat de barometer in het Z. zal blijven stijgen,, waardoor de wind door N. naar W. zal gaan a het weer overdag zacht 'zal blijven, met bed wellicht koude nacht en voorloopig nog zon der regen van beteekenis. STORMWAARSCHÜWINGSDIENST. b. 1 Ontvangen 17 April voorm. 10.10 Attentie sein neer, TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 8.0 'C. 19 APRIL Zonsopgang 155 u.; Zonsondergang 7.Ö4 d Maansopgang 5.31 u.; Maansonderg. 4.11 u VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN*01" OP HEBBEN. Van 's avonds 7.34 u. tot 's morgens 4.23 tiff WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshnt 2.10 2.18 Basel 0.— 0.22 Huningen 0.67 0.90 Rheinweiler -1.70 -1.71 Kehi 2.26 2.37 Maxan 4.02 4.05 Wiedesheim 1.49 1.69 Mannheim 2.91 3.05 Lohr 1.89 1.95 Mainz 0.91 0.— Canp i Ems i 4 Coblenz Trier Ruhrort Wesel Emmerik Dasseldorf Maastricht Venlo Di Heden Vorlgde 2.23 o^rsl 1.50 0.- i 2.73 3.01 'olg 1.82 2.03Rèz( 2.94 &S j* 2.04 2.63r~° 2.08 2.81. 3A4 3.9#lezf 2.48 3.lfiFOOr. 2.13 l-SSKai' 13.20 14.01 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 ApriL Delfzijl i 10.12 22.20 Hellevoetsl.1.39 14.0 Terschelling 7.23 19.37 Hariingen 8.09 20.33 2.36 6.11 Zierikzee 1.16 13.65 ELv Holland 0.59 13.11 Ternenzen 0.24 19.61Tt/v Srhp.voniTicr. 1 OQ 1501 TT.TionTa.Ff t <\i to .<1 101 Kunst en Letteren. BAEDEKER. 19 April komt voor de tweede Kamer der' Brusselsche rechtbank het proces van Aar-"" schot en Dinant tegen Baedeker, inzake be- weerde lasterlijke aantijgingen in diens gidg voor België en Luxemburg. Baedeker zou de nagedachtenis der gefusilleerden hebben VAN EYCK-HULDIGING. Tijdens de Vlaaimsche Wetensch. Congres^ m werd door Noord- en Zuidnederlandschei kunstkenners het feit herdaoht, hoe vóór) 5 eeuwen 6 Mei 1432 de Aanbidding van r,n het Lam Gods der Gebroeders Van Eijck$ jg werd voltooid. Redevoeringen werden daar- tan(j bij gehouden door Prof. Dr. F. W. Hudig te,ens Amsterdam, Josef Muls, conservator van 'tfoor Antwerpsch Museum en Prof. Dr. VenmeylenJan KORTVERHALE. Zoo juist /erscheen het vierde deel der irie Kortverhale. Het bevat Die jonaste Afri-iijne liaanse Kortverhale, versamei deur M. S. BJöer Kritzinger. Bijdragen van Gustav Prei Ier an C. L. Leipoldt, Leon Maré, T. v. d. Heever, E. B. Grosskopf, Marie Linde, Meg Ross, C, M. v. d. Heever, Essie Malan, E. Serfontein, Anna de Villiens, Broodrijk en Mostert. ROMAIN ROLAND. is door de Russische Academie van Weten schappen benoemd tot haar eerelid. KATHOLIEKE ENCYCLOPAEDIE Naast de algemeene oncyclopaedies als die van Oosthoek, van welke thans een nieuwe druk begint te verschijnen, on de Christe lijke encyclopaedic van Kok, zal nu ook een katholieke het licht zien bij „Joost vanijn. den Vondel" te Amsterdam. De redactie be staat uit 75 Zuid- en Noordnederlanders, bij gestaan door 400 medewerkers. De artikelen zullen u^derteekend worden. Het werk in vers compleet in, 2-i deelen. érir eel ei ang< Ja,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2