DONDERDAG 14 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG 5 BINNENLAND. BOTER NAAR FRANKRIJK CONTINGENT VERHOOGD. Reuter seinde fris-ter uit Parijs, dat bij be schikking van den Minister van Landbouw het contingent buitenlandsche boter, uat in den loop van het tweede kwartaal in Frank rijk mag worden ingevoerd, met 12.000 kwin talen is verhoogd. De invoer moet vóór 5 Mei hebben plaats gehad. DE GR1ENDHOUT- EN TEEN- BEDRIJVEN IN NOOD Naar wij vernemen heeft de Algemeene Vereeniging van Griendhout- en Teenbedrij- ven in Nederland (A.V.G.T.), gevestigd te Utrecht, waarvan voorzitter is de heer Jac. G. van Oord te Werkendam, zich met een request gewend tot den Minister van Water staat, om, gezien de slechte toestand in het griendbedrijf en de groote werkloosheid on der de arbeiders, de Zuiderzeewerken niet stop te zetten en de andere Waterstaatswer ken zonder vertraging tot uitvoering te brengen. Verder werden door deze Vereen, bespre kingen aangeknoopt met de organisaties van Haringreederijen en -exporteurs, ten einde bet gebruik van houten hoepels te bevor deren. INSTELLING ECONOM. RAAD MEMORIE VAN ANTWOORD TWEEDE KAMER. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot in stelling van een economischen raad betoogt minister Verschuur nogmaals, dat naast de verschillende bestaanide adviescolleges, wel ker taak veelal op een bepaald, beperkt ter rein van het economisch leven ligt, er be hoefte bestaat aan een lichaam, dat de eco nomische vraagstukken in onderling ver band kan bescliouwen. Een nadere afbake ning van het terrein van werkzaamheid van den raad dan in de memorie van toelich ting gegeven, is, waar op economisch gebied de belangen zoo sterk in elkaar grijpen, niet wel doenlijk. Het feit, dat de Nijverheidsraad en deMid- denstandisraad de bevordering van groeps belangen beoogden, behoeft aan hun erken ning in samenhang met den Economischen Raad niet in den weg te staaïi. Dat bij er kenning van Nijverheids- en Middenstands- raad ook de arbeidersorganisaties zouden moeten worden erkend, kan de minister niet inzien. Waar de Economische Raad geen belan- gen-vertegenwoordiging is, zou de minister fer in beginsel voor voeren daarin geen be langhebbenden op te nemen. Het is echter niet wel mogelijk, dit beginsel steeds in de B®» DP.H.NANNING'S.» eetlustfpsim opwekken practijk te brengen, daar deskundigheid in economische aangelegenheden zelden met belangeloosheid zal gepaard gaan. Bij de keuze der te benoemen personen zal der halve met groote omzichtigheid te werk moeten worden gegaan. In den Economischen Raad mag uiter aard het deskundig schecpvaartelement niet ontbreken Het bestaande contact met de Nederlandsche Reedersvereeniging werkt bevredigend en de regeering wenscht dit contact dan ook te handhaven. Het ligt voorts in de bedoeling, na overleg met de landbouworganisaties, de vaste commissie ter behandeling van aangelegenheden pe trekking hebbende op den landbouw op de zelfde wijze samen te stellen en haar de zelfde bevoegdheden te geven als thans Mij verheids- en Middenstandsraad hebben. Het ligt niet in de bedoeling, dat de Nederland sche gemeenten als zoodanig in den Econo mischen Raad vertegenwoordigd worden. De commissie voor de herziening der han delsverdiragen blijft ressorteeren onderden minister van Buitenlansdche Zaken, die op het behoud dezer commissie prijs stelt. KLEUTERZORG Op initiatief van het Nederlandsch Comité voor kleuterzorg, een permanent lichaam dat ontsproten is uit het Eerste Congres voor kleuterzorg, dat in 1929 te Amst ïrdun werd eJ ouden, oidf op 24 en 25 Juni een tweede "ongic.- ie Den Haai georga*u--erd in Dili- gentia", f.ange Voorhout De onderwerpen, waarvan op het oogen- blik aangenomen mag worden, dat zij zul len worden behandeld, zijn: geestelijke hy giëne voor de kléuter; internationale kleu terzorg; de taak der consultatieburaux voor kleuters; tandverzorging voor de kleuter; voeding en kleeding van c)e kleuter, en bouw van bewaarscholen, kinderbewaarplaatsen, dagverplegingen e.d. De kosten van het lidmaatschap zijn be paald op f 5 voor particulieren en f 10 voor publiekrechtelijke lichamen en vereenigin- gen. Voor gezinsleden van congres-leden zul len kaarten van f 2 worden uitgegeven. Do nateur kan men worden tegen storting van f 25 of meer. Zij, die lid wenschen te worden, worden verzooht het juiste bedrag onder vermelding van namen en adres te storten op het giro nummer 193038 ten name van den penning meester van het Tweede Congres voor Kleu terzorg. CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN ALGEMEENE VERGADERING TE ARNHEM Vandaag en morgen wordt in gebouw „Royal" te Arnhem de algemeene vergade ring gehouden van den Chr. Bond van Be lastingambtenaren. De Voorzitter, de heer J. Kooyman, van Delft, liet zingen Psalm 97 1, ging voor in gebed, las hierna 1 Cor. 12 en hield vervol gens de gebruikelijke Openingsrede. Na een woord van welkom aan de afge vaardigden der afdeelingen en vertegen woordigers van verschillende corporaties, wees spr. op de economisohe zorgen, waar onder thans heel de wereld gebukt gaat. Er is geen gebrek aan het noodige, er is zelfs overvloed, en toch loopen millioenen werk loos rond, die hun krachten gaarne produc tief zouden maken. En de grootste economen weten geen oplossing. Als Christenen mogen wij echter den moed niet verliezen. Ook hierin regeert God en daarom moeten we voor alles Hem bidden, dat Hij gunstiger toestanden doe aanbreken Bezien wij den toestand sinds de vorige Alg. Vergadering, zegt spr., dan zijn ook voor ons de omstandigheden niet gunstiger geworden; ook als overheidspersoneel zijn wij niet buiten de slagen gebleven. In de Pensioenwet kwam tot heden geen verandering. De nog gehoopte wijzigingen zijn niet opgenomen, maar nog staat de weg open om via de Kamerfracties een poging te doen om op dit punt iets meer te be reiken. Op het gebied van den rechtstoestand kwamen we verder. Het Alg. Rijksambtena ren Reglement, regelende de materieele rechten der ambtenaren, kwam tot stand en trad 1 September 1931 in werking. Als ge volg hiervan kwam ook het Ambtenaren Regle-m. Belastingdienst, enz. tot stand. Wij hadden gehoopt hierbij wat meer geregeld te krijgen, het bevredigde niet in alles. De gevoerde salarisactie ligt nog versch in het geheugen. Wij meenden, aldus spr., gelet op de door den Minister van Finan ciën gedane mededeelingen, op dit punt nog geen gevaar te loopen. 2 SepL 1931 in de vergadering van de Centrale Commissie werd zeer onverwachts medegedeeld, dat de Minister cJaar zou verschijnen teneinde een mededeeling te doen Ons is nu wel bekend dat dit bij ons geen vreugde veroorzaakte, maar zeer teleurstelde. 8 Sept. 1932 verga derde de Centrale Commissie opnieuw en werd er geen overeentemming bereikt, waardoor we waren aangewezen op een al gemeene en naar bu'ten gaande actie. Alle centrales, die zitting hebben in de Centrale Commissie, werkten daaraan mede. Deze actie bracht echter niet het gewenschte re sultaat. Tijdens de indiening kwam nog een wijzi-1 ging ten goede, terwijl later bij de behande- J ling in de Tweede Kamer het tijdstip van j ingang van 1 Jan. werd verschoven naar 1 i Maart 1932. De meeste leden stemden met de gevoerde actie in en meenden met ons dat de regeering te vroeg kwam met deze verlaging. Sinds 2 September zijn de omstandigheden veel ongunstiger geworden en vele groepen hebben in dien tijd aanmerkelijke verlagin gen moeten ondergaan. "*t een en ander kunnen we zien, zegt spr., dat wij thans met de organisaties in de verdedigende houding zijn gekomen, maar 't moet ons tevens duidelijk zijn, dat in een dergelijke toestand de organisatie niet minder noodig is dan wanneer we nog in de opgaande conjunctuur leven. De organisatie werkte voor handhaving van het recht. De in den knel geraakte groep lichting 1919 enz. trachtte zij de helpende hand te bieden. De groep gedetacheerden aan de suikerfabrieken, waartegenover het de partement met de door haar zelf gemaakte bepalingen eigenaardig omsprong, liet zij niet in den steek evenals vele andere groe pen, tot zelfs de geuniformden trachtte zij een zooveel mogelijk dragelijk keurslijf te bezorgen. In de Christelijke vakbeweging liep het goed met het ledencijfer. Ons C.N.V. klom van 82155 op 1 Jan. 1931 tot 103.248. De 100.000 zijn dus ruim gepasseerd. Het Perma nent Comité steeg van 12.807 tot 14.235. Onze eigen organisatie telde 1 Jan. 1931 1353 le den en 1 Jan. 1932 1384 Gelet op de omstandigheid, dat er al eenige jaren aaneen geen kommiezen zijn aangesteld, kunnen we het verstaan, dat we niet meer vooruitgingen. Echter maakten we inmiddels het 14e honderdtal vol. Laten we de actie voor uitbreiding van het ledental volhouden, spoort spr. aan; er zijn er altijd nog;- die bij ons behooren en ons den rug toekeeren. Wat het bureaupersoneel aan gaat, gaan we geleidelijk met vasten tred vooruit en het aantal administratieve leden telde nu reeds meer dan 250. Als het even mogelijk is dan dit jaar nog naar de 300! Zoo gaan we vol goeden moed voorwaarts, wetende dat wij ook in dit werk hebben te geven onze krachten en gaven, die God ons schonk. Spr. eindigde met den wensch, dat de al gemeene vergadering in 't schoone Arnhem goed zal mogen slagen. Na deze openingsrede kwamen verschil lende voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen aan de orde. Rotterdam en Utrecht, gezamenlijk hun oud tehuis bezoeken. Men moet vóór 1 Mei a.s. schriftelijk kennis geven van zijn komst aan den predikant-directeur. Voor oud-weezen uit Den Haag, die nog geen lid van de ver eeniging zijn, bestaat de gelegenheid tot deelname aan den tocht door zich te melden het reisgeld te storten op de vergadering die op 27 April a.s. om 8 uur gehouden wordt in het gebouw Amicitia, Westeinde. NEERBOSCH-OUD-WEEZEN KOMEN MET HEMELVAARTSDAG BIJEEN Op Hemelvaartsdag. 5 Mei a.9., zullen de leden van de Neerbosch Oud-weezen veree- nigingen. afdeelingen Amsterdam, Den Haag, ROFFELRIJMEN. De Togelvilla NEDERLANDSCH FABRIKAAT EN DE MACHT VAN HET KLEINE. Nederland telt ruim 7 millioen inwoners. Wanneer wij dus aannemen, dat Nederland 1% millioen gezinnen telt, zullen wij wel niet ver van cle waarheid af zijn. Stelt, dat in elk gezin eiken dag door één der gezinsleden, wie dit is komt er niet op aan, een artikel wordt gekocht van buiten- landsch fabrikaat inplaats van dal een even goed voortbrengsel van de nationale in dustrie zou zijn gekocht en dat hiervoor was betaald het luttele bedrag van f 0.40 Laten wij verder aannemen, dat de waarde van dit artikel toen het de fabriek verliet f0.20 bedroeg, dan wordt daardoor door elk gezin per jaar aan de Nederlandsche in dustrie onnoodig onttrokken een bedrag van 3f«5 x f 0.20 is f 73., en dus in het geheel door alle Nederlandsche gezinnen tezamen voor een bedrag van 1 millioen x f 73 is f 109% millioen. Laten wij verder eens aannemen, dat het gemiddeld jaarlijksch inkomen van e«n gezin f 2500.— bedraagt, dan zouden wan neer in plaats van het buitenlandsch artikel een voortbrengsel van de Nederlandsche nijverheid was gekocht, een Jaar lang 43. gezinnen zelfstandig in hun bestaan hebben kunnen voorzien. Nu kan men de opmerking maken, dat dit rraar een theoretische beschouwing en een zeer eenvoudig rekensommetje is, ma: ieder geval blijkt uit dit eenvoudige voor beeld wel de groote warheid van het spreek woord „Vele kleintjes maken één groote". Niet genoeg kan dan ook gewezen worden op het groot nationale belang, dat er in is gelegen, waar en wanneer mogelijk aan de voortbrengselen onzer eigen nationale nij verheid de voorkeur te geven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat dfyf leuze hoe langer hoe meer veld wint er. het is te venvachten, dat de 150 Neder landsche industrieele cpenluchl filmvoorstel lingen, die gedurende zes achtereenvolgende maanden door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" in steeds afwisselende plaatsen zullen worden gehouden, krachtig zullen bijdragen dat de leuze „Koopt toch uit den vreemde niet, wat het eigen land U biedt" hoe langer hoe meer iugang bij onze landgenooten zal vinden. Zooals reeds is medegedeeld heeft het Bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" voor het organiseeren van deze openlucht filmvoorstellingen een speciaal Jan van Pijl, de duivenfokker, Broedde op een nieuw idee: Hij zou vogeltjes gaan houden; Dat bracht heel wat drukte meel Hij besteedde van de winter Weken aan de studie van j,Onze Nederlandsche Zangers", („Hoe men vogels houden kan"). En toen ging hij architekten: Passen, metenrekenen En hij nam twee volle weken Om t ontwerp te teekenen; Daarna kocht hij gaas en planken En begon de timmerpret, Die zich rustig kon ontplooien In zfn werkplaats-kabinet. 't Werd een prachtpronkvolière Met een villafront en -dak En een fiere torenspits, die Bijna door 't plafond heen stak. Toen het timmerwerk gedaan was. Werd geolied, geplamuurd, Hier en daar wat bijgestopt en Stevig in-de-grond-geschuurd; Toen de villa in de lak stond, Kant en klaar was af gewrocht. Werd ik op een goeie avond Ter tentoonstelling verzocht; Nou, ik kan je eerlijk zeggen? 'k Sloeg m'n handen inelkaar! >fJan". zei ik, ,Je bent een vakman; i Is een praktisch pronkstuk! Maar..* Blijft het hier in 't kabinet staan .1" „Nee", zei Jan, ,Jij bakt ze bruint 't Komt natuurlijk op het zuiden Achter in de bloementuin!" En toen zag ik Jan verbleeken, Naar de deur zien en het raam En toen vouwde hij, verpaarsend, Z'n bekwame handen saam, En toen keek hij naar de villa, Die zoo sterk ivas en zoo glom, En toen werd hij wit als witkalk ,J2zel", zei-die, ,J2zel! Stom!!" (Nadruk verboden.) hiervoor Ingerichte auto aangeschaft en zal .deze rondreis door Nederland op 18 April a.s. aanvangen te beginnen met de provincie Friesland. Op den South Florida Fair te Tampa VereenStaten) is ook een Nederlandsche. Een aantal journalisten bracht een bezoek aan de Vollegronds-bloemen ten toonstelling florapark 19S2 Noordwijk", die heden inzendingdie enorme belangstelling trekt, door Ministei Ruys de Beerenbrouck werd geopend. De restauratie van een echt-Amsterdamschen gevel (Sirr- Een hoekje van het Beursstation te Rotterdam, dat gedeeltelijk voor 't bouwen gel 450) maakt goeden voortgang. Hij dateert van 1642. van een winkelgalerij zal worden benut. De Algemeene Ten toonstelling voor Handel, Industrie en Huishoudkunde (ATHI) wordt van 29 April t/m 8 Mei in de Jaarbeurs gebouwen te Utrecht gehouden. Hiernaast het Secretariaat. De heer J. R. Snoeck Henke- mans, voorzitter van de C.-H. Tweede Kamer-fractie, hoopt tvolgende maand zijn 70sten verjaardag te herdenken. Dr. H. Eckener, de bekende com mandant van de „Graf Zeppelin die thans in ons land vertoeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5