WOENSDAG 13 APRIL 1932 TWEEDE BLAD PAG 5 BURGEMEESTERS BH K.B. is aan M. J. Verhorst, op zHn ver zoek. met Infcang van 1 Juli 1932. eervol ont slag verleend als burgemeester van Wissekerke DEPARTEMENTEN BH K.B. zün bli het Departement van Onder- wil.". K. en W. benoemd' tot referendaris: H. i het M. O. te Haarlei dr A de Froe, dire dé Kamer, voorzitter van den Bond van ge- ra. vereenlgingen en stichtingen, die In richtingen tot het gever ïzen als hoofd deY delegatie dr S. Elzinga. voornoemd. De kosten der afvaardiging van dr S Elzinga komen ten laste van het Departement van On derwas. K. en W.; de afvaardiging van de andere gedelegeerden geschiedt buiten bezwaar yan 'a Rüks schatkist. luits. t. z. 3e kl. J. den Hartog; b. tot officier van den M; Stoomvaartdienst 2e kl. de officier 3e kl. J. P Kuipers: POSTRAAD i den Postraad: A Plerson, bankier, te i Zoon, reederü, te Rotterdam: H. Amelink. s Amsterdam: J. Warnar, voorzitter mer van Koophandel en Fabrieken voor i\oor- delük Overijssel, te Zwolle. WATERSCHAPPEN BH K.B. zün benoemd: :1e. In de provincie OverU&sel: met Ingang van 23 April 1932 tol voorzitter van het waterschap Do Regge, lr. M. J. IJzerman, te Almelo: 2e. In de provincie Noord-Holland: a. met ingang van 30 April '32 tot heemraad van het waterschap de Schermer W. Groot Azn, te Oterleek en P. N. Groot, te Alkmaar: b. met Ingang van den lsten Dins dag In Juli 1932 tot heemraad van den Prins Hendrikpolder op Texel, A. de Visser, te Texel; - •- nd van (gei i Dubbeldam), T. L. Herweyer, HANDEL IN ANSJOVIS GEEN NIEUWE AANKOOPEN? Op initiatief van het gemeentebestuur van "fielder is te Amsterdan) een bijeenkomst ge houden van een aantal pesturen van Zuiden zeegemeenten teneinde de moeilijkheden te bespreken, welke voor deze gemeenten zou den kunnen ontstaan, tengevolge van het besluit door handelaars en zouters genomen ten opzichte van den ansjovis-vangst-1932. Op deze vergadering werd overeenstem ming bereikt nopens de te nemen maatrege len, waardoor eventueele nadeel ige gevolgen .voor de ansjovis-visscherij zullen kunnen worden voorkomen. De burgemeester va.i Edam, de heer Th C. P. M. Kolischoien. deelde mede, dat de vergadering was bijeengeroepen naar aanle> ding van een bericht in de „Visscherij Cou rant", waarin melding werd gemaakt van bovengenoemd besluit, waarbij de zouters en handelaars in ansjovis met het oog op hun groote voorraden er dit jaar van zullen af zien nieuwe hoeveelheden ansjovis te koo- pen. in te zouten of te verhandelen. Ind'en de speculatie- en groothandel aan dit voor- ne ïen gevolg geeft, zullen de visschers en allen die verder bij dit bedrijf werkzaam zijn. ernstig in hun bestaan worden be dreigd. Besloten werd dat nog een afwachtende houding zal worden aangenomen. Mocht aan het besluit uitvoering worden gegeven, dan zal men trachten het met, alle ten dienste staande middelen, o.m. met medewerking der regeering, ongedaan te maken, of zoo danige maatregelen te nemen, dat het op treden van zouters en handelaars geen effect sorteert. De heer Kolfschoten heeft dienaan gaande ter vergadering een tweetal voorstel len ingediend, welke met algemeene stem men w.erden aanvaard. Op de bijeenkomst waren vertegenwoor digd de gemeentebesturen van Helder, Enk huizen, Lemmer, Urk, Monnikendam, Edam en Volendam. ONDANKBARE LIEDEN DE MODERNE VAKBEWEGING EN DE TWENTSCHE STAKING. In de Volkskrant (het officieel?, or gaan der Roomsch-kath. vakbeweging) wijst de drieh.-redacteur (de heer H Hermans) er op, dat de roode journalisten volgens oud recept de schuld van de vrijwel verlo ren staking in Twente op de confess-oneele honden schuiven. De schrijver kan dat ver klaren van menschen, die niet volkomen op de hoogte konden zijn. Maar, zoo zegt hij „dat nu echter ook de voorzitter van het N.VV. meedoet, om de „confessioneele bon den" te beschuldigen, dat gaat te ver. Hij heeft de conferenties meegemaakt. In zifn hart moet hij overtuigd zijn, dat de katho lieken niets hebben gedaan of nagelaten, wat redelijkerwijze kan worden gelaakt Ofschoon zij anders oordeelden over de mogelijkheid en de gevolgen van den strijd, bleven zij aan de zijde van de strij ders. Eerst toen alle onderhandelingen wa ren vastgeloopen en met zekerheid kon wor den gezegd, dat de staking verloren was maar de socialisten ze desondanks wilden voortzetten, werd, in lvet welbegrepen be lang der arbeiders, voorkomen, dat de strij ders zich onvoorwaardelijk moesten over. gieven. Er is nog gered, wat te redden viel. Voor de roode leiders waren de „confes- sioneelen" altijd de zondebokken, die zij ge makkelijk konden gebruiken, om eigen fou ten te verbergen. Dit deerde ons niet. Nu echter de vakvereenigingsleiders van de overzijde, die zich in het Twentsche con flict niet de bekwaamsten hebben getoond, de genoemde zondebokken ook willen ge bruiken, om de gevaren van de „Fakkel"- groep te bezweren, moeten wij toch even waarschuwen. Dat is niet de methode, om rust te brengen in eigen kring". Dit oordeel komt geheel overeen met het onze, dat wij de vorige week gaven. 'nDATICPD0EFDAKJE UhmS ISbij 2 pakjes \&)-PsflnfflD£LTJE5\ (ódëlü^X PUDD/ÏÏG O-PÖlOUi-GRONI NG£N DE GODSDIENST PRIVAATZAAK In een bijblad van de roode pers schrijft C. M'. V. over het socialisme en de gods dienst, als volgt: „Het Nederlandsche socialisme is in we zen tot op den huidigen dag Marxistisch, waarbij slechts te bedenken blijft dat tien tallen jaren wereldgeschiedenis onze hou ding tegenover de letter van sommige van Marx' leerstellingen moesten veranderen. Onder de Nederlandsche religieus-socia listen bevinden zich velen, wier Marxisti sche sociologie even streng is als die der niet-religieuzen. Het Nederlandsche socialisme is, even min als zijn orgaan „Het Volk", anti-reli gieus. Dit orgaan wenscht echter evenmin een propaganda-orgaan voor de onmisbaar heid of de redelijkheid der religie te zijn. Het heeft zich nooit ingelaten met hoofd stukken, die buiten het partij-programma liggen en dankt mede daaraan zijn kracht Ook nu het een uitvoerige rubriek „gees telijk leven" heeft geopend, beteckent dit nog allerminst dat dit een „zekere kente ring" in socialistisch denken inluidt Het socialisme heeft de taak niet, om de godsdienstige belangen der bevolking voor te staan, tenzij door de critischp wacht te betrekken tegenover het misbruik dat het kapitalisme van den godsdienst wist te maken. Het socialisme werkt voor de stoffelijke en geestelijke welvaart dergenen, die een menschwaardig bestaan geheel of grooten- deels ontberen. De zaak der religie echter behoort tot het typisch privé-domein der kerken en gods dienstige genootschappen." De vrees van den schrijver, dat sommi gen zouden meenen. dat de roode pers met haar nieuwe rubriek over „geestelijk le ven", al te zeer in religieuze richting gaat is even droevig als belachelijk. Van 't be gin tot het eind staat de lectuur van de roode pers in de sfeer van ongeloof en spot met het heilige. Maar typisch oud-liberaal is do laatste stelling, dat de zaak der religie tot het privé-domein der kerken en godsdienstige genootschappen behoort Dat is méér dan achterlijk! PENSIOENRECHT „Naar aanleiding van de grappen op het bedanken van een geheele rist lijstopvul- gers van ds. Lingbeek als kamerliid betoogt deze, aldus schrijft Het Volk, dat het voor hervormde predikanten financieel hoogst bezwaarlijk is Kamerlid te worden, omdat zij o.a alle predikantspensioenrechten voni zichzelf, hun weduwe en hun kinderen daarmee opgeven: Toen dr. Kuyper als jong predikant t*> Amsterdam voor de eerste maal tot Ka merlid was gekozen, aanvaardde hij dat dan ook niet, voordat eerst hem een le venslange rente van een kapitaal van f 100.000 was verzekerd. De opmerking omtrent het pensioenrecht bevestigt, wat wij schreven, n.l. dat ds I.ingbeek niet als Kamerlid bedankte ont ant.i-parlementaire gevoelens, als waaraan hij na zijn aftreden uiting gaf, maar om tIs predikant te Urk weduwenpensioenrech* voor zijn echtgenoote te verwerven." Vecwart Ds. Lingbeek in zijn mededee ling over Dr. Kuyper hier niet het een met het ander? Wij althans hebben nooit van deze „Ie vensverzekering" van Dr. Kuyper gehoord Wi'.. dezen gemalen leider en geleerde eenigszins persoonlijk hebhen gekend, hele ben zooveel financieele voorzichtigheid ten oDzichte van eigen bestaan nnoit ontdekt Zij weten integendeel, dat Dr. Kuyper in dit opzicht er kinderlijke opvattingen op na hield. En Groen van Prinsterer. die dat wel zag en tevens vreesde, dat Dr. Kuyper te wei nig aan eigcp gezondheid zou denken, zette daarom te zijnen behoeve een kapitaal vast, waarvan de rente Dr. Kuyper in staat moest stellen elk jaar een goede vacantia te genieten. Daarop slaat waarschijnlijk de mededee- ling van Ds. Lingbeek DE SCHOENHERSTELLERS In een drietal artikelen in 't vakblad „De Schoen" zet de heer Hendrik Hoek, directeur van de Vakschool voor Schoenmakers te s-Gravenhage uiteen: le. Dat het de taak der Gemeentebesturen is in deze abnormale tijden te zorgen dat de werkloozen en hun kinderen van goed schoeisel worden voorzien, maar dat door zulk een steunregeling zooveel reparatie- werk aan de schoenherstellers- wordt ont trokken, dat, mede door de zeer abnormale toestanden in de schoeniherstelbedrij ven, de nood in de gezinnen van sohoenherstellers begint te nijpen. 2e. Dat bet de taak der gemeentebesturen en semie gemeentelijke steuncomités is,dat slechts prima schoeisel op vakkundige wijze wordt aangekocht, dit schoeisel vakkundig behoort te worden aangepast en vakkundig moet worden hersteld. Hij wijst daarbij op de groote schade voor de gemeenten, welke wordt geleden bij onoordeelkundige aankoop aanpassen en herstellen. 3e. Dat het de taak der Gemeentebesturen is, een speciale regeling te maken, waarbij, onder toezicht van een vakkundige le.Jer, al het verstrekte schoeisel van gemeente wege wordt gerepareerd door werkbehoe- vende schoenherstellers waardoor de aai schoeisel bestede gelden niet noodeloos won den verspild, maar economisch worden be heerd en waardoor andere gemeentenaren, nl. de schoenherstellers, die als kleine za- kenmenschen meestal niet geldelijk worden gesteund, door deze regeling aan eenige in komsten worden geholpen. 4e.Ten slotte geeft hij een sohets van een te treffen reparatieregeling, gebaseerd op zijn ondervinding met het gemeentelijk èchoeisel van de afdeeling Onderwijs der gemeente 's-Gravenhage. welke regeling al reeds drie jaren zeer practisch werkt, en wekt de schoenmakersorganisaties op stap pen te doen bij de gemeentebesturen en steuncomité's tot het verkrijgen van een der gelijke reparatieregeling. ELECTRÏCITEITSVOORZIEN1NG IN ZUID-LIMBURG Het stuwbekken in Zuid-Limburg voor het opwekken van electrische energie wordt ge bouwd boven het station der Ned. Spoorwe gen Geulen op het plateau van den Snijders- berg. Het bovenbekken zal een groote uitge strektheid beslaan en dienen, oen het Ju- lianakanaal in droge zomers van water te voorzien. Het benetlen-bekken zal zich langs de spoorlijn SittardMaastricht uitstrek ken over een lengte van eenige K.M. Het plan voor deze bekkens is van Ir. Klink, directeur der Oranje-Nassau Mijnen, en Prof. Gelissen, en zal 8 millioen gulden minder kosten dan het oorspronkelijk plan te Epen, waarvan werd afgezien met het oog op de schending van het natuurschoon. BESLAG EN LIJFSDWANG Ingediend is een wetsontwerp inzake be slag op roerende goederen in door derden in gebruik gegeven ruimten, lijfsdwang en dwangsom. Het eerste onderwerp heeft betrekking op het arrest van den hoogen raad van 17 Januari 1930 inzake het safe-loket Daarbij besliste dit college, er van uitgaande, dat 't beslag op den inhoud van safe-loket een be slag onder den schuldenaar zelf is en niet een derden-arrest, dat de banken naar gel dend recht niet verplicht zijn medewerking voor de beslaglegging te verleenen. Daar om is aanvulling der wet noodig en de minister wil deze voorziening niet beper ken tot het safe-loket Men denke bijv. aan stallen en garages. Het ware eveneens onvolledig de voonie- ning te beperken tot het executoriaal be slag en conservatoir arrest De voorgestelde voorziening is gebaseerd op een ontwerp van de Staatscommissie- Limburg. ROFFELRIJMEN. De Nieuwe Adel em: ..Zouden zö dat óók Kleit: WH hebben tegen- Ziet, daar trekt de Nieuwe Adelf Rood gepluimd en rood gerost, In zijn roode harrenassen Vrij bloeddorstig uitgedoscht, Uit ten strijde, om den vijand Met het zwaard zijns monds te slaan, Eén in de geheven strijdkreet: „Voor het Kruis: de Roode VaanF' 't Zijn de mannen, die het anders Dan gewone menschen doen, Die zich met verheffing spenen Aan het burgerlijk fatsoen; Die hun tegenstanders gispen, ln geschaft, in woord en krant In een dialect, een tongval, Zeldzaam in ons vaderland Meesters op het giftig wapen Van verdachtmaking en spot; Haters van hun medemenschen, En van God en Zijn gebod; Die, met pertinente leugens, Naar de naakte „waarheid" staani Die de orde ondermijnen, Om hun slag te kunnen slaan. Dat is dan de Nieuwe Adel Die, met zielenadel trots, Zich tot wapen blijft verkiezen De besmeurde roode knots. 't Zijn de ruiterlijke ridders Van het zoo roemruchte slag, Wier praktijk, naar roode regel, 't Daglicht niet beschijnen mag. 't Zijn de mannen, die de vrijheid I Knechten, zelfs in eigen kring, Ja, desnoods!, hun eigen, roode Makkers nemen op de kling. (Nadruk verboden.) LEO LENS* Regeling van den lijfsdwang De bestaande regeling van den lijfsdwang I heeft in den loop der tijden gebreken ge toond. Het strookt niet meer met 't rechts gevoel, dat lijfsdwang zelfs 5 jaren kan duren. In de praktijk is dit dan ook zeker geen regel. Ook tegen ouden van dagen toe gepast is het middel te hard. Doch 't voor naamste bezwaar wordt wel hierin gevon den, dat het middel, hetwelk moet dienen om op een onwilligen veroordeelde dwane uit te oefenen, eveneens toepassing kan vinden, indien niet van onwil, doch van on macht om aan de veroordeeling te voldoen sprake is. De toepassing in zoodanig geval kan slechts dienen, óf als mididel van wraak, óf in de hoop dat anderen, daartoe rechtens niet verplicht, met het lot van den veroor deelde begaan, voor hem betalen. Geen dezer motieven rechtvaardigt de gijzeling echter. Daarom wondt thans een regeling voorgesteld, krachtens welke de schuldenaar, die buiten staat is aan de tegen hem uitgesproken veroordeel ine te voldoen op grond daarvan kan vorderen. i re 37, )NS ƒ6.50, 17°50 et) U. Doe- I dat de gijzeling niet of niet vertier wordd 1 ten uitvoer gelegd. j Voorts worden de gevallen, waarin lijfs dwang toegepast kan worden, beperkt en! evenzoo de termijn. Wisselschulden blijven lijfsdwang mogelijk maken; de duur wordt op hoogstens één jaar gesteld. Is er levensgevaar, dan moeti het belang van den schuideischer wijken, hetgeen in het ontwerp tot uitdrukking wordt gebracht. Teneinde een spoedige be slissing te bevorderen, is de procedure in kort geding gekozen. Dwangsom. Ten slotte wordt voorgesteld een rege ling betreffende het opleggen van een dwang som in de wet neer te leggen en wel afgezien' van de schade, die de in het gelijk gestelde partij ten gevolge van de houding van den.' veroordeelde lijcït. Er zij gelegenheid eeni dwangsom op te leggen in daartoe geëigen de gevallen; lijfsdwang kan dan allicht ach terwege blijven De prachtige, gerestaureerde Kerk van Edam Hoe filmopnamen gemaakt worden Om het wereldsnelheidsrecord Tusschen Kay Don en Gar Wood wordt met steeds nieuwe booten de strijd om het wereldsnelheidsrecord voortgezet. Op een eiland in de Theems bouwt Don de „Miss England III", Links: Camera-mannen aan 't werk tusschen Black Canyon en Bouldef, Canyon in Texas (Am.), waar de Hooverdam wordt gebouwd. De mooie oude kerk van Edam is onder deskundige leiding gerestaureerd. Het gébonn herstcllingsiverk geheel voltooid is, in zijn schilderachtige omgeving. Prins Ludwig Ferdinand, de broer van kroonprins Ruprecht van Beie ren, heeft zich als arts te Muenchen gevestigd. Het paard, dat de haver verdientEen aardig tafreeltje aan ds Nieuwe Haven te Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5