DE VULKAANRAMP IN ZUID-AMERIKA Land- en Tuinbouw. WOENSDAG 13 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND RUSSISCH ONTWAPENINGS VOORSTEL Progressieve legervermindering EEN VKAAG VAN LITWINOF De ontwapeningsconferentie heeft Dinsdag alleen maar des morgens kunnen vergade ren, omdat de leidende staatslieden, die er aan deelnemen, 's namiddags in den Vol kenbondsraad moesten vergaderen, die de Donaukwesties onder de oogen moest zien aan de hand van het rapport daarover van de financieele commissie. Toch is de zitting van de Ontwapenings conferentie belangwekkend geweest, want de Sovjet-gedelegeerde Litwinof is daarin gekomen met een nieuw Russisch voorstel, dat de aandacht verdient wegens zijn, naai den maatstaf waarmee we de Russische politieke uitingen gewoonlijk met^n, betrek kelijke gematigdheid en afgerondheid. Niet slechts bewapeningsbeperking wil de Russische regeering, d.w.z. niet een blijven op het huidig peil der bewapening, zooals art. 1 der ontwerpconferentie voorstelt, doch belangrij ke wapenings vermindering, voor de grootere legers, waaronder het Rus sische zelfs gaande tot 50 procent Litwinof sloot zich bovendien aan bij het Amerikaansche voorstel tot kwalitatieve ver- mindering der bewapening. Voorts stelde hij aan de mogendheden de pertinente vraag sommigen zullen het misschien een impertinente, een onbe schaamde vraag vinden! of zij wezenlijke wapeningsheperking willen of niet en hij yoegde er aan toe, dat ze anders wel naar huis zouden kunnen gaan, met de bood schap dat de grootsch opgezette conferentie mislukt was. Litwinof's voorstel zal, evenals dat van Gibson, door het bureau der conferentie nader worden bekeken alvorens het in ver dere openbare behandeling komt. Het schijnt, dat het bureau de gedelegeer den eerst maar weer, precies als ii eerste periode der conferentie, een poosje zal laten praten. Systeem is er tenminste nog niet te her kennen in de leiding van de discussie. Dat bleek namelijk uit het feit, dat na Litwinof Tardieu weer het woord vroeg kreeg, doch toen een heel andere zaak ging behandelen, ja in hoofdzaak een nieuwe bestrijding van de Amerikaansche resolutie leverde. Hij beweerde daarbij niet meer zooals 'den vorigen dag, dat de Amerikaansche voorstellen eigenlijk hetzelfde wilden maar ,veel minder ver gingen dan de Fransche, doch gaf de tegenstelling tusschen beide nu onomwonden toe. Echter ontwikkelde hij het bezwaar, dat het Amerikaansche voorste» een aangevallen staart; de mogelijkheid zou ontnemen, zich met dezelfde zware wapenen to verdedigen, waarmee hij aangevallen iwordt Tardieu ging daarbij blijkbaar van de veronderstelling uit, dat er staten zouden zijn, die zulke tanks en zware kanonnen stilletjes zullen weten te fabriceeren en te verstoppen tot op het moment dat zij zie zullen kunnen gebruiken voor den aanval. Tardieu's voorstel wil, zooals men weet, de staten hun zware aanvalswapenen laten behouden met het doel ze ten dienste van den Volkenhond te stellen wanneer het erom gaat een aanvallenden staat mores te leeren. Dit voorstel gaat theoretisch eigenlijk van de stelling uit, dat het meerendeel der sta ten moreel zoo hoog staat, dat zij van het bezit van hun wapening geen misbruik zul len maken, terwijl Tardieu's bestrijding van het Amerikaansche voorstel juist do mee ning verraadt, dat de staten elkander onder ling nooit kunnen vertrouwen. Deze inconsequente houding van de Fran sche regeering wijst er op, dat de geheime bedoeling die ten grondslag ligt aan de Fransche voorstellen is: Frankrijk in het bezit van zijn overmachtig leger te laten onder den schijn van vredelievendheid en bereidwilligheid om zich onder de opper- voogdij van den Volkenbond te stellen. Het is niet te verwachten, dat de Fran- schen zich van dit standpunt zullen laten afbrengen en de houding van Tardieu op dp Ontwapeningsconferentie wettigt dan ook sombere verwachtingen aangaande het ver loop en het eind-resultaat van de confe rentie. De vergadering van Dinsdagmorgen De Russische Volkscommissaris van Bui- tenlanc)sche zaken, Litwinoff, heeft gister morgen in de eerste commissie der Ontwape ningsconferentie een nieuw algemeen ont wapeningsvoorstel ingediend. Hij stelde voor in artikel 1 van de ontwerp-conventie een principieele verandering aan te brengen. Het Russische voorstel houdt in, dat do contractoerendo mogendheden zich verplich ten. hun huidige bewapening wezenlijk te verminderen in verhouding tot den omvang van hun bewapening. Volgens het door Litwinof ingediende voor stel zullen legers tot een sterkte van 30.000 man, vrijgesteld worden van elke beperking Legers van 30 tot 200.000 man worden verhou dingsgewijs verminderd met 5 tot 40 van hun sterkte en legers van 200.000 man of daar boven mot 50 De reeds door de inter nationale verdragen ontwapende staten zul len eveneens van elke vermindering vrijge steld worden. In principe dient echter de gelijkberechtigdheid van alle staten beves tigd te worden. Alle militaire bondgenoot schappen en militire overeenkomsten dienen te worden ontbonden, terwijl alle zware aan valswapenen moeten worden afgeschaft. Litwinoff stelde rle Conferentie de vraag, of de vertegenwoordigde mogendheden bereid waren tot een werkelijke vermindering van hun bewapening te besluiten of, indien zulks niet het geval was, openlijk te willen ver- klaren' dat do ontwapeningsconferentie een yolledige mislukking was geworden. Tardieu weer aan het woord Nadat Litwinoff in een uitvoerige rede de Sovjet-voorstellen had toegelicht, voerde Tardieu het woord, die verklaarde, dat men zich op het oogenblik niet ertoe mag beper ken den oorlog te reglementeeren, doch dat men zich hij het nemen van verdere maat regelen dient te houden aan het Volken bondspact. Beperking der bewapening moet gelden voor elke categorie van bewapening en mag zich niet beperken tot enkele gebie den. De Fransche delegatie stemt volkomen in met het denkbeeld van humaniseeri/ng van den oorlog, doch daarbij mag men het organiseeren van den vrede niet verwaar- loozen. De mogelijkheid van oorlog moet verminderd worden door het scheppen van de dreiging van een gemeenschappelijke actie der Volkenbondsleden. Op deze wijze moet een aanval onmogelijk gemaakt wor den. Om dit te bereiken zijn de Fransche voorstellen de beste. Tardieu besloot zijn rede met de verklaring, dat men door op den bodem van het Volkenbondspact te blij ven. de beste duurzame grondslagen zou vin den waarop datgene kan worden gebouwd, waaraan da wereld behoefte heeft. De Conferentie werd hierna verdaagd tot hedenmorgen. Des middags kwam de Vol kenbondsraad bijeen ter bespreking van den toestand van midden-Europa en de Balkan- landen De Amerikaansche voorstellen ter Ontwa peningsconferentie te Genève om zware tanks als zuivere aanvalswapenen te verbieden, worden door enkele Fransche bladen be schouwd als een manoeuvre, die speciaal tegen Frankrijk g.e.r.i.c.h.t is. Men verwijt den Amerikaanschen verte genwoordiger bovendien, in strijd met de be palingen, geen der betrokken mogendheden van te voren van zijn voornemen te hebben ingelicht en niet den gebruikelijken weg via het Bureau der conferentie te hebben gevolgd .aangezien het Bureau alleen is be voegd voorstellen op de agenda te plaat- De „Echo de Paris" schrijft, dat men de Fransche vertegenwoordigers wilde verras sen. Het blad acht het ongehoord, dat een vertegenwoordiger ter conferentie het zelfs niet de moeite waard vond een der meest belanghebbende staten van zijn voornei op de hoogte te stellen. Overigens heeft Amerika zioh wel er voor gehoed, de vlieg tuigmoederschepen en de zware bombarde mentsvliegtuigen, die het in zoo groote hoe veelheid bezit, in het voorstel op te nemen. Tardieu heeft echter, volgens het blad, op meesterlijke wijze het voorstel van den Amerikaanschen ambasadeur weten af te wijzen. ACHT VULKANEN IN WERKING GEWELDIGE ASCHREGEN OVER CHILI EN ARGENTINIË Duizenden menschen in levensgevaar DE VOLKENBOND EN DE DONAUKWESTIES DE BESLISSING VERWEZEN NAAR DE MEI-BIJEENKOMST De financieele commissie zal samen werken met de regeerings-experts De Volkenbondsraad is Dinsdag bijeenge komen onder presidium van den Franschen premier Tardieu. Aanwezig waren, o.m. Sir John Simon, Grandi, Von Bulow1 en de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski. In deze buitengewone zitting, welke be legd was ter behandeling van de Donau- kwestie, bracht de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, BraacJlang, rapport uit, waarbij hij wees op de vaststelling van de financieele commissie van den Volken bond, welke deze commissie in haar rapport had uiteengezet. De raporteur onderstreepte het feit, der buitengewone verscherping van de economische wereldcrisis, waarvan de op lossing door de politieke schulden een ver dere verscherping heeft verkregen, waarbij hij er den nadruk op legde, dat de vier Donaulanden, Oostenrijk, Hongarije, Grieken land en Bulgarije thans niet meer in staat zijn hun buitenlandsche verplichtingen na te komen De Noorsche minister wees voorts op de groote financieele lasten, welke de bewa pening in de meeste landen met zich brengt, en wees op de voorstellen van de financi eele commissie om Oostenrijk onverwijld een internationale leening van 100 millioen schellingen en Griekenland een leening van 10 millioen te verstrekken onder internatio nale garantie en controle van den Volken- Bij de beraadslaging wees de Engelsche minister van buitenlandsche zaken Simon op de groote moeilijkheden der Donau-pro- blemeri. Nieuwe leeningen zouden nieuwe be lastingen voor de betrokken landen beteeke- Grandi, de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, legde er den nadruk op, dat de economische betrekkingen tusschen Italië en de Donaulanden te beschouwen zijn als waarborg, dat Italië alles in het werk zal stellen om een verbetering in de thans bestaande verhoudingen te weeg te brengen De voorzitter Tardieu verzocht namens de vier regeeringen, die de Donaukwestie te Londen onder de oogen hebben gezien, den Volkenbondsraad de medewerking van de financieele commissie en van de organen van den Volkenbond bij de werkzaamheden der regeeringsdeskundigen te verleenen. Verklaring van Von Bnlow De Duitsche staatssecretaris Von Bulow legde vervolgens een verklaring af. Hij wees er op dat bij de besprekingen te Londen algemeen naar voren is gekomen, dat de noodzakelijke financieele hulpmaat regelen voor de noodlijdende landen in het Donaugebied niet het eigenlijke doel der ac tie vormen, doch dat voor deze landen een omische basis moet worden geschapen waardoor het hun mogelijk wordt in de toekomst op* eigen krachten te bestaan. 1 Men is het te Londen echter niet eens kun nen worden over de methoden om het finan cieel bestaan der Donaulanden op den lan gen duur te garandeeren. De financieele commissie van den Volken bond wijst op de noodzakelijkheid eener di recte actie. De financieele commissie herin nert er aan, dat zij reeds in September 1931 een directe actie heeft geëischt. De zelfde cisch werd gesteld door do Bazelsohe Com- ie van Deskundigen en de Bizondere Commissie van Advies inzake het Youngplan Helaas is de conferentie van Lausanne uit gesteld tot Juni. De financieele commissie stateert, dat de huidige financieele moei lijkheden der Donaulanden niet gelegen zijn in hun begrootingen, doch in den toestand van het internationale betalingsverkeer en de prijzen op de wereldmarkten. Deze vast stelling maakt het duidelijk, dat het niet in de macht van Oostenrijk, Hongarije, Bul garije Griekenland of andere landen ligt door eigen maatregelen afdoende hulp te verschaffen, doch dat alle landen moeten helpen, met name de crediteurstaten. De ontwikkeling van de handelsbalansen De vulkaanramp die een groot gedeelte van Chili en Argentinië teistert, is een na tuurverschijnsel van ongewoon groote afme- Volgens de berichten van gisteravond laat uit het catastrofegebied zou uit minstens acht vulcanen de geweldige aschregen on verminderd aanhouden. De lavastrooonen der verechillende vulcanen hebben reeds groote gebieden akkerland vernietigd. Hulp- treinen die uit Mendoza zijn vertrokken, moesten tengevolge van den aschregeji terug- keeren. Honderden menschen zijn ernstig ziek ge worden tengevolge van de inademing van zwavelgassen. Duizenden menschen vluchten De geheele bevolking is in paniekstemming Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat als gevolg van de ontzaglijke vulcaan-uit- "barstingen in Zuid-Amerika boven Argenti- në en Chili een ononderbroken aschregen is gevallen. Het meest hebben de stad en het district Malargue in de provincie Mendoza te lijden gehad. De aardschokken hebben ook onder de stad scheuringen veroorzaakt, zoodat ernstig ge vaar bestaat voor de huizen. De bewoners moeten de stad verlaten. De regeering heeft toegezegd, dat troepen zullen worden gezon den om hulp te bieden, terwijl iedere verder gewenschte steun zal worden verleend. Een dichte aschlaag bedekt de Pampas en de steden. In den beginne sloegen de bewo ners van Buenos Ayres de neervallende asch met nieuwsgierigheid gade. Langzamerhand werd de regen evenwel zoo dicht, dat de be woners beangst werden. Bijna den ge- heelen dag heerscht zoo goed als volledige duisternis. Ook de schepen zijn met een fijne aschlaag bedekt Volgens de raming zijn reeds 300Ö ton asch op Buenos Ayres neerge komen. Naar op navrage te Santiago de Ghili werd vernomen, heeft de Zondag plaats gehad hebbende uitbarsting van den vulcaan Quizapu in Chili geen schade aangericht. Een lichte aschregen bedekt het gebied tus schen Talca en Santiago. Een aschlaag van 35 cM. Uit Buenos Ayres wordt bevestigd, dat'de provincie Mendoza door de uitbarstingen in Argentinië het ernstigst getroffen is. De asqh- laag. welke de geheele streek bedekt, heeft een hoogte van 35 cM. De angststemming wordt verhoogd door de dichte zwavel wol ken, aardscheuren en giftige gassen. Het in «het centrum der stad San Raphael gelegen hotel „El Commercio" is door brand ver woest. De dorpèn in de Andas zijn geïsoleerd Koeriers melden, dat honderden personen ernstig vergiftigd zijn en dat gevreesd wordt, dat zij door verstikking om het leven zullen komen. Sterke gaswolken verhinderen de reddings werkzaamheden. De hulpcolonnes kunnen slechts met moeite vooruitkomen. De zon gaat schuil achter een dichten nevel. De horizon is rood gekleurd. De seismologen voorspellen een stemmig een vernietigende aard beving. Uit Santiago in Chili wordt geseind, dat de Zuidelijke voorsteden van die stad in een dichten aschnevcl zijn gehuld. Alle treinen, welke naar het Zuiden ver trekken zijn geheel met vluchtelingen ge vuld. Uit de kraters van de Descabezado Grande en de Descabezado Shico slaan groote vlam- De bewoners van Molina, Curico en San Fernando verlaten bun woningen. Ook San Vincento Rengo en Rancaguo worden ont ruimd. Asch wolken boven Europa? Naar gemeld wordt, is het niet uitgesloten, dat binnenkort opnieuw lichtende nacht wolken boven Europa waarneembaar zullen zijn, te meer, waar de laatste berichten uit het katastrofe-gebied vermelden, dat de ge weldige aschregen onverminderd aanhoudt. Ook uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat een meteoroloog heeft berekend, dat de asch regen in 48 uur Europa kan bereiken. Men weet, dat vulkanische asch in de hooger luchtlagen duizenden kilometers kan worden meegevoerd. Dat is gebleken bij de geweldige uitbarsting van de Krakatau in en bij die van den Vesuvius in 1906, toen men 's nachts lichte wolken waarnam, die in de stratosfeer sweefden. Dit verschijnsel werd na de uitbarsting in de Krakatau nog maanden in Europa waargenomen. Daar hemelsbreed het huidige rampgebied dichter bij Europa ligt dan de Krakatau, is het waarnemen van aschwol- der Europeesche landen gedurende de laat ste jaren bevestigt deze opvatting. Bij de on derbreking van het normale internationale kapitaalverkeer hebben de handelsbalansen van belangrijke landen een volledige wijzi ging ondergaan. Crediteurstaten. die vroe ger actief waren, zijn thans passief gewor den en debiteurstaten die vroeger passief waren, zijn actief geworden. Met een politiek van invoerverboden en con tingen teering, wordt bet de debiteurstaten onmogelijk ge maakt bun verplichtingen na te komen. Juist thans, nu de Ontwapeningsconferen tie haar werkzaamheden heeft hervat, is de verwijzing van de financieele commissie van bijzondere beteekenis, dat uit budgetaire overwegingen de uitgaven voor de bewape ningen verlaagd moeten worden. De financieele commissie is getroffen dooi de hoogte der uitgaven voor militaire doel einden en wendt zich met een direct beroep tot de Ontwapeningsconferentie. Staatssecretaris Von Bulow verklaarde zich ten slotte accoord met de voorstellen betref fende samenwerking tbsschen te Londen op dracht ontvangen hebbende deskundigen der vier regeeringen met de financieele commis sie en de organen van den Volkenbond en sprak de hoop uit, dat deze samenwerking op korten termijn tot positieve oplossingen moge voeren. De financieele commissie en de technische organen van den Volkenbond kregen op dracht zich ter beschikking te stellen van de deskundigen der vier regeeringen. De voor stellen der deskundigen zullen ter Mei-con ferentie in behandeling komen. De Volkenbondsraad is voor een nieuwe zitting bijeengeroepen tegen a.s. Donderdag Dan zal ook de Grieksolie premier aan de besprekingen deelnemen. ken die zoo hoog drijven, dat ze ook 's nachts door de zon worden beschenen, niet onwaar schijnlijk. Aschregen is nauwelijks te ver wachten. Meestal komt zulke vulkanische asch geleidelijk in regendruppels opgenomen Uit Buenos Ayres wordt gemeldt: In de door de vreeselijke vulcaanramp het ergste getroffen stad Malargue (provincie Mendoza) bevinden zich, naar uit dit gebied wordt gemeld, ongeveer Tot nu toe ondernomen reddingspogingen zijn mislukt. Verder wordt uit Buenos Ayres gemeld: De aschregen duurt onophoudelijk voort en heeft tot nu toe Montevideo, Dalto en Bahia Blanca geteisterd. Geheel Argentinë is als het ware in dichte wolken asch ge buid. In de Cordilleras zijn 8 vulcanen in wer king. Tot nu toe wordt niet van sterfgeval len melding gemaakt. De bevolking van het Westelijk gedeelte wordt buitengewoon verontrust door de aan houdende duisternis. Geologen zijn van meening dat de aschre gen een voorbode is van nog te wachten ern stige natuurverschijnselen, zooals aardbevin gen en uitstrooming van giftige gassen. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn geno men. Tachtig duizend inwoners van Mendoza maken zich gereed om per trein de plaats hunner inwoning te verlaten. In het getrof fen gebied vonden drie hevige aardbevingen plaats. Groote troepen contingenten zijn voor hulpverleening opgecommandeerd. Uit Chili wordt gemeld, dat de vulcanische uitbarstingen haar hoogtepunt hebben be reikt en langzamerhand afnemen. De opwin ding der bevolking is daar eenigszins be daard; de aschregen beeft opgehouden, even als trouwens ook het onderaardsch gerom mel. De zon wordt af en toe weder zichtbaar De bergtoppen zijn door witte asch bedekt en toonen het beeld, alsof zij versch be sneeuwd zijn. De stad Raphael is door de lava bereikt en staat gedeeltelijk in vlammen. Verscheiden dorpen zijn door den lava stroom van de buitenwereld afgezonderd. Op de wegen, die met een dikke aschlaag bedekt zijn, treft men honderden vluchte lingen aan. Men is bevreesd dat binnen korten tijd nieuwe aardschokken zullen plaats vinden. Groote kodden vee vermist Uit Santiogo de Chile wordt gemeld: On middellijk na het begin der aardbeving poog de Zondag een militair vlieger over het aard bevingsgebied te vliegen. Hij was echter door het slechte zicht en het zwavel gehalte van de lucht gedwongen terug te keeren. In de Cordilleras waren reusachtige vlam men zichtbaar, die door de uitgestroomde gassen in alle kleuren van den regenboog werden gekleurd. De hemel was donkerrood. Het aschgor- dijn trekt langzaam naar het Noorden. Tot dusverre,zijn nog geen berichten ontvangen over aangerichte schade, daar in de onmid dellijke nabijheid van qe vulcanen geen plaatsen liggen. Er zijn echter ook geen be richten ontvangen over groote kudden vee, zoodat men niet weet. waar die gebleven zijn In drie steden zijn electriciteitscentrales stopgezet. De haard van de aardbeving ligt bij Talca, evenals in het jaar 1928. Uit Buenos Ayres wordt geseind: De vulkanische uitbarstingen in'Zuid Ame rika zijn plotseling opgehouden. De seismo logen vreezen evenwel, dat juist als gevolg van deze plotselinge rust de werking in nog grootere hevigheid zal terugkeeren. Het stadsverkeer te Buenos Ayres ligt vol komen stil. De artsen vreezen, dat epidemi sche ziekten zullen uitbreken Door de zwavel dampen en den dichten rook werden de naar het aardbevingsgebied gezonden verkennings vliegtuigen gedwongen terug te keeren. Nadere bijzonderheden. BUENOS-AYRES, 13 April. De aschregen was Dinsdagavond boven het Chileensche gebied niet meer zoo sterk. Men hoopt, dat de uitbarstingen der vulkanen spoedig zul len ophouden. De meeste verkenningsvliegers, uitgezon den door de Chileensche regeering moesten wegens de ondoordringbare met aschwolken en gevaarlijke gassen gevulde lucht terug keeren. Slechts één vlieger gelukte het verder door te dringen- Hij kon over de Descabezado- Grande en den Descabezado-Chico vliegen. Uit zijn beschrijving blijkt dat in de kraters van deze vulkanen elke halve minuut vree selijke ontploffingen plaats hebben. Tonnen- zware rotsblokken worden hoog in de lucht geslingerd, waar zij in kleine stukken vlie gen. Voortdurend slaan hevige steekvlam men uit de kraters op. De Argentijnsche regeering heeft verschei dene hulptreinen met medicijnen en zuur stofapparaten naar het geteisterde gebied gezonden. De treinen moesten echter spoedig stoppen, daar de lucht door vergiftige gassen is verpest- De groote kudden vee zijn onbeheerd en de dieren rennen in het wilde over de step pen. Het water van vele rivieren is ondrink baar geworden. GEVOLGTREKKINGEN UIT DE DUITSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN HOE IS HITLER'S AANHANG TE VERKLAREN (Van onzen Duitschen correspondent). Hitier heeft het voor juist gehouden en met hem ruim dertien millioen Duitsche mannen, vrouwen, knapen en meisjes zich ten tweede male pal tegenover Hinden burg te plaatsen. Zijn nationale gevoelens gii-gen niet zoover, dat hij uit eerbied voor den generaal-veldmaarschalk bijtijds het veld ruimde. Hieruit meet de gevolgtrek king gemaakt worden, dat de haat der- genen, die aan hun oppositie eigenmachtig het praedicaat „nationaal" toekennen, veel sterker is dan de eerbied voor hoogen ouder dom, voorbeeldige offervaardigheid en his torische traditie. Dat geeft te denken! In een laatste appèl verzekerde de „Völkische Eeobachtor" ons ten zooveelsto male: Hitier wordt rijkspresident! Wij weten thans met' zekerheid, dat Hitier vooralsnog niet rijks president wordt en wenschen het Duitsche volk van ganscher harte toe. dat het Hinden burg door God vergund moge worden, ook de thans aangebroken zeven jaar van zijn presidentschap te voleinden! Hieruit valt voor ons af te leiden, dat men het met Hitler's verzekeringen al even weinig stig moet meenen als met zijn garantie1- inzake legaliteit! Gaan wij de cijfers, welke ons door den rijksleider der verkiezingen verstrekt wer den, wat nauwkeuriger na, dan valt hier voor ons allerlei te overdenken. Wij moeten dan vaststellen, dat Hindenburg slecht.' 700.000 stemmen meer behaald heeft dar 13 Maart. Hitler's aanhangers zijn daaren tegen met 2.1 millioen "de hoogte ingegaan. Van een smadelijke nederlaag kunnen Hit. ler's tëgenstanders dus bezwaarlijk spreken Zij moeten erkennen, dat men met een res pectabelen tegencandidaat te doen had, me» een concurrent, die voor de naaste toekomst onoverzienbare moeilijkheden belooft De organen der nationaal-socialisten zul len uit dezen onloochenbaren vooruitgang munt slaan bij de verkiezingen, welke bin nen enkele weken voor den Pruisische!' hinddag gehouden worden. Langs een om weg zullen zij naar de macht streven, die hun thans nog niet werd toegekend! Hoe verklaart men dezen sterken vooruit gang van Hitler's aanhang? ITet antwoord op deze vraag kan ons het best worder gegeven door geheimraad Hugenberg. In het eerste stadium der politieke onderhandelin gen verklaarde Hitier zich bereid, onder bp paalde voorwaarden de candidatuur van Hindenburg te ondersteunen. Door parlemen taire verlenging van diens dienstjaren zou den den armen staat de enorme kosten voor nieuwe verkiezingen bespaard gebleven zijn De onverkwikkelijke agitatie der laatste weken zou dan aan de buitenwereld niet zulk een droevig beeld van de interne deeldheid geboden hebben. De leider der Diiitsch-nafionale partij dacht er anders over. Hij stelde bij de eerste verkiezingen een eigen candidaat, vond Duesterberg be reid, deze tragi-komische rol in het politieke leven te spelen. Hiermede reikte Hugenberg aan hen de hand, die Hindenburg door Hitier verdrongen wenschten te zien. Onder de banier van Adolf Hitler schaarden zich ditmaal minstens anderhalf millioen Duitsch nationalen en staalhelmen, dus zij, die een maand geleden hun stem op Duesterberg moesten uitbrengen. Voorts schijnen vele communisten inge zien te hebben, dat de candidatuur van Thalmann een hopelooze zaak was. Sedert den 13en Maart hebben de communisten 25 pet aan stemmen ingeboet Van bijna 5 millioen zijn ze teruggegaan op 3,706,388 stemmen. Men kan gerust aannemen, dat minstens een half millioen communisten uit woede en vertwijfeling hun stem ditmaal op Hitier hebben afgegeven. Telt men hier nu nog de 111.000 stemmen bij, welke bij de eerste verkiezing op meneer Winter wer den uitgebracht, dan is de aanwinst van Hitier verklaard. Daar vele anderen hadden ingezien, dat het eindresultaat onder alle omstandigheden ten gunste van Hindenburg moest uitvallen, zijn bijna anderhalf millioen kiezers bij dez beslissende herkiezing eenvoudig thuis ge bleven en hieronder zullen stellig velen zijn, die den 13en Mart hun stem op Hindenburg hebben uitgebracht. Met een relatieve meerderheid zou Hin denburg in dezen de overwinning behaald hebben. Wij verheugen ons over het feit, dat de overgroote meerderheid van het volk hem een absolute meerderheid van bijna 6 millioen stemmen heeft toegedacht, Hiei pit valt af te leiden, dat de meerderheid dei Duitsche landen vooralsnog niet achtei Hitier staat, dat de dag voor het derde rijk nog niet gekomen is Aan wien of aan welke omstandigheden heeft Hindenburg dezen „Triumph der Vei nunft" te danken? Voor een goed deel aan de voorbeeldigts doortastendheid van den rijkskanselier dr. Brüning. Toen ik Zaterdagavond naar zijn schor geworden stem luisterde en heel uit verte het lawaai vernam, dat de weer spannige nationaal-socialisten tijdens zijn voordracht in Koningsbergen veroorzaakten, vroeg ik mijzelf af: waar haalt deze man de geestkracht vandaan? Van Karlsruhe reisde hij naar Hamburg, Stettin, Weimar en vele andere steden, om eindelijk in het land van Hindenburg, in het geisoleerde Oost-Pruisen een gloeiende propaganda-rede voor den door hem vereerden rijkspresident te houden. Men hoorde van zijn lippen geen enkel ver wijt over de ondankbaarheid der Oost-Prui sische bevolking, integendeel, uit de groote moeilijkheden, waarmede dit deel van het Duitsche rijk te vechten heeft, verklaarde. Brüning zijn interne verdeeldheid en toe nemende ontevredenheid en juist door deze tactische wending won hij veler harten Hindenburg en het beleid der rijks- regeering terug! Met intrigeeren en ageeren, met middel- eeuwsche vechtmethoden en gebruiken, die aan het veemgericht doen denken, werd dooi de nationaal-socialisten tot dusver niets positiefs bereikt. Wij leerden van hen alleen hoe men 't vooral niet moet doen. Zal Hit- Ier uit het eindresultaat dezer herkiezing nu ook de gevolgtrekkingen maken, welke voor ons onafwijsbaar zijn? Mocht hij hier weinig voor voelen dat ligt in de lijn der door hem gevolgde tactiek dan zal het de taak der rijksre- geering zijn, in opdracht van de bijna twin tig millioen Duitschers die hun stem op Hindenburg hebben uitgebracht, ingrijpende maatregelen te treffen, welke de nationaal- socialisten dwingen, zich aan de legaliteit te houden, velke Adolf Hitler bij herhaling heeft toegezegd! Berlijn, 11 April, 1932. DE BABY VAN LINDBERGH Het contact met de boeven verloren NEW-YOBK, 13 April. Kolonel Brecken- r.jtfige, de adviseur van kolonel Lindbergh, heeft 'n bezoek gebracht aan Dr. J. Condon, die als bemiddelaar is opgetreden tusschen Lindbergh en de ontvoerders. Gemeld wordt, dat Condon het contact met do ontvoerders' heeft verloren, nadat hij de 50.000 dollar had betaald. ROTTERD. VEREEN. VAN FRUIT EN GROENTEN-EXPORTEURS EEN NOODKREET AAN HET ADRES VAN DEN MINISTER. De huidige Duitsche devlezenregellng heeft rampzalige gevolgen. Door de Rotterd. Vereen, van Fruit- en Groenten-exporteurs is een schrijven gezon den aan Jhr. Mr. Ruys de Beeronbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, met den volgenden inhoud: De Rotterdamsche yereeniging van Fruit-1 Weerbericht- Hot dunne pijltje geeft den vorigen stand Hoogste stand te Brest 776.7. Laagste stand te Reykjavik 741.9. Stand vanmorgen halftwaalf 771.7. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, later kans op regen, lichte nacht vorst in den voornacht, over dag waarschijn lijk zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Het depressiegebied over Scandinavië trok verder N.O.-waarts af en vulde daarbij op. De depressie bij IJsland nam in omvang en beteekenis toe. Tusschen de beide lage druk- gebieden bevindt zich een rug van hoogen luchtdruk, die echter door de snelle baro meterdal ingen, vooral in het Noorden, sterk in beteekenis afneemt. De IJsland-depressie brengt in het W. van Britsche eilanden reeds weer regen. Ook daar daalt de barometer weer flink, zoodat voor het weer van de volgende dagen ook voor onze omgeving op dezen depressie-invloed gerekend moest wor den. Na een korte opklaring die ten onzent waarschijnlijk in den voornacht lichte nacht vorst azl brengen, zal den morgen in den. loop van den dag de bewolking weer toe nemen met tegen den middag kans op regen. Op IJsland, de Britsche eilanden en in Noord Scandinavië en in ons land steeg de tempe ratuur, in het verdere deel van West-Europa daalde zij. De regenval was wederom zeer uitgebreid. De grootere hoeveelheden werdén in N.W. Duitschland afgetapt. In ons land had Maastricht de grootste hoeveelheid, nl. 9 M-m. Te De Bilt is nu reeds in April 67 m.m. regen gevallen, terwijl de normale hoe veelheid voor de geheele maand 44 mm.< 14 APRIL Zonsopgang 5.06 u.; Zonsondergang 6.55 u. Maansopgang 10-07 u.; Maansonderg. 2.5l u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7.25 u. tot 's morgens 4-34 u* WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walehut 2.20 2.33 Caup t 2.63 2.67 Basel 0.32 0.10 Ems 2.02 1.85 Huningen 0.94 0.95 Coblenz 3.37 3.52 Rheinwellor -1.52 -1.46 Trier 2.43 2.50 Kehi 2.48 2.52 Keulen 3.85 3.08 Mazau 4.36 4.30 Ruhrort 3.05 3.23 Wiedesheim 1.72 1.74 Wesel 3.30 3.33 Mannheim 3.32 3.31 Emmerik 4.24 4.38 Lohr 2.22 2.30 Duaëeldorf 3.38 3.55 Malnz 1.27 1.32 Maastricht 2.12 2.22 Bingen 2.29 2.34 Venlo 13.90 13.71 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 14 AprIL Delfzijl 4.05 16.18 Hellevoetsl.8.12 20.48 Terschelling 1.18 13.36 Willemslad 9.13 21.48 Harlingen 1.48 14.08 Brouwersh. 7.21 20.— Helder le 9.43 Zierlkzce 7.50 20.15 Idem 2e 22.31 Wemeldinge 8.11 20.41 Mmulden 7.H3 91.06 Vlisslngen 6.43 19.11 H. v Holland 7.33 20.16 Terneuzen 7.12 19.40 Schevenlng. 7.43 20.26 Hansweert 7.43 20.06 Rotterdam 9.34 21.56 en Groenten-Exporteurs ziet zich in verband met de huidige in Duitschland geldende De- visen-Verordnung tegenover Nederlandsche crediteuren, gedrongen zich tot Uw Excel lentie te wenden met eerbiedig verzoek on verwijld maatregelen te beramen ter beves tiging van onzen groenten- en fruit-export naar genoemd land. De deviezen-toe wijzing voor April vooral, is gebleken een zeer ern stige belemmering voor den export van onzo producten naar Duitschland te zijn. Ook lijdt uit dienzelfden hoofde de import van zuid vruchten en dergelijke, waarvan de door voer naar ons natuurlijk achterland, Rijn land en Roergebied, zeer ernstige schade. Inzonderheid wordt hierdoor getroffen da haven van Rotterdam, dat zich in den loop der laatste jaren tot een internationaal cen trum van verkoop had ontwikkeld, en waar- nu, tengevolge van de noodlottige devie- zenregeling, de doorvoer tot bijna niets is ingekrompen. Hamburg en Bremen nemen thans de plaats in van Rotterdam; de sedert jaren gekweekte relaties in het Duitsche achterland zien zich noodgedrongen ver plicht, zich voor hun behoeften in zuidvruch- n, in Hamburg en Bremen te voorzien. Met nadruk mogen wij Uwe Excellentie er op wijzen, dat de huidige deviezen-regeling een algeheele vernietiging beteekent van onzen eigen producten-uitvoer, alsmede van den her-export van zuidvruchten. De ramp zalige gevolgen, die hierdoor voor onzen land- en tuinbouw, scheepvaart- en expedi tiebedrijven en onze spoorwegen zullen in treden, zijn vooralsnog niet te overzien. Met vertrouwen wendt de vereeniging zich tot Uwe Excellentie om, met het oog op den dringenden nood dezer zaken, op het nemen onmiddellijke maatregelen aan te drim

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2