WAALS DINSDAG 12 APRIL 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Haarlemmerstraat 130-136 goedkoopere Woensdag-prijzen WAALS goedkoopere Woensdag-prijzen Prima Kapok, uitstekend geschikt voor het bijvullen van Bedden, Kussens, enz. van 0.72 per pond, WOENSDAG 0.56 Heeren Overhemden, m. 1 boord, prima percal, moderne dessins, van 1.60, WOENSDAG 1.16 Kaarten Stopzijde, in alle kleuren, per kaart 0.05, per 5 kaarten: WOENSDAG 0.20 Dames-Handschoenen, iimit. suede, slip on model van 0.80 peir paar, WOENSDAG 0.56 Dames-Kragen, kunstzijden crêpe de oh ine, vlot modelvan 0.90 WOENSDAG 0.74 Ontbijtlakens, met wasohechten ge- kleurden rand, zeer goede kwaliteit, van 0.72i/2 WOENSDAG 0.56 Jaeger Jongensbroekjes en Borstrokken met korte mouwen, leeftijd 412 jaar, WOENSDAG 0.36 Waterstellen, 1 kam en 2 glazen op plateau, nieuw model, van 1.40, WOENSDAG 0.921/2 REDUCTIE-BON Inlevering van dezen Bon geeft II recht op een BROODTROMMEL, gelakt in kleur naar keuze, gewone prijs 1.25, tegen den extra verminderden prijs van O.S9 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Oe kwestie van de Vermakelijkheids belasting uitgesteld ANDERE BELASTINGVOORSTELLEN WERKLOOSHEIDSDEBAT VEEL KLEINGOED Voorzitter: de Burgemeester Mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisge ving de heer Eikerbout. Na afhandeling van enkele ingekomen stuk ken, waaronder verschillende adressen in zake het voorstel betreffende de verhooging van c)e vermakelijkheidsbelasting, komt aan de orde De agenda 1. Benoeming van 4 schoolartsen, voor het tijdvak 1 April 19321 April 1933. Benoemd worden de doctoren C. Hovens, Jovens Greve, H. P. Veldhuyzen, W. B. Si mons en A. J. B. Poortman. 2. Benoeming van een lid van het bestuur der vereeniging de „Ambachtsschool". Benoemd wordt de heer P. Otto. 3. Praeadvies op met verzoek van mej. M. Th. J. Heuser, om eervol ontslag als onder wijzeres aan de school Zuidsingel 8. Goedgekeurd. 4. Praeadvies op het verzoek van A. Swantje, om eervol ontslag als onderwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs en als tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres een. Goedgekeurd. 5. Voorstel om B. en W. te machtigen '©enige localiteiten van de Stads-Gehoorzaal van 25 tot en met 30 Mei a.s. kosteloos ter beschikking te stellen van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", ten behoe ve van de te houden jaarlijksche algemeene [vergadering en van de tentoonstelling van werkstukken door de leerlingen der school vervaardigd. Goedgekeurd. Spoedelschende voorstellen Spoedeischend worden aan de orde ge steld een voorstel inzake verpachtingen aan perceelen weiland aan den Haarlemmerweg aan J P. v. d. Holst tegen den prijs van 1 150 'per H.A. en aan P. J. Kuypers tegen den prijs van 100.per H.A.; een voorstel tot verhuring van het perceel Vischmarkt hoek Kapelsteeg aan de N.V. „Ideco" voor den prijs van 700.'s jaars, en een voor stel tot onderhandsche opdracht voor het leggen van een gesloten deklaag op den Haarlemmerweg aan de Wegenbouw-Mij te Den Haag voor den prijs van 3947. De eerste twee voorstellen worden zonder bespreking goedgekeyrd. Wat het laatste voorstel betreft heeft de iheer Wilbrink er bezwaar tegen, dat dit voorstel zoo snel wordt afgehandeld zonder dat de Raad zich er voldoende over beraden ,^an- De heer S c h 11 e r is van dezelfde mee ning, evenals de heer Knuttel. Ook dit voorstel wordt daarna aangeno men 6. Voorstel tot verhuring van eenige ge deelten van het perceel teelland, kad. be kend gemeente Oegstgeest, Sectie E No. 2511 gelegen langs de trambaan 's Gravenhage- ,W assen aar-Lei den. Goedgekeurd. 7. Voorstel tot verpachting van het recht lover den Rijnburgschen Vliet, bij het „Leid- tot heffing van den weg- en watertol tegen 6che Hek" c.a. aan P. Ciggaar. De heer van Eek (s.d.) vraagt of B. en W. reeds in onderhandeling zijn met Ged. Staten om deze tol op te ruimen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W jiiet in onderhandeling zijn met Ged. Staten maar dat B. en W. wel werken in de rich ting van de opheffing. Het voorstel wordt aangenomen. 8 Voorstel tot verpachting van de exploi tatie van den Burcht en de Graanbeurs, alsmede het voormalige z.g. „Notarishuis", aan A. Backer. Goedgekeurd. 9. Voorstel inzake het doen rooien van lboomen aan den Hoogen Rijndijk tusscben de Wilhelminabrug en de Roomburgerbrug én voorbij deze brug een en ander met het oog op een voorgenomen verbreeding en ver betering van den Hoogen Rijjidijk. Goedgekeurd. Belastingvoorstellen 10. Voorstel: a. tot vaststelling van: 1. de verordening, regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der Vermo gensbelasting te Leiden; 2. de verordening, regelende de invorde ring van die opcenten; 3. de verordening, regelende de invorde ring van de opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting; 4. de verordening, houdende wijziging van de verordening van 18 Mei 1931 (Gem.blad no. 15), op de heffing van een belasting op toon eel vertooningen en ander vermake lijkheden; b. inzake de intrekking van de verorde ning van 28 October 1873, regelende de in vordering der opcenten op de hoofdsom van 's Rijks directe belastingen binnen de ge meente Leiden (Gem.blad No. 2). De Voorzitter deelt mede dat B. en W het voorstel sub 4 wenschen aan te houden •waarmede de raad zich vereenigt zoodat de kwestie van De heer Bosman zal met B. en W mee stemmen, maar zou liever zien dat het be- grootingstokort werd gevonden door bezuini gingen dan door belastingverhooging. De heer Knuttel (comm.) heeft door dit voorstel geen verheffende indruk ont vangen van het financieel 'beleid van B. en W. Dit blijkt al uit het intrekken van het voorstel inzake de vermakelijkheidsbelas ting. Daarmee is men maar klakkeloos ge komen zonder de gevolgen onder oogen te zien. Zoo is het ook met het voorstel inzake de hondenbelasting. Men wil deze belasting verdubbelen en denkt dan dubbel zooveel te ontvangen. Dat is tooh al ze,er naïef. Neen, door dit voorstel zal het houden van honden een voorrecht voor de meer gegoe den worden. De heer Verwey (s.d.) zad geen uitvoe rige algemeene beschouwingen houden. De s.d. fractie zal stemmen vóór de verhooging van de opcenten op de vermogensbelasting. Ook de legesheffing bij Bouw- en Woning toezicht heeft de goedkeuring van de s.d. fractie. De verhooging van de hondenbe lasting is zoo klein, dat Spr. daar niet mee mee kan gaan. Spr. noemt nog enkele mo tieven die bij B. en W. mogelijk opgeld kunnen doen om de vermakelijkheidsbelas ting niet te verhoogen. De heer De Ree de (c.h.) voelt in het intrekken van het vermakelijWieidsbelastiTig voorstel een zekere zwakheid van B. en W. De zeer bescheiden verhooging die wordt voorgesteld kan .ongetwijfeld op het pu bliek worden verhaald cn daarom spijt het Spr. dat B. en W. deze uitsteltaktiek, die in den Raad is ingeslopen, hebben overgeno men. Met de andere voorstellen kan Spi. zich vereenigen. Wethouder Goslingt zegt dat de po sitie van de gemeente weliswaar niet zorg wekkend, maar dan toch zorgeisohend is, zoodat deze voorstellen slechts een begin vormen. Spr. is het met den heer Bosman eens, dat de tekorten zooveel mogelijk moe ten gevonden worden door bezuiniging. De kritiek van den lieer Knuttel vindt Spr. on billijk. De begrooting is ingediend vijf maanden voor de behandeling in den Raad. Geen wonder, dat het dan wel eens noodig is veranderingen voor te stellen. liet is de schuld van den Raad zelf. Het uitstel van het voorstel inzake de vermakelijkheidsbe lasting is geen zwakheid. Het uitstel is een gevolg van het groot aantal argumenten dat tegen de invoering van de verhooging is ingebracht. Deze argumenten alsook het voorstel van den heer Verwey moeten ge toetst en bezien worden, zoodat uitstel noodig is. De heer Knuttel repliceert en hand haaft zijn bezwaren. Leiden had zich aan Groningen kunnen spiegelen. Wethouder Gosiinga antwoordt dat Leiden Groningen niet -is. Het is ook niet meer dan behoorlijk dat men het oor leent aan de bezwaren die geopperd waren. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. i Utrechtenaar of Letdenaar. 11. Voorstel om B. en W. te machtigen tot het verhuren van de daarvoor in aan merking komende gemeente-eigendommen voor reclaimedoeieinen, telkens voor een tijdvak van ten hoogste 5 jaren. De lieer Groene veld (s.d.) is er tegen, dat B. en W. voorstellen dit werk aan een Utrechtenaar op te dragen. Daarvoor kan wel een Leiclenaar worden gevonden. Spr. dient een motie in, waarin er op aange drongen wordt dat het werk met Leidsche werkkrachten wordt verricht. De heer Kinuttel verklaart zich steak tegen deze motie. Het is middeleeuwsch de poorten vam de stad voor vreemden te slui ten. De heer Vam Es (a.r.) deelt de bezwaren door den heer Groeneveld genoemd en is ook van meening dat er in Ledden wel iemand te vinden is die dit werk kan doen. Spr. zou graag zien dat B. en W. dit ge deelte van hun voorstel mog eens nader onder oogen zagen. De heer Bergers is het ook daarmee De heer Wilbrink spreekt zich uit voor het voorstel van B. en W. Spr. wil van de kennis en ervaring van den Utrechtenaar gebruik maken om de beste resultaten te krijgen. De heer Bosman wijst er op dat de Commissie van Fabricage bezweken is voor de zeer goede getuigenissen ten opzióhte het werk van den voorgestelden acqui siteur. Wethouder Splinter onderstreept dit. Het is werkelijk moeilijk een Lei denaar te vinden voor dit werk. Men moet iemand met ervaring hebben en iemand, die goed bekend is in het land, iemand met relaties en daarvoor heeft men in den heer Schaap the right man in the right place. De uit voering van het werk blijft in Leiden. De heer Groeneveld repliceert en is er niet zoo zeker van dat dit schilderwerk Leiden zal blijven. Zie naar de Stadhuis- schutting. De heer Knuttel (comm.) merkt tegen over den heer Groenveld op, dat voorstan ders van protectie bijna altijd deze protec tie verdedigen met het argument dat ze niet voor protectie zijn. De motie-Gr,oenevel'd wordt verworpen met 21 tegen 12 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. 12. Voorstel om, overeenkomstig art 3b, 4e lid der Woningwet, te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding 3or de gemeente, Leiden wondt voorbereid. Goedgekeurd. Be wet op de winkelsluiting 13. Praeadvies op de verschillende adres sen inzake winkelsluiting. De heer van Eek (s.d.) verdedigt zijn voorstellen die luiden als volgt: De Raad besluit de Commissie voor de Strafverordeningen te verzoeken een wijzi ging te ontwerpen van de Verordening op de Winkelsluiting, waarbij het verboden is: le een winkel voor het publiek geopend te hebben: vóór des morgens 5 uur en na des avonds 7 uur op alle werkdagen behalve den Zaterdag en den dag bedoeld bij sub c; b. op Zaterdag vóór des morgens 5 uur en na des avonds 9 uur; c. op een door den Raad vast te stellen dag per week vóór des morgens 5 uur en a des middags 1 uur; 2e barbiers- of kapperssalons voor het publiek geopend te hebben: Vrijdags vóór des morgens 9 uur 1—3 uur 's middags; b. des Donderdags vóór 8 uur 's morgens en na 1 uur 's middags; c. des Zaterdags vóór des ochtends 8 uur. Tot acht uur arbeiden neemt de waarde van den avond voor velen weg. De arbeids tijd voor de winkelbedienden is bovendien veel ongustiger geregeld dan voor andere ar beiders. Er is dus alle reden om te probeeren de arbeidstijd in te korten. Ook de sluiting op Zaterdagavond te 9 uur is met het oog op het betere tot zijn recht komen vau den Zondag gewenscht. Ook de sluiting vam alil-e winkels op een bepaalden middag is zeer in het belang van de winkelbedienden. Het publiek zal zich in deze beperking wel schikken. Ten slotte beveelt Spr. zijn a oorstellen inzake de kap- r>erssalons aan. Dc kajipers zelf wenschen deze regeling, zoodat de bedrijfsbelangen zich er wel niet tegen zullen verzetten. Mevr. Braggaar de Does (s.d.be pleit aanneming van de voorstellen-v, Eek. Vooral uit een oogpunt fan gezin sbelang. De sluiting, zooals die momenteel is gere geld, brengt de winkelbedienden zoowel als de winkeliers in de onmogelijkheid zich met hun kinderen bezig te houden. De heer Simon is (ir.k.) wijst er op lat de tijdsomstandigheden een groote rol spe len momenteel. Een groot argument Tegen het voorsted-Van Eek is dat verschillende winkeliers er door in de gelegenheid zullen worden gesteld' om personeel te ontslaan. Spr. geeft den heer Van Eek do raad zijn voorstel nog even in petto te houden. Id normale omstandigheden zullen de winke- 1ers misschien warme voorstanders er van De heer Wilbrink (c.h.) wijst er even eens op dat 'het voorstel-v. Eek aan midclel- bedrijven de gelegenheid zal scheppen pen soneel te ontslaan. Dat is toch zeker niet in 't belang der werknemers. Er moet ook rekening worden gehouden met de men- schen uit de omgeving, die in Leiden hun Lnkioopen komen doen. Deze menschen mo gen daarin niet belemmerd worden. Leiden mag in dit opzich haar aantrekkingskracht niet verliezen. De menschen kunnen ge makkelijk naai' andere plaatsen gaan. Spr. gelooft dat de werknemersorganisa ties hun wenschen thans beter niet in ver vulling kunnen zien gaan. Juist in dezen tijd moeten de winkeliers alle zeilen bij zetten en 'het zou fnuikend zijn voor hun energie als men ze hierin ging tegenwer ken. De voorstellen inzake de kappers salons beteekenen de ondergang van ver schillende zaken. Als 'het de klanten moei lijk gemaakt wordt wat betreft de tijd waarop zij zich kunnen laten scherey, zul len deze klanten het zelf gaan doen. De Raad mag hier niet ingrijpen. Door rustige onderhandeling moet de Raad met de mid denstand en de andere belanghebbenden tot resultaat komen. De heer Bergers onderstreept het be toog van den heer Simonis. De heer Beekenk amp (ax.) kan niet alle argumenten dde geopperd zijn tegen de voorsteïlen-Van Eek onderschrijven. Een sluiting te 7 uur en 's Zaterdags te 9 uur zou geen onoverkomelijke bezwaren mee brengen, vooral als met andere steden in de omgeving een gelijkluidende regeling kon tot stand worden gebracht. Wel onder streept Spr. het bezwaar van den heer Si monis, dat personeeJ-ontslag van de nieu we regeling het gevolg zou kunnen zijn en vooral ook op die grond en op grond van de wettelijke voorschriften verklaart Spr. zich tegen het voorstel-v. Eek. De heer Knuttel (comm. gelooft niet dat het personeel-ontslag zoo'n vaart zal loopen. Ook het bedrijfsverlies lijkt Spr. zeer overdreven voorgesteld. De heer Groeneveld (s.d.) zegt dat de omzet van een zaak'niet bepaald wordt door de siuitiug, maar wel. de koopkracht van het publiek. De Voorzitter zegt dat er uitzonde ringen op de rijksregeling kunnen gemaakt worden, maar dan toch alleen onder 1 be paalde voorwaarden, als daar zijn de oni- standdgheid, dat de winkelstand in zijn groote meerderheid er voor is en dat er bijzondere omstandigheden zijn. Men is er vanmiddag niet in geslaagd aan te toonen dat de groote meerderheid van de winkel stand voor de voorstellen-v. Eek is en dat er bijzondere omstandigheden aanwezig zijn. Mevr. Braggaar de Does bestrijdt enkele opmerkingen die over de yoorstellen- Eek zijn gemaakt, terwijl de beer Van Cck uitvoerig op het debat terug komt. De genoemde bezwaren lijken Spr. verba zend overdreven. Het zal wel losloopen met het personeel-ontslag als gevolg van deze regeling. Spr. laat uit zijn voorstellen ver- allen de clausule dat de kappersalons om negen uur moeten zijn gesloten. Ook aldus geformuleerd raadt de Voor zitter het voorstel af. Na repliek van den heer Wilbrink worden de voorstellen-Van Eek verworpen met IS tegen 14 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. i Verbeteringen In de steunregeling. 14. Prae-advies op het voorstel van den heer Van Stralen, ojn de bepaling in het steunreglement, dat losse transportarbeiders slechts gedurende 42 dagen per jaar steun kunnen ontvangen, .tijdelijk 'buiten werking te stellen. Hierbij komt tevens aan de orde 't voor- el van den heer Van Stralen om te protesteeiren tegen de door de Minister inge voerde verslechteringen in de Leidsche steunregeling. De heeu' Van Stralen (s/1.) wijst er op dat de losse transportarbeiders vergele ken bij andere arbeidersgroepen in ongun stige omstandigheden leven. Er zijn voor de transportarbeiders allerlei uitzonderingsbe palingen vastgesteld. Ze kunnen slechts 42 dagen per jaar worden gesteund en slechts drie dagen per week uitkeering en hooger. Er is voor hen een loonnorm vastgesteld. Men heeift hier te maken met een zekere antipathie tegen een bepaalde groep arbei ders. Er komen inderdaad onder deze groep dingen voor, die spr. niet zou willen verde digen, maar deze mogen er toch zeker niet toe leiden, dat voor de transportarbeiders bepaalde verslechteringen worden inge voerd. Het is noodig dat de transportarbei ders vallen onder de algemeene steunrege ling. Er heerscht groote werkloosheid ondei de arbeiders .Spr. is niet content met de maatregel dat het aantal steundagen wordt gebracht van 42 op 84. Dit is een lapmiddel. Er moet een afdoende regeling worden ge troffen en daarom handhaaft spreker zijn voorstel. Spr. breekt hier zijn rede af, waarna de vergadering wordt verdaagd tot des avonds AVONDZITTING In de avondvergadering zet de heer Van Stralen zijn rede voort om thans te ver dedigen zijn voorstel waarin de raad prote steert tegen de door de regeering in de Ledd- sohe steunregeling in verband met de rijks subsidie ingevoerde verslechteringen. Spr. geeft verschillende voorbeelden van inge voerde veranderingen, die steeds op een la ger steunbedrag neerkomen. B. en W. hebben reeds aangedrongen bij de minister op ver betering, doch waar nog meerdere verslech teringen in het vooruitzicht zijn, dringt spi. er op aan dat B. en W. krachtig zich verzet ten zullen tegen deze regelingen. Verder bepleit spr. de jaarnjksche cokes verstrekking van gemeentewege, Ln verband met 'het gure weer, nog eenigen tijd voort te zetten. De heer Wilmcr (r.k.) zegt dat in het betoog van den heer Van Stralen de bewe ring dat alleen dn Leiden een aparte re geling voor de losse transportarbeiders be staat, onjuist is. Wat het adres aan de Regeering betreft, nu zij dit heeft afgewezen, staat spr. ei e enigszins pessimistisch tegenover om op nieuw te adresseeren, maar toch heeft spr. geen bezwaar nogmaals zich tot de regeering te wenden, daar zooals de heer v. Stralen ook heeft opgemerkt, geen enkele, motivee ring in het antwoord van de Regeering voor kwam. De heer Wi 11brink (c.h.) vraagt zich af ,of de groep die ondersteuning noodig heeft, serieuze of de minder serieuze is. Hoewel spr. zelf een der voorstellers van de verbetering is, meent hij nu toch niet verder te kunnen gaan. Zonder bezwaar te maken verwacht hij een miniem resultaat van een nieuw adres aan de Regeering. Con tact zoeken van de wethouders met die van andere gemeenten lijkt hem het eenige, dat nut kan hebben. De heer Knuttel (comm.) bepleit on middellijke aanneming van het voorstel-v. Stralen, daar volgens hem geen enkele gument is aangebracht tot verwerping. Ver der is hij tegen het zenden van een adres. Wethouder Romijn antwoordt de schillende sprekers, dat het waar is dat naar verihouding hier veel fraude hij de transportarbeiders voorkomt doch hierop is de regeling niet gebaseerd. Het is geen kwestie van wantrouwen, maar er is hier sprake van een speciale arbeid, die speciale reglementen vereisoht. De arbeid brengt mee dat de arbeiders periodiek geen werk hebl>en. In theorie bestaat geen bijzondere regeling in andere gemeenten, practisch ech ter wel. Wat de houding van de Regeering betreft: de commissoriale behandeling van deze zaken bij de Regeering draagt er ook toe bij om moti'veering van haar houding ach terwege te doen blijven. S'pr. spreekt ais zijn meening uit, dat een nieuw adres geen resultaat zal hebben dan misschien, dat de Mdnisteer het niet aangenaam zou vinden. Na repliek van den heer Van Stralen stelt de heer W i 1 m e r voor deze zaak na stemming niet als afgedaan te beschouwen, doch nogmaals te bezien Het gaat hier niet om een kwestie van meer of minder, maar cm de billijkheid van behandeling van een gemeente als Leiden in verhouding tot an- De heer Wilbrink acht het toch van groo,t belang, dat de middelgroote gemeen ten gecombineerd zich tot den Minister wenden, daar dit in de praktijk nog steeds het beste resultaat heeft gehad. Bij de losse transportarbeiders moet ook altijd worden vastgehouden, dat de prikkel ,om werk te zoeken aanwezig moet blijven, dit ligt in de aard van de werkzaamheden door deze groep arbeiders verricht. Weth. R o m ij n geeft gaarne de toezeg ging contact te zoeken met wethouders van andere gemeenten. De heer v. Stralen heeft intussoh'en 'n voorstel ingediend' over verlenging van de cokesverstrekking, welke zaak de Voor zitter naar de rondvraag verwijst. Het voorstel van den heer v. Stralen in zake het steunreglement der losse trans portarbeiders, wordt met 17 tegen 15 stem men verworpen. Het voorstel van den heer v. Stralen om aandrang op de Regeering uit te oefenen, opdat de verslechteringen in het steunre glement zooveel mogelijk worden hersteld, wordt met 24 tegen 8 stemmen aangenomen. 15. Praeadvies op het verzoek van het Hoofdbestuur van de Schippersvereenigimg „Schuttevaer" om verlaging van het haven geld voor stoom- of motorbooten. De heer Mand ers (rjk.) verwijst naar ■hetgeen hij gezegd heeft hij vorige gelegen heden, toen 'hij wees op de onbillijkheid van de havengelden, ingesteld op volgens hem onrechtvaardige gronden. Ook meent 'hij dat dit havengeld eerder na- dan voordeelig is voor de gemeente. Vooral de kleine schippers komen hier door in het gedrang. De heer Wilbrink (c.h.) zegt, dat hij in de commissie gestemd heeft voor veria- ging, daar hij weet, dat deze categorie van menschen het zeer en zeer zwaar to ver antwoorden heeft. De heer Knuttel (comm.) zegt in het bijzondere geval te verkeeren de woorden van den heer Wilbrink geheel te kunnen onderschrijven. Weth. Gosiinga stemt toe dat het plei ten voor verlaging zeer aantrekkelijk is, doch men vergeet dat de kosten voor de gemeente voor het in orde houden der ha- vens doorgaan. De gemeente heeft het geld noodig. Op welke wijze meent men dit te kunnen vinden? B. en W. zijn niet ongevoelig voor deze dingen, op ander terrein hebben zij verla ging toegepast. Doch de Raad komt steeds met vermeerdering van uitgaven, maar als er over verlaging van salarissen gesproken wordt, stemmen de heeren tegen. (Dit tot de s.d.a.p.) De heer Bergers bestrijdt dit De heer Gosiinga verwijt hem altijd voor verlaging van uitgaven te zijn, behalve wanneer zulke voorstellen aan de orde zijn. Na repliek van den heer Manders wordt het voorstel met 22 tegen 10 stem men verworpen. 16. Voorstel van den beer Knuttel, inzake de opheffing van de Stedelijke Werkin richting. De heer Knuttel betoogt dat deze in richting uit de tijd is en menschonwaardig. De heer Bergers (r.k.) bepleit handha ving, doch moderniseering van deze in richting. De heer Coster bestrijdt den beer Knut tel aangaande de inrichting, werkwijze en voeding in de inrichting. Hetgeen betaald wordt is niet zoozeer loon, dan wel beloo ning voor de bezigheid. De heer v,. Stralen onderschrijft de be zwaren van den heer Knuttel, die volgens hem terecht zijn. De eenige oplossing is: afschaffing van deze instelling. De heer v. Stralen wensoht echteer prae advies op zeer korten termijn, daar de le den niet ingelicht zijn over den toestand. De heer D,e Re ede zegt dat de reorgani satie vam de inrichting niet begunstigd wordt door de personen, die er in vertoeven. Wat het voedsel 'betreft, het is ofschoon sober, steeds vam goede kwaliteit. Wat ae aardappels betreft: het is steeds lastig I goede aardappelen te krijgen voor groote I instellingen. Weth. R o m ij n had eigenlijk stemmen ver wacht uit den Raad, die kwamen met voor- j stellen tot reorganisatie. Hij kon dit thans i niet op zeer korten termijn afdoen. Het voorstel vam den heer Knuttel zal in prae-advies worden genomen. Het College ziet ook im dat hierin veranderingen moeten worden aangebracht. Voorstela. tot - ankoop van het perceel Nieuwe Rijn 73; b. tot aankoop vam het huis en erf Nachtegaallaan 10; c. tot be schikbaarstelling van de voor die aankoo- pen benoodigde gelden. De heer Knuttel (comm.) vindt de prij zen te hoog en onnoodig dat thans tot zulle een uitgave wordt overgegaan. De heer Schüller (s.d.) vindt het voor stel ook onsympathiek. De commissies heb ben, omdat het zoo laat op de agenda, ge zet ds, niets kunnen bespreken. Er is zelfs geen advies* geweest van Ge meentewerken. Het huis aan de NaahtegaaJlaan moet wel weg. Het ds een obstakel, doch de prijs is te hoog. Tevens vraagt hij of bij aankoop de L. E. M. V. O. G. het geld dm haaiden krijgt, of dat de gemeente eerst de betaling zal doen van de pakhuizen aan de Korevaar- straat, welke mog steeds niet betaald zijn De heer Groeneveld (s.d.) protesteert tegen zoo spoedige behandeling van grond en andere aankoopen. De (heeer Mand ers (r.k.) bepleit aan koop, het is een goede geldbelegging. Deze dingen moeten nu eenmaal spoedeischend behandeld worden. De heer Wilbrink (c.h.) betreurt het, dat geen rentabiliteitsberekening gegeven is bij de inlichtingen welke verstrekt zijn. Weth. Splinter zegt 'huiverig te zijn om in den Raad te komen met voorstellen tot aankoop. Men zoekt er altijd wat aohter. Bij afbraak van het huis Nachtegaallaan blijft nog grond genoeg over om als bouw grond te verkoopen, en de toestand is daar zeer gevaarlijk, de kweekerij van de ge meente ligt daar achter, zoodat er steeds verkeer Deze film wordt Vrijdag 15 April a.s. voor alle werkloozen en hun gezinnen vertoond in de Stadsgehoorzaal. Toegang wordt ver- leend op stempelkaart. Aanvang te acht i uur precies. SALARISKORTING IN HET GEORGANISEERD OVERLEG De algemeene ambtenaren- en de algemeene werklieden-commissie hebben vergaderd ter ^espre^nff van de loonhortingsvoorstellen van Na vry langdurige discussies verklaarden naar „Vooruit meldt, de organisaties zich allen tegen de kortingsvoors tellen, en wej groo- tertdeels op grond van het feit, dat de loonen, door de gemeente Leiden aan haar personeel betaald, in vergelijking met een groot aantal andere gemeenten een zeer slecht figuur ma, 'kien en lang niet op een behoorlijk peil staan. De vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur stemden in meerderheid vóór de korting. De voorzitter van het G- O., wethouder Tepe, zegde toe, dezen uitslag in het college van en' W. te zullen mededeelen- Van de zijde van 't gemeentebestuur zal naar alle waarschijnlijkheid wel bij het G.O. bericht inkomen, dat het toch de korting wïi invoeren en alsdan een keuze wensoht te doen maken- Hierop werd door den voorzitter reeds zinsp'eeld. Bij de bespreking, die daarop volgde, werd door de organisaties er op gewezen dat, in. dien het toch tot korting zou komen, men allereerst de onbillijkheid diende op te hef. jprppr is *en' dat de na 1 1924 aangestelden 8%; Het huta aan de Nieuwe Rijn is aange-j 3 PCf) moetueni^ - - - - - talen. Door de organisaties werd voor bedoel. de categorie bepleit verlaging der pensioen, premie tot 3J/s pCt. Voorts werd het denkbeeld aan de hand gedaan, een zeker bedrag vrij te stellen van korting, waardoor een progressie zou worden verkregen, zoodat de lager bezoldigden dan een lager kortingspercentage op hun loonen zullen zien toegepast. indien de Middeistegu-acht verbreed moet worden. De wethouder meent in het belang van de gemeente te handelen mei dit voorstel. De Voorzitter zegt, dat de heer Groe neveld, die B. en W. verwijt steeds te laat te komen met zulke voorstellen, bedenken moet dat de Raad immers beslissen kan zoo hij wil. De heer Wilmer zegt dat zulke aanbie dingen aan de gemeente niet op het laatste moment kunnen worden gedaan. Daar moet een langere termijn worden gegeven. De heer Van És (a.r.) is niet a priori tegen het voorstel van B. en W. De redenen van den wethouder onderschrijft hij. Het rendement 'is niet zoo slecht, wat betreft het pand Nacihtgaallaan. Het pand Nieuwe Rijn zou echter wel eens een kwade post kun nen worden, indien daar onkosten aan ko- De heer Schüller stelt voor de zaak. aan te houden en de Raad in te lichten. De heer Wilbrink vindt de verwijten van de s.cLa.p. tot B. en W. gericht zeer grievend, en hij vdndt het moeilijk than» over deze zaak te spreken en te heslissen, gezien deze 'houding der s.cla.p. Het voorstel van den heer Schüller wordt aangenomen en deze zaak aangehouden. De heer Koole stelt voor de itting te verdagen, z.'h.s. wordt hiertoe besloten. De Voorzitter doet mededeeling over intrekking van het aanbod van de L. E. M. V. O. G. betreffende de verkoop van gron den. I De heer Sch üller stelt voor spoed- eischende behandeling van een voorstel om de door de L. E. M. V. O. G. aangeboden gronden te koopen voor f 0.85 per M2. De heer v. Stralen zal zijn voorstel tot spoedeisohende behandeling der cokesvoor- ziendmg terug nemen indien B. en W. toe zeggen morgen aan den dag deze zaak te behandelen. Weth. Gosiinga is tegen spoedeisohen de behandeling. Het voorstel komt tooh in stemming wordt met 16 tegen 13 stemmen verworpen. De heer Koole vraagt of nietI spoedig gekomen kan worden tot uitzending van programma's voor vier stations bij de radiodistributie. De Wethouder kon nog geen posi tieve toezegging doen. De heeer Groeneveld vraagt (hoe het staat met de bouw van de openbare bewaar school. Weth. Tepe zegt te moeten wachten op antwoord van Gedep. Staten. Daarna sluit de Voorzitter te veer kwart voor twaalf de zitting, na be treurd te hebben dat vooral in deze avond- zitting zoo weinig behandeld kon worden. STADSNIEUWS CRISIS-COMITÉ Het crisis-comité is door N. V. Stoomtaibak- fabrieken Th. Niemeijer te Groningen in staat gesteld voor de Werkloozen en hunne gezinnen een vertooning te geven van de mooie en leerzame folkloristische film De Zuiderzee. De heer D. J. van der Ven te Oosterbeek heeft ons reeds meerdere waardevolle cultu- reele films geschonken. Zijn Zuiderzee-film behoort wel tot de allerbesten. Binnen weinige jaren zal de Zuiderzee als zoodanig zijn verdwenen en met haar veel 's en bezienswaardigs van de eilanden daarin en meerdere dorpjes aan haar kust. Dit bizondere nu van het volksleven van om de Zuideree heeft de heer Van der Ven willen vastleggen in deze film. Als eerste beeld zien wij de kaart van ïze toekomstige twaalfde provincie, waar door Neerlands grondgebied met 200.000 H. A. zal worden uitgebreid. Dan gaat hij vanuit Enkhuizen op haring vangst en laat ons zoo genieten van de mooie silhouetten langs de Zuiderzee-kus- ten. Van de vlot levende en gulgevende Volendammers vertelt hij ons en van de kindervreugde en volkskunst op Marken. Van een winter in het havenplaatsje Spa kenburg en van da Sinterklaasviering op het eiland Texel en in Volendam krijgen we aardige kiekjes te zien en we eindigen met een bezoek aan Urk in Pinkstermooi. Het is een resultaat van jarenlange voor bereiding ,dat is vastgelegd in deze eerste Zuiderzee-film, waar een mooi en dikwijls ook ontroerend beeld in de zes afdee- lingen wordt gegeven van veel belangrijks, dat de Zuiderzeebevolking in haar bizon dere leven nog heeft bewaard en dat nu staat te verdwijnen. Door Prof. Dr. Röntgen is op deze film muziek gecomponeerd, die een echt nationaal karakter draagt en geheel gebouwd is op oude Nederlandsche volksliederen, zang- en danswijzen, terwijl tevens v^le Valerius-lie- deren hierin zijn verwerkt. Mevr. Elise van der Ven van Bereel zal deze muziek ten gehoore brengen. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 11 April. Coöp. Groenten-, Fruit, en Bloembollenvereenriiging „Leiden en OjW streken G. A. Leiden, Zoeterwoudscheweg 2. Uittr. Lid Raad v. Toez.: J. A. van der Zeeuw, Leiden. N. Lid Raad v. Toez.: J. C, v. d. Meer, Hoogmade (igiem. Woubrugge). 11 April. Firma van Duyn en Vink. Noord* wijk. Emmastraat 2, timmer- en metselbe- dirijf in den ruimsten zin. De bepalingen der. vennootschap ten aanzien van derden zijn gewijzigd. VERMIST. Door JP. is aangifte bij de politie gedaiart van vermissing van een groengeverfde hand-, wagen. ONBEHEERD AANGETROFFEN. Bij de politie is een rijlwiel te bevragen, dat onbeheerd aangetroffen is, in den om trek Pieterskerkkoorsteeg. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: JJK Kuipersde Bolster 5 J van Leeuwenvan Tegelaarvan den Berg d.; S J Ha'. Vos—van Dijk d.: M H G VermondSie E SleraBon! OVERLEDEN: J P -Rol vr 49 j.; M 3 J van Beelen 13 mnd. A J de Joi J M Muske. n d 6 mnd J Buis d. 16 mnd.; M Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN UIT DEN RAAD Geen verhooging tarieven gas en electrlcitelt, Geen belastingverhooging. Reeds bij het begin der raadsvergadering van Maandagavond heerscht er spanning, zooals begrijpelijk, over het voorstel verhoor ging der tarieven. Twee volle uren hebben: de raadsleden er na de bespreking der vorigs week over gesproken, met het slot dat het' voorstel kelderde met tien stemmen tegen. Voor stemden de heeren Hengreen, W. J. Spreij, Van Muiswinkel, Van 't Riet, Boeren en Den Ouden. Hierna werd aangenomen het voorstel van den heer Ruting, om het tekort geraamd op 40.000 te dekken uit de winst der bedrijven door dit jaar niet te storten van de winst in de_ reservekas. Tegen de heeren Lam, Van Kleef en W. J. Spreij. Het voorstel van den heer Van Kleef om dit jaar niet de 10.000 te storten in het fonds woningbouw en de opcenten der gemeenteföndsbelasting te verhoogen van 60 op 80 pCt. (voordeel 15.000) kwam door aanneming van voor stel Ruting niet in stemming. De heer Ten Gate Brouwer opende de rij der sprekers en merkte op dat hij niet voor verhooging opcenten kan zijn, maar het niet starten in de reserve der bedrijven dit jaar het meest juiste acht De heer C o c x wilde ook de reserve aan- spreken, en de f 10.000 fonds woningbouw, maar ook verlaging der salarissen hoewel hij geen procent wilde aangeven zooals de heer Van 't Riet. 't Is niet zoo erg, zoo zei de de heer R u - ing om een ander inzicht te hebben dan B. en W. want ook wij hebben verantwoor delijkheidsgevoel, Bezuiniging op gas en electriciteit is er reeds en we moeten de goede gezindheid in onze gemeente bewa ren. Daarom wilde spr. de reserve gebrui ken. In verband met eenige onduidelijkheid die er was merkte weth. IIengreen op, dat 40 pCt. dier winst gestort wordt in de gemeentekas en 60 pCt. naar de reserve gaat. Er ligt een mengelwerk van voorstellen voor ons, zoo vond de heer -Van Kleef. Spr. wees er op, dat van de f 200.000 aan salarissen; volgens de begrooting genomen, de voorgestelde 15 pCt. van den heer Van 't Riet dus geven zou f 30.000. (Do Voorzit ter: In Mei komt het voorstel van 3 pCt. ingevolge de Kortingswet, dat gaat er due af). Billijkheidshalve is beter, volgens spr. sommige salarissen met 30 pCt. te verlagen aar beginnen bij IV2 pCt. Spr. ging de verschillende voorstellen uit voerig na en besprak ook de vele ingekoi men adressen, maar bleef er bij dat de op centen moeten van 60 op 80 pCt. en f 10.000 uit het fonds woningbouw en het restant ge vonden moet worden in gepaste bezuiniging. De heer Boeren wilde niets liever dan een andere oplossing, en dus geen tarieven- •erhooging. Verschillende details wist spr. ?.nrn 5. Ri Banl

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6