DINSDAG 12 APRIL 1932 erlc Kerknieuws. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Nijmegen, M. van Wyk te Bolnes en D. Bremmer te Hoek van Holland. Beroepen: Te Krommenie, cand. H. van Andel te De Bilt (U.). GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND. Aangenomen.! Naar Nyemirdum, cand. E. C. B. Kok te Idskenhuizen. Bedankt: Voor Zandvoort, cand. E. C, B. Kok. te Idskenhuizen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Krimpen a. d. IJssel, B. Tuinstra te Soesterberg. Te Aalsmeer (2de pred.pl.), cand. J. Knoppersen te Putten (G.) Aangenomen: Naar Zutphen (vac.-J. L. Faber; toez.), R. Riphaagen te Coevorden. Bedankt: Voor Huisduineu-Julianadorp, W. A. Plug te Eierland (De Cocksdorp, Texel). AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Ds. H. Bout, gekomen van Leerbroek, deed Zondag j.l. intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Genemuiden, tot tekst hebbende Openbaring 117 en 18. De bevestiging was vooraf schied door Ds. H. A. de Geus, van De Bilt, pet Markus 16 15 en 16. De nieuwe predi kant werd toegesproken door den consulent, Ds. M. Ottevanger. van Kampen, en door den heer W. Zeeuw, Burgemeester. Toegezongen werd Ps. 119 9 (gewijzigd). Ds. J. A. Gerth van Wijk. era.- pred. van Soestdijk. werd Zondagmorgen wederom in de ambtsbediening bevestigd bij de Ned. Herv. Gemeente van Zunderdorp door Ds. P. de Jong, van Amsterdam, met Lukas 24 47. Toegezongen werd Gez. 91 vs. 3. Des middags deed hij intrede met Hebr. 4 16. Hierna werden toespraken ge houden tot Gemeente, colleges, familie en vrienden. Een ouderling sprak eenige zeer hartelijke woorden tot Ds. Gerth van Wijk, evenals iemand uit Soestdijk, namens het Zendingscomité, waarvan Ds. G. v. W. voor zitter was en iemand uit Bennebroek, een van de vorige Gemeenten, waar hij 20 jaar heeft garbeid. Tot slot werd den nieuwen leeraar Ps. 134 3 toegezongen. Ds. H. A. t e n H o v e, gekomen van Mus- fcelkanaal, deed Zondag j.l., na bevestiging door Prof. Dr. Joh. de Groot, van Gronin gen, met een predikatie over 1 Cor. 15 58, Intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Delf zijl, tot tekst hebbende Hand. 28 :«14 en 15. Ds. ten Hove werd toegesproken door den Burgemeester, door ouderl. Alsema; door den consulent Ds. A. Dijkstra, van Losdorp; door den heer Plezier, namens de Bapt. Gemeente en door den heer Dijksterhuis namens de Geref. Gemeente. Toegezongen werd Ps. 121 en Gez. 77 1. Ds. E. V. J. Japchen, overgekomen ..m Maartensdijk (U.), werd Zondag j.l. bij de Ned. Herv. Gemeente te Waarden (by Woerden) op zeer hartelijke wijze bevestigd door Ds. A. v. d Kooy, van Maarssen, met *n predikatie over Joh. 17 20. Het kerkgebouw was zeer vol. Den bevestigde werd toegezon gen Psalm 134 3. Des avonds deed Ds. Jap chen intrede met een rede over Lukas 19 10, die met stille aandacht beluisterd werd. Na de predikatie volgden de gebruikelijke toespraken tot Kerkeraad, Kerkvoogdij, consulent, ring- collega's. bevestiger, consulent, koster, orga nist, Burgemeester F. J. Brunt, Wethouders en Raadssleden, onderwijzers der Scholen enz. Na mens den Kerkeraad werd hij toegesproken donr ouderling Zuidam en door Ds. P. J. Steen beek, van Oudewater, a's consulent, namens den mede aanwezigen collega Ds. H. Schroten, in Sluipwijk. Toegezongen werd Ps. 20 1. Ds. C. Kroon, van Woudsend, werd Zondag j.L bevestigd bij de Ned. Herv. Ge meente van Enter door zyn zwager Ds. S. J. de Hoest, van Menaldum, met een prediking Hand. 14 3 en deed des middags intrede met 1 Tim. 1 15a. Aan het einde werd hi] toegesproken door den consulent Ds. J. Juke- Vriezenveen, namens Kerkeraad en Gemeente en door Ds. H Jansen, van Tub- be r gen, namens den Ring Almelo. Toegezon gen werd de tweede helft van Gezang 96. Des middags was ook een aantal vrienden uit Woudsend, de vorige Gemeente van Ds. Kroon, aanwezig. i. P. L. D. J. van Oeveren, geko men van Nisse, deed Zondagmiddag j.l.. na des morgens bevestigd te zyn door den consulent Ds. G. van Dis, van Zaamslag, intrede by de Ned. Hervormde Gemeente van Axel, spreken- Hand. 16 30, 31. Toespraken werden gehouden: namens het Kerkbestuur door den heer Maris; namens den Ring Axel door Ds. E. Raams, van Hoek; namens Kerkeraad en Ge meente door den consilient; door Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, van Zonnemaire, te voren predikant te Axel; en door den Burge meester F. Blok. Ds. Jac. Poort, beroepen predikant der Ned. Herv. Gemeente te Den Haag, preekte Zondagmiddag onder groote belangstelling afscheid in Beverwijk met Hebr. 12 28b: „Laat ons de genade vasthouden." Na de pre diking werd gezongen Ps. 84 6. Na het dank gebed richtte de prediker zich met een per soonlijk woord tot den burgemeester van Bever wijk. die in de kerk aanwezig was, en daarna tot de kerkelijke colleges en persoonlijkheden. Vervolgens werd gezongen Gez. 249 6, waar- is den Kerkeraad het woord gevoerd werd door een der ouderlingen, den heer J. die den leeraar liet toezingen Ps. 121 daarna sprak Ds. J. A. L. Hovy, van Wijk aan Zee en Duin. namens de ambtsgenoo- ten uit den Ring en namens de redactie van „De Vuurtoren", waarvan Ds. Poort een der oprichters is. De Gemeente zong nog Ps. 34 3. Prop. W. F. ten Rouwelaar, geko men van Amsterdam, werd Zondagmorgen in njn eerste Gemeente, de Hersteld Evang. trie Luth. Gemeente, te Zwolle, bevestigd door Ds. Klinkenberg J.Azn., van Amsterdam, met een prediking over Joh 21 17b. Hem werd oegezongen uit den H. E. L-bundel Gez. 32b. )es avonds deed Ds. ten Rouwelaar intrede met Joh. 20 29b: „Zalig zijn zy die niet zien ra nochtans gelooven." Hij werd toegespro- :en door br. Verhoen namens den Kerkeraad, lie tevens liet toezingen Gez. 192 3; door Ds. F. Nolte van Harlingen. als consulent; door Joh. J. Simon, van Gouda; door Ds. J. Preffers, Herv. Predikant te Marken als Tiend; door Ds. C. D. van Noppen namens den Swolschen Predikantenkring; door den heer lerman, uit Den Haag, namens den Luth. Jon- relingsbond; en tot slot door Ds. Klinkenberg lamens de Alg. Kerkelijke Commissie dei rath. Kerk. Beide dienst waren overvol, ook net vele vrienden uit Amsterdam. Cand. G. d e R u, van Scheveningen, werd Zondagmorgen j.l bevestigd als predikant der tfed. Herv. Gemeente te Ritthem (Z.) door "'s. A. Offcringa, van Scheveningen. met 2 )or. 4 7, die hem na de bevestiging Ps.134 3 leed toezingen. Aan de handoplegging namen nede deel: Ds. L. C. Spykerboer, van Uost- iouburg, consulent; en Ds B J C Rijnders, Oegstgeest. Ds. de Ru deed des namiddags ntrede met Psalm 73 28 en sprak over: 1. de evenssfeer van een Christen, 2. zyn levens- tracht, en 3. zyn levensdoel. Hij werd toege- iproken door den heer H. M. Knjjff, afgevaar- ligde van de studentendisputen Nisse" en Forum"; door den heer Lijnsen namens Kerk- poogdij en Kerkeraad; door Ds. Spykerboer, als consulent; en door Burgemeester Ter Huar. Mede aanwezig waren de ringpredikanten Ds. R. ten Kate, van Koudekerk; Ds. F. K. van Evert, van Zoutelande; Ds. L. J. C. Visbeek, van Vlissingen; Ds. W. J. J. Bakker, van Me- liskerke; Ds. J. van der Giessen, vlootpredikant en het Tweede-Kamerlid J. R. Snoeck Henke- mans. -— Ds. M. B. Verkerk, gekomen van Mydrecht, werd Zondag jl. by de Ned. Herv. Gemeente te Oude-Tonge bevestigd door Ds. A. Dekker, van Nieuwe-Tonge, consulent, met Job 22 22. Op verzoek van den bevestiger werd toegezongen Psalm 20 1. Des middags deed Ds. Verkerk intrede met Exodus 33 14 en 15. Toespraken werden gehouden tot Ker keraad (tevens Kerkvoogdy), den consulent; Ds. P. Bouw, van Melissant; Burgemeester Vooys; enz. Hierna werd Ds. Verkerk zelf toe gesproken door Ds. Bouw, als vertegenwoor diger van den Ring Sommelsdyk, en van den consulent namens Gemeente en Kerkeraad. Laatstgenoemde depd nog Psalm 134 3 toe zingen. Beide malen, vooral des middags, het kerkgebouw, niettegenstaande het minder gunstig weer, vol, Ds. A. H. J. G. van Voorthuizen nam Zondagavond jj., voor een stam].volle kerk, ondanks regenvlagen en onweer, af scheid van de Ned. Hervormde Gemeente te Lage Vuursche. wegens vertrek naar Rijs- sen, met de woorden van Matth. 28 20 en sprak over „den blij venden Herder": V wie Hij is, 2. waartoe Hij blijft, en 3. voor hoe lang Hij blijft Na de gebruikelijke toespra ken verzocht Ds. B. Tuinstra. van Soester berg, hem toe te zingen Ps. 121 4. Mede aanwezig was Ds. J. L. Klomp, van Wou denberg. Cand. Warmolts, werd Zondag jl. bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gem. te Stavoren door zijn vader, Ds. E. Warmolts, van Scherpenzeel (G.), met Joh. 1 2 en 3a en deed des middags intrede met Psalm 25 5. Hy richtte zich voorts tot zijn vader, den con sulent Ds. D. Bouman, van Molkwerum, ring- collega's, Burgemeester, Kerkeraad en Kerk voogdij, en Schoolhoofd. Ds. J. van Rijs, van Tjerkwerd, als oudste ringpredikant en studie vriend, de Burgemester en de consulent spra ken Ds. Warjnolts hartelyk toe. Toegezongen werd een vers van Psalm 96. De kerk was ge heel gevuld. Ds. W. VOLGER Naar wy vernemen, is Ds. W. Volger, pre dikant bij de Indische Staatskerk, van Am- boina (N.O.I.) overgeplaatst naar Tegal SCHORSING Te B i c z e 1 i n g e (Z.) zyn by deurwaar- dersexploit Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente door het Provinciaal College van Toezicht op het beheer der Ker kelijke Goederen en Fondsen van de Herv. Gemeenten in Zeeland, geschorst en ii secretaris-ontvanger dier gemeente ontslagen. Deze schorsing is, aldus schryft men ons, het gevolg van een voorstel van Kerkvoogden Notabelen om van onder het toezicht van het Prov. College te geraken. En alle handelingen staan in verband met oppositie-voeren tegen over den Raad van Beheer. Alle stukken betreffende deze schorsing wer den door den deurwaarder aan de kerkdeur der Gemeente aangeplakt, kort voordat een vergadering zou plaats hebben, waarin worden beslist of de Gemeente al of niet onder het ingesteld onderzoek zou bly'ven. Voorts vernemen we nog, dat de schorsing van den Kerkeraad (ouderlingen en diakenen) door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland ge handhaafd blyft. VRIJZINNIGE PREDIKING Te Boskoop zullen, naar men ons meldt, de Vryzinnig-Hervormden, die thans geen vrij zinnige godsdienstoefeningen in de kerk der Ned. Hervormde Gemeente kunnen houden, eenmaal per maand een godsdienstoefening h de Remonstrantsche kerk houden. Te Nieuwveen, waar de Ned. Hen'. Gemeente overwegend vrijzinnig is en de pre dikant Ds. H. C. Brink eveneens vrijzinnig is, bestaat, naar men ons bericht, diens „gehoor" des Zondags gemiddeld uit slechts 35 personen. GEEN KALENDERVERANDERING De „Christianity Today" berichtende, dat vnn een andere tydsindeeling vooralsnog niets komen zal, gaat nog eens na, dat de daarom trent gedane voorstellen beoogden de Gregori- aansche tydsindeeling, zooals wy die in de twaalf maanden van het jaar bezitten, door indeeling van dertien maanden te vervan gen. Iedere maand zou dan acht en twintig dagen tellen. Dit zou het getal dagen per jaar brengen tot 364. Dewyl het 36514 dagen voor de aarde neemt om haar jaarweg af te wente len, stelden de voorstanders van deze nieuwe tydsindeeling voor, dat deze dag genoemd zou worden „Blank Day". Deze zou dan aan de dagen van de laatste week van elk jaar toe gevoegd worden. En in een schrikkeljaar, een extra-dag toevoegen aan de laatste twee dagen. Men beweerde dat deze veranderde tyds indeeling veel voordeel zou aanbrengen met het oog op zaken doen, het bepalen van sala- 'ssen en vele andere zaken. Deze kalenderhervorming, zoo merkt „Chris tianity Today" op, schynt by zoo*n eersten oogopslag heel onschuldig te zijn, maar hy nadere overweging zyn vele Christenen tot de overtuiging gekorrien, dat met deze nieuwe tydsindeeling een bybelsch beginsel pp het spel staat. Met het toevoegen van die „Blank Day" zou de cirkelgang van de zevcn-dagen-een-week verbroken worden. De week van zeven dagen n scheppingsordinantie Gods. Verder dat van de zeven dagen als rustdag gehou den moet worden, zou met deze verandering in groot gevaar komen. Het invoeren van deze nieuwe indeeling wordt door velen beschouwd als een zich vergrijpen aan de ordinantiën De „Lord's Day Observance Society" Engeland heeft veel gedaan om deze voorstel len niet aangenomen te doen worden. Het heeft bewerkt dat velen in het Parlement er zich tegen verklaarden, en dat Sir John Bald win afgevaardigd werd naar de Internationale Conferentie te Genève, waar deze voorstellen in behandeling zouden komen. Op die conferentie waren 110 afgevaardig den tegenwoordig. Niet minder dan een en dertig landen waren vertegenwoordigd, waar onder ook Amerika en Nederland. Na een wek van discussie en beraadslagingen besloot de vergadering, dat de tyd voor de invoering van deze nieuwe tydsindeeling niet gunstig was, en zoodoende werden deze voorstellen verworpen. ZENDING Afbraak. Het Zendingsbureau te Oegst- geest meldt ons: De bezuinigingswind in Indië groeit tot een storm en veel wordt er weggevaagd, wat reeds jaren bestond en vrij vastgeworteld scheen te zyn. Wij willen slechts eenige gevol gen mededeelen. En dan nog van een zeer klein, beperkt gebied, nl. de opleiding der goeroes. De maatregelen gaan in op 1 Juli a.s. De Zendingsnormaalschool te Bandoeng wordt gesloten. De Zendingsnormaalleergang te Mowewe op Z.O. Celebes ondergaat het zelfde lot. De N.Z.V. verliest dus haar beide opleidings inrichtingen. De Zendingsnormaalschool te Kaloewatoe op de Sangir-eilanden wordt gedegradeerd tot een Normaalleergang en kan dus alleen maar een tweejarigen cursus geven voor onderwijzers aan de laagste soort driejarige volksschooltjes hetgeen in dit land met zyn reeds lang geves tigde chirstengemeenten totaal onvoldoende is. De Zendingsnormaalschool te Koearnga in de Minahassa mag geen vierde klas houden en geen nieuwe eerste klas aannemen. De Zendingsnormaalleergang te Tobelo op Halmahera wordt gesloten. De Zendingsnormaalschool van de Bazeler Zending te Bandjermasin ondergaat hetzelfde lot. De internaatssubsiries voor de normaalleer gangen, die kunnen blijven bestaan, worden af geschaft en voor de Europeesche leiders er van wordt na 1 Juli 1933 geen bijzondere sub sidie meer gegeven. Als wy de resten zien, die overblijven, kun nen wy spreken van een storm door het Haag- sche Bosch! De opleiding voor het Zendings- onderwys wordt grootendeels afgebroken. En zoo wy zonder subsidie de scholen in stand zouden willen en kunnen houden, zouden de abituriënten daarvan toch geen door de Regeering erkende bevoegdheid hebben. De effectus civilis wordt bij voorbaat aan hun di ploma ontzegd! Schoolnieuws. Prof. Dr. J. DE ZWAAN. Prof. Dr. J. de Zwaan, hoogleeraar in de Faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden, herdenkt Donderdag a.s. den dag waarop hij een kwarteeuw ge leden het predikambt aanvaardde in de Ned Herv. Kerk. Johannes de Zwaan, die 26 Juni 1883 te '6-Gravenhage geboren werd, studeerde al daar aan het gymnasium en later aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Candidaat ge worden in 1906, deed hij 14 April 1907 in trede bij de Ned. Herv. Gem. te Ileemse Tijdens zijn verblijf aldaar promoveerde hij In 1909 tot doctor in de Godgeleerdheid Hierna stond hij nog te Baambrugge (1911/ en werd 1 Mei 1912 bjf.w. hooeleeraar aan de R.-U. te Leiden. 13 Mei 1914 werd hij benoemd als hoogleeraar aan de Groning- sche Universiteit, om onderwijs te geven in uitlegging Nieuwe Testament en Oud Chr. Letterkunde. 6 Nov. 1929 aanvaardde hij 't hoogleraarsambt te Leidery Verschillende theologische werken verschenen van zijn hauKi In Groningen was hij van 19241929 lid van den Gemeenteraad van Groningen en van 1927—1929 lid van de Prov. Staten van Groningen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Utrecht (Kon. Emmaschool voor B. L. 0.. Grasstraat 8, hoofd mej. J. C. Breukelaar), mej. A. J. Vreugdenhil; thans tydelyk aan deze School werkzaam. Voorloopig voor jaar aangesteld. i b e r g e n (Willem Sluiterschool, hoofd A. van Gorcom), mej. M. M. den Hollander te Middelburg. Voor tijdelijk. M. VERWOEST De heer M. Verwoest, hoofd van de Bethel- schoo] te Rotterdam-Zuid, herdacht zijn 25- jarig hoofdschap in besloten kring. De jubilaris genoot zyn opleiding aan de Geref. Kweekschool te Amsterdam, waarvan toentertijd de heer H. B ij level d directeur was, De heer Verwoest ia onderwijzer geweest te Amsterdam, daarna hoofd te Heemse en volgens hoofd van de Bethelschool te Rotterdam. De heer Verwoest is voorzitter van de anti- rev kiesvereeniging N. en O. IXb en id van 't Centraal Bestuur. Ook was hij redacteur van de sinds kortgeleden opgeheven „Huisvriend". KERKELIJKE HUWELIJKSHISTORIE IN ZEELAND KERKELIJKE BEPALINGEN -- TROUWEN IS HOUWEN WONDERLIJKE CONFLICTEN IN BURGER- EN KERKELIJK LEVEN Ds. Samuel Panneel, van Poortvliet, afgezet „wegens trouwdelict" Het is voorzeker een algemeen bekend verschijnsel, dat in sommige streken van ons vaderland de kericelijke huwelijksbe vestiging meestal wordt nagelaten, terwijl in een andere streek niemand een huwe lijk sluit zonder haar aan te vragen. De oorzaak hiervan ligt deels in het meer of mindier godsdienstig karakter der onder scheidene streken, deels ook in de gewoonte die sedlert vele jaren zich daar gevestigd heeft Do hoofdoorzaak is wel, naar men algemeen aanneemt, de beschikking van 't hoog gezag in den staat, waarbij het huwe lijk tot een enkel burgerlijke overeenkomst werd gemaakt. Ten onrechte heeft men beweerd, dat de invloed van het Christendom het huwelijk tot een louter kerkelijke instelling had op gevoerd. De godsdienst had veeleer van den vroegsten tijd af, een in de menschelijke maatschappij noodwendige instelling be stuurd, zonder dat men, althaas in latere eeuwen, tot een kerkelijke handeling ver plicht was. In het Egtreglement van het jaar 1666 werd bepaald, dat wie zidh ten huwelijk wilden aangeven, moesten compareren voor de Magistraten of Kerkeraden. Artikel 2 van dit reglement, dat gold „over de steden ende ten platte landie, in die heerlijkheden en de dorpen, staende onder de Generaliteit dato 18 Mrt.", bepaalde, dat vanwege het gerecht altijd over de inschrijving moes ten staan de secretaris met twee schepenen Wilde inen het liever kerkelijk bevestigd zien, welnu, dan waren de predikant en twee ouderlingen voldoende. Uit deze be palingen ziet men, dat zoo al het huwelijk geen burgerlijke overeenkomst werd ge acht, het burgerlijk gezag toch wel degelijk daarin gemoeid werd, zoodat iyen ook niet kon zeggen, dat het een louter kerkelijke zaak was. Intusschen verdient .het opmer king, dat die Kerk van haarzijde, met kracht en ijver gewaakt heeft, opdat 't Christelijk karakter van 't huwelijk bewaard en daar bij alles vermeden zoude worden, wat strij dig kon worden geacht met orde en regel in den staat Wij zullen den lezer niet vermoeien met een uitvoerig artiKel over wat op de Prov. Zeeuwsche Synode van 12 tot 20 Nov. 1602 is verhandeld, maar er werden gewichtige besluiten genomen. Onder meer werd bepaald, dat de onder trouw geschieden moest ter plaatse en op het uur, wanneer de Kerkeraad vergaderde. Dan moest de voorzitter van den Kerke raad een gewichtig onderzoek instellen. Eerst moest hij aan degenen, die ten huwe lijk wilden gaan vragen of zij wel den Heiligen Doop hadden ontvangen. Was hier op een bevredigend antwoord bekomen, dan werd gevraagd of er geen bloedverwant schap bestond, in zulk een graad, in welken te huwelijken van God verboden was. Deze tweede vraag bradht soms moei lijke problemen mee. Bij de behandeling van dit punt werd die heeren predikanten aangeraden vooral te bestudeeren het „boecscken van Th. Beza, de repudiis et divortiis", enz. benevens eenige geleerde schrijvers over recht, opdat men deze gra den goed zou kunnen vaststellen. Was d'it in orde bevonden, dan moest onderzocht of de jongegezellen beneden de 25 jaren, wel toestemming hadden van ouders jaren, wel toestemming haden van ouders of voogden. De vierde vraag was echtereen zeer penibele vraag. n.I. of zij bcidien vrij, met niemand vertoon den, noch met „houwelijksche belofte" ver sproken waren, d.w.z. of geen van beiden een ander trouw had toegezegd. Dat was voorzeker een moeilijke kwestie, vooral als iemand wilde huwen, die vroeger met een ander kennis had gehad. In de notulen van de Kerkelijke Hande lingen der Classis Goes staat er een geval gemeld. Een kleermaker had op zekeren dag gemeend, dat hij voor zijn geliefde niet zooveel liefde meer had, als noodig was om een huwelijk aan te gaan. De band werd verbroken, maar niet langen tijd daarna werd die wonde bij hem geheeld, doordat een ander wel gaarne met hem het huwe- lijkspad wilde bewandelen. Aangezien hij zijnerzijds meende, dat c)e liefdebanden sterk waren verscheen hij ook voor den Kerkeraad om oncler de „geboden" gezet te worden. De oude kerk bij Poortvliet, met haar korten toren- Met lette vooral op den eigenaardigen zijingang, gevormd door begroeide koepelvormige bogen. Aangezien alles bevredigend was afgeloo- pen met het onderzoek, werd het huwelijk afgekondigd, maar ternauwernood waren de woorcten koud, of de eerste aangebedene stond bij de Dominé en kerkeraad in de con sistorie om verzet aan te teekenen volgens Artikel 4 van het Classicaal besluit inzake de „houwelijks belofte". Zij had recht op de kleermaker en niet de andere. Zij had het eerst de huwelijksbelofte ont vangen. Onze kleermaker werd ontboden en liet alles leugenen. De eerste geliefde bracht echter een aantal onwraakbare getuigen mee, die allen bevestigden, dat hij No. 1 het hu welijk had beloofd; en wel eens op een spoedig huwelijk had gezinspeeld. 't Gevolg was, dat de kerkeraad beslist weigerde, het huwelijk in te zegenen. Ook bij Burgerlijk ooilege kon hij niet terecht. De kerkeraad deelde hem mede, dat hij eerst, moest zien ,het protest van No. 1 vernietigd te krijgen. Werd dit protest inge trokken, welnu, dan kon hij met No. 2 in het huwelijksbootje. Mot groote belangstelling werd deze zaak gevolgd, die maandenlang duurde. De eerste geliefde hield voet bij stuk. Ten slotte zwichtte zij voor een som gelds, die de kleer maker aanbood, waarop zij haar protest bij den Kerkeraad introk. Dit is nu maar een voorbeeld uit een stedelijke kerk, een ge wone gebeurtenis. Toch wil ik u nog iets mededeelen over een ernstig tronwconfllct, dat geheel kerkelijk Zeeland in beroe ring bracht. Op 5 October werd te Poortvliet, een dorp op het eiland Tholen beroepen Samuel Panneel, proponent der Classis Walcheren, die het beroep aannam en bevestigd werd. Dominé kwam echter alleen, ofschoon hij wist, dat ieder dacht, dat hij Mej. N. van Geel uit Middelburg als vrouw de pastorie in zou voeren. Aan zijn kerkeraad deelde hij mede, dat hij er op 't laatste moment van afgezien was en ze voor dit gemeentelijk werk on geschikt achtte. Deze zaak gaf geweldige op schudding. De heer Van Geel uit Middelburg teekende bij de Classis protest aan en Ds. Panneel werd ter verantwoording geroepen. Op deze Classis verloor hij zijn zaak en de Classis gelastte hem, zijn trouwbelofte in te lossen. En zoo niet... schorsing werd in uitzicht gesteld. De Poortvlietsche dominé weigerde beslist Van te voren had hij zich met de kerkeraad verstaan, opdat deze hem niet in de 6teek •zou laten, als men tegen hem op wilde tre den. De Poortvlietsche broederen beloofden dit. De Classis deelde mede, dat zij zich voor loopig niet met de kerk van Poortvliet zou bemoeien, voordat de dominé zich bij de Ma gistraat van Middelburg gezuiverd zou heb ben. Enkele leden van de Classis wilden, dat hij gedurende het appèl zijn dienst vrijwil lig zou neerleggen, wat Ds. Panneel echter niet zou gedaan hebben. De Poortvlietsche dominé had echter an dere plannen in zijn hoofd. Hij was op be zoek geweest bij Ds. W. Appolonius te Mid delburg, waar hij bekoord werd door diens minderjarige dochter. Hij verzocht aan Ds. W. Appolonius of hij er mee trouwen mocht Natuurlijk weigerde deze Middelburgsche predikant die als predikant In de classis Wal cheren „de zaak Panneel" van dichtbij mee maakte. Maar Ds. Panneel was niet verlegen dacht: als de vader niet wil, als de doohter het dan maar doet, met de eerste komt dat dan vanzelf wel terecht Hij sprak de dochter over een huwelijk aan, en was do vader er te gen, zij daarentegen was er sterk voor. Zonder Ds. Appolonius er ook maar in te kennen nam hij de jeugdige dominé's- dochter mee naar Poortvliet en stelde haar aan den kerkeraad voor. Aangezien zij een fooden indruk maakte op deze broederen, adden zij ook geen bezwaar, toen hun ctomi- né om een Kerkeraadsbesluit vroeg, waarin zij het huwelijk goedkeurden. Met deze toe stemming, ging Ds. Panneel naar zijn collega Ds. Ketelaar van St. Philipsland en liet zich In ondertrouw opnemeji. Nauwelijks was dit bekend woorden werden er gesproken en de Classis gelastte aan de kerkeraad van Poortvliet om hun dominé af te zetten. Ook verbood de Classis aan Ds. Ketelaar om het huwelijk te bevestigen, zoodat dit vooralsnog niet door kon gaan. De kerkeraad weigerde beslist om hun predikant af te zetten en zeide. Als zij er maar mee content waren, was al les goed. Zij moesten er mee omgaan en niet de Classisdominé's en andere kerken. Neen zij hadden een ander voorstel. De Classis moest maar eens een afvaardiging benoemen, die naar Middelburg trok, om de familie te vragen om zich met Ds. Panneel te verzoenen. Dat was beter werk dan iemand uit het ambt te stooten en een paar gelukkige menschen in hun huwelijk tegen te houden enz. De Classis weigerde op dit voorstel in te gaan en nu de kerkeraad weigerde zette zij Ds. Panneel zelve af, met zijn kerkeraad. In middels was Ds. Appolonius naar Poortvliet getrokken en had de a.s. dominé's-vrouw te ruggehaald. Door gecommitteerde raden werd nu Poortvliet bewerkt en Ds. Panneel werd niet meer op de kansel toegelaten. Dit is in 't kort de „zaak-Panneel" welke zaak kolom men en kolommen vult in de ZeeuwBohe kerkhistorieblaan. In samenwerking met de kerk, werden door de vroede vaderen, met vaderlijke zorg, vreemde bepalingen voor het huwelijksleven gemaakt. Zoowel van de kerkeraad als Ma gistraat kregen zij de vermaning mee om Godzalig te leven, zooals de Goddelijke en menschelijke Justitie vórderde. Niet genoeg, dat in elk trouwformulier de vraag was voorgeschreven of de vrouw haren man beloofde gehoorzaam' te zijn, werden bovendien strenge bepalingen gemaakt tegen elke huiselijke oneenigheid. Een verbod van 1611 luidde: Wanneer ver nomen wordt dat mannen of vrouwen tegen elkaar vloeken, schelden of kijven, betalen zij voor de eerste maal 20, de tweede maal 40 grootsn. Bij herhaling wordt de straf steeds verzwaard. In 1627 werd een vrouw, die de levensreis liever zonder haren man voortzetten wilde, aangezegd, zich binnen 8 dagen weder bij haren man te vervoegen en redelijk met hem te leven of anders de stad te verlaten zonder pardon. In 162-S werd omgekeerd een man, die de huwelijksboot wilde uitstappen, ge dreigd bij zijn vrouw te gaan en zich als een man van eer te gedragen, daar het anders verkeerd voor hem zou afloopen. In 1644 (om nop een voorbeeld aan te halen) relde het stedelijk bestuur het vonnis over een twis tend echtpaar, dat zij Men was er in samenwerking met dc kerk steeds op uit, met alle mogelijke middelen een echtscheiding te voorkomen en menig voorbeeld zou er uit de oude aanteekeningen bij te brengen zijn, om te staven, dat daartoe niet werd overgegaan, dan wanneer men meer had gedaan, dan van de overheid kon gevorderd worden. Dc achtbare kerkeraden en Magistraten meenden het zeker uitne mend goed, als zij aldus het evenwicht in het 'huwelijksleven zochten te bewaren, maar wat zullen ordonnantiën en wetten gebaat hebben, indien de grondslag van het ware huwelijksgeluk ontbrak? Uit een en ander blijkt, dat dc kerk de zaak van het huwelijk ernstig ter harte nam en waar hare kracht te kort schoot, in het belang der goede zeden en orde. bovenal in het bevorderen van een Christelijk echt ver band, hulp en steun zocht bij de Overheid. Hot zou wellicht niet ondienstig zijn, als er eens een student promoveerde over het kerkelijk huwelijk. Er is op dit gebied nop een groote hoeveelheid onbewerkt materiaal, 't Zou wellicht niet onbelangrijk zijn ook, alle kerkelijke bepalingen omtrent het hu welijk. door dc Provinciale Synode en de Staten van Zeeland gemaakt, te bestudeeren. De acta synodalia der stadt Tholen, van 1638, die van het Marqulsaat Bergen op Zoom', die der Classis Goes enz. bieden rijke stof. Goes. A. M. WESSELS. Radio Nieuws. DINSDAG 12 Huizen KRO Orkw Hulzen KRO: Goethe-herdenklaff AVRO: Omroeporkest i AVRO: Omroeporkest Warschau: Bandmuziek D a v e n t r y: Cello-recital Huizen KRn: Orkest Huizen KRO: Charier Gwtyn'a Band AVRO: Engelsoh Politie- en Pemberlchi sen KRO: Politieberichten sen KRO: Persberichten erium AVRO: Porsbcrlohten WOENSDAG 13 APIUL VARA: Amst. Solisten» NCRVDameekoor I b o r g: Strijkorkest Midd a «concert VARA: Kinderkoortje tV: Trio Hendriks Orkest aterhausen: Concert Orn rcK-p orkest VARA: Orkest u: Poolsche Revellers er g: Concert m VARA: judas Macca-bSus, i NCRV: Mej. Wentink: Chr, i NCRV: Uurtje van landbouwers 17.00 Hultea NCRV: Kinderuurtje Politie- sn Per «bert. ÏM2 NCRV: Pollüeberlohten 19.30 Hulzen NCRV: Politieberichten 19.1o Huizen NCRV: Persberichten Volledige programma's irt de Omroepgids. Duidelijka foto's; best verzorgd Radio blad; 4 gld. per half jaar of 18 ct per week. Ned. Chr. Radio-Vereeniging, Voog- lenzang, Ede. Draagt bij in de omroepkosten. GRAFSTEEN-H. POS Om te voldoen aan den wensch van talrijke oud-leerlingen en tevens door hiermede te han delen in den geest van den ontslapene, heeft de familie van wylen den heer H. Pos diena stoffelijk overschot doen overbrengen van Ermelo naar de Algemeens Begraafplaats te Hoofddorp (Haarlemmermeer). De door oud leerlingen aangeboden en door den architect Adr. C. Lengkeek Wzn., te Hillegersberg ont worpen grafsteen zal nu te Hoofddorp wor den geplaatst, en aldaar op Zaterdag 16 April nam. te 4.30 uur door een commissie van oud leerlingen der School met den Bybel aan da' familie Pos worden overgedragen. „BARTIMEUS" TE ZEIST 4de verantwoording. De heer A. Oostenrijk, Penningmeester (Gironummer 31454) te Den Haag, Marconistraat 75, schryft ons: Ontvan gen voor den uitbouw: B. M. te H. f 10; coll. Diac. Geref. Kerk te K. f27.77; N.N. te H. v, H. f 2,50; Geb. B. te V. f 2,50; Mej. Jk, B, S. te Z, f 15; Ds. J. G. H. te Z. f2; A. en J. G, te's-G. f 5; D. G. te R. f0.60; N. te H. f0,50. Met vriendelyken dank. Wie volgt EXAMENS >n, Woerden. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINOEN. Ge slaafd: Rechtswetenschap, cand. ex.. de heer J. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. XI April. Geslaafd voor Ista uurman groote stoomvaart. O. iV Roti* W. P. J. VeenendaaJ. J. J. n F. J. Sturm. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG, 11 April. Gealaagd voor diploma 1 dc heeren J. G. KrlspUn en J Burggraaf. Kruiper te Wolvega, H. Grooahengel t. e (O.). A F. de Jong. Franeker, B. J. Jansen roningen, L. Veenhulzen. Schoonoord, G. de rlea. Eclderwolde. Het volgend examen wordt op Zaterdag 30 pril a.s. te Zwolle gehouden. Rechtzaken. HOOGE RAAD ZWARE MISHANDELING TE DEN HAAG. De Hooge Raad heeft gister arrest gewe zen in de zaak van D. P., dio in hooger be roep door het Haagsche Gerechtshof tot 4 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens zware mishandeling den dood tengevolgo hebbende von W. in den nacht van 15 op 16 Juni 1931 in de Wagenstraat. In eerste instantie had de Rechtbank ver dachte vrijgesproken. Zooals bekend had zijn verdediger, rar. Parfumeur, o. m. als cassatie-middel toege licht hot niet-aanwezig zijn op s Hofs te rechtzitting van den getuige Q. Hot proces verbaal van het Gerechtshof vermeldde niet, dat van het verhoor van dien getuige was nt- gezicn met toestemming van den procureur- generaal en verdachte ^ort. 232 S. V.). De procureuregeneraai bij den Hoogeu Raad, mr. Berger, achtte daardoor een sub stantieel punt van het strafproces geschon den en concludeerde tot vernietlgiug van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Dienovereenkomstig heeft dc Hooge Raad heden het arrest vernietigd on de *ank ver wezen naar het Amsterdamse he GerochUhwC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3