BINNENLAND. DINSDAG 12 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND RADICAAL AMERIKAANSCH ONTWAPENINGSVOORSTEL VINNIG MAAR VRUCHTELOOS VERZET VAN TARDIEU Ter vergadering van de conferentie hebben HET FRANSCHE ONTWERP HEEFT NIET DEN VOORRANG Instemming van Engeland, Duitsch- land en Italië met Gibson's resolutie 'le,nJerson f1 G'bson Tard-eu tracht™ te kalmeeren door hem erop te wqzen, dat de verwijzing van de Amerikaansche rreolutie naar het bureau de conferentie juist het mid del is om deze te behandelen in samenhang met de andere voorstellen, o.a. de Fransche. Maar Tardieu werd daardoor nog vinniger. Hij verweet Gibson, dat zijn voorstel her innert aan de ongelukkige resultaten van de Haagsche vredesconferentie van 1899 en 1907, terwijl het Fransche voorstel in den van het Volkenbondsverdrag is opgevat. De aard van dat verwijt en de toon waarop Tar dieu tegen Gibson sprak maakte volgens oor getuigen een onaangenamen indruk. Ten slotte moest Tardieu ervaren, dat wie zich boos maakt meestal geacht wordt onge lijk te hebben, want zonder dat de Fransch- man steun kreeg, werd besloten het voorstel- Gibson naar het bureau der conferentie te verwijzen. De eerste dag van de nieuwe zitingsperiode is wel zeer belangwekkend geweest, dat looft wat voor de eerstkomende weken. De Fransche minister-president Tardieu is tot nog toe niet gelukkig met zijn vol-ijveri- ge actie voor de doorvoering van de Fran sche denkbeelden in de buitenlandsche poli tiek. Juist is hij met de kous op den kop terug gekeerd van de Londensche conferentie ii zake het Donau-probleem of alweer wordt zijn beleid door de politiek van de anderen gekruist en tegengestaan. Het is thans op de Ontwapeningsconferen tie, die haar werkzaamheden heeft hervat, dat de leider der Fransche politiek genood zaakt is zich fel te verzetten tegen voorstel len, die geen genade kunnen vinden in de oogen van het Fransche nationalisme omdat ze in strijd zijn met de taaie Fransche these: eerst veiligheid en daarna ontwape ning. De gedelegeerden ter ontwapeningsconfe rentie hebben woord gehouden dat zij on middellijk na de Paaschvacantie met het eigenlijke werk zouden beginnen. Men zal zich nog wel herinneren, dat ze 'tijdens de eerste periode bij de discussies de groote vraagstukken zelf maar wat uit den weg gebleven zijn. Dat scheen zoo de af spraak te zijn. Men praatte wat over de bur gerlijke en militaire luchtvaart, maar de Fransche voorstellen die dadelijk ter tafel waren gebracht en waarvan de kern is: een internationale politiemacht ten dienste van den Volkenbond werden evenals de Duitsche eischen tot gelijkgerechtigde behandeling Met het begin dier tweede periode is men (echter dadelijk middenin de groote vraag stukken gesprongen. De Amerikaansche gedelegeerde Gibson ii daarin voorgegaan door de indiening van zijn motie volgens welke de algemeene com missie zich terstond zal moeten uitspreken voor een algeheel verbod van de aanvalswa penen der landmacht: tanks, zwaar .ver plaatsbaar geschut en gasoorlog. Dit voorstel was een verrassing. Blijkbaar ook voor de naaste vrienden van de Ameri kanen, de Engelschen, die er evenwel dade lijk hun instemming mee betuigden omdat 'zè ook van plan waren in die richting te wer ken. De Engèlschen willen „zelfs" verder gaan, door ook de afschaffing van duikboo ten en bombardementsvliegtuigen aan te be velen zoo wordt ons verzekerd en we ge- lóoven het graag! Behalve Engeland stemden Italië en Duitschland om bij de toonaangevende blijven van harte met het Amerikaansche Voorstel in. En toen de voorzitter Henderson toen maar dadelijk wilde trachten deze buit zoo ongeschonden mogelijk binnen te halen door het Amerikaansche voorstel naar het bureau der conferentie te verwijzen, dat dan de verdere behandeling zou voorbereiden, sprong Tardieu op en opende eep. vinnigen aanval op Gibson's motie. Blijkbaar zag Tardieu in Henderson's plan 'den opzet om de reeds in Februari ingedien de Fransche voorstellen voor „organisate Van den vrede" naar den achtergrond te dringen. Men moet om die booze stemming van Tardieu te verklaren, weten, dat er geduren de de eerste periode van de ontwapenings conferentie in de wandelgangen reeds veel strijd is geweest over de vraag wanneer de Fransche voorstellen aan de orde zouden ko men. De toorn van Tardieu is dan ook wel te begrijpen, nu hij zich de kans ziet ontglip pen om met zijn veiliglueidsvoorstellen de leiding van de discussies te krijgen. Ter conferentie moet trouwens ook alge meen den Indruk bestaan, dat het den Ame rikanen, die niets voor de Fransche veilig- iheidsthese voelen maar meer practische waar de toekennen aan de stelling „door ontwape ning tot veiligheid" er werkelijk om te doen is de behandeling der Fransche voorstellen te vertragen. Tardieu betoogde, dat het Amerikaansche voorstel, wijl het slechts op de landmacht betrekking heeft, zondigt tegen het Fransche beginsel, dat de ontwapening der land-, zee- en luchtmacht met elkander saamhangen en piet afzonderlijk behandeld kunnen worden. De Fransche delegatieleider liet zich door Zijn verbittering zóó vervoeren, dat hij de enormiteit verkondigde, alsof het Amerikaan scha voorstel hetzelfde zou beoogen als het Fransche doch alleen onvollediger is. Als men bedenkt, dat de Franschen in hun Voorstel niet reppen van afschaffing van zware aanvalswapenen, doch integendeel be palen willen dat die staten ze mogen be houden welke ze in geval van oorlog ter be schikking van den Volkenbond stellen dan valt de onjuistheid van deze voorstelling van Tardieu wel zeer sterk in het oog. De Fran schen willen hun zware bewapening b e h o u den en de Amerikanen willen deze afschaf fen. Welke overeenstemming tusschen deze beide standpunten bestaat, moet Tardieu maar eens nader uitleggen. Sir John Simon heeft op Tardleu's betoog 's avonds aan de internationale pers gere pliceerd door eraan te herinneren, dat er een bewapenlnèsvermindering voor de vloten tot stand gekomen is en dus nu de beurt aan de land- en luchtmacht is om tot vermindering pver te gaan. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND Henderson opent Na een onderbreking van drie weken heeft de Ontwapeningsconferentie Maandagavond haar werkzaamheden hervat door een bijeen komst van. de Hoofdcommissie. Voorzitter Henderson gaf in zijn openingsrede een over zicht van het verloop der werkzaamheden. Gibson doet een radicaal voorstel De Amerikaanscbe gedelegeerde Gibson kwam na de opening onmiddellijk ter tafel met het verrassend voorstel om de drie zware aanvalswapenen te land af te schaffen. Hij wees erop, dat door afschaffing van speciale aanvalswapenen het vertrouwen wordt versterkt. Zijn voorstel houdt in, dat onverwijld be sloten zal worden: 1. De aanvalswapenen, zware artil lerie, tanks en chemische penen af te schaffen. 2. De commissie voor ontwapening te land krijge opdracht een plan op te stellen betref fende de classificatie van geschut boven een kaliber van 15^ cM. en van tanks, zoomede an gaswapenen. 3. De Staten verplichten zich deze aanvals wapenen in geval van oorlog niet te gebrui ken. 4. De politieke commissie krijge opdracht de definitieve resolutie uit te werken ei Hoofdcommissie binnen een week vooi leggen ter fine van beraadslaging. De eerste, die onmiddellijk instemming betuigde met de Amerikaansche voorstellen was de Zwitsersche delegatie. Motta juichte bijzonder toe omdat zij eindelijk het kader der theoretische discussies overschrijden en positieve voorstellen brengen. Dan sprak Sir John Simon. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, verklaarde, dat de Britsche regeering volledig instemt met de voorstellen der Ame rikaansche regeering. De Ontwapeningscon ferentie staat thans voor een definitief en practisch voorstel. De Britsche regeering spreekt dringend den wensch uit dat alle re geeringen definitief de zware landaanvalswa- penen prijsgeven. De Duitsche gedelegeerde Nadolny nam daarna het woord om te verklaren, dat de Duitsche regeering er grooten nadruk op legt, dat een bevredigend resultaat der Ont wapeningsconferentie nooit kan worden ge zien in een beperking, doch sléchts in een be slissende verlaging der bewapeningen. Nadolny constateerde dat de these der Ame rikaansche regeering: veiligheid door afschaf ting der aanvalswapenen, in volkomen over eenstemming is met het Duitsche standpunt. De Duitsche regeering zal zich niet tevreden stellen met een oplossing van het ontwape- ningsprobleem, welke slechts betrekking heeft op de afschaffing der aanvalswapenen Ook de Italiaansche gedelegeerde generaal Cavarello heeft de volledige instemming van zijn regeering met de Amerikaansche voor stellen betuigd. Voorstel van Henderson Henderson gaf hierop in overweging het voorstel van Gibson aan het bureau der con ferentie toe te zenden. Het bureau zou dan moeten overwegen hoe het Amerikaansche voorstel verder zou worden behandeld. Scherp verzet van Tardieu De Fransche minister-president Tardieu opende dan een feilen aanval op Gibson's voorstellen. Hij zeide, dat deze onvoldoende zijn omdat ze alleen rekening houden met de bewape ning te land en ook geen maatregelen van controle of sancties inhouden. Hij verzette zich nadrukkelijk tegen een afzonderlijke be handeling van de Amerikaansche voorstel len en stelde zich op het standpunt, dat er verband bestaat tusschen alle soorten van bewapening. Frankrijk is een groot koloniaal land en met groote vlootbelangen en verlangt daar om ook de gelijktijdige behandeling van het lootvraagstuk. Tardieu wenscht daarom, dat de Amerikaansche voorstellen niet. zooals voorgesteld wordt, terstond in behandeling zullen worden genomen, doch dat daarover beraadslaagd zal worden gemeenschappelijk met de overige in dezen zin ingediende voor stellen in het hijzonder het fransche voor stel tot schepping van een internationale strijdmacht van den volkenbond. De hoofdcommissie besloot de Amerikaan sche voorstellen met de overige in denzelfden ingediende voorstellen naar het presi dium ter beraadslaging te verwijzen. De hoofdcommissie van de ontwapenings conferentie zal thans voortaan twee zittin gen per dag houden om de beraadslagingen over alle principieele voorstellen voor de ont wapening voort to zetten. Van toonaangevende Engelscho zijde te Genève wordt verklaard, dat de Britsche mi nister van Buitenlandsche zaken Simon te voren niet op de hoogte was gesteld van de nieuwe Amerikaansche ontwapeningsvoor stellen. Evenwel heeft de Engelsche regee- PROCLAMATIE» VAN HINDENBURG Naar aanleiding van zijn verkiezing tot rijkspresident heeft Von Hindenburg de volgende proclamatie aan het Duitsche volk uitgevaardigd: „Met dank voor het door het Duitsche volk opnieuw in mij uitgesproken vertrouwen en met de belofte ook in de toekomst met al mijn kracht het Vaderland en het Duitsche volk te dienen, aanvaard ik de op mij ge vallen herkiezing tot Rijkspresident. Mijn eed getrouw, zal ik mijn ambt voort zetten in een geest van onpartijdigheid en gerechtigheid met den besten wil om ons Vaderland te leiden naar vrijheid én gelijk berechtigdheid naar buiten, tot eenheid en opgang naar binnen. Tot alle Duitsche mannen en vrouwen, zoo wel tot degenen die mij hun stem gaven als tot hen die mij niet gekozen hebben, richt ik de vermaning: laat thans de twisten rusten en sluit de rijen. Evenals bij mijn ambtsaan vaarding zeven jaar geleden roep ik ook he den ons geheele Duitsche volk tot medewer king op. De saamvatting van alle krachten is noo- dig om de verwarring en nooden van onzen tijd meester te worden. Slechts wanneer wij tezamen blijven, zijn wij sterk genoeg om ons lot te kunnen bepalen. Daarom: in eenheid voorwaarts met God!" Anders dan bij de eerste verkiezingsronde, heeft Hindenburg Zondagavond gewacht tot de uitslag bekend was. Deze heeft hem ten zeerste bevredigd, vooral om het feit, dat hij een absolute meerderheid behaalde. Persstemmen. Naar aanleiding van den verkiezingsuit slag schrijft het Hamburger Fremdenblatt, dat het voornaamste kenteeken van deze verkiezing is, dat Hindenburg niet slechts de meeste stemmen heeft behaald, doch belang rijk meer dan de oppositie der nat ionaal- socialisten en communisten samen. Conclu sies voor de Landdagverkiezingen kan men uit dezen uitslag moeilijk trekken, doch reeds daarom kan men een geheel ander beeld verwachten, omdat de thans samen om Hindenburg gegroepeerde partijen dan weer ieder hun eigen weg zullen gaan. De Frankfurter Nachrichten schrijft, dat het buitenland uit den verkiezingsuitslag niet de conclusie mag trekken, dat de natio nale golf die door Hitier en zijn partij is op gezweept, gebroken is. Hot buitenland zal er goed aan doen in deze golf slechts een laatste wanhopige poging van het Duitsche volk te zien om de nationale hartstochten terug te dringen en verstand en bezonnen heid de overmacht te doen behouden. In haar commentaar op de herkiezing van Hindenburg zegt de Times: „Hindenburg blijft aan het hoofd van het rijk, een stel ling, welke hij dankt aan zijn eigen, gewel dig groote gezag en aan het gezond ver stand van het Duitsche volk en zijn vaste overtuiging, dat zijn belangen het best ge diend zijn door de politiek van matiging, flinkheid en vastheid, waarvoor hij en kan selier Brüning opkomen"; De Daily Telegraph schrijft, dat de Hitleri- anen, afgezien van eenige vage beloften voor de Duitsche welvaart en geluk, steeds zijn n voor het omverwerpen van de republiek en de weigering te voldoen aan het verdrag van Versailles. Ilun optreden is zonder twijfel de voornaamste hindernis ge weest voor een bevredigende regeling vart de moeilijkheden van Europa, De News Chronicle is van meening, dat Hitier wel is teruggedrongen, doch nog niet overwonnen. De heerschende ellende is zijn beste propaganda. DE DONAUCONFERENTIE ring de laatste dagen uitvoerig beraadslaagd over de practische ontwapeningsvoorstellen welke in dezelfde richting gaan als de Ame rikaansche voorstellen. Uit dien hoofde heeft de Britsche minister van Buitenlandsche za ken zonder ruggespraak met Londen de on middellijke toestemming der Britsche regee ring voor de Amerikaansche voorstellen kun nen geven. Men acht aan Britsche zijde een aanvulling der Amerikaansche voorstellen door soortge lijke practische ontwapenlngsmaatregelen op het gebied der bewapeningen ter zee en in de lucht noodzakelijk. De Britsche regeering eischt vóór alles volledige afschaffing der onderzeebooteh en der bom bardementsvliegtuig e.n. Men is het echter over de groote moeilijk heden welke een oplossing van deze vraag stukken met zich brengen geheel eens. Op het gebied der sancties hecht de Brit sche regeering beslissende waarde aan den druk deropenbare meening tegen een aanvallende staat evenwel niet aan practische sanctiemaatregelen. 22 April a.s. zal Mac Donald waarschijn lijk eenige dagen naar Genève komen. Amerika en Gibsons voorstellen Volgens een bericht uit Washington, heeft 3 rede van Gibson op de Ontwapeningscon ferentie aldaar Ln politieke kringen zeer de aandacht getrokken. Op het Departement van Staat acht men de argumenten, die in langdurige besprekingen tusschen Hoover, Stimson, Broah, Norman Davis en de chefs van de staven van leger en marine zorgvul dig zijn opgesteld, zoo duidelijk en eenvoudig dat iedere eerlijke vriend van den vrede ze onvoorwaardelijk moet goedkeuren. De Nederlandsche voorstellen. De Nederlandsche regeering heeft overeen komstig don wensch door Henderson in Maart bij de schorsing van de werkzaam heden der Ontwapeningsconferentie uitge sproken thans bij het bureau der conferentie een memorandum ingediend ter zake van de verschillende wenschen door minister Beelaerts van Blokland in zijn rede bij de algemeene beschouwingen geopperd, zoöals de beperking van de geoefende reserve-troepen, de rechtstreek- che beperking van o or logs mate riaal der landmacht en de open baarheid Inzake militaire gego ns, het verbieden van contact- mijnen, enz. DE OVERSTROOMINGEN IN POLEN Het peil der rivieren in Oost Galicië. daalt Het gevaar voor overstroomingen is gewe ien tegen de Litausche regeering. HERVATTING TE GENEVE Sir John Simon heeft in een persgesprek te Genève meegedeeld, dat het waarschijnlijk is, dat de Donaubesprekingen weldra hier te Genève zullen worden voortgezet en dat MacDonald waarschijnlijk te Genève komen gelijktijdig met Stimson. De meening in Engelsche bankhuizen. De Financial News schrijft, dat het resul taat van de Donauconferentie voor Engel sche bank kringen geen teleurstelling betee ken t. De City immers heeft nooit haar in stemming betuigd niet het denkbeeld van financieele steunverleening aan de Donau- staten tot regeling van het herstelvraagstuk. Wanneer het herstelvraagstuk geregeld zou zijn, zou ervoldo de geld zijn voor de Donau staten. Wanneer de Donaulanden den gouden stan daard zouden verlaten, of >i zekere mate den gouden standaard zouden loslaten, zou eenige verlichting in hun toestand kunnen worden gebracht en zou de mogelijkheid om aan hun verplichtingen te blijven voldoen, niet in gevaar worden gebracht, althans wanneer de centrale banken der Donaulan den een verstandige en rustige politiek zou den volgen. De huidige onnatuurlijke positie van hun valuta, waarbij de exporteurs hun buitenlandsche deviezen moeten inwisselen tegen de officieele koersen, terwijl de im porteurs een bijslag op hun buitenlandsche deviezen moeten betalen, kan den economi- schen toestand der betrokken landen slechts ongunstiger maken. Uit Weenen wordt aan de N.R.C. gemeld: In de centrale commissie van den nationalen raad heeft bondskanselier Buresch heden verklaard, dat Oostenrijk op buitenlandsche hulp wacht, doch slechts op hulp van econo- mischen en financieelen aard, 1 i t i e k e v o o r wa a r d e n. De berichten uit Londen in dit opzicht luidden gunstig. Het buitenland is op het oogenblik over tuigd, dat de hulpverleening aan Oostenrijk een Europeesche noodzakelijkheid is. In het op de verklaring van Buresch vol gende debat deden de groot-Duitschers en sociaal-democraten heftige aanvallen op de Fransche plannen ten aanzien van midden- Europa. Zij wezen nadrukkelijk verdere con trole van het buitenland op Oostenrijk af. Wolff meldt verder nog, dat Buresch in het debat verklaarde, dat de weg voor Oostenrijk alleen vrij gemaakt kan worden, indien men met de Oostelijke en Zuidelijke Staten, waarheen de Oostenrijksche export zich richt, tot overeenstemming kan komen over preferentieele rechten. De regeering is van plan met eiken staat afzonderlijk te onderhandelen. Politieke combina ties k om en op het oogenblik niet aan de orde. Tot invoerverboden zal de regeering alleen besluiten, indien er geen andere uitweg meer is. De regeering is ech ter optimistisch ENGELAND EN IERLAND Het verdrag blndond voor den Vrijstaat De Engelsche regeering heeft een antwoord op de nota van De Valera vastgesteld, waar in geconstateerd wordt, dat uit de nota van De Valera blijkt, dat de eischen der Iersche regeering niet slechts betrekking hebben op den eed van trouw en de betaling van de schadevergoeding, doch nog veel verder gaan en neerkomen op een algeheele verlooche ning van het Engelsch-Iersche verdrag. Op den wensch van De Valera inzake een vereeniging van Ierland verklaart de Engel sche regeering, dat een vereeniging van Noord en Zuid volgens het verdrag mogelijk is, indien beide partijen zich daartoe bereid zouden verklaren. Een dergelijke vereeni ging is echter slechts onder de Engelsche kroon mogelijk. Wat het voornemen betreft, om den eed van trouw uit de Iersche grondwet te doen verdwijnen, kan slechts opnieuw worden herhaald, dat de eed van trouw een onaf- scheidélijk deel van het Engelsch-Iersche verdrag is, aan welks naleving Engeland krachtig vasthoudt. Wat de jaarlijksche betalingen betreft, be roept de Engelsche nota zich op de overeen komsten van 1923 en 1926, waarbij de Ier sche regeering zich tot betaling heeft ver plicht De Engelsche regeering beschouwt deze verplichting nog steeds als bindend voor den Ierschen Vrijstaat. DE AANSLAG OP Dr. LUTHER Willy Roosen, de zoon van den wegens poging tot moord op den president van de rijksbank, dr. Luther, gearresteerden dr. Max Roosen, is gevangen genomen omdat in zijn woning een niet-aangegeven schiet wapen is gevonden. Van de zijde van de po litie wordt nadukkelijk verklaard, dat de ar restatie niet in verband staat met den aan slag op dr. Luther en dat de jonge Roosen niet het minste met het plan van zijn vader te maken heeft. CHINA EISCHT BIJEENROEPING VAN DE COMMISSIE VAN NEGENTIEN. GENèVE, 12 April. De Chineesche gedele geerde bij den Volkenbond heeft de secre taris-generaal een nota doen toekomen, waarin China dringend verzoekt de Com missie van Negentien, ingesteld door de buitengewone Assemblee, van den Volken bond bijeen te roepen. Naar verluidt staat dit verzoek in verband met het afbreken der onderhandelingen te Shanghai. BABY LINDBERGH Naar uit Hopewell wordt gemelcï, zou me vrouw Lindbergh aan een ernstige zenuw- instorting ten prooi zijn tengevolge van de groote teleurstelling, dat haar kind nog niet teruggegeven is. Men vreest op het oogenblik dat het kinft in gevaar is, tengevolge van de pogingen der federale autoriteiten om de ontvoerders door middel van de nummers der bankbiljetten in welke het losgeld betaald is, te. ontdekken. Gemeld wordt nu, c)at Je ontvoerders thans eischen, dat het losgeld, dat in bankbiljetten betaald werd, gewisseld wordt en betaald zal worden in een of anderen vorm, die geen De regeeringen van Groot Brittannië, spoor voor de politie nalaat. Frankrijk, Italië en Japan hebben door tus-1 Inmiddels hebben de „Daily News" te New schenkomst van hun diplomatieke vertegen- York en de bü dit concern aangesloten bla- woordigers te 's Gravenhage ter griffie van den te Detroit en Chicago vijftig duizend dol- het permanente hof van internationale justi- lar aangeboden als belooning voor informa tie Ln verband met de Memel-kwestie een re-j ties, die ertoe zullen leiden, dat het kind quest ingediend, waarbij zij een actie instel- voor of op den lOen Mei a.s. wordt terugge- geven aan zijn ouders, VULKAANUITBARSTINGEN VOORTDURENDE EXPLOSIES Aschregen op 1300 K.M. afstand In de Andes De bevolking vlucht Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat de vulcaan Descabezado aan de grens van Chili en Argentinië, die reeds sedert lange jaren als gedoofd werd beschouwd, Maandag weer is gaan werken. De vulcaan spuwt lava, zand en steenen uit. De asch werd door den wind tot Buenos Ayres gedreven. De bevolking van het door de uitbarsting getroffen gebied zoekt een veilig heenkomen. Men vreest dat talrijke menschenlevens ver loren zijn gegaan. Volgens berichten uit Chosmalal (Patago- nië), waar men krachtige onderaardsche ont ploffingen heeft gehoord, moet de vulkaan Dumuyo eveneens in uitbarsting zijn. Nog wordt over de uitbarsting van de Descabezado gemeld: De streek waarin de aardbevingen en de aschregens zijn waargenomen strekt zich uit over een lengte van naar schatting 650 K.M. en een breedte van naar schatting 1000 K.M SANTIAGO, 12 April. Geleidelijk worden nadere bijzonderheden bekend omtrent de uitbarsting van de drie vulkanen Descabaza- do, Tinguiririca en Lot Yegeas, die na lang durige rust Zondagochtend plotseling met groote hevigheid zijn gaan werken. De in de omgeving van de werkende vulkanen gele gen steden en dorpen zijn geheel met asch bedekt, en bevinden zich in een half donker, tengevolge van den aschregen, die het licht Verduistert en de zonnestralen in zoo sterke mate onderschept, dat de bevolking van de koude te lijden heeft. Plet gebied van de aardbeving en van de vulkanische uitbar sting strekt zich uit over een afstand van meer dan 700 K.M. Het reikt van Santiago tot ten Zuiden van Concepcion. De eene vulkaan na de andere die naar men dacht reeds lang uitgedoofd waren, begint weer te werken, en voortdurend wordt de bodem in beweging gebracht door sterke aardschok ken. Het geheele landschap is met aschwolken bedekt: Zelfs te Montevideo, dat 1300 K.M. van den dichtsbijgelegen vulkaan verwijderd ligt, is een dichte aschregen gevallen. In tuinen en voor de huizen heeft de be volking schermen gespannen. Vele personen loopen met doeken voor mond en neus om de asch niet in te ademen. Men vreest dat in de bergstreken menschen levens verloren zijn gegaan. Plet telefoon en telegraaf verkeer met de steden die door de uitbarsting werden ge teisterd, is verbroken. De Chileensche regee ring heeft een eskader vliegtuigen naar het geteisterde gebied gezonden om waarnemin gen te verrichten. Ook in het berggebied van Patagonië is een vulkaan gaan werken, zoodat ook in Zuid-Chili vrees bestaat voor een ernstige uitbarsting. BUENOS AYRES, 12 April. In het "depar tement St. Raphael ligt de asch die door de vulkaan Descabasado wordt uitgeslingerd meer dan 60 c.M. hoog. Ten Zuiden van Mendoza, dat door vulkaansche gassen wordt bedreigd, worden verscheidene krach tige aardschokken waargenomen, terwijl voortdurend explosies worden gehoord. Tengevolge van de duisternis zijn de meeste groote zaken en banken gesloten. Zelfs te Buenos-Ayres is de lucht met stot bezwangerd, waardoor de bevolking groote hinder ondervindt. DE DUITSCHE RIJKSDAG Voorloopig niet bijeen Het seniorenconvent van den Duitschen rijksdag besloot gister, den rijksdag voor loopig nog niet bijeen te roepen. Tegen het einde der maand zal er opnieuw over beraadslaagd worden. DE OPSTAND IN ECUADOR GE-EINDIGD. GUAYAQUIL, 12 April. De opstand in Ecuador is geëindigd. De regeering heeft de rebellen aan boord van de beide kanon- neerbooten er toe gebracht zich over te ge ven. De leider van den opstand Ildefonso Mendosa en zijn voornaamste volgelingen zijn gevangen genomen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS UITVOERING DER CRISIS-INVOERWET In antwoord op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid I. de Vos zegt minister Verschuur, dat het inderdaad juist is, dat in een „Bericht" uitgegaan van het Ministerie van Arbeid. Handel en Nij verheid ter uitvoering van die Crisisinvosr- wet in verband met de eischen, gesteld voor het verkrijgen van een bijzondere vergun- nnig, wordt gezegd, dat de omstandigheid, dat goederen in het buitenland zijn besteld en aldaar reeds aangemaakt zijn vóór het bekend worden van een hier te lande geno men maatregel, het best zou zijn te bewijzen door een verklaring van een Nederland- schen consul. Voor zoover beleend, is slechts van één consul gebleken, dat hij bezwaar maakte te gen het afgeven d'er vereischte verklarin gen, omdat de medewerking van den mi nister van Buitenlandsche Zaken niet was verzocht en hij daartoe dus geen opdracht had gekregen. Zoomede is het den onderce- teekenide bekend, dat aanvankelijk eenige bezwaren werden gemaakt, zoolang den consuls de tekst van genoemd „Bericht" nog niet bekend was. Zoodra zulks het ge val was, mocht volledige medewerking on dervonden worden. In verband met het vorenstaande zijn bij zondere maatregelen niet noodig. DE STAATSBOSCHKWEEKERIJ EN DE PARTICULIERE KWEEKERS Het Tweede Kamerlid ir. v. d. Bilt hoeft onlangs den minister van Waterstaat en kele schriftelijke vragen gesteld betreffende de Staatsboschkweekerij in verband met de belangen van het particuliere boomkw.ee- kersbedrijf. Minister Reymer zegt nu, in antwoord daarop, dat die meening dat de bbom.kwe.e- kers ten gevolge van export-moeilijkheden thans zouden zijn voorzien van boomen van zoodaniigie maat als geschikt wordt geacht voor beplanting langs Rijkswegen, op een misverstand moet berusten. De ntvoer heeft in de eerste helft van 1931 op nor male wijze plaats gehad. Eerst in het laatst van dat jaar hebben zich moeilijkheden doen gevoelen. Voor het kweeken van boo men op de gewensohte maat zijn echter eenige jaren noodig, zoodat de uitvoer- moeilijkheden nog geen invloed van bstec- kenis pp het ,voor de wegbsplanting beschik i Weerbericht. PÖltJe geeft den vorlgen stand t Hoogste stand te Valentia 772,9. Laagste stand te Röst 744.3. Stand vanmorgen halftwaalf 762,6. WEERVERWACHTING Matige Noordelijke tot Westelijke wind, veranderlijke bewolking, nog enkele regen- of hagelbuien, later ppklarend, kans op nacht vorst, weinig verandering in temperatuur overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Langzaam trekt de depressie in het Noor den Oostwaarts, gevolgd door den rug van hooge drukking die in boteekenis nog toe neemt, terwijl van IsJland tot verder Zuid- westwaarts een nieuwe dpressie nadert. Op Island werd het in het Ooosten nog kouder en de koude Noordelijke luchtstroom veroor zaakt sneeuw en hagelbuien over de Britsche Eilanden en in onze omgeving. Behalve in Oost-Duitschland is de temperatuur overal onder normaal, het meest in West-Europa» Neerslag viel bijna overal, het meest in het Zuiden van ons land, waar 14 mJM. werd afgetapt. Wanneer de rug van hooge drukking zich verder Oostwaarts verplaatst, is eenige op klaring te wachten, maaiykan daarbij in deu nacht de temperatuur tot onder het vries punt dalen. Over enkele dagen is weer stij ging van temperatuur te wachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 2.0 C. 13 APRIL Zonsopgang 5.09 u-; Zonsondersgang 6.54' m Maansopgang 8.50 u.; Maansonderg. 2.15 u< Van 's avonds 7.24 u- tot 's morgens 4.36 tu WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 2.33 2.22 Basel -0.40 -0.35 Huningen 0.95 0.97 Rhelnweiler -1.46 -1.51 Kehl 2.52 2.43 Maxau 4.30 4.30 Wledesheim 1.74 1.98 Mannheim 3.31 3.39 Lohr 2.30 2.37 Mainz -1.32 -1.34 Bingen 2.34 2.32 Canp iiit 2.67 2.1 Ems 1.85 1.1 Coblenz 3.52 2.75 Trier 2.50 3.11 Keulen 3.98 4.20 Ruhrort -3.23 -3.42 Wesel -3.33 -3.51 Emmerik 4.38 4.49 Dusseidorf 3.5d 3.71 Maastricht 2.22 2.12! Venlo 13.71 13^9 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzül Terschelling 0.32 12.46 Harlingen 1.03 13.17 Helder le 8.38 Idem 2e 21.07 I.) muiden 7.21 19.57 H.v Holland 6.27 19.04 Schevenlng. 6.37 19.14 7.10 19.41 Willemstad 8.11 20.41 Brouwersh. 6.22 18.63 Zierlkzee 6.49 19.11 Wemeldinge 7.15 19.40 VIingingen 6.35 17.59 Terneuzen 6.05 18.81 Hansweert 6.41 19.02 bare materiaal hebben kunnen uitoefenen. De reden, die tot het inrichten van eigen kweekerij hebben geleid, zijn nog steeds van kracht. Opheffing van deze kwee kerij verdient dan ook geen aanbeveling. Aangezien alle boomen, die langs de Rijks wegen worden, geplant voor de opneming in de kweekerij bij Nederlandsche kweekers worden gekocht, kan niet worden erkend, dat door de inrichting van de kweekerij aan de bedrijven ernstige schajdie wordt toe gebracht. Op die schriftelijke waag van het Tweede Kamerlid AUbarda of de minister voorne mens is om 't geschil in de textielindustrie Luth aan een enquête te onderwerpen, heeft de minister van Arbeid geantwoord, dat hioiv toe, na beëindiging van het conflict, geen reden bestaat. DE CONTINGENTEERINGEN Naar wij vernemen, heeft de Regeering te gelijkertijd met de publiceering van het Kon. besluit, houdende contingenteering van por selein, fijn en sanitair aardewerk en muur-, en wandtegels, besloten, dat voorloopig niet tot contingenteering van glas en kristalwerk zal worden overgegaan. SPOORWEGTARIEVEN VERSLAG COMMISSIE-DE VRIES SPOEDIG TE WACHTEN. Naar wij vernemen, is het verslag van de Commissie-De Vries inzake de goed eren tarie ven bij de Nederl. Spoorwegen gisteren aan den Minister van Waterstaat aangeboden. Het verslag zal binnen enkele dagen wordenjp™ gepubliceerd, fQ™ A. K Wet deed 'an

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2