JHroure £riïtódjf ©«trant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.26 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor hef Rultenlnnd bij Weke- lijksche zending 6. Bil dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3631 DINSDAG 12 APRIL 1932 ADVCBTENT1EN Van 1 tot 5 regels1.17V7 Elke regel meerm 0.22Yj Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit DRIE bladen v NOGMAALS: OVERBODIGE WAAR- SCHUWING We wezen er de vorige week op, dat de roode pers een absoluut overbodige waar schuwing liet hooren over de wijze, waarop de Koningin noodlijdende boeren, tuinders en middenstanders toesprak. Ook andere bladen deden het en wezen er, evenals wij, op, dat die bezorgdheid wel heel vreemd was voor een partij, welke zelfs niet fatsoens halve de rede der Koningin in de Ridderzaal wil (of durft) aanhooren. Thans worden die opmerkingen beant woord met de verzekering, dat de S. D. A. P. de republiek verkiest boven de monarchie en dus niet als waakster bij de laatste zal op treden. Waarom zij de onrust van een presi dentsverkiezing, waarbij zij genoodzaakt is op een vechtgeneraal te stemmen, begeert boven de constitutioneele stabiliteit van een monarchaal bewind als het onze; is ons niet duidelijk; doch er komen steeds meer duis tere plekken aan het roode firmament. Maar, omdat we hier nu eenmaal een mo narchie hebben, maakte de roode pers zich ongerust over het uitspreken van een Troon rede in een boerderij". Want, zoo schrijft zij: „Niet om de monarchie, maar om het con stitutioneele is het ons te doen en die con stitutie willen wij niet achteruit, maar .voor uit ontwikkeld zien." Nu passeeren we maar de „zinlooze op merking", dat er van een „Troonrede in een boerderij" eenige sprake was. Dat is louter fantasie, noodig om het revolutionaire sentiment der volgelingen te streelen. Maar wel moet de vraag gesteld of S. D. A. P. de eerst aangewezene is of zelfs maar in aanmerking kan komen om op te treden als beschermster van onze constitu tioneele staatsinstellingen; tenzij dan tegen zichzelf. fiat hét constitutioneele door het optreden det Koningin, waar dan ook en hoe dan ook, niet het minste gevaar loopt, doch telkens .versterkt wordt, staat even vast als de troon der Oranjes. Maar dat de partijleiding der S. D. A. P. nog steeds uitziet naar de revo lutionaire situatie, is evenzeer duidelijk; zelfs aan hen, die pas sedert het laaste Paaschcongres de roode pers zouden lezen. In alle toonaarden is het liedje van ver langen gezongen, dat iedere sociaal-demo craat, rechts of links, mocht er een revolu tionaire 6i(uatie ontstaan, zijn plicht en plaats zal weten en dat het kiezen van bui ten-parlementaire middelen in de toekomst nimmer uitgesloten zal zijn. En zulke menschen veroorloven zich cri- tiek op de woorden der Koningin.. Men moet maar durven I Zie naar uzelf, is het eenig juiste antwoord op zulke praatjes. HET STEMBILJET VERNIETIGEN 4 8 In het orgaan van het Nederl. Verbond van nationalisten wordt een pleidooi gehouden voor een wettel ij ke sabotage van de Kieswet, door namelijk het stembiljet te ver nietigen. In het laatste nummer van De Nationa list tracht de hoofdredacteur een bezwaar tegen deze actie ingebracht, te weerleggen; en uit dat betoog blijkt overduidelijk, welk een roekelooze taktiek zulke menschen, die politiek uit het lood geslagen zijn, durven Voeren. Aangevoerd was blijkbaar, dat een wette lijke sabotage van de Kieswet zou kunnen leiden tot een vergrooting van de macht der revolutionaire partijen, welke dan de regee ring wel eens konden overnemen. Dat hindert niet, antwoordt do redactie, want: „Het heil der roode fractie bestaat in hun rol van oppositie; wie hen uit deze stelling 35 verdrijven zou, bezegelt hiermede hun on dergang als volksleider. En het eventueele gevaar, verbonden aan een actie tot wettelijke sabotage van de Kieswet, bedreigt dus eerder de rooden zelf, dan het behoorlijk gedeelte der natie" Men zou dus de roode fracties op deze wijze willen dwingen de verantwoordelijk heid op zich te nemen; opdat des te gauwer haar onmacht om iets positiefs tot stand te brengen, zou blijken. Practisch gesproken, lijkt dat nog zoo ver keerd niet. Want elke schrede vooruit, welke de S.D.A.P. doet, bewijst, dat ze alleen „in oppositie bloeiende" kan zijn. Stel dus de (onwaarschijnlijke) mogelijkheid, dat de 9) groote massa der niet-roode kiezers het stembiljet ging vernietigen, dan zou het re sultaat wel kunnen zijn, zooals het door D e Nationalist geprofeteerd wordt. Maar, ernstige politiek is niet alleen kans berekening, doch aanvaardt hoogere begin selen. En met eenlg zedelijk beginsel houdt de voorslag van De Nationalist geen reke ning. Of het moest zijn met de leuze, welke niet alleen door de Jezuïeten everworpen wordt: het doel heiligt de middelen. Of, om met Paulus te spreken: Zouden wij dan het kwade doen, opdat het goede daaruit mag voortkomen? Want, zóó zou het zijn. We zouden het er op wagen, dat een rood bewind tijdelijk en blijvend onheil kon stichten in het vertrou wen, dat de wal het revolutionaire schip wel keeren zal. Deze wanhoopspolitiek kan en mag de onze niet zijn. Als de vloed niet meer te keeren is, zullen we moeten berusten en hopen, dat het water straks weer wegvloeit; maar we steken de dijken niet door in hoop, dat de overstrooming wat vruchtbaar slib zal achterlaten. Er is echter nog iets anders. Wij zien in het kiesrecht een zegen van God. Wij erkennen Zijn goedheid, dat Hij de historie aldus geleid heeft, dat wij door ons stembiljet invloed kunnen oefenen op het regeerbeleid. Dit voorrecht mogen wij niet moedwillig wegwerpen. En zoo blijkt hieruit ook al weer, dat het een valsche voorstelling van zaken is, als het Verbond van Nationalisten beweert, dat iedereen, ongeacht zijn godsdienstige richting zich bij deze „beweging" kan aansluiten. Een partij, welke zulke middelen aan prijst, is ook principieel voor ons geoordeeld. weer willen voorstellen van loon en arbeids voorwaarden in den Raad. Wij herinneren ons. dat eens in de be- grootingsdiscussies een Vrijz. Democraat de opmerking maakte dat zijn groep, aan verdere loonsverlaging niet zou meewerken Dat is toen algemeen afgekeurd als een politiek handigheidje, dat in wezen, het vrije onderhandelen aantastte. Maar wat nu gepubliceerd en gecolpor teerd wordt is erger. Het is een democra tisch instituut dat men zelf heeft bewie rookt, offeren aan de interne aangelegen heden van de eigen partij. En dat meenen wij, moet toch wel een wonderlijke demo cratie genoemd worden. AREND VAN AMSTEL BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ■i DE 3% Men heeft van die wonderlijke democra ten in de wereld. Ook in Amsterdam loo- pen er wel rond, die met het artikel demo cratie vreemd omspringen. Die de eene keer den indruk geven dat ze er lioog inee wegloopen en die liet wanneer Jat zoo te pas komt op een an leren lag weer heej ondemocratisch doen. Menschen die in net algemeen voor de kiezers een soort van afgodische vereering koesteren, en die toch ook telkens weer blijk geven dat ze zich van de uitspraak der kiezers, als die niet strook' met hun eigen opvattingen, weinig aantrekken. Om iets meer in het concrete te komen, daar zijn onder onze politieke partijen en kele, die met groote warmte gestreden heb ben voor het algemen kiesrecht. Ze gingen daarbij uit van een principieele opvatting, die de onze niet is. Ze maakten, om het nu maar eenvoudig te zeggen, van de Ovarhoid de dienaresse van de meerderheid vin het volk. Maar als nu de Ovuiioid of die meerder heid van het volk niet doet wat deze poli tieke groep wil. of wat een lastige minder heid in deze groep wil, dan maken ze 't zich over dat algemeen kiesrecht en over den eisch der democratie volstrekt niet moeilijk Dan kunnen ze ook anders, demonstree- ren, intimideeren, revolutie maken als het moet Dan keeren ze het blaadje om en zien zij liefst dat de minderheid het uit maakt hoe het zal gebeuren. Natuurlijk, want wij willen deze men schen niets in de schoenen schuiven dat niet in hoort, gaat dit alleen maar op, indien zij tot die minderheid behooren. Zijn zij in de meerderheid in de regeering in het stadsbestuur dan is optreden tegen regeering of bestuur natuurlijk niet ge oorloofd. Want ook onder hen treft men gezags-fanatici. Een demonstratie tegen de regeering is wel grootendeels geoorloofd, maar een de monstratie tegen het gemeentebestuur van Amsterdam is wijl er drie sociaal-demo craten in het college van B. en W. zitten, ongepast en moet worden afgekeurd. Zoo kan er op dezelfde wijze omgespron gen worden met het georganiseerd overleg. Dat is ook een democratisch instituut van de eerste orde. Zeker draagt de Raad de verantwoorde lijkheid voor de besluiten door dit college genomen en kan hij wanneer het gemeente belang dat noodzakelijk maakt een geno men beslissing casseeren. Maar er is aan de arbeiders en ambtenaren in gemeente dienst, toch een groote mate van vrijheid gegeven een inspraak, een medezeggen schap. die op sommige punten tot mede beslissingsrecht is uitgegroeid. Men heeft dan ook bij verschillende ge legenheden den lof van dit georganiseerd overleg hooren zingen. En banbliksems zijn er geslingerd tegen hen die de resultaten van dit overleg niet wilden aanvaarden. Wij zelf hebben voor dit instituut, ook al stelde het in de practijk meermalen 'te leur, nog altoos groote waardeering. En wij zijn er van overtuigd, dat. wanneer de poli tieke partijen niet pogen het instituut te misbruiken, het ook op den duur de crisis der jeugd te boven komt. Maar wij vragen dan ook eerbied voor dit instituut Niet in dezen zin, dat de Raad zonder meer sanctioneert, wat 't ge organiseerd overleg decreteert. Doch wel dat de Raad het G.O. in vrijheid laat onider handelen. Iedere partij heeft in deze rich ting wel fouten gemaakt. Maar juist de partijen die met opzet da democratie ook in hun naam naar voren brengen, moeten hier voor fouten zich wachten. Wij lazen dezer dagen in de couranten, dat in verband met het kortingswetje, over de nu ontstane situatie, met het georgani seerd overleg zou worden gesproken. Dat spreekt dunkt ons van zelf. Maar de soc. democratische wethouders, zoo vertelt Het Volk, hebben hieraan niet medegewerkt Waarom niet? Laat het ons precies zeg gen. Om liet Haarlemsch congres. Daarom moest de zaak eerst opgehouden en toen afgewezen Van veel waardeering voor het Georgani seerd Ov rleg. van veel vertrouwen in de kracht en het doorzicht der organisaties, getuigt dit tegenhouden al niet. Want on verschillig hoe men tenslotte zou beslissen, is de aanneming van gemelde wet een zaak die men toch eens met zijn menschen dient door te spreken. Maar onjuister is wat er nu volgt, nl.. dat men publiceert in de partijbladen, dat de „genossen" in geen enkel opzicht aan loons vermindering zullen meewerken. Dat is het terugkeeren tot de verlaten paden, dat is 't verloochenen van het instituut, dat is het BINNENLAND. STEUN VOOR DE EIERPRIJS 100.000.000 EIEREN UIT DE MARKT. De parlementaire redacteur van de Msb. meldt dat het voornemen zóu bestaan om tot steun van den eierprijs, in de eerstkomende maanden 100 millioen eieren uit de markt te nemen en in koelhuizen op te slaan. De coö peratieve vereenigingen zullen bij verkoop in het najaar onder bepaalde voorwaarden een eventueel verlies door staatsgarantie ge dekt vinden. De waarde der opgeslagen eieren zal dan ongeveer f 3.500.000 bedragen. De eierprijs zal dus ongeveer Zy2 cent moe ten zijn. Wegens algemeene inkrimping van den kuikenopfok mag verwacht worden, dat het risico voor het Rijk gering zal zijn. De steun in dezen vorm werd, zooals men zich herinneren zal, in de Tweede Kamer onlangs bepleit door het Katholieke Kamerlid baron van Voorst tot Voorst NEDERLAND—BELGIE In den Belgischen ministerraad, welke gistermiddag heeft plaats gehad, heeft de heer Hymans. minister van buitcnlandsche zaken, breedvoerig gesproken over de be trekkingen tusschen België en Nederland. Hij zette uiteen, in welke omstandigheden officieuse onderhandelingen tusschen twee staatslieden eenige maanden geleden waren begonnen, ten einde te onderzoeken, of er eenige overeenkomst mogelijk was. Er was eenige overeenstemming bereikt, waarvan de bepalingen evenwel niet kon den worden bekend gemaakt wegens het verzet, dat in Nederland is opgestoken. Dit verzet, heeft den Nederlandschen minister aangespoord om de kwestie voor onbepaal- den tijd te verdagen. Minister Hymans be treurde het. dat 13 jaren na de oorlog nog geen overeenkomst was getroffen, aangaan de de herziening van het verdrag van 1839 hetwelk volgens de beslissing van de confe rentie van Versailles gewijzigd diende te worden. NEDERL. JOURNALISTENKRING VERZOEK OM BETERE VOORLICHTING In de Zaterdag gehouden bestuursverga dering van den Nederiandsohen Journalisten kring is besloten, pogingen aan te wenden tot uitbreiding van den organisatievorm van deai Kring. Het bestuur besloot voorts het 50-jarig be staan vam den Kring in October 1933 op fees telijke wijze te herdenken. Aan den minister van Buitenlandsohe Za ken zal een schrijven worden gezonden, waarin nogmaals dringend wordt verzocht een betere pers-voorlichting van het departe ment te doen uitgaan. Als voorbeeld zal den minister worden gewezen op de belangrijke verklaring, welke de minister onlangs in zake de onderhandelingen tusschen Neder land en België heeft afgelegd. Het Kring- bestuur meent, dat een dergelijke verklaring waarbij het dikwijls op ieder woord aan komt, in haar letterlijken tekst ten dienste van de binnen- en buitenlandsche pers had moeten worden gesteld, hetgeen niet het ge val is geweest. NAZORG-ORGANISATIES VERGADERING CENTRAAL-COMITE Te Deventer is onder voorzitterschap van den heer Th. te Nuyl de jaarvergadering gehouden van het Centraal Comité van Na zorgorganisaties. De voorzitter gaf een over zicht van den velen arbeid, in zeven jaren doop het C.C.N. verricht met het doel, na zorg-patiënten terug te geven aa.n de maat schappij, waardoor topnen gouds kunnen worden bespaard. Het jaarvesrslag, uitgebracht door dr. J. L. van Lier, vermeldde o.a. 'n gunstigen groei van het ledental van het C.C.N. Het blijkt, dat het nazorgwerk nagenoeg overal zeer wordt belemmerd door gebrek aan fi nanciën. Behandeld werd het ontwerp der Statuten. Besloten werd dat de naam van het C.CN. zal worden veranderd in: .Lande lijke Vereeniging voor Arbeidstherapie en Nazorg ten behoeve van tuberculoselijders". Als voorzitter werd de heer T h. W. t e Nuyl (Deventer) herkozen, als bestuurs leden werden in de vacature gekozen Dr. Brunkhorst (Apeldoorn) en D r. S i c- k i nga (Almen). Dr. J. L van Lier (Hilversum), die een serie lantaarnplaatjes maakt tot propagan da van het nazorgwerk, wenschte het oor deel van het CNN, aangaande den aard van het nazorgwerk, dat hij nader besprak. Hij verklaarde, dat de mogelijkheid, om een patiënt van een sanatorium voor drie kwart aan werk te helpen, de helft is van het herstel van den zieke. Spr. meende dat de oud-patiënt dient te worden teruggezon den naar het consultatiebureau, welk hu- reau er op uit dient te zijn, om den oud patiënt aan werk te helpen. Dat laatste is niet de taak van de sanatoriumdirectie. Een geanimeerde bespreking volgde. De h'cer B o e r e m a (Leeuwarden) be sprak de financiering der nazorginrichtin gen door het door hem aanbevolen houden an een nationale collecte. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten een commissie te benoemen, welke zich hierop zal beraden, teneinde aan de najaarsvergadering te kunnen rapportee ren. In de commissie namen zitting de heeren B o e r e m a, Dr. B r o n k h o r s t, ir. Eyken, Van Zutphen en Te Nuyl. TENTOONSTELLING ..HET LANDHUIS" VAN 5—16 MEI TE SCHEVENINGEN De voorbereidende werkzaamheden van de tentoonstelling „Het Landhuis", welke van 5—16 Mei e.k. zal worden gehouden in de zalen en op het terras van het Kurhaus te Sche.veningen. zijn in vollen gang. Vele voor aanstaande firma's verleenen medewerking, zoodat zalen, galerij en terras, op nog slechts enkele ruimten na, geheel bezet zijn. De opening dezer tentoonstelling is voo. het publiek op Donderdag 5 Mei bepaald. De officieele opening voor genoodigden zal echter plaats hebben op Woensdag 4 Mei, des ochtends elf uur. door den minister van Arbeid. Mr. T. J. Verschuur. C0NTINGENTEERINGS0NTWERPEN Verschenen is de Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer in zake de wetsont werpen tot regeling van den invoer van schoeisel, van tricotgoederen, van wollen en halfwollen stoffen en van bovenkleeding. De Minister is zich bewust van de groote moeilijkheden, welke in het bijzonder contingenteering van bewerkte stoffen mede brengt. Hij is echtep van meening. dat een behoorlijke indeeling van een bepaalde groep, welke men wil contingenteeren, niet ondoenlijk is. Inderdaad is het niet mogelijk den invloed van de contingenteering op het bedrijfsleven in alle deelen te vooi-zien; maar de Regee ring gaat voortdurend gevolgen na. Dat van de bevoegdhei-d, welke de crisis- invoenvet geeft, een veelszins te laken ge bruik wordt gemaakt, kan de Minister niet inzien en dit wordt met voorbeelden aange- Voor seizoenartikelen worden bijzondere vergunningen verschaft en wel in mindering van het in de volgende periode toegestane contingent Ten behoeve van zaken, opgericht in of na 192S en vóór ingang van de contingentee- ringsperiode. waarvan kan worden aange toond, althans redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat zij in geenen deele ten ge volge van crisis- of valuta-dumpingsmoge lijkheden zijn ontstaan, is een afdoende re- geiing getroffen. INTERN.JAABEURS TE KEULEN OOK NEDERLAND DOET MEE. De Int jaarbeurs te Keulen is definitief bepaald op 17 tot 22 April a.s. Naast de bui tenlandsche inzendingen van Oostenrijk, Ita lië en Frankrijk zal nu ook dit jaar Neder land officieel vertegenwoordigd zijn met een gemeenschappelijken stand voor de zuivel industrie, land- en tuinbouw, en den eieren- exporthandel. D. RAHUSEN t OUD-DIRECTEUR VAN DE NED. BANK Op 74-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer D. Rahusen, oud-direc teur van de Nederlandsche Bank. De heer Rahusen werd 16 Klaart 1858 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de Amsterdamsche Handelsschool, waarna hij vervolgens bij ver schillende financieele instellingen werk zaam was. In 1901 werd hij directeur van de Nederlandsche Bank, waarvan hij later commissaris werd. VOORONTWERP BEDRIJFS- RADENWET ZAL SPOEDIG BEHANDELD WORDEN Naar vernomen wordt zou het in de bedoe ling liggen om nog in deze drie maanden het voorontwerp Bedryfsradenwet in behandeling te nemen. NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELING OP I MEI IN WERKING? In bevoegde kringen wordt erop gerekend, dat de nieuwe departementale indeeling, na aanneming van het desbetreffende wetsont werp door de Eerste Kamer op 1 Mei a.s. in werking zal kunnen treden. BUITENLANDSCHE BOUW MATERIALEN De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de gemeenten meegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt, bij toekenning van subsidies in de koste:» van werkverschaffing en steunverleening, te bepalen, dat het subsidie alleen kan worden erkregen, indien het gemeentebestuur zich verplicht orders, welke in het o'nneulana kunnen worden geplaatst, niet aan buiten landsohe instellingen op te dragen, dan na dat ter zake tijdig overleg is gepleegd niet de Commissie voor werkverschaffing en nadat is komen vast te staan, dat tegen plaatsing van de order in het buitenland geen overwegende bezwaren bestaan. De firma Off erhaus en Co. te Rotter dam kemt hiertegen in een adres aan den minister op. Zij importeert buitenlandsche bouwmaterialen en vreest, dat zoowel haar bedrijf en personeel als het land groote schade zal lijden door deze maatregel. Reeds worden ze getroffen door 10 pcL invoerrech ten en bevoorrechting van het Ned. Fabri kaat; onlangs kwam de contingenteering er DE PROBLEEMVRIENDEN EEN ARBEIDSVELD, DAT NIET TE OVERZIEN IS. Gij worstelt met problemen; de wereld is vol van onoplosbare vraagstukken; de maat schappij is één groot puzzle; het economisch leven is een kruis (èn) raadsel van de bo venste, maar niet de beste plankGeen nood! reeds op 18 Januari 1931 is opgericht de Nederlandsche Bond van Probleem vrienden! Die bond geeft reeds een jaarboek uit; hij laat voordrachten houden over probleem- onderwerpen; hij steunt publicaties op pro bleemgebied; hij vertegenwoordigt Neder landsche problemen in 't buitenland; hij or ganiseert oplossingen en zal dus de vraag baak kunnen zijn van allen, die eenig pro bleem niet ontrafelen kunnen. Ik heb de eerste zending problemen reeds ingestudeerd en ik zie in gedachten de pro bleemvrienden al ploeteren op de puzzle's, die ik in een paar dagen verzamelde. Met smart waciit ik op antwoord. Eenvoudig zijn de problemen niet Trou wens, anders had ik in mijn milieu wel een oplosser gevonden, want snuggere lui vind je overal, zelfs op redactiebureaux. Ziehier zoon probleem. Eén der Meileuzen (want de S. D. A. P. huldigt de meening niet het goede is veel, maar het vele is goed!) spreekt van de 40-urige werkweek. Ik heb er persoonlijk geen bezwaar tegen, want journalisten krijgen evenveel salaris uitbetaald of ze heel lang, dan wel gewoon lang in actie zijn geweest. Dat probleem zond ik dus niet in, ook al, omdat de Meileuzen mij gestolen kunnen worden. Maar ik stel de vraag: als de S. D. A. P. voor de 40-urige werkweek is, waarom verzoeken dan de roode Rotterdamsche straatmakers allerbeleefdst aan het ge meentebestuur om toch hun werkweek niet van 48 tot 45 uur terug te brengen? Een ander probleem greep ik nietbuiten, maar binnen eigen muren. Want 't zit overal vol met problemen. En dat was nog wel een probleem in duplo; n.l. twee briefkaarten van ontevreden abonné's. De eene beschul digde ons er van, dat wij tot heden nog met geen woord gewezen hebben op 't gru welijke kwaad der cumulatie; ja. dat we het heimelijk verdedigden, door te schrij ven. dat deze zaak reeds vóór eenige ja ren afdoende geregeld is; en de ander verwijt ons. dat we geen goed woord voor de noodlijdende plattelanders over hebben en blijkbaar alleen aan de belangen der stadsarbeiders denken En dat noemen zich dan trouwe lezersl Overtuigd, dat zelfs de knapste probleem vrienden bij dit laatste vraagstuk met de handen in het door het denken zeer ge dunde haar zullen zitten; want denkers en bakkers zijn ijlharig heb ik de zoekers naar de oplossing volledige medewerking toegezegd bij het naslaan van de kranten- klappers van de laatste maanden. Of ze de oplossing zullen vinden? P.S. Zoo juist krijg ik mijn vragen on beantwoord terug met de opmerking, dat de probleemvrienden zich met zulke inge wikkelde vraagstukken niet inlaten; in hun organisatie is alleen plaats voor schaakprobleemliefhebbers en het adres daérvoor is: Gerarduslaan 15. Eindhoven. Ik ben volkomen schaakmat gezet! UIT HET SOCIALE LEVEN ERNSTIG CONFLICT BIJ DE NED. DOK MAATSCHAPPIJ HET BEDRIJF STILGELEGD. Bij bovengenoemde Maatschappij, geves tigd te Amsterdam, is verleden week onder een groep van ruim dertig dokwerkers en dokververs een conflict uitgebroken. Van de zijde der afd. Amsterdam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond vernemen wij hieromtrent dat dit conflict het gevolg is van een loontarief-kwestie en van de weigering van de directie der Ned. Dok- Maatschappij tot het intrekken van het ont slag, dat aan een bij deze maatschappij in dienst zijnd persoon was gegeven. Woensdag j.l. was er tusschen de par tijen gedeeltelijk overeenstemming verkre gen; waar echter voor de kwestie der prijs- tarieven geen regeling werd bereikt, werd de staking voortgezet. Vrijdagmiddag deed de directie een voorstel, dat van den kant der stakers onaanvaardbaar werd geacht Inmiddels had de staking zich tot 50 man uitgebreid. Maandag is het geheele personeel, be staande uit 350 man, in staking gegaan, zoodat het bedrijf is stilgelegd. Deze gang van zaken is een gevolg van het feit. dat de directio der Maatschappij Maandagmorgen een order heeft uitgevaar digd, waarin zij gelastte dat het werk, dat door het staken van enkele kleine groepen uit het personeel niet kon worden verricht, door het overige personeel moest worden uitgevoerd. HET CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE. Daar thans allerlei geruchten verspreid worden over bemiddelingsvoorstellen in hot oartonconflict, verzoekt men ons van be voegde zijde mede te willen deelen dat allo berichten dienaangaande onjuist zijn; er is nog geen enkel voorstel gedaan. UIT DE VEENDERIJEN. De hoofdbesturen van de Chr. en R. K. landarbeidersbonden hebben aan de verve- nersorganisatie te De Krim. Dalerveld. Da- ierpeel, de Hoogeveensche venen medege deeld. dat zij namens hun organisatie het bij, welke behalve vermindering bovendien nog 1 pet. kosten meebrengt, en tihans zou de concurrentie bijna geheel uitgeschakeld worden. Volgens adressante zullen de gevolgen zijn: schade in haar zaak. ontslag van per soneel veel minder invoerrechten, duro ma terialen en di-3 schade voor publ'eke licha men. Daarom vraagt zij intrekking der circulaire Voornaamste Nieuws* fblz. 1) De regcering overwegt het steunen van de eierprijs. (blz. 2) De Amerikaansche delegatie op de Ontwa peningsconferentie stelt voor de zware bewa pening te land af te schaffen. Tardieu ver- zet zich daartegen op scherpe wijze. Het voorstel wordt naar het bureau verwezen. Engelano, Duitschland en Italië hebben er reeds hun instemming mee betuigd. Engeland heeft geantwoord op de Iersche nota. dat vastgehouden wordt aan het ver drag. Sir John Simon deelde te Genève mede, dat de Donauconferentie daar waarschijnlijk weldra zal worden hervat. Vulkaan-uitbanstingen in de Andes, (blz. 3) (Blz. 7) De moeilijkheden van de firma Scheurleer Financieele brief uit Amerika. Inzinking overal. (blz. 9) Van en over de Ontwapeningsconfe* rentie VIII. Ernstig auto-ongeluk bij Ede. Vader en kind gedood bij een botsing tus schen een trein en een auto onder Moor drecht. laatste aanbod van de vervenersorganisatie, inhoudende een loonsverlaging van 7 pet^ met uitzondering van het korte turfwerk,' het bakbaggeren en het tijdloon, aanvaar den. HET CONFLICT IN DE RIJNVAART. De Rijnvaartstaking heeft te Vreeswijk: een kalm verloop. Hoewel veel sleepkracht is opgelegd, waren er voldoende sleepb;>o- ten aanwezig, bemand met werkwilligen eu eigen personeel, om de schepen te sleepon, In de afgeloopen week zijn dan ook ver. scheidene sleepbooten van Vreeswijk ver trokken. Thans liggen nog vier sleepbooten! op convooi te wachten, waaruit wel blijkt, dat de staking geen stagnatie in het ver. voer van de schepen veroorzaakt. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. De neutrale Bond van personeel in de voedingsbedrijven deelde mee, dat alle pars tijen in het bakkersbedrijf zich bij voorbaat zouden verbonden hebben zich te onder werpen aan het oordeel van den Rijkshe. middelaar ter conferentie op Donderdag a.s. De „moderne" Bond deelt mede, dat deze mededeeling, wat zijn organisatie betreft, volkomen gefantaseerd is. DE MAASTRICHTSCHE INDUSTRIE. Door de directie der Kristalunie te Maas tricht is j.l. Zaterdag aan een groot aantal arbeiders ontslag aangezegd. Van de vier ovens, waarvan er tot nog toe twee brandden, is er wederom één slib gelegd, zoodat nog slechts gewerkt wordt met één oven. Normaal branden meestal drie ovens. AMSTERDAM GEMEENTEFONDSBELASTTNG Door B. en W. wordt aan den Raad voorge steld te bepalen dat het aantal opcenten op dö hoofdsom van de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1 Mei 1932—80 April 1933 zal bedragen 74. Voor het vorige belastingjaar was dit 3S. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE KORTING EN Gisteren hebben de organisaties welke ver* tegenwoordigd zijn in de Centrale Commissie van G.O. vergaderd, ter bespreking van het Donderdag in de vergadering van deze com missie door B. en W. by monde van wethouder Kropman gedane voorstel tot onderhandeling over verlaging der loonen en salarissen by do gemeente. De katholieke en christelijke organisaties 'erklaarden zich bereid tot onderhandelen, ter wijl de neutrale organisaties hiertoe ook wel geneigd bleken. De moderne bonden en dei federatie wezen het voorstel tot onderhande len af. In de vergadering van de Centrale Commis- :ie voor G. O. welke heden plaats heeft, zullen; de organisaties haar standpunt tegenover den wethouder voor de arbeidszaken uiteenzetten, DEN HAAG DE VERDUISTERINGEN BIJ HELDRING EN PIERSON Naar wij vernemen, is de behandeling van de zaak tegen den ex-kassier L. \ando bank van Heldring on Pierson, welko L. verdacht wordt van verduistering van een groot bedrag ten nadeele dier bank, door de Haagsche rechtbank thans vastgesteld op Dinsdag 19 April a.s. Aanvankelijk was een vroegere datum bepaald, doch loon is de be handeling wegens ziekte van den verdediger mr. Rolandus Hagedoorn, uitgesteld tot na der bericht. HET VERLOREN SCHAAP TERECHT. De vermiste Els Hannesen is Zaterdag avond met den Parijschcn trein hier ter stede gearriveerd, in gezelschap van haar vader en zuster. Gisterenmorgen heeft de commissaris van pontic, de heer Kramer, het meisje gehoord. Hierbij Is komen inst te staan, dat ei ge-n sprake is van ontvoering of onttr ekking aan de ouderlijke macht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1