JUritwr £Viftsrl)r (üourant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. (BPschikkingskosten 0.15.) 6.- Btf dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3630 MAANDAG 11 APRIL 1932 ADVEHTENTIEN Van 1 tot S rAgPl* van 1—5 regels a Z30 Elke regel meer m 0.45 Bij contract belangrijke korting. voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit VIER bladen HINDENBURG OPNIEUW RIJKSPRESIDENT Snel en kwiek, op een wijze, als men precies kan verwachten van onze ooster buren, liepen gisteravond de berichten omtrent de presidentsverkiezing in Duitschland binnen. Vijf uur na het sluiten van de stembus wist de geheele wereld den afloop. Menigeen zal een vergelijking getrokken hebben met bij voorbeeld een raadsverkiezing in ons eigen land, wanneer jobs geduld erbij te pas komt om den avond te vullen. De uitslag is natuurlijk als verwacht kon worden, Hindenburg is gekozen en zal zijn tweede ronde als rijkspresident aanvangen. Een ongekend feit in de historie: een volk wijst een 84-jarigen burger aan als zijn hoogsten vertegen woordiger. En feitelijk uit armoede, omdat men onder deze omstandigheden geen ander had. In geen enkel opzicht kan gezegd worden, dat Duitschland is afgeweken van de lijn, getrokken bij de eerste stemming, vóór vier weken. Integen deel, nog méér volkomen bewust is het groote land den kant van het fascisme opgetrokken. Hitier heeft ongeveer driemaal zooveel stemmen opgehaald als Hindenburg. Het feit, dat Hinden burg thans de absolute meerderheid verkreeg, trouwens een gevolg van het thuisblijven van vele communisten, ver andert niets aan deze nuchtere werke lijkheid. Geen radio-verbod voor de volgelin gen van Hitier, geen zoogenaamde ont hullingen waarover voor ons nog niet volle licht opging om ze volkomen te kunnen begrijpen, geen belachelijk- making van zijn persoon, geen schor sing van bladen, niets kon den opmarsch van Hitier verhinderen. Of hij eenmaal op wettelijke wijze de meerderheid haalt, weten ook wij niet, maar elke profetie omtrent zijn partij in het bui tenland verspreid, kwam tot dusver andersom uit. Hoe kort is het nog geleden, dat alle correspondenten van Nederlandsche bladen in Duitschland om de heele be weging der nazi's lachten en haar snel einde voorspelden. Laten wij toch niet vergeten, dat het Duitsche volk ietwat anders van geestesgesteldheid en staat kundige en ook historische opvoeding is als het Nederlandsche. Hoe het zij, het bloed der martelaren is het zaad der kerk. Overigens, een millioenenpartij als der nazi's kan en zal ook vele despe rado's, wanhopigen tellen, maar tot haar behooren véél meerderen, welke wat te verliezen hebben, dikwijls veel en die meegewerkt hebben vele tiental len jaren aan het besturen van staat kundig en maatschappelijk Duitschland. Deze allen mogen vooral het systeem willen dooden, om een fantast scharen z\j zich ook niet. Ook om Mussolini is gelachen, maar wie ontkent thans zijn groote gaven? Wat Hitier eenmaal zal beteekenen, weten wij niet. In geen en kel opzicht durven wij voorspellen, maar een beweging, die de sociaal-democratie, het marxisme zóó snel is gaan overtroe ven, zag zelfs Marx, de groote profeet, welke van <}e crisissen alles beweerde te weten, niet in zijn droomen opkomen. Voor Duitschland en voor het buiten land mogen wij hopen, dat Hindenburg nog lang gespaard moge blijven. Anders zou deze verkiezing met recht een Pyrrhus-overwinning zijn geweest, de laatste vóór het eind van een systeem. Indien nu althans Frankrijk maar de juiste lessen wilde trekken uit wat zich in Duitschland afspeelt. Een voortzet ting van de tot nu gehuldigde methode omtrent de oorlogsschulden is al vast ondenkbaar. Thans is het oog gevestigd op de ver kiezingen voor den Pruisischen Land dag over twee weken. Zullen de socialis ten een eind zien komen aan hun heer schappij, feitelijk van af de revolutie van 1918? 't Lijkt er veel op. Zij heb ben, als overal, veel beloofd, maar het volk had in uitwerking wat anders wil len zien. Naast het economisch drama, dat zich over de geheele wereld afspeelt, is de opschuiving in het groote Duitsche rijk den kant van het fascisme op, niet min der onze volle aandacht waard. BEZUINIGINGS OBJECT Nu de roep naar bezuiniging in alle lagen der bevolking en tot alle instanties der overheidsadministraties doordringt; nu zelfs een officieele commissie een met vreeze en beven verbeid rapport aankondigt; nu gaat iedereen de omtrek van zijn ambtsge bied verkennen of ook daar misschien bezui nigd kan worden en liefst zoo, dat het alge meen en persoonlijk belang zoo weinig moge lijk wordt geschaad. Een zaak, waarover het rapport der com- missie-Welter (welk rapport om nog niet meer onrust te wekken spoedig moge ver schijnen!) waarschijnlijk niet spreekt, werd dezer dagen onder onze aandacht gebracht en we meenen er niet over te mogen zwijgen. In deskundige kringen wordt namelijk de vraag gesteld, of het thans niet meer dan tijd is om de samenvloeiing van het korps Rijks- veldwacht met het wapen der Kon. Mare chaussee te bevorderen. Beide politie-organen tellen ieder slechts ruim 1000 man; zij ver richten vrijwel dezelfde diensten (wat som wijlen tot ongewenschte overproductie van bewaking leidt); terwijl de dubbele organi satie extra veel geld kost. Weliswaar is het wapen der Kon. Mare chaussee tot heden nog op militaire leest ge schoeid, maar de militaire werkzaamheden zijn nagenoeg geheel vervallen door de in stelling van het korps Politietroepen. Thans opereeren Marechaussee en Rijksveldwacht met vrijwel gelijke doelstelling soms concurreerend naast elkaar en het ware rationeel om beide te vereenigen in een ge reorganiseerd Rijkspolitiekorps. Niet alleen zou dit aan een betere verdee ling van het politietoezicht op het platteland ten goede komen; maar het zou ook tot aan merkelijke bezuiniging leiden. Immers, we hebben bij het korps Rijksveld wacht totaal 9 districts-commandanten, die ieder een administrateur te hunner beschik king hebben en bij de Kon. Marechaussee één kolonel-inspecteur met twee toegevoeg de officieren (één is bij den ex-keizer te Doorn gedetacheerd), benevens administra tief personeel, 4 divisie-commandanten, één depot-commandant en 14 districtscomman danten ihet weer het noodige administratieve personeel, dat hen ter zijde staat. Waarlijk, een beetje minder voor twee korpsen met samen 2000 man personeel, kan ook wel; hier te spreken van topzware diensten schijnt niet onjuist Vooral, wanneer men daarbij dan nog bedenkt, dat over het geheele land brigadecommandanten geplaatst zijn van beide korpsen en vaak op onderling zoo geringe afstand, dat ze elkander, bij wijze van spreken, voor de voeten loopen; met al de onaangename gevolgen daarvan. Brengt men nu de twee korpsen in één ver band, dan schijnt de stelling niet te ge waagd, dat zoowel het aantal commandanten als dat der brigade-leiders zonder eenig be zwaar gehalveerd kan worden. Of, indien men daartoe niet opeens zou willen beslui ten, dan zou geleidelijk bezuinigd kunnen worden door vacaturen niet te vervullen; een methode, welke wij in 't algemeen prefe- reeren hoven ontslag, of op wachtgeld-stel ling. Met vervroegd pensioen verleenen staat het natuurlijk anders. Nu er overal gespeurd wordt naar bezuini- gingsqbjecten, meenen we goed te doen de aandacht van autoriteiten en belangstellen den op dit onderwerp te vestigen. Aan een algemeene reorganisatie van het politie wezen zal thans wel niet gedacht kunnen worden; maar deze, voor de veiligheid on schadelijke bezuinigingmaatregel zou inci denteel genomen kunnen worden. VRIJW1LLLIGE OPKOMST ONDER DE WAPENEN VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstel-Albarda tot nadere regeling van de vrijwillige op komst onder de wapenen van dienstplichti gen en reserve-personeel. Vele leden verklaarden niet te begrijpen, welke reëele bezwaren kunnen worden aan gevoerd tegen het instituut van den B. V. L. Dat vrijwilligers zich beschikbaar stellen om het wettig gezag te steunen, verdient naar hun opvatting niet anders dan waardeering. Het instituut beschermt het heele volk, ook de sociaal-democraten, tegen revolutionair geweld en bestond het niet, dan zou de dienstplicht moeten worden verzwaard. De voorstanders verdedigden het voorstel en merkten o.a. op, dat in dit instituut een geest gekweekt wordt van vijandigheid tegen medeburgers. Men vreesde, dat handhaving van het instituut zal kunnen leiden tot bot singen tusschen twee op militaire wijze ge vormde organisaties. Daarbij wezen zij op de afschrikwekkende voorbeelden, gegeven in Duitschland en Oostenrijk. Van andere zijde werd de analogie tus schen den B.V.L. en de buitenlandsche ge wapende korpsen bestreden. ROTTERD. LLOYD RAPIDE De fa. Ruys en Co., hoofdagente der NV. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de boot trein van het s.s. „Slamat", dat Dinsdag 12 April des morgens om 7 uur te Marseille wordt verwacht, op Woensdag 13 April te 6 16 vm. tc Roosendaal, te 7.57 uur te Rot terdam D.P. en te 8.50 uur te Den Haag H.S.M. zal aankomen. CONTINGENTEERING VAN RADIO-ARTIKELEN NADEELEN, DAARAAN VERBONDEN De heeren J. Corver, Ir. M. A. Polak en W. A. A. Grul hebben aan den Minister van Arbeid een adres gericht, waarin zij er op wijzen, dat in bij den radio-handel be trokken kringen groote vrees heerscht, dat de invoer van ontvangtoestellen voor radio- omroep, zoomede onderdeelen daarvoor in ruimen zin des woords, dus ook van lampen, luidsprekers, enz. zal worden gecontingen- Voor wat handel en industrie betreft, be- teekent contingenteering kunstmatige bena deeling van de eene categorie van bedrijven met hun personeel (importeurs, agenten, grossiers en vele winkeliers) met het doel een kunstmatige bevoorrechting van an dere, d.w.z. een verplaatsing der winst mogelijkheden waarbij de regeering aan den één iets ontneemt om den ander iets te Afgezien van het feit, dat behoud der be staande buitenlandsche mededinging in het belang van het koopende publiek zeer nood zakelijk lijkt, aldus adressanten, valt ern stig in aanmerking te nemen, dat de ver meerdering van het aantal personen, dat met mogelijkheid werk zou kunnen vinden als de geheele fabricage der in Nederland ver bruikte lampen in eigen land plaats had, hoogstens eenige honderden bedraagt, terwijl een verdere belemmering van onzen eigen export in deze branche een grooter aan tal personen werkloos zou maken. ART. 187 DER GRONDWET VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstel-Albarda tot het in overweging nemen van verande ring in art 187 der grondwet (mobilisatie). Bij vele leden vond het voorstel krachtige bestrijding. Enkele leden waren van oordeel, dat een voorstel tot grondwetsherziening moet uitgaan van de regeering. Er werd op gewezen, dat mobilisatie voor ons land nim mer iets anders kan beteekenen dan het toonen van den ernstigen wil om den vrede te bewaren en om gereed te zijn tot het af weren van een aanval of het beschermen der neutraliteit. Bij sommige leden wekte het voorstel de gedachte, dat naar een middel gezocht is om Nederland weerloos te maken door tij dige mobilisatie onmogelijk te maken. Vele leden bestreden de verschillende stel lingen, waar het voorstel van uitgaat, en meenden, dat, door de beslissing in handen der Sta ten-Generaal te brengen de zoo nood zakelijke snelle afdoening onmogelijk ge maakt wordt Andere leden verdedigden het voorstel op gronden, in de toelichting aangevoerd. Zij meenden, dat ook de Staten-Generaal wel kunnen handelen, hetgeen in 1914 is ge bleken. Enkele leden achtten het voorstel nog on voldoende. Zij waren van oordeel, dat voor iederen militairen maatregel, welke ook, de medewerking der Staten-Generaal vereisoht moet zijn. NATIONALE WONINGRAAD In de dezer dagen gehouden vergadering van den Nationalen Woningraad heeft de secretaris, de heer J. Bommer gesproken over. den invloed van de tegenwoordige cri sis op de exploitatie van vèreenigings- en gemeentewoningen. Hij zeide, dat de slechte gevolgen van het bijdrage-stelsel na de oor- logscrises gebleken zijn, en dat het daarom zooveel mogelijk te vermijden is. Het is het bestuur gebleken dat meer dan de helft van de woningbouwverenigingen in haar exploi tatie van de tegenwoordige crisis geen ern stige moeilijkheden ondervinden, een min derheid echter wel, zij het niet op veront rustende wijze. Deze verenigingen hebben vooral met huur-achterstand te kampen; leeg staan van de woningen komt minder voor, en dan nog alleen in het type met hoogere hu ren. Voor algemeene huurverlaging acht spr. nog geen aanleiding aanwezig. Het zal ech ter zaak zijn de werkloozen zóó tegemoet te komen dat zij niet gedwongen worden in vroeger slechte woningtoestanden terug te vallen. De Nat. Woningraad moet daarom zijn aandacht wijden aan de kwestie van bijslag op de huren voor werklooze bewoners van gemeente- en vereenigings-woningen, vooral als zij groote gezinnen hebben. In en kele gevallen zal misschien aanleiding be staan voor huurverlaging. NEDERL. KANKER INSTITUUT de Jsch Kanker stituut" over het jaar 1931. Daaraan ontleenen wij, inzake de methode Bendien, welke zooveel stof heeft opgewor pen: „Het kan van onze vereniging niet gevergd worden, elke nieuwe onderzoekings of behandelings-methode in het Antoni van Leeuwenhoek-huis te laten nadoen, al spreekt het vanzelf, dat dit wel geieurt, wanneer van een dergelijke nieuwe metho de voor onderzoek of behandeling verbete ring der resultaten is te venvachten. De brochur van Dr. Bendien wekte deze ver wachtingen niet. Daar kwam nog iets bij; de methode- Bendien bestond uit twee gedeelten; het eerste deel, berustende op het ontstaan van een neerslag in het bloedserum, was vrij eenvoudig; voor het tweede gedeelte, een spectographische methode, was een bijzon der apparaat noodig, dat voor een juiste be oordeeling der resultaten eenige geoefend heid en ervaring vereischt. Een controle onderzoek was dus niet mogelijk geweest, dan na aanschaffing van 't spectographisch apparaat en het zou veel tijd hebben ont trokken aan die in het Antoni Leeuwenhoek huis in gang zijnde onderzoekingen". Behalve het jaarverslag van het Bestuur vindt men in deze publicatie o.m. het Labo ratorium-verslag en dat betreffende de Kli niek- KATWIJKS NIEUWE BURGEMEESTER Mr. W. J. Woldringh van der Hoop, thans Burgemeester van Westcapelle, werd be noemd tot Burgemeester van Katwijk. STEUN AAN VEEHOUDERS MENGGEBOD VOOR MARGARINE? De geruchten nemen in kracht en beteeke- nis toe, dat de Regeering voornemens is steun aan de veehouderij te verleenen door een menggebod voor margarine uit te vaar digen. Vast staat, dat een wetsontwerp tot steun reeds bij den Raad van State aan hangig is gemaakt; over de inhoud evenwel is officieel nog niets bekend. Echter, uit de ongerustheid welke open baar wordt in de kringen van de Zuivelbond en van de Staatscommissie-Lovink. welke beide sterk gekant zijn tegen een menggebod, blijkt wel, dat er kans op zoodanig voor schrift is. Dit zou dan beteekenen. dat de margarine vermengd moet worden met na tuurboter, welke voor een vaste prijs zou worden geleverd: zoodat er voortaan niets anders te" verkrijgen zou zijn dan natuur boter en mélange, waarin waarschijnlijk slechts 50 margarine verwerkt zou mogen worden. De Regeering schijnt hieraan de voorkeur te geven, omdat hierdoor de margarine wel duurder zou worden, doch de prijzen der overige spijsvetten blijven dan onaangetast. De Alg. Ned. Zuivelbond en de commissie- Lovink vreezen groote nadeelen van een menggebod voor de naam van onze natuur boter 'op de buitenlandsche -markt en duch ten ook minder gebruik van natuurboter. Daarom geven zij de voorkeur aan een hef fing op spijsvetten. De voorstanders echter, naar men meent, de particuliere zuivelindustrie, achten mar garine gemengd met een groot percentage natuurboter een beter voedsel dan marga rine alleen, waardoor de prijsverhooging eveneens eenigszins gecompenseerd zou wor- We herhalen echter: Van eenige zeker heid is nog geen sprake. De besprekingen worden volkomen geheim gehouden. VLIEGDIENST GRONINGEN--AMSTERDAM EERST NIEUWE PLANNEN UITWERKEN! Besloten is de proef tot het instellen van 'n dubbeldaagsche viermaandelijksche vlieg- dienst Groningen-Amsterdam stop te zetten en nieuwe plannen uit te werken, die duur zamer zullen kunnen zijn. Dit jaar zal de proefdienst dus niet doorgaan. De gemeente Eelde heeft het verzoek om subsidie van de gemeente Groningen in .verband hiermede ingetrokken. NAT. VEREEN. ..PRO REGE" PROV. VERBAND IN ZUID-HOLLAND. In het Chr. Mil. Tehuis in de Heemskerk straat te Den Haag kwam het Algemeen bestuur van het Prov. Verband in Zuid-Hol land van de Nat. V'ereeniging „Pro Rege" Zaterdagmiddag in algemeene vergadering bijeen. Verschillende zaken in betrekking tot de propaganda werden besproken. Vanwege het Verband zal a.s. Donderdagavond in de Geref. kerk te Bodegraven een openbare ver gadering worden belegd om te komen tot de oprichting van een afdeeling. Als spreker zal optreden Ds. J. Ravesloot, Ned. Herv. predikant te Den Haag. De vergadering wees het lid van het bestuur, de heer W. C. F. Scheps, aan deze vergadering te leiden. Verder besloot het bestuur een commissie uit zijn midden te benoemen die de propa ganda te Dordrecht zal ter hand nemen, ten einde de verspreide leden in een afdeeling bijeen te brengen. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Wachtmeester J. v. Rooyen, Sergt. E. Jansen en W. C. F. Scheps, allen te Den Haag. De jaarvergadering van de Prov. Afdeeling zal Zaterdag 7 Mei a.s. in het Chr. Mil. Te huis te Den Haag worden gehouden. Aan do orde komt o. m. de verkiezing van drie be stuursleden wegens periodieke aftreding. Het bestuur stelde voor deze vacatures candi- daat de heeren Ds. Jac. v. Nes Czn. te Den Haag (aftr.)Ds. J. Smelik, Geref. pred. te Loosduinen; Sergt. E. Jansen te Den Haag (aftr.); Sergt.-Maj. J. v. Heyningen te Rijs wijk; Jac. de Groot te Boskoop (aftr.) en II. Iloedemaker te Boskoop. Als re/erent op de jaarvergadering zal op treden de heer Sergt. E. Jansen, penning meester van het hoofdbestuur der verecni- ging met het onderwerp: „Onze organisatie", terwijl voor het houden van de opwekkende rede werd uitgenoodigd de heer W. C F. Scheps. Ditmaal zal na de jaarvergade ring aan de afgevaardigden door het Prov. bestuur een gemeenschappelijke koffietafel worden aangeboden. De geanimeerde vergadering werd door den heer W. Hoogewegmet dankzegging gesloten; GEMENGD NIEUWS GROOTE BRAND TE ZWIJNDRECHT KAPITALE BOERDERIJ IN DE ASCH VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Men meldt ons uit Zwijndrecht: Zondagmorgen omstreeks 7 uur werd de politie onzer gemeente verwittigd dat brand was uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer C. C. Timmer, Lindtsche Be- nedendijk 45 te Groote Lindt. De krachtige wind was oorzaak dat het vuur snel om zich heengreep. Gelukkig kon zich de echt- genoote van Timmer, al was het in nacht gewaad. met de kinderen het leven redden. Zij vonden een onderdak bij den Geref. pre dikant Dr. H. W. van der Vaart Smit. Het vee kon met groote moeite worden losge sneden en in veiligheid gebracht, terwijl een klein gedeelte van de inboedel werd ge red. Helaas kon niet verhinderd worden, dat een z.g. veulenpaard, evenals een kalf jammerlijk in de vlammen omkwamen. De Commandant van de Brandweer te Groote Lindt kwam toevalligerwijze zelf tot de ontdekking dat er brand was en hoe wel hij aanvonkelijk dacht dat er een riet schelf in branid stond, bleek hem al spoe dig dat het van ernstigen aard was. De heer P. den Dikken, Commandant Brand weer, waarschuwde oogenblikkelijk zijn manschappen en kort daarop was men niet de Babv-motorspuit ter plaatse en kon oogenblikkelijk met het blusschingswei k worden aangevangen. Het dak van de schuur w-as toen reeds gedeeltelijk inge stort. terwijl de vuurslangen zich mededeel den aan het voorgedeelte van het dak der woning. Hoewel men op dat moment water gaf. kon niet worden voorkomen dat het vuur steeds verder doordrong en de geheele woning een prooi der vlammen werd. Men wist echter een kleine houten schuur die ook reeds vlam had gevat, nat te houden, zoodat deze behouden bleef, waardoor te vens een rij woonhuizen aan die zijde ge spaard werd. De windrichting was ten op zichte van het behoud der andere panden in de omgeving gunstig. Inmiddels was ook de groote motorspuit uit Zwijndrecht gearriveerd. H'et uitrollen der slangen, het aankonnelen enz., alles liep vlot van stapel, zoodat betrekkelijk kort na het uitbreken van den brand, welke aange wakkerd door den wind steeds in hevigheid toenam, 7 stralen water in de vuurzee "wer den geworpen. Door het krachtdadig optreden der brand weer bleef de brand gelukkig tot de boer derij beperkt. Een der brandweerlieden, B. den Hoed. liep tijdens zijn werkzaamheden eenige bloedende verwondingen op. De lei ding van het blusschingswerk was in han den van den heer D. Los. A. van der Net en H. van der Esch, respectievelijk generaal- Brandmeester. Ass. Gen. Brandm. en Brand meester, Op het terrein van den brand was tegen woordig de burgemeester onzer gemeente, de heer J. A. J. Jansen, alsmede de raads leden P. J. van Gilst en M. F. Uijterlinden. Voorts waren aanwezig de Inspecteur v.an Politie B. M. Gras. de Adj. Insp. van Politie A. N. J. Visch, terwijl het geheele politie korps onzer gemeente de behulpzame hand bood bij de afzetting en de overige orde maatregelen op het terrein. Nadat het vuur aanmerkelijk verminderd was, haalde men, met het oog op gevaar van instorting, de nog overcindstaande nïu- ren omver. De gevel, staande tusschen het woonhuis en de schuur, kwam daarbij met zulk een donderend geweld naar beneden storten, dat de grond dreunde. Omstreeks 11 uur was het blusschings werk beëindigd en rukte de motorspuit van Zwijndrecht in, terwijl de Babyspuit voor alle veiligheid met een wachtman achter bleef. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men tot heden nog geheel in 't duister, daar het politie-onderzoek nog niet geheel beëindigd is. Naar wij zijn ingelicht was de boerderij op beurspolis verzekerd Ondanks het vroege ochtenduur waren tal van nieuwsgierigen toegestroomd om dit niet alledaagsche schouwspel te bezien. De boerderij was gelegen in de nabijheid van de Geref. Kerk te Groote Lindt. ERNSTIG TRAMONGELUK Te Amsterdam heeft Zondagavond een ernstig ongeluk plaats.gehad op de Marnix- straat bij de Rozengracht De gewezen Ned. Herv. predikant D.. de rails van lijn 17 overstak, werd. omdat hij niet oplette, gerepen door een wagen van lijn 17. Ds. D. weifl een eind meegesleurd en kwam onder den baanschuiver terecht. Toen men hem onder den wagen had van daan gehaald, bleek bij een bekkenbreuk te hebben Hij werd door den Geneeskundigen Dienst naar het gasthuis vervoerd. DE ENGELSCHE INVOER RECHTEN WORDEN ZE LAGER? De „Daily Telegraph" verneemt uit goe de bron, dat de adviseerende tariefcommis sie, ingesteld door de regeering. binnenkort met de volgende voorstellen zal komen. 1. Een algemeen douanetarief van dertig procent op fahrieksgoederen en van twintig procent op half-fabrikdten. Dc<z« voorstellen hebben ook betrekking op ijzer en staal en zullen in dit geval slechts voor drie maan den gelden, aangezien gedurende deze pe riode de plannen voor een speciaal tarief op ijzer- en staalwaren, op een duurzame basis voltooid kunnen worden. 2. Met het oog op het feit, dat de wettelijk voorziene periode voor het dumpings-tarief, dat in bet algemeen 50 pet. bedraagt, in de komende maand afloopt, zal een nieuwe lijst van de onder deze wet vallende waren worden uitgewerkt, d.c in werking zal tre den voor de begrootingsrede, die op IS April a.s. zal worden gehouden, en wel reeds van daag of de volgende week. op 16 April a.s Met uitzondering \an het tarief op luxe ar tikelen zullen de tarieven in het algemeen iets worden verlaagd-. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Komt er een menggebo3 voor margarine?. Schip in nood bij Ameland, (blz. 2) Von Hindenburg is met absolute meerden heid tot President van de Duitsche republiek herkozen. Hitier kreeg ongeveer van de stemmen, die de vorige maal op den candi- daat van Stahihelm waren uitgebracht. Zaterdagavond is een aanslag gepleegd tegen het leven van Dr. Luther, den presi dent der Duitsche Rijksbank. Geruchten over een naderende omwente ling in Zuid-Slavië, gericht tegen den koning. Behandeling door het Ned. Instituut vooï volkshuisvesting en de Nat Woningraad van het rapport over de huisvesting yan kroti bewoners. SCHIP IN NOOD Men meldt ons van Ameland: Hedennacht strandde op het Bornrif, Noord west-Ameland, het Duitsche s.s. Nobis van Stettin, geladen met steenkolen. De bemanning is nog aan boord. De sleepboot Oceaan van de firma Doekes, heeft getracht het schip vlot te brengen, tot dusver echter zonder resultaat. De sleepboot Texel van dezelfde firma is ter assistentie onderweg naar hier. De stoomred- öingboot „Insulinde" van Oost Mahorn blijfti ter eventueele assistentie bjj de boot. HOOG WATER De landerijen tusschen AmersfoorC efl Baarn liggen blank, daar de Eem buiten de oevers is getreden. De Drentsche A is op verschillende plaat sen buiten de oevers getreden, EEN SMOKKELDRAMA BIJ AALTEN Gisternacht is aan de grens te Aalten een 16-jarige Duitsche jongen uit het naburige Spork, die voor smokkelaars op wacht stond, door een Duitschen kommies met een schot door 't hart gedood. Daar de jongen zich juist op NederlandscK gebied bevond, werd de burgemeester van Aalten telefonisch gewaarschuwd, die onmid dellijk een onderzoek ter plaatse instelde. Ook het parket uit Zutphen en de inspecteur der belastingen uit Winterswijk zijn reeds voor een onderzoek overgekomen. BEHOUDEN BINNEN De stoomboot „Staid Steenwijk" is Zater dagmiddag behouden te Steenwijk aange komen. De boot was Donderdagmiddag vastgeloo pen hij Doornspij kerberg in de nabijheid van Elburg: van de deklast zijn 17 vaten vet weggeslagen. Verder liep het schip geen schade op. Op Vijfhuizerberg bij Roosendaal (N.Br.) ad op den onbewaakten overweg een ernstig had op c ongeval plaats. Mej. Palings van Roosendaal wilde met haar rijtuig den ovenveg oversteken toen de trein uit Bergen op Zoom daar passeerde. Het rij tuig werd door den trein gegrepen en een eind weegs meegesleurd. Het paard werd dood in een der sloten langs de spoorlijn gevonden, terwijl het voertuig geheel werd vernield. Mej. Palings, die tus schen de buffers van de locomotief werd van daan gehaald, bracht het er wonder boven wonder, levend af. Met denzelfden trein naar Roosendaal vervoerd, werd zij in het zieken huis Charitas opgenomen. De geneesheer con stateerde, dat z(j een ernstige kneuzing aan de knie had bekomen. Voor zoover, na geno men röntgen-foto's kon worden nagegaan, hoeft zjj geen ernstige inwendige kneuzingen bekomen. Haar toestand is naar omstandig heden vrij goed te noemen, TWEE MEISJES VERDRONKEN Te water gewaaid. Te Erica (Dr.) heeft Zaterdagmiddag een droevig ongeluk plaats gehad. Twee 10-jarige meisjes, dochtertjes van L. Vos en J. Schepen, zijn nabij de woning van eerstgenoemde, tengevolge van een wind vlaag in het kanaal geraakt en beide ver dronken. Het lijkje van het kind van Sche pen werd spoedig opgehaald. Naar dat van het andere kind is tot Zondagmorgen ver geefs gedregd. ONDER EEN STEENHOOP BEDOLVEN Op de zolder van een perceel aan het Prinsenbolwerk te Haarlem werden drie timmerlieden onder een neerstortende steen hoop bedolven. Twee hunner zagen kans zich zelf te be vrijden. De derde echter, do 27-jarige W. moest geholpen worden. De drie slachtoffers werden naar het St Elisabeth-gasthuis ver voerd. waar twee van hen ter observatie zijn opgenomen. W. heeft vermoedelijk zijn wervelkolom ge- knensd; van den 20-jarigen do K. zijn rug- spieren of ruggewervels beschadigd: de dor de kwam geheel met den schrik vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1