Uiruuir ^Criïistift (ïourattt Mm!M§ Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Verjongd, maar onveranderd BINNENLAND. 3 N V. HOUTHANDEL U J. VAN SCHIJNDEL C» ABONNEMENT: Per kwart na! 3.25 (B^schikklngskosten 0 15.) Per week n 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6,— Bil dagelijksche zending 7.— Alles bij" vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad iVz cent Znndaeshlnd niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3629 ZATERDAG 9 APRIL 1932 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels.LITVt Elke regel meer032Y[ Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend -.0.10 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit VIER bladen ■fO-Ue EERSTE BLAD. De plaats van het liberalisme in onze politiek Het karakter van de bijeenkomsten der Liberale Staatspartij schijnt zich min of meer aan te passen bij de volks aard van de provincie, waar men ver- gadert. De algemeene opvatting is, dat net Zuid-Hollandsche volksdeel over 't ge heel genomen natuurlijk gemoedelijker en op godsdienstig gebied minder be hind is dan het logische Friesche ras, dat de tegenstelling scherp en markant trekt En iets van dat onderscheid proeft men ook. tot op zekere hoogte al weer, in de vergaderingen, welke de Liberalen hielden een vorig jaar in Rotterdam en thans (de jaarvergade ring) in Leeuwarden. De inleidingen, welke op eerstbedoel de vergadering werden gehouden, heb ben aanleiding gegeven tot veel pers polemiek over de vraag, hoe het libera lisme, als politieke partij, tegenover de godsdienst staat. Een discussie, welke in de laatste maanden in een eer.igszins andere bedding is gekomen en duidelijk heeft gemaakt dat in de liberale partij twee stroomingen om de leiding gaan twisten: de richting, die de (vrijzin nige) godsdienst rechtstreeks invloed wil toekennen op de politiek en de an dere, die vasthoudt aan het historisch liberale beginsel: „Blijf mij in de poli tiek met uw Bjj bel teksten van het lijf". Deze nuanceering in de Vrijheidsbond öven,kan ongetwijfeld van beteekenis worden ien h' voor de praktische omgang met andere, vooral rechtsche politieke groepen; al hebben wij er ons van meet af veel min der van voorgesteld dan sommige geest verwante' bladen blijkbaar hebben ge daan. Hoe het zü, te Leeuwarden is van eenige godsdienstige gemoedelijkheid van het liberalisme niets geblekengeer. stem uit het kamp der meer religieus aangelegde liberalen werd gehoordhet /ba! was de oude garde, die het woord had eezicifen de richtlijnen voor de eerstkomende verkiezingscampagne uitstippelde. gvae i Dit is politiek niet zonder beteekenis. naar iBlijkbaar heeft het partijbestuur met p op groote nauwgezetheid alles vermeden, De g wat tot discussie tusschen de beide e eb et stroom in gen kon leiden; men wil het oude! Volgend jaar de strijd ingaan met het wel verjongde, maar in wezen onver- voiianderde liberalisme, zooals Goeman D^" Borgesius het heeft beleden, zooals Fock e'ïeeptJhet thans aan zijn volgelingen voor- te- bc%udt en zooals de groote liberale pers Biet propageert. T& De keuze der sprekers bewijst duide- ÏJ2J- ijk, dat de leiding in de liberale staats- rpartij niet op de hand is van het reli- peuze liberalismeterwijl er voorts een ogische lijn op te merken was in de ont- hiconWikkeling der verschillende referaten. De voorzitter, Mr. Fock, had de alge- meqne omtrek van het streven der libe- 'alen geteekend, zooals dat volgens hem crtroi|)oodzakelijk is. Daarop volgde een rede van Mr. H. F. van Leeuwen, directeur pan de Twentsche Bank in Amsterdam, uurhuWelke zich beter bij de economisch- efser®J ïnancieele tijdsomstandigheden, dan bij fle liberale politiek aansloot. Baiw Bit bleek voldoende uit de aanhef van re^evoering, welke aldus luidde „Bankwezen en politiek verdragen 34 Jlkaar niet. Bankwezen wil beoefend ivorden, los van partij-godsdienstige of ectarische invloeden, en de geschiede- lis is er om met voorbeelden aan te too ien, dat het aan financieele instellingen, :edreven vanuit een sectarischen ge- ichtshoek, veelal slecht is vergaan." De woordkeus van deze stelling be- •edigt ons nietmaar dat er elementen tn waarheid in liggen, ontkennen we venm*n- En niemand onzer zal het b loen, die deze week de lange lijsten van den zei ennissen, geestverwanten en geestver- corporaties heeft ingezien, welke Itemaal het slachtoffer werden van on- •antwoordelijke bankierspolitiek, al of liet gepaard gaande met opzettelijke eens iiisleiding van het publiek. 1J*.n Indien echter deze kwalificatie en het en m eit, dat deze inleiding over het bank en.,, rezen ingevlochten werd in de serie Gont feferaten op een politieke partijdag, het ibliek zouden moeten suggereeren, dat it liberalisme toch eigenlijk in de fi- lancieele wereld de leiding zou behoo- ren te hebben, dan zouden we ons daar tegen met alle kracht moeten keeren. Immers, dan zou dit een symptoom zijn der oude liberale gedachte, dat by benoemingen liberalen altijd de voor rang moesten hebben, omdat liberaliteit en bekwaamheid synoniemen waren. Noch de liberale levensbeschouwing, noch een christelijke naam kunnen een débacle voorkomen; het welslagen ook in het bankwezen hangt af van een voorzichtig beheer en een deskundige leiding en het valt niet in te zien, waar om deze noodzakelijke voorwaarden het onbetwiste domein zouden zijn van het liberalisme. We willen dan ook deze redevoering liever niet zien in het politieke verband, waarin ze werd uitgesproken, maar als neutraal onderwerp en dan brengen we er gaarne hulde aan. Het tweede referaat, dat van Prof. Dr. G. M. Verrijn Stuart gal' meer kleur aan de liberale bijeenkomst. Deze spre ker handelde over „Economische tegen stellingen tusschen Liberalisme en So cialisme". Betoogd werd, dat het libera lisme veelszins is verjongd, maar dat ziin beginselen onveranderd zijn geble ven. De economische vrijheid en zelf verantwoordelijkheid zy'n in de laatste jaren wel door verschillende overheids maatregelen beperkt, doch deze passen uitnemend in het kader der liberale eco nomische politiek. „Al deze maatregelen van „interven- tionistischen" aard tasten het beginsel der liberale politiek niet aan, doch doen dit beter tot zijn recht komen. Gaat ech ter het „interventionisme" verder, b.v. in den vorm van beschermende handels politiek of van kunstmatige loonopdrij- ving door verkeerde werkloozenonder- steuning of te hooge loonen in over heidsbedrijven, zoo wordt het beginsel van het liberalisme aangetast." Daartegen moet dus gewaakt worden en dat is de tegenwoordige taak van de Vrijheidsbond. De „planhuishouding" van het socialisme kan daarbij geen dienst doen. Men moet het zoeken in „soepeler loonvorming" en niet te hooge werkloozensteun en anderzijds in het beramen van maatregelen tegen te groo te fluctuaties (dobberingen), welke zich ook zonder het overdadige interven tionisme (hier: overheidsbemoeiing) van onze dagen in de economische ont wikkeling kunnen voordoen. Deze spreker wees dus naar links de aanraking met het socialisme af en baande daarmee de weg voor de rede van Mr. Joh. J. Belinfante over „De Encycliek Quadragesimo Anno en de liberale beginselen". Er zat dus een politieke climax in de congresredevoeringen. Want Mr. Belin fante kwam schrik niet tot de verbijsterende conclusie, dat de Paus op en top liberaal is. Niemand zal ontkennen, dat deze ma tador onder de journalisten een vat vol geleerdheid is, en dat hij ruimschoots de gave bezit om de gedachtengang van den Paus met eigen woorden weer te geven. Maar des te meer verbaast het dan, dat deze primus inter pares onder de verslaggevers tot zoo zonderlinge conclusie komt. Blijkbaar heeft hij eerst een collega, minder bekwaam in het samenvatten van eens anders gedachten dan hy zelf, een uittreksel laten maken en is hij daarop afgegaan. Doch, hoe dat zij, het is alweer merk waardig, dat de partijleiding dit onder werp, waarbij het toch niet in de laatste plaats gaat over politiek en sociale ethiek, niet liet behandelen door laat ons 't zoo zeggen een religieus libe raal. maar door een doorgefourneerd anti-clericaal en oer-conservatief lid van de partij. Dit treft te meer, omdat de spreker in zijn bewijsvoering, dat het libera lisme feitelijk gerechtigd is den Paus te annexeeren, vooral uitgaat van de stel ling, dat de Paus nauwlijks rept van de wetgeving, maar dat h(j wil, „dat heele menscher.groepen worden teruggevoerd tot Christus, dien zy verloochend heb ben", een opvatting, welke volgens Mr. Belinfante vrijwel overeenkomt met de liberale stelling, dat „wetten zonder zeden niets baten". Waarom de liberalen dan ook opkomen tegen het streven om ter verbetering van de toestanden de maatschappij te persen in een wettelijk keurslijf van koude, harde dwangbepa lingen waardoor de geest der menschen niet verbeterd wordt en slechts schijn- hervormingen worden tot stand ge bracht." Eigenlijk staat men stom verwon derd, dat deze spreker de Roomsch- Katholieken niet uitnoodigt om, gelyk het in de dagen van Olim het geval was, zich achter de liberale vaan te scharen want met alle waardeering voor de laat ste Encycliek beteekent heel het betoog niets anders, dan dit: de liberale begin selen zy'n op politiek gebied het een eri het al en het goede, dat wy in andere partyen vinden is louter liberalisme. Dat er een afgrond ligt tusschen de levensbeschouwing, welke Christus tot allesbeheerschend centrum kiest en de humanistische opvatting, dat wetten zonder zeden niets baten, wordt in dit betoog volkomen genegeerd. Doch men moet dit wel doen, om tot de conclusie te komen, dat er maar één juist politiek beginsel ishet liberalisme. En de bedoeling van heel de jaarver gadering was blijkbaar om die suggestie bij de vergaderden en het volk te wek ken. Het zal de moeite loonen, dat in een volgend artikel nog iets nauwkeuriger te bezien. RECHTSWEZEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot vice-presi dent van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam Mr. H. de Bie, thans rechter in gemeld college. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: Ir. G. F. H. Houben, directeur van den Rijksdienst Zuider- zec-steunwet, en T. van Maanen, adjunct directeur van de Ned. Heidemaatschappij. VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan Ir. W. H. van Leeu wen, president-directeur van de N. V. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, verlof ver leend tot het aannemen van zy'n benoeming tot commandeur in de Orde van de Kroon van België, en aan J. Hornstra, directeur der Ned. Aanneming Maatschappij, voorheen firma H. F. Boersma N.V., te 's-Gravenhage, tot het aannemen van zy'n benoeming tot ridder in do Orde van de Kroon van België. METEOROLOGISCH INSTITUUT. By Kon. besl. zy'n by het Koninklijk Meteo rologisch Instituut benoemd tot directeur de adiunct-directeur P. M. van Riel en tot radio telegrafist-observator 2e klasse de observator S. van Egten. ZUIDERZEEWERKEN. By Kon. besluit zijn by den dienst der Zui derzeewerken de eerstaanwezend-ingenieur Ir. .T. Tli. Thysse, te 's-Gravenhage, bevorderd tot hoofdingenieur en de ingenieur Ir. J. Postma, te 's-Gravenhage, tot eerstaanwezend- ingenieur, RIJKSWATERSTAAT. By Kon. besluit is aan den bureelambtenaar (bureelchef) van den Rijkswaterstaat G. van Unen, te 's-Gravenhage, op zy'n verzoek, eer vol ontslag uit zijn betrekking verleend. VISSCHEN MET ALLE GEOORLOOFDE VISCHTUIGEN Bij beschikking vian den Minister van Binnenlandscló Zaken is toegestaan tot en met 31 Mei 1932 te visschen met alle geoorloofde vischtuigen in: de wateren, gelegen in den Wieringermeer- polder en het An.stelmeer onder de gemeen ten Anna Paulowna en Wieringen. ARBEIDERSWONINGBOUW RENTE VOORSCHOTTEN De Minister van Arbeid en van Financiën hebben goedgevonden te bepalen, dat voor de voorschotten, waarvan de definitieve vaststelling plaats vimdt op of na 8 April, de rente 5 pCt. zal bedragen. MR. A. FENTENER VAN VLISSINGEN De presiden* van den Hoogen Raad, mr. A. Fentener van Vliósing.-n zal Zaterdag 23 April den 7U-jarigen leeftijd bereiken. HET JUBILEUMJAAR DER N.C.R.V. De Nederl. Chr. Reisvereen. ziet weer dagelijks haar ledental toenemen. Men meldt ons da thans zich voor de a.s. Jubi leum-Sterreizen reeds meer dan 200 deel nemers lieten inschrijven. Ongetwijfeld zal het nieuwste plan de'cr organisatie een goedkoope Rijnreis met Standplaats Bad Honnef het doem lu deze korte reis, van 14 tot 17 Mei zijn be trokken: Keulen, Bonn, het Zevengebergte, het Ahndal. Het Centraal Bureau der N.C R.V., gevestigd 's-Gravenhage, YVeteringka- de 22a, geeft gaarne nadere inlichtingen. NEDERL. SPOORWEGEN Bij de Nederlaniasche Spoorwegen zijn benoemd: tot afdeelingschef le kl. de refe rendaris dr. F. G. J. Borgerhoff-Mulder te Utrecht; tot inspecteur le kl. de inspecteur 2e kl. D. N. Foest te Maastricht IB. De directie heeft den onderafdeelings- chef J. H. Riiddering wien na een ruim 50- jarigen diensttijd ontslag is verleend, we gens zijn buitengewone verdiensten den rang van Inspecteur toegekend. CRISIS-FINANC1ERINGS-M1J STEUN AAN ONDERNEMINGEN In de laatste vergadering van den Nyver- heidsraad hebben vertegenwoordigers uit de voorloopige commissie, welke de oprichting van een Crisis-Financierings Maatschappij tracht te bevorderen, de plannen dier commis sie om door de crisis in de knel geraakte industrieele ondernemingen, welke na grondig onderzoek levensvatbaar blijken te zy'n, door het verleenen van aanvullende credieten en het geven van deskundige adviezen te steunen uitvoerig uiteengezet. Na een gedachten-, wisseling, waarbij de voor- en nadeelen van bedoelde plannen in het licht zy'n gesteld, heb ben de leden van den Raad toegezegd, dat zy den besturen hunner organisaties in overwe ging zullen geven, om die plannen nogmaals te bespreken en vertegenwoordigers van de voorloopige commissie uit te noodigen. by die besprekingen aanwezig te zyn- NATIONAAL CRISIS COMITÉ WEEK VAN 29 KAART—4 APRIL In de week van 29 Maart tot en met 4 April ontving het Nat. Crisis-Comité een be drag van f 24.046.35 aan giften, waardoor het totaal steeg tot f 773.367.93. In geld werd uitgekeerd f 22.807.16 in de de afgeloopen week, dus in totaal f 151.352.76 Aan b-steun (extra hulp aan werkloozen) f 74.521 in de afgeloopen week. dus in to taal f 261.245.25; bovendien heeft het Nat. Crisis Comité uitgedeeld 182 dekens en 55 ton eierkolen. WATERSCHAP SCHOUWEN GEEN VERMINDERING VAN WEDDE Ged. Staten van Zeeland hebben goedkeuring onthouden aan het besluit van bet waterschap Schouwen, tot vermindering van de jaarwedde van den ontvanger-griffier, op grond van het feit, dat die jaarwedde op 29 September 1930 is vastgesteld vooi den tyd van 5 jaar en wy- ziging der regeling i c. vermindering der jaar wedde binnen het tijdvak zonder medewerking van den betrokkene niet geoorloofd voorkomt. LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN PER 1 JULI EN 1 OCTOBER A.S. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft, zooals we gister nog in een gedeelte van onze oplage hebben medegedeeld, een voorstel tot ve'.aging van de bezoldigingen, periodieke verhoogingen, premiën, toelagen verdere vergoedingen bij den personeelraad ingediend Zy schryft daarby: De slechte uitkomsten van het bedryf heb ben ons genoopt, de mogelijkheid van een loonsverlaging onder de oogen te zien. Volgens voorloopige cijfers van het jaar 1931 zal dit jaar een tekort van ongeveer 2 millioen gulden opleveren. Echter zou het, dank zij verschillende bezuinigingsmaatregelen, moge lyk geweest zijn, het loopende jaar zonder verlies te doen sluiten, indien de ontvangsten zich op het reeds belangrijk verlaagde peil van 1931 gehandhaafd hadden. Instede daar van, zyn zy' in het nieuwe jaar tot dusver zelfs in sterkere mate dan tevoren terugge- loopen, en er is geen enkele aanleiding, die verbetering zou doen verwachten- De geschatte ontvangsten van Januari toonen een vermindering van f 2.445,000 die van Februari, onder den gunstigen invloed van het feit, dat die maand een dag i telde dan gewoonlijk, een van f 1.462.000. De uitgaven zijn in die twee maanden met slechts ruim f 400 000 gedaald. Ook als de definitieve cyfers, zooals gewoonlijk, meevallen, zullen de eerste twee maanden van het jaar het tekort met ongeveer 3 millioen gulden vergrooten. Op deze basis moet voor het geheele jaar een tekort van 15 millioen tot 20 millioen gulden verwacht wórden- Onder deze omstandigheden achten wy ons verplicht, tot loonsverlaging over te gaan, waartoe de in de laatste jaren ingetreden alge meene prijsverlaging zeer zeker de gelegen heid opent. Naar ons oordeel zal de verlaging bepaald moeten worden op tien procent van alle be zoldigingen, periodieke verboogingen, pre miën, toelagen en verdere vergoedingen. Over een geheel jaar zal daardoor een besparing ongeveer 9 millioen gulden verkregen worden. Afgescheiden daarvan zal bijlage V van het R.D.V. 1926 herzien, en zullen de daarin aan gegeven vergoedingen belangrijk verlaagd moeten worden. De loonsverlaging zal 1 Juli a-s. moeten ingaan. Wy zy'n echter bereid, haar in de eerste drie maanden slechts voor de helft toe te passen, zoodat zy pas op 1 October ten volle in werking zal treden. Naar onze meening is het voorts wensche- lijk, den geldigheidsduur van het thans gel dende R. D. V., na wijziging overeenkomstig het bovenstaande, met één jaar, dus tot 1 Juli 1933 te verlengen. De nieuwe loonregelingen en de in bijlage V van het R. D-V. aan brengen wijzigingen worden ontworpen zullen u spoedig ter beoordeeling bereiken. Spoedvergadering Personeelraad. In een spoedvergadering van den Personeel raad is Vrijdagmorgen deze kwestie behandeld. De Raad sprak er zy'n groote verbazing over uit, dat in de conferentie van 29 Maart j-1. de directie zelfs met geen woord over deze verla ging heeft gesproken, hoewel toen reeds bezui- nigings-maatregelen aan de orde zyn geweest. De Personeelraad besloot deze zaak niet in behandeling te nemen, doch haar voor te leg gen aan de verschillende organisaties. HET HILDEBRAND-MONUMENT verzoekschrift teraad ge wem gen richten in het monument op te mo- dat gedeelte van de Haarlem merhout dat ten Zuiden van de Hertenkamp ligt. Wy hel over de voorgi de bezwaren i toen uitvoerig •an ingelicht en tegen bovenge B. en W. edeeld. B. dat zy de voorkeur ing einde Dreef grasveld tegenov (thans Prov stellen den Ri iet Comité af DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN KATWIJK Bij .Kotl Besluit is benoemd tot burge- meéster der gemeente Katwyk, Mr. W. J. Woldringh van der Hoop, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Westkapelle. iMr. W. J. Woldringh van der Hoop werd 19 April 1891 te Groningen geboren. Hij be zocht het gymnasium te Zutphen en werd in 1911 als student in de Rechten aan de Uni versiteit te Leiden ingeschreven. Hy promo veerde aldaar tot doctor in de Rechtsweten schap op stellingen in 1919. .Na zijn promotie maakte hij een reis om de wereld en in 1921 werd hy werkzaam ge steld op de gemeente secretarie te Voor schoten. Van 19161923 was hij woonachtig te Noordwijk. In laatstgenoemd jaar werd hy lid van den raad van Noordwijk als afgevaar digde van de C.-H. Party in 1923 werd hy benoemd tot burgemeester van Westkapelle. De nieuwe burgemeester is een groot lief hebber van sport, speciaal van golfsport. De installatie zal plaats heDben op 18 April a.s. STEUN AAN DE ZUIVEL- BEREIDING HET PSEUDO-MOERDIJKKANAAL COMITé VAN ACTIE TE ROTTERDAM STAAKT VOORLOOPIG DE WERK ZAAMHEDEN. Van het Comité van Actie, dat zioh te Rotterdam gevormd had tegen een pseudo-Moerdijkkanaal, vernemen wij, dat het in verband met de mededeeling gedaan door den Minister van Buitenlandsche Za ken in de Eerste Kamer der Staten-Generaal Vrijdag j.l., besloten heeft haar werkzaam heden voorloopig te staken. Het Comité zou het niettemin zeer op prijs stellen indien alle nog circuleerende re questformulieren teruggezonden worden aan den heer J. Hudig, Willemskade 23, Rotter- Waar het Comité gedurende den zeer kor ten tijd van haar werkzaamheden uit alle deelen van het land niet alleen blijken van instemming, doch ook zeer veel daadwerke lijke hulp voor de door haar gevoerde actie mocht ontvangen, heeft men ons verzocht aan al deze medewerkers den dank van het Comité over te brengen. NATIONALE WONINGRAAD HET RAPPCRT-VLIZGEN. In een gistermiddag in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand gehouden buitengewone ledenvergadering van den Nationalen Woningraad, is beraad slaagd over het rapport der commissie- Vliegen inzake de mueilijkheden, welke zich voordoen bij de exploitatie van de met financieelen steun van het Rijk en de ge meenten gebouwde woningen, en over den invloed van de huidige crisis op de exploi tatie van verèeniigings- en gemeentewonin g-en. Na een inleidend woord door den voor zitter, Mr. Dr. G. van den Bergh, hield de heer J. B o m m e r, secretaris van den Nationalen Woningraad en van de commis sie-Vliegen, een toelichting op een door het bestuur ingediende ontwerp-resolutie, waar in volle instemming wordt betuigd met den inhoud van het door de meerderheid van genoemde commissie uitgebrachte rapport en de wensch wordt uitgesproken, dat, zoo dra de tijdsomstandigheden dit mogelijk maken, de in dit rapport voorgestelde maat regelen in hun vollen omvang zullen wor den uitgevoerd. Tragisch noemde spreker het. dat nu na jaren van strijd het ideaal nabij scheen de doorvoering van het meerderheidsrapport der commissie-Vliegen tengevolge van de crisis, op overwegende bezwaren zou stui ten. Met betrekking tot de bouwkosten en de rente heersoht groote onzekerheid eii hetzelfde kan men ongeveer zeggen van de huurwaarde van arbeiderswoningen. Vervolgens hield de vergadering een spreking over den invloed van de huidige crisis op de exploitatie van vereenigmgs- en gemeentewoningen, welke bespreking in hoofdzaak van informatorisoh karakter UIT HET SOCIALE LEVEN ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN ARBEID, DIE STEUN VERDIENT! De ernstigre crisis in het bed de vakorganisatie voor een ni steld. Totdusver bepaalde z(j CORPULENTE MENSCHEN kunnen door een conscentieus gebruik van het natuurlijke ..Franz-Josef'-bitterwater, bereiken, dat zij ruimen stoelgang zonder forceeren hebben. Voornaamste Nieuws* (bit 1) Loonsverlaging bij de Nederlandsche Spoorwegen. Rapport van het C.N.V. over wat gedaan wordt ten behoeve van ontwikkeling en ont spanning van werkloozen. (bit 2) Napleiten over de mislukte Donauoonfe- Overstroomingen in Roemenië en Polen. Ernstig vliegongeluk in Italië. Narcotica-smokkel op de „Ile de France"* (bit 5) Er heeft zich een comité gevormd inzake Ie bezwaren ten aanzien van contingen- eering. (bit 9) Het 12^4-jarig bestaan van de K.L.M. De ongevallenverzekering. (bit Conferenties van de Commissies van Be heer der Geref. Kerken. Dividendverlaging Unilever van 10 tot 8 Dividendvoorstel Twentsche Bank 4 (v.j. 6%). De ^organisatie van bet Indische Volks* credietwezen II. Ons ZONDAGSBLAD bevat 0.m.: Nieuwe Christelijke hoeken (I), doot P. J. Ritsseeuw. Joosje en de hyacint, door Nel vatf der VIis. Op één r oot, door Ds. J. I. van Schaick. Belijdenisdoen, door G. Sevensma- Themmen. Herinneringen van een predikant, door, Ds. G. B. Westenburg. Openhartige brief (nieuwe serie). Voor de Jeugd. Kleuterkrantje. had. Het Chr. Nat. Vakverbond hield In het begin van dit Jaar een enquétte naar den om vang van dit werk en stelde met voldoening vaat dat in meer dan vijftig gemeenten zorg be steed- we^d *an ontwikkeling en ontspanning Meerdere kerkeraden. predikanten en alge meene christelijke jeugdorganisaties gaven ver heugende bewUzen van sympathie voor dit werk n.a. door lokaliteiten beschikbaar to stellen. Het vakonderwijs moet slch uiteraard beper ken tot enkel» op den voorgrond tredende be roepen. zooals tlmmeron, schilderen, moubelmaken. me taalbewerking .autogeen losse hen. motorenken nis. Gedeeltelijk geschiedt dit onderricht prac- tlsch en wordt aan de vaktheorie, o.a. het tee kenen. bijzondere aandacht beateed. Ook worden excursies georganiseerd die In verband staan met de beroepen waarin onderwijs wordt ge geven. Wat de algemeene ontwikkeling betreft. blUkt dat cursussen zön opgericht voor Nederlandsche taal. rekenen, vreemde talen, boekhouden, ge schiedenis. sociale wetgeving en economie. Terwijl de ontspanning niet slechts bestaat In het bezoeken van de lokalen waar lectuur en spelen aanwezig zUn, maar zich ook uit strekt tot gymnastiek en sport: voorts worden muziek- en zanguitvoeringen gegeven of kun nen werkloozen vrijkaarten krUgen voor het bezoeken van muziek en voordrachtenavonden. In de grootere plaatsen ls het werk voor de Jeugdige werkloozen van de volwassenen gescheiden. Op kleine ;rkloosheld niet i In dezelfde lui;.-' I'-m lui. Er zön plaatsen waar de toeloop naar de ont spanningslokalen en de diverse cursussen van vakonderwüs en algemeene ontwikkeling bui tengewoon ls. Aan de leiders van dit werk worden hooge elschen gesteld. Etndelllk kan nog medegedeeld worden dAt Mp-'ngdoenden belangstelling toonen door lelk, zoodat blina ov» ïlker koffie en 's middags thee wordt geschonken. staaf1 e6n eenlss2ln* hulaetüke sfeer ont- Het C.N.V. werkt voor de verdere ontwikke- Ing van den arbeid mede met het Ned. Jeugd- leiderslnstltuut. waarbü de alg. Chr. Jeugdbe weging Is aangesloten en do lnterdlosecane Jeugdcommissie. De chrlstelüko besturenbonden al of niet »n samenwerking met andere corporaties verrlch- HET DREIGENDE BAKKERS CONFLICT. De Rljksbemiddelaar grijpt in. De Pijksbemfddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft partijen, belrukken bij het dreigende conflict in het bakkersbedrijf te Rotterdam, opgeroepen tot een bespreking op 't Departe- I ment van Arbeid op Donderdag 14 April a^. HOOFDKANTOOR OPSLAOHo» OOSTZEEDIJK No 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ MASSAUHAVEN B0ERENGAD

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1