DONDERDAG 7 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HULP AAN DE DONAULANDEN WERKLOOZEN-OPROER TE ST. JOHNS DE TEGENSTELLING IN DE CONFERENTIE VAN VIER HOE DUITSOHLAND DE OPLOSSING DENKT Den eersten dag der Donau conferentie der vier mogendheden zijn de tegenstellingen aan het licht gekomen. Gebleken is. dat Tardieu en Mac Donald het tevoren eens waren geworden over een plan om de Donaustaten te redden door een milliartJenleening, wier verdwijning in een bodemloozen put dan zou moeten voorko men worden doordat tegelijkertijd een «groote en levensvatbare economische eenheid van die staten zou worden geschapen. De hoofdvraag is nu echter of het tolunie- of voorkeurstarievensyseem, tot de betrok ken Donaustaten beperkt, werkelijk een vol doende economische eenheid zou tengevolge hebben. Het is bij de besprekingen te Londen den ieersten dag reeds duidelijk geworden, dat men het daarover niet gemakkelijk eens zal worden. Van Fransch-Engelsche zijde is voorgesteld dat de andere mogendheden (dat wil dus zeggen: Duitsdhland en Italië in de eerste plaats, maar ook anderen, o.a. ons land) de voordeelen zullen opgeven, die de meestbe- gunstigings clausule in hun handelsovereen komsten met de Donaustaten hun -biedt. Italië's antwoord moet ongeveer dit ge weest zijn, dat men niet de vijf of zes Donau staten onderling moet laten beraadslagen over hun gemeenschappelijke^ economische eenheid, maar dat een conferentie van negen of tieji: de groote mogendheden mét de Donaustaten, deze zaken onder de oogen moet zien. En Grandi maakt daarbij de op merking, die door Tardieu wel niet misver staan zal zijn, dat de handelsovereenkomsten voor lange-n duur, die met de Donaustaten gesloten zijn, van heel wat meer beteekenis zijn dan het bankiersgeld, dat in. avontuur lijk operaties gewaagd is. Van de zijde der Duitsche delegatie werd nog zakelijker op de kwestie ingegaan. Von Bulow beloofde met cijfers te zullen bewij zen, dat de Donaustaten niet met het plan van onderlinge voorkeur geholpen zijn en dat de betreffende staten niet in staat zullen zijn bun eigen land-bouwproductie volledig op te nemen. De Duitsche delegatie kwam dan ook al voor den dag met een algemeener plan, hetzij van voorkeurtarieven of als tolunie, een plan waarbij ook Duitschland, Polen en Italië opgenomen zullen zijn. Eerst dat zou een voldoende groot economisch gebied zijn waarbinnen uitwisseling van industrie en landbouwproducten mogelijk is. Wil men toch het beperkte Donauplan door zetten dan wil Duitschland zich daar welis waar niet aan onttrekken, doch dan moet Tsjeoho Slowakije buiten bet plan gesloten worden, omdat dit land anders een veel te grooten voorsprong zou hebben op de andere jndustrieele naburen der Donaustaten. Deze uitzondering van Tsjecho Slowakije 'door de Duitsche delegatie zou men kunnen beschouwen als troef in Duitsche handen tegen het feit dat Frankrijk om economische maar vermoedelijk ook politieke redenen Bul garije eenvoudig buiten het Donauplan wil houden. De tegenstelling op de viermogendheden- conferentie teekent zich dus reeds duide lijk af. Frankrijk tracht van den noodtoestand in (Midden-Europa die in dreigeneïe staatsban kroeten tot uiting komt en van zijn tijdelijk financieel overwicht gebruik te maken om zijn begenomie te vestigen in dat gebied. Duitschland, geholpen door Italië streeft naar een meer natuurlijke economische een- beid van Europa, die door Frankrijk al sinds jaren gevreesd wordt, als het pan-Germanis- itisch ideaal: een Europa waarin Duitschland economisch en straks wellicht ook politiek, de lakens uitdeelt. De rol, die Engeland hierbij speelt, is niet zoo heel onbegrijpelijk. Het moet Engeland er vooral om te doen zijn hulp te verleenen bij het scheppen van orde in Europa, omdat Amerika, de groote schuldeisdher van allen, dit als voorwaarde heeft gesteld voor het ver leenen van concessies op financieel gebied. Het moet daarbij natuurlijkerwijs wel bang zijn voor een al te 6terk overwicht van een der vastelandsmogendheden en daarom valt aan te nemen, dat de ruggesteun die Tardieu aan Mac Donald zal hebben bij de onderhan delingen te Londen wel niet van zoo bijster stevigen aard zal zijn en dat de Engelsohe publieke meening, indien zij hierover gelicht wordt, wel meer voor het Duitsohe streven naar een algemeen pacificatieplan zal gevoelen dan voor de partieele herstelpo ging met politieke bijsmaakjes, waartoe Frankrijk het initiatief heeft genomen. DE REGEERINGSGEBOUWEN BELEGERD In de hoofdstad van New Foundland, St. Johns waar reeds eenige weken geleden ern stige werkloozen-onlusten plaats vonden, waarbij de minister-president mishandeld dreigde te worden, zijn tihans opnieuw on lusten van veel ernstiger aard uitgebroken. Een menigte van 15.000 menschen heeft het parlementsgebouw en de regeeringsgebouwen bestormd, een groot deel van den inventaris vernield en de meeste leden der regeering en bijna de heele politie-maoht in het ge bouwencomplex ingesloten. De menigte bar ricadeerde het gebouw en ook gedurende den nacht hielden 4000 menschen het gebouw belegerd. De ontevredenheid ontstond door de werkloosheid die daar heerscht en -waartegen onvoldoende maatregelen worden genomen, terwijl de uitkeeringen onvoldoende zijn. Na-der wordt gemeld, dat de rust hersteld is nadat 300 mam van het verbond van oud- strijders waren georganiseerd, die de bewa king der hoofdstraten en officieele gebouwen op zich namen. De ministers en de politie konden worden ontzet em konden het parle mentsgebouw verlaten. Een der ministers heeft den gouverneur verzocht, den minister-president Squires tot aftreden te dwingem, teneinde de opwinding onder de bevolking te doen bedaren. Squires die aan vankelk door de woeste menigte was opgesloten in het parlements gebouw, heeft tenslotte kans gezien, met de hulp van eenige geestelijken te ontsnappen. De menigte drong daarna in een drank depot der regeering binnen, maakte zich meester van alle daar aanwezige voorraden Pii ging vervolgens uiteen. Nog wordt uit St. Johns gemeld: Er heeft geen zitting van -het parlement plaats gehad, wijl die minister-president nog steeds afwezig is en het niet mogelijk is, met hem in verbinding te treden, om zijn beslissing te vernemen. De animositeit tegen Squires is zeer hevig. Manifestanten doorkruisen de stad, eischen Squires' aftreden en dreigen met nieuwe LINDBERGH'S BABY ONDERZOEK DOOR DE KUSTWACHT Schepen van de Amerikaansche kustwacht hebben gepatrouilleerd in de omgeving Vineyadhaven, in Massachussetts, teneinde te trachten contact te krijgen met de ontvoerders van de baby van Lindbergh. Er gaan geruch ten, dat de ontvoerders zich aan boord zouden bevinden van een jacht dat langs de kust van Massachussetts kruist.. Contact met de ontvoerders. Curtis, een scheepsbouwer te Norfolk, die Lindbergh behulpzaam is bij de opsporing zijn kind, deelt mede, dat hij in contact is komen met de ontvoerders en dat het kind het goed maakt. NEW-YORK, 7 April. Men meent thans goede reden te hebben om aan te nemen, dat- de baby van Lindbergh spoedig bij de ouders zal terugkeeren. In de eerste plaats heeft de gouverneur Moore van New-Yersey verklaard, dat hij gelooft, dat het kind in leven is en zal worden teruggegeven. John Curtis, de millionnair-scheepsbouwer, is naar Norfolk teruggekeerd en verklaarde, dat hij een contact heeft tot stand gebracht met de onderhandelaars der ontvoerders, die hem verzekerde, dat de baby in leven en gezond is. De geheime vluchten van Lind bergh tijdens het week-end worden be schouwd als in verband te s:aan me' de on derhandelingen omdat hij sinds 1 Maart op zijn landgoed was gebleven. In politiekringen en ook in het huis van Lindbergh is men optimistischer gestemd dan voorheen. De openingszitting De Donauconferentie der vier groote mo gendheden is gistermiddag in het Rngelsche departement van buitenlandsche zaken ge opend. In het communiqué over de eerste zit zing -wordt gezegd, dat een commissie ge vormd is. die rapport zal uitbrengen over den tegen woord i gen economischen en financiee- Jen toestand der Donaustaten en de voor de oplossing der vraagstukken meest geschikte maatregelen. Dit rapport zal morgen worden uitgebracht Verder zijn de vertegenwoordigers der vier mogendheden overeengekomen, een commis sie van deskundigen te benoemen, die de in liet onlangs gepubliceerde rapport der finan cieeie commissie van den volkenbond aan de orde gestelde vaagstukken zal bestudecren. Naar verklaard wordt, had de conferentie 'n zeer bemoedigend verloop. Er wordt ech ter op gewezen, dat de financieeie kwestie »og nauwkeurig bestudeerd moet worden en De vooruitzichten. Uit Londen wordt nog gemeld: De Donau- conferentie zal, naar Reuter meent te we ten, waarschijnlijk niet langer dan een of twee dagen duren, in verband met de her vatting van de ontwapeningsconferentie op Maandag a.s. Men verwacht, diat de besprekingen een min of meer informeel karakter zullen dra gen en niet meer zullen zijn -dan de prelimi- nairen voor de belangrijke conferentie, die later gehouden zal worden met de betrokken Donaustaten. Ook acht men helt waarschijnlijk, dat de Fransche voorstellen zoo deze tot in bijzon derheden mochten worden ingediend, op op positie zullen stuiten, onder voorwendsel, dat zij geen voldoend uitgebreiden grom' ïen voor steun aan het bedrijfsleven in het Donaubekken. Verder wordt te Londen verzekerd, dat de financieeie kanten van het vraagstuk al zijn zij te Londen door de Fransche en Engel- sche financieeie deskundigen besproken, nog een diepgaande studie vereischen. De geruchten in de Fransche pers over bereikte overeenstemming tusschen Tardieu Mac Donald acht de „Morningpost" over- Besprekingen. Staatssecretaris von Bülow heeft heden middag een onderhoud gehad met den Itali aanschon minister Grandi, waarbij ook de Duitsche gezant jhr. von Neurath tegen woordig was. Vanmorgen ontving von Bülow den Oosten rijkschen gezant, baron Frankenstein. De Britsche premier gaf vanmiddag een déjeuner ter eere van de Duitsche cn Itali- aansche gedelegeerden. Het meenlngsverschll. LONDEN, 7 April. De „Times" weet mede te deelen, dat de Duitsche vertegenwoordi gers op de Londensche Donauconferentie voornemens zijn de conferentie heden aan de hand van verzameld materiaal aan te toonen dat het Fransche Donauplan onprac- tisch is. Als tegenvoorstel zouden zij willen komen met het plan van een tolunie, waarbij alle landen van het Donaubekken zich kunnen aansluiten. Duitschland, Italië en Polen inbe grepen, terwijl waarschijnlijk Tsjecho-Slo- wakije er buiten zal vallen. De „Times" weet verder mede te deëlen. dat de Oostenrijksche gezant te Londen na mens zijn regeering Mac Donald als voor zitter der Donau-conferentle een memoran dum heeft overhandigd, waarin Oostenrijk van zijn nabuurlanden en van andere Euro- peescl-' staten 'n preferentiëele behandeling voor zijn indu&triëelsa uitvoer eischi. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN DUITSCHLAND Een oproep van het Centrum De Duitsche centrumspartij publiceert een oproep, waarin het o.m. -heet: Op 10 April a.s. wordt Hinderiburg's over winning volkomen. Het eenig gevaar is thans, dat degenen, die bij den eersten stembusgang hun plicht deden, thans nalatig worcïen. Om echter het doel te bereikken, is het noodig, dat een ieder aan den strijd deelneemt en niemand wegblijft. Hindenburg is Duitschland vërtrouwens- ian, hij is de waarborg voor een rustige ont ikkeling der natie tot nieuwe welvaart. Daarom mag op 10 April geen enkele stem ontbreken. Het is integendeel zaak nieuwe stemmen te werven in stad en land. Vermaan uit het Saargebied De Duitsch-Saarlandsche volkspartij, de sociaal democratische partij, de economische partij en de centrumspartij van het Saarge bied richtten aan het Duitsohe volk, nu zij zelf niet aan de verkiezingen kunnen deel en, een oproep om eensgezind te zijn. „Duitschlands lot is ons lot. In de groote na tionale vraagstukken waren wij hier in het Saargebied één, en deze eenheid heeft aan het Saargebied zijn Duitsch karakter behou- Duitsche broeders, Duitsche zusters, stelt het welzijn des vaderlands boven het partij belang. Zijt één, waar het geldt dien eenig grooten Duitsoher, Hindenburg! Briinings verkiezingstournee. In een rede te Erfurt zeide Brüning o.a.: In de buitenlandsche politiek zullen de ze nuwen op een zware proef worden gesteld gedurende de eerstvolgende maanden. Het Duitsche volk moet kracht hebben tot een heid te geraken in een jaar, dat wellicht over het lot van geslachten beslissen zal. De rijks- president moet Zondag a.s. een nog grooter aantal stemmen dan te voren behalen, daar dit aan de leiding der buitenlandsche poli tiek ten goede zal komen. Sprekend over de agitatie der nationaal socialisten zeide de kanselier: Waar men mil lioenen menschen aldus meesleurt naar het rijk dor droomen, moet later voor de aanhan gers dezer partij een ontwaken volgen, en een reactie zoo fel, dat geen staatsmacht in staat zal zijn ze meester te worden. VOORKOMT TANDBEDERF en poe tit's avonds en 'smorvjens met TROEBELEN TE UJIJI Tusschen Arabieren en inboorlingen. Uit Dar es Salaam wordt gemeld: Een ernstige «botsing tusschen inboorlingen en Arabieren is te Ujiji, van ouds het cen trum van den Arabischen slavenhandel, Voorgekomen. De plaats ligt aan het Tanga- nyikameer en is bekend geworden doordat Stanley er in 1871 Livingstone heeft gevon den. Er zijn 40 menschen gekwetst. Een re- geeringscommissaris is naar de stad vertrok ken om er een onderzoek in te stellen. DE TOESTAND IN BRITSCH INDIE De jaaryergadering van de Con grespartij verboden. De regeering te New Delhi heeft besloten de as. jaarlijksohe algemeene vergadering van de congrespartij te verbieden. BONCOUR PERMANENT VOLKENBONDS GEDELEGEERDE De Fransche President Doumer heeft de decreten onderteekend,waarbij Paul Boncour tot permanent gedelegeerde bij den Volken bond wordt benoemd ter vervanging van Briand, en waarbij de datum der parlemen taire 'verkiezingen op den len en den Sen Mei wordt gesteld. LLOYD GEORGE. Reuter meent te weten, dat Lloyd George besloten heeft, zich nagenoeg geheel terug te trekken van de actieve politiek in het lagerhuis, hoewel hij er zijn zetel zal behou- VERDU1STERINGEN VAN TWEE PARIJSCHE BANKIERS. De bankier Max Amerongen te Parijs is gearresteerd. Hij heeft verduisteringen ge pleegd, welke oorspronkelijk op 800.000 frs. geschat werden, maar die nu veel grooter blijken te zijn. Bovengenoemd bedrag wordt klaarblijkedijk alleen door de niet-betaalde belastingen gevormd, terwijl het heele pas sief 12 millioen frs. zou bedragen. Ameron gen heeft in die laatste jaren herhaaldelijk in koloniale fondsen gespeculeerd. Verder is de bankier Robert voor den rech ter van instruotae geleid. Deze moet bekend hebben, ongeveer 300.000 frs. bij hem gedepo neerde bedragen, voor particuliere doelein den gebruikt te hebben. De passiva van dezen man zouden ongeveer 20 millioen frs. bedragen. De vroegere sovjetspion Staneszewski is te Warschau tot 10 jaar tuchthuisstraf veroor deeld en zijn helpster tot 3 jaar tuchthuis- Beiden hebben in verbinding gestaan met den Poolscben majoor Demkowski, die ver leden jaar zomer gearresteerd en ter dood veroordeeld werd. In verband met deze zaak moest destijds de militaire attaché van het sovjetgezant- sohap de stad Warschau ovexhoast verlaten. DE ONTVOERINGEN IN AMERIKA. „Het Oosten", een Amerikaansch Hollan- dorsblad schrijft naar aanleiding van 't ge- val-Linidbergh, dat de laatste twee jaren in de Ver. Staten niet minder dan 2000 ontvoe- ringen hebben plaats gehad, waarbij die van de kleine Charles Lindbergh de meest- sensationeele is. Alleen in Illinois, den staat waarin Chicago ligt, zijn gedurende 1930 en '31 veertienhonderd personen tegen losprijs ontvoerd. Veertien van deze werden op los prijs vrij gelaten, vele anderen werden zon der losprijs losgelaten en honderden deden geen officieele aanklacht DE TOESTAND TE ST. JOHNS LONDEN, 7 April. Nadat gister de rust te St. Johns eenigszins was teruggekeerd, ontstonden 's avonds weer nieuwe onlusten. Er werden demonstraties door de stad ge houden, waarbij opnieuw het aftreden van Iden minister-president werd geëischt De eerste m/imister Sir Squires die gisteren met behulp van drie geestelijken uit het door d'e menigte belegerde rogeeringsgebouw kon vluchten, houdt zich nog steeds verborgen Er schijnen plannen te bestaan tot vorming van een nieuwe nationale regeering onder leiding van den leider der huildlige oppositie Allardice. Voorts heeft een comité uit do burgers een beroep gedaan op de gouver neur van Nw. Foundland Sir John Midillc- ton om de regeering-Squires te ontslaan. De gouverneur heeft hierop geantwoord, dat hij geen bevoegdheid heeft om regeeringen te ontslaan. Do toestand «blijft te St. John ge bannen. EET- EN DRINKGELEGENHEDEN TE BERLIJN Naar aanleiding van de Reichs-Gastwirts- Messe te Berlijn schrijft onze Duitsche corres pondent: Volgens de jongste statistiek bezit Berlijn 14256 „Gaststate", restaurants, waar gegeten en gedronken wordt naar de beurs van den bezoeker. De alkohol-vrije restaurants en do ontelbaar vele Konditoreien zijn hier niet. meegeteld. Op de millioenen-bevolking van de rijkshoofdstad gerekend, beteekent dit ge tal, dat er per 300 inwoners een lokaal ter beschikking staat Het ligt geheel in de lijn onzen tijd, dat de voorname eetgelegen- heden steeds meer in de minderheid geko men zijn. De groote wijn-restaurants Unter den Linden en in het westen hebben hun grooten strijd achter den rug, zij leiden een kwijnend bestaan of maken bankroet De vroegere restaurateur van „Hiller" het tegen over hotel Adlon gelegen wijnlokaal der di plomaten, verdient zijn geld beter achter het buffet van een „Stehbierhalle" in de buurt van Bahnhof-Zoo. Ik vermoed, dat, hij niet de eenigste is, die het voor juist gehou den heeft, zich naar de nieuwe verhoudingen te schikken. Bismarck heeft eens gezegd: „Wijn moet het nationale genotmiddel worden, want hij zou het zware temperament der Duitschers opfrissohen!" Maar Bismarck leefde onder heel andere tijdsomstandigheden en boven dien heeft hij een glas hier nimmer ver smaad. De Berlijner hangt met heel zijn hart aan zijn „Molle". Oorlog noch revolutie, ja zelfs niet de korte bierstaking kondën hem op andere gedachten brengen en de brouwerijen varen er wel bij. Sedert de omwenteling heeft de Berlijnsche gastronomie een nieuw ge laat gekregen. De onaanzienlijke „Budiken" zijn gegroeid tot enorme „Gross-Destilatio- nen" en de „Zylinder-Destille", waar eer tijds slechts voorname heeren met hoogen hoed verkeerden, moest plaats maken .voor het „Speise-Restaurant." De tallooze Konditoreien te Berlijn staan er minder gunstig voor dan de bierlokalen. De hooge huur maakte het velen vrijwel onmogelijk, den prijs voor kof fie, thee en gebak belangrijk te verlagen. Zuntz seelige Witwe was in dezen doortas tend. Deze vooraanstaande koffie- en thee firma heeft in alle deelen van Berlijn en ook in andere steden „Kaffeestuben" ingericht, smaakvolle interieurs, waar men een kop voortreffelijke koffie met suiker en room voor ?5 penning zonder fooi verorberen kan. Zuntz behaalde met deze doortastendheid een enorm succes. Beneden in den winkel kan men alles inslaan, wat met koffie en thee samenhangt, boven kan men ongestoord zijn krant lezen e,n een sigaartje rooken. Het vriendelijke „Fraulein" neemt uw bon voor het gewenschte in ontvangst en even later wordt in uw dorst voorzien. Wie naar Ber lijn komt, die moet zoo'n koffieiokaal binnen gaan. Hier ziet hij de duizenden zitten, die op spaarzaamheid zijn aangewezen. (En wie is dat in dezen tijd niet?) De Konditoreien van historische reputatie- Josty, Schilling, Kranzler en hoe zij verder heeten, maken een moeilijken tijd door. Wie kent niet Josty aan den Postdamer Platz, waar alle kranten der wereld gratis ter beschikking stonden? Door de enorm hooge huur verhuisden Josty en Pedrotti naar de overkant, in het Palasthotel aan den hoek van de Friedrich Ebert strasse. Ca fé Friedrich opende het lokaal, waar Josty zooveel jaren zetelde, waar eertijds alle be roemdheden van Berlijn elkaar rencontre gaven. Heinrich Heine zong als 25-jarig dich ter van Josty: „Zusammengedrëngt wie Bücklinge sitzen hier die Enkel der Brennen und schlurfen Creme und schmalzen vor Wonne und lecken die Finger.„De groote olie verf-schilderijen van koning Friedrich Wilhelm III, Friedrich Wilhelm IV en Wil helm nam Josty mee, maar de oude stamgas ten voelden zich in deze nieuwe ruimten niet op hun gemak. Thans heeft een der oudste Konditoreien haar deuren voor het publiek moeten sluiten en Josty vindt men slechts nog in een filiaal, dat enkele jaren geleden reeds aan den Kaiserallee werd geopend. Kranzler beheerscht nog steeds het histo- risohe hoekje aan de Friedrichstrasse en gaat zelfs een filiaal aan den Kurfüstendam ope nen in T vroegere afé Grossenwahn. Of ook dat een voorbereiding is voor latere verplaat sing naar het westen der stad? Er komen dus twee Kranzler-Ecken te Berlijn, de nieuwe aan den hoek van de Joachimstaler strasse. Ook hier zal het interieur de intieme gezel ligheid van Unter den Linden bevorderen. Slechts een enkele van de nieuwe Kranzler- bezoekers aan den Kurfürstendam zal besef fen, dat hij eigenlijk in café Grössenwahn binnengeloopen is, waar vooral kort voor den oorlog de kunstenaar, schrijvers en jour nalisten verkeerden, die tegenwoordig achter de Kaiser Wilhelm GedachtnLskirohe. in h*t DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN FRANKRIJK INGEZET De Fransche mdnister-pi-esident Tardieu heeft de verkiezingscampagne ingeleid met een groote politieke rede. Hij zette daarin de binnen- en buitenlandsche politiek sands 1928 uiteen en eindigde met een beroep op «de eensgezindheid van allo republikei nen tegenover de socialisten. DE ROOFOVERVAL TE SCHIPLUIDEN De hoofddader tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld De Haagipohe redhtbonik heeft uitspraak gedaan in d«e zaaik van da verdachten van den bekenden roofoverval in heit kantoor van de Coöp. Gentr. Boerenleenbank te Schipluiden, gepleegd isn den avond van 'i Nov. jjl., waarbij de kassier met een revol- verd in bedwa«ng werd gelhouden, waarop d«e roovers zich meester maakten van in de brandkast aanwezige geld. Wegens diefstal, geweldpleging en bedreiging, wer den veroordeeld de kellner D., hoofddader, tot 10 jaar gevangenisstraf (eiiscib 12 jaar), d'e meubelmaker L. tot 7 jaar gevangenis straf (eieoh ook 7 jaar), de havenarbeider S. tot 5 jaar gevangenisstraf (eiech ook 5 jaar). Mej. B. werd wegens heling ve deeld tot 6 maanden gevangenisstraf (eisoh 2 jaar wegens medeplichtigheid) en heling). De havenarbeider Van U. werd vrijgespro ken van de hem ten laste gelgde uitlokking •«an dit misdrijf (edsdh was 2 jaar). Rechtzaken HOOGE RAAD DE ONTEIGENING VAN WARNSBORG EN VIJVERBERG De Hooge Raad heeft fristeren arrest g zen in de 'procedure tusschen de N.V. Maatschap pil tot exploitatie van Onroerende Goederen ..Thorhem", gevestigd en kantoorhoudende te Doorn en de rechtspersoonlijkheid bezittende stichting „Het Geldersch Landschap" gevestigd De rechtbank te Arnhem had met toepassing; van de natuurschoonwet de aan Thorhem toehe- hoorende buitens Warnsborg en Vtiverborg ont eigend ten behoeve van het Geldersch Land schap. waarbij do rechtbank voor de waardebe paling deze buitens niet heeft getaxeerd al-a bouwterrein of toekomstig bouwterrein, maar als landgoederen op basis van verkoopwaarde als zoodanig met mogelilkheid eener zeer spora dische bebouwing In de toekomst. Tegen deze beslissing kwam Thorhem, die de hultens als bouwterrein getaxeerd wilde zien, op en ging in cassatie. De Hooge Raad overwoog o.m. dat elschems In cassatie ten onrechte de rechtbank verwilt dat deze de mogeltJkheld van bebouwing of toe komstige bebouwing als villapark heeft voorbij gezien. De Hooge Raad heeft het ingestelde cassatie beroep UIT HET SOCIALE LEVEN DE TOESTAND IN DE MIJNEN Beschermende maatregelen verlangd. Het bestuur van den Ned R.K. Mijnwer- kersbond te Heerlen heeft zich telegrafisch tot den Raad van Ministers te Den Haag gewend om ingrijpen der Nederlandsche Re geering te verkrijgen. In het telegram wordt gezegd dat doordat de regeeringen van d'e ons omringende landen steeds verder den weg opgaan van bescherming der eigen mijn industrie de positie van de absoluut onbe schermde Nederlandsche Mijnindustrie steeds moeilijker \Y°rdt Naar verluidt zal tengevolge van dë ver schillende maatregelen der Belgische Regee- ring nog tot het geven van ontslag aan meer arbeiders op de Nederlandsche mijnen wor den overgegaan, terwijl het aantal verzuim- diensten inplaats van af, zal toenemen. De toestand wordt daardoor voor de mijnwer kers, die reeds een belangrijke loonsverla ging moesten accepteeren onhoudbaar. Het bestuur van de Ned. R.K. Mijnwer- keirsbond blijft daarom van meening dat in grijpen ejj hulp der Nederlandsche Regee- ring ten bate van het Nederlandsche Mijn bedrijf onafwijsbare plicht is, en het dringt er daarom nogmaals met klem bij d!en Raad van Ministers op aan. HET CONFLICT IN DE STROOCARTON- INDUSTRIE In het 'Provinciehuis te Groningen hebben besprekingen plaats gehad tusschen de partij en, betrokken bjj het conflict in de stroocarton- industrie in de provincie Groningen en de be middelingscommissie. De besprekingen zijn nog niet geëindigd, doch zij zijn voorloopig ge schorst In dit stadium kunnen geen mededee- lingen worden gedaan omtrent den stand van het geschil. Pr. Gr. Crt.: Daar tot nog toe geen overeenkomst inzake de loonen is gemaakt, hebben de arbeldens in do laatst gehouden vergaderingen besloten. »°S"Ï de alle drie bestaande arbeiders nisaties ls besloten een loonsvermindering te bieden, hetwelk door de moderne bond is bepaald op 5%. De andere aid. hebben bes geen handelsobject van te maken. d> nog tot op heden niet stopgezei ook nog niet tot een formeele staking gekomen Evenwel zal naar men verzekert, bij misluk king der conferentie een officieele staking i den uitgeroepen. IBURGSCHE KLE1WAREN' INDUSTRIE werklledi i Limburg zijn tot ovei inzake het collectie! DE CRISIS IN HET MIJNBEDRIJF Men schröft ons uit de mtjnstreek: i70t toe bleef men ,n het Llmburgsch. mungebied gespaard voor ontslag en 1< la£lnp- Thans is diL veranderd. Eerst werd door de mbndirecties bekend gemaakt, dat de toesla van 5% op de loonen welke een ttjdelük ki. rakter droeg, niet meer kon worden gehand haafd en vanaf 1 Jan. 1932 kwam te vervalh Daarna kwamen do nieuwe voorstellen tot loo verlaging. De dlrcctie's verklaarden, dat 't vt lies per ton kolon in December 4-1 cent bedroeg "Ie volgende maanden het verlies n u zijn. Immers de concurrentie vc. een groote prijsdaling. Duitschland gooit de kolen tegen dumpingsprüzen op oi markten; om afzetgebieden te behouden moeten de Nederlandsche kolen goedkoopcr ztin dan de buitenlandsche. Dit ls nog te meer noodzakelijk toelaat per Jai Slechts door de verhoogde produc arbeider büna het dubbele van mogelük ge- bedraagt. was het de de bestaande loonregeling te handhf bU nog verdere prijsdaling '-onsverlaging" Maar gens de directii noodzakelUK. - De bondon wenschten de korting tot 6% be perkt te zien. De dlrectie's gingen daarmee niet accoord en gaven den indri 10% te willen afwijken. Toen kwamen de bon den voor de keus te staan: aannemen of men of staken *of durfde bijna zulke slechte tilden? De gevolg* regeling Staken niet te ovei log erger dan de 10% aanvaarden. zijn met élk uitgo- beiden daar men dan teMed< keerd loon. Noodged' vaard, waarbii nog bereikt werd, dat de k. zou gelden voor de kindertoeslag, terwijl ■lofregellng blijft gehandhaafd. Zelfs >og nieu- de oude vreesden de dlrectie's ln de toeki .tregelen te moeten nd nog r als de beperking van buitenlandschen Invoer. Reeds hoort men hardnekkig aanhoudende ruchten over masse-ontslag, geregelde v< uwe loonsverlagingen. ulmdlensten en Weerbericht. Het dunne pültJe geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te La Coruna 770.3. Laagste stand te Lerwick 727.0: Stand vanmorgen halftwaalf 745.4. WEERVERW ACHTING (Medeged. x>r 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Matige tot kraahtige, tijdelijk stormachtige Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt tot bee trokken, met tijdelijke opklaringen waarw schijnlijk regen met hagelbuien, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Daar de depressie zich van benoorden Schotland slechts langzaam Z.O.waarts blijft bewegen in diepte nog toenemend, ter wijl in het W. en Z.W. en ook in Z. Frank rijk de druk stand hield, vormde zich een uitgebreid gebied van stormachtige wind uit N.W. op de Britsche eilanden, uit W.-W.Z.W; in ons land. N. Frankrijk en Duitschland. De temperatuur is aan den noord-kant van het groote depressie-gebied dat behalve den genoemden kern *ook die over Finland omvat zeer laag zoodat de krachtige luchtstroom de Zuidzijde van dit gebied dat van over de Britsche eilanden en het Con tinent tot op meerdere KAL hoogte koud ia, waardoor vanmorgen in onze streken nog eenige temperatuur-daling waarschijnlijk Ls, De regen- en hagelbuien die aan den achteiv kant van deze depressie zijn te verwachten, zullen nog tot deze afkoeling bijdragen. Te De Bilt daalde de luchttempcraJtuufl tijdens een hagelbuitje 6 gr. C. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.6 C. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt gisteravond 8.10 uur 8 APRIL Zonsopgang 6.20 u.; Zonsondergang 6.45 u. 6.44 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 7-15 u. tot 's morgens 4.48 xu WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vórig Walshut 2.04 2.12 Caup i 1.92 1.86 Basel -0.08 -0.13 Ems 1.35 1.29 Huningen 0.65 0.73 Coblenz 2.78 2.44 Rheinweiler -1.78 -1.76 Trier 3.48 2.71 Kehl 2.08 1.98 Keulen Maxan 3.95 3.85 Ruhrort Wiedeshelm 1.70 1.34 Wesel Mannheim 2.72 2.63 Emmerik Lohr 1.62 1.62 Dnseeldorf Mainz -0.64 -0.69 Maastricht Bingen 1.77 1.75 Venlo 2.50 2.40 -1.25 -1.27. -L08 -1.08 2.37 2.34 1.98 1.86 2.04 2.12 12.95 iai8 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 5.00 8.32 Zierlkzee 4.11 16.31 17.22 20.31 Wemeldinge 4.33 16.51 Vlissingen 2.34 14.52 3.08 16.25 3.57 16.20 I.lmniden 4.29 16.14 H.v Holland 3.10 15.47 Terne uzen Scbevening. 3.50 16.57 Hansweert Wö zijn van meening. dat 't thans gewenscht is dat de landarbeiders met subsidie bö de land bouwers en veehouders worden tewerkgesteld. Het moreel van den arbeider blijft op hooger peil, indien hü ln zijn eigen werk kan bliiven dan in de groote werkverschaffingen, waar door communisten hun verderfelijke propaganda," wordt gevoerd. hull) aan de door de is geregeld, en tegelijk op - chr. vakbeweging daarbtj 1: door het dagelüksch bestuur Vakverbond een vragenlijst rat irbelders or wtlze de ingeschakeld, Is pan het Chr. Nat. •ondgezonden aan dan 136 beantwoord z\jn terugontvangen, waar uit ongetwijfeld mag worden geconcludeerd, dat er in de Chr. besturenbonden ten aanzien van werkloozenzorg een te loven activiteit is. De antwoorden zijn beknopt gegevi Ingezonden Stukken. >rdelljkheld der Redactie) „Delfland" de boere weet te krijgen, als zij dergelijk voorbeeld Er 1 wee°ndwa rolgt uitzs i expl. f 2.59 Donkere wolken pakken zich samen boven do mijnstreek. Vermindering der inkomens grtjpt diep ln het leven der huisgezinnen ln. De laagnte loonen der bovengronders bedraagt na de 10% aftrek f 80 in de maand. Daar gaat af plm. f28 voor huur en ziekenfondsbijdrage zoodat er plm. f 62 overbltift. Gelukkig ls de kindertoeslag por maand nog f 4. Maar toch be teekent de nieuwe regeling een zware slag, vooral voor da laagste loonklassen. En als nu nog verder verlagingen op til ztln en per week inplaats van 6 maar 6 dagen ge werkt wordt, ls de toestand bijna onhoudbaar DE COMMUNISTEN EN DE WERK- VERSCHAFFINGEN Het Chr. Nat. Vakverbond had een onder zoek Ingesteld naar den arbeid der chr. bestu renbonden Inzake steunregeling, werkverschaf fing e.d.g. Do besturenbond van de Friesche ge meente Kollun- -vinnd brengt het dagelUksch bestuur van hei C.N.V. het volgende onder de atie 1.50 3.— Dwangbi Bevolking f 9.45 Bn de amdere aldust Red. en expl. t 2.50 Overgave copie 0.25 •nlng 0.25 rbevel 9.15 betalen f 48.06 Bedrag aanslag f 2.31 Op het moment van de aanmaning niet ge- nakkodljk kunnende betalen, raakte bot lator n het vergeetboek en werd mijn Lvcfcr Ltajns t 23., April 1932. den Zuidiwai Ne. B. H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2