Ons P. VAN BERK HILLESHÖG PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 133 DONDERDAG 7 APRIL lf>32 NICOTINE EN NICOTINEPRODUCTEN PETROLEUM-EMULSIE ALLE ARTiKE EN VOOR PLANTEN- ZIEKTEBESTRIJDING Levering «net garantie - Laagste prijzen JEECEE-FABRIEK - Dir.: J. C. Manger MAASSLUIS - TELEF. alle uren 176 BIMIimHilUlfWIBlBBBIIWMlMl Zoekt U AZALEA 1NDTCA T CACTEEN IN SOORTEN COCOSVARENS MOOIE 7 CLYVIAS IN XNCP? Vraagt bi| C. VAN VEEN Gzn Belgische Cnltoxe» tijde 71—73 BOSKOOP Rclzlgershezoek niet monster» op aanvraaa IxtlÜ iüüSili HOM Steun aan de tulpentrekkers Een belangrijke tak van den Nederland- schen tuinbouw, nl. de vooral na den oorlog sterk toegenomen trekkerij van bloembollen dreigt het slachtoffer te zullen worden van de economische gebeurtenissen, die in het najaar van 1931 den handel in bolbloemen bijzonder moeilijk hebben gemaakt. Wan neer niet met bekwameai spoed afdoende maatregelen worden genomen om de ineen storting van deze cultiuur te voorkomen, zul len niet alleen tal van nijvere kweekers onverdiend en buiten hun schuld tot den bedelstaf worden gebracht, maar dan zullen ook honderden menschen. die in de neveu- bedriiven van dezen snij bloemenhandel een boterham konden verdienen, hun bestaans mogelijkheid zien afgesneden en op de ope«n bare liefdadigheid een beroep moeten doen. Het trekken van bloembollen wordt mee rendeels in de tuinbouwbedrijven van Noord en Zuid-Holland beoefend. In de omgeving van Rijnsburg-Oegstgeest b.v. is deze cultuur na 1917 met sprongen vooruitgegaan. In 19U begon de Rijnsburgsche bloemenveiling Flora" met een jaaromzet van f 17.1)1)0, twaalf jaar later - in 1926 - bedroeg de be somming van de maand Januari alleen reeds f 80,000. welke in dezelfde mBand van 1931 steeg text I 305.000. Thans telt deze vei ling 780 leden, over het algemeen kleine kweekers, die hun bestaan voornamelijk moeten vinden in de bollentre.kkerij. In het Westland is het geforceerd kwee ken van bolbloemen eenige jaren geleden begonnen bij wijze van aanvulling op de groenten- en fruitcultures. De Westiandsche kweeke.r heeft een kostbare bedrijfsinstal- latie. welke gedurende de wintermaanden renteloos is. De tuinder zocht dus in de trek kerij die vooral in de ■wintermaanden handen vol wefk geeft emplooi voor zijn bedriif. Toen edhter de hoofcultures van den stre kelijken tuinbouw, met name de tomaten- en druivemteelten in fimancieele opbrengst niet onbelangrijk achteruit gingen, dwong een andere factor tot het beoefenen van de nevencultuur: de bollentrekkerij werd vooral door de jongere tuinders opgevat om te trachten de hedrijfsuitkomsten aan te vullen Daardoor werd deze bij-cultuur een onont beerlijk onderdeel van het Westiandsche bedrijf. De boll entrekker is echter in de laatste seizoenen niet gelukkig geweest. In het sei zoen van 1930 op 1931 waren de bollen duur; de weersgesteldheid werkte niet mee en de resultaten waren allesbehalve schitterend. Wanneer met den verkoop der getrokken bloemen de productiekosten (aankoop van bollen plus bedrijfskosten) ongeveer konden worden gedekt, mocht de tuinder zich reeds gelukkig priizen. Voor velen zat er echter een verlies aan. In den loop varfl het vorige jaar, toen öm HANDLEIDING voor het verzorgen van cao rv met P O K O N is de Kunstmest voor Kamerplan ten, die TOTAAL oplosbaar is ln water en G5V2 plantenvoedsel bevat. POKON kunstmest voor Kamer planten. - Bij de bloem- en zaad- winkels gratis verkrijgbaar tijd was gekomen om de bollen aan te koo- pein voor het nieuwe seizoen, bleken de boi- lenprijzen belangrijk te zijn gedaald. l>it opende voor de bollentrekkers een mogelijk heid van voordeeliger exploitatie. Immers, al zouden de prijzen voor de getrokken bloe men niet hooger zijn dan in het afgeloopen seizoen, dan zou er niettemin door de lagere bollen prijzen sprake kunnen zijn van een redelijk overschot. In de hoop, dat door de lagere bollennrij- zen in het komende winterseizoen een loo- nende teelt te kunnen maken kocht de kwee ker in den loop van het jaar over het alge meen meer bollen dan in het vorige jaar. Anderzijds werd de trekker door de reizigers van de bollenleveranciers aangemoedigd tot het uitzetten van flinke hoeveelheden; de bollenoogst was overvloedig en er werd d.K>r de leveranciers met man en macht gewerkt om dezen af te zetten. Dat de trekker een goede klant was blijkt wel uit het feit, dat het vorige jaar in de trekkersbedrijven van Noord- en Zuid-Holland meer dan driehon derd millioen bollen zijn uitgeplant, ter waarde van ongeveer 4yz millioen gulden De bollen voor het nieuwe seizoen worden gekocht op crediet. Bij den aankoop in het midden van hert jaar wordt overeengekomen dat de trekker uit de opbrengst van de in December tot April verkochte bloemen in Maart en Mei d.a.v. de geleverde bollen zal betalen. Veelal worden door de trekkers voor die aankoapen accepten afgegeven. De bollen moeten in het trekersbedrijf een zorgvuldige en langdurige behandeling on dergaan. Zij worden eerst uitgeplant én na een bepaalden tijd in kistjes in de verwarm de kassen gebracht, waar in een tijdperk \an eenige maanden de bloemen worden ge kweekt. Wanneer de bloemen eenmaal gesne den kunnen worden, moeten vakkundige krachten, voor het sorteeren. bossen en ver pakken. zorgen. Deze speciale behandeling kost uiteraard veel geld, dat door den kweeker moet wor den voorgeschoten. Hij moet de loon en van zijn personeel betalen, de steenkolen koopen voor het verwarmen van zijn kassen en alle financieele lasten van zijn bedrijf dragen. De kosten van deze verwerking van bol tot bloem kunnen veilig op een cent per bol worden geraamd. Terwijl de bollen in de kassen zich ontwik keiden, deden zich in de tweede helft van het afgeloopen jaar op economisch gebied de gebeurtenissen voor, welke voor den afzet van snijbloemen catastrofaal dreigden te worden. De vrees was gewettigd, dat de gati sohe export zou moeten worden stopgezet. Het Engelsche betaalmiddel verloor ee*i derde deel van zijn waarde en daarna wer den de zeer hooge tarieven voor den invoer van snijbloemen in Engeland vastgesteld. Door straffe contingenteering werd de in voer in Frankrijk vrijwel onmogelijk ge maakt Duitschland had reeds hooge tariet muren tegen de Hollandsche snijbloemen opgetrokken. De kweeker zag de hoop op een redelijke winst verdwijnen; het werd steeds duidelij ker, dat de cultuur groote verliezen zou op leveren. Deze weinig troostrijke verwachting is maar al te waar geworden; de bloemen Meer dan ooit is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat bet doen door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57795 Eiken Maandag en Dinsdag van 95 u. te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. brachten aan de veiling ternauwernood de helft op van hetgeen in het vorige seizoen kon worden besomd. Dat de bolbloemen tot heden niet waarde loos zijn geworden is voornamelijk te dan ken aan het feit, dat de Engelsche afnemei bereid bleek, schrikbarend hooge prijzen te betalen voor de Hollandsche tulpen en ver volgeus aan het groote opneemvermogen van de binnenlandsche markt Terwijl de Hollandsche trekker 13 tot lb cent per bos tulpen ontving, werd in Enge land 65 tot 75 cent per bos besteed. Het leeuwendeel van deze opbrengst verdwijnt aan invoerrechten en vrachtkosten; de ex porteur maakt geen winst de kweeker lijdt verliezen. De belemmeringen van den export hebben er toe geleid, dat de binnenlandsche handel in snijbloemen een groote vlucht heeft geno men. Door de lage prijzen waren de winke liers in staat groote hoeveelheden onder het publiek te brengen. De straathandel heeft zich enorm ontwikkeld. Honderden perso nen, die anders gedurende wintermaanden geen werk kunnen vinden en van publieke steun moeten leven, verdienen thans een behoorlijk bestaan in den bloemenhandel en de daarmede samenhangende bedrijven. Voor den trekker alleen blijft de droeve zekerheid, dat de cultuur een verliespost ls. Voor hem zijn de resultaten van dit seizoen meer dan bedroevend. De omzet aan de vel ling Flora te Rijnsburg bedroeg in Januari jj. f 168.438, tegen f 305.213 in dezelfde maand van het vorige jaar. De aanvoer van bloemen daarentegen is met veertig procent toegenomen, zoodat een eenvoudig reken- sommotje uitwijst, dat de trekker dit jaar zeventig procent minder voor zijn product ontvangt dan in het vorige jaar. Voor Febr. 1931 en 1932 zijm de besommingen resp. f 317.211 tegen f 164.404; een vermindering van bijna 80 procent bij een aanvoerstijging van 40 procent. In het afgeloopen jaar werd in Rijusburg weken achtereen voor f 20.000 per dag aan bloemen geveild; dit jaar Is ei nog geen veilingdag boven 10.000 geweest. Voor de Rijnsburgsche trekkers beteekenen deze uitkomsten weinig minder dan een ramp; zij moeten uitsluitend uit de op brengst van de bloemen al hun verplichtin gen voldoen en er hun bestaan in vinden. In het Westland is de toestand echter wei nig beter, zooals ons bij onderzoek is geble ken. Alleefi verkeeren de Westiandsche trek kers ten opzichte van de Rijnsburgers en andere speciale trekkers in ietwat gunstiger conditie, aangezien voor hen de trekkerij een hij-cultuur is. De Westlander bezit althans nog de moge lijkheid, in de groenten- en fruitcultures een bestaan te vinden. Dat echter deze teelten het verlies op de trekkerij kunnen dekken, moet echter uitgesloten worden geacht. Het zal dit jaar nl. reeds een gunstig resultaat zijn, Indien deze teelten de kosten dekken. Ons onderzoek betrof bedrijven, die wat de teel (uitkomsten betreft gunstige resultaten hebben gehad. Door de slechte weersomstan digheden en de mindere kwaliteit der bollen hebben vele kweekers een groot deel der uit- geplante bollen moeten weggooien als „uh- val". Voor zoover het maken van vergelij kingen mogelijk is Ln het zeer gevarieerde trekkersbedrijf kunnen onderstaande geval len als een gemiddelde worden aangemerkt een gemiddelde van den gunstigen kant genomen. Geval A. De kweeker heeft in het seizoen 1930/31 120.000 bollen gekocht voor 2868. Dp productiekosten geraamd op een cent per bol (f 1200) zou de opbrengst van de van deze bollen getrokken bloemen ruim 4000 hebben moeten bedragen, eer er van winst sprake kon zijn. De veilingsbesomming der bloemen was 3622. Voor het seizoen 1931/32 verwerkte deze trekker 156.000 bollen, waarvan de kosten f 2502 bedroegen, verhoogd met de bedrijfs kosten (f 1560). ruim f 4000. De veilingop brengst der van deze bollen getrokken bloe men was echter f 2005.92 of niet meer dan 50 procent van de productiekosten. Geval B. De kweeker heeft in het seizoen ".„^bouwers c-f>7 Nederlandsehe bietenbouwers U kunt Uw inkomsten verhoogen I Het Hilleshög suikerbietenzaad maakt het U mogelijk. Duizenden bietenbouwers begrepen reeds hun belang en zaaien voortaan alleen Hilleshög, want het geeft het hoogste percentage suiker per bunder en de minste schieters. Bovendien is Hilleshög suikerbietenzaad een 100°/. Nederlandsch product door Nederlandsehe boeren geteeld. Bestel voor de volgende uitzaai ook Hilleshög, U maakt dan meer geld van Uw velden. - Vraagt het aan bij Uw Inkoop- vereeniging of Suikerfabriek. SUIKERBIETENZAAD N.V. HOLLAN DSCH -ZWEE DSCHE ZAAD MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM SARPHATISTR.9. 1930/31 229.800 bollen getrokken ter aankoop waarde van f 7318. Bedrijfskosten f 2298. Totale productiekosten f 9616. De netto-vei- lingopbrengst der bloemen was f 8696, too- dat deze teelt een verlies van ruim f 900 op Voor het seizoen 1931/32 werden 272.800 bollen verwerkt die f 5845 van aankoop kost ten. Bedrijfskosten f 2728. Totale productie kosten f 8573. De netto-veilingopbrengst der van deze bollen gekweekte bloemen was f 4.598,51, zoodat het verlies f 3.974,88 be draagt. Geval C. Een kweeker, die gewend ls uit sluitend goede kwaliteit bollen te trekken en die meestentijds als een der eersten met eer ste kwaliteit bloemen aan de veiling komt, heeft 175.000 bollen gekocht voor f 3950. Ver hoogd met de bedrijfskosten van f 1750 maakt aan totale productiekosten van f 5654. De bruto veilingopbrengst der verkregen bloemen was f 3408, zoodat de man dit sei zoen f 2200 verloren heeft Deze gevpllen zijn geenszins met opzei gekozen zeldzaamheden. Integendeel: ovei het algemeen zijn de hedrijfsuitkomsten van de Westiandsche trekkers slechter dan deze. Op 1 Mei a.s. moeten de bollenvorderinpen (de voor aankoop der bollen afgegeven ac cepten) voldaan worden. Er is geen geld voor beschikbaar. Het kapitaal van den kweeker zit in zijn bedrijf in zijn grona, zijn kassen, zijn verwarmingsinstallatie enz. Als er in vroeger jaren winst gemaakt werd, werd deze voor uitbreiding of verbetering der bedrijfsoutillage gebruikt Het is heel gemakkelijk, thans te zeggen, dat deze financieele politiek onjuist was en dat voor reserve gezorgd had moeten wor den. Doch men dient niet uit het oog te ver liezen, dat heit verbruiken van deze winst in de bedrijven een nuttige maatschappe lijke verrichting is geweest Het gebrek aan vertrouwen als gevolg van de economisch onzekere tijdsomstandigheden is oorzaak, dat de tuinder geen crediet kan verkrijgen zelfs niet voor een in de kern gezond en matig belast bedrijf. De toestand is dreigend geworden vooi den kweeker evenzeer als voor den bollen- leverancier en de crediteuren die van hem afhangen. Wanneer niet wordt ingegrepen dreigt een catastrofe, die als een lawine 6teeds meerderen zal meesleepen. De bollenleveranciers kunnen zich niet de weelde veroorlooven um uitstel van betaling te verleenen. Zij hebben op de betalingen ln Mei gerekend bij het doen van hun aankoo- pen en moeten alsdan in staat zijn aan hun verplichtingen te voldoen. En hoevele credi teuren van bollenleveranciers zullen er niet zijn, die op hun beurt op geld zitten te wachten? Komen de gelden in Mei niet blmien, dan zal er niets anders overschieten, dan het gerechtelijk vervolgen van de trekkers. Doch het zal blijken dat het middel erger is dan de kwaal. Executie van tuindershedrijven zal even min baten. De bedrijven zijn mee rend eels hypothecair belast en daarnaast in niet ge ringe mate door de algemeene waardever mindering der vaste goederen getroffen. Te verwachten is dan ook dat bij gedwongen verkoop weinig meer dan de hypotheekpen ningen opgebracht zal worden. De overige crediteuren w.o. de bollenleverancier vissehen dan toch achter het net of moeten met een luttel percentage genoegen nemen. Ook de bollenkweeker en leverancier loopt dan gevaar geheel buiten zijn schuld ge- executeerd te zullen worden. De samenwerkende veilingen, wier leden veel belang hebben bij de bollentrekkerij hebben in een adres aan de regeering ge raagd, de executie der door de omstandig heden in nood verkeerende bedrijven onmo gelijk te maken en de trekkers te steunen door middel van een toeslag per 100 uitge zette bollen. Naast de noodzakelijkheid van het oogen- blik is er reden tot het verleenen van deze steun, omdat het hder geldt de instandhou ding van een tak van nijverheid, dio groote mogelijkheden voor de toekomst in zich bergt De practijk heeft bewezen, dat het pu bliek in binnen- en buitenland zelfs ln de zen donkeren tijd geld over heeft voor blue- men voor bloemen uit Nederland, ln Engeland wordt toegegeven, dat de Neder landsehe bolbloemen de beste zijn en dat men er welhaast nooit m zal slagen deze kwaliteit zelf te kweeken. De levensvatbaarheid van de tulpentrek- kersbedrijven staat vast; wanneer eenmaal normale tijden zijn teruggekeerd en de ex port weer mogelijk is gemaakt, zal blijken hoezeer deze tuinbouwcultuur zich kan ont wikkelen en aan steeds meer menschen werk en brood verschaffen. Wil echter deze toekomstige ontplooiing mogelijk worden gemaakt, dan is het nood zakelijk, dat thans spoedig en afdoende wordt ingegrepen om de menschen te be hoeden voor een ineenstorting hunner be drijven. ^/at het slachten van een varken kost Een varken kost een varken. Er ls in den laatsten tijd al eens meer de aandacht gevestigd op de lage prijzen der varkens en de hooge kosten van het slachten dezer dieren. Ook in het Westland, waar nogal wat var kens worden gemest, komen die hooge kos ten meermalen in verschillende vergaderin gen ter sprake, en een varkenshouder in die streek doet ons het volgende hierover toe komen. Een varken van 100 pond brengt momen teel 10 cent per pond, dus 10.— op. Om het varken geslacht te krijgen, moet alsnog .or den betaald. Vervoerkosten naar abattoir ƒ1.—, weeg- geld 30 cent, korting aan het slachthui» te Den Haag vier pond, (te Rotterdam 8 pond), assurantie in verband met event miltvuur etc ƒ2.50, keurloon ƒ4.—, slachtloon ƒ3.50, zoodat de kosten voor het slachten meer be dragen, dan het heele varken heeft gekost Dat iets dergelijks den handel enorm drukt laat zich dan ook wel begrijpen. (De Westlander) Neen, dat gaat nu eenmaal niet Men kan het alle menschen niet naar den zin maken. Al zeg ik, dat het den akkerbouwer, dat is een landbouwer, die uitsluitend bouwland heeft en geen of hoogstens een enkele koe er op na houdt, tegenwoordig niet zoo kwaad gaat dan wil ik natuurlijk daarmede niet zeggen dat ze goede winsten maken, dan wil ik daarmede niet eens zeggen, dat ze ook maar eenige winst maken, dan is dat ver gelijkenderwijze uitgedrukt Vergelijkend met de veehouders. Als ik dat zeg, dan weet ik, dat velen In ons land het met me eens zijn. Dat weet ik omdat het mij laatst zelf op een vergadering van landbouwers, uit alle deelen van ons land, is toegestemd. Maar dan is het niet naar den zin van enkelen, die een uitzonde ring vormend, het wèl slecht hadden in het afgeloopen seizoen. Nu moeten ze het mij niet kwalijk nemen, als de feiten nu eenmaal zoo zijn. Als het aan mij lag dan hadden de landbouwers cn veehouders en ook de tuinders het beter dan nu. Of ze het best zouden hebben, als ik de lakens uitdeelde, betwijfel ik. Ge weet, ik meen het heusch goed met de boeren en tuinders, waarom zcu ik het niet goed met mijn familie meenen? Maar ook elders is het BlecihL Noem mij eens iets waar het nog goed is, als ge kunt. Missohien zou het voor menig boer of tuinder voordeelig zijn, als werklooze steun trekker in een of andere groote stad te zijn. Dat is niet eens „mis schien zoo"; dat is wel vóst zoo. Voordeeliger Wel, doch geloof gerust, dat het Sag uit, dag in niets te doen dan te „stem pelen" en eens per week een bedrag aan geld te ontvangen, dat men niet door arbeid oi anderszins heeft verdiend. 't Lijkt zoo mooi, dat geld te ontvangen, Tonder er wat voor te doen. Dat lijkt heel mooi voor de boeren en tuinders, die de gansohe dag en ook voor een deel zelfs den Zondag hard moeten ploeteren, sober leven en toch nog voor niets arbeiden. Die vooi hun bedrijf meer uitgaven, dan inkomen hebben, die interen, die hun bedrijfskapitaal moeten aanspreken. En velen zijn er, die niets meer hebben om op te teren. Vooral in het klein landbouwbedrijf, voor al op de zandgronden heeft men dit Tot voor eenigen tijd dreef men op de kippen- houderij. 't Gaf wel geen groot gewin, doch eenige verdienste was er toch te maken. Maar ook deze steun is weggevallen en u« armoede, de honger staat voor de deur. P.r is geen geld om het noodige voedsel voor het gezin aan te schaffen. De toestand is nijpend geworden. Goede raad is hier noodig. En die GOEDE RAAD HEEFT DE N.P.F., IN HET BELANG DER PLUIMVEE TEELT GEGEVEN. Lees maar eens, wat we daar elders ln ons blad over hebben geschreven. De eieren waren deze week f 1.90 tot f 3.00 de 100 stuks En ook hier geldt heit, evenals in heel onze bedrijven, dat men maar niet zoo één. twee, drie de productie ais deze niet meer renda bel is stop kon zetten, stop wat de uitgaven aangaat, stop wat de productie betreft. Als Engeland dan niet meer zooveel neemt als vroeger, lang zooveel niet (in de derde week van Maart exporteerden we daarheen 765.000 eieren tegen 8 877.600 eieren in de zelfde periode over 1931) en ook Duitschland mee onze grootste afnemer, maatregelen le gen het Hollandsche ei dreigt te nemen, dan blijven wij met do millioenen eieren zitten. En die zelf consumeeren gaat toch ook niet. Wij hebben in den loop der laatste paar ja ren al zooveel leuzen gehad van: eet meer dit, eet meer dat. B.v eet meer suiker (nog zoo kwaad niet), eet meer brood (tegen de slanke lijn), eet meer tomaten (vitaminen), eet meer komkommers (voor de slanke lijn) eet meer uien (III) enz. AI dia Ivznsk heb ben, door de veelheid, en verscheidenheid, geen effect gehad, of niet het gewenschte Toch zou ik het wagen om een nieuwe leus te propageeren nl. drinkt meer melk. Nog zoo n kwade leus niet, well En een leus, die wel eenige reden van bestaan heeft YVant een feit is het, Onzin, zegt mijn vrouw, die mij juist een glas melk voorzet, „koewarm" zooals de En- gelschen zeggen, een delicatesse, mijnheerl (Ja. 'k hob het uog zoo kwaad uiet). Juist daarom kan ik het je aanbevelen. En duur... heelemaal niet, 8 ct per L. Maar wat ik zei is waar: de Nederlander drinkt weinig melk. Want in ons land, over vloeiende van melk, wordt slechts 20 pet van de geproduceerde hoeveelheid melk rechtstreeks geconsumeerd. Ons land produ ceert ruim 4000 millioen L. melk per jaar. Dat is een heele plas. Daarvan wordt 800 mill, liter door ons zelf gedronken. Dat lijkt ook veel, doch is nog minder dan 0,3 L. pe>r dag en per persoon of ongeveer 100 L. per jaar. Als we nu eens nagaan, hoe het in andere landen is. dan zien we, dat ook in Duitsch land, in Engeland en in Frankrijk zooveel melk gedronken wordt Deze landen produ- ceeren echter naar evenredigheid lang zoo veel melk niet Maar in andere landen is. het anders. In Tsjecho-Slowakije gebruikt ieder persoon gemiddeld 130 L., in Amerika 200 L., in Oostenrijk 210 L., in Noorwegeu 240 L. In Denemarken, ook een zuivelland zooals wij, drinken ze 2y2 maal zooveel als in ons land, dus 250 L. In Zweden is het 300 L. en in Zwitserland zelfs 350 L. per persoon en per jaar. Als wij het eens zoover braohten als de Scandinavische landen, wel dan zou de zut- velmalaise in ons land zoo'n omvang als DORDRECHT thans niet aannemen. Wij hadden dan niet zoo'n groot boter- en kaassurplus als tnans. En met de kaas is het, we weten het heel goed, ook al mis, net als met alle zuivel producten. Thans GAAT DE UITVOER VAN KAAS NAAR SPANJE OOK SNEL ACh- TERUIT. Dat komt door de buitengewoon hooge in voerrechten, die ze daar zijn gaan netten. En Spanje nam nog al wat kaas van ons. Het was van de Edammerkaas —40+ op drie na het grootste afzetgebied. Daarom heeft de vereen, van kaashandelaren in Noora- Holland bij den Minister van Buitenlandsche Zaken er op aangedrongen, dat onverwijld met Spanje een handelstractaat wordt afge sloten, waarbij Hollandsche kaas bij invoer aldaar op-gelijken voet behandeJd wurdt als Spaansche landbouwproducten i.e. de zuid vruchten, amandelen, etc. bij invoer in Ne derland. Blijkens persberichten is thans de aan dacht van regeering en publiek in Spanje op deze brandende kwestie gevestigd en waar genoemd land met eenige staten, o.a. Italië, reeds tot een voor beide partijen gun stig handelsverdrag kwam, moet Nederland, welks belangen in Spanje zoo uitermate be nadeeld worden, eveneens zoo spoedig moge lijk trachten tot een accoord te komen, voor dat het te laat is. Een verloren markt is moei lijk te herwinnen 1 Vóór alles is groote spoed noodzakelijk. Ook met de maatregelen in ons land moot spoed betracht worden. Naar we vernemen KOMT SPOEDIG EEN WETSONT WERP TOT STEUN VAN HET VEEHOUDERSBEDR1JF. Althans de minister van Binnenlandsche Za ken, die ooit (maar heel kort meer) voor Landbouwzorgt, heeft in antwoord op het petitionnement van de Geldersche Maat schappij van Landbouw ge weet wel, waar ik laatst over sprak, dat in enkele da gen duizenden handteekemingen van gezlns hoofden heeft verkregen medegedeeld, dat heel spoedig een wetsontwerp tot steun regeling van de veehoudersbedrijven het De partement zou verlaten. En dat wat betreft de varkenshouderij maatregelen overwogen worden. Nu heeft die laatste uitdrukking in den loop der jaren geen goede klank gekregen, ifet bi&röt dftJi uitgesteld wordt tot zoo omstreeks St Juttemis. Maar we gelooven dat het ditmaal vroeger zal worden. Daar is ook alle reden voor. Fvenals er reden voor is DAT HOLLANDSCHE BOLLEN- KWEEKERS ZICH IN ENGELAND VESTIGEN. 'k Lees daarvan in „Het Kweekersblad": De correspondent van de Nurseryman ana Seedsman vertoefde begin Maart in Wisbech teneinde zich op de hoogte te stellen van de in Nederland geplante, in kist overgezonden en in Engeland gebroeide bollen. Er zijn in derdaad belangrijke hoeveelheden aanwezig Op een kweekerij zag hij 160.000 stuks, waar voor door een Hollandsche firma vier kassen afgehuurd waren. De kosten van verzenden van de Hollandsche kweekers naar Enge land bedroegen 19 s. 16 d. per ton. Elke kist bevatte 60 bollen en werden ln kleine, hou ten kratten verpakt en naar Engelana ge zonden. De correspondent vernam tevens, dat de Hollandsche firma's uitzien naar grond en kweekerijen te Wisbech, teneinde zich daar te vestigen. De Hollander is nog al veerkrachtig, dat ziet ge. Als 't in ons land niet gaat met ver zenden i aar Engeland, omdat dit land pro duct van eigen bodem voortrekt (geef ze eens ongelijk, als ge het op de keper be schouwt) welnu, dan gaat de Hollandirhe kweeker in Engeland op Engelsche bodem zijn bedrijf uitoefenen. De Engelsche kun nen het toch zoo goed niet ais de Holanders. En de Hollanders kunnen weer niet zoo goed wetten in het belang van de landbouw maken als in Zweden. Thans is daar 'n wets ontwerp ingediend, dat hierop neerkomt: BIJ MARGARINEVERKOOP MAG NIETS WAT AAN LANDBOUW OF ZUIVEL DOET DENKEN GE BEZIGD WORDEN. Zoo zal b.v. margarine niet verkocht mogen worden onder namen, waarin woorden als boter, room, melk, zuivelfabriek, veestal of boerderij voorkomen, of woorden, die aan 't product den schijn geven, dat het in eenig verband staat tot landbouwbedrijf of zuivel bereiding. Deze beperkingen zullen evenzéér gelden voor den verkoop. En al evenmin mag de margarine verpakt zijn in wikkels of doozen, waarop afbeeldingen voorkomen, die aan een landbouw- of ruivelbedrijf doen den ken. terwijl het óók verboden zal zijn, mar garine te verkoopen onder vermelding, da' melkvet er een bestanddeel ui is en bij ander vet afzon derlijk worden aangeduid. Margarine zal, ala het ontwerp wordt aangenomen, tenminste 82 vet en ten hoogste 16 water mogen bevatten. Een benaming als „met boter vermengde margarine" zal verboden zijn. In de margarine is de klad anders ook wel gekomen Gisteren zag ik ze staan voor 8 cent (zegge acht cent) het half pond. Voor het publiek zijn er wel koopjes te halen. Als ik de winkels zoo passeer, dan geloof ik, dat we aardig ln de buurt van de voor- oorlogsche prijzen zijn gekomen. De Russische boer zal misschien de voor- oorlogsche toestanden wel terug wenschen met „vadertje Czaar'" en „de knoet" er bij. Want al heette het dan, dat onder het Cza- rlstisohe regime, waarin de knoet, ..aar men zegt, gehanteerd werd, de boeren het kind van de rekening waren. ONDER DE SOVJETREGEERING ZIJN DE BOEREN ER NOG VEEL SLECHTER AAN TOE Eerst moet alles wat den boer behoorde aan de Staat komen, werd alles gecollecti viseerd tot gezamenlijk bezit, zoo 't heette, verklaard. Men zag mooie plaatjes in de kranten, boeren en boerinnen In Rusland, die zingende naar het land trokken, zingende hun werk deden en blijkens de onderschrif ten, veel meer arbeid presteerden dan vroe ger. Deze „foto's", die moesten laten zien hoe een paradijs het ln de Russische heilstaat was, deden veel denken aan plaatjes uit een of andere film. De werkelijkheid schijnt anders te zijn geweest. Twee jaar geleden werd al een hoog bevel afgekondigd, dat iedere boer een koe, eenige varkens en een toom kippen als zijn persoonlijk eigendom mocht hebben. De praktijk schijnt anders te zijn geweest, want thans ls weer een decreet uitgevaardigd, waarin aan alle machtheb bers ten plattenlande de opdracht gegeven wordt, dat geen koeien en kleinvee meer ge- colloctiviseert mogen worden en dat de hoe ren, die geen koeien en kleinvee hebben bij liet aan koopen gesteund moeten worden. De bewindhebbers die zich hier niet aan hou den zullen uit de communistische partij ge- slooton worden. Alzoo sprak Stalin, de machthebber, grooter machthebber dan de Czaar. in Rusland. 't Schijnt daar een gezellige boe! te zijn. Tk houd het vooreerst nog met mijn huise lijke gezelligheid, die ik thans ga opzoeken en daarom Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11