Qituwe Crihsrljr (üuuranl Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Bezuiniging door combinatie (B^schikkingskosteD 0.15.) Per week 0.29 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels.., Ir.gez. Mederleelingen van 1—5 regels Elke regel meer..... 0.45 Bil dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3626 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 6 APRIL 1932 BIJ contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Meer dan één kleine gemeente onder één hoofd In vorige artikelen wezen we erop, hoe een poging tot bezuiniging door vereeniging van gemeenten op groote schaal ernstige bezwaren met zich zou brengen en daarom voor ons niet te aan vaarden is. Vervolgens werd door ons betoogd, dat benoeming van den burge meester-ingezetene, een figuur uit een vroegere periode, niet meer als regel kon worden gehandhaafd en dat hierin evenmin een aanbevelenswaardig mid del ter bezuiniging kon worden gevon den. Dat sommigen by hun begrypelyk streven naar besparing de verhoudingen weleer.s minder juist zien, is te ver staan. Zoo ziet men by het zoeken naar middelen tot beperking der uitgaven de stelling verkondigd, dat het ambt van burgemeester op een plattelandsdorp moet beschouwd worden als een bij baantje en dat het inzicht, dat men van du betrekking alleen met een huisgezin moet bestaan, in dezen tijd niet gehand haafd kan blijven. Uit deze laatste uitdrukking zou men mogen afleiden, dat deze toestand dus thans wel bestaat. Is deze gevolgtrek king juist, dan dient toch geconstateerd dat hier overdrijving in het spel is. Dat het burgemeesterschap eener kleinere plattelandsgemeente een gezinsbestaan zou opleveren, is niet juist, en boven dien niet gewenscht en niet mogelijk. Wil men zich niet aan overdrijving schuldig maken, dan moet erkend, dat de'burgemeester in de kleine gemeenten op het platteland geen dagtaak heeft, gelijk dit trouwens ook, zij het in min der sterke mate, met den secretaris het geval is. Hieruit volgt, dat een volledige bezoldiging niet op haar plaats is. Wie dit eischt, legt aan de kleine gemeenten lasten op, die zij niet kunnen dragen. Hoe dan? Der. weg, gewezen in het rapport van de bezuinigingscommissie vanwege de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel begeeren wij, zooals men zich herinneren zal, niet te gaan. Evenzeer staat voor ons vast, dat de ingezetene, die meedingt bij een vaca ture, in het algemeen niet aan de te stellen eischen zal kunnen voldoen. Benoeming dus van buitenstaanders op jaarwedden, die ten eenenmale on voldoende zijn om daarvan met een ge zin te leven. Ook hiertegen rijzen zeer ernstige be denkingen. In de eerste plaats dreigt het gevaar, dat dan zonder uitzondering in aanmer king zouden komen personen, die over vermogen beschikken. Iemand, die uit nemend onderlegd en door zijn karak tereigenschappen persoonlijk zeer ge schikt moge zijn, zal zich als gegadigde niet kunnen aanmelden, daar hij in zijn ambt geen bestaan kan vinden. Het ambt wordt zoo slechts het privilegie van een financieel begenadigde groep. Dat de benoeming dezer categorie te vens een behoorlijken waarborg zal Die den van kennis en bekwaamheid, staat bovendien niet al te vast. Integendeel, het gevaar is groot, dat de bekwaamste candidaten, gunstiger gelegenheid zul len afwachten, die hun een redelijke taakvervulling biedt. Wordt voovts een geschikt persoon benoemd, dan ligt het voor de hand dat hij, nauwelijks zijn ambt aanvaard hebbende, naar verbete ring zijner positie omziet en de kleine gemeente niets anders is dan een per manent proefterrein. Slaagt hij in zijn pogingen niet, dan zal de kundige func tionaris, die haakt naar zijn vertrek, toch niet met banden aan de gemeente gebonden zijn. Over dengene, die on danks de ontoereikende omstandig heden niet naar verbetering staat, zul len we maar zwijgen: met hem is de gemeente bekocht. Uit een en ander blijkt, dat zoowe.l benoeming van den notabele ingezetene als van den gegadigde van elders in kieine gemeenten ernstige bezwaren met zich brengt. Het belang der gemeente eischt, dat in onze dagen aan het hoofc'. dier gemeenten worden geplaatst per sonen, die voldoende zijn toegerust met kennis van wet en recht, die in hun ar beid een dagtaak vinden en op die gron den aanspraak mogen maken op een be hoorlijke bezoldiging, die aan een gezin een levensbestaan verstrekt. Het komt ons voor, dat een dergelijke organisatie van het bestuur der ge meenten te vinden is, die dan tevens in onze dagen van gewenschte bezuiniging dit voordeel biedt, dat toepassing van dit beginsel een belangrijke besparing brengt, zonder dat daardoor het welzijn der gemeenten in het gedrang komt. Wij denken aan een benoemings methode, waardoor een gelijksoortige positie in verschillende gemeenten of verschillende posities in één gemeente in één persoon worden vereenigd. Toegestemd moet worden, dat deze mogelijkheid reeds toepassing vindt, doch op veel te beperkte schaal. Wel licht komt thans nog het meest voor, de functies van secretaris en ont vanger in één hand zijn, al ziet men in kleinere gemeenten ook herhaaldelijk het burgemeesterschap en het secreta riaat tegelijkertijd door één persoon be- eed. Toch is er plaats voor de opmerking, dat het zijn van burgemeester en secre taris niet logisch bij elkaar behoort. Deze ambten stellen elk hun eigen eischen. en het is zeer wel mogelijk, dat men een uitnemend secretaris is, zonder dat men nog de noodige geschiktheid voor het burgemeesterschap bezit, gelijk eveneens het omgekeerde het geval kan zijn. Wie burgemeester of secretaris is van twee of drie kleinere gemeenten, heeft een dagtaak. Dit is een gemeentebelang, niet mag worden onderschat. Een positie, die den vollen mensch opeischt, schenkt arbeidsvreugde, een eerste voorwaarle voor behoorlijke arbeidsver- vulling. Want wie zijn werkkracht slechts over enkele uren van den dag vermag uit te strekken, kan zich onmo gelijk bevredigd gevoelen en loopt ge vaar tegenzin te krijgen in zijn werk. En van dengene, die zich in dergelijke verhoudingen thuis voelt, is toch voor de gemeente bezwaarlijk veel te ver wachten. Wie een dagtaak heeft en zijn volle werkkracht kan geven, mag ook aan tak maken op een behoorlijke bezol- ngdie hem en zijn gezin een vol doend levensonderhoud verschaft. En een redelijke salarieering zal er op haar beUrt toe bijdragen, dat de functionaris niet onmiddellijk uitziet, of verbetering zijner positie mogelijk is. Vooral den- jene, wien de figuur van den burger vader-ingezetene lief was om den patri archalen nimbus, die hem sierde, moet de gedachte bekoren, dat de functiona ris met zijn gemeente samengroeit en de zaken zijner burgers al meer tot de zijne maakt. En wie .een behoorlijke bezoldiging verschaft, heeft ook recht eischen te stellen van grondige kennis en be- kivaamheid. Een feit is, dat de kleinere gemeenten dergelijke eischen in onzen tijd al evenmin achterwege kunnen la ten als de steden, zy kunnen geen be hoorlijk toegeruste ambtenaren ont beren. De meening, dat een dorpsburge meester wel kan drijven op de kennis van een middelmatigen secretaris be hoort, als zij ooit ingang heeft ge vonden, voor hen, die in deze te oor- deelen hebben, tot het verleden. De vooraanstaande notabele moge wellicht in een vroegere periode zijn positie heb ben kunnen handhaven op grond van zyn geld en goed, onze huidige democra tie heeft ons althans dit inzicht bijge bracht, dat alleen met fortuin een voor aanstaande functie niet te handhaven is en hy, die in weerwil van zyn bezit in zijn ambtsvervulling tekortschiet, zyn prestige inboet. Is met deze wyze van vervulling van de voornaamste posten in de kleinere gemeenten een zoo goed mogelijke voor ziening der onderscheidene belangen ge boden, langs dezen weg is tevens een besparing van beteekenis te bereiken. Wie toch de salarisregelingen in de on derscheidene provinciën raadpleegt, zal zien, dat bij combinatie van twee of meer betrekkingen een korting wordt toegepast, die in den regel varieert van 25 tot 50 procent. Dit geeft een bezui niging op de uitgaven, die op het budget eener kleine gemeente niet zonder be teekenis is. Deze besparing van kosten heeft daary niét het nadeel, dat men in ander opzicht erbij inboet. Wat men by een evenwaardige verlaging voor elke ge meente afzonderlijk niet zou mogen ver wachten, blijft thans van kracht: men behoudt den waarborg, dat de belangen der gemeente worden toevertrouwd aan ambtenaren, die behoorlijk voor hun taak berekend zijn. Het is jammer, dat van dit middel om ten plattelande tot bezuiniging te ko men, niet op ruimer schaal wordt ge bruik gemaakt. Eer meer.en wy te kun nen constateeren, dat de benoemings- practyk in sommige streken ertoe strek te om bestaande combinaties op te hef fen door nieuwe in het leven te roepen. Uit financieel oogpunt kan men dit plaatsen, zoolang de nood niet ging nij pen, al zal men moeten toegeven, dat twyfel omtrent volledige bekwaamheid van benoemden ven elders, difi eei BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. ACTIE het Standaardjubileum wordt te reent op een andere plaats in ons blad, aan dacht geschonken. Kr is wel het een en an der over te schrijven. Over de tentoonstel ling die heel interessant is, over het Jubi leumnummer dat een behoorlijken omvang kreeg en ons de blijde verzuchting slaken deed, dat gelukkig niet elk nummer zon groot is. Over de receptie die natuurlijk slaagde en de vergadering in het concert gebouw, die imponeerde. En als wij over dit alles geschreven had den, zouden wij nog maar een weinigje hebben getoond van wat er toch altijd op nieuw aan kracht en actie zich openbaart in onze eenvoudige menschen, aan de schat van liefde en trouw, waardoor heel onze christelijke actie wordt gedragen. Ook in Amsterdam, al liggen de groote steden wel iets al te veel onder den ban. weet men, wonen er nog. die de bani-ir trouw blijven en de standaard volgen tot in den dood. Als wij er toch niet meer van schrijven, dan is het omd&t het Standaard-jubileum meer is en meer wil zijn, dan een Am- sterdamsche gebeurtenis omdat de Stan daard niet is een typisch-Amsterdamsche Courant, al wordt uiteraard ook met wat zich hier beweegt en leeft wel gerekend Is er dan zooveel in de afgeloopen week gebeurd, dat hooger moet worden aangesla gen dan het feest van den zestigjarige? Wij zouden dit ni-et gaarne zeggen. Maar wol werden wij opnieuw getroffen door het bonte van ons groote stadsleven, door de kracht ten goede en ten kwade, die leeft in onze bevolking, die een uitweg zoekt, die bruist ook al is de tijd or ecne. die aller eerst tot kalmte en bezinning moet drir.gen Daar is aclie onder hen die werken ae- woon zijn en die geen emplooi vinden. Ze kunnen zich niet inden in het stilzitten, ze voelen de zorgen klimmen, ze moeten uiting geven aan wat er leeft onder hen, en ge ziet dus af en toe een groep arbeiders, die zooals wij dat in Amsterdam noemen „trekken". Daar valt in den regel niiets mee te berei ken, dan moeilijkheden met de politie cu een tik met de lat. en ten slotte een inter pellatie in den Raad. maar men heeft zich in elk geval geuit en iets laten zien van het vuur dat smeult en dat in betere tijden zou kunnen verwannen. Van geheel anderen aard én toch in de zelfde lijn ligt de actie die het aanzijn gaf aan de Nederlandsche week. Die hebben wij dezer dagen in onze stad, in 't Carltun Hotel. Dat is ook ijver, werkensdratig die zich uitleven moet in dezen tijd en die hel anders doet en iets meer openbaar dan in normale jaren. Natuurlijk hebben wij niets dan lof voor het bedoelen. Wij zijn. soms zoo klein chau vinistisch en soms weer zoo belachelijk in ternationaal. Dan is het of er niets gaat boven het buitenlandsch product. Dan pro- beeren wij het zelfs met onze eigen arti kelen niet Juist nu wordt dit kwaad door onze in dustrie het scherpst gevoeld. Dat men pro paganda maakt voor eigen land en eigen industrie is voortreffelijk. Dat men de mid denstand en de huisvrouwen en de arbei ders er bij haalt lijkt ons niet een onjuiste taktiek. Als ons ook maar eenige critiek paste, dan zou het deze zijn dat men ook nu weer te veel redevoeringen laat houden. Maar dat is ons zwak nu eenmaal, al zijn er procentisch meer sprekers dan hoorders. Wij wenschen deze actie alles goeds. En wij durven haast niet neer te schrijven wat wij er van verwachten. Want dat lijkt zoo ontmoedigend. Maar eerlijkheidshalve moet het er maar uit, wij verwachten er evenmin resultaat van als van het „trek ken" der arbeiders. Daar zullen verstandige woorden gespro ken worden en zeker zullen die op sommi gen ook wel indruk maken. Maar heel spoedig is het weer vergeten en als de op leving eens komt dan denkt niemand zelfs meer aan de noodzakelijkheid om het leven onzer industrie te sterken. We zijn te al truïstisch, te internationaal, althans in de kleine dingen. Meer. helaas, verwacht ik van een andere actie, die dezer dagen begon. Op het terrein waar vroeger het Paleis voor Volksvlijt stond, is verrezen, als een tooverpaleis uit onze kinderdroomen, in enkele uren het circus Gleich. Bonte affi ches kondigden reeds te voren dit groTte feit aan. Met olifanten, kanonnen en gramo foonplaten, de laatste door geluidsverster kers tot orkaangedaver opgebracht, is de burgerij voorbereid op wat haar té wach ten staat. In de omgeving van het Frederiksplein beweegt zich een bonte menigte nieuws gierigen, de beroepsleegloopers, de velen, die tot hun verdriet tijd over hebben en niet het minst de hoop en verwachting van onze stad, onze brave en minder brave jeugd. 't Oude kermis&pel is er weer. En wat het meest moet verwonderen, vooral in de stad waar toch zoo nog al het een en ander te zien is, de kermis, al noemt men ze dan ook circus Gleich. trekt nog altijd. Zelfs nu toch ieder zijn geld beter be steden kan. Evenals Sarrasani gaat GleVh met een bom centen de stad uit. Hoe kan dat? Dat behoort ook tot de raadselen des levens die men wel ziet. waarvoor ook een deel van de oplossing wel is te vinden, maar dat voor een ander deel ondoorgron delijk blijft. Dat is nu het leven, het bonte bruisen de, hel-geillumineerde, dwaze en arme le ven van de groote staid. En iets van (lie kloppinge van het bloed, voelen ook wij. AREND VAN AMSTEL gemeente van 600 a 800 zielen zien toe gewezen, niet geheel zonder grond is. In ieder geval zal, nu het financieel aspect zich zoo sterk gewyzigd heeft, het middel van combinatie op ruimei schaal nadere overweging verdienen. En al stellen wij ons van de gevolgen niet te veel voor, niet onmogelijk is, dat in sommige gemeenten, die gedurende een reeks van jaren door dezelfde lei ding worden bestuurd, een geest van toenadering te bespeuren valt, die straks den weg effent voor samenvoe ging. DR. J. TH. DE VISSER Dr. J. Th. de Visser is eenige dagen ge leden opgenomen in het Roode Kruis-Zieken huis te Den Haag tot het ondergaan van een niet-gevaarlijke operatie. S.D.A.P. EN O.S.P. Te Vlissiugen is een afdeeling van de On afhankelijke Socialistische Partij opgericht met aanvankelijk 15 leden. Getracht zal worden te Middelburg aanknoopingspunten te vinden. Te Enschedé is een afdeeling van de On afhankelijke Socialistische Partij opgericht et aanvankelijk ruim 150 leden. Zondag is in De Lemmer een afdeeling in de Onafhankelijke Socialistische Partij opgericht met 23 leden. In een vergadering van de afdeeling Bo degraven der S.D.A.P. is het geheele bestuur afgetreden, om een afdeeling op te richten van de Onafhankelijke Socialistische Partij. Tien leden besloten de plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. in stand te houden. Den heer Oldemans, die naar de Onafh. Sou. Partij is overgegaan, zal verzocht worden zijn mandaat als raadslid ter beschikking te stellen. Te Winterswijk werd een afdeeling der O. S. P. opgericht met aanvankelijk 43 leJcn. Ook te Rijswijk en te Rockanje werden kleine afdeelingen der O. S. P. gevormd. De afdeeling Beekbergen der S.D.A.P. heeft naar „Voorwaarts" meldt op 31 Maart ver gaderd. Op verzoek van het links-geöricn- teerde afdeelingsbestuur was de congres- afgevaardigde R. Stenhuis aanwezig om ver slag uit te brengen. Direct hierna dacht men, overeenkomstig de agenda, door stemming tot de opheffing der afdeeling over te gaan en dan en bloc zich te doen aansluiten bij Ie O S. P. Hiertegen werd door eenige leden bezwaar gemaakt op grond van de Partij-statuten. Zij wezen op het onbehoorlijke van het zittende afdeelingsbestuur, een dergelijke agenda :amen te stellen en drongen er bij de aan wezigen met klem op aan, de S.D.A.P. trouw te blijven. Zeer tot verwondering en teleurstelling van het afdeelingsbestuur gaf de meerder heid der aanwezigen blijk het hiermede eens te zijn. Onder aanvoering van Stenhuis ver trok daarop slechts een tiental aanwezigen. De achtergebleven leden bespraken de nieuw ontstane situatie door het aftreden en het erdwijnen van het geheele afdeelingsbe stuur, De oud-afdeelingspenningmeester Ger- telinj? zal voorloopig als leider vau het hieu- we bestuur optreden. Te Gouderak heeft in een afdeelingsverga- dering der S.D.A.P., nadat het Congres-ver slag was uitgebracht door de heer Mole naar (thans O.S.P.) slechts één lid de S.D.A.P. voor de O.S.P. verlaten In Zwolle hebben 42 leden der S.D.A.P. besloten tot oprichting van een afd der O.S.P., o.w. zich de fractie-voorzitter Rum- brink bevindt. Of deze zijn raadszetel zal blijven bezetten is nog niet bekend. Te Vlissingen zijn slechts een tweetal per sonen uit de S.D.A.P. getreden. UIT HET SOCIALE LEVEN HET EINDE VAN DE TEXTIELSTAKING Te Almelo is de arbeid bij de stoomspin nerij „Twenthe" hervat. Van de ongeveer tweehonderd arbeiders konden slechts enke len het werk nog niet hervatten, daar, gelijk bekend, de directie geen rancune maatrege len zou toepassen. Alles had een rustig verloop. Van de 11.000 textielarbeiders te Enschede hebben reeds S000 een oproeping ontvangen om deze week het werk te hervatten. Wan neer en of de anderen aan het werk kunnen i, is nog niet bekend. Buiten Enschede hebben 600 arbeiders nog geen oproeping ont vangen. In de spinnerijen is het werk bijna volledig hervat. Bij de firma N ter Kuile en Zonen te Enschede is een strubbeling ontstaan, door dat de wevers en kaminhangers protesteer den tegen de h.i. veranderde en verlaagde tarieven. Eenige personen hebben daar de fabriek verlaten. De besturen van „Unitas" en „SL Lambertus" hebben deze zaak bij de fabrikantenvereeniging aanhangig gemaakt. Een vrij groot aantal leden van „SL Lam bertus" heeft alsnog geen werk kunnen vin den. Van Unitas zijn tot heden op 1237 den 2S5 niet aangenomen. De fa. Nico ter Kuile aan den Bothof heeft mededeeling gedaan, dat voorloopig slechts 40 procent van het vroegere aantal arbeiders te werk kan worden gesteld. Van de landelijke federatie van textiel arbeiders, is te Enschede ongeveer 40 pCt. der leden in de fabrieken te werk gesteld. Te Oldcnzaal hebben alle opgeroepen ar beiders van de firma W. Kan alhier, het werk hervat Voorloopig zijn ongeveer 60 pet. van het totaal der stakende arbeiders weer te werk gesteld. Naar verluidt zou bij de fa. Spanjaard te Borne ongeveer van het personeel zijn aangenomen. Gemengd Nieuws, SPOEDIGE HULP VOOR VEEHOUDERS Als antwoord op het petitionnement van de Geldersche Maatschappij voor Landbouw heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken bericht, dat een wetsontwerp tot steun verleening ten behoeve van de veehouderij spoedig het Departement zal verlaten, ter wijl maatregelen ten behoeve van de var kenshouderij een punt van onderzoek uit maken. TWEE HUIZEN IN DE ASCH GELEGD Te Leeuwen zijr twee woonhuizen, be woond door de families Emans en Moor-;, totaal uitgebrand. Ook de geheele inboed?l ging verloren. De schade wordt door verze kering gedekt. D(» oorzaak van den brand DE DRIEVOUDIGE MOORD BIJ ECHT Naar wij vernemen, loopt het onderzoek tegen de gewezen jachtopzieners, vader en zoon Van der Elzen, verdacht van den drie voud igen moord op de jongens Wehrens en de gebroeders Kersten te Echtputbroek, ten einde. Alhoewel het vooronderzoek nog niet is gesloten, is het de bedoeling de zaak op Dinsdag 31 Mei a.s. voor de Rechtbank te Roermond in openbare behandeling te ne- Mede in verband met het groote aantal getuigen dat zal worden gedagvaard, kan nog niet worden gezegd hoelang de behan deling zal duren. BRANDSTICHTER GESNAPT HIJ TROK ER MET EEN AUTO OP UIT De politie te Eersel (N.-Br.) heeft den 23-jarigen J. S. uit VVesterhoven gearres teerd wegens opzettelijke brandstichting Genoemde persoon heeft een volledige be kentenis afgelegd. Gebleken is, dat hij er met een auto op uittrok. Hij reed n.l. met zijn wagen ever den Postelschen weg onder Eersel in do richting van de Belgische grens, welke weg aan weerszijden grenst aan heide en dennenbosschen. Gemeente-ar beiders van Eersel, die daar aan het werk waren, zagen, dat een auto na een snelle vaart plotseling stilstond. Niet zoodra was deze auto weer verdwenen of zij zagen vlak hij de plaats waar de wagen had stilgestaan, de heide in brand staan. Even later her haalde zich dit geval. In beide gevallen slaagden de gemeente-arbeiders er in. door snel ingrijpen der brand te blusschen. -VCTDENT IN DE SCHIEDAMSCHE RAAD Bij de debatten in de Schiedamsche Raadsvergadering over een voorstel van B. en W. tot reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur, wond het communistisch raadslid, de heer Collé. zich zoodanig op, dat hij een mede-raadslid een aschbak naar het hoofid wierp. De burgemeester verzocht hem daan-oor excuses aan te bieden, wat geweigerd werd. Nadat met algemeene stem men besloten was dit lid van de verdere beraadslaging uit te sluiten, weigerde de heer Collé ook nog de vergadering te ver laten. Twee agenten hebben hem daarna verwijderd en naar een politiebureau ge bracht DOOR HUN „MOEDER" VERBRAND Een kunstmoeder van den landbouwer D. te Zegwaart geraakte by het optrekken va lamp in brand. Er kwamen 75 kuikens in de vlammen om. EEN OUD-SCHOOLGEBOUW IN DE ASCH GELEGD Te Uitdam (gemeente Broek in Waterland) zyn de voormalige school met onderwyzers- woning, geheel uitgebrand. In het huis woonde de bakker J. Boer, die in het schoolgebouw een bakkerij had. Motorspuiten van Broek ii Waterland en Zuiderwoude verleenden hulp, doch er kon niets gered worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alles is ver- De brand ontstond door overmatige hitte van de kachel in het woonvertrek. De bakker wist nog juist bijtijds de bakkerij te ver- Te Hilversum hebben naar aanleiding var de behandeling van de voorstellen tot verla ging van de werkloozensteun in den gemeen teraad werkloozen bij verschillende winkeliers ruiten ingegooid. Ook de ruiten van een pas- seerende auto moesten het ontgelden, 's Mid dags en 's avonds was het zeer woelig, vooral by het raadhuis en het centrum van de plaats. By het raadhuis hebben sociaal-democratische gemeenteraadsleden de werkloozen toegespro ken. De politie heeft eenige personen gear resteerd. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Geheel de veestapel in vlammen Men meldt ons uit Heerenveen: Dinsdagavond te ongeveer negen uur ont stond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van den heer L. H de Jong te Bovenknype (Fr.). De schuren brandden tot den grond toe af, waarbij twaalf koeien, vier pinken en drie kalveren in de vlammen omkwamen. Een drietal kalveren kon nog gered worden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin het voorhuis gedeel telijk te behouden. Van den inboedel kon nog een gedeelte naar buiten gebracht worden, doch dit had groote waterschade bekomen. De schade wordt op ruim f 10.000 geschat wordt door verzekering gedekt. De boerderii zen op 12 Mei a.s. aan ander in huur overgaan. Te Eist by Geffer (N Br.) brandde de boer derij van den heer Megens geheel af. Een aantal varkens kwam in het vuur om. Verze kering dekt de schade. EEN KWAJE KLERK. Te Grevenbicht (L.) werd de burgemeester aangevallen door een klerk ter gemeente secretarie, die meende onrechtvaardig be handeld te zijn. De klerk schroefde des burgemeesters keel dicht. Verstikking werd voorkomen, doordat het personeel ter ge meente-secretarie den burgervader wist te ontzetten. De kwaje klerk werd naar Maas tricht gedeporteerd. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. Het gerechtshof te Leeuwarden, uitspraak doende in de zaak van Bron H., 40 jaar, ran geerder te Gronin°en, en Wi'lem V., 38 jaar, machinist te Zwolle, beiden betrokken by het spoorwegongeluk 'e Groningen, 26 Jan. 1931 an tegen wie de procureur-generaal respectie velijk vryspraak en 14 dagen hechtenis vroeg, heeft beiden veroordeeld tat 1 week hechtenis, - jorwa-i elyk te ondergaan, met een proef- Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Het einde van de textielstaking. (blz. I) Parijs is voldaan over de Londensche be sprekingen. Het Iersche antwoord om Engeland over handigd. t Hoover over Stimson's reis naar Europa. Overstroomingen in Roemenië. Czernin overleden. (blz. S) De Vereeniging van obligatiehouders der Hol land-Amerika verstfekt mededeelingen over het reorganisatieplan. (blz. 5) Ingesteld is een landelijke commissie tetf bestudeering van het vraagstuk der jeugd werkloosheid. (blz. 9) Het einde der Zuiderzeevisscherij. I MEISJE VERMIST Te Den Haag heeft de 18-jarige Els Han« nesen, le van den Boschstr. 4, Vrijdagmor gen haar ouderlijke woning verlaten. Tot nog toe is zij niet teruggekeerd. Van Zaterdag af is een zeer uitgebreid onderzoek met speurhonden Inge steld, hetwelk zeer bemoeilijkt wordt door het feit, dat men onbekend is met de door het meisje gevolgde route. Deze nam zij al tijd geheel willekeurig. Op aanwijzing van één harer vriendinnen heeft een aantal scholieren der H.B.S. aan de 3e Van der Boschstraat alwaar Els Hannesen in de 4e klas zat een tocht door het Haagsche Bosch gemaakt. De ganscho omgeving werd afgezocht, doch alles tever geefs. Op aandringen van den vader is de politici er voorts toe overgegaan de daar aanwezige vijvers af te dreggen, evenals den Vliet on der Leidschendam, Voorburg en Rijswijk. Het was namelijk bekend, dat Els op laatstgenoemde plaatsen meerdere malen had gezwommen. Zij was een uitstekend zwem ster. De politie der aangrenzende gemeenten, die eveneens met de verdwijning in kennis was gesteld, is op de zelfde wijze met een onderzoek aangevangen. Omtrent een eventueele aanleiding tot een met opzet verlaten van haar huis tast men volkomen in het duister. Van de zijde der politie wordt ons ver zocht, het volgende meer uitvoerige signale ment op te nemen. Dit luidt aldus: Else Hannesen, geboren te 's-Gravenhago 5 Januari 1914; verliet op 1 April j.l. 's mor gens om half zeven de ouderlijke Woning per rijwiel, merk Curie, (zwart gelakt); zij was gekleed in donkergrijze heerenregenjas, bei ge trui, bruinen plooirok en bruine lagQ schoenen. Zij was blootshoofds. De verspreide foto werd een paar jaar geleden gemaakt als pasfoto; het haar wordt thans anders gedra gen, n.l. met een scheiding ter linkerzijde. Het haar is donkerblond, evenals de wenkbrau wen; zij heeft blauwe oogen, gave tanden, een ovaal gezicht, gezonde gelaatskleur en tenger' postuur, lengte 1.60 M. Niet onmogelijk is, dat zij het vermelde damesrijwiel ergens heeft achtergelaten. Een ieder die meent inlichtingen te kun nen verstrekken, wordt daartoe dringend verzocht Men vervoege zich aan het Alexaa- derveld 15a. Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK FIETSEN ZONDER HET STUUR VAST TE HOUDEN. Mr. W. G. B. is door den Hangschen Kan tonrechter ontslagen van rechtsvervolging ter zake van het berijden van een rijwiel zonder het stuur vast te houden. Tegen deze uitspraak was het O. M. bij het Kantonge recht bij de Rechtbank in hooger beroep eo- komen. Verdachte had zich beroepen op een arrest van den Hoogen Raad van 6 Januari 1908, waarbij in een dergelijk geval hei be treffende artikel in een politieverordening niet verbindend werd verklaard omdat de motor- en rijwielwet deze materie regelt, waartegen het O. M. had aangevoerd, dat de Hooge Raad later op deze beslissing Is terug gekomen en dat bij politieverordening do wijze van gebruikmaking van een rijwiel is geregeld. Met vernietiging van de beslissing van den Kantonrechter was door het O M. tegen verdachte f 1 boete subs. 1 dag hechtenis ge- eischt. De rechtbank in hooger beroep uitspraak doende, vernietigde het vonnis van den Kan tonrechter en veroordeelde verdacht® ovec» eankomsUg den eisch van hol O.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1