DINSDAG 5 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 I BUITENLAND LONDENSCHE BESPREKINGEN HET VOORLOOPIG RESULTAAT BEVREDIGT Een gunstig toeken voor de thans voor de iJeur staande viermogendhedencon ferentie over het Donauvr&agstuk, zoowel als voor de herstelconferentie te Lausanne is, dat de huidige leider van de Fransche buitenland- sche politiek, Tardieu, een zekere soepelheid in zijn onderhandelingen aan den dag legt. Het officiecle communiqué over de vóór- conferentie met Mac Donald te Londen ver toont van die soepelheid een duidelijk lcen- teoken. Daarin toch staat, dat de ministers der beide landen, dus ook de Fransche ministers, van opvatting waren, dat alleen een alge- meene overeenkomst heil kan brengen en dat daartoe eon innige en hartelijke samenwer king tusschen de vier mogendheden, welker vertegenwoordigers Woensdag bijeenkomen, noodig is. Dat de Engelsohe regeering reeds tevoren dit standpunt innam, is voldoende bekend. Maar van de Fransche ministers was even eens bekend, dat zij er andei's over dachten. Het aanvankelijk voorbijgaan van Duitsch- land bij de mededeeling van de Fransche Donauplannen, de verklaring van Tardieu, dat men terug moet naar de entente-poli tiek, het streven van de Fransche regeering naar een voorafgaand accoord imet Enge land bewijzen dat. En nu lezen we plotseling dat Frankrijk het met Engeland roerend eens is, dat het den kant van een innige en hartelijke samen werking van allen uitmoet. De Voorconferentie te Londen, door Tar dieu zoo ernstig verlangd, is dus zoo mo gen we veilig concludeeren een Engelsch succes geworden. En de bewoordingen van het officieel communiqué zijn wel geschikt om de Duitsche en Italiaansche vertegen woordigers, die morgen te Londen zullen aankomen, er gerust over te stellen, dat het voorafgaande onderonsje hen niet gebracht heeft in een ongunstige positie. Ook de belangstellende toeschouwer be hoeft thans niet te vreezen, dat de viermo- (rendhedenconferentie al bij voorbaat bedor ven zou zijn. We mogen op zijn minst do hoop koesteren, dat ook de Fransche onder handelaars zich zullen traohten op te wer ken tot het algemeen standpunt van waaruit het Donauvraagstuk evenals elk ander Euro- peesch vraagstuk moet worden bezien. Tardieu zelf heeft zijn overtuiging in dit verband de laatste dagen reeds herhaaldelijk uitgesproken, Hij heeft Maandag nog voor de Fransche journalisten te Londen verklaard, dat hei noodzakelijk is om handelend op te treden ten einde de politieke rivaliteiten tot beda ren te brengen en de economisóhe her opbouw te verhaasten ert hij noemde dit een program waarmede alle regeeringen en alle volken zich ionder moeite kunnen ver eenigen. Is men het inderdaad over dit beginsel goed eens en weet Frankrijk de verdenking weg te nemen, dat het de hegemonie in Midden-Europa nastreeft dan is althans de grondslag gelegd voor onderhandelingen, die heilzame gevolgen kunnen hebben voor het herstel van Europa. Op de practische uitwerking van een goed beginsel komt het echter ook hier aan. En dat zal de moeilijke taak zijn voor de con ferentie, die morgen te Londen begint. EEN BETEEKENISVOL COMMUNIQUE. Uit Londen wordt gemeld: Het officieele fcommuniquó zegt: De Fransche cn Britsche ministers zijn in Downingstreet bijeen geweest van 10 tot 13 uur en van 14.30 tot 17 uur. Aanwezig waren MacDonald, Tardieu, Flandiiin, John Siinon, Neville Chamberlain en Runciman. De besprekingen liepen vooral over de eco nomische en financieele moeilijkheden, waar tegenover de Donaustatcn zich bevinden. De ministers van beide landen waren van meening, dat de problemen, die zij overwo gen hebben, alleen kunnen worden opgelost door een algemeene overeenkomst ran inter nationalen aard en dat, met dit doel voor oogen, een nauwe en hartelijke samenwer king onmisbaar iS tusschen de mogendheden, die Woensdag zullen bijeenkomen. Wegens de aanstaande bijeenkomst dezer conferentie hebben de ministers niet getracht tot besluiten te komen, maar zij zijn over tuigd, dat deze vergelijking der standpunten het werk der conferentie zal .vergeanakke- De Fransche en de Engclscho regeering deelen de hoop, dat het mogelijk kan zijn snel maatregelen in onderling overleg vast te stellen, die, terwijl zij de rechtmatige be langen van derden eerbiedigen, een economi sche toenadering mogelijk zullen maken tus schen de Donaustaten en de vestiging moge lijk zullen maken van voorwaarden, die ge schikt zullen zijn om het evenwicht en de stabiliteit in dit gedeelte van Europa te her stellen. Onder de andere kwesties, die tusschen de premiers en de andere ministers besproken zijn, behoorden de handelsbetrekkin gen, evenals de conferenties van Ottawa, Lausanne on Genève. Engelsche verwachtingen. Naar verluidt meldt de Engelsche draad looze dienst verder, is buiten de formeele be sprekingen om, die vrijwel geheel liepen over de verschillende kanten van hot Donau* vraagstuk, vrijwel iedere politieke kwestie, die voor beide landen van belang is, ter sprake gekomen. De snelle en bevredigende vooruitgang, die ten aanzien van het Donau-vraagstuk ge maakt is, valt voornamelijk toe te schrijven aan het duidelijk inzicht dat een overeen komst over de te nemon maatregelen snel moet tot stand komen. AANSLAG OP TWARDOWSKI HET PROCES BEGONNEN Maandag is voor het hooggerechtshof te Moskou het proces begonnen tegen Stern en Wassiljef, de daders van den aanslag op den Duitschen gezant von Dircksen, waarbij even wel niet de gezant, doch de gezantschaps- raad Twardowski gevaarlijk gewond werd. Krylenko, de volkscommissaris van justitie fungeert als openbaar aanklager. In de zaal Is de Duitsche gezant benevens loden van ander gezantschappen aanwezig. Vele bui- tenlandsclie journalisten zijn eveneens aan wezig. In de dagvaarding wordt o.m. geconsta teerd dat beklaagde Wasiljef heeft bekend be sprekingen met Stern te hebben gevoerd, waarbij besloten werd den Duitschen ambas sadeur von Dircksen te vennoorden. Wasil jef is van meening slechts uit het Westen de Sovjetregeering slechts uit het Westen kan plaats hebben. De breuk tusschen Mos kou en Berlijn welke door den aanslag op den Duitschen ambassadeur had moeten worden veroorzaakt, zou tegelijkertijd voor zekere West Europeesche mogendheden het teeken moeten zijn dat de laatste hinderpaal voor het optreden tegen Sovjet-Rusland terzijde zou zijn gesteld. Beklaagde Stem heeft tijdens het verhoor toegegeven de bedoeling te hebben gehad den Duitschen ambassa deur te vermoorden. Do revolver heeft hij gestolen van een bekende die ver gunning heeft vuurwapenen te dragen. Te dien^ einde was Stern naar Leningrad ge- In de dagvaarding wordt herinnerd aan het bestaan van een geheime terroristische organisatie onder leidmg van Ljoebarski. Deze heeft in Januari 1923 een inspecteur van het Roode leger Sjaposjnikof gedood. Ljoebarski die in dienst staat van het Poolse he leger, is her- haaldelijk naar Moskou gekomen ten einde daar op te wekken tot terreurdaden tegen de Sovjetregeering. In het geval Sjaposjnikof heeft hij de daders beloofd hen te helpen naar Polen te vluchten. De dagvaarding ver meldt vorder, dat een getuige Jelidowosj, de broeder van de vrouw van den Witgardisti- schen generaal Denikin, in het jaar 1929 in dienst van het Roode leger is getreden. Daarbij heeft hij verzwegen dat hij Poolsch onderdaan is. Stern wordt ervan beschuldigd contrarevo lutionaire propaganda te hebben gevoerd en gepoogd te hebben de Sovjetregeering ten val te brengen. Voorts heeft hij zich te verant woorden ter zake van voorbereiding van den aanslag op den Duitschen ambassadeur, zoomede terzake van den aanslag op den ge- zantschapsraad. De acte van beschuldiging tegen Wasiljef heeft een gelijken inhoud. Na voorlezing der dagvaarding begon het verhoor der beklaagden. Het gerechtshof be sloot in geheime zitting te behandelen de kwestie der betrekkingen van de beklaagden tot buitenlandsche terroristische groepen. Volgens een nader bericht eischt het open baar Ministerie voor belde beklaagden de doodstraf. De ondervindingen van Maandag hebben de ministers overtuigd van het voordeel van dergelijke bijeenkomsten voor de behande ling der Europeesche vraagstukken en het lijkt waarschijnlijk dat meer dergelijke bij eenkomsten tusschen staatslieden, niet al leen van Engeland en Frankrijk, zullen ge organiseerd worden om de moeilijkheden van Europa op te lossen. Het Donauvraagstuk is in de eerste plaats als economisch vraagstuk besproken en bij het overwegen van de mogelijke groepeering van de uitwisseling van producten, is er geen oogenblik aan gedacht, dat eenige staat om politieke redenen alleen uitgesloten kan worden. De vier groote mogendheden kunnen na tuurlijk het Donauvraagstuk niet regelen, maar men hoopt, dat daar zij zoozeer betrok ken zijn bij de totstandkoming van een con cordaat, de Donaulanden met de opvattin gen van de vier mogendheden voor zich, spoedig zullen bijeenkomen en een wettige overeenkomst zullen sluiten. Na de publicatie van het communiqué we zen Tardieu en MacDonald ieder van hun kant op den buitengewoon hariclijken, open- hartisen en voorspoedigen aard der bespre kingen. MacDonald verklaarde, dat het geen uit voerende conferentie was geweest, het was een voorafgaande exploratie, zonder welke de conferentie der 4 mogendheden twee dagen zou kunnen vertraagd geworden zijn. Wij verstaan elkaar volkomen, zei Mac Donald. Wij zijn besloten te werken om een accöord te verkrijgen op de conferentie van vier en wij zijn geheel overtuigd, dat een accoord, dat allo belangen omvat, mogelijk is. Dat belangrijke is niet zoozeer het resultaat der werkzaamheden van heden als do nieuwe methode die toegepast is en ik hoop dat een der groote resultaten van de conferentie dei vier zijn zal de vestiging van een werkelijk vertrouwen tusschen de Vier mogendheden om probleem na probleem onder de oogen te zien, die voor ons zullen opkomen tijdens den zoaner. Tardieu terug naar Parijs De Fransche ministerpresident Tardieu is hedenavond uit Londen vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door den Eygelschen minister van buitenlandsche zaken Simon, den minister van luchtvaart Londonderry, den onderstaatssecretaris van buitenland sche zaken Vansittart, den Franschen am bassadeur te Londen en de heeren van de Fransche ambassade, benevens door mi nister Flandin. I Do Britsche afvaardiging op de Donaucon- Vorcntie zal bestaan uit MacDonald, Sir John Simon, Neville Chamberlain en Run uiman. Flandin zal Frankrijk vertegenwoor digen, Grandi Italië cn staatssecretaris Von Bulow Duitschland. Grandi is gisternamiddag reeds naar Lon- deh vertrokken. Tevoren had hij een onder- hoiVd met Mussolini over de a.s. tondensche Donau-conferentie. D^ leden der Duitsche delegatie, von Bülqw, ministorialdirektor dr. Posse en Ge- hcimrat Wiehl, zouden vanmiddag in Karls ruhe nog oen onderhoud hebben met rijks kanselier dr. Briining. Van Karlsruhe zul len ze daarna naar Londen vertrekken. De vier mogendheden Donauconferentie zal worden gehouden in de oude kabinets zaal van het Foreign Office, HITLER'S POLITIEK PROGRAM SAAMVOEGING VAN SOCIALISME EN NATIONALISME Strijd tegen het bolsjewisme Adolf Hitler publiceert in den „Völkischen Beobachter" een verklaring, waarin hij zijn politiek program uiteenzet. De grootste taak van een Duitsch staats man der toekomst is volgens hem gelegen in het samenvoegen van hét in het volk aan wezige socialistische en nationale element tot een nieuwe Duitsche volksgemeenschap. Hij acht de toekomst van het Duitsche volk ten sterkste bedreigd, als er niet in plaats van het tegenwoordige democratische parle mentarisme weer een sterk gezag komt, dat leiding geeft. Den eenigen duurzamen waarborg voor Duitschlands economisch loven ziet hij slechts in deze twee factoren: 1. In eigen grond en bodem. 2. In do arbeidskracht en de bekwaamhe den van het Duitsche volk. De strijd tegen het bolsjewisme als „we- reldgevaar" is practisch een strijd voor e-en organisch ontwikkelden volksstaat, die in den boeren stand zijn grondslag en in den middenstand de brug bezit, waarover de menschen zich langzaam tot een hooger peil opwaarts kunnen werken. In een werkelijk gezond volkslichaam is de burger er niet voor de economie en deze is er niet voor het kapitaal; doch moet het kapitaal in dienst staan van de economie, en deze in dienst van het volk. Ik ben socialist, aldus Hitier, wijl den edelsten vertegenwoordiger van den ar beid, den mensch zelf, niet mag laten ten onder gaan. Alle pogingen, om de positie van Duitsch land in buitenlandsch-politiek opzicht te verbeteren, acht Hitler hopeloos, zoolang niet op binnenlandsch-politiek terrein het Duit sche volk tot één gezonde gemeenschap aan eengesmeed is. Het artikel sluit met Hitler's verzekering, dat hij zijn opgang zal voortzetten. Bruning's verkiezingsredevoeringen Zooals reeds gemeld, zal de Rijkskanselier deze week iederen dag spreken ten gunste der candidatuur von Hindenburg. De rede welke hij te Koningsbergen zal houden op Zaterdag 9 April, zal door alle Duitsche zenders worden uitgezonden; de andare re devoeringen slechts door lokale zenders. De Rijkskanselier heeft Maandag te Karls ruhe een verki-ezingsrede gehouden, waarin hij er op wees, dat indien Hindenburg reeds bij de eerste stemming gekozen was, de Duit sche regeering met meer gezag had kunnen deelnemen aan de belangrijke besprekingen, welke er nu in de buitenlandsche politiek gaande zijn. Overigens mag de regeering het zich als een yerdienste aanrekenen, dat niettegen staande de financieele moeilijkheden en de groote werkloosheid het gelukt is, het volk kalm door den* winter heen te brengen. In verband hiermede verdedigde" dr. Brii ning ook het systeem der noodverordenin gen, waarmede thans moet worden geregeerd Het propagandasysteem der nazi's noemde hij het systeem van. de meest volmaakte demagogie. Nazi-leiders van landverraad verdacht. Naar van bevoegde zijdê vernomen wordt, zijn bij het materiaal dat bij de N.S.D.A.P, in beslag genomen is, documenten gevon den, waaruit valt op te maken, dat leiders der N.S.D.A.P. handelingen van landverraad (verraden van militaire geheimen) hebben De hoofdcommissaris van politie van Ber lijn heeft het materiaal aan den Oberreiohs- anwalt doen toekomen. Bijzonderheden kunnen wegens de wette lijke bepalingen op de strafvervolging bij zaken van landverraad niet meegedeeld wor den. Nazi-bureaux gesloten. Op last van den Berlijnschen president van politie zijn Maandag de bureaux van de stormafdeelingen der nationaal-socialistische partij in het Berlijnsche partijhuis in de Hedemannstrasse gesloten, aangezien on danks vroegere waarschuwingen nog steeds voorbijgangers door manschappen van deze afdeelingen voor de bureaux lastig gevallen en mishandeld werden. De bureaux moeten vóór vanmiddag 12 uur ontruimd zijn. DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING Hoover eischt nog 200 millioen dollar besparing In een bijzondere boodschap tot het con gres eischt Hoover diat nog 200 millioen dollar op de begrootingsuitgaven zullen wordien bozulïiied De president stelt voor. een reorganisatie der bestuurslichamen. Hoover wenscht een bespreking te beleggen tusschen de congres- en bestu ursv ertegen - woordigers, -waarbij een nationaal bezuini gingsprogram zal worden uitgewerkt. De boodschap van Hoover komt geheel onver wacht en heeft groot opzien gebaard. Het Huis van Afgevaardigden te Washing ton heeft het wetsontwerp aangenomen, dat de onafhankelijkheid der Filippijnen over acht jaren voorziet. Het wetsontwerp bepaalt dat tijdens deze periode, het kader der nieuwe regeering gevestigd zal worden en de constitutie door den President der V, S. zal worden goedgekeurd. De Amerikaansche boeren verlangen se dert geruimen tijd de onafhankelijkheid der Filippijnen, om een douanetarief te verkrij gen op de producten dezer eilanden. Stimson publiceert intusschen een brief waarin hij de vrees uitspreekt, dat indien de V.S. niet langer de leiding der Filippijnen hebben, politieke economische en sociale anarchie het gevolg zullen zijn, eindigend met do overheersching der Filippijnen door een vreemde mogendheid, waarschijnlijk Gliina of Japan. AUTOFABRIEK STOPGEZET Oorzaak partij-ijver Het centraio comité van de communisti sche partij heeft zioh moeten bemoeien met den gang van zaken aan de op 1 Januari jl. in bedrijf gestelde automobielfabriek te Nizjini-Ndwgoi'ocL Op deae rnet de modern ste machines uitgeruste fabriek, waarop 35.000 arbeiders werken, is de arbeid reeds na een maand weer gestaakt moeten wor den. Het blijkt thans, dat een al te ijverige partijleiding zioh in het productieproces en de eigenlijke fabrieksleiding gemengd heeft, waardoor een homogene leiding kwam te ontbreken en een vijandige stem ming tegen ingenieurs en specialisten ont stond, als gevolg waarvan dezen weigerden tie verantwoordelijkheid nog langer te dra gen. Het centrale comité heeft de reor ganisatie van de paa-tijileiding gelast en den directeur van de faJbriek opdracht ge geven, het bedrijf weer op gang tè brengen. IERLAND EN ENGELAND DE VORM VAN DEN EISCH Nog dit jaar nieuwe verkiezingen? TJit Dublin wordt gemeld: De Valera ver klaart opnieuw dat zijn kabinet volkomen eensgezind is ten aanzien van dien oor- spronkelijken eisch tot afschaffing van den eed van trouw en stopzetting der land- annuïteiten. maar men verzekert, dat het kabinet ndet zoo eensgezind is ten aanzien van den vorm waarin de eischen nu moe ten worden gesteld. Er bestaat een toenemend algemeen ge voelen, dat, voor het geval, dat de eed van trouw wordt afgeschaft, er algemeene ver kiezingen in den Vrijstaat zullen worden gehouden vóór het einde van het jaar. ten einde aan de oandidaten, wier veikiezing tot nog toe wegens den eed onmogelijk was, gelegenheid to bieden zich verkies baar te stellen onder de nieuwe omstandig heden. De partij van Cosgrave verwacht een dergelijke ontwikkeling en zal vandaag bijeenkomen om de plannen te bespreken voor een mogelijke verkiezingscampagne. Het kabinet van den Vrijstaat zou heden bijeenkomen om het definitieve ontwerp van hot antwoord aan die Engelsche regee ring te overwegen. Een beroep van Australië- Lyons, de premier van Australië, heeft gisteren in het Parlement te Camberra me degedeeld. dat zijn regeering een telegram aan De Valera had gezonden, waarin rij haar ernstige bezorgdheid uitdrukt over de richting, die de Iersche premier ingeslagen heeft in de betrekkingen met Engeland. Lvons hoopt, dat de gang van zaken niet zal leiden tot een breuk en dus een ver zwakking van de banden tusschen dé on derscheidene deelen van het Britsche Rijk en bil doet een ernstig beroep op De Valera om het niet zoover te laten komen. JOEGOSLAVISCH PROTEST TE SOFIA. Do Joegoslavische gezant te Sofia heeft de Bulgaarsche regeering een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt togen de aanval len in de Bulgaarsche pers op den koning van Joegoslavië en de Joegoslavische diplo maten. De aanvallen worden voornamelijk gedaan door Macedonische leiders en Bulgaarsche patriottische organisaties in verband mot moordaanslagen op Macedonische leiders, die aan Servische benden worden toegeschre ven. De Roemepnsche regeering zit met deze aanvallen eenigszins verlegen, want juist op het oogenblik is te Sofia een Joegoslavische delegatie aanwezig om deel te nemen aan de besprekingen, die worden gehouden ter gele genheid van het tot stand komen van eon BulgaarschRoemeensch vriendschapsver drag. Voor de eerste maal sedert 19 jaar wordt getracht de betrekkingen tusschen Bulgarije en Roemenië vriendschappelijk door middel van een verdrag te regelen. Al gemeen is de Roemeensche delegatie zoowel van regeeringszijde als door de pers vx-ien- delijk te Sofia ontvangen. EEN WEST-EUROPEESCHE ECONOMISCHE COALITIE? Uit Parijs wordt gemeld: In het Fransche comité voor de Europee sche Unie sprak gisteren le Trocquer voor de opheffing van de tolgrenzen. Hij stelde voor een West-Europeesohe eco nomische coalitie te stichten, bestaande uit Frankrijk, Duitschland, Italië, België en Luxemburg. HET INDISCHE NATIONALE CONGRES Zal de vergadering op 24 April doorgaan? In politieke kringen in Br.-Indië vraagt men zich thans af,,of de Indische regeering de jaarlijksche vergadering van het Indische Nationale Congres te Delhi op 24 April zal toelaten, die door den ouden Nationalis- tischen leider Pandit adan Motoen Malaviya, die de Indische Ronde-tafelconferentie in het jongste najaar heeft bijgewoond, moet wor den voorgezeten. Men wijst er in politieke kringen op, dat de regeering tot nog toe het Congres zelf nog met een onwettige organisatie verklaard heeft, maar men gelooft evenwel, dat de re geering waarschijnlijk de jaarvergadering zal verbieden. TOCH EEN BURGERLIJK BLOK IN PRUISEN' De leider der Duitsche Volksparty, Dingel- dey, publiceert een open brief aan den Duitsch- nationalen partijleider Hugenberg, waarin hij zegt: Gij hebt op 30 Maart de burgerlijke party en van rechts van het centrum uitgenoodigd bij de a.s. verkiezingen in Pruisen hun stemmen- overschotten aan de Duitschnationale party ten goede te doen komen, waarvoor zij dan op de lyst der D.-nat. partij eenige zetels zullen krijgen, welker bezitters als hospitanten tot de D.-nat. partij zouden toetreden. Ik consta teer hieruit met voldoening, dat ook gij thans hebt erkend, dat samengaan der burgerlijke nationale krachten in den strijd om Pruisen en het rijk, gezien de dreigende gevaren van socialistische bewegingen, dringend noodzake lijk i9. Ter bereiking van het gemeenschappe lijk doel mogen partijbelangen evenwel niet als beslissend worden beschouwd. Ik stel u nu het volgende voor: De D.-nat, partij en de D.V.P. komen over. een in de kiesdistricten eigen lijsten in te die nen, welke onderling worden verbonden; de overschotstemmen komen ten goede aan een Pruisische eenheidslyst; bij het opmaken dezer gemeenschappelijke lyst moet de sterktever houding, zooais die bestond by de verkiezingen van Sept. 1930, tot uitgangspunt worden Indien gij hiermede accooi'd gaat, verklaar ik mij bereid terstond een bijeenkomst der lei ders van alle betrokken groepen te beleggen. Wij meenen, dat overeenkomsten op een basis, die slechts een deel van de nationale burger lijke partijen omvat, geen resultaat zullen op leveren. DE MILITAIRE DICTATUUR IN ZUED- SLAVIE OPGEHEVEN. Het dictatuurkabinet-Ziwkowitsj in Zuid- Slavië is ontbonden. Generaal Ziwlcowitsj, die op 26 Januari 1928, op een oogenblik van groot gevaar voor den staat, de regeering op zich nam, trekt zich thans, nu normale ver houdingen zijn teruggekeerd, uit het poli tieke leven terug. Marinkowitsj treedt als premier van het overigens ongewijzigde kahinet op. Hij be houdt do portefeuille van buitenlandsche EEN MOORD IN BR-INDIE Uit Calcutta wordt gemeld. Toen men hem vroeg, of hij een vergunning had voor het dragen van tlie revolver, die hij in zijn bezit had schoot een Bengaalsohe jonge man in het station van Madlhoepoer een politieinspecteur dood. Een reiziger, die, naar men meent, den jongeman had aange eeven, liep eveneens een schot op cn werd gewonldi De jonge man. een revolutionair naar men gelooft, pleegde vervolgens zelf moord. STIMSON NAAR GENEVE Besprekingen met de Europeesche premiers? Vrijdag a.s. zal Stimson, de Amerikaan sche minister van buitenlandsche zaken, naar Genève vertrekken waar hij de leiding op zich zal nemen van de Ameriikaansrhe delegatie ter ontwapeningsconferentie. Waarschijnlijk zal Stimson twee of drie weken te Genève blijven, doch hij zal niet deelnemen aan de discussies inzake de schuldenkwestie. Naar verklaard wordt, zal Stimson Gib son niet vervangen als actief leider dar delegatie. Ik ga, aldus verklaarde Stim son zelf. naar Genève, omdat mij de tijld ge komen schijnt, waarop ik de delegatie der Vereenigde Staten behulpzaam kan zijn. Nader wordt gemeld: Het besluit van Stimson naar Europa te gaan kwam volkomen onverwacht. Zelfs zijn Kabrimetscollega's werden er eerst door de bladen van in kennis gesteld en spra ken er him verwondering over uit, aange zien een voortgang ter Ontwapeningsconfe rentie alleen de sneule reis niet kan recht vaardigen. Stimson vertrekt direct naar Genève. Hij is voornemens op de terugreis een kort oponthoud te hebben te Parijs. In kringen van het Departement van Staat en in düplomatieke kringen wordt c-ezegd, dat het niet verwonderen zou in dien dringende onderhandelingen de gelijk tijdige aanwezigheild van MacDonald en zoo mogelijk van een of twee andere Euro peesche IMiiruister-presidenten te Parijs noodig zou maken. In hetzelfde bericht uit Washington heet het: Hooge functionarissen van het Depar tement van Staat verklaren, dat zeer groo te waarde wordt toegekend aan de bespre kingen tusschen Tardlicu en MacDonald, zoomede aan de Donauconfarentie. UIT DEN GREEP VAN EEN INKTVISCH GERED In Le Lavandou, een plaatsje aan de kust bij Toulon, had een visscher een reusach tige octopus gevangen, dien hij voor het publiek ten toon stelde. Plotseling begon een vijfjarig knaapje, dat zich te dicht bij 't monster had gewaagd en dat een handje had uitgestoken, te schreeuwen. Het bleek dat de octopus zich met een zijner grijp armen had vastgezogen aan den pols van het knaapje én nu langzaam maar zeker het kind het bassin in trok. Een wanhopige strijd tusschen het dier en den visscher. die het knaapje wilde red den, volgde. Roods was alle hoop bijna op gegeven, toen de visscher er eindelijk in slaagde met zijn mes den vangarm af te snijden en het knaapje zoodoende te be vrijden. Het kind had geen letsel bekomen, maar had van angst 't bewustzijn verloi'en. PROCES TE HONOLOELOE Te Honoloeloe is het proces tegen mevr. Fortescue en haar schoonzoon luitenant ter zee Massie en twee aneïere verdachten begon nen. Zij worden beschuldigd van mooi'd op een inbooi'ling, die vrijgesproken was va aanklacht dat hij een misdadigen aanslag had gepleegd op mevr. Massie. De Ameri kaansche advocaat-generaal heeft een port opgemaakt naar aanleiding van di schuldigingen in de V.S. verspreid over de onveiligheid op Hawaii, waarondier vooral veel vrouwen zouden hebben te lijden. Het rapport komt tot de slotsom, dat deze aan tijgingen onjuist zijn en zegt dat de toestan den te Honoloeloe niet ex-ger zijn dan in een plaats van gelijke beteekenis in de V. S. SPANNING TUSSCHEN BOLIVERA EN PARAGUAY BUENOS-AYRES, 4 April. Verschillende Argentijnsche bladen melden, dat er tus schen Bolivia en Pax-aguay een zoodanige spanning is ontstaan, dat de regeering van Bolivia troepen en vliegtuigen aan de g van Paraguay heeft geconcentreerd. Volgens de krantenberichten zou de moge lijkheid van een ernstig conflict tusschen beide staten niet zijn uitgesloten. SHANGHAI, 4 April. Gisteren verschenen boven Shanghai 40 Japansche vliegtuigen, die eenige malen boven de Ghineesohe stads gedeelten cirkelden. De Japansche autoritei ten wenschten omtrent de reden van deze vliegdemonstratie geen opheldering te geven. Men vermoedt evenwel, dat deze demon stratie bedoeld is als een waarschuwing aan de Chineezen, aangezien er tengevolge van de gevechten tusschen de Kantonneezen en de Nankingtroepen onrust in de Chineesche wijken is ontstaan. RACE-ONGELUKKEN PARIJS, 4 April. Bij een automobielwed- strijd nabij Fez in Marokko draaide plotse ling een race-automobiel om zijn eigen as en sloeg tegen een boom. De beide inzitten den wax^en op slag dood. Eenige minuten la ter werd een personenauto door een race auto aangereden en geheel vernield. De drie inzittenden van de personenauto werden ge dood terwijl de beide inzittenden van de race auto ernstige vexwondingen opliepen. Uit Oost-Indie ERNSTIGE AUTOBOTSING Vijf gewonden BANDOENG, 4 April. (Aneta). Nabij Andit (het vliegveld van Bandoeng) heeft in den ai'geloopcn nacht een auto-ongeluk plaats gehad, als gevolg van het uitwijken voor eer op verkeei'de wijze passeerenden motorrij der. In do auto zat een leider van een voet balteam met 4 spelers. De auto botste togen een boom. Alle inzittenden werdeh uit de wagen geslingerd. De heer Van Helden brak zijn heupbeen en sleutelbeen, terwijl het annbeenvlies beschadigd werd, en hij een hoofdwonde kreeg. De heer Simon werd zwaar aan de buik gewond, bekwam een lichte hersenschudding en inwendige kneu zingen. De heer Calis werd aan de slaap ge blesseerd, terwijl de heer De Boer de linker arm brak en zijn linkerbeen inwendig ge kneusd werd. De heer v. d. Putten kwam er met schi'amnietjes af. De groote vaart, waar mede gereden werd, was hier de oorzaak van het ongeluk. Er werd zoo snel gereden, omdat do voetballeis militairen waren, die op tijd tihuis moesten wezen. De oud-speler Cai-li, die juist met zijn auto uit Tjiandjoer passeerde, pikte de gewonden op, en ver voerde hen naar het ziekenhuis. De hoer Simon is er het ergst aan toe. ZES WOONHUIZEN DOOR BRAND VERWOEST PADANG, 4 April (Aneta). Hedennacht is een groot woonhuis op Goeroe-Ketjil waarin het vendukantoor West Sumatra en een pension gevestigd waren, afgebrand. Vei-zekex-ing dekt de schade. PADANG, 4 April (Aneta). In de ondor- afdeeling Ampat Ivoto heeft een ernstige hrand gewoed. Vijf woonhuizen zijn afge brand. De schade bedroeg 1 12.000. Weerbericht- Het dunDe pijltje geeft den vorlgen stan< Hoogste stand te Valentia 762.3. Laagste stand te Seidisfjord 744.1. Stand vanmorgen halftwaalf 753.0. WEERVERWACHTING Zwakike tot matige N.W. tot Z.W. wiac zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlij] eenige regen, aanvankelijk weinig verande ï'ing in temperatuur, later iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologist! Inst, te De Bilt) De ruiming van den wind, die voor om streken gisteren wei'd verwacht, houdt Ian ger aan, en kon daarbij ook verder gaan dai het zich liet aanzien, daar de nadering de depressie die gisteren bij IJsland vet scheen, langzaam verliep. De snelle drukdalingen der IJslandschi stations in den ochtend zijn in den looi van den dag al spoedig afgenomen. Van ochtend is de druk op IJsland weer stijgem en de depressie vervolgd haar ongeveer Z.O verplaatsing, zoodat het gistei'en aangekon digde krimpen van den wind in den loop vai den dag wel is te verwachten, waardoo voor morgen weer met eenige regen ii rekenen. In de Golf van Biskaye zette de drul verder op. De vorst in Scandinavië nam ielj toe. Van het vasteland is Duitschland, waa gistenniddag temperaturen voorkwamen to boven 20 gr. Celsius, ook nu het warmst. In Zuid-Frankrijk en in het Zuiden vai Scandinavië vielen zwaire regens. 6 APRIL 5-25 u.; Zonsondergang 6.41 Maansopgang 5.22 u.; Haansonderg. 7.30 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTE! OP HEBBEN Van 's avonds 7-11 u- tot 's morgens 4.52 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vo Walahut j.99 2.00 Caup lit. 1.90 1 Basel 4 -0.06 -0.01 Ems 1.26 - Hnnlngen 0.62 0.66 Coblenz 2.45 2,1 Rheinweiler -1.80 -1.84 Trier 1.83 Kehl 1.96 1.98 Kanten 2.40 3Ü Maxau 3.80 3.90 Ruhrort -1,27 -IJ Wiedeshelm 1.38 1.48 Weael -1.40 -0J Mannheim 2.66 2.74 Emmerik 2.23 U Lohr 1.60 1.61 Dusseldorf 1.85 1.' Mainz -0.63 -0.63 Maastricht 2.19 9< Bingen 1.75 1.79 Venlo 13.18 131 HOOGWATER NED. ZEEHAVEN! 9.51 22.06 Bronwersh. 2.41 14i Helder le 4.13 7.39 Zierikzee 3.10 151 H. v Holland 4.49 14.56 Terneazen 2.14 14. Schevening. 2.59 16.06 Hansweert 2.54 15.5 Rotterdam 4.34 17.07 Schoolnieuws. Prof. Dr. G. ROYEN Dr. Gerlach Royen, pater van de Frana'i canerorde, die benoemd werd tot buiteng woon hoogleeraar in de taalwetenschap as de Rijksuniversiteit te Utrecht, is sedei eenige jaren leeraar aan de Roomsch-Katl H. B. School te Heerlen. Voor eenigen tij promoveerde hij cum laude aan de Rijksun versiteit te Leiden op een proefschrift betrel fende de flexie. Dit proefschrift heeft allei wege de aandacht getrokken. Dr Gerlac Royen is ook verbonden aan de Volksunivera teit te Heerlen. Voor de bevordering van d Vereenvoudigde Spelling heeft hij steed krachtig geijverd, VEREENVOUDIGDE SPELLING Door den heer H. A. Höweler te Hilversüi is een onderzoek ingesteld bij de leeraren aai Scholen voor Middelbaar en Voorbereide!) Hooger Onderwijs met betrekking tot de voot keur voor de spelling van De Vries en 1 Winkel of de vereenvoudigde spelling. H( onderzoek werd opzettelijk slechts ingestel bij die leeraren, die zich nog houden aan d spelling De Vries en Te Winkel, daar het vai ae anderen uit zichzelf al bekend is. By di onderzoek kwam nu het volgende aan h< licht: Van de 1204 decenten waren slechts 26 voor de spelling De Vries en Te Winkel, tei wyl 336 geen party kozen en 605 voorstande waren van invoering van de vereenvoudigd sipeling. Van de leeraren voor Nederlandse en voor vreemde talen aan bedoelde inricht» gen waren 302 van de 551 voor de vereenvou digde spelling Van de leeraren voor Nedei landsche taal alleen waren 84 van de 127 voo invoering van de vereenvoudigde spelling ei maar 21 voor het blijven houden van de spel ling De Vries en Te Winkel, in alle groepe van leeraren waren dus de meeste voi eenvoudiging. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. .aardingen (Marnixsohool, Groen van Prinstererstraat, hoofd Fr. J. W. Boogaard) mej. M. Marwitz te Rotteixlam (voor tijdelijk' on mej. W. Brij te Rozenburg. Ermelo („Groot-Emaus", hoofd H. Leene] F. Goote te Ermelo ('s-Heerenloo). nroote Lindt, gem. Zwyndi-echt (hoofi Koekkoek), 0. Heystek te Nieuwencüjl (N.-B.). Voor tijdelijk. Maasland (Hen'. School, Stationsstras 54. hoofd C. J. Ridderhof), W. J. van Gyn Coevorden. EXAMENS-MACHINIST n aa-S. 4 April. GosL voor diplome, ,do heer F, Teerling to Delfzijl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2