ZATERDAG 2 APRIL 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND MORGEN BEGINT EEN INTENSIEVE ACTIE Het Harzburger Front is dood EEN BURGERLIJK FRONT ONDER 5NESTARP Zondagmiddag om 12 uur eindigt in Duitschland cïe Paaschvrede, die door de re geering te Berlijn was voorgeschreven uit ver schillende overwegingen waarbij ook de po litieke wel niet geheel afwezig zullen zijn. Dat einde van den veertiendaagschen wa penstilstand zal voor vele Duitache staats burgers een pak van het hart zijn. Zeiter mag dat aangenomen worden van de aan haligere eter partij van Adolf Hitler, die al die veertien dagen gebrand moeten hebben van verlangen om den .frischen fröhlichen Krieg" voor hun als een halfgod vereerden candidaat weer op te vatten. Daar zullen zij nu gelegenheid toe krijgen Hitler zelf zal het voorbeeld van nationaal- socialistische plichtsbetrachting geven door op het oogenblik van het einde zelf van den gedwongen vrede voor een massa-verga de ring als spreker op te treden, terwijl hij het voornemen heeft om daarna de geheele week die hem voor de propaganda overblijft op het vef-kièzingspad te blijven en drie of vier maal dagelijks op verschillende plaatsen het woord te voeren. Gedurende dien tijd zullen bovendien de nazi-bladen in veelvoudige oplagen verschij nen, de „Völkische Beofachter" zelfs met een oplaag van millioenen exemplaren. Dat daartegenover van de zijde van het IJzeren Front, dat zich voor Hindenburg heeft opgesteld, niet stilgezeten zal worden, staat ook al reeds vast De propagandisten van Hindenburg zullen, evenals die van Hitier Zondagmiddag reeds dadelijk hun actie hervatten. Met motorfietsen en auto's met luidsprekers zullen ze door de provincie trekken. De bekende redevoeringen van Hin denburg en Brüning, op gramofoonplaten op genomen, zullen overal worden gereprodu ceerd. Alleen Zondag zullen door het IJzeren Front reeds 10.000 openbare vergaderingen in het Duitsche rijk gehouden worden. Gaat het in eerste instantie om de presi dentsverkiezing op 10 April, de Pruisische en andere Landdagverkiezingen op 24 April zijn misschien nog meer het doel van deze harts tochtelijke propaganda. Immers Hindenburg's verkiezing wordt ook door zijn tegenstanders zeker geacht, doch de .Landdagverkiezingen, waarin geen stérke persoonlijke sympathieën een rol spe len, zullen vrij zeker uitkomsten brengen, die van ver strekkende beteekenis zullen zijn voor de Duitsche politiek. Vandaar dat de Landdagverkiezingen in den grond der zaak nog veel sterker de aan- dai f1 hebben dan de presidentsverkiezing. Het staat nu vast, dat Hitler's partij bij de heide verkiezingen alleen zal moeten optrek ken, zonder hulp van de Duitsch-nationalen en de Stahlhelm. Stahlhelm heeft zich al spoedig na 13 Maart teruggetrokken, terwijl zij er geen twij fel aan liet dat ze van een dictatuur van Hitier ca. niet gediend is. Thens heeft Hugenberg, de leider der Duitsch-nationale Volkspartij, een artikel ge schreven waarin hij ronduit zegt, dat het Harzburger Front heeft afgedaan en dat hij over hetgeen er bij dit front is voorgevallen onthullingen zal doen. Hugenberg die nog al eens nieuwe denk beelden heeft welke echter gewoonlijk op niets uitloopen, heeft inmiddels een poging gedaan om alle burgerlijke rechtsche par tijen bij de verkiezingen voor den Pruisi- schen Landdag een gemeenschappelijk front te doen vormen, doch dit voorstel is bij de betrokkenen, die er niet op gesteld zijn de leiding van Hugenberg te aanvaarden niet in goede aarde gevallen. De Economische Partij en de Landvolkpar tij die de voornaamste uitverkorenen van Hugenberg waren zijn daarentegen bezig een beperkt burgerlijk front te vormen, tezamen met de Volksconservatieven, onder leiding van den bekenden Volkscomservatief Graaf Westarp. En volgens een bericht uit Berlijn zullen zij trachten ook de Duitsche Volks partij voor deze groepeering te winnen. Slaagt deze actie dan wordt het voor den Pruislsohen kiezer tenminste iets eenvoudi ger om zijn stem op 24 April te bepalen. Op welke wijze het verkiezingsresultaat van 24 April door cteze gemeenschappelijke lijst beïnvloed zal worden, valt moeilijk met zekerheid te zeggen, doch voor de groepen, die achter de huidige Duitsche rijksregeering staan schijnt deze blokvorming wei gunstig, omdat zij den Hitleriaanschen en Hugen- herglaanscheii aanval tenminste verzwakt. Voor de Schepenrechtbank te München is den procos begonnen van Hitier tegen den Verantwoordelijken redacteur van de Münclie ner Post, Gruber, wegens een artikel in dit blad waarin sprake was van een door de na- tionaal-socialisten zoogenaamd voorgenomen „Bartholomeusnacht". Over de verhandelingen in het proces van Ilitler tegen de Münchener Post wordt uit Herlijn gemeld: De beide verdedigers van beklaagde Gru ber stelden nu tijdens het proces de vraag of de leiders der nat ionaal-socialistische par tij politieke mlsdoi.'.-n en andere daden van geweld als voorbereiding eener gewolddadi- omwenteling, goedKeurdea. Frank de BENESJ EN MASARYK OVER HET D0NAUPLAN GEEN DICTAAT VAN DE GROOTE MOGENDHEDEN EEN EUROPEESCH FEDERATIEF STELSEL NOODIG Uit Praag wordt gemeld: In de commissie voor buitenllandsche za ken van het Huis van Afgevaardigden ver klaarde Benesj, dat in de Midden-Europee- sche kwestie van een dictaat der groote mogendheden geen sprake mag zijn. De Midden-Europeesche Staten zijn rijp genoeg om deze aangelegenheid van gelijke tot ge lijke te behandelen. Om echter tot een uitzonideringsregime eventueel een preferentieel stelsel te kunnen overgaan, moot men eerst weten, of de belangrijkste factoren in de Europcc- sehe politiek in deze aangelegenheid voor een concessie te vinden zijn. Tsjeclio-Slowakije zou een groote inter- nationaail-politieke, evenals binnenlandsch- politieke en economische fout begaan, in dien het niet alle mogelijke sympathie voor de onderhandelingen moest aan den dag leggen. De minister betoogde echter, dat Tsjecho- Si owak ij e sterk genoeg is om op zijn eigen beenen te staan. De president van Tsjecho-Slowakije, Ma- saryk, heeft tegenover een Engelsch pers vertegenwoordiger eeruige verklaringen met betrekking tot een aaneensluiting de>r Do- nau-staten afgelegd. Tsjecho-Slowakije, aldus liet Masarykzich uit. vreest de Duitsche concurrentie, doch 't Tsjecho-Slowaaksche plan voor een econo mische samenwerking is volstrekt niet te gen Duitschland gericht. De Tsjecho-Slo- waaks&ie regeering houdt zich bij bet op stellen Tan haar plannen voor oogen, döt Duitschland de voornaamste afnemer van dien Tsjecho-Slowaakschen uitvoer is. Der halve dient Tsjecho-Slowakije in economisch opzicht steeds met Duitschland samen te werken, evenals met de Oost-Europeesche landen, den Balkan en Rusland irubegrepe-i. Voorts bepleitte Masaryk toenadering tus- schen Frankrijk en Duitschland, evenals de schepping van een Europeesch federatief stelsel. Europa, aldus de grijze president, kan niet uit twee tegenover elkaar staande groe pen van naties bestaan, zooals dit voor den wereldoorlog het geval was. De eenig duur zame basis voor 'die handhaving van den Europeesch en vrede is gelegen in samen werking tusschen Duitschland en Frank rijk, met steun van Engeland en Italië. Een Engelsch memorandum. Naar verluidt, is het Engelsch e departe ment van buitenlandsehe zakeai bezig met het samenstellen van een memorandum, dat als grondslag voor de beraadslagingen van de 4-mogen/cilheden-conferentie over het Do- nauvraagstuk zsal dienen. Een waarschuwing van D« Valera's blad. De Valera presideerde Vrijdag een zitting van het Iersche kabinet, waarin het ant woord aan de Britsche regeering betreffende de eedskwestie en de jaarlijksche betalingen besproken werd Het antwoord is opnieuw ontworpen. Het thans voorgelegde ontwerp zou in een veel vriendelijker toon gesteld zijn. Ofschoon het den eisch tot afschaffing van den eed van trouw handhaaft en de stopzetting der an nuïteiten verlangt, zou het den weg voor vriendschappelijke onderhandelingen open laten. De verzending zal niet eerder dan Maan dag geschieden. Nader wordt gemeld: Ofschoon de Iersche regeering bij haar eisch blijft van afschaffing van den eed van trouw aan een „vreemden" monarch, is de vorm, waarin deze eisch gevat is, veel con- cilianter. Nopens het geschilpunt der annui- teiten heeft de Iersche regeering het woord „eisch" zelfs vermeden en zij schijnt nu slechts met nadruk op de wenschelijkheid te wijzen, dat Engeland ook in deze aan de Iersche wenschen zal tegemoet komen. Men gelooft te Dublin, dat een vriendschappelijke schikking tot stand kan komen. De Irish Press, het blad van De Valera, heeft dezer dagen het republikeinsche leger gewaarschuwd tegen overijling. De Valera's partij, de Fianna Fail, tracht een staat van zaken te scheppen op grond van vreedzame samenwerking van allen, die Ierlands onaf hankelijkheid wenschen, d. w. z. mot steun van het Iersche volk. Het blad waarschuwt tegen den oproep van O'Higgins om weer naar geweld te grij pen tegen of ondanks de verkozen volks- regeering. Vindt men dat het te langzaam gaat dan moet men te gelegener tijd een mandaat zoeken voor een andere politiek, en leidt dit mandaat tot een sneller bereiken van het doel dan zal Fianna Fail het moe ten steunen. Geen minderheid echter kan veroorloofd worden den pas aan te geven. Wie op het oogenblik de regeering belem mert speelt in de kaart dergenen, die aan Ierland zijn vrijheid willen onthouden. JAPAN EN CHINA Uit Shanghai wordt gemeld: Men vreest dat de onderhandelingen over een wapen stilstand eindeloos gerekt zullen worden, zonder hoop op een resultaat, en daar geen van beide partijen de verantwoordelijkheid op zich wenscht te nemen van een breuk, is liet mogelijk, dat men tot in het oneindige door blijft praten. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat de Chineesche regeering, indien de on derhandelingen definitief mislukt zijn, den Chineeschon troepen bevel zal geven, zich van alle vij; lelijkheden te onthouden, tot dat de Japanners zelf tot den aanval over gaan Normale toestand te Shanghai Volgens Engelsche berichten uit Shanghai was de toestand daar gisteren weer zoo goed als normaal, daar het verplichte slui tingsuur is opgeheven en de winkels en de beurs weer geopend waren. Een klein kader geregelde troepen houdt nog de wacht rond de internationale nederzetting. Naar uit Mantsjoerije wordt gemeld, zijn S0 Russische militaire vliegtuigen te Spass bij Wladiwostock aangekomen. Voorts zou den uitgebrêide Russische troepenbewegin gen plaats hebben in de omgeving van Wladiwostock De Chineesche vrijscharen, welke de re geering van Mantsjoerije ten val willen brengen, hebben de stad Noenang in de omgeving van Tsjangtsjoen veroverd. Van Tsjangtsjoen en Charbin uit zijn Japansche versterkingen naar Noenang gedirigeerd, ten einde een verder'oprukken der Cl li nee zen naar Tsjangtsjoen te voorkomen. De Sowjet-autoriteiten te Charbin hebben de Japanners evenwel de gebruikmaking van de spoorlijn verboden. Ook op vele andere plaatsen langs den Chineeschen Oosterspoorweg vallen de Chi- neezen in sterke colonnes aan. Op het Japansche munitie-arsenaal werd oen aan slag gepleegd, welke evenwel kon worden afgeslagen. Een Japansche transporttrein, welke beladen was met munitie en explo sieve stoffen, werd overvallen en volkomen geplunderd. De Volkenbondscommlsslc naar Hankou. De commissie van onderzoek, die door den Volkenbond naar China is gezonden, vertrekt vanochtend per schip van Nanking naar Hankou. De a.s. verkiezingen ln China Volgens berichten uit Lojang heeft de Chi neesche regeering een wetsvoorstel goedge keurd. betreffende de verkiezingen voor de Chineesche nationale vergadering. Welke in de maand Augustus zullen worden trehou- den. Alle verbodsbepalingen in zake poli tieke vergadering worden opgeheven. Deze maatregelen bleven evenwel verder van kracht voor de Chineesche communistische paart ij. juridische adviseur van Hitier verklaarde daarop dat ook rijksminis ter Groener er persoonlijk van overtuigd is dat Hitier zijn doel alleen langs wettelijken weg wenscht te bereiken. De nationaal-socia- listische partij denkt aan geen Bartholomeus nacht. Vervolgens voegde Frank er echter aan toe, dat hij er niets aan kan verande ren dat Hitier zoodra hij aan de macht zal zijn gekomen een Staatsgerechthof zal be noemen en dat tïan inderdaad „hoof- den zullen rollen". Frank heeft hier mede de bekende woorden gesproken die Hitler in het hoogverraad proces tegen drie officieren van de rijksweerbaarheid heeft gezegd en hiermede tevens, schrijft het Ber liner Tageblatt, ook de legaliteitsverklarin gen van Hitler gedementeerd. Ministerialrat Scholz, de leider der conser vatieve ambtenaren en beambten van het Duitsche Rijksdepartement van Binnenland- 6che Zaken, heeft ontslag genomen als lid van de Duitsch-nationale partij, daar Hu genberg zich niet heeft laten bewegen voor de tweede stemming voor het Rijkspresident schap de candidatuur van Hitier te onder steunen. Ministerialrat Scholz heeft zich hier mede duidelijk uitgesproken ten gunste van Hitier. Het eigenaardige van het geval is dat Scholz een der referendarissen voor de grondwettelijke problemen bij het Rijkede- partement van Binnenlandsche Zaken is en voorts ook vertegenwoordiger van het rijk in de politieke commissie van toezicht op de radio. BABY LINDBERGH. Uit Hopewell (New Yersey) wordt ge meld: De assistent van den leider derstaats- politic, majoor Schoffel, is dezer dagen naar E ui-opa vertrokken om hier een onder zoek in te stellen naar den baby van Lind bergh. DE FRANSCHE KAMER ONTBONDEN. Begrooting aangenomen. De Fransche begroeting is Vrijdag met 435 tegen 135 stemmen goedgekeurd. Tar dieu heeft in den loop der debatten tot vijf maal toe de vertrouwenskwestie gesteld, waarbij hij een meerderheid van 70 stem men behaalde. Na de goedkeuring van de begrooting las Tardieu 't sluitingsdecreet der kamer voor. De nieuwe kamer komt op 1 Juli bijeen. De begrooting sluit met aan inkomsten 41.100.833.494 francs en een overschot ten bedrage van 3.381.742 frans. De Senaat is op reces gegaan tot 1 Juli. ECONOMIE EN FINANCIEN N.V. MIJNBOUW EN CULTUUR MIJ BOETON Den directeur eervol ontslag ver leend. Reorganisatie-Commissie be noemd. de aandeel houder» samengestelde rapport, waarin een oor deel werd uitgesproken over den toestand, waar in de Mij. verkeert en over de verantwoorde lijkheid der leiding, en waarover wij reeds B den Directeur. Naar bekend Is. oefent het rapport heftige oritiek uit op het beleid van de Directie te Am- kin gvan het ontslag i oloel aia op technisch, gebied ln goede banen te gedef Allereerst kwam het=rapport ter do kwestie der verantwoordelijke leiding. Alt> eerste spreker heeft het woord gevoerd Mr. Oud. als raadsman va,n den Directeur. Deze heeft uitvoerig tal van aantijgingen aan het adres van den Directeur ln het rapport ont zenuwd on tegelijkertijd gewezen op de vele tegenstrijdigheden in het rapport. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een zeer uitgebreide discussie welke tenslotte uitliep op de vraag, waarom het Bestuur tot schorsing ..Wij vonden. wij op dien grond hem nle .-.=atuten bevoegd en van ziekteverlof kwamen wij er nle belangrijke beraadslagingen werd ter iet volgende voorstel bij acclamatie aai s vergadering machtigt het col- 1. den dlree-tei 1 ontslag te iiutsohnpplj: zijn ontslag rhodeloosfttelllng toe te kennen gelijk het bedrag dat de N.V. per heden van nLs directeur directeur ln verband telling hem heeft te vorderen, zoodat de nlngen met gesloten beurzen plaats vinden, waarbij bovendien de maatschappij den dl- tallng van 100 ln eigendom over te dra gen aan één of meer personen, aan te wijzen door de algemeene vergadering van gewone aandeelhouders. De huidige toestand der Mij. Een der Commissarissen der Boeton. de heer Groote, verstrekte, daar de belde eerste punten nu afgehandeld waren, vervolgens eenlge mede- deellngen over den huidlgen toestand der Mij. Spr. zelde, dat momenteel de moeilijkheden be treffende de afzetmogelijkheden der eerste jaren voorbij zijn. De goede kwaliteiten van het product zijn vele; de voorraad op het eiland bestaat minstens Uit 500.000 ton. In 1930 is een voorraad van 5400 ton omgezet, terwijl het be drag der afgesloten orders over de eerste twee en een halve maand van 1932 in Indlë den ge- heeJen omzet van 1931 in dit land overtreft. Het bestuur overwoog verschillende mogelijkheden waardoor de Mij. en daarmede de belangen der aandeelhouders op de best mogelijke wijze zi den worden gediend. Een der beste vormen i zijn, om na reductie van het kapitaal uit komen met een nieuwe emissie b.v. in aandee- len van 100.waaraan bijzondere VQordee- len verbonden kunnen worden. Het stri moet er op gericht zijn een syndicaat te men, dat alle pogingen in het werk stelt het Boetonbedrijf weer rendabel te maken. Als definitief voorstel zou spr. de vergade ring willen verzoeken, dat uit de vergadering een commiseis benoemd wordt, die met het be stuur de voorstellen tot reorganisatie van di Maatschappij zal bespreken opdat voor de Boe ton behoorlijke resultaten werden verkregen. Spr. zou gaarne zien, dat In deze commissie zit ting namen de heeren Bernhard en van der Heyden. De vergadering keurde dit voorstel goed. De genoemde heeren verklaarden zich bereid deze Commissie te vormen. Rondvraag. Bij de rondvraag werd nog gevraagd of de Mij. op het oogenblik over eigen werkkapitaal beschikt, of dat zij door een bank wordt gefl- De heer Groote antwoordde, dat men be gonnen Is. met te trachten, middelen voor de 'Jgen uit eenlge liquide ook een groot contract, n betaling verwacht wordt vóór 1 Mei. Op basis van deze vordering heeft de Incasso- bank een voorschot aan de Boeton verstrekt, zoodat de hoop gewettigd Is dat de middelen tot voortzetting van het bedrijf aanwezig zul len zijn tot het oogenblik van reorganisatie MOORDENDE ONZEKERHEID HET OPPOTTEN VERMINDERT Maandverslag National City Bank Het maandoverzicht van do National City Bank of New York deelt mede, dat de ontwik keling van de banksltuatle ln Maart bevredi gend was. maar het algemeene verloop van Het vertrouwen versterkt. Met betrekking tot den toestand van Enge land deelt het overzicht mede. dat de ontwik keling te Bonden veel bijdroeg tot versterking van het vertrouwen aldaar en -elders in de sta- i de Britsche financieel* positie. Dit De beleggingsmarkt. De gevolgen die de beiègglngamarkt heeft ondervonden, van de gnoote leen Inge n die noodzakelijk waren gewórden door het deficit van de regeering van de Vereenigde Staten van meer dan twee milliard dollar zijn zoo duidelijk aan het licht getreden, dat de administratie, de leiders van belde partijen In het Congres en de publieke meening van het land het er over eens zijn, dat het noodzakelijk is, het budget, voor hot fiscale Jaar 1933 waarvoor een deficit van 250.000.000 op het oogenblik in het vooruit zicht lê gesteld, in evenwicht te brengen. Volgens de leiders deolen de meeste leden van het CongTes deze meening. Van alle hinderpalen die een herstel tegen houden. zijn de allergrootste die, welke den in ternationalen handel in den weg staan, en te vens de onzekerheid omtrent de kwestie dor Moordende onzekerheid. 3 hooger graad van f-onderhoud te ver er-quota's. nlngen. en andere vormen van handelsoorlog, doet met alleen dc algeheele wereld-handel nf- sumptie. Aangaande de conferentie te Lausanne die in Juni a.s. zal worden gehouden, teneinde het vraagstuk der herstelsohulden te behande len, wordt in het overzlaht verklaard: „De Conferentie te Lausanne zal van het aller grootste belang zijn en een venstrekkenden in vloed hebben op d« economische vooruitzichten Een oplossing van het herstel vraagstuk, op een wijze, dat het credlet van Duitschland wordt versterkt, roodst het kapitaal kan krijgen zijn Industrie ls een beslist welvas de circulatie waarde Het oppotten vermindert. oirouls.tlegeld als geld. dat in de king komt, en hoewel zij klein was, was zij deeld over alle waardetypes. behalve de biljet ten van 20.waarmede bewezen Is, dat het oppotten afnam. Redelijkerwijs mag worden verondersteld, dat de grootere vermindering ln Maart beteekende een aanzienlijker terugkeer van geld dat was opgepot N.V. GRON. ROTT. STOOMBOOT MIJ. Geen dividend. In 1931 wist de N.V. Gron. Rott Stoomboot Mij. tengevolge van de crisis slechts een matige winst te behalen, zoodat. mede door de ongun stige vooruitzichten besloten Is geen dlyldcnd uit te keeren. De vloot dor MIJ. beetaat thans uit 28 vaartuigen met een tonnenmaat van ruim 3200 ton, welke met ca. 46.'per ton op de balans voorkomt. Een der etoombooton werd ln 1931 omgebouwd in een motorboot. AMSTERDAM BEDAGEI RUBBER MIJ. Failliet vorklaard. Hot ears te slachtoffer van de rubberorlsis ls gevallen. Gl9ter heeft de Amsterdamsohe Recht bank te Amsterdam Bedagel Rubber MIJ. In ata&t van faillissement grootste gedeelte vam aandeelenkapitaal moet aJs v<_ 25 jaar oud en heeft N.V. MIJ. TOT EXPL. VAN ONR. GOEDE3EN „DE NIJVERHEID" Winst 34862.—. Div. 6 Aan het jaarverslag over 1931 der NV. „MIJ. tot Expl. van Onr. Goederen „De Nijverheid" te Rotterdam wordt het volgende ontleend: Gedurende 1931 zijn geplaatst 528 aandeelen of 2C400.waardoor het geplaatste knpltnal op 31 December 538,950.bedroeg. In den loop van 1931 zijn aangekocht 8 panden nan de Mllllnxstmat, waardoor het pandenbezlt der N.V. (hans bedraagt 128 panden met een boek waarde groot 1.521.077 De hypotheken rus tende op het pandenbezlt bedroegen 31 Decem ber totaal 931.877 19 Reeds vorig jaar schre ven wij dat de malaise In zaken ook onze MIJ. niet onberoerd had gelaten. Helaas kwam daar in dit Jaar nog geen verbetering. Het bedrag aan huursehade door de Maat schappij geleden is dit jaar grooter geweesi dan n, en vindt zijn oorzaak ln •enig Jaar "e EEN NIEUWE ORKAAN GESIGNALEERD... MEN ZIJ OP ZIJN HOEDE! DE ECONOMISCHE BAROMETER DAALT STERK Toen Engeland in September 1931 het metaal als basis van zijn muntstelsel losliet, werd een onzekerheid geschapen, die er toe leidde, dat ook liet vertrouwen in den dollar werd opgezegd. De Nederlandsche Bank, bevreesd, dat ook op haar dollai'-saldi ver lies zou worden geleden, liquideerde haar wissel-bezit in New-York op snelle wijze en het goud stroomde naar ons land. De dollar daalde en men kon geen blad ter hand nemen, of openlijk, dan wel bedekt, werd gezegd, dat nu de dollar aan de beurt was. Wij hebben die meening ook verkondigd; echter niet als gevolg van angst waar voor zouden wij angst hebben? doch als resultante van ons economisch cteduceeren en combineeren. Amerika heeft aan dien drang weerstand kunnen bieden en al laten wij in het midden, of het van Washington goed gezien was, liet goud niet onmiddellijk te onttroonen, het feit bleef, dat de dollar op goud-pariteit werd gehouden. Zelfs is er op de sterke afvloeiing een toevloeien van het kostbare metaal gevolgd, grootendee-ls af komstig uit Japan en enkele Zuid-Ameri- kaansche Staten. Doch nu verkeeren wij opnieuw in een uiterst onzekere en ge\uarlijke fase. Deze is niet ontstaan door de Kreuger-debade, die hoe langer hoe meer zich gaat afteekenen als een veel ernstiger feit, dan men oor spronkelijk vermoed had. Maar het is nu de financieele situatie in Amerika, welke een dreiging voor het wereld-leven betee- kent, terwijl in Europa de ineenstorting van Midden-Europa voor den boeg staat Kan men deze voorkomen? Komen Tardieu en Hoover nog op tijd? Wij gelooven van niet; wij vermeenen, dat de crisis haar volle pond zal eischen en ook zal nemen! De Amerikaansche begrooting vertoont een reusachtig deficit; verwacht wordt een na- deelig saldo' voor het loopende fiscale jaar van 8 2 milliard en voor liet komende van 2'4 milliard! Kan men geen middelen vimVn om het tekort te dekken, dan zal de dollar moet/n dcprecleeren; de binnen^ landsche ko/ikracht van den dollar is veel lager dan de buitenlandsehe (deze laatste is op goud-koopkracht gebaseerd) en de daar door ontstane spanning zal moeten leiden tot een uitbarsting wanneer men niet tijdig maatregelen neemt om de krach te voor komen. Doch menschelijkerwijs gesproken is de nieuwe verwording niet te stuiten; niet alleen de federale regeering, maar zoo goed als elke gemeente heeft met aanzienlijke tekorten te kampen en er is geen geld beschikbaar om daaraan tegemoet te komen. Het Huis van afgevaardigden heeft de financieele saneeringsmaatregelen van Hoover (o.a. de omzet-belasting, die 500 millioen zou moeten opbrengen) ver worpen en men is er door in een impasse aangeland. Weet men deze niet te bezweren, dan is de financieele en monetaire crisis voor Amerika ingeluid. Het buitenland zal met spoed de zich in Amerika bevindende saldi terughalen en ook de binnenlandsche beleggers zullen op nog grootere schaal gaan hamsteren. Er zijn nieuwe befliastingsvoorstellen in gediend, o.a. 14 op verkoop van effecten, 3 op het bezit van luxe-automobielen, 2 op vrachtwagens en 1 op automobiel- benoodigdheden en verder een surtaxe op de inkomstenbelasting, terwijl het minimum-be lastbaar inkomen, tenminste wat de sur taxe betreft, van 10.000 op 6.000 wordt gebracht. Ook het theaterbezoek wordt niet gespaard en men overweegt bovendien het verhoogen van invoerrechten en het belasten van nieuwe invoergoederen, zooals bijv. olie en koper. Doch al neemt het Congres deze voorstellen *?n, dan nog is er geen paal en perk gesteld aan de invloeden, die Amerika onweerstaanbaar drijven naar den finan- cieelen ondergang! Slechts een dras tische depreciatie van den dol lar kan uitkomst brengen; het is economisch nu eenmaal niet mogelijk, dat kunstmatig een verschil wordt gehandhaafd tusschen de binnen- en de buitenlandsehe koopkracht van een munteenheid. In nor male tijden kan men dit verschil nivelleeren door de vrije werking van vraag en aanbod, door het internationale goudverkeer, door hot verleenen van diensten aan het buiten land, dus door het grooter doen worden van rle zoogenaamde onzichtbare exporten. Nu is dit echter niet mogelijk; de wereld ver schanst zich achter de eigen veilig geachte grenzen en bij die mentaliteit kan slecht- depreciatie van hot eigen ruilmiddel ten dcele uitkomst geven. Een Amerikaansche debacle zal de finan cieele ineenstorting in de Donaulanden on getwijfeld verhaasten. Wij krijgen weer een reeks van internationale conferenties; eerst een onder-onsje van Tardieu en Macdonald (waarvoor moeten die geheimzinnige tête tète's dienen, want Frankrijk krijgt toch zijn zin niet; dit land is nd Amerika het eerst aan de beurt om een ernstige aderlating te ondergaan) daarna een vier-mogendheden conferentie, tusschen Engeland Frankrijk, Duitschland en Italië, gevolgd door 'n her vatting van de ontwapeningsconferentie... T.ausnnne over de herstel-betali igen. Ottovva over de Dominion-politiek, afgewisseld door geharrewar tusschen de Valera cn Thomas en Russisch-Japansche en Chineesche con troversen! Al deze onderhandelingen zul len geen verlichting brengen; in tegendeel zij zullen de spanning vergrooten, want de tegenstel lingen, weike tusschen de naties bestaan, komen er nog helder door aan het licht. F.n al zouden de vier machten door veel water en weinig opbruisende wijn een com promis kunnen sluiten, dan mag men de objecten, waarover gehandeld wordt niet ver peten. Doel is het sluiten van een hechtere overeenkomst tusschen Tsecho Slowakije, Roemenië, Hongarije, Oostenrijk en Yoego- Slaviö (Bulgarije is om onbekende redenen ge-ecarteerd); zijn de groote mogendheden liet onder elkander eens, welnu dan moet men de natuurlijke Balkanhaat nog trach ten te ovprwinnen. Zoolang de eouden schij ven in de zakken van Engeland en Frankrijk on verhuurd zijn van een lire winkelhuizen woningen, terwijl het aantal huurders van fv f, U fo "Jan d I gto e dc n niet dan het bedraagt 33.531.05. vermeer- va" het vorig jaar ad. i 34.862 38. waaruit een divi dend' van 6 kon uitgekeerd worden (v. j. 7). BUITENLAND NEVADA COPPER Verlies 1931 2 090 000.— bïiit8'! T3W» m b,».. 9.» ram. Weerbericht. Het dunne pU'tje geeft di Hoogste stand te ïsafjord 765.9. Laagste stand te Shields 735.7. Stand vanmorgen halftwaalf 740.6. WEERVERW ACHTING (Medeged jor 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Matige tot krachtige W. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, buien met regen of natte sneeuw, weanig verandering in tem peratuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) De depressie-kem op de Noonsche zee is thans bezig op te vullen. Daarentegen is die in liet N.W. dieper en verplaatst zij zicli in oostelijke richting naar de Noordzee. In het O. en Z. is de barometer nog al dalende. Over geheel Europa is het weer thans slecht. De groote koude in het N.W., die liohte vorst in Schotland en matige vorst op IJs land brengt, houdt aan en breidt zioh over ons land en W.-Duitschland uit, zoodat alleen nog ver in het Oosten en in Frankrijk eeiiige warmte wordt gevonden. Het laat zich aanzien, dat de wind tusschen Z. en W. zal blijven en het weer guur en buiig met kans op buien en natte sneeuw. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.2 C 3 APRIL Zonsopgang 6.31 u.; Zonsondergang 6.36 u. Maansopgang 4.56 u-; Maansonderg. 3-56 u. 4 APRIL Zonsopgang 6.29 u.;. Zonsondergang 6.38 u. Maansopgang 504 u.; Maansonderg- 5.08 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 APRIL Van 's avonds 7.06 u. tot 's morgens 4-59 u. 4 APRIL Van 's avonds 7-08 u. tot 's morgens 4.67 u, WA ERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 2.04 2.04 Canp 1.91 1.79 Basel -0.07 -0.06 Ems 1.19 1.16 Huningen 0.61 0.66 Coblens 2.23 1.91 Rheinweiier -1.72 -1.67 Trier 1.40 1.40 Kehl 2.01 2.04 Keulen 1.88 1.23 Maxan 3.88 3.86 Ruhrort -0.17 -0.27 Wledeshelm 1.60 1.65 Wesel -0.29 -0.66 Mannheim 2.75 2.85 Emmerik 0.82 0.58 Lohr 1.35 1.45 llusseldorf 1.12 0.56 Mainz -0.68 -0.61 .Maastricht 1.86 1.96 Bingen 1.78 1.72 Venlo 11.34 11.22 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 10.11 Terschelling 7.23 Harllngen 8.05 Helder le 2.59 Idem '.e Mmuiden 1.56 H.v Holland 1.21 Sclievenlng. 1.31 3 April. 22.16 19.34 20.25 Delfzijl Torschelling Den Helder le g<.lii Idem 2e getü Hellevoetsl.1.51 14.07 Willemstad 2.45 15.08 Brouwerah. 1.03 13.19 Zierlkzee 1.30 13.62 Wemeldinge 1.48 14.14 Vlisslngen 0.07 12.36 Terne uzen 0.42 13.07 Hanaweert 1.10 13.44 18.87 16.15 14.27 rinkelen, zoolang zal er van een vermis- regellng sprake kunnen zijn; is het geld een maal gekomen bij de «onverzadiglijke Bal- kaneezen, dan is tevens de prikkel verdwe nen om met elkander in vriendschap te leven. De vechtlust stijgt met de aanwezig- noid van contante middelen en zij zullen slechts tijdelijk hei Turksche zwaard in de seheede houden, zoolang het noodig is om Europa zand in de oogen te strooien. De wereld verkeert in een draai-kolk; wij kunnen er niet op de gewone wijze uitko men; dammen zullen moeten worden ver broken om het ziedende water oen uitweg te verschaffen en een van de dammen, die het eerst zal moeten bezwijken is de gouden standaard. Handhaven wij die wij spre- ktn in dit verband niet yan ons eigen land dan moet de dijk ergens anders door breken en wee, wanneer een gevaarlijker punt wordt gekozen dan de goud-dijk! Goud is nog maar een fictie; moet eigens kost baar inenschenbloed worden vergoten, dan is de ramp niet te overzien! Schoolnieuws. EXAMENS-STUURMAN e£„Hoa.agr' 1 -^pri' GesI' v00r 8den Btmur- tian Gr. Stoomv., de heer D. W. L. Offerhaus. EXAMENS MACHINIST. Den Haag, 1 April. Gesl. voor diploma B. de hoeren E Kornman te Amsterdam. A. O. l.® Middelburg. W. Kuiken'en F. Paul. ■ïiden te Leouwardon. EXAMENS-OPTICIEN 1 April. Ge8x. vanwege do Vereen. VakonderwU 1» Tv?,orV, optlciöns 19. gresl. 13 cand.. n.l mej. E. J. S. Pcerc-boom. te Was- sennar; O. Venemo, te Sneek; M. C. van Geelen. te Schairen: A. J. Klouwens. te Rotterdam: c! Koorem.-in. te Zaandami P. J. Kuiper, te Har- I.nonr tc Drl-Ktt Lln- i. te Go- RUswülc f oma, te otrgum; w. i'Tlederichs. ta AmsUrd&mi A. van Kemcboek, te Borculo,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2