Jliruiur iTfiit'üilsr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuw? blad voor Leiden en Omstreken 12e Jaargang EERSTE BLAD. BINNENLAND. N V. HOUTHANDEL U J. VAN SCHIJNDEL C» ABONNEMENT» Per kwartaal 1 3-26 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.29 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6»— Bil dagelijksche zending 7*— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3623 ZATERDAG 2 APRIL 1932 ADVZBTENTIER Van 1 tot 5 repel* van 1—5 regels m 130 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend m Dit nummei bestaat uit VIER bladen AANVANKELIJKE OPKLARING Vóór 1933 geen verdrag met België Het schijnt noodig te zijn» dat er in de houding van een minister van Bui- tenlandsche Zaken eenige diplomatieke duisterheid overblijftin 's lands belang natuurlijk. Dit echter in aanmer king genomen, meenen we gerechtigd te zijn tot de conclusie, dat er na het debat, deze week in de Eerste Kamer gehou den, aanvankelijke opklaring is geko men. De heer Van Lanschot, de voorzitter der Roomsch-Kath. kamerfractie, is blijkbaar stille vennoot van de Re ring geweest; want in aansluiting aan zijn opmerkingen heeft de Minister, zonder een slag om den arm te houden, verklaard, dat er vóór de Kamerverkie zingen van 1933 geen voorstel inzake de verhouding met België en dus ook no pens de Rijn-Scheldeverbinding bij de Staten-Generaal komt. Dat wil dus zeggen, dat deze Minister zich in geen enkel opzicht binden zal en dat een nieuw kabinet in 1933 (laat ons aannemen, dat we niet altijd een minis terie Ruys-de Geer houden) dus geheel vrij tegenover de kwestie staat. Minis ter Beelaerts zal ongetwijfeld deze zaak niet meer tot oplossing brengen. Dit blijkt ook uit de verklaring, dat de onderhandelingen eigenlijk zijn vast- geloopentot eenig accoord is het nog niet gekomen: „er zijn 'moeilijkheden gerezen", welke nadere overwegingen noodzakelijk maken. En in verband hiermee is van belang, dat de Minister het publiek buiten de Kamer wepschte te waarschuwen, om niet af te gaan op allerlei geruchten, welke enkel oprust kweeken kunnen. Blijkbaar vergat de Minister hierbij weer, dat nipt het publiek en ook niet de pers deze geruchten heeft gefabri ceerd, maar dat de Minister zelf daar van de oorzaak was, toen hij bij- de in- terpellatie-Lohman het onvoorzichtige woord sprak over „veel belangrijker vraagstukken dan een gesloten Rijn- Schelde kanaal". Daarmee gaf de Minister, onbewust en zijns ondanks, het sein tot een verzet en actie, welke onmiddellijk oplaaide als een vuurgloed in een prairievlakte en welke niet te dooven zou zy'n geweest, indien althans deze geruststellende toe zegging achterwege ware gebleven. In hoeverre de plotseling „gerezen moeilijkheden", vlak na de zich ontplooi ende campagne, het rechtstreeksche ge volg van deze actie in pers en vergade ring zijn, laten we gaarne in 't midden; al ligt de veronderstelling voor de hand, dat Regeering en onderhandelaars ei van geschrokken zijn. En wij kunnen het een niet van het ander scheider., al willen we er thans wel verder over zwijgen. We bestoken de Regeering niet, we treden haar slechts tegen als het lands belang daartoe dringt en dwingt. En in die positie had de Minister ons zelf ge bracht. De heer Beelaerts moge thans zeggen, dat waarschuwingen, welke aan alle kanten oprezen, overbodig waren; de zwijgzaamheid en het beroep op de zelf standigheid van de Regeering, strekken daarvan niet tot bewijs; en evenmin het krenkende feit, dat de Regeering, zoo zij zegt, aan alle kanten informaties nam-, doch het adres van het Rotterdamsche Gemeentebestuur blijkbaar vergeten was. Maar wjj mogen uit het debat o.i. de conclusie trekken, dat de Minister nu vasthoudt aan zijn ondubbelzinnig Me- moradum van 1929, dat van een Moer- dijkkanaal, al of niet gecamoufleerd, geen sprake kan zijn. Zoolang daarvoor geen vrees bestaat, is er voor hernieuwde agitatie geen re den; mocht dat gevaar te eeniger tyd weer oprijzen, dan hopen we weer, met de groote meerderheid van ons volk, paraat te zijn. En daarom, tevreden met de aanvan kelijke opklaring, voegen we er toch aan toe: le. Waakzaamheid blijft geboden, en 2e. Laat de Nederlandsche Regee ring nu eindelijk ook op andere wijze tooner. te begrijpen, dat dé belangen der Rotterdamsche haven nationale belan gen zijn en nationale behartiging vor deren. A. O. A. VAN VUUREN f Op ruim 67-jarigen leeftijd is vrij onver wacht overleden de heer A. C. A. van Vu uren, lid der lweede Kamer voor de R.K. Staatspartij. Met hem is een kamerlid van voorname allures en degelijke kennis heengegaan. Door verschillende eigenschappen trok hij ons bijzonder aan. Daar was in de eerste plaats zijn innige vroomheid. In Roomsch-Kath. kringen zou dikwijls wat meer „Calvinistische vroom heid" geen overtollige weelde zijn; schreef een Roomsch-Kath. dagblad eens met het oog op Zondagsrust en misbruik van Gods Naam. Maar die nauwgezetheid heeft Van Vuuren immer betracht. Hij vierde de Zondag als een Calvinistisch puritein. Achter zijn naam m de Haagsche telefoongids staat nadrukke lijk: „Verzoeke op Zondag niet op te bellen". Dat teekent En zoo was hij altoos. Wie, als wij het voorrecht hadden, nog al eens met hem te mogen samenwerken, weet dat. Neen, hij zocht niet In somberheid zijn kracht, maar in ernst, welke zeer goed met opge ruimdheid kan gepaard gaan. Ernst en degelijkheid! Dat waren ook de adjectieven, welke op zijn publieke arbeid toepasselijk zijn. in de Tweede Kamer had hij gezag. De linkervleugel van zijn partij hield hem wel voor min of meer conservatief; maar aan zijn dego kwaliteiten twijfelde niemand. Hoewel het niet bepaald uit zijn eerste opleiding zou afgeleid worden, bewoog hij zich hoofdza kelijk op financieel gebied. Hij was de finan- cieele specialiteit der roomsch-kath. fractie en had in die kwaliteit dan ook zitting. En iedereen erkende zijn superioriteit op dit terrein. Dit viel te meer op, omdat Van Vuuren niet kon overtuigen door de kracht van zijn woord; hoewel hij candidaat in de wijsbe geerte en in de letteren was. Want kort ge zegd, maar eerlijk als Van Vuuren zelf: hij was een slecht spreker. Hij was als Mozes zwaar van tong en maakte ingewikkelde, 1 ii'kans duistere zinnen. Maar dat was geen beletsel om met aandacht naar hem te luis teren. Want, als hij sprak, dan zei hij wat Wie de moeite nam het stenogram later na te lezen, genoot van de gave kern. Hij was dan ook een voortreffelijk jour nalist Veel heeft hij geschreven. Want hij minde ons vak. Tot aan zijn dood toe. Naam heeft h.j gemaakt als Haagsche Briefschrijver in de Tij d; al diende fcij zich daar steeds aan als „de oude man", die wel eens politieke personen sprak, doch zelf niet in de politiek leefde. Echter, hij was geen slaaf der politiek. In tegendeel; ze was voor hem slechts middel om het algemeen belang, zooals hij dat zag, te dienen. Vooral gedurende zijn wethouderschap van Den Haag is dat uitgekomen. Hij was een waardig opvolger van wijlen H. de Wilde en heeft op de grondslagen, door dezen gelegd, ijverig voortgebouwd. Zijn redevoeringen in de raad waren vaak moeilijk te volgen; maar zijn daden bezorgden hem waardeering van alle kant Noch aan zijn oprecht bedoelen; noch aan zijn kennis en bekwaamheid; noch aan zijn onkreukbare rechtvaardigheid werd ooit ge twijfeld. Hij heeft, met ongebroken energie, 't goede voor zijn kerk en partij, doch evenzeer voor zijn land en zijn stad gezocht; en hij be hoorde daarbij tot het smaldeel der R.K. Staatspartij, dat behoud der Christelijke grondslagen van ons volksleven als hoogste doel stelt en daarom de samenwerking met de Protestantsche Christelijke volksgroepen altijd innig heeft begeerd en oprecht nage streefd. Daarom verliezen ook wij veel door zijn heengaan en blijft zijn nagedachtenis ook bij ons in groote eere. Er stierf een onzer vrienden! VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE ZOMERTIJD. De heer Braat heeft den Minister van Binnenl. Zaken gevraagd, of hij bereid is, in spijt van zijn eigen opvatting over deze materie, een onderzoek in te stellen bij de directie van de Nederl. Spoorwegen, of af schaffing van den zomertijd ten aan'ien van de dienstregeling van de treinen be zwaren zou veroorzaken, indien men .ie nlannen van de regeering dienaangnunie weet vóór die samenstelling van de dienst regeling. GOEREE EN OVERFLAKKEE HET VERVOERVRAAGSTUK. Een commissie van onderzoek. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben, in overleg met en op verzoek van den Mi nister van Waterstaat, bij beschikking van 29 Maart jl. een commissie ingesteld om te onderzoeken, op welke wijze voor de toekomst het vraagstuk van het vervoer Van personen en goederen op het eiland Goedereede en Overflakkee (met inbegrip van veerverbindingen) tot oplossing ware te brengen. Tot lid en voorzitter dezer commissie is benoemd de heer H. van Boeijen, lid van Gedeputeerde Staten; tot leden zijn benoemd de heeren: Ir. Th. M. B. van Marle, inspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen, daartoe aangewezen d)i>or voornoemden Minister; Ir. L. T. van der Wal, hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat in Zuid-Holland; Mr. S. H. Bloembergen, administrateur aan de Provinciale Griffie; C. Wamaer, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, te Dirks- land; L. J. den Hollander, burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk; A. A. Mijs te Sommelsdijk; tot secretaris: Mr. J. H. Carp, referenda ris aan de Provinciale Griffie. BEERTA IN DE KNEL Naar wij vernemen, verkeert de gemeen te Beerta op het oogenblik in ernstige li- nancieele moeilijkheden. Behalve verschil lende andere noodzakelijke uitgaven kon den ook de salarissen van het gemeente- personeel niet worden betaald. De gemeente heeft verscheidene pogingen gedaan om kasgeld te krijgen, doch zonder resultaat Ook het rijk vond geen termen aanwezig om in te grijpen. WAT IEDER VAN DE DRANKWET WETEN MOET Het Bureau van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond heeft een be knopte handleiding uitgegeven ten behoeve van hen, die bij de uitoefening van hun be drijf met de nieuwe drankwet van doen heb ben Dit boekje is van de hand van den heer J. C. van der W e e 1 e. Inspecteur van Po litie. Chef van het bureau Drankwet en Ver makelijkheden te Rotterdam, een bij uitstek deskundige op dit gebied. Men kan het be komen aan het adres van den Kon Ned Middenstandsbond, Noordeinde 35. te Den Haag. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ JAARVERGADERING TE UTRECHT. De Hervormd Gereformeerde Staatspartij heeft dezer dagen te Utrecht haar jaarver gadering gehouden. Nadat de huishoudelijke zaken in een voor-bijeenkomst waren afge handeld, heeft D s. C. A. Lingbeek des middags het woord gevoerd over de Chris telijke actie. Spr. wees op het verschijnsel, dat een specifiek-christelijke actie voor 179"» niet bestond en een vrucht moest worden genoemd van de scheiding tussehen kerk en staat, welke scheiding er een is geweest van revolutionairen aard. In stede van een Christelijke actie, buiten staat en ook hut ten de kerk om, moet er volgens Spr. weer worden gestreefd naar een samengang van kérk en staat, daar dit volgens spr. de eenig normale toestand moet worden genoemd. Het slotwoord werd gesproken door Ds. L. C. E k e r i n g. van Amsterdam. Hij deed dit naar aanleiding van den tëkst: „Uwe goedertierenheid, Heere, zij over ons, gelijk als wij op U hopen". Volgens spr. was er alle reden om deze jaarvergadering in den gebedstoon te eindigen, daar de terreur te gen de aanhangers der H G. S. eerder ster ker wordt dan zwakker. Spr. wees er hier bij op, dat ook van C.-H. zijde weder het pleit wordt gevoerd voor rechtsehe samen werking, waarbij de Maasbode zich heelt aangesloten. Wij zien, aldus spr.. geen heil in een revolutionairen staatsvorm, in schei ding van staat en kerk, in den schijn van een „Christelijke" Overheid. Moge Gods goedertierenheid ons sterken in den strijd, om ons volk terug te voeren tot gehoor zaamheid aan Zijn Naam. LIMBURGSCHE MIJNEN ONTSLAG OP GROOTE SCHAAL? Te Brussel hebben besprekingen plaats ge had tussehen vertegenwoordigers der Belgische regeering en van de Limburgsche mijnen. Bij deze besprekingen bleek, dat België den invoer van Nederlandsche steenkolen verder wil be perken. In verband hiermee vreest men, dat in de Limburgsche mijn-industrie op groote schaal arbeiders zullen moeten worden ontsla gen. NATIONALE VROUWENRAAD VAN NEDERLAND Algemeene vergadering le Rotterdam De Nationale Vrouwenraad van Nederland hoopt op 6, 7 en 8 April a s. in gebouw Verein aan de Witte de Withstraat te Rotterdam, haar drie en dertigste algemeene vergadering te houden. Op de agenda treft men onder meer aan: de benoeming van een derde lid in de financieele commissie van bijstand; verkiezing van drie leden in het dagelijksch bestuur; ver kiezing van een presidente; bepaling van de plaats der Algemeene Vergadering in 1933 en vaststelling van een onderwerp voor de open bare vergadering in 1933. In de openibare vergadering, welke Woens dagavond 6 April zal gehouden worden, hoop1 de heer C. E- G. H o g e n d ij k, inspecteur van Politie te Amsterdam, te spreken over: De taak der vrouw bjj de politie; en op de Vrij dagochtend bij een komst zullen de praeadviezen behandeld worden van mej. Anna Polak, dr L G. Kortenhorst en mej- mr. E. C. van Dorp- over: Het voor en tegen van arbeidsvrjjheid voor de gehuwde vrouw. LIBERALE STAATSPARTIJ Hedenmiddag is de algemeene vergadering van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" in Zalen „Schaaf" te Leeuwarden ge opend met een kort woord uitgesproken dooi den Partijvoorzitter Mr. D. Fock. Vervolgens werden uitgebracht de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, waarna een drietal inleidingen werden gehouden door de heeren mr. H. F van l.ueuwen. prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, mr. Joh. J. Belinfante. Op een en ander komen wij nog nader terug. A. C. A. VAN VUUREN t Hedennacht is vrij onverwachts overleden de heer A. C A. van Vuuren, lid der Tweede Kamer; oud-wethouder van den Haag en veelgelezen dagbladschrijver. De heer Van Vuuren is 20 Maart 1S65 te Montfoort geboren en bereikte dus de leef tijd van ruim 67 jaar. Hij studeerde aan het R.K. gymnasium te Katwijk en werd candidaat in de wijsbegeerte en de letteren aan de Universiteit te Leuven. Aanvankelijk was hij journalist, nl. van 189S—1891 hoofdredacteur van de Zuid-Hol land, welke te Leiden verscheen; daarna schreef hij het Kameroverzicht voor de Tijd en in 1899 trad hij op als redacteur-kamer- overziehtschrijver van de Residentiebode. In 1905 werd hij. eenigszins bij verras sing. kamerlid voor het district Zevenber gen; later bezette hij een kwaliteitszetel van de R.K. Staatspartij voor financiën. Op politiek terrein bemoeide de heer Van Vuuren zich bij voorkeur met onderwerpen op 't gebied van financiën, philanhtropie en armenzorg. Ook trad hij meermalen in de Kamer op voor de belangen van West-Indië. Hij was lid van verschillende staatscom missies (die voor verbeterde redactie dei- Kinderwetten; die tot onderzoek naar d> noodzakelijkheid der lasten voor de land- verdediging (de z.g. Bezuinigingscommis sie) enz). Voorts was hij lid van den Voogdijraad te 's-Gravenhage. van den Raad van Toe zicht op de Rijksverzekeringsbank; van het College van Toezicht. Bijstand en Advies voor het Rijks Tucht- en Opvoedingswezen; voorzitter der Commissie van Toezicht op de Landsdrukkerij; lid der Algemeene Ar- men-commisèie en van het Dagelijksch Be stuur van den Armenraad te 's-Graven hage; regent van de R. K. Weeshuizen én gestichten voor oude lieden te Den Haag; van Dra Meijerstichting, van de Centrale R.K. Kiesvereeniging en voorzitter van de R.K. Kiesvereeniging District II. In September 1916 koos de Haagsche Raad hem met 26 van de 42 uitgebrachte stemmen tot wethouder in de vacature-H. de Wilde. Op zijn tegencandidaat, den heer L. Hoejenbos (s.d.) werden 16 stemmen uit gebracht Dezo werd later benoemd tot di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon: van welke afdeeling Van Vuuren wethouder was. Later kreeg hij er de Bedrijven ook bij. In alle door hem vervulde ambten toonde de heer Van Vuuren zich een ijverig en be kwaam functionaris! die bovendien met groote trouw de Christelijke beginselen ver dedigde en in toepassing bracht UITVOERING ZUIDERZEE-STEUNWET NOB GEEN STEUN. De Generale Commissie inz. de uitvoering der Zuiderzee-steunwet is van oordeel dat, door de aanwezigheid van voorjaarsharing de haringvisscherij door de Zuiderzeevis schers nog op normale wijze en in haren gewonen omvang kan worden uitgeoefend en dat wanneer in de tegenwoordige om standigheden aan Zuiderzeevisschers of aan hun gezinnen voldoende middelen tot le vensonderhoud gaan ontbreken of ontbro ken, zulks redelijkerwijze niet kan geacht worden te zijn een gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee; zij heeft daarom goed gevonden nader te beschikken, dat de gel delijke tegemoetkomingen als bedoeld in art 13 van de Zuiderzee-steunwet. welke door haar met ingang van 14 Februari j.l. werden toegekend aan Zuiderzeevisschers, niet zullen worden uitgekeerd over een door haar nader te bepalem tijdvak, aau- vangende op 3 April. BESTRIJDING VAN HET CADEAU STELSEL KOFFIE CADEAU! Het Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeaustelsel deelt o. m. het volgende Naar vernomen wordt, overweegt men hier te lande in de kringen van belanghebbenden in de porcelein- en aardewerkindustrie en -handel de oprichting van een vennootschap teneinde de porcelein- en aardewerkzaken in staat te stellen tegen kostprijs koffie aan de clientèle te verkoopen. Nog hebben enkele vooraanstaanden in die kringen dezen stap voor het oogenblik weten te voorkomen omdat nier, hoopt, dat spoedig een wettelijke regeling van het cadeaustelsel zal komen. Hopelijk grijpt de regeering tijdig in en treft een wettelijke regeling van het cadeau stelsel, daardoor den koopmansstand de zoo hoog noodige bescherming verleenende, te gen de funeste gevolgen van den ergsten i'omi van handelsroofhouw, wat 't cadeau stelsel ontegenzeggelijk is. HET TEXTIELCONFLICT LOOPT AF OOK DE EENDRACHT TOT OPHEFFING DER STAKING BESLOTEN Men meldt ons heden uit Enschedé: Het hoofdbestuur vam den Textielarbei- dersbond „De Eendracht" heeft besloten in de heden te houden vergaderingen met do leden te adviseeren de textielstaking op te heffen en het werk te hervatten op de voor waarden door Unitas en St Lambertus bij de werkgevers bedongen, omdat doorstaken onmogelijk is geworden. De afdeeling Borne van „De Eendracht" heeft reeds tot opheffing van de staking be sloten. AMSTERDAM Verlaging noodzakelijk. Naar wij vernemen is de meerderheid van het college van B. en VV. van meening, dat een salaris- en loonsverlaging voor het gemeentepersoneel onvermijdelijk is. Binnenkort zullen B. en W. in de Com missie voor Georg. Overleg aan de orde stellen met ingang van Mei 4 pet korting toe te passen. Gemengd Nieuws DE TCHTINGEN TE .VAART Dezer dagen J te Zoelermeer-Zegwaart aan den Molenweg de brievenbus in brand gestoken, waarbij ook nog waardevolle stuk ken blijken te zijn verbrand. Het mocht de politie spoedig gelukken den dader, den 19- jarigen L. O., tot bekentenis te brengen. Vermoedelijk heeft hij nog meer brand stichtingen op zijn geweten. DOODELIJK MIJNONGELUK In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks 2 uur had in de ondergondsche werken van Staatsmijn Hendrik op de 537 RL verdieping een doodelijk ongeval plaats .De rneester-houwer N. raakte bij 't ran gseren van een kolentrein bekneld tussehen een kolenwagen en den wand van den mijngang. De ongelukkige was bijna onmid dellijk dood. EEN MYSTERIEUSE VERDWIJNING Men meldt ons uit Beek en Donk: De vrachtrijder V., die zich met 2875.—, welke toebehooren aan de eieronveilingver- eeniging alhier, naar Helmond had begeven, bemerkte bij aankomst aldaar, dat het geld uit zijn tasch was verdwenen. De politio werd direct van dit feit in kennis gesteld. Flet onderzoek bleef zonder resultaat V. wordt nog door de politie vastgehouden, ter wijl huiszoeking bij hem is gedaan. KWARTJESVINDERS 's Avonds reisde een agent van politie van Hilversum naar Amsterdam in een derde klasse coupé. In Bussum staplen eenige per sonen binnen, die al spoedig een spel kaar ten voor den dag haalden eu hun mede-pas sagiers poogden te verleiden tot een bekend hazardspel. De agent zag dit eenigen tijd aan en maakte zich toen bekend, waarop de heeren een zoo dreigende houding aa men, dat de politieman gedwongen was hen inet behulp van een revolver in bedwang te hruden. Aangekomen op het slation te Am sterdam sprongen plotseling twee der kwar tjesvinders uit het niet aan de perronzijde gelegen portier en poogden zoodoende te ont komen. Eén werd echter door personeel van het station gegrepen. De andere Iwee wer den door den agent eveneens met behulp van personeel overgebracht naar het politi* bureau van het Centraal Station, vanwat de drie gearresteerden eenigen tijd later werden overgebracht naar het bureau War moesstrnat, waar bleek, dat men te doen had met goede bekenden van de politie. De vierde kwartjesvinder, die op hot station wist te ontkomen, wordt nog door de pcliUe gezocht. VAN EEN STEIGER IN EEN SCHEEPSRUIMTE GEVALLEN Aan de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam is een ernstig ongeluk ge beurd. Een sjeiger, waarop twee werklieden, resp. 49 en 52 jaar oud, bezig waren aan den binnenkant van een schip hun werkzaam heden te verrichten, bezweek plotseling. Door dezen s'eigerbreuk vielen beide werk lieden in het ruim van het schip. Zij werden naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opgenomen. EEN GOEDE VANGST In een huis aan de Monnikcnsteeg te Ara- hem werd dezer dagen ingebroken. Een aan tal zilveren voorwerpen werden vermist. De Arnhemsche politie heeft thans een drietal personen gearresteerd, die behalve dezen inbraak nog een a intal vroegere inbraken op hun kerfstok hadden. Het drietal is ter beschikking van de Justitie gesteld Ook hebben twee rechercheurs twee perso- ?n op heeterdaad betrapt, die poogden in te bri ken in een winkel aan de Steenstraat. Ook dit tweetal is achter slot en grendel Voornaamste Nieuws. Het conflict in de textielindustrie. (blz. Z) len Paaseh Benesj en Masaryk over de Donauplannen. Het Fransche parlement ontbonden. Japan en China. Het Iersche antwoord aan Engeland is om- gewerkt en in vriendelijken Ux>n gesteld. Ierland neemt deel aan de conferentie te Ottawa. Buitengewone vergadering van Aandeel houders der Mijnbouw- en Cultuur Mij Boeton. (blz. 3) Overleden Is Ds. Joh. A. Verhoog, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Kerkrade. Het conflict in het Rijnvaartbedrijf. Het conflict in het bakkersbedrijf. (blz. 9) De Eerste Kamer heeft de begrooting van Buitenlandfiche Zaken goedgekeurd. Minister Beelaerts legt een verklaring af over de kwestie Nederland-België. OOK ZIJN LAMP IS UITGEBLUSGHT Op den ellendlgen verkiezingsdag van 1905 liep ik door de Parkstraat in den Haag. Reeds waren enkele uitslagen bekend en ik voelde het aankomen: het ministerie-Kuyper krijgt de genadeslag. Somber keek ik voor mij En botste onverwacht tegen Van Vuuren aan, die toen nog persman was. Hij keek opgeruimd Ietwat wrevelig vroeg ik naar de oorzaak van het blije gezicht Wel, zei hij, ik heb het gewonnen in Zevenbergent En ga het gauw thuis zeggen. Dat is tenminste één, die een goede dag heeft, dacht ik bij mezelf. En ik heb het hem nooit misgund. In Zevenbergen konden de Roomschen zich de weelde veroorloven twee candidaten te stellen en de opposant won het: Van Vuuren ging naar de Tweede Kamer. Daar viel hij eerst wat tegen. Want, als journalist had hij naam boven velen: hij was één van de dertig, al reikte hij niet tot de- drie: Kuvper, Charles Boissevain en Schaep- tnan. Doch als spreker bleef hij beneden de maat. 't Was soms vreeselijk verward. Vol kronkelende zinswendingen. Een schrik voor cïe stenografen. Maar, Van /uuren wist wat en werkte veel. En zoo kreeg hij de naam, welke hij ver diende: een bekwaam, eerlijk, ernstig kamer lid. Als wethouder was het niet anders. Hij drukte de voetsporen van den heer H. de Wilde. Maar hij kon het niet zoo duidelijk zeggen. Ook niet in het college. Een ambt genoot van hem vertelde mij eens. dat men menigmaal schertsend tegen Van Vuuren zei: Uw betoog was erg duidelijk, maar we zouden toch graag een schriftelijke nota over uw voorstel willen ontvangen. En dan was het klaar als kristal. Hij vond dan ook van alle kanten waar deering. Ook van politeke tegenstanders. Want het is gelukkig no- zoo, dat meenincs- verschillen in ernstige kringen geen beletsel zijn om bekwaamheid en oprechtheid te waardeeren. Over Van Vuuren als man van karakter rees nooit twijfel. Hij beleefde, wat bij be leed. Hij was het tegenovergestelde van een demagoog En hij was kinderlijk in zijn vreugde en leéd. Een man met een hart. Zóó heb ik hem in zijn verschillende functies leeren kennen en ik had behoefte hem zóo met een enkel woord te eeren nu ook zijn levenslamp is uitgebluscht. ERNSTIGE AUTO-AANRIJDING e'nlnR:r is de 'H«rifre loodficter». Kne.ht J. van Nieuwenhuizen. toen hij ner rijwiel de Wilhelminastraat uitkwam ten einde den Rijksweg over te steken, aange reden door een auto. die uit de rich'ing Arn hem kwam. N. werd eenige meters meege sleurd en sloeg vervolgens met zijn hoofd tegen den straatweg. Per brancard werd hij naar „Ziekenzorg" vervoerd; zijn toestand is hoogst ernstig. Land- en Tuinbouw. DE EERSTE TOMATEN. Aan de I<oosdulnsche groentenveiling wer- len gisteren door de tuinders C. P. Franken ?n M. v. d Weyden de eerste tomaten aange roerd, welke opbrachten van 38 tot 53 cent per stuk. DE TULPEN IN HET WESTLAND In de laatste dagen worden aan d- bloeman- eillng to HonselergdUk de tulp.-n aangevoerd 't de koude kassen. D!t la than" de overran* an de tulpen uit de stookkauen. die oave" 1 h idm rt-er*n' Verw «du n "e"' lsd1 II HOOrDKANTOOB OPSLAGC-..A .TSE"I OOSTZEEDIJK No. 228. R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVER1J NASSAUHAVEN B0ERENSA7

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1