EERSTE KAMER DONDERDAG 31 MAART 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 BUITENLANDSCHE ZAKEN HET MOERDIJKKANAAL OVERZICHT Het was te verwachten, dat bij de behan deling der begrooting van Buitenlandsche Zaken over 19S2 in de Eerste Kamer de Ne- derlandsch-Belgisehe kwestie en met name alles wat zich groepeert rondom het z.g. Moerdijkkanaal op den voorgrond zou komen te staan. Na de interpellatie-Lohman in den Se naat op 14 October 1931 is er over deze belangrijke aangelegenheid weinig rust ge weest Integendeel. Reeds 's ministers mede- deeling op den genoemden datum konden de reeds ontstane ongerustheid niet weg nemen en nadien is er opnieuw zooveel uit gelekt, dat thans vrijwel algemeen defini tieve opheldering onontbeerlijk wordt ge acht, We hebben dit alles voorzien, toen mi nister Beelaerts als „modificatie van het plan-Konijnenburg" een kanaal-trace met gesloten strekdam bij Bath verdedigde en dit niet beschouwde als in strijd met de Re- geeringsverklaring van 1929, waarin voorts uitmonding van het kanaal in het Hol- iandsch Diep volstrekt werd afgewezen en in het algemeen een directe kanaalaanslui ting op Antwerpen over land buiten de open Schelde om. Op 15 October j.l. hébben we er op gewe zen, dat moeilijk viel vol te houden, dat de ^modificatie" van geringe beteekenis was. De in den laatsten tijd van Belgische zijde geproduceerde beschouwingen en kaartjes bevestigen zulks volkomen. Er is verandering van inzicht geweest en het was niet verstandig dat te willen ont kennen. „We kunnen" en thans citeeren we uit ons overzicht van 15 October '31 's ministers beleid in dit opzicht niet be wonderen. Het land en de volksvertegenwoordiging weten nu wat te wachten staat, indien de minister nog eens komt met een Belgisch verdrag. Reeds nu is hem gebleken, dat hij in de Eerste Kamer op een fel verzet zal 6tuiten, terwijl nog niet te zeggen is wat vanuit Noord-Brabant en elders te wachten We zullen thans maar niet dieper op de zaak ingaan. Maar dit staat voor ons vast, dat de oogenschijnlijk niet geslaagde inter pellatie, door 's ministers eigen toedoen, ten slotte een zoodanig verloop heeft gehad, dat hij zijn positi' er buitengewoon moeilijk door heeft gemaakt Hij zelf heeft het hek van de dam gedaan en we vreezen, dat de minister van zijn onvast en onjuist beleid niet weinig narigheid zal beleven." De narigheid is niet uitgebleven. Heel Brabant en Zeeland, Utrecht, Rotter dam en Amsterdam zijn in groote onrust gekomen en gaat de minister ttoor in de door hem, verleden jaar aangegeven richting, dan verwachten we, dat de agitatie tegen zijn plannen die tegen het in 1927 verwor pen verdrag nog zal overtreffen. Wat wil de minister? Ziedaar de vraag, die om een antwoord riep en waarvoor in de Kamer en op de tri bunes groote belangstelling bleek te bestaan. Onder de aanwezigen was de Belgische ge- De heer Lohman, die de eerste spreker was, zag er van af om den minister opnieuw met allerlei vragen lastig te vallen. Dat zou onvruchtbaar zijn, omdat de minister nog steeds op het standpunt staat, dat aan de Nederlandsche Staten-Generaal geen mede- deelingen kunnen worden verstrekt. Daaren tegen zorgt men te Brussel wel dat we in Nederland toch met vrij groote nauwkeu righeid weten hoe het met het nieuwe ka naal staat. Mogen we de berichten geloo- ven, dan heeft de minister zijn fier verzet van 1929 opgegeven tegen een kanaal, dat de kenmerken zou vertoonen van het in 1927 verworpen Moerdijkkanaal. We zouden een kanaal krijgen, dat bij Willemstad in het Hollandsch Diep valt en op handige wij ze bij Bath aansluit aan een vanuit de Ant" erpsche dokken gegraven zg. lateraal ka naal, dat is een evenwijdig met de Schelde loopend kanaal op Belgisch gebied. Zulk een tracé is dermate in strijd met de beslissing van de Eerste Kamer in 1927 en met de daarna uitgesproken regeerings- opvattingen, dat de actie, welke er reeds tegen wordt ontwikkeld, volkomen begrijpe lijk en gemotiveerd is. Wees voorzichtig, ried nogmaals de heer Lohman, ge kunt het niet op een tweede verwerping laten aankomen. Geef liever nog op het laatste oogenblik, ge lijk het nu reeds is, opening van zaken, op dat de rust kunne terugkeeren. Waarom moeten de Nederlandsche Staten-Generaal door de buitenlandsche pers worden inge licht over wat als een groot Nederlandsch belang is te beschouwen? Een afdoende verklaring is noodig. Geheel in denzelfden geest sprak de libe raal v. d. Bergh. Deze wees er bovendien op, dat het Rijnverkeer sedert 1927 is terugge- loopen van 54 millioen ton tot ongeveer 30 i nen eer het Rij steld ongeveer op het peil van 1927. De minister luisterde naar deze redevoe ringen met diplomatieke aandacht Of hij zal doen wat van hem gevraagd is, weet men zelf^ ten departemente nu nog niet. We moeten dus afwachten. Groote twijfel be staat echter bij ons of de minister thans nog in staat zal blijken het sterk verbreide wan trouwen in zijn beleid afdoende weg te ne men. Zelfs al trad een periode van rust in in afwachting van een gunstiger tijdstip, dan nog vreezen we, zal minister Beelaerts van Blokland niet de man zijn, die verkrijgt hetgeen zelfs de bekwame parlementaire ora- teur Van Karnebeek ten slotte niet vermocht, j Vergissen we ons niet al te zeer, dan zal het worden: öf het verdrag op de lange baan öf een minister, die er mee sneeft, 's Ministers beleid toch heeft er toe medegewerkt, dat hij niet in gemakkelijker, maar in veel moei lijker positie is komen te staan, ook in de Tweede Kamer, dan zijn ambtsvoorganger. De rest van den middag had weinig te be- teekenen. Zelfs niet de lange redevoering van Prof. v. Embden, wiens hart vermoede lijk niet gerust is voor hij zelf op de ont wapeningsconferenties de wereld met zijn eindeloos gepraat over z.g. ontwapening ge lukkig kan maken. Ditmaal hoorden we ten minste opnieuw, dat we in Genève veel meer invloed zouden hebben als we maar meer ontwapenaars in onze delegatie opnamen. Aan een dergelijk lachwekkend betoog schonk de Kamer begrijpelijk niet de minste aandacht. jss keuring van het verdrag met bljb&hoórend tocol ter bestrijding van de valsche mui van 20 April 1929 c.a.; toetreding tot het ver drag tot afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen van 8 Nov. 1927 c.a. Daarna was aan de orde de begrootiog van Buitenlandsche Zaken. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) was de eerste spreker. Hij behoorde tot hen. die in discussie meit den minister over de Belgische kwestie geen heil meer zien. De minister ver steekt zic.h en schijnt van oordeel, dat in deze aangelegenheid voor overleg met de Staten- Generaal geen ruimte ia. Onder deze omstandig heden zal de heer Lohman diets meer vragen. Mei 1929. dat Ook in de Tweed' werd betoogd, dat de mlniste- van zijn oor spronkelijk standpunt van 1929 waa afgestapt, rnaar ook daar ontkende hij zulks. Bij een interpellatie in de Brabantsche Staten bleek, dat wel met Brabant gesproken was. maar ook dat de kwestie open of gesloten ver binding daarbij verboden gebied was. Merk waardig is, dat daar toen. 16 Dec. 1931. mede- deelingen zijn gedaan, welke de minister thans nog aan de Staten-Generaal niet heeft gegeven. Er 13 thans in Brabant zoo'n heftige agitatie, dat de minister zich_over die provincie geen 11- Alles bijeen is de indruk, dat in het Zuiden Antwerpen voor Bath in de plaats komt en in het Noorden Willemstad voor Dintelsaa, als Ook uit het rapport van den Belgischen sena tor Sogers is allerlei gebleken, dat de Neder- landsche Regeering aan de Nederlandsohe Sta ten-Generaal onthoudt. De heer Lohman weet echter uit al deze din gen genoeg om aan de démenti's der Regeering geen beteekenis meer te hechten Men mag aannemen, dat de Belgische publica ties te dezer zake Juist zijn. Dan staat dus vast, dat met Nederland over een pseudo-Moerdljk- kanaal te praten valt. En wat zal België dan -ook toe? In 1929 Memorandum ver gelijk Maar wat doet dat werd in het Nederlandsch. klaard, dat geen enkele compensa waardig ware te achten aan een Moerdijk- kanaal als directe en gesloten verbinding. De heer Lohman was overtuigd, dat geen der beide Kamera zouden zijn te vinden voor een oplossing, die past in een entente Frankrijk. België en Holland, waarvoor ook ons volk niets voelt. Wat is over de Wielingen besloten, zoo werd in dit verband nog gevraagd. Een Moerdijkkanaal krijgt nooit de steun van de grootst mogelijke meerderheid der Chr.-hist. fractie. Overal wordt men wakker en is er raohtige actie. En er zal meer volgen. Het is teleurstellend In een nationale zaak H^J^^wUs^oeV^om^he" niet*op^cèn^eede vraag is of de Regeering moreel nog vol- n vrij staat. Rust zal slechts komen ale de Regeering terugkeert, naar geest en letter, naar "-et Memorandum van 1929 en zulks zonder enige reserve en zonder ook in België eenigen ivijfe! te laten bestaan. Komt zulk een verklaring, dan zal de heer otuirnn zijn uitgesproken wantrouwen in de :egeering laten varen. Prof. VAN EMBDEN (V.D.) begon met be preking van een paar internationale ontwerp- erdragen. verklaarde zich tegen bezuiniging het Volkenbondsbudget, bereed enkele van volkenbands-stokpaardjes: neutraliteit en lenstedling der delegatie ter Volkenbonds- ■rgadering. Als In deze laatste meer uitgespro ken ontwapenaars zitten, zal de invloed, die er •an uitgaat veel grooter zijn. De heer VAN DEN BERGH (Lib.) achtte de behandeling der begrooting de at legen held öm over de Belgische 5 Hij constateerde den langen du handelingen en vroeg of ons volk rag er is eer iets ve a^idere zijde nu wel. dat het ontworpen kanaal bij Willem stad zal uitmonden. Dal is een belangrijk* nieu wigheid. Ook het lateraal kanaal Antwerpen Belgische gn- illigen in Met dit wérk zou echter niet moeten ^worden iegonnen eer het Rijnverkeer weer is gestegen ot het peil van 1927. toen bij Lobltk 54 millioen on passeerde, terwijl het in 1932 niet veel bover 1 uur gaat de Kamer v BINNENLAND. COMMISSIE VOOR HET TRAMWEGVRAAGSTUK Bij besohikking van den minister van waterstaat en van financiën ie aan den heer ir. J. A. Kal ff op zijm verzoek eervol ont slag verleend ate lid der communie voor het fcramwegvraagetuk, ondier dankbetui ging voor de ate zoodanig aan den lande be- DE FRANSCHE GYMNASIASTEN ONTVANGST DOOR DE PRINSES. woordigheid van baron Baud en haar hofdawie jonkvrouwe E. barones van Hardebroek, de Fransche gymnasiasten, onder wie twee meisjes, ont- Bij deze ontvangst waren o. m. tegenwoor dig de directeur van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen- Verkeer W. P. F. van Deventer, met. den secretaris-penningmeester jhr. G L. H. Quar- les van Ufford en het bestuurslid jhr. Jan Feith, alsmede de voorzitter van de vereeni ging Nederland in den Vreemde P. J. de Kanter en mej. M. Duys, algemeen secreta resse van het Genootschap Nederland-Frank rijk. De Prinses heeft aaD ieder van de Jongelui als aandenkeü haar portret geschonken. ROFFELRIJMEN. 't Js Crimineel In één van de groote steden Was een fijne bakker-kok Die uit z'n elite-klanten Steeds de hoogste prijzen trok; Doch de dames onzer dagen Kregen dezen bakker dóór, En ze drongen zijn tarieven Zoetjes naar een lager spoor. Dat was voor meneer Van Fransen. Patissier van de bon-ton Cuisenier van sjieke tafels Méér, dan hij verdragen kon; Daarom zocht hij in z'n prima Chef, die hem er bovenop Had gekokstoofd, nu de oorzaak Van de geldelijke strop. Ai de schitterende tafels, Die de chef had aangericht, Al de schoone tafelstakken, Die Van Fransenzwaargewicht- Man-in-bonis deden worden Zonken onder in het niet, En: de chef moest veeren laten; Het bekende crisislied! Zestig, vijftig, veertig, dertig Zakte 't loon, van weck tot week, Tot de man, voor halve dagen Goed voor twintig gulden bleek. Toen alzoo de loonsverlaging Naar behooren was gewrocht, Heeft Van Fransen zich een nieuwé Groote Chevrolet gekocht; En, daar ook mevrouw Van Fransen Mee moest deelen in de bluf, Kreeg ze voor haar tweetal spruiten Een charmante kinder juf We beleven dezer dagen. Crimineel veel leelijkheid, Die eens-vleesches en eens-bloeds is Met 't begrip: misdadigheid. (Nadruk verboden.) LEO LENS Dr.H.NANNING'sl 25 fi 75cl PER TCBEl peiniqt mond en tanden. xn FA BJfitcMr. tam Het Museum te Bergen op Zoom Het „millioenenlijnijë' bij De Lochi Een cordon Gendarmerie zet de straten van Boekarest af tijdens lie ernstige onlusten, veroorzaakt door studenten die tegen de nieuws fioogeschoolwet yrotesteeren, Over den nieuwen mijnspoorweg, bekend als „het mülioenenlijntje", wordt bij De Locht, aan de Dvitsche grens, een nieuwe verkeersbrug gebouwd. Bij wijze van proef rijdt door Londen een tram van aluminium. De nieuw4 wagen oj> Victoria Embankment Te Roermond had gisteren onder ontzaglijke belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoff elijk overschot van Mgr. Schrijnenbisschop van Roermond. Het uitwendige van het nieuwe Museum van Bergen op Zoom, dat is ingericht in de Gevangenpoort. Het oude gebouw werd daarvoor grondig gerestaureerd. Te Bourg-La-Reine stortte een militair vliegtuig naar beneden en kwarrTrrtidcten in een straat terecht. De ruine van het toestel, na de onfortuinlijke landing. Estrada, de nieuwe ambassadeur vdn Mexico btf den President van Spanje, op weg naar 't paleis ter overhandiging zijner geloofa brieven. De deelnemers aan den grooten wandeltocht der 's-Hertogenbossche Politie-Sportvereeni- ging. Voor dese marsch bestand internationale belangstelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5